[XV i*( Jonge heilsoldate is niet jaloers op leeftijdgenoten BRIDGEN IS POPULAIR IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN ZE VAC ORGANISEERT AUTOCROSS IN AXEL lid en Q berliet machtig koppel fcis! ostgiro IN GESPREK MET. H*Luitenant W. Vermijn WIJS WEZEN STEM LEZEN j zetten. lakkelijk! Volgende week zaterdag Voor wat, hoort wat loor. stgiro betalen Iwat lijker Succes A,ia!avond spelen we in hotel terw. 'n Nieuwstraat", Terné Ze' 1 leden uit Uzen en omgeving spelen ledereen Hulst i 103 BREDA TEL: 0160C Donderdag 29 augustus 1974 TERNEUZEN - Soep, en zaligheid, oftewel ,erst een volle maag, dan een schoon lijf en tenslotte voed sel voor de geest. Dat is geen uitspraak van mij, maar van tVilliam Booth, de stichter van het Leger des Heils. Eén van de 25.000 heilsofficieren, jie in 81 landen in full-time dienst zijn bij het Leger zit in de Donze Visserstraat in lerneuzen. Een jong vrouwtje van 26 len tes, klein van stuk (maar niet van haar stuk te brengen), don kerblond haar en een geïnteres seerd gezicht, dat bij haar offi ciersuniform modieus gekleurde kousen en vlotte, eigentijdse schoenen draagt. „Als ik naar kuis ga, draag ik ook wel mo derne, gezellige kleding, zoals een lange broek met een leren jasje", vertelt luitenante W. Vermijn (in het dagelijks ge bruik „luit" genoemd), als we boven de samenkomstzaal in haar kamer even zitten te klet- Een eenvoudig ingerichte ka mer Een bed, een bureautje, een tafeltje met een paar stoelen. Aan de muur hangt een reli gieuze prent en in een kast ligt propaganda-materiaal van het Leger des Heils. De ramen staan open. De schooljeugd van een nabijgelegen school heeft pauze en beleeft dat op luidruchtige wijze. „Maar ze weten thuis ook, dat ze aan mij geen sigaret of een glaasje wijn kwijt kunnen, om dat ik dat vanuit mijn geloofso vertuiging niet gebruik", zegt de luitenante, als ze weer met twee dampende koppen koffie bin nenkomt. „Thuis" is Vlaardin- gen, waar de ouders van luite nante Vermijn wonen, die zich helemaal neergelegd hebben bij het leven dat hun dochter leidt en het zelfs wel prettig vinden. Luitenante Vermijn Is nl. de 3e van 7 kinderen uit een gezin, waarin geloofszaken nooit aan de orde kwamen. „Door een buurjongetje kwam ik op de Zondagsschool van het Leger te recht", vertelt ze, „ik ontdekte dat ik iets miste, wat anderen wel hadden: blijdschap in het geloof Ik vond mijn plaatsje in het Leger des Heils en werd op m'n 16e belijdend lid en ging op m'n 18e als groepsleidster wer ken in een kindertehuis in Utrecht. Door alle ellende, die ik daar zag ging ik me afvragen: wat doe je nou met je verdere leven? Ik heb er lang over nage dacht en getracht alle conse quenties te overzien (een heil sofficier mag alleen trouwen met een andere heilsofficier of moet het Leger als beroeps kracht verlaten), maar besloot toen toch me op m'n 22e aan te melden als kandidate voor het officiersschap Het was me dui delijk geworden, dat dit de weg was die ik moest gaan en dat ik handelde vanuit een roeping van God. Veel geld verdienen en ho gerop komen wou ik niet. Ik wilde in dienst van God iets gaan doen voor m'n naaste". Na een schriftelijke cursus van een jaar, gevolgd door een examen werd luitenante Ver mijn voorgedragen voor de 2-jarige interne opleiding aan de Kweekschool voor Heilsoffi cieren in Amstelveen en werd geaccepteerd. Het eerste jaar hoofdzakelijk theorie (leerstel lingen, bijbelonderricht, sport en spel en o.a. spraakles waar door ze haar heerlijke Rotter damse accent weer kwijtraakte) en