-tui! 2» 95 TWEEDE] EMM HAARLEM HEEFT GEEN PROBLEEM Van der Vall: Karakter is in onze ploeg gebleven Aftakeling FC Twente begonnen ectionné] ^/WÓ4r^mr1 rdeel pakken itenmargarinej^É? IJS-SLAG RERK IE it rings N ZEEP Amsterdam wil weer subsidie ESSEN R NAAR S-SLAG j 12 Woensdag 28 augustus 1974 NTIE) rasP Esinaassap 69 0 gram mat iwotjt» mtmgr of met honing zels15^# rs-airthai abrikoos tMOES 69 iaat u meer van weten 2 soorten: chinees of holisnlt ■li wcicii ,STE LAGE PRIJZEN riesprijs NOIR IAISE msl rood TU of wit iten ciramels f— |QNA strijd zonder Jan aantraden. De eerste P v00tx leverde AHC een sprong op maar na vaajj ting kwam HMM door teri?J goed aanvalsspel op ge Men kwam zelfs ev ter(jart lijike voet met de ^erj mers (77) maar toC|t techniek gaf ultelj hoofdste* de doorslag voor u zege- delingen die met vierden. je deti'a De wedstrijd He"*! en vierde plaats tu .gejeen)B en Vlug en Lenig ^er-J werd een verdiende winning voor de Lim» Hans Kraay: „We worden kamp (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „In de tijd dat ik bij Go Ahead werkte, heb ik eens een tijdje geprobeerd anders te zijn, dan ik normaal ben. Dat viel niet mee en ik vond het maar niets. Ik ben ermee gestopt en besloot nooit meer die moeite te nemen. Nu ik technisch directeur bij Ajax ben, zal iedereen mij moeten nemen zoals ik ben- Of men het leuk vindt of niet. Kraay is Kraay. Hij heeft zijn me ning over voetbal en de op dracht om Ajax terug te brengen aan de Europese top. Lukt dat niet, dan heb ik pech. Gaan anderen zich met mijn werk bemoeien, dan neem ik ontslag". Hans Kraay, vader van drie kinderen, was als voet baller al iemand, die zoals men dat clichématig uit drukt, door een muur ging. Wie herinnert zich niet de lstc echte daden van Feyen- oord in het Europacup-toer nooi? Feyenoord speelde in de Kuip tegen Real-Madrid. Het was een bikkelhard ge vecht, waarin zelfs de toch altijd vredelievende Coentje Moulijn ordinaire klappen uitdeelde. Bij een botsing liep Kraay een gat in zijn hoofd op. Het bloed stroomde ïoen over zijn gezicht. Hij ver dween even in de kleedka mer en na een paar minuten keerde hij terug met een witte bandage rond zijn hoofd. Kraay, de stopper, speelde verder alsof er niets aan de hand was en typerend voor hem kopte hij vlak voor tijd met zijn gewonde hoofd het winnende doelpunt: 2-1 te gen Real Madrid in de tou wen. Tien jaar later toont Hans Kraay precies hetzelfde ka rakter. Hij is door niets en niemand te weerhouden en hij heeft toch wel wat te genslagen gekend- Als tech nisch directeur van Ajax, na dat hij zijn handtekening on der het contract voor een van de meest ondankbare jobs van Nederland zette, ge beurde het volgende. Johan Neeskens werd verkocht aan Barcelona; Barry Hulshof bleek nog niet zo hersteld van zijn kniekwaal als men verwachtte; kwamen de WK- vangers Keizer, Rep en Suurbier geblesseerd terug uit Duitsland; raakte Jan Mulder opnieuw in de ver sukkeling met zijn knie; bleek Neeskens-vervanger Peters lichamelijk niet ge schikt en liep Blankenburg 'n diepe vleeswond op; En toch zegt Kraay: „We worden kampioen". Nota bene op een moment, dat bij Fey enoord alles op rolletjes loopt en de Rotterdammers door twee toernooizeges de uitstekende vorm bewijzen. Kraay: „Ach, wie weet, mis schien hebben wij alle te genslagen voor de competitie gehad, maar ondertussen zou ik toch wel willen, dat de competitie op 15 september In plaats van op 1 september begon. Ik blijf echter in elk geval optimistisch. Voor ik aan dit karwei begon heb ik een bepaald raam opgesteld. En aan de hand daarvan werken we hard. Dat doen we allemaal. Iedereen is be reid om te knokken. Maar het zal ook wel «en beetje moeten meezitten. Maar daar wil ik verder niet over pra ten. Ajax moet terug naar de .top. Lukt dat niet, door wat voor oorzaak dan ook, dan kan ik opstappen- Excuses zoeken heeft toch geen zin. Er is maar één zaak belang rijk: slagen. Lukt dat niet, dan kan ik inpakken". Kraay betreurt de inkrim ping van het aantal vedettes. Vedettes zijn belangrijk voor een ploeg. Ajax zal het na het vertrek van Cruyff en Neeskens meer moeten zoe ken m „het collectief". Ik hoop, dat de mensen het waarderen. (Van onze sportredactie) HAARLEM In tegenstel ling tot vorig jaar gaat Haar lem de komende competitie in zonder problemen. Op het mo ment dat het vorig seizoen de prestaties niet evenredig wa ren aan het vertoonde spel ha perde het binnen de ploeg van trainer Barry Hughes. De nog steeds niet te blussen oefen- meester was daar zelf voor een niet gering deel schuldig aan. De Engelsman kan nu eenmaal moeilijk opschieten met voetballers die in talent hun collega's ver overtreffen. In zijn Go Ahead tijd lukte het al niet met Bert van Mar wijk, in zijn eerste jaar bij Haarlem deed hetzelfde pro bleem zich voor met Bobby Vosmaer. De laatste vertrok naar AZ'67 ofwel Joop Brand met wie het beter wil boteren. Ook was er de twist met Piet Hoeben. Bovendien liet de sa menwerking met clubarts Kar- sten te wensen over. Die moeilijkheden zijn de weireld uit. Hughes heeft in zoverre rijn zin dat hij een in kwaliteit gelijkgeschakelde ploeg beeft die ook wil sjou- me0r ls fateaQhlter optreden wen, want dat vindt Hughes ni,:„r )aiat Barry Hughes ploeg met sjouwers. Theo van Du'ivenibode zat niet Ajax-manager Hans Kraay: meer naar het „collectief" nu de vedetten zijn ver trokken. nog altijd het fijnste. Er kwiam een andere clubarts, die momenteel net herstellende is van een meniscusoperatie, in de persoon van Oees Weidema. De man die als doel heeft de sportarts enij toe te passen op een manier dat hij „de mensen ook als ze met sport gestopt rijn nog ondeT ogen kan ko men" wordt door Hughes be schreven als „niet de beste sportarts, maar de enige". Rob Boeirsma, die genoeg had van het op de bank zitten bij FC Amsterdam en met dat vooruitzicht dit jaar met voet ballen wilde stoppen, werd eerste keus in het doel van Haarlem met voor zich onder mieer de sterke Ton Mairijt. FC TWENTE VOL VERTROUWEN (Van onze sportredactie) «ch geweldig in onze ploeg ingespeeld. Hjj moest in de hangt. Daarom verwacht ik met een duidelijke ondertoon ook dat het komend seizoen van spijt in zijn stem. ENSCHEDE De af takeling van FC Twente is begonnen. De spelers zeggen het wel niet met zoveel en gelijke woor den, maar praten met Epi Drost, Jan Jeuring en Kick van der Vall leidt na het vertrek van de ge broeders Van der Kerk- hoff vorig seizoen toch steeds tot het voorzichtig lanceren van deze gedach ten. Want het vertrek van de gebroeders Van der Kerkhoff vorig seizoen naar PSV, en de overgang van Piet Schrijvers naar Ajax lijkt voor Feyen oord, PSV en Ajax de weg vrij naar de koppo sities in de vaderlandse voetbaltop. Maar FC Twente zou FC Iwente niet zijn als juist de ze zaken er niet toe zouden leiden, dat de ploeg van Spitz Kohn zich nog eens extra zou gaan inspannen wn in het sfeervolle Diek- "Mn-Stadion toch nog veel spektakel te brengen. „Want", zegt de kleine, ge routineerde middenvelder Kick van der Vall, „we heb ben dan