et kritiek op defensienota in tweede kamer ,Regering te optimistisch Den Uyl en Dolle Mina „Jezus, het verhaal van een levende" Van Lanschot verhoog! de spaarrente. 5» 5%% 6%% 7% 9%% 10%% AR laakt PvdA Verwarring rond benoeming Haig 8%% 11%% fiegel: Meerderheid V I D en confessionelen mogelijk Spoedig HTP-gesprek binnenland buitenland 289.- commentaar Meer dan een telraampje Verzwakking Taakverdeling NIEUW BOEK SCHILLEBFECKX: V.S.-REGERING: KLM vliegt te vaak op Amerika WEL OF NIET NIEUWE OPPERBEVELHEBBER NAVO Spaaryormen met opzegtermijn. Spaaryormen met vaste termijn. Eyan Lanschot i Rechtspraak- afdeling bij Raad van State lorn l£jerdag 5 september 1974 IB 77 t ijasje heeft opgestikte t materiaal is nappa- pEN HAAG (ANP) De „I1S op een toekomstige I ^eerderheid in de Tweede 1 Ujjjer van confessionelen en liberalen is volgens VVD- jjfede-Kainerfractievoor- itttr H- Wiegel duidelijk aan- #eflï- ii'j heefi geschreven in 0 door de VVD uitgegeven brochure „De geloofwaardig heid van een alternatief". po uitslagen van de staten- I en raadsverkiezingen in het afee'.open voorjaar hebben Wegel tot zijn mening ge bracht. „Wanneer wij erin zul len slagen de kiezers, die ons thans in zo ruime maten hun vertrouwen hebben gegeven, te behouden, is in ieder geval een cijfermatige basis gelegd voor een liberaal-confessioneel kabinet". De liberale fractie voorzitter gaat niet alleen af op de cijfers: „De politieke omstandigheden bieden het li beralisme meer dan ooit sinds 1918 de kans dat het wederom zal worden tot een van de krachtigste politieke stromin gen in ons land". Wiegel zette zich tot het schrijven van de brochure om dat hij bij het begin van het nieuwe parlementaire jaar en na het eerste jaar van het kabinet-Den Uyl de hoofdpun ten van beleid met een duide lijke eigen visie van de groot ste oppositiepartij naar buiten wilde brengen. „Onze visie zou kunnen dienen voor de politiek van een kabinet van andere sisnatuur". schreef hij. De fractievoorzitter van de WD acht het niet uitgesloten dat het huidige kabinet de volle periode, tot het voorjaar van 1977, aanblijft. Hij baseer de deze uitspraak op de ge beurtenissen in het afgelopen jaar en „met name overziende hoe de twee confessionele re geringspartijen zich hebben opgesteld". Samenwerking binnen een coalitie tussen PvdA en WD ziet Wiegel in de huidige poli tieke situatie niet mogelijk. „Daarvoor zijn de programma tische verschillen tussen beide partijen te groot". De WD zal oppositie moeten voeren, dui delijk en realistisch, hard maar eerlijk. „Dan zijn wij in onze politiek geloofwaardig en wij verwijderen ons niet onnodig van onze vroege re coalitiepartners. Alleen dan zullen wij bij de adhterban van de confessionele partijen, die veel meer overeenkomst met onzie aanhang dian met de aanlhaing van de PvdA, op waardering en respect kunnen blijven rekenen. Alleen dan scheppen wiij de basisvoor waarden voor een koerswijzi ging bij de leiding vtan KVP en ARP", aldus Wiegel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bjj de op stelling van de defensienota is het kabinet wel wat erg optimistisch geweest over de uitkomsten van de ontwape ningsgesprekken in Wenen (MBFR). Dit verwijt klinkt bij vrijwel alle Kamerfrac ties door in de waslijst van vragen, die gisteren zijn in gediend ter voorbereiding van bet debat over de defen sienota (24, 25 en 26 septem ber). Punt van kritiek is, dat Ne derland met zijn defensieplan nen, waarvan een drastische personeelsreductie de kern vormt, in feite een voorschot neemt op de uitkomst van de MBFR-besprekingen, die wel eens ongunstiger zouden kun nen verlopen dan het kabinet zich voorstelt. Alle fracties, minister Vredelings „eigen" PvdA incluis, willen weten waarop dit optimisme is geba seerd. Direct daaraan gekop peld stellen de