Numerus fixus: duizenden teleurstellingei Alleen al aan universiteiten voor 4500 man geen plaats ONDERZOEK VAN NIJMEGEN Vervuiling doodt de zeeën DE PELGRIMSKERK ST.-BARTHOLOM! GERESTAUREERD Boek doorbreekt Victoriaanse valse schaamte in Sovjet-Unie VARA nieuwe Neder tv-seri WAT GEBEURT MET AFGEWEZENEN? Op op Zuia binnenland buitenland Studiekeuze Wat nodig is Uitstel Afpoeieren" Teleurstellingen Artsen Criteria Hogescholen Actie Zorgwekkend Minder leven PROBLEEM SUSKE EN WIS - UTRECHT (ANP) Duizenden jongens en meisjes, die dit jaar van de middelbare school zijn gekomen, gaan studeren, aan universiteiten, aan hoge scholen of aan scholen voor hoger be roepsonderwijs. Maar voor rond 4500 van hen was geen plaats aan de univer siteit: zij werden uitgeloot, want de studierichting van hun keuze kende een numerus fixus. Hoeveel studenten niet werden toegelaten lot liet hoger beroepsonderwijs, waar men al jaren een beperking van de opnamecapaci teit kent, is moeilijker na te gaan, maar ook voor die opleiding moesten dui zenden jongens en meisjes worden te leurgesteld. Voor de sociale academies bijna driemaal zoveel aanmeldingen als plaatsen (7216 tegen 2393), voor de 240 opleidingsplaatsen van jeugdlei ders meldden zich 1250 studenten aan, voor de academies voor lichamelijke opvoeding dongen 2018 gegadigden uaar 710 plaatsen. Wat er met al die afgewezenen gebeurt, is een onduide lijke zaak. Vaak proberen zij het het volgend jaar opnieuw met een even groot risico op een misser. Anderen kiezen een richting, waar het niet zo vol is; jongens gaan eerst in militaire dienst, velen verdwijnen in een baan, al dan niet diep teleurgesteld. Er is niet of nauwelijks onderzoek ver richt naar deze grote groep aankomende studenten, die achter het net van de door hen gewenste wetenschappelijke of hogere beroepsopleiding vissen. In Nijmegen hebben enkele mensen die zich met de bege. leiding van studenten bezig houden, de aankomende stu denten uitgenodigd over hun problemen te komen praten, mochten zij uitgeloot worden In een bepaalde proefweek zijn er 75 geweest die aan de uitnodiging gevolg hebben ge geven. Doel van de bijeen komst was de individuele uit gelote student de mogelijkheid te bieden zijn problemen te uiten en hem (of haar) te motiveren naar een oplossing te zoeken en daarbij hulp te bieden. In groepjes van zeven tot aohit mensen onder leiding van twee begeleiders zijn die pro blemen besproken, waarbij vooral naar voren kwmn dat het tijdstip waarop men ver nam of men al dan niet was uitgeloot, te laat is en dat men op school niet bij machte blijkt te zijn de leerlingen voldoende te helpen bij de studiekeuze. Van Nijmeegse zijde werd overigens gezegd dat dit geen verwijt aan de scho len is: de schooldecanen heb ben gewooai te weinig moge lijkheden die leerlingen goed te informeren. De studiekeuze kwam, zo is verder gebleken, veelal tot stand na gesprekken met ou ders, vrienden, kennissen die al studeren en in veel mindere mate na informaties bij schooldecanen. Op studenten decanen of beroepskeuze-advi seurs werd maar in enkele gevallen een beroep gedaan. Veelal is de studiekeuze ook omkleed met bepaalde voor oordelen over hoe het toegaat bij bepaalde studierichtingen (sociale wetenschappen, dat zijn allemaal linkse jon gens".) Verder is naar voren geko men dat veel aankomende stu denten zich blind staren op een bepaald vak. Dait komt vooral voor bij een