Lonen bij ons sinds 1958 meest omhoog Ontvoerder Carolientje Conferentie over Cyprus wekt weinig geestdrift A»- t Moet allemaal nog bewezen worden" FORDS VROUWENDAG Griekse klop op EEG-deur positief N Publiciteit I )e^re| ijfcI Bisschop Bluyssen enthousiast over Braziliaanse basisgemeenschappen binnenland buitenland r óT lmmMMi commentaar Nieuwe helmen-affaire Tegengestelde benadering Alcoholtest blaaspijp niet waterdicht, Nota beroeps- goederenvervoer verbaast staatssecretaris VALHELMEN-FABRIKANT: Tragisch Kritisch Overlegorgaan planning h.o. MR. BERKOUWER TERUG UIT ATHENE tSoÈ^mieren beek/e bergen vierdag 24 augustus 1974 Jederland is blijkbaar niet met de helm geboren. Nadat we in de vijftiger jaren een nogal geruchtmaken de (hoewel ook opgeklopte) affaire met ondeugdelijke leger- helmen hebben doorstaan, krijgen de verkeersautoriteiten nu kopzorg door volgens een rapport van ANWB en Consu mentenbond gammele bromfietshelmen. Indien dit juist zou zijn, is het een zeer ernstige zaak omdat deze valhelmen van een TNO-keurmerk waren voorzien, dat een officiële kwali teitsgarantie inhield. Dit was te meer van belang omdat de valhelm per 1 november verplicht wordt gesteld. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat mag wel eens een compliment krijgen voor de slagvaardigheid waar mee hij op zijn zo veelzijdig departement opereert. Ook nu weer. Hij heeft onmiddellijk twee onderzoeken gelast. Het ene om de helmen zelf nogmaals te testen, het andere om de uitkomsten van het consumentenrapport te toetsen. Dat is redelijk, want we behoeven de uitkomsten van het laatste niet voetstoots te accepteren. Daarom behouden we ons oordeel nog even voor tot de resultaten van beide onderzoeken bekend zijn. Tot zolang kan men beter zijn zuur verdiende geld in de zak houden om een gefundeerde keuze bij de aankoop van een valhelm te kunnen maken. Kort na elkaar zijn deze zomer twee belangrijke rapporten verschenen over het goederenvervoer per vrachtauto. Alle spectaculaire getallen ten spijt gaat het in die bedrijfs tak echt niet zo best. Aanleiding te over voor de werkgevers organisaties om een structuurrapport uit te brengen, waar over wij op onze pagina Financiën en Economie berichten. Maar staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat is het bedrijfsleven twee maanden voor geweest en zond alle betrokkenen een discussienota met welgeteld 214 punten toe, met het verzoek daarop voor 1 oktober te reageren. De vrachtrijders wisten al dat dr. Van Huiten een recht lijnig man is, getuige zijn onwrikbare opstelling in de strijd om een stipte naleving van de wettelijke rij- en rusttijden bepalingen voor vrachtautochauffeurs. Op dat aambeeld ha mert de staatssecretaris in zijn nota natuurlijk ook, maar hij stelt deze ondernemersgroep aan het slot van zijn 214 pun ten een gewetensvraag. Dr. Van Huiten laat hen de keus uit twee mogelijkheden. Aan de ene kant de groei van het vervoer als uitvloeisel van een algemene economische groei met alles wat dat inhoudt aan concurrentiestrijd, prestatiejacht en milieu-aantasting. Aan de andere kant stabilisatie van welvaart en welzijn om e rest van de weield meer kansen te geven, het milieu te behouden en de natuurlijke hulpbronnen te sparen. In de zienswijze van dr. Van Huiten kan het vervoer daartoe een belangrijke hefboom vormen, omdat door een beperking van de vervoersmogelijkheden handel en industrie noodzake lijkerwijs geografisch anders gespreid zullen worden. In die vsie wordt vervoer dus niet afgeleid van andere economi cs activiteiten, maar worden deze erdoor beïnvloed. Aan ondernemerszijde is men aan een dergelijke benade- rng nog niet toe. Dat bleek wel uit de opmerkingen van de voorzitter van de Overlegcommissie voor het goederenver- L0er yi de openbaarmaking van het structuurrapport. De eer ooykaas vond dat de staatssecretaris met zijn vraag je ing Zijn bevoegdheden ver had overschreden. De afrem- ijng van de economische groei is een zaak van het hele kabinet en van meer groepen dan het goederenvervoer I uan nei i -0" Waarmee de heer Hooykaas eigenlijk zei: „Verbeter de OW, maar laat anderen ermee beginnen". (Van onze npv>^nien1aire redactie) HAAG Na de val- aloïS ire blÜkt "u dat de 4ed.