het tweede jaar stages in Brussel en Antwerpen, waar ze in een evangelisatiepost en een tehuis voor ongehuwde moeders werkte. Verder werd de theorie die door de week in school werd geleerd op zondag op uitge breide schaal in de praktijk ge bracht. Na die twee jaar werd ze in het openbaar (geflankeerd door fa milie en vrienden) met haar col lega's uitgezonden en kwam in eerste instantie als assistente in het jeugdwerk in Hengelo te recht. Vervolgens werkte ze in Middelburg en Zwijndrecht en is sinds begin november van het vorige jaar bevelvoerend offi cier van de afdeling in Terneu- zen, de enige in Zeeuwsch- Vlaanderen overigens. Sinds begin juli heeft ze er een full time-assistente bij die haar helpt met de drukke Leger des Heilswerkzaamheden: zondags samenkomsten, bidstonden, de bejaardenbond „Over sixty club", gezinsbond, jeugdwerk, handenarbeidclub, tamboe- rijnles, zondagsschool, boekuit- reiking en de verkoop van de Strijdkreet in de bars en cafés. „We hebben nog zoveel plan nen", zegt luitenante Vermijn geestdriftig, „we willen in sep tember gaan starten met straat zang in Terneuzen en de omlig gende dorpen. We willen ook zo graag ons jeugdmuziekkorps goede instrumenten geven, maar de instrumenten zijn zo ver schrikkelijk duur en we hebben te weinig geld", vervolgt ze een beetje treurig, want haar hart gaat uit naar de jeugd en naar de bejaarden. In haar verplichte nastudie van 3 jaar heeft ze dan ook gekozen voor „sport en spel" „Ik hou erg van het jeugd werk. Ik hou er eigenlij k gewoon van met mensen om te gaan", zegt ze nadenkend, „maar het lijkt in deze tijd wel of de men sen een beetje zijn verdwaald. Men zou zoveel voor zijn naaste kunnen doen. De eenzaamheid ligt soms gewoon op straat, maar men ziet het niet! Toch hoef je niet per se een heilssol daat te zijn om het goede, wat in ieder mens leeft, te ontplooien. Soms luisteren we alleen maar als er iemand met een probleem komt. Een andere keer geven we raad of kunnen we iemand door sturen naar de één of andere in stantie. We proberen in de eerste plaats altijd iemand te helpen, het evangelisatiewerk komt dan vanzelf wel. Het gebeurt ook wel, dat we de mensen helpen de weg terug te vinden naar hun ei gen kerk. Het maakt toch niet uit, of ze naar kerk A, B of C gaan?", roept ze uit en zegt zacht: „Nee, ik heb nooit spijt gehad van mijn beslissing om het Leger in te gaan. Als ik in het Leger een huwelijkspartner vindt, zie ik dat als een bestu ring van God. Zo niet, dan zal ik toch voldoende vreugde en vol doening vinden. Naar het leven dat veel van mijn leeftijdgeno ten leiden verlang ik ook niet zo, want dat blijkt vaak een zeepbal te zijn, die op een gegeven mo ment uit elkaar spat. Maar als- belangstelling voor bridge is de laatste jaren erg toegenomen in Hulst HL'LST/TERNEUZEN - heb altijd al graag ge- aart, en ik heb het ook altijd ,ee' gedaan. Een vriendin tan me heeft me toen eens ?n ''eer verteld, dat er in kneuzen een cursus brid- Sen werd gegeven. Aange- ïlen ik dat spel nog niet fnt>e, heb ik me er voor op- Segeven, Nou, ik vond het 'el leuk; en zodoende", o. oende speelt mevrouw M. nu onge- We hebben drie catagorieën, omdat niet iedereen op hetzelfde niveau speelt natuurlijk. Via die competities kun je promoveren of degraderen. En wie het hoog ste scoort in de twee competities van één seizoen, wordt kampi oen". Rio l ae speelt me\ vB«roec_k-leMaagt a vier avonden bridge nn„ l Daarnaast is ze ook bestuurslid bij één van de 0 c'ubs, waar ze bij speelt. mol0'1 regi°naal niveau houdt 'rouw Biesbroeck zich met bp,,u£?zaken op bridge-gebied ™ens'otte is ze op dat ni- in haar favoriete sport Komen, dat ze er ook nog Bn a'ge literatuur over bij Zn Tden- Zodoende is me- ro?» Biesbroeck dus bijna da- s met bridgen bezig Vijf speelt ze nu bij de Terneu- tjn veren'ging Luctor, waar- secretaresse is. „Iedere veau aai Ie laar wee competities per laar Maar er wordt niet alleen door de clubleden onderling gestre den. Vanuit de Nederlandse Bridgebond worden er wed strijden voor paren en viertallen georganiseerd, en daaraan ne men de leden van Luetor niet zonder succes deel Vorig jaar nog werd een viertal van Luctor kampioen van Zeeland Wan neer van de week de eerste bij eenkomst van het nieuwe sei zoen wordt gehouden, gaat de vereniging het vierentwintigste jaar in Met een ledental, dat vooral de laatste jaren aardig is gestegen. Mevrouw Biesbroeck „De belangstelling voor bridge is de laatste jaren erg toegeno men. In Terneuzen ligt dat na tuurlijk voor een deel aan het feit, dat er veel nieu we bewoners zijn bij gekomen, en een aantal daarvan kan bridgen en sluit zich bij een vereniging aan. Maar we geven ook cursussen, en daarvan blijven altijd wel wat deelnemers bij de vereni ging hangen. Er wordt de laatste jaren gewoon veel meer aan de propaganda van bridge gedaan. Niet alleen via cursussen voor ouderen. Op de laatste vergade ring van de afdeling Zeeland hebben we nog plannen opge steld om de jeugd meer te bena deren. We willen via de scholen het een en ander gaan doen Bij voorbeeld cursussen geven, als dat mogelijk is." jeblieft", zegt ze verschrikt, evengoed fouten als wie dan „laat ons nu niet naar voren ko- ook". Waarvan akte. men als ideale mensen, want dat zijn we beslist niet. Ik maak Gerdi Preger - Hoevenberg Luitenant W. Vermijn: „Vc draag ook wel moderne, gezellige kleding, zoals een lange broek met een leren jasje". AXEL- Op zaterdag 7 septem ber aanstaande organiseert de Zeeuws-Vlaamse Automobiel sportclub ZEVAC een auto cross op haar terrein in AxelDe wedstrijden beginnen 's mid dags om 13.00 uur maar ook de trainingendie 's morgens vanaf 10.00 uur worden gehouden zijn voor het publiek toeganke- lijk.De toegangsprijs bedraagt vier gulden per persoon waar bij kinderen tot en met tien jaar onder geleidde gratis toegang hebben. De ZEVAC maakt zich al jarenlang verdienstelijk voor beoefenaren van de auto sport met het organiseren van vele oriëntatie- en kaartlees- ritten In 1973 besloot de orga nisatie zich ook te gaan bezig houden met zeer populairesport ralleycross. In 1973 Organi seerde men een tweetal wed strijden Het jaar daarop veran derde de Nederlandse Ralleys- portvereniging haar naam, en werd ralleycross auto-cross. Toen er in Zeeuwsch- Vlaanderen voor het eerste maal een autocross georganiseerd werd, was er meer dan vol doende belangstelling. Men had beslist geen moeite om een aan trekkelijk dag-programma sa men te stellen, maar nu valt het aantal inschrijvingen wat tegen. Men heeft er net voldoende om voor een volledig middag programma te kunnen zorgen. Het is wel begrijpelijk, dat het aantal deelnemers aan derg elijke wedstrijden de laatste ja ren wat aan het afnemen is. Ral leycross vraagt erg veel van de beoefenaren. In de eerste plaats erg veel tijd. En toch ook wel geld Want na iedere wedstrijd heeft een wagen de nodige be schadigingen opgelopen, die dan Zo snel mogelijk weer gere pareerd moeten worden Want in deze tak van sport stelt men zeer hoge eisen aan de kwaliteit van het materiaal, waarmee ge reden wordt. Hetgeen de veilig heid van de coureurs natuurlijk ten goede komt. Maar afgezien daarvan, heeft iemand, die zich serieus met crossen wil bezig houden ook nog wat andere kwaliteiten no dig: hij zal over de nodige durf sn stuurmans-kunst moeten be schikken; want ralleycross is bepaald niet zomaar een eindje in de auto rijden. Het is moeilijk om favorieten ïe noemen voor de wedstrijden van volgende week zaterdag. In ieder geval hebben de ZEVAC- rijders in de laatst verreden wedstrijden in onder meer Goes, Dongen en Rilland-Bath een uitstekende indruk achter gela ten. Zodat we in ieder geval een uiterst spannend wedstrijdver loop kunnen verwachten. De organisatie heeft besloten om de finish op het terrein Smitsschorre, die gelegen was op het korte stuk van de baan uit veiligheidsoverwegingen te ver leggen naar het lange rechte eind van de baan. bovendien is dat ook nog aantrekkelijk voor het publiek, want dat ziet de remners nu, vlak na de strijd, in close up aan zich voorbij trek ken. Ook nieuw is de invoering van deelname door teams. De wa gens die gespoten zijn in de zelfde kleur of voor dezelfde sponsor uitkomen, kunnen als- team in aanmerking komen voor een speciale prijs. Bovendien zijn er nu voor de eerste maal premies te verdienen. Wie sym pathie heeft voor deze sport kan bij het secretariaat van de ZE VAC premies ter beschikking stellen (ADVERTENTIE) hadden gegeven, is het allemaal wat beter gegaan. De gegeven cursussen werden druk bezocht. Zodat we nu met meer dan ze ventig leden zitten. Dat is ge weldig vlug gegaan, ja". Maar niet alleen in Terneuzen wordt er meer gebridged dan voorheen Momenteel zijn er verenigingen te vinden in'Hulst, Oostburg en Sas van Gent. In de oprichting van de Hulster ver eniging heeft mevrouw Bies broeck het nodige bijgedragen Zij zegt daarover „We zijn hier nu nog maar een jaar of drie be zig. Een paar mensen in Hulst wisten, dat ik in Terneuzen speelde. Ze vroegen toen, of hel niet mogelijk zou zijn, om ook een vereniging te starten in Hulst. We zijn dat natuurlijk gaan proberen, maar in het be gin liep het niet zo geweldig Za ten we iedere week met vijf, zes mensen Maar toen we d'r een maal wat meer bekendheid aan Zij die niet kunnen bridgen, me nen dat het om een moeilijk spel gaat. Mevrouw Biesbroeck wil het ook niet direkt eenvoudig noemen, „maar", zegt ze, „ie dereen kan het goed Ieren. Je moet er veel voor trainen en er ook op z'n tijd het nodige over lezen, wil je het goed gaan doen. Maar voor iedereen is het te Ie ren. Waar het mee te vergelijken is? Wat betreft de techniek van het spel, kun je het enigzins ver gelijken met rikken, wat in Bra bant noga) veel gespeeld wordt. Maar daar heb je het bieden niet bij. En dat bieden is nu net het moeilijkste onderdeel van het spel. Maar zoals gezegd, het is te leren, ook het bieden. Dat is ge woon een kwestie van veel doen". Het zal u inmiddels dui delijk zijn, dat mevrouw Bies broeck dat wel kan weten. Breng een abonnee aan op De Stem en U ontvangt als attentie 2 spellen kaarten in handige cassette De nieuwe abonnee ontvangt ter kennismaking De Stem de eerste 2 weken GRATIS NAAM: ADRES: PLAATS: en wil tiet abonnementsgeld betalen: per kwartaal Bank/Giro31.70 kwitantie 32,20 per maand Bank/Giro10.68 kwitantie 10.93 De nieuwe abonnee is opgegeven door Stemabonnee NAAM: ADRES: PLAATS: GIRO NR.: BANK NR.: NAAM BANK: Deze bon in open enveloppe ZONDER POSTZEGEL opsturen naar DE STEM Antwoordnummer V

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9