NVSH VERLIEST GEDING OVER ARORTUSKLINIEKEN MISTER WESTERTERP ONTHULT: KREGEN GOEDKEURINGSLABEL REGEN IN DE SAHEL Isela Vega in Amsterdam WERKNEMERS ROOIDEN HET tegen prijs compensatie voor duurder aardgas Naar hervatting hartchirurgie in Eindhoven Regering zoekt compromis over beperking stroom van Surinamers mUOFORM-DRUISEN Laai 'ns wat van je Limburgse jour nalisten contra Gij sen binnenland buitenland 1 Niet waardeloos Bloot te paard in Londen Vondeling groot officier ON NO-CLAIM Vrijdag 30 augustus 1974 (Van onze Haagse redactie) djXHAAG De NVSH heeft J aanemelijk kunnen ma rt dat de staat bij zijn op. eeden te=cn abortusklinieken Omstel-dam, Heemstede en Maastricht willekeurig of on gelijk zou zijn opgetreden. Zo Sde het vonnis van de vice- „resident van de Haagse Lhtbank, 1W- B. Pronk in het kort feding dat de NVSH had ^.espannen tegen de staat. je NVSH verloor daarmee het kort geding. Tijdens de behandeling had NVSH de rechtbank ge vraagd de staalt strafrechter lijk te verbieden op te treden tegen medewenkers en bestu ren van abortusklinieken. Vol gens de Haagse rechtbank zou een dergelijk verbod een alge meen ingrijpen betekenen iin de wettelijk geregelde verant woordelijkheid van de minis ter van Justitie en van het openbaar ministerie. Reeds eerder had de landsadvocaat mr. J. van der Does gezegd, dat het optreden vain bet openbaar ministerie ten aan. zien van de drie klinieken tot de normale opsporingsactivi teiten van het openbaar minis terie behoort en dat er van een veranderde houding wam de staat ten opzichte van de abortusklinieken geen sprake was. Tijdens de uitspraak werd voor het gerechtsgebouw in Den Haag gedemonstreerd door een drietal leden vam de „Dolle Mima" ein „Man-Vrouw maatsohappij". Tot de activi teiten van het openbaar minis terie behoorde in het Amster damse geval de instelling van een onderzoek namr aanleiding van het overlijden van een geaborteerde vrouw.. Tegen de kliniek in Heemstede werden stappen ondernomen wegens het onderbreken van langdurige zwangerschappen langer dan twaalf weken). De actie tegen de kliniek in Maastricht was gebaseerd op een klacht van een aantal artsen bij het ge rechtshof in Den Bosch- Bo vendien bestaat tegen de kli nieken in de Limburgse hoofdstad en in Heemstede het ernstige vermoeden, dat er ve. Ie buitenlandse vrouwen wor den behandeld. De vice-president van de zei aan het slot vam nog, dat uit niets is diat de betrokken imdsl'ieden het standpunt hebben ingenomen, dat abor tus is toegelaten. u—Hl r..l- r. geoipKen,, DGW'lTld'Sl'iG (Van een onzer verslaggevers) DRl'NEN „Wij hebben tel gerooid, deze twee jaren. Meer dan dat zelfs! We kun- nen de toekomst redelijk op timistisch tegemoet zien". Dat zegt P. Meijers, mede werker-directeur van de schoenfabriek Helioform in Crimen. We, dat zijn de werknemers-mede-eigena- ren van deze fabriek. We, dat zijn de mannen en vrou wen, die zo'n twee jaar gele den de moed hadden uit de in liquidatie verkerende grootste schoenfabriek van ons land Bioch en Stibbe in Waalwijk hun sectie over te nemen. Ze stortten er 200.000 gul den voor, hun afvloeiingspre- mie, in een speciale aande- lenpot, De overheid deed er nog eens vier ton bij. Het moederbedrijf stelde een half miljoen ter beschikking. Er kwam een krediet van anderhalf miljoen van de Nationale Investeringsbank. Met een fors deel van dit geld kochten die werknemers het machinepark en de good will. En toen zijn ze gaan draaien En hoe! De produk- tie van kwaliteitsdames- sehoenen steeg van 390.000 tot 500.000 paren per jaar. Er ajn allerlei sociale bedrijfs- voorzieningen ingevoerd. Do inkomenspositie van alle me dewerkers is aanzienlijk ver beterd, ook door een aan- zienlijke inkrimping en ver eenvoudiging van het loon- klasse-stelsel. Er is een winstdelingsregeling geko men, die over 1973 f. 93.000.