studierich ting als medicijnen, waar het vak van arts weliswaar een duidelijk beroepsprofiel heeft, maar waar men zich toch te weinig realiseert wat het vak werkelijk inhoudt en hoeveel verschillende richtingen er zijn- Volgens de Nijmeegse stu dentenbegeleiders is er een „stuk integratie nodig tussen de schooldecanen en de be roepskeuze-adviseurs". Dat zou volgens hen „een eerste aanzet kunnen zijn voor aan komende studenten een beter heeld te verkrijgen van wat zij willen gaan studeren". Er kend werd echter dat dit veel mankracht zal vragen. Voor veel uitgelote scholie ren is de pil extra bitter als zij zien hoe en dat is on vermijdelijk gezien het grote aantal studenten in een aantal gevallen wel toegelaten mensen na enige tijd om zwaaien. omdat zij tot het in zicht komen dat hun keuze niet juist was of, wat nog onplezieriger is, als zij zien hoe plaatsen worden bezet door mensen dóe „het niet meer zien zitten", en die niets uitvoeren. Er is wel eens voorgesteld de selectie uit te stellen tot na het eerste studiejaar. Daar mee zou kunnen worden be reikt dat de studenten een be ter inzioht krijgen in wat de studie voorstelt en de docen ten zouden kunnen zien, wel ke capaciteiten de student heeft. Maar aan dit voorstel kleven oalc problemen. Zolang er niet voldoende mogelijkhe den zijn, om iedereen te laten studeren, zal toch een deel van de studenten moeten wor den afgewezen- Dit houdt te vens het in het leven roepen in van een soort „eerstejaar met een waterhoofd" waar on derwijs wordt gegeven aan een zekere groep waarvan van tevoren vaststaat, dat ze af moet vallen. De Nijmeegse groep uitgelo te scholieren viel na de ge sprekken met de begeleiders en met elkaar in dirie groepen uiteen: Eén die tot het inzicht kwam dat de keuze op drijfzand was gebaseerd en een motivatie voor een andere richting vond, Eén die nog moer bevestigd >vas in de oorspronkelijke keuze, en één die van zijn oor spronkelijke keuze was afge stapt, maar nu niet meer wist wat v/el te doen. Hoewel tevoren nadrukkelijk was gezegd, dat de bijeen komst niet was bedoeld als mogelijkheid alsnog, zij het via een achterdeur, de gewen ste studierichting te betreden, is daar volgens de studenten- begeleiders toch nog naar ge vraagd. Veel studenten blijken hard nekkig vast te houden aan hun keuze. De suggestie naar een alternatief te zoeken, wordt vaak met verontwaardiging af gewezen. Dit geldt, zo is de ervaring van studentendecanen in Utrecht, met name voor de studierichtingen medicijnen, tandheelkunde en diergenees kunde, de alfa-vakken met een numerus fixus kennen dit verschijnsel jets minder. Een Utrechtse decaan kreeg van een teleurgestelde aan staande medicus zelfs te horen „dat. men met die loting het intellect het land uitjaagt". „Mensen die uitgeloot zijn, blijken nooit te hebben nage dacht over een alternatief", zeggen de studentendecanen in Utrecht. „Ze hebben zich te gen alle adviezen in op hun eerste keuze vastgezet, ze „kennen" gewoon geen alter natieven- Als ze bij ons hun nood komen klagen omdat ze zijn uitgeloot, proberen wii hun dat duidelijk te maken en biij een aantal gaan dan de ogen open. bijvoorbeeld de keuze voor psychologie in plaats van geneeskunde". Maar zij, die bij de decaan komen om hulp of om alsnog een poging te doen via bepaal de regelingen te worden toe gelaten, zijn de sterkst gemo- tiveerden. Zij willen per se studeren. Velen, de overgrote