TILBURG TRAPPERS HEEFT ZORGEN DOOR GEBREK AAN TEGEN STAND NEPPEN eppen Vit Va'Vil 11 i 3 sit at „Ik hecht veel waarde aan lichamelijke conditie" lea Ier' 01176-1409 AÉItft 1 Ail i t1 ilit I l SCHAKER KUIJPERS: Si civ! sportkrant '74.» 20 TERNEUZEN TILBURG - Als Tilburg Trappers eind volgende maand moet aantreden voor zijn halve finalewedstrijden voor het toernooi om de Eu ropacup, heeft de Tilburgse ijshockeyploeg, die al weer enkele jaren de toon aangeeft in ons land, nog maar zeer kort op het ijs gestaan. Reden is dat de Pellikaanhal, die beheerd wordt door een stichting, pas 18 septemoer jwardt opengesteld. Segt secretaris Jac Herijgers van Tilburg Trappers: „Het feit dat de clubs helemaal afhanke lijk zijn van de directies van de ijsbanen betekent volgens mij een rem op de ontwikkeling van het ijshockey in Nederland. Geen enkele club heeft in Neder land iets te zeggen op de ijsba nen. Ook niet over de aanvang van het seizoen, de openstelling van de baan. Daardoor heb je in het begin van de nationale com petitie ook vaak erg hoge uitsla gen. Sommige ploegen hebben dan nog maar nauwelijks op het ijs gestaan. De Pellikaanhal gaat 18 september open. Dat we ten we officieus. Officieel is ons nog niets meegedeeld. Met het oog op de Europacupwed strijden van ons is die late open stelling een verre van ideale si tuatie. Tenslottè staan in alle andere landen de clubs al vanaf begin juli op het ijs. Maar daar ligt het ook anders. Bij Lands hut bijvoorbeeld is de ijsbaan van de club. Onze voorbereiding op de Europacup zal dan ook Jac Herijgers: „Naar vriendschappelijke wedstrijden komen niet zoveel mensen kijken. Men vindt nu eenmaal dat er wat op het spel moet staan voornamelijk bestaan uit zware conditietraining, waarmee we 19 augustus zijn begonnen, (j, 7 en 8 september hebben we een toernooi in Neuss met Krefeld, Dusseldorf, Tilburg en Nijme gen en verder zullen we denk ik wel een paar keer in Den Bosch op het ijs trainen. Daar is de enige baan die het hele jaar openblijft, vanwege het feit dat anders het onderhoud van de buizen teveel zou vergen. Het is voor ons echter wel een kostbare zaak om naar Den Bosch te gaan". De Pellikaanhal had aanvan kelijk eerder open zullen gaan, maar een promenadeconcert zorgde vooreen kink in de kabel. Jac. Herijgers: „Dat concert zou eerst in de schouwburg zijn, maar later besloot men er de ijshal voor te nemen, omdat die een betere akoestiek heeft". Tilburg Trappers dringt er al jaren op aan de baan ook in de zomer open te houden, maar vindt geen gehoor bij de stich ting. Secretaris Herijgers: „Wij hebben het diverse keren voor gesteld. Wij zijn graag bereid door te huren in de zomer. Men heeft het echter nooit gedaan. En dat terwijl het erg goed zou kunnen, want de grootste kos tenfactor - de verlichting, die kapitalen aan stroom kost - valt in de zomermaanden weg. Zon der de lampen aan te doen is er namelijk genoeg licht. In die zomermaanden zou bijvoor beeld ook goed het jaarlijkse scholentoernooi, dat altijd tegen de kerstdagen wordt gehouden, plaats kunnen vinden. Dat zou een welkome ontlasting van de baan in het volle seizoen bete kenen. Maar het is duidelijk dat wij en de stichting voor twee verschillende zaken staan. Maar wij zullen er wel op blijven ha meren dat er verandering in moet komen". De historie van Tilburg Trap pers is te scheiden in twee perio den. In de eerste periode - van de oprichting (oktober 1938) tot het seizoen 1950-51 - was het een sterke club, maar werd het slechts een keer (in 1948) natio naal kampioen. De tweede pe riode - van 1964 tot heden (in de tussenliggende tijd was de baan door een vete gesloten) - bracht de vereniging vee) meer succes sen. Dat tijdperk werd ingezet na een vriendschappelijke wed strijd, die de vereniging nieuw leven inblies. Met oudjes uit de eerste periode werd gestart. Door de publiciteit die het team ten deel viel, kwam