- uitkeerde. Er werd tevens een dividend uitbetaald van f. 30.000,- De werknemers eigenaren besloten meteen dat geld weer te reserveren voor aankoop van aandelen van de oorspronkelijke eige naar. Bovendien werd een ford deel van de schuld aan de Nationale Investerings bank afgelost en kocht men de haam Helioform voor f. 266.000. En desondanks kon er winst worden geboekt. Een winst van f. 529.000,- Nadat er goede reserves zijn gekweekt, een sociaal be drijfsfonds met f. 100.000,- is gestort, en afschrijvingen zijn gedaan. „Dat geeft ons een grote voldoening", zegt de heer Meijers. „Maar er wordt ook gewerkt. De sfeer bij ons is aanzienlijk verbe terd sinds de mensen voelen voor zichzelf te werken en ons produkt is nu zo goed, dat steeds meer vrouwen on ze schoenen willen hebben. We zitten nu zo goed in de markt, dat we orders gaan uitbesteden". Hij laat er overigens geen twijfel over bestaan, dat er in dit bedrijf aan de rand van de Drunense duinen geen formule is ge vonden waarmee alle bedrij ven, die het moeilijk hebben van de ondergang gered kun nen worden. „Die formule hebben wij ook niet. Maar wij hebben het zelf wel ge red". (Van onze soc. econ. redactie) OEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Onderne- B'ngen (VNO) is tegen compensatie in de lonen van de ®Jging van de kosten van levensonderhoud als gevolg van huurder aardgas. Zoals gemeld is de regering van plan de PriJs van het aardgas te verhogen. Volgens minister Lub e's (Economische Zaken) wordt volgend jaar via de ver- ogmg van de aardgasprijs het leven ongeveer 1 procent duurdi w, en wordt de belastingdruk niet groter. Hel VNO is tegen deze com- -jatte, omdat het de hogere mesprijzen ziet als een ge- van een zelfstandige be- ;xng van het kabinet, waar geen gestegen kostenfac- ten grondslag liggen en vf 11 de baten (ongeveer J miljoen per jaar) in de '■tKist komen. Volgens deze •rale werkgeversorganisatie - -et effect van de hogere Ereprijzen gelijk aan dat v een belastingverhoging en ■a daarom niet in aanmer- 5 voor prijscompensatie verwijst hierbij naar een Waak van de SER (Sociaal- - wmische Raad.) dat de _=en van belastingmaatre- - niel in aanmerking ko- v°or compensatie in de V ij' bit geldt volgens het "k voor de hoigere aard- Cven. De grootste werk- -"-centrale vindt eompen- ™°r bet duurdere gas in i" ej zeHs onrechtvaardig, dan het bedrijfsleven i van de lariefsverho- "rnVÏÏ opbrengen- „Uit een van billijke lastenver- 4, v Z0'J dit bijzonder onre- Sj 3? aldus het VNO- •bona i?,eliA Werkgevers- 00n<I (NCW) sluit zich bij de laatste opmerking aan, maar wiil nog geen uitspraak doen over wel of geen com pensatie voor de hogere gas- prijs. In 't kort NA vechtpartijen waarbij twaalf personen werden aan gehouden is gisteren het grote popfestival in het park van Windsor voortijdig beëindigd. 690 politiemannen drongen het tot de Britse kroon behorende landgoed binnen om de tenten af te breken die de bezoekers daar vorige week zaterdag il legaal hadden opgeslagen Het festival zou oorspronkelijk ne gen dagen duren. EEN delegatie van het NOS- bestuur heeft gisteren van mi nister Van Doorn vernomen, dat bij tussentijds aftreden van NOS-voorzitter E.A. Schuttenhelm voor deze de ge wone rechtspositieregeling geldt en dat het NOS-bestuur voor benoeming van een op volger drie personen kan voor dragen, aldus het ministerie Twee van de merken wa ren bromfietshelmen die al leen al om hun formaat door TNO niet waren gekeurd, twee andere merken waren afgekeurd, Hoe op deze vier soorten helmen toch de goedkeuringslabels zijn te rechtgekomen is een vraag, die moet worden beant woord door het op last van de minister in gang gezette onderzoek, dat nog twee we ken zal duren In het kader van dit onder zoek zullen steekproefsgewijs 500 helmen worden gekeurd. Pas als de uitslag van die steekproef bekend is, wil de regering zeggen of eventueel de invoering