^tv,met blaaspijpjes 1 il tle met ingang van ook saat gebruiken betrouwbaar is. De met de alcoholtest zou aherlea foefjes te beïn- ies van de foef- si VAmV?Waf diep ademhalen let S? Bens 20 snel mogelijk i^feetje opblazen Hfen v» 16 's het gebruik rfü, ,ray Jar0n geleden ~l ®w de stichting weten- tarsveï'1! onderzoek ver- SJshad de betrouw- al in .YJ" deze alcoholtest ld, getrokken. Met politie Jies zou bet voor de bilisten "''ik zijn automo- sporen met een 0,5 en Acohok. s Pozen m U 'pr°mili.age tussen feDERJ?-NDS va" de Wft iflo,10„Natles, Unicef, O? dollar geschooi- tiowuï. aan de kinderen 'Ui a, Y) die slachtoffer zijn kils. ""eurtenissen op Cy- (Van een onzer verslaggevers! DEN HAAG Staatssecre taris dr. M. van Huiten van Verkeer en Waterstaat is te leurgesteld over de gisteren uitgebrachte nota over de structuur van het beroepsgoe- derenvervoer. Het door het Economisch bureau voor Weg en watervervoer samengestel de rapport had hem verbaasd en licht geïrriteerd." Aanleiding tot die irritatie: „Het volslagen ontbreken van een visie op de gehele ar beidssituatie en op de proble matiek van de chauffeurs Dr. van Huiten zei meer con crete voorstellen te hebben verwacht. (Ee*, samenvatting van het rapport vindt men op de pagi na Financiën en Economie: een commentaar elders op de ze pagina). (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Tussen oktober 1958 en oktober 1973 is de loonkostenstijging in Nederland in vergelijking met die in België, Frankrijk, West-Duitsland, Italië i Engeland het sterkst ge weest. Dit blijkt uit een pas verschenen studie van het Documentatiebureau Socia le Zaken van Philips in Eindhoven. Volgens het Philipsrapport: „Het gemiddelde loonkostenni veau (verschillen en ontwik kelingen) in de verwerkende industrie" was de loonkosten stijging in Italië in vergelij. king met die in ons land iets minder sterk. Op enige af stand (van de loonkostenont wikkeling in ons land) volgen West-Duitsland en België. Be langrijk minder sterk was de stijging in Frankrijk en Enge land. De stijging vtan de loonkos ten per uur is sinds 1958 in Nederland en Italië duidelijk het grootst geweest. Daarop volgen België en West-Duits land. Het Documentatiebureau Sociale zaken van Philips wijst er in deze studie op, dait dit jaar de uurloonkosten in ons land achterblijven bij de ont wikkeling van de loonkosten per uiut in België en West- Duitsland. In België zijn de loonkosten (uurlonen plus sociale kosten) gemiddeld 3,8 procent hoger dan in ons land en in West- Duiiitsland zijn rij 24 procent hoger, alles volgens de staind per oktober 1973. In Frankrijk en Italië zijn zij per oktober 1973 22 procent lager en in Engeland zijn zij zelfs 42 pot. lager. De loonkosten zijn in Duitsland ruim tweemaal zo hoog als in Engeland. De situatie is sterk veran derd in vergelijking met dfcto- ber 1958, toen de loonkosten 18 tot 34 procent lager waren dan in Engeland, en andere landen van de toenmalige EEG, behalve Italië. De studie concludeert o.a., dat de lonen in ons land sedert 1958 sterker zijn gestegen dan in die ande re landen, waarbij gewezen wordt op de rol, die ook wis selkoersveranderingen hebben gespeeld bij de ontwikkeling van de loonikostenverschil- len. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-AMSTELVEEN „Het moet nog allemaal be wezen worden en ik zