Werkloosheid is zeer genuanceerd verschijnsel WAT VOOR VOOR WIE? Goed leef- en werkklimaat beste beveiliging" van i%d?ho||- Weerstand tegen opslag fosgeen in Amsterdam-noord Russische schrijver mag emigreren Hagenaars staken elkaar na cafébezoek neer Vijftien ontslagen door sluiting Studentenkamers in Amsterdam blijven duurder binnenland buitenland Geen duideiiike Ook positief greiis Tijdelijk Veel nuances papier zoop uw pen Vredeling Hiiterman DRS. P. ALLEWIJN: ^yii/on cl- faponnen luchtpogingen Personeel Weer onlusten in Newark „Guerrilla activiteit te verwachten'' Messetrekker meldt zieh Export verloor terrein in Frankrijk Politieke druk op Z. Afrika tWnsdag 4 september 1974 ii (Van een onzer verslaggevers) ratie betekent werkloosheid op dit moment geen directe, per soonlijke armoede, al vermin dert het inkomen wël. (Het eerste half jaar 80 procent van PVI het laatst genoten inkomen tot yerzekeringspremies is die aan de maximale dagloongrens DES BOSCH „Binnen jet totale pakket van sociale He Werkloosheidswet, op van 140.65, de volgende twee e vorstverletpremie na, de jaren 70 procent). laagste. Met die welen Voor velen betekent het wel schap in Je h00td zou Je Je het gevoel van uitgerangeerd tuiinen afvragen, waarom te zijn, er niet bij te horen. „„s om de werkloosheid Hetgeen ir- De Wildt tot de iruk maken'1. Ir. A. J. de opmerking verleidt dat het [OflruK'" blijkbaar maar moeilijk is om fl'ildt, hoofdinspecteur-di- werkloosheid ook eens positief recteur van de arbeidsvoor- te benaderen. „Je hoort nooit in<r in Noord-Brabant, eens", zegt hij, „dat een perio- Horo imincrUinir de van werkloosheid iemand leeft met deze opmerking de kang geeft om weer eens jeker niet de bedoeling net wat te lezen, om wat meer aan werkloosheidsprobleem te zijn hobby's te doen. Terwijl dat in feite natuurlijk toch wel zo is". We leven in de ban van de „arfoeidsclwang". Zoeken naar een oplossing van de werkloosheid vergt kennis en inzicht in de pro blematiek- Een beleid opbou wen op "zomaar" cijfers is niet mogelijk- In het hierbij-" gaande interview stelt de hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening in Noord-Brabant enkele vragen daarover aan de orde- Hoe ziet werkloosheid er uit?. Hoe is het „leger" van werk lozen samengesteld?. Is .ar beid voor iedereen" nog wel een (bereikbaar) ideaal?. Le ven wij niet teveel onder een arbeldsdwang?- bagatelliseren, een pro bleem waar uitgesproken hij dagelijks mee te maken leeft. Zijn opmerking is „icer een uitlokkertje tot ,en gedachtenwisseling over Je vraag, waarom we er ons „li „1 VVHO w ca ivruubiidLt prCUltSS Jan wel zo druk over maken. h0e ze ontstaat, uit welke De werkloosheid als graad meter voor onze economie. Ir. De WiMt: „Als je die goed wilt aflezen, moet je wel we ten wat werkloosheid precies ken aan de sehofen- en lederin dustrie, een tak van bedrijvig heid die het zwaar te verdu ren heeft met alle gevolgen van dien voor de mensen die erin werkten. Want wat doen we Inlast hij zich af. „Over het -3U' werklozen in ons land jaien We ons veel drukker I a bijvoorbeeld over het aan- zieken. Terwijl ziektewet a ziekenfondswet ons veel meer geld kosten. Maar lees je joit maandstatistieken over t aantal zieken in ons land? Kei over de werklozen. Die tomen maandelijks in de t |jSnt terug. Wat steekt daar K,-; achter?" Op de eerste Jiaats. dat het woord werk- loosheid alleen al een oud spookbeeld oproept- Het beeld van de vooroorlogse crisisja ren. de stempellokalen, de 'terkversehaffing, de armoede, je zinloosheid van het werklo- zonbestaan. Een volgende, en ichien nog wel belangrij- ker oorzaak is, dat de werk- heid voor ons als graadme ter fungeert voor het econo misch klimaat. Als er veel rerklozen zijn deugt er iets iet met onze economie. Want een gezonde economie bete kent ontwikkeling en groei. En groei betekent: niet stilzit ten, maar werken- Wanneer we deze twee oorza- ren, het spookbeeld en de {raadmeterfunctie, nog eens even tegen elkaar afwegen,, dan blijkt de laatste inderdaad het meeste gewicht te hebben. Immers, dat spookbeeld be staat eigenlijk alleen maar voor de oudere generatie, die crisisjaren zelf heeft be leefd. Maar ook voor die gene- compone ntenz - ng mssiea ee componenten ze is samenge steld". En dat zet hij er als een ontleedmeester het mes in. Hij noemt op de eerste plaats de wrijvingswerkloosheid. Die betreft een wisselende groep mensen die zich binnen rede lijke tijd weer van ander werk in het eigen beroep we ten te voorzien. Bij een rede lijke tijd denkt hij aan de maxi male „wachtsperiode" van acht weken- Wrijvingswerk loosheid noemt hij een natuur lijk verschijnsel op de ar beidsmarkt, een begrip dat trouwens nog letterlijker toe te passen is op een tweede categorie, de seizoenwerkloos heid, die in veel opzichten (bijvoorbeeld de landbouw en gedeeltelijk ook de bouw) we zenlijk door de natuur beïn vloed wordt. Een derde werk- lozencategorie is die van de zogenaamde „minder geschik- ten" de mannen en vrouwen die door geestelijke of licha melijke handicaps of and-ere in de persoon gelegen oorzaken niet in het normale arbeids proces zijn in te schakelen. Deze groep valt uiteraard he lemaal buiten de economische graadmeterfunctie van de werkloosheid. De inschakeling van deze werklozen in het ar beidsproces vindt nl- niet plaats via economische maat regelen. Wat hierna aan echte „graadmeterwerklozen" over blijft zijn de mensen die zon der werk zijn geraakt door de verslechterde conjunctuur of door veranderingen in de sa menstelling en opbouw van het bedrijfsleven. Bij dit laat ste valt bijvoorbeeld te den- De huidige werkloosheid, vooral die in Brabant, bergt al die categorieën in zich. De moeilijkheid bij een effectieve bestrijding is, dat lang niet altijd precies is uit te maken in welke categorie ze moet worden ondergebracht. Waar, bijvoorbeeld, hoort de huidige bouwvakwerkloosheid onder? Is dat nu conjuncturele of structurele werkloosheid? In het eerste geval zou, althans in de grote lijn, de oplossing zijn: wachten tot de bui over is en de conjunctuur zich her stelt. In het tweede geval is die werkloosheid (beter: het tekort aan werkgelegenheid) blijvend en zal er dus ten behoeve van die werklozen iets anders dienen te gebeu ren- Er zijn wat dat betreft wel enkele hanteerbare gege vens. Een rapport van het ETIN (Economisch Technolo gisch Instituut Noord-Brabant) heeft onlangs voorgerekend, dait Brabant, in verhouding tot andere delen van ons land, erg veel bouwvakkers telt. Een aantal daarvan, vooral in West-Brabant, zijn pendelaars (geweest) naar de randstad. Degenen onder hen die werk loos zijn geworden, zijn me rendeels slachtoffers van de conjunctuur- Maar een ander deel heeft werk gehad in de wcmingbouw in Brabant. En het opvallende is nu, dat de grafieMijnen van de woning bouwactiviteiten in Brabant een duidelijk ander verloop hebben dan die van Nederland als geheel. Ze dalen veel ster ker. Opvallend' in die grafiek is de lijn van de ongesubsidi eerde bouw. Die is sinds juli 1970, met een inzinking in ok- tober-novemiber 1972, in Bra bant sterker opgelopen dan in de rest van Nederland. Daar valt de aantrekkelijkheid van Brabant als woonprovmoie uit af te lezen. Maar sinds sep tember vorig jaar zit blijkbaar ook daar enigszins de klad in- Hier raken we aan een punt, waar werkloosheidsbestrijding minder ligt op het terrein van de arbeidsbemiddelaar dan op dat van de politicus. Want of de woningbouw in Brabant te rug moet naar en gehandhaafd moet worden op het „oude" peil is een politiek vraagstuk. Wat populair en overtrokken gesteld: bouw je Brabant vol met woningen of spaar je de ruimte? r Zeker is. dat het „kleine kernen"-beleid van de provin ciale overheid een rem zet o-p de uitgroei van een aantal dorpen, waarbij het beslist ni-et zeker is, dat niet gebouw de woningen-in-het-groen dus naar de sitad gaan. Ir- de Wil'dt hierover: „Als je het zo bena dert, dan zou je kunnen zeg gen, dat in Brabant aan het sparen van ruimte een hogere prioriteit wiordit gegeven dan aan de werkloosheidsbestrij ding". fondsen een soort conjunctuur fondsen maken en dat lijkt me in strijd met de sociale verze keringsgedachte". En als er sprake blijkt te zijn van structurele werkloos heid in de bouw De Wildt: „Daarover zijn nog geen dui delijke politieke uitspraken gedaan. Maar mocht het zo zijn, dan is demechanisalie geen oplossing, want bij een afgeremde woningbouw kom je vroeger of later toch aan een verzadigingspunt Werk tijdverkorting en vroegere pensionering trouwens even min. Dat zijn maatregelen die je alleen kunt toepaseen als er een structureel overschot aan arbeidskrachten zou zijn in al le of bijna alle bedrijfstak ken". Hij komt dan aan het punt van omscholing van werkloze bouwvakkers naar een bedrijfs tak waar nog groei in zit, blijkbaar het enige waarde vaste middel om het structure le overschot aan bouwvakkers te bestrijden- En bijscholing. Want de werkloosheid van een aantal bouwvakkers is een ge volg van hun gebrek aan ge schooldheid. „Ik hoop trou wens", zegt hij, „dat er geen rem gezet zal worden op de opleidingen voor jonge bouw vakkers, want d-an komen we over een aantal jaren in de moeilijkheden te zitten". DEN HAAG (ANP) Vier Hagenaars zijn elkaar na cafe oezoek met messen te lijf ge gaan. Twee van hen, de 17 jarige Hagenaar zonder beïoep A. Öldenbcuving en de even eens beroepsloze 21-jarige J.H S. uit Den Haag, werden met ernstige maar niet levens gevaarlijke verwondingen in het ziekenhuis opgenomen- Nadat ze, aldus de J»litie, allen een stevige borrel op hadden, hadden de vier man nen om onbekende redenen ruzie gekregen na het verlaten v-an een café. De 21-jarige H. trok plotseling een dolk en stak daarmee Oldenbeuving in zijn buik. Hij rende daarna weg, achtervolgd door zijn twee andere kameraden. Toen hij ingehaald werd stak de 36- jarige. eveneens beroepsloze T.S. uit Den Haag H. met een zakmes in de buik S. zette het hierna ook op een lopen evenals de vierde man van het gezelschap- S. is nog voort vluchtig, aldus de politie.. Maar nu de vraag (zie De Stem van 13 april) of deme- chanisatie in de woningbouw- menselijke energie weer in de plaats van mechanische energie een bijdrage zou kunnen zijn aan de oplossing van de bouwvakwerkJoosheid. Ir. De Wlildt: „Dat zou op z'n best tijdelijk effect kunnen sorteren als je weet, dat er spra'ke is van conjuncturele werkloosheid. Maar je zou dan wel van de werkloosheids- Terloops merkt ir. De Wildt op, dat er de laatste tijd, voor al van werkgeverszijde, aan gedrongen wordt op verrui ming van het begrip „passe rende arbeid", zodat de ar beidsbemiddelaar iemand naar een baan kan verwijzen die momenteel niet als pasesnd wordt aangemerkt. Hij tekent daar verzet tegen aan. „Als je de werkloosheid wilt uitban nen", legt hij uit, „kun je twee dingen doen. Je kunt voorschrijven, dat niemand ontslagen mag worden vóór hij ander werk heeft- Maar dat is, vanuit het bedrijfsleven ge zien. economisch onhaalbaar. Je kunt ook werklozen dwin gen ander werk, welk dan ook, te aanvaarden. Maar dan neem je een stuk vrijheid weg. U hebt zelf ln uw krant de vraag gesteld, of werk voor iedereen, op elk moment, m elk beroep en op iedere pleats niet mogelijk is- Er zal altijd wel een stuk werkloosheid zijn. Maar werkloosheid is een verschijnsel met veel nuances. Dat betekent dat de mensen ook zullen moeten leren er genuanceerd over te den ken". GRONINGEN (ANP) Het bedrijf te Feerwerd (ge meente Ezinge, Gr.) van de b.v. verenigde steen-, pannen en draineerbuizenfabriek (Groningen) gaat sluiten. De helft van de 30 werkne mers zal worden ontslagen, de andere helft kan op het be drijf in Miiddelstum van de b.v worden geplaatst. Reden voor de sluiting is volgens de directie dat het be drijf (produktie: 8 miljoen metsellbakstenen per jaar) technisch niet meer voldoet aan de moderne eisen- Gezien de situatie op de markt en de grote voorraden was het niet meer verantwoord de produk tie voort te zetten. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. wend is; bepaalde klnmiekeï* voor vrouiwen uit diverse om« rinigende landen, wiaar irnen todh bepaald niet flauw denkt en handelt; subsidies voor het aantrekken van buitenlandse werknemers, waarna premies voor hun terugkeer naar hun vaderland, etc. etc- Maar ja daarom leven wij dan ook, om een variant te gebruiken^ in het land van bisschop Gijsen tot Barend Servet, waar de zaak van minister Vredeling mogelijk, maar hopelijk niet, de doofpot in gaat. ULVENHOUT- E.J. VAN 'T HOF. HET autoverkeer van Arnhem naar Nijmegen is eni-ge uren gehinderd geweest door de ra vage die ontstond na een bot sing tussen twee vrachtauto's. Een van de wagens verloor bij de botsing een hoeveelheid van de chemische stof pen- taan, bestemd uoor Shell-Che- mie. DEN HAAG (ANP) „Een ?oed leef- en werkklimaat is de beste beveiliging van de strafinrichtingen", zo stelt het hoofd van de directie gevange niswezen van het ministerie »an Justitie, drs. P. Allewijn. Bet is in antwoord op vragen van het ANP daarover in ver- uul met de recente opstand het huis van bewaring te Groningen en de ontvluchtin- t«i uit verschillende strafin richtingen, Hr moet een zodanige bevei- !®ng zijn dat de gedachte aan riviuchting minimaal is- Een werkklimaat is een eer- vereiste voor het goed functioneren van een inrich- ig. aldus drs. Allewijn. Wij- ad op de opstanden in de Pangenissen in Frankrijk en Mië merkte hij op: „Men leeft daar de grenzen over treden van wat criminelen accepteren. Strengheid en v cpline staan daar voorop", •vs je heel streng optreedt, ®eet je met alles rekening tiuden. Met reacties, maar <*>k met het feit dat gedeti- Werden een keer vrijkomen. i een algemene crisis in de Sozagsverhouding, aldus drs. ■Uewijn. Als men in Gronin- |tn in een vroeger stadium ooortastend zou zijn opgetre- zou het misschien niet febeurd zijn. Alle 69 gedeti neerden daar zijn gehoord. - bleek, aldus drs. Allewijn, (ADVERTENTIE) is een grotere agressiviteit ten opzichte van het personeel, anderzijds een geringere nei ging tot straffen in de inrich ting, zo merkte drs- Allewijn op. Iedere strafinrichting heeft zijn eigen regels en codes. Het aantal ontvluchtingen is ge daald, in 1972 waren het er 170 en in 1973 60 a 70. Een tien jaar een snelle daling van het aantal gedetineerden opge treden, van ca. 3500 naar 2500. De capaciteit van de inrichtin gen moest daaraan worden aangepast, hetgeen sluiting van een aantal tot gevolg had. Er moesten 300 personeelsle den overgeplaatst worden naar andere inrichtingen en er groot aantal ontvluchten meld- kwamen aanpassingsmoeilijk- dat de zichzelf weer. Uit een on derzoek is gebleken dat bij degenen die ontvluchten nooit het motief was dat zij dachten daardoor aan hun straf te ont komen. Relatief gaan er meer zware figuren tasseniuit en speciaal voor hen is een goed contact met het personeel erg belangrijk, zo voegde drs. Al lewijn eraan toe. Het aantal tot een langere straf veroordeelde gedetineer den bedraagt 900. Nog geeu tot maat 54 Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 hoek Van Coothplein Breda - tel. 01600 - 3 49 65 's Maandags de gehele dag gesloten. er geen plan was geweest tien proeent ervan zijn buiten- ''or een actie. Achteraf zei- "en ze: „Het was eigenlijk *8 een rotstreek. We dachten jrst nog aan een gijzeling. a: dat zat er niet in"- Sedetineerden vragen te- »!WüordiS meer aandacht 4e bewaarders. Zij laten meer voorstaan op hun vsieke kracht en de onge- Vp.reV6n gedragscodes van ejer zijn er niet meer. Er landers en daarbij is een klein aantal niet' in ons land wonen de buitenlanders. Er zijn enkele factoren die een nadelige invloed hebben op het personeelsbestand van het gevangeniswezen (3300 man): met name de werktijd verkorting en invoering van de pensionering op 60-jarige leeftijd. Voorts is de laatste heden. Er is een zekere vrees bij het personeel dat er nog meer inrichtingen gesloten i zullen worden en het is daar door minder zeker in zijn op treden, aldus drs. Allewijn- Mede daardoor steeg het ziek teverzuim dat thans tien pro cent bedraagt, hetgeen bete kent dat ander personeel extra werk moet doen. Dit alles heeft zijn weerslag op de ge detineerden, zo zei drs. Alle wijn. Om de stabiliteit te be vorderen is het beter dat de veranderingen in de regimes in de inrichtingen niet te snel gaan. De vakbonden dringen aan op meer personeel. Per jaar zijn 300 man nodig. De eerste jaren echter, kan het personeel effectief niet uitge breid worden. Met de bonden is afgesproken dat bezien gaat worden hoe de invoering van de nieuwe regimes in de in richtingen in overeenstemming gebracht kan worden met wat het personeel kan opbrengen, zo zei drs. Allewijn. NEWARK (New Jersey) (AFP) Naar aanleiding van botsingen op zondag tussen de politie en een duizendtal Por- toricanen in Newark verza melden zich honderden men sen voor het stadhuis om te protesteren tegen de zondag door de politie gebezigde me thoden ter verdrijving van be togers. Later ontstonden opnieuw incidenten en 's avonds staken de protesterend-en een super markt in brand- Er werden ook schoten gewisseld tussen betogers en agenten. SINDS DINSDAG bestaat er met West-Duitsland een nieu we autoweg, die via Mönchen- Gladbach en Viersen aanslui ting geeft tussen Dusseldorp en Venlo. MOSKOU (RTR) De 58- tin °e ^rijver Anatolie Levi- 1 ve™ter voor de mensen- mtea in de Sovjet-Unie, ma? j ófferen. Hij heeft bandag een visum voor Is- ^kregen en zal op 12 .PWmber vertrekken, aldus aln vnenden. kevitin schrijft onder het Krasnov. Hij is "hodox christen die om zijn boeken 10 jaar gevangen heeft gezeten. Het is niet be kend waarom hij naar Israel gaat. Hij heeft nooit oontact gehad met de joodse beweging in de Sovjet-Unie. In maart van dit jaar kreeg hij geen toestemming, op uit nodiging van aartsbisschop Jo hannes van de Russische or thodoxe kerk in San Francis co, naar de V.S. te reizen. Levitan heeft een groot aan tal boeken en artikelen ge schreven, waarvan de meeste alleen in het westen zijn ge publiceerd. Hij verwierp daar in de officiële houding tegen de godsdienst en had kritiek op de rol van de Russische orthodoxe kerk. Van 1949 tot. 1956 verbleef hij in een gevangenenkamp en hoewel hij later werd gereha biliteerd werd hem in 1958 het recht ontnomen op scholen (es te geven. In 1969 werd hij opnieuw gearesteerd maar werd hij zonder proces na een jaar vrij gelaten. Het onderzoek werd echter voortgezet en in mei 1971 ging hij voor drie jaar de gevangenis in omdat hij onder meer de wet op scheiding van kerk en staat zou hebben ge schonden. Vorig j'aar werd hij vervroegd vrijgelaten. CVan onze redactie binnenland) AMSTERDAM De actie groep Tegengif eist in een aan de Amsterdamse gemeenteraad gericht adres „dat er onder geen voorwaarde toestemming zal worden gegeven aan de Akzo Chemie Nederland B.V. over te gaan tot de opslag en verwerking van het uiterst ge vaarlijke en giftige fosgeen in Amsterdam-Noord". Tot de le den van de begin dit jaar opgerichte actiegroep behoren „een groot aantal verontruste burgers, onder wie artsen en chemici, die eensgezind pro testeren tegen de opslag van fosgeei. bij Akzo en de huidi ge stank, lawaai- en giftige luchtoverlast van deze chemi sche industrie- De actiegroep zegt het ge voel te hebben constant op een tijdbom te leven: „Iedere se conde van de dag kan er iets gebeuren". Ze is van mening dat de gemeenteraad, als ver tegenwoordiger van de Am sterdamse bevolking, er op moet staan dat een chemische Industrie als Akzo eerst bin nen de huidige technische en wettelijke mogelijkheden „schoon" moet draaien alvo rens zij ook maar aan enige uitbreiding mag gaan denken. De actiegroep wijst er op dat- er binnen afzienbare tijd ruim 100.000 mensen in Amster dam-Noord zullen wonen. „Reeds jaar en dag vervuilt de Akzo, zonder dat men eni ge weerstand ondervindt van de zijde der bevolking en to, ca. vier jaar geleden vrij wel ook niet van de gemeente Amsterdam lucht en wa ter", aldus het adres. De stank overlast die Akzo nog steeds produceert gaat volgens de ac tiegroep werkelijk te vaak al le perken te buiten, met als gevolg dat veel mensen enor me hinder ondervinden van grote benauwdheid, tranende ogen, prikkelende keel „Kort om een overlast, die ontoe laatbaar genoemd moet wor den. Voornoemde klachten worden bijna altijd bij mel ding aan de fabriek volkomen genegeerd, waarbij men vaak zelfs de indruk heeft in de maling te worden genomen' De actiegroep kan zich niet voorstellen dat de gemeente raad de verantwoording op zich durft te nemen voor de „permanente ondermijning van de gezondheid van de in Am sterdam-Noord wonende men sen." TOKIO (RTA) (AEP) De Franse politie meent dat extremisten ïn Europa en zuidoost-Azië van plan zijn deze maand aanslagen te ple gen, aldus het Japanse dag blad Asahi Sjimboen Dit blad schreef dinsdag van betrouwbare kringen in Parijs vernomen tc hebben dat de Franse recherche dit had ontdekt nadat op een Japanner die in juli dit jaar op het vliegveld Orly was gearres teerd brieven in code waren aangetroffen en van buiten landse politie inlichtingen had ontvangen- Extremistische groepen in het Midden-Oosten, Europa en zuidoost-Azië., zouden verte- ggnwoordigers van grote Ja panse firma's willen ontvoeren en Japanse ambassades willen bezetten om daarmee miljoe nen dollars af te persen, aldus het blad- ROTTERDAM (ANP) De 38-jarige bankwerker R-C. uil Antwerpen, die eerder deze maand na ee(i echtelijke ruzie zijn 30-jariige echtgenote met een slagersmes in de borst stak. heeft zich dinsdag uit eigen beweging bij de Rotter- darnsp politie gemeld- De man was na de steekpartij ge vlucht Hij zal aan de Belgi sche justitie worden uitgele verd Zijn vrouw ligt in zorg wekkende toestand ln een Antwerps ziekenhuis- In tegenstelling tot hetgeen Uw medewerker de Heer Frans de Ligt in zijn laatste alinea van het betreffende ar tikel in Uw blad van 31 au gustus j'l. schrijft ben ik van mening dat het interview van minister Vredeling in het weekblad Vrij Nederland géén verademing is, doch een top punt van onbekwaamheid in het uitoefenen van zijn ver antwoordelijke regeringsfunk- tie. Wat Uw redacteur in de aanvang van zijn artikel naar voren brengt over datgene wat men denkt en wat men zegt is Inderdaad juist. Doch het gaat hier over een -gegeven, dat zo oud is als het mensdom en een ingrijpende wijziging in dit menselijke gedragspatroon zie tk in de nabije toekomst niet zo zitten. De eigenschap om zidh vaak anders te uiten dan men voelt en denkt is nu een maal irahaerent aan het mens zijn. Wanneer oa. verder gesteld wordt dat „onwaarachtigheid, oneerlijkheid en onechtheid bij ons in de loop van de Jaren zo ingebakken zijn" dan betreur ik dat evenzeer, doch wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon en denk dat deze omschreven ge gevens niet alleen van toepas sing zijn op dize tijd waar van een niet onbelangrijk deel van de huidige voorlidhtings- media, zoals pers, radio en t-v, ons juist het tegendeel wil doen geloven (zonder hierbij te willen generaliseren), nl. dat deze zo openhartig en eer lijk is (waarover m.i. een zwijgende gezonddenkende meerderheid van ons volk ge lukkig nog geheel anders denkt) maar blijvend in min of meerdere mate in het menselijke verkeer zullen blij ven bestaan. Terug naar minister Vrede ling; deze man zal ongetwij feld vele uitstekende kwalitei ten bezitten, anders had hij mmmer deze hoge trap op de maatschappelijke ladder be reikt. Hoewel sommige men sen denken dat het minister schap een sinecure is, geloof Ik dat hiervoor zeer belangrij ke eigenschappen vereist zijn. zogïs^ een goede fysieke condi tie alsmede een grondige gees telijke ontwikkeling gepaard- gaande met een ruime vooruit ziende blik. Maar hetgeen mi rnster Vredeling tegenover Bi- beb ails zijn openhartige me ning geuit heeft ten aanzien van zijn collega's van het ka- banet, zijn medewerkers èn Nato-ehef de heer Luns over schrijdt naar rmijn mening alle toelaatbare grenzen. Hoe wi'l deze minister ln de toekomst in redelijke ver-i standhouding met de mede-' werkers van zijn departement.' met zijn collegae in het kabinet en met de Nato-ohef, de heer Luns, bot een enigszins effec tieve samenwerking komen? Hoe denkt U dat het buiten land op zijn uitlatingen zal reageren? Hoe kan een minis ter van Defensie zijn positie waarmaken alls hij in wezen allergisch is voor een helaas nu eenmaal noodzakelijk mili tair apparaat? Het is zonder meer veront rustend als een dergelijke fi guur genoemd ministerie blijft besturen. De niet onaanzienlij ke belastingbedragen van ons allien ten behoeve van de de fensie dan nog buiten be schouwing latend. Met verwijzing naar de ru briek „commentaar" (waar schijnlijk van de hand van de hoofdredacteur) van 29 en 31 augustus jl- geloof ik dat mi nister Vredeling politieke zelf moord heeft gepleegd, wegens gebrek aan een nu eenmaal, zeker op een dergelijke post, vereiste zelfdiscipline en er verstandig aan dioet, zowel in zijn eigen belang als dat van het Nederlandse volk zo spoe- dig mogelijk gevolg te geven aan zijn in eerste instantie uit- gesproken gevoel" te moeten aftreden na dit interview". Wanneer hij zegt „vrijheid van meningsuiting staat bij mij hoog aangeschreven. En ik ben iemand die altijd de con sequenties van zijn daden aanvaardt" is het te hopen dat hij spoediig aan deze laatste uitspraak gevolg geeft. Vrij heid is een fraaie term, maar v-ijheid in ongebondenheid dit geldt voor alle menselijke gemeenschappen leidt steeds tot ondergang. Hiervoor oehoeft men slechts de ge schiedenis te raalDlegen. Evenals uw redacteur zou ik mijn reactie op zijn artikel wiiilen beëindigen met een va riant. Nederland wordt tegen woordig wel beschouwd als een land met onbegrensde mo gelijkheden. Voor de vuist weg een paar voorbeelden? 't Vondelpark, zelfs trekpleister voor de hippies uit de U.S.A., waar men toch wel wat ge ledere zondagmiddag is er gelegenheid om via de radio van de ene verbazing in de andere te vallen, dank zij mr. G-B.J. Hiiterman- De meeste mensen die dan luisteren, zijn wel door middel van een voor- ze voordrachten te relativeren. Hoop ik. Waar het om gaat Is dit: dat mr. G.B.J. Hiiterman diverse persoonlijke visies spuit, geeft niets, natuurlijk. Maar diat todh nog zovelen viniden, dat mr. G-B.J. Hiiter man het helemaal, of althans op het nippertje na helemaal bij het rechte eind heeft, dolt is wel zo jammer- Maar einde lijk heeft mr. G.B.J. Hiiter man j.l. zondagmiddag zelf zijn Grote Geheim verklapt en wel doormiddel van een voor dracht over de heer Vredeling. Hij vertelt dan, dat de heer Vredeling door zijn beroemd geworden inmiddels, inter view de gewone man wel zal bereiken, door vulgaire taal te bezigen, de toffe jongen uit te hangen en wat al niet meer. Welnu, is mr. G-B.J- Hiiter man na al die tijd, nu jaloers, dat hdrj een keer beconcurreerd is -geworden. BREDA FRANS TUYTELAARS DEN HAAG (ANP) Om dat de Nederlandse uitvoer in het afgelopen jaar terrein heeft verloren in Frankrijk, gaat de Nederlands-Franse ka mer van koophandel nieuwe exportbevorderende initiatie ven ontplooien. Een daarvan is een regionale benadering va» de Franse markt. Ir. het raam hiervan organiseert de kamer op 17 en 18 oktober a.s. een werkbe zoek van Nederlandse ander- nemers aan Franse onderne mers in Elaas-Lotharingen. Volgens de Nederlands- Franse kamer van koophandel is Nederland in 1973 op de lijst van Frankrijks leveran ciers gezakt van de vierde naar de vijfde plaats. Andere landen wisten hun uitvoer naar Frankrijk meer te ver groten dan Nederland. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Kroon heeft het besluit geschorst van de universiteitsraad van de universiteit van Amsterdam om de huurverhoging op te schorten voor de bewoners van het studentenhuis Wees- perstraat- Het college van bestuur moest ook stappen onderne men om de gederfde huur ten laste van het ministerie te doen komen. Het college van bestuur droeg het besluit van de uni versiteitsraad voor schorsing bij staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen- Onderzocht wordt of het be sluit van de universiteitsraad in strijd is met de wet of met het algemeen belang- In af wachting hiervan mag het be sluit niet worden uitgevoerd, volgens de beslissing van de kroon, die in het Staatsblad is gepubliceerd- DEN HAAG Volgens mi nister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) draagt de rege ring actief bij tot het bevorde ren van politieke druk op Zuid-Afrika om dit land te brengen tot beëindiging van het apartheidsbeleid. Dit staat in het antwoord van de minister op vragen van het PPR-Kamerlid Coppes. Gesteld wordt, dait de uitgangs punten van het regeringsbe leid met betrekking tot Zuid- Afrika gevormd worden door de principiële verwerping van apartheid. Uit het antwoord blijkt dat het regeringsbeleid niet inhoudt dat de rege ring ingrijpt in de financiële betrekkingen van particuliere instellingen in ons land met Zuid-Afrika. Deze instellingen, aldus het ministeriële ant woord, behouden een eigen verantwoorde!* j kheid.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11