wat namen verlo ren, maar het karakter is in de ploeg gebleven. Met "Manen als Epi Drost, Cees van lerssel en Kalle Oranen "ebben we altijd een aantal defensieve spelers die in de eredivisie hoog staan aange geven; daarnaast kunnen op bet middenveld ook no? aardig uit de voeten en vergeet niet dat we aanval- "nd sterker, rijper zijn ge erden. In de vorige compe te heeft Johan Zuidema „bak" toen Jan Jeuring uit geschakeld werd. Nu is Jeu ring terug en samen met Zuidema en Theo Pahlplatz kan deze linie wel eens ui terst gevaarlijk worden. De toekomst is voor de FC Twente lang niet zo somber als velen wel in het westen van het land voorzien". FC Twente heeft de laatste jaren zorgvuldig aan de op bouw gewerkt. Vele spelers hebben langlopende contracten afgesloten; de jeugd kreeg de gelegenheid om zich op te werken en daarnaast werd een niet zo ongunstig aankoopbe leid gevoerd- Daarnaast had FC Twente het geluk dat trai. ons op de weg van het grote succes zal houden. Niet dat we kampioen van Nederland zul len worden; daar geloof ik echt niet in. Maar dat we weer bij de bovenste vier te recht komen staat voor mij vast. En een tweede plaats ligt zeker ook nog binnen ons be reik" Het vertrek van doelman Piet Schrijvers schijnt de FC Twente-ploeg vooralsnog het meest te treffen. Niet alleen dat men in Enschede vrij on gelukkig is geweest met de mogelijke opvolgers, maar het verlies zal vooral moeilijk te compenseren zijn omdat Piet Schrijvers voor FC Twente meer was dan alleen maar een goede keeper. Epi Drost: „Piet ner Spitz Kohn volledig in de sfeer van deze ploeg past. Epi Drost: „Onze trainer is natuur lijk niet zo gemakkelijk. Vorig seizoen heb ik enkele keren met hem in de clinch gelegen. Maar we zorgden er gewoon beiden voor dat de bom niet volledig zou barsten. Bij FC Twente komt men altijd weer op tijd tot elkaar. En dat komt omdat in onze sectie betaald voetbal (bestuur, trainer en spelers) zo'n geweldige sfeer kon iedere jongen inspireren. Hij was niet gemakkelijk. Schold je nogal eens uit wan neer je in het veld een fout maakte, maar Schrijvers is ook de keeper met een gewel dig oog voor een goede organi satie. Daarnaast is het ook een doelman die niet alleen in zijn „hok", maar ook buiten zijn doelgebied zijn mannetje kan staan. Piet Schrijvers was bij FC Twente keeper en veldspe. Ier tegelijk", zegt Epi Drost De problemen rond de vervan ging van doelman Schrijvers en het geharrewar rond René Natten hebben er toegeledid diat Spnitz Kohnbeslist niet zo'n optimale voorbereidingsperio de achter de rug heeft. „We hebben veel moeten improvi seren; alle linies stonden nog niet bij voorbaat vast. Maar desondanks verwacht ik dat we de eersite wedstrijden van de competitie toch goed door komen- Voor de grote strijd op 29 september in Amsterdam tegen Ajax hebben we geluk kig nog tegen wat minder sterke ploegen te spelen. De eerste serie van 4 wedstrijden brengt ons tegen FC Utrecht, Haarlem, AZ'67 en De Graaf schap. Wedstrijden die geen gelegenheid bieden voor grote experimenten, maar mijn ploeg ook niet dnrekt met ex tra zenuwen, extra gespannen heid in het veld brengen". Defensief heeft de Enschedietse ploeg - zoals de zaïken er op papier voorstaan een duide lijke veer moeten laten; aan vallend is er totaal niets bij FC Twente gewijzigd. Moge lijk is de Kotbn-formatée zelfs sterker geworden, Johan Zui dema, lijkt na driekwart sei zoen in de top te hebben mee gedraaid, zich helemaal in En schede thuis te voelen. Lang heeft Zuidema het in de spats