meeste fracties vervolgens de vraag wat er gebeuren gaat als de gesprek ken over wederzijdse troepen vermindering vooralsnog geen resultaat afwerpen.. IJoewel de vertegenwoordigers van de burgerij in de meeste gemeenten het hoofd koel hebben gehouden en een college van B. en W. hebben gekozen dat een redelijke afspiegeling vormt van de stromingen in de gemeenteraad, kan niet worden ontkend dat in een aantal plaatsen doelbewust de wethouders verkiezing is misbruikt om een verscherping van de politieke verhoudingen op plaatselijk niveau uit te lókken- Geheel afgezien van de vraag of op die manier het aanzien van het politieke bedrijf wordt verhoogd, moet opnieuw wor den geconstateerd dat het vele raadsleden of lokale partijbe stuurders blijkbaar aan staatsrechtelijke kennis ontbreekt. Wij hebben er al vaker op gewezen dat het college van B. en W. 3een regering met een eigen, zelfstandige politieke verant woordelijkheid is. B. en W. vormen een dagelijks bestuur, ge kozen uit een algemeen bestuur- Vastgesteld moet worden dat het streven om de wethouders k monopoliseren vooral bij links bestaat, met de Partij van de M)eid als drijvende kracht. In Amsterdam is dat met weinig kunst- en veel vliegwerk gelukt; in Rotterdam waar de so- I cialisten over een vrij ruime meerderheid beschikken werd gelegenheid verzuimd een gebaar te maken en door het j opnemen van een of twee christen-democraten te tonen dat tie democratie niet uitsluitend eenjewestie van een telraampje is. weer andere gemeenten hebben de linkse partijen be- j reikt dat ze, door het onderste uit de kan te verlangen, het i 'd oo de neus hebben gekregen. Daar hebben hun vertegen woordigers, door zich als politieke tinnegletertjes te gedragen, kun kiezers in de kou laten staan. Want juist omdat wethou ders raadsleden zijn die met het dagelijks bestuur van de ge beente ziin belast, kan een politieke groepering door zitting h nemen in het college zicht- en tastbare resultaten 'voor de I burgerij bereiken. Heeft een oppositiepartij het in de Tweede >5"ner al erg moeilijk om zichzelf te bewijzen, in de gemeen- uraad schakelt men zichzelf als positieve kracht gewoon uit. I linkse gemeenteraadsleden van Leiden en Hilversum, die e afgelopen vier jaar een dergeliike machteloze rol hebben Gespeeld, kunnen daarover meepraten. Natuurlijk vergeten wij niet dat iuist in het zuiden de vroe- I 3ere KVP-raadsfracties en elders in het land ook de pro- estants-christelijke op 'r punt van monopolisering van de colleges een slecht voorbeeld hebben gegeven. Maar juist van e Partijen ter linker zijde mochten wij een ruimhartiger op stelling verwachten. Tenslotte zit er nog een landelijk politiek aspect aan de zaak. an CBA-kant is al eens gezegd dat de opstelling van de pro- 9ressieve partijen bij de wethoudersverkiezing mede bepalend 11 2lin voor de verhoudingen tussen de partijen die het hui- 'ae kabinet schragen. Dat kabinet bestaat eigenlijk slechts de gratie van de politieke intelligentie van mannen als rtger en Ruppert, die met eindeloos geduld de partijen tot iitT'^bb0" 9ebracht. Maar het blijft een wankel evenwicht, bll het minste of geringste zuchtje verstoord kan worden. e3enen die gisteren in de raadszalen grote politiek hebben en bedrijven hebben een uiterst slechte dienst bewezen ^an allen die het huidige kabinet-Den Uyl een goed hart toe- ^9ri' Maar zover zullen die lokale geestdrijvers wel niet ben nagedacht. Premier Den Uyl in ge sprek met Dolle Mina's op het ministerie van Algeme ne Zaken. Hij sprak met de dames over het abortus vraagstuk. HEERLEN (ANP) Zeer spoedig na het begin van het studiejaar op 16 september zullen de staf en Ae faculteits raad van de Beerlense Hoge school voor theologie en pasto raat (HTP) vergaderen over de moeilijkheden met Rome en met mgr. Gij sen, die half september een eigen priester opleiding begint. Uitgangspunt van deze vergaderingen vormt de gisteren versohenen verant woording van het curatorium over de besprekingen met de congregatie voor het katholiek onderwijs te Rome op 2 juli Volgens de ARP-fractie kan dit nemen van een voorschot op de uitkomst van onderhan delingen (een uitkomst die Nederland tooh niet in de hand heeft?) een verzwakking betekenen voor de onderhan delingspositie van de NAVO tegenover het Warschaupact. Van de kant van de KVP wordt bovendien opgemerkt, dat de MBFR-onderhandelin- gen toch in eerste instantie gaan over de vermindering van Amerikaanse en Russische troepen in centraal Europa, zo dat de troepenreductie van Nederland voorbarjg lijkt. „Of is het misschien zo", aldus de KVP, „dat we eerst de sterkte van onze troepen gaan ver minderen om ze daarna, als MBFR mislukt, weer oo te voeren?" De KVP-fractie vindt het overigens niet erg logisch, dat het kabinet zich op het stand punt stelt, dat de vorming van een Europese kernmacht voor komen moet worden en dat het tegelijkertijd een voorste! doet tot vermindering van de sterkte van de conventionele strijdkrachten. Moet in dit licht bezien niet eerder tot versterking van de conventio nele strijdmacht worden over gegaan?", aldus de KVP. Alle fracties, inclusief de oppositie, vragen in ieder ge val meer inzicht in het ver loop van de besprekingen in Wenen. PvdA en PPR willen voorts nog weten wat het eventueel mislukken van de internationale besprekingen voor invloed heeft op de voor gestelde diensttijdverkorting. Wordt die niettemin in twee jaar verwezenlijkt?", aldus de PvdA-ifracti». De taakverdeling binnen de NAVO, waar Nederland blij kens de defensienctta naar streeft, is eveneens een punt waarover de Tweede Kamer nogal wat te vragen heeft. ARP en CHU bijvoorbeeld willen nu wel eens precies weten of Nederland ook zo gelukkig zal zijn met een taakverdeling, die voor de NAVO als totaal weliswaar voordeliger uitpakt maar die ons land meer geld gaat kos ten. Daarnaast wordt gevraagd welke deeltaken Nederland op zich wil nemen en welke we eventueel van Duitsland over nemen als Duitsland van ons de (nucleaire) lanoetaak over neemt. Bij dit laatste zet op haar beurt de PPR-fractie weer een kritische kanttekening. Is het wel juist om te stellen dat we de kernwapens willen afschaf fen, maar er dan een bondge noot mee opscheppen?", aldus deze fractie. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Gisteren is in Den Bosch hiet veelvuldig aangekondigde nieuwe boek van die Nijmeegse theoloog- hoogleraar Edward Sohille- beeckx „Jezus, het verhaal van een levende" dn de pu bliciteit gebracht. Dat ge beurde in aanwezigheid van de aiuiteur en enkele van zijn ooilega's op theologisch en exegetisch gebied, die een heel nummer van het tijd schrift „Kosmos en Oekume- ne" aan dit nieuwe boek hebben besteed „De breuk tussen de aca demische theologie en de concrete nood van de gelovi gen overbruggen" is het doel dat Sehillebeeekx blijkens zijn voorwoord voor ogen heeft gehad. Dat vereiste „een stuik wetenschappelijk werk en een theologische be zinning, waarbij zowel die ei sen van bet geloof als die van het kritisch denken zeer ernstig werden genomen". Voor wie is het boek be doeld? „Voor elke geïnteres seerde", schrijft de auteur. In Den Bosch voegde hij daaraan toe dat hij zich een bijzondere inspanning heeft getroost om een leesbare taal te gebruiken en dat hij vak jargon zo veel mogelijk heeft vermeden. Desgevraagd gaf prof. Schil lebeeekx toe te verwachten dat zijn boek voor sommigen wel een schok zal betekenen vanwege zijn totaal nieuwe benadering van Jezus. Maar beschuldigingen van inortho- doxie wees hij op voorhand af. „Het boek zal bevrijdend werken en aldus leidien tot echte orthodoxie", aldus Sehillebeeekx. „Jezus, het verhaal van een levende" telt 624 pagina's en wordt uitgegeven door Nelis- sen in Bloemendaal in een eerate oplage van 4250, waarvan er al 3000 op dit moment zijn verkocht. Verta lingen in het Spaans, Itali aans en Engels zijn in voor bereiding, over een Duitse en Franse vertaling wordt on derhandeld. Het boek kost in Nederland 67.50. in Belgié tot 15 oktober 1050, daarna 1195 frank. Wij gelijken wel een knip perlicht, een zebrapad. Dan weer wel, dan weer niet. We gelijken wel die behulpzame Belg op die autoweg. Daiar stond een Nederlander langs de kant van de weg en de Belg stopte- „Iedereen kijkt naar mijn auto", sprak de Ne derlander, „kunt u even kij ken of mijn richtingaanwijzers het doen"? Waarop de behulp zame Belg zich achter de auto mobiel van de Nederlander posteerde. DEN HAAG „Wij achten de door u ingenomen houding ten zeerste te laken". Dat schrijft het dagelijks bestuur van de anti-revolutionaire par tij in een otpen brief aan het partijbestuur van de Partij van de Arbeid- De reden voor deze boosheid is de uitslag van de verkiezin gen voor de leden van de Eer ste Kamer, de ARP verloor daarbij in de groep Noord- Holland/ Friesland een vaste senaatszetel, omdat de PvdA (en de PPR) in deze provin cies meewerkten aan de ver kiezing van een communist. „Deze houding van de PvdA heeft iin onze kringen grote verontwaardiging gewekt", zo schrijft nu het AR-partijbe- stuur, dat „deze nieuwe ont wikkeling met zorg gadeslaat' laat"- „En doen ze de Nederlanden het"? vroeg (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Ameri kaanse regering wil, dat de KLM het aantal vluchten op de Noordatlantische route ver minderd. Een delegatie uit Washington komt over deze kwestie in oktober met de Ne derlandse regering onderhan delen. De KLM brengt meer passa giers over de oceaan dan de Amerikaanse maatschappij Pa nam. De Amerikanen waren het hier al langer niet mee eens, maar hebben nu besloten iets aan de zaak te doen, aan gezien Panam in grote finan ciële moeilijkheden ver keert. Reden waarom de Ameri kaanse regering vindt, dat Pa nam recht heeft op meer vluchten dan de KLM vormt het inwonertal van de beide landen. (ADVERTENTIE) (bij dezelfde gunstige voorwaarden) WASHINGTON (Reuter, UPI) De perschef van het Witte Huis, Jerald terHorst, heeft gisteren in Washington ontkend dat president Ford van plan is de stafchef van het Witte Huis, generaal Alexander Haig, te benoemen tot opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten en de Amerikaanse troepen in Euro pa. Terhorst zei dat Haig te kennen heeft gegeven dat hij graag naar het leger terug wil, maar dat dit „slechts een van de mogelijkheden is die de president onderzoekt met be trekking tot de toekomst van de generaal"- In kringen rond de Ameri kaanse regering had men eer der laten doorschemeren dat president Ford zeer waar schijnlijk Haig zou benoemen tot opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten en de Amerikaanse troepen in Euro pa. Het Amerikaanse persbu reau UPI wist te melden dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, bezwaar zou hebben tegen de voorgenomen benoeming van Haig omdat deze lange tijd heeft samenge werkt met Nixon. Minister Van der Stoel die op het ogenblik met het ko ninklijke paar in Finland is, heeft volgens UPI gisteren geen commentaar willen geven op de berichten uit Brussel dat hij gekant is tegen de benoeming van Haig. Minister Van der Stoel zou in Helsinki gezegd hebben dat het hier een zaak betreft die in overleg met de bondgenoten in de Na- vo geregeld moet worden. Generaal Haig was assistent van Henry Kissinger toen deze de voornaamste adviseur van president Richard Nixon was. Na het ontslag van Haldeman in verband met het Watergate schandaal volgde generaal Hhig hem op als chef-staf op het Witte Huis MINISTER Vredeling (de fensie) heeft ontkend als zou den er plannen bestaan tot op heffing van het bureau interne voorlichting bij de luchtmacht Er bestaan wel reorganisatie plannen, zo blijkt uit een mi nisterieel antwoord op Kamer vragen. 2 weken opzegging ?/n/ (was 51/4%) 3 maanden opzegging (was 51/2%) 6 maanden opzegging (was 6%) 12 maanden opzegging (was 61/2%) Bovenstaande rentevergoedingen gelden m.i.v. 1 september 1974. 2 jaar vast 3 jaar vast 4 jaar vast (was 8%) (was 83/4%) (was 10%) (ongewijzigd) 5 jaar vast Bovenstaande rentevergoedingen gelden m.i.v. heden. De rentevergoeding op al onze overige spaarvormen blijft ongewijzigd. bankiers 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Nij'megen, Roosendaal, Rotterdam,Tilburg,Vught. „Ja - nee - ja -nee - ja nee", antwoordde de Belg. Met dank aan de kaartploeg. Alle gekheid op een stokje, volgens onze bescheiden waar neming hebben onze geliefde zuiderburen bijna een trauma overgehouden aan wat wij de Belgenmoppen noemen. Zij zijn daar buitengewoon gevoe lig voor geworden. Deze week bijvoorbeeld worden in Rome de Europese atleüekkampioenschappen ge houden- De t.v. zendt die soms uit. Ook de Belgische t.v. Nu hebben de Belgen iemand, die wij als atletieknatie volstrekt missen: een klepper, een kam pioen: meneer Brijdenbavh- Om zich te sparen voor de finale deed deze meneer het een beetje rustig aan, bleef op de derde plaats lopen omdat ook die toegang gaf tot de finale. Meneer keek eens om in het zicht van de finish en dacht dat er absoluut geen ge vaar was. Dat was er natuur lijk wel, want meneer Brij- denbach werd op de streep door twee man geklopt, ter= wijl hij het zeer rustig aan deed. Gevolg: geen finale plaats voor een bijna zekere winnaar. Zei de t.v.-commentator na deze domme race: „Ze zullen in Nederland nu wel zeggen dat je voor hersentransplanta- ties niet in Vlaanderen moet zijn". Kijk. dat bedoelen wij nou, dat is bijna een trauma voor de Belgen, niet wie wij in deze streken toch zo veelvul dig en zo prettig contact on- j derhouden. En dat is toch helemaal niet nodig „Het intelligentste voorbeeld I van geweld op de tribune, waarvan ik hoorde, gebeurde in Brazilië. Daar trok een woedende toeschouwer zijn 1 pistool en schoot de bal neer" I (Prof. John Cohen, universi- i teit van Manchester). Gegroet dus- MERIJN DEN HAAG „Een mijl paal in de rechtsgeschiedenis". Zo noemde minister De Gaay Fortman (senior) van Binnen landse Zaken gisteren in de Tweede Kamer het regerings voorstel tot instelling van een afdeling rechtspraak bij de Raad van State. Bij deze afde ling kunnen burgeus in beroep gaan tegen overheidsbeschik kingen, waardoor zij recht streeks til hun belangen zijn getroffen. De heer Franssen (PvdA) wilde in het wetsvoorstel zien opgenomen, dat ook bepaalde organisaties een beroepsrecht zullen krijgen hij de Raad van State voor zover zij belangen behartigen, die door een over heidsbeschikking worden ge troffen. Als voorbeeld noemde hij de Vereniging tot bescher ming van de Waddenzee. Mi nister Van Agt van justitie zei daar sympathiek tegenover te staan doch het wijzigingsvoor stel van de kamer niet te wil len overnemen, omdat de ge volgen daarvan niet direct te overzien zouden zijn. Hij was er echter van overtuigd, dat de Raad van State te zijner tijd na lezing van het bespro kene in de Tweede Kamer een ruim standpunt zou inne men. HET gehele personeel van de dagbladen in Lissabon en Oporto heeft besloten tot een 24-uursstaking uit solidariteit met de medewerkers van de „Jornal do Comercio", die op 22 augustus het werk neerleg den- Zij willen betere salaris sen en werkomstandigheden, en het ontslag van hoofdredac teur Carlos Manbado.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13