van de draag plicht moet worden uitgesteld. Vooralsnog blijft de datum van 4 november gehandhaafd. Met udtzondering van de vier werkelijk gekeurde heil- men zijn de nu in de baindel verkrijgbare valhelmen overi gens niet volstrekt waiardeloos. meent minister Westerterp. „Het is een gevaarlijk misver stand te menen dat je nu maar beter geen helim meer kunt opzetten. Een niet helemaal aan de eisen voldoende helm is altijd moig beter dan niets". Vooruitlopend op het resultaat ROERMOND (ANP) De Limburgse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft in een brief aan bisschop Gij sen van Roermond geprotesteerd tegen diens mening, dat de publiciteitsmedia "onpersoon lijke heersers over recht en geweten" zijn. die abortus provocatus billijken en propa geren. De bisschop schreef dit in het informatie-bulletin voor zijn bisdom van augustus 1974. Volgens de NVJ-afdeling is deze uitspraak aan het adres van de persmedia onge motiveerd, onjuist en daarom voor veel journailsten kwet send- De NVJ wijst erop, dat de meeste journalisten "vak bekwame en kritisch ingestel de mensen zijn, die zich gewe tensvol inzetten voor hun taak". Volgens de NVJ zouden speciaal de christelijk geïnspi reerde journalisten te kort zijn geschoten, wanneer zij rond het vraagstuk van de abortus de voor menigeen bittere waarheid hadden achterge houden. aldus de NVJ, die vindt, dat in de berichtgeving over dit onderwerp degrootst mogelijke reserve heerst. OPPER VOLTA (ANP) Na zes jaren van verschrikke lijke droogte worden de z.g. Sa- hel-landen in Afrika nu over spoeld door een overvloedige regenval. Het water, waar men zolang op gewacht heeft, ver oorzaakt nu echter problemen bij de verspreding van het voedsel dat door diverse lan den ter beschikking wordt ge steld en ter plaatse verdeeld, een missie waaraan ook Ne derlandse militairen in Soe dan deelnemen. Op de foto waadt een kudde vee door het overstroomde gebied. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de twintig door ANWB en Consu mentenbond onderzochte merken bromfietshelmen zijn er vier, waarop ten onrechte het goedkeuringslabel is geplakt. Dat heeft minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) gisteren onthuld in de Tweede Kamer, bij de beantwoor ding van door de KVP'er Van Zeil gestelde vragen. van het onderzoek wilde de bewindsman geen mededelin gen doen over eventuele scha deloosstelling aan bromfietsers dliie een helm gekocht hebben in de veronderstelling diait ze een goede helm aanschaften. Totnutoe is aan het licht ge komen dat van de twintig door ANWB en Consumenten bond geteste helmen één merk volledig aan de eiison voldeed. Twee merken betroffen motor helmen, die eerder wel waren goedgekeurd, maar nu volgens de strengere normen niet meer door de beugel kunnen. Bij acht merken kunnen de ANWB en CB geeonsitia- afwdjkiingen welliidht geweten aan verschil m meettechniek en bij vijf merken zijn de waargenomen verschillen zo groot, dat voor alsnog geen verkianinig kan wordien gegeven hoe diat komt. Totnutoe hebben de drie fa brieken, die de helmen produ ceren, voor 93 mensen werk- tiijidverkortinig aangevraagd- Vergunning is overigens nog niet verleend, ai'due staatsse cretaris Mertens van Sociale Zaken. Er is ook een duiidekjk ver val in de verkoop van de hel men te constateren (aiicfus mi nister Lubbers in antwoord op -vragen van de PvdA-kamerle- den Van der Doef. Poppe en Kolthoff) maar het is gezien de te verwachten korte duur van het steekproef onderzoek (uiterlijk veertien diagen) voor alsnog niet nodig steun maatregelen aan de betrokken bedrijven te garanderen. LONDEN (AP) De actrice en striptease- girl Fiona Richmond is gisteren op het Lon den - se Piccadilly Circus ge arresteerd omdat zij bloot rondreed op een paard. Juffrouw Richmond wilde met haar luchtige ritje reclame maken voor de revue "Let's Get Laid", die