er al snel versterking. Jac Herijgers: „Ne derlanders stuurden kranten op naar geëmigreerde landgenoten in Canada. En vandaar werden we overstelpt met aanbiedingen van Nederlandse Canadese, die bij ons wilden komen spelen" Zo kreeg de club, die bij de we deropstanding het geluk had dat de in Tilburg geboren Joey Si mons net uit Canada terug kwam, onder meer versterking van De Heer, Krikke, Burger. Brand en Gobel. Geluk had Til burg Trappers ook met de komst van Georg Peternousek, de Tsjech, die tijdens de opstand in zijn land en een verblijf van zijn club Sla via Praag in Tilburg po litiek asiel in Nederland vroeg Peternousek, die als een van de tien beste Europese spelers wordt beschouwd, sloot zich onmiddellijk bij Tilburg Trap pers aan. Tilburg Trappers bereikte al snel de nationale top en sinds 1971 is het het beste Nederland se team, dat bovendien op inter nationaal niveau zeer goed mee komt. Bij Tilburg Trappers is men uiteraard verheugd over de grote successen, maar men maakt zich juist door die over heersing in Nederland en vooral nu Raak stopt met sponsoring van het ijshockey (Raak was in Nederland de enige concurrent) zorgen voor de toekomst. Zegt Jac Herijgers, die een werkelijk schitterend archief, waar hij elk vrij uurtje aan be steedt, voor Tilburg Trappers heeft opgebouwd: „Ons grote probleem is dat we zo sterk groeien. Wij hebben geen tegen standers meer. En het Tilburgse publiek bestaat uit kenners. Het is logisch dat men op een gege ven ogenblik uitgekeken raakt op Nederlandse tegenstanders die een stuk zwakker zijn dan wij. En je kunt wel vriend schappelijk wedstrijden organi seren, maar daar komen ook niet zoveel mensen naar kijken. Men vindt nu eenmaal dat er wat op het spel moet staan". Een lichtpunt kan misschien het plan zijn om in het seizoen '75-'76 een Europese profcom petitie te beginnen met een stuk of veertien clubs uit Finland, Zweden, België, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, West-Duitsland en Nederland. Amerikanen schijnen dat te wil len organiseren Maar je moet natuurlijk maar afwachten wat het wordt". kï 13-TERNEUZEN énen van quick slers). jngen al vanaf Inde en zadelvaste i wij: hooi van model en degelijk =jes, sporen, 3roeken. pr binnen- en buitensport jnitie voor de sportieve 3htkleding, jagers- en petten. Ilectie: 5nkbal, met de nodige fstandige sportzaken, zijn pntele bedienen. li i f: Ki: •onoririr ,S Frans Kuijpers: Voor mij is het strijdelement erg belangrijk HEEZE - Schaken: sport of wetenschap? Volgens dr. ing. Frans Kuijpers kan de sport, die hij zeer intensief beoefent - Kuijpers wordt beschouwd als de beste amateurschaker van Nederland - het best gekwalifi ceerd worden met beide begrip pen. Hij zegt op het terras van zijn riante bungalow in het Oostbrabantse Heeze: „Hoe je het schaken omschrijft, ligt aan je persoonlijke belevenis. Ik per soonlijk ervaar het als een echte sport. Voor mij is het strijdele ment erg belangrijk. Ik speel dan ook altijd zeer duidelijk op mijn tegenstander. Ik wil graag winnen. Maar aan de andere kant komt er natuurlijk veel wetenschap bij kijken. Niet vlak voor een belangrijk toernooi, maar maanden er voor al. Er verschijnt, jaarlijks zo'n macht aan studiemateriaal, dat je ei genlijk als topschaker allemaal moet doornemen". Frans Kuijpers haalt dan aan, dat er naast vele tijdschriften elk halfjaar een boek op de markt wordt gebracht waarin meer dan duizend gespeelde partijen zijn opgenomen Mate riaal waar de topschaker zijn voordeel mee kan doen Kuijpers, geboren en getogen in Breda, zegt van zichzelf dat hij niet zo'n verschrikkelijk fa natiek schaker is Maar in de loop van het gesprek komt toch duidelijk naar voren, dat hij re latief gezien erg vaak bezig is met zijn hobby Want zo be schouwt Kuijpers zijn sport, een hobby Kuijpers. die de titel in ternationaal meester voert, heeft ooit gedacht aan het