meerderheid, berusten, doen niets, verdwijnen als het ware, hoewel zij voor hun eindexa men van de middelbare school zich de moeite hebben getroost zich aan te melden en de hoop hebben gekoesterd te worden toegelaten. De Utrechtse decanen mer ken ook dat veel uitgelotenen een jaar iets anders gaan stu deren. maar zeker het jaar daarop weer terug komen om hun geluk te beproeven- In de melda studierichting geneeskunde meldden zich dit jaar 657 stu denten, die vorig jaar waren uitgeloot. Slechts eenderde van deze groep is er door gekomen, de rest is opnieuw uitgeloot. „Het aanbieden van een al ternatief stuit vaak op grote weerstand", aldus de Utrecht se decanen- „Het valt ook op dat verwijzing naar het hoger beroepsonderwijs geen alter natief is. Behalve dat men ook daar een duidelijke beperking van de capaciteit kent, vinden veel aankomende studenten het enigszins beneden hun ni veau. Ze willen een academi sche opleiding volgen. Het werk van d'e decanen in deze gevallen komt vaak neer op „afpoeieren" want zo zeg gen zij „er valt zo verschrik kelijk weinig voor de uitgelote groep te doen". Verwijzen naar het buitenland biedt ook weinig of geen soelaas. Van West-Duitsland is bijvoorbeeld bekend dat daar dit jaar 42.000 studenten zijn afgewe zen bij gebrek aan opleidings capaciteit Zowel in Nijmegen als in Utrecht is het onvoldoende in zicht van scholieren in wat studeren in feite inhoudt, naar voren, gekomen als algemeen probleem van de studie. Hoe wel al vele jaren bekend is, dat de scholiere een wat te romantisch, onduidelijk en brokkelig beeld heeft van wat hem op de universiteit te wachten staat, blijkt bet nog steeds niet mogelijk hun infor matie te geven die een juist beeld tot stand brengt. Dit heeft veel teleurstellingen tot gevolg: bij de uitgelotenen die blijven hunkeren zowel als bij de toegelatenen, die omzwaai en of die tijdens de rit afha ken. Veel is overigens nog onze ker, pas als de inschrijvingen achter de rug zijn, kan wor den nagegaan hoeveel aanko mende studenten in werkelijk heid moesten worden afgewe zen. De zogenaamde vooraan meldingen moesfen al in janua ri bij het in Groningen geves tigde centraal bureau aanmel ding en plaatsing binnen zijn. Volgens het hoofd van dit bu reau trekt 10 procent zich na die vooraanmelding zonder meer terug en nog eens 5 pro cent valt af. omdat men voor zijn eindexamen is gezakt- In Utrecht weet men te vertellen dat veel scholieren zich „.vonr alle zekerheid" voor verschil lende hbo-opleidingen aanmel den, om op die manier meer kans on een plaats te krijgen Als de inschrijving dan diaar is, valt er een gat. er komen er minder dan uit de vooraan meldingen voor het hibo viel af te leiden. Eenzelfde tendens is er bii de universitaire aanmel dingen te bespeuren- Veel aankomende studenten geven, hoewel diat hun op de formulieren wordt verzocht, in het geheel geen tweede moge lijkheid op. Nu is dat weer moeilijk, want het is niet toe gestaan een alternatief vak te kiezen, -als ook voor die stu dierichting een numerus fixus geldt. Maar op het moment van vooraanmelding (januari) is nog niet bekend welke stu dierichtingen doop een nume rus fixus zullen worden ge troffen. Dit jaar werd dat pas in juni definitief bekendge maakt Het hoofd van het bureau aanmelding en plaatsing zei desgevraagd dat volgend jaar de voorlichting aan de eerste jaarsstudenten zal worden uit gebreid en verbeterd. Er is een brochure in de maak, waarin andere mogelijkheden worden genoemd. Veel is echter nog onzeker, omdat dc Tweede Kamer nog moet debatteren over verlen ging van de wet, die de beper king van de inschrijving van studenten mogelijk maakt. Het daartoe strekkende wetsont werp komt op zijn vroegst be gin volgend jaar in de kamer aan de orde. Dan moeten de scholieren, die nu aan hun laatste jaar beginnen zich al hebben aangemeld, want de vooraanmelding sluit dit jaar in december- de geschiktheid de i)ctt opleiding te volgen, minder aanleiding t0( gegeven. Alarmerende bericht,, werkloosheid onder b,J groepen academici zoal- kundigen, ingenieurs, ten, hebben de laatst, J. belangstelling voor dit doen afnemen het geval met social, L schappen als sociolori, 1 psychologie. De subfaculUi' voor pegadogie en antel hebben jaren veel mensenl genomen, die aanvaj voor de sociale academl.7 den gekozen, maar dalt, werden toegelaten. 'ós J I 1'lj «4tJ lal «W Mij In het wetsontwerp stellen de bewindslieden van Onder wijs en Wetenschappen voor uitsluitend te loten om plaat sen in de studierichtingen, met beperkte capaciteit. Vorig en dit jaar werden zij, die hun dienstplicht hadden vervuld en ook zij die een gemiddeld eind- examencijfer hoger dan 7,5 hadden, zonder meer tot de studierichtingen met een nu merus fixus toegelaten. Over de toelatingscriteria is noch in wetenschappelijk, noch in po litieke kringen het laatste woord gezegd. In de praktijk betekent dit onzekerheid voor de aankomende studenten tot na het kamerdebat. De beperking van het aantal studenten in dit jaar tien studierichtingen staat op gespannen voet met de grond wettelijke vrijheid van onder wijs- In en om de universitei ten zijn dan ook de nodige debatten hierover gevoerd en ook in politieke kring wordt er heel verschillend over ge dacht. De toelatingsbeperking van hoger beroepsonderwijs, die vaak ook nog gepaard gaat met een beoordeling over De meest teleurgesteld, staande studenten telt n» der hen, die geneeskund, den gaan studeren. Het a meer dan 2000. Tandhuli had plaats voor 448 stufa er moesten 370 jongmi meisjes worden afgewet I diergeneeskunde war,, voor de 150 plaatsen Jjj meldingen. Bij biologie ziet het J uit dat alle gegadigden 't nen worden geplaatst farmaoiie bleek achteral k niet nodig. Bij NcderJ moesten edhter bijna 400 J sen wonden afgewezen, b:|l gels 350, bij geschiedenis 600 en bij de univei studie voor lichamelijk,"] voeding (alleen aan d, Universiteit mogelijk) 52 't sociale geografie tensj bleek het aantal meldJ het aantal plaatsen zo »-J te overschrijden, dat ook i geen loting nodig was. Een heel ander beeld dui universiteiten bieden del, scholen. De drie teeluiij hogescholen (Delft, Eind ven en Twente) kunne, komende eerstejaars goed d werken- In Delft hebben i 1700 studenten aangemel: Eindhoven 500 en in Tm 261. Vooral in Twente is plaats; men zou er 500 stil ten kunnen opvangen. Aan de landboiiwhogi in Wa-geningen noemde een aantal van 800 aam gen bij een capaciteit die noodis tot 1000 is op te v In Tilburg aan de Kathol Hogeschool, hebben ziel nog toe ruim 700 stude gemeld, voor wie allenml plaatsje te vinden is. de Noordzee) worden ge loosd- Het zwaard van Damocles hangt dreigend boven ons hoofd- Het vrachtverkeer blijft toenemen, evenals de invoe ring van reuzentankers van 500-000 ton- Het opnieuw in gebruik nemen van bepaalde routes voor olietankers in ver band met de verwachte hero pening van het Sueakanaal en ie steeds intensievere oliebo ringen voor alle kusten van het vasteland (om de energie crisis meester te worden), zijn factoren die de vervuiling van de Europese wateren alleen maar verergeren- (Van een medewerker) ST.