maandag in Old Windwill theater op Piccadilly Circus in pre mière gaat. Fiona begon haar ritje even buiten het theater. Zij was slechts voorzien van een hoed, laarzen, een riem en een glim lach. Omdat de automobilisten voor het gebeuren stop ten en zodoende een ver keerschaos creëerden verscheen alras de poli tie ten tonele en werd de naakte paardrijdster in een deken gewikkeld en afgevoerd. Fiona heeft de geld boete van 130 gulden al betaald. DEN HAAG (ANP) De voorzitter van de Tweede-Ka mer, dr. ir. A. Vondeling, is gisteren ter gelegenheid van zijn 25-jarig kamerlidmaat schap benoemd tot groot-offi cier in de orde van Oranje- Nassau. De bij deze onder scheiding behorende versier selen werden hem overhandigd door premier den Uyl tijdens een druk bezochte receptie in het gebouw van de Tweede- Kamer. NABIJ het Museumplein in Amsterdam is een 46-j®rige Hongaar door een onibekend gebleven man geholpen bij het instappen in zijn invalide-au to. Daarbij werd hij beroofd van zijn portefeuille, inhou dende 500 Duitse marken en 20 Engelse ponden. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Staatsse cretaris Hendriks van Volks gezondheid heeft het bestuur van het Eindhovense Cathari- naziekenhuis gevraagd een aanvraag voor hervatting van de hartchirurgie in dat zieken huis bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne in te dienen. Dit is gisterenmorgen be kend geworden, nadat een de legatie van het ziekenhuis een bezoek aan de staatssecretaris had gebracht met het doel de plannen voor de hervatting van de operaties in Eindhoven toe te lichten- Uit het verzoek van de staatssecretaris kan worden opgemaakt dat de be windsman met de plannen ak koord gaat- Een en ander bete kent een doorbraak in de im passe rond de hartchirurgie in Eindhoven, die medio 1972 ontstond na een hevig conflict tussen hartchirurg dr. P. van der Schaar en de overige le den van de medische staf van het ziekenhuis- De nieuwste plannen in Eindhoven voorzien in een zelfstandige hartchirurgische afdeling, die in de opbouwpe- riode zal worden begeleid door de hoogleraren dr. H. Huys mans en dr. P- Kuijpers, die hartchirurgie doceren in res pectievelijk Utrecht en Nijme gen. De Nederlandse Hartpa tiëntenvereniging, die steeds de terugkeer van dr. P. van der Schaar als hoofd van de hartchirurgisdhe afdeling in Eindhoven heeft geëist, is ak koord gegaan met de voorge stelde opzet mits dr- P. van der Schaar te zijner tijd hart chirurgie zal kunnen bedrijven in het nieuwe academische ziekenhuis te Maastricht- Ook de ziekenfondsen en de cardiologen in Eindhoven en omgeving hebben met de plan nen van het Catharinazieken- h-uis ingestemd. De aanvraag, die vanuit Eindhoven zal worden inge diend, zal volgens staatssecre taris Hendriks worden bezien in de totaalplanning op het gebied van de hartchirurgie in Nederland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (ANP) —Mi nister-president Den Uyl zoekt in het kabinet naar een com promis tussen twee niet volle dig omlijnde groepen minis ters over het beperken van de stroom Surinamers naar Ne derland. Een aantal bewinds lieden (voornamelijk progres sieven onder leiding van mi nister Van Doorn wil de stroom indammen door de Su rinamers in eigen land dezelf de rechten op sociale verzeke- ringsuitkeringen (werkloos heid, ouderdom en bijstand) te verlenen als in Nederland- Voor veel Surinamers zou daarmee de aantrekkelijkheid van een verblijf in ons land wegebben. Een andere groen ministers onder aanvoering van minister „De Gaay Fort man verzet zich hiertegen- Uitvoering van het plan zou de schatkist een half miljard gulden per jaar gaan kosten- Dat is 400 miljoen gulden meer dan er nu jaarlijks aan ontwikkelingshulp voor dit land wordt verstrekt Niet al leen is minister De Gaay Fort man om die reden tegen het plan, maar ook vanwege het feit, dat bij uitbreiding