alleen moeten doen. Na de blessure van Jan Jeuring bleef er voor Kohin ook niets anders over dan de jonge Fries maar op te laten draven. En niiet zonder succes. Maar in de nieuwe wedstrijd-reeks zal de frêle Zuidema het iets gemak kelijker krijgen- Jeuring zal ongetwijfeld in de punt van de aanval opereren, terwijl Zuidema een iets vrijere rol krijgt. Voor Jon Jeurinig aanled-dlinig om tevreden te rijn. „De aan. dacht zal niet alleen meer op mij geconcentreerd kunnen rijn. Onze tegenstanders heb ben duidelijk met twee spit sen af te rekenen. Hoewel er de laatste tijd toi Enschede nog wel eens geïm proviseerd moest worden, lijkt FC Twente toch nog op tijd klaar te komen voor het grote karwei in de eredivisie^ Piet Schrijvers schijnt het op deze foto moeilijk te hebben met zijn vertrek bij FC Twente, maar zijn vroegere medespelers hebben dat ook. maar krijgt definitief de taiak als spelverdeler op het mid denveld. Van Duiven-bode, die niet zo v-eel snelheid meer heeft kan daar echter met zijn routine en vooral rustgevende manier van voetballen veel goeds gaan uitrichten. Om tenslotte het moeilijke pro bleem van doelpuntloosheid uit de wereld te helpen werd Cor Pot, van wie bij MVV de samenwerking met Willy Brokamp niet zo in de smaak viel, aangetrokken. De rust keerde volledig terug in het Haarlem-kamp en het succes dat nog altijd nodig blijkt om moeilijkheden te voorko men, kwam op ni-et mis te verstane wijze tegen Arsenal dat met 3—0 kansloos werd afgedroogd. In die sfeer leeft Haarlem naar de nieuwe competitie toe. Probleemloos en, uiteraard, hoopvol. Enige gevaiar is dat de ploeg in dat soort „gebor genheid" rijn mogelijkheden gaat overschatten. Want hoe men het ook wendt of keert, mogelijkheden om uit die door velen zo verafschuwde, maar voor het Nederlandse voetbal toch ook zo noodzakelijke middenmoot te geraken, lijken niet aanwezig. Daarvoor is kwaliteit, vee-1 kwaliteit nodig. En die is er niet. Huig-hes evenwel, op zijn gebruikelijke marnier: „Wij h-ebben nog net zo veel punten als de grote jongens, namelijk nul. Dat iB toch een uitgangspunt". AMSTERDAM (ANP) De hoofdstedelijke eredivisievere niging FC Amsterdam gaat op korte termijn weer een subsi die aanvragen bij de gemeen te, voor de subsidieschuld van één miljoen gulden, die na het samengaan van DWS, Blauw Wit en de Volewijckers is ont staan. Dit verklaarde de voor zitter van FC Amsterdam, de heer Dé Stoop. Een eerdier verzoek om sub sidie, ingediend nadiat de twee verenigingen DWS en Blauw Wit waren gefus-eerd, word af gewezen. Volgens de heer Stoop is de subsidie-aanvraag gerechtvaardigd, omdat de FC Amsterdam zich op duidelijke wijze, zowel bestuurlijk als op het sportieve vlaik, in het vori ge seizoen heeft gemanifes teerd. De FC Amsterdam begint het nieuwe seizoen met 82 conitractspelers, van wie mid denvelder Chris Dekker nog geen contract heeft getekend. De FC Amsterdam k-an niet aan de financiële eisen van Dekker voldoen, aangezien de ze een „full prof" wil zijn. De FC Amsterdam heeft veel spelers van het elftal Jong Amsterdam zien vertrek ken. Het bestuur heeft name lijk dit jaar eisen gesteld op het gebied van lengte, sterkte, karakter en pJoeggeest. Stoop wil de huidige jonge selectie zo lang mogelijk bij elkaar nouden. Hij wil dit bereiken via diepte-investeringen in de jeugd. De heer Stoop zei dat de FC Amsterdam zijn thuiswedstrij den, in tegenstelling tot ande re clubs, uitsluitend op zondag zaïl blijven spelen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13