grootmeesterschap, maar die ambitie ligt nu volgens hem ver in het verleden Dat besloot hij in 1963. het jaar dat hij het Nederlands seniorenkampioen schap veroverde, terwijl hij in de jaren daarvoor driemaal naai het nationale jeugdkampioen schap reikte Kuijpers „Als Nederlands kampioen kon ik hier in Nederland aardig mee komen zogezegd Maar het breekpunt werd voor mij een toernooi in Moskou Op dat mo ment moest tk het tegen de echte, grote jongens opnemen als Tal Ik eindigde ui Moskou als een na laatste met drie uit vijftien Daardoor raakte ik er van overtuigd, dat ik hel echte topschaken nooit zou halen en besloot ik maar in Delft af te studeren zodat ik tenminste nog iets had. Nu is het schaken voor mij uitgegroeid tot een zwaar wegende hobby Waarbij ik de voldoening heb dat ik me sinds mijn Nederlandse titel Kon Donner, Sosonko, Ree en En- handhaven bij de Nederlandse klaar Toch leverde de Olym- top" piade hem een fraai persoonlijk succes op, want hij was de Nogmaals, schaken blijft en is tweede beste zesdebordschaker een liefhebberij van Frans van het toernooi met een score Kuijpers Hij speelt dan ook slechts een paar toernooien per laar waarvan de Schaak olympiadevan dit jaar in Nice er een was Hij fungeerde als man voor het zesde bord, terwijl de eerste vijf borden werden bezet door de schaakprofs Timman, van elf punten uit dertien par tijen Een resultaat dat Kuijpers naar zijn zeggen dankt aan twee grootheden waar hij zijn schaakcarrière op bouwt: li chamelijke conditie en het gees telijk vrij zijp van zorgen van welke aard dan ook Kuijpers: „Sommige schakers zeggen dat hel niet veel uit maakt hoeje lichamelijke condi tie er voor staat, maar ik hecht er veel waarde aan. Vandaar dat ik regelmatig tennis, ik speel zaal voetbal en elke zondag ga ik naar de heide om een trimpar- koers af te leggen. Mannen als Donner en Ree doen dat niet, maar ik voel dat ik dat nodig heb om me happy te voelen". Dat het voor een topschaker noodzakelijk is om vrij van zor gen te zijn, toont Frans Kuijpers aan met een voorbeeld uit de praktijk. „Hans Ree was in wis kunde afgestudeerd en hij wist dat hij snel in dienst moest. Nu had hij een verschrikkelijke pest aan de dienst en iedereen kon zien dat hij zich zorgen maakte hoe het allemaal zoti lopen. Ie dereen merkte dat aan zijn spel dat met sprongen achteruit liep". Toch zet Frans Kuijpers een vraagteken bij het geestelijk vrij zijn van zorgen, want hij is tot de ontdekking gekomen, dat er in feite geen verklaring bestaat voor een slecht of goed gespeeld toernooi. Kuijpers: „We hebben daar diepgaande gesprekken over gehad, maar niemand weet waar het nu precies aan ligt dat iemand slecht of goed speelt. Dat kan van allerlei factoren af hangen, maar welke dat zijn, daar is nog niemand achter". Frans Kuijpers heeft afstand genomen van zijn sport ten be hoeve van zijn maatschappe lijke carrière. Maar hij ziet don ders goed dat er gevaren kleven aan het schaken Hij heeft dat in zijn studententijd in zijn omge ving vaak genoeg meegemaakt. Kuijpers: „In die kringen is het erg gevaarlijk Vooralalseen student een succesje boekt. Dan vindt hij het leuk en gaat door, terwijl hij het studeren vergeet. En slechts voor weinig schakers in de wereld is een dik belegde boterham weggelegd. Schaken heeft ook de neiging al je aan dacht op te slorpen en daar moet je voor uitkijken. Ik heb zelf het geluk gehad in Delft testuderen, waar weinig geschaakt werd. Maar in Amsterdam bijvoor beeld raakte je als schaker niet los van je sport, omdat je de clubgenoten overal tegenkwam. Ik zeg altijd maar: als een mid delbare scholier talent heeft voor schaken, moet hij dat zeker niet laten, maar zodra zijn sport de overhand gaat krijgen moet er ingegrepen worden. Schaken is leuk, maar weinigen halen de top. En voor de rest blijft slechts bitter weinig over?jj

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 29