van het sociale verzekeringsstelsel tot Suriname in strijd vindt met de ontwikkelingsstrategie van de Verenigde Naties. Een ander argument tegen dit plan is, dat Surinamers hierin wel eens geen aansporing zouden kunnen zien om in eigen land aan de slag te gaan. Een bud gettair bezwaar is dat Neder land zich een dergelijke last niet jarenlang kan veroorlo ven. Het verschil van meniii tussen de twee groepen minis ters is aan het licht gekomen tijdens een beslaten vergade ring van de vaste commissie voor de West in de Tweede Kamer- Veie leden van de vaste commissie zijn van me ning, dat er een regeling voor liet indammen van de stroom Surinamers naar ons land moet komen- Het kabinet zal binnenkort met voorstellen ko men. Vredeling dus. Van zijn col lega's mag-ie blijven, zo heeft nationalistische Joop gisteren in de Tweede Kamer meege deeld. 's Morgens hadden de heren-ministers vergaderd óver de uitlatingen van Vrede ling. En daar was besloten dat er toch een grond tot samen werking is. 't Is nogal wat, maar de vraag blijftwaarom? Er werd gefluisterd dat Vredeling zelf weg wilde, en nou mag hij niet eensSneu, als dat ten minste de bedoeling van zijn interview is geweest. V Een schot in de roos, als de minister de waarheid over en kele van zijn collega's eens ronduit wilde zeggen- Maar dat houdt ook al geen stand. Vredeling heeft Den Uyl al eens „recht in zijn smoel" uit gemaakt voor super-nationa list. Op kabinetsvergaderingen houdt-ie dus kennelijk zijn mond ook niet. •V- Kortom, het is en blift een raadsel. En de minister een vreemde vogel. V Maar een opluchting is het eigenlijk wel om een politicus al is het geen beroepspoliti cus eens zo uit zijn slof te zien schieten. V „Arbeiders hebben een baan; het hoger personeel heeft een loop baan" (dr. L. Tighelaar). AMSTERDAM (ANP) De Mexicaanse actrice Iseia Vega lachend op de brugleuning bij de Amsterdamse Munt, met op de achtergrond het Rokin. De 34-jarige schone verblijft enkele dagen in dehoofdstad om de film „Bring me the head of Alfredo Garcias", die half oktober in première gaat, en waarin hij de hoofdrol speelt, te promoten. V Kabinet: de ling) bewaren- lieve Vrede (- Zo'n Pronk zal volgende keer toch wel op zijn woorden letten. En Van der Stoel? Zou hij nu een ander „bekkie" trek ken als hij Vredeling in de gang tegenkomt? V En Luns kijkt natuurlijk wel helemaal uit om nog voor de voeten van de Nederlandse defensie-minister te komen- Dat zou het doelpunt-ia.n-de- maand opleveren, hoewel Vre deling volgens PvdA-kringen wel naast zou schieten. V Goed, hevige rimpels in de normaal zo gladde zee van de Nederlandse politiek. En het is ook weer eens heel wat an ders. De groeten. MERIJN BREDA In een artikel over de verruiming' van de aangekondigde no-claimrege- ling schreven wij gisteren, dat de automobilist, die zijn no- clai-mkortin-g door een schade geval ziet dalen van veertig naar twintig of van dertig naar vijftien procent na een jaar schadevrij rijden op het oude niveau zit. Normaal ge sproken is dit edhter niet het geval. Is de korting die een automobilist krijigt gedaald tot twintig procent, dan krijgt hij na een jaar schadevrij rijden een korting van dertig procent en na twee -jaar weer veertig procent. Iemand die is terug gevallen tot vijftien procent krijgt na een jaar twintig en na twee jaar dertig procent korting- DE Belgische acteur Gerard Vermeersch is gisteren op 51- jarige leeftijd overleden- De laatste jaren kreeg hij grote bekendheid door zijn vertol king van een hoofdrol in de tv-serie „priester Daens". AD VERENTIE Zijn uw vakantiefilms binnen en staan uw vrienden er messcherp op, laat ze het dan snel even weten. En nodig ze uit voor de première. Dat kan gezellig worden. Bel ze na zessen of in het weekend Want dan belt u voor half geld door heel Nederland. X

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9