-JEAN-DE-LUZ/CHERBOURG De golven van de Atlantische Oceaan werpen geen plastic flessen en klonten teer meer op het fijne zandstrand van St.-Jean-de-Luz, bü de Spaans-Franse grens. De plaatselijke autoriteiten van deze badplaats hebben namelijk een zeer kostbaar anti-vervuilingsfilter, met een lengte van 800 meter, vlak voor de ingang van de baai ge ïnstalleerd. De badgasten van St.-Jean-de-Luz kunnen dus bun voeten voortaan schoonhouden. Alle zichtbare vervui ling zal worden tegengehouden. Maar hoe staat liet met de onzichtbare vervuiling, die ge leidelijk de zee doodt en des te gevaarlijker is omdat zij niet waarneembaar is?. Al vijftien jaar lang heeft men weet van de vervuiling van de zeeën, maar desondanks is die vervuiling er niet minder on geworden- De ramp met het schip "Torrey Cannon" dat de Bre tonse stranden vervuilde is nog niet in de vergetelheid geraakt- Evenmin de breuk van een olie-installatie voor de kust van Californië in I960 Deze rampen werden door d( pers breed uitgemeten slechts korte heriehten werden gewijd aan de gigantische metersdik ke en kilometerslange schoo dode vissen, die in de zomeT van 1970 door een Noors schir in de Noordzee werd opge merkt. Ook de ramp op he' Japanse eiland Minimata, waa' onlangs veel mensen om het 'even kwamen, nadat zij met kwik besmette vis hadden ge- -'"i, werd geen voorpagina nieuws- En wie weet zich nog te herinneren dat er in 1970 in de Verenigde Staten één mil joen blikken tonijn van de markt genomen moesten wor den, omdat die tonijn met kwik was besmet?- in officiële kringen, maar ook bij het publiek heerst de mening dat de zee al deze gevaren wel overwint en zich tegen vervuiling en vergifti ging weet te verweren- Maar dan stapt men toch wel wat al te gemakkelijk over een aan tal zorgwekkende verschijnsc len heen Bijvoorbeeld: Verkenningstankers op zee, die jaarlijks een miljoen ton koolwaterstof aan het zeewa ter toevoegen. Radio-actief afval, afkomstig van de kern-industrie, dal men in zee blijft werpen- (Dit afval zit in containers, die wie zal het zeggen, misschien vijf tig maar misschien ook elechts twintig jaar tegen verwering en druk bestand zijn. Industrieel en huiselijk af valwater van de meeste grote kustplaatsen in Europa dat nog steeds in zee stroomt en de bacteriologische vervuiling vernoogt- De verspreiding van steeds grotere hoeveelheden bestrij dingsmiddelen, zuren, metaai- oxyden, chemische en farma ceutische afvalprodukten, on ontbindbare wasmiddelen en giftig lood van uitlaatsgassen langs alle kusten van het vas teland van Europa- Men kan van tienduizenden tonnen per jaar spreken- Gedurende een bijeenkomst var de Raad van Europa rap porteerde de bekepdp oceaan- deskundige Jacques Coustrau <ian ook dat ten gevolge van vervnilitie het leven in de zee in de hele wereld met 40U vermindee-» Internationale overeenkom tien ontbreken, zodat de oce aan steeds meer een wereld riool wordt En merkwaardig genoeg werken sommige mi lieu-beschermende maatrege len juist de vervuiling van dc tee in de hand. Afvalwater en gevaarlijke stoffen kunnen bijvoorbeeld niet meer zo ge makkelijk als vroeger langs waterwegen- worden afge voerd- Het gevolg hiervan »"s dat ze direct in zee, (vooral in Internationale instanties gaan nu over tot actie- Behal ve de Verenigde Naties, die reeds een tiental jaren naar een wereldwijde aanpak van het probleem zoeken, heeft ook de vergadering van de Raad van Europa bij diverse gelegenheden duidelijk om schreven voorstellen ingediend om het kwaad in te perken- De regeringen, die meestal te kampen hebben met proble men van het moment, tonen echter niet altijd de nodige belangstelling. Ze aarzelen om de voorstellen van de Raad van Europa te ondertekenen aangaande internationale over eenkomsten, die de vervuiling van de zee moeten tegengaan- Toch hebben nu zeven Noord zeelanden een overeenkomst ondertekend om gezamenlijk de koolwaterstof-vervuiling ven hun zee te bestrijden. De Raad van Europa wil echter ring verdere maatregelen om de zee voor de mensheid te behouden- Die raad stelt na melijk in de maritieme wet een hele serie bepalingen voor, zoals internationale ga ranties wat de veiligheid van olieboringen en olietransporter op zee betreft- Hij dringt er ook op aan de regeringen te verplichten technische en fi nanciële programmas op te stellen, ter bestrijding van dc vervuiling van de zee- De tijd dringt- Het is de vraag of dp reindustrialiseerde landen be reid zijn als eersten de nodige iffers te brengen en bii hun kostenberekeningen uit tr "aan van noodzakelijke inves teringen voor de milieube crvVtOrtrwn'n a. i c; fp cU' wijsheid in deze zal zegevie •en en dat ook het oublie'- erin zal toestemmen de Drii- t betalen voor een schot»" zee. JEAN-CLAUDE HAHN BERCHTESGADEN De pelgrimskert fl St.-Bartholomeus op het gelijknamige s'M eiland van de Königsee aan de voet vsn h weldige Watzmann-massief is sedert genml een geliefd schilders-motief. Als kleuren» prijkt deze kerk op affiches van de hele »tt< om reizigers naar het Berchtesgadenetlul| lokken. In het uiterste zuidoosten van Duisli de St.-Bartholomeus een excursiedoel bi stek. Meer dan driekwart miljoen vakantltf gers varen elke zomer over het diep®1 meer om het fotogenieke kleinood van W en van binnen te bekijken. Bovendien is SI tholomeus uitgangspunt voor aantrekken) wandelingen, bergtochten en klimpartij"1 originele kerkje, dat op de fundamenten'® kapel van 1134 staat, was thans voor 4e maal in zijn 275-jarige geschiedenis dot"'"" bedreigd. De bijna voltooide restauratie volkomen geslaagd genoemd. MOSKOU (UPI) Tot voor kort was het zo dat als een jong paartje in de Sovjet- Unie voorlichting over zijn sexueie betrekkingen wilde hebben, het werd verteld op te zien naar het puriteinse voorbeeld van vadertje Lenin en zijn vrouw Kroepskaja. „Alleen als het nou echt moet, maar zie er anders maar van af". Had datzelfde paartje sexue Ie problemen dan zou het vrijwel zeker een realistischer advies vinden in een zojuist in Moskou gepubliceerd bock dat Vrouwelijke Seksuele Patholo gie heet en Victoriaanse ge voelens van valse schaamte in de Sovjet-Unie doorbreekt. Auteur professor Abram M. Swyadosjtsj leent in zijn boek vrijelijk van seksuologen uit liet westen zoals Kinsey, maar hij oppert ook enkele Russi sche ideeën zoals kaviaar te gen frigiditeit en zelfs wodka „of liever nog, droge witte wijn" tegen gespannen heid. Swyadosjtsj heeft zijn boe, gebaseerd op een onderzoel onder 300 vrouwen in een stad in Centraal Azië Het is hem daarbij gebleken dat Russisch» vrouwen haar sex meer genie ten dan haar westerse zusters Achttien procent van de door hem ondervraagde vrouwen had nooit »en orgasme gehad, vergeleken met veertig pro cent vrouwen in Frankrijk. De stad waar Swyadosjtsj zijn onderzoek deed is Kara ganda in Kazakstan, dat een van de hoogste geboortegemid delden van de Sovjet-Unie heeft. Niettemin vindt de professor dat de Russische mannen nog wel wat attenter mochten zijr jegens bun vrouwen. Hii beveelt de vrouwen een voor haar geschikt voorbe <oedm»-thoae aan, maar treedf liet in details. De pil is in de Sovjet-Unie niet algemeen erkriigbaar Volgens Swyadosjtsj zijn ei ïalf zoveel homosexuele vrou wen in de Sovjet-Unie als in de Verenigde Staten. Hij spreekt van een „ziekte" en beveelt „chirurgische, medici nale en psychologische behan deling" aan. Toch behandelt (Ie I de homofilie met -')* wat contrasteert rae jaar gevangenisstraf- nog steeds kan krtjJ seksuele belrekklnC™ willige volwassen ma" Volgens profess0'., dosjts.1 ls het gr001i, bieem op seksueej de Sovjet-Unie J tfity fit ïjke onwetendheid va» 1 Zijn boek •erste oplage exemplaren is uitri ,|n» ral het probleem vloek en een zucht maar ..hei begin B FJ, Vrijdag 30 augustus 1S Een nogal uiteenlopend aanbod deze week. Wegen rustige nazomerweer bevelt allereerst een zeer aantn lijke fietstocht van ongeve kilometer door de Zak Zuid-Beveland aan Met f kenszand als uitgangs rijden we in de richting Bot en slaan bij wegwijzer linksaf en fietsen via een kn lende weg naar Nisse Hier we voor de kerk naar rech bij wegwijzer 1077 rechtu Zuidweg in. Bi) de wegwt 2180 en 11559 volgen wtj naar rechts en daarna naar qaande de weg naar Hoedek kerke. Wij rijden door dit via wegwijzers 4301 en de ningestraat. Dan linksaf spoorbaan over, langs de dij dan de Kerkepolderweg vo tot aan de T-kruismg Hiers wij rechtsaf en rechtuit door Baarland naar Oudela 1rsr aoor DUU'»u,tu wituau Bij wegwijzer 5686 gaan naar rechts richting Oveza Bij wegwijzer 5687 linksaf steeds op Ovezande af, n RfiQO on 7f\7 r-ooti (Van on HILVERSUM - De VARA uitzending van een nieuwe uitgangspunten, zoals die v( werden gehanteerd. De nieu een wekelijkse frequentie maatschappelijke problemen veroorzaakt, worden door I buurtgebouw „Het Wilhelmii derdak aan een ijverig repet clubje en enkele andere vort terwijl tevens de exploitant De ervaringen met „Wa drecht" hebben geleerd, dat soort sociodrama's met na. bijdraagt aan een maatsch. pelijk bewustwordingsproc bij „industriële jongeren grote stad", zoals Herman tuin, hoofd van de afdeh drama van de VARA-televi; het uitdrukt. De wijze, waarop in „Wa- drecht" maatschappelij vraagstukken aan de orde w< den gesteld, bleek volgens Fc tuin vooral de werkende jong ren aan te spreken, mede va wege de dramatische spanmr die aan het onderwerp werd g geven. n De serie is en wordt g schreven door een Nederlan schrijverscollectivium. De a teurs geven er voorlopig echt de voorkeur aan, anoniem blijven. Men is aanvankelijk m een vrij grote groep schrijve begonnen, maar mede ter wil van een werkbare situatie zijn uiteindelijk drie overgebleven Een probleem bij dit so< productie vormt volgens H( man Fortuin de omstandighe dat tijd en geld ontbreken het Nederlandse schnjftaie goed te begeleiden Overige krijgt de nieuwe VARA-se vooral gestalte door de creatie wisselwerking tussen auteu acteurs, producer en regisseu zoals een jonge verslinden van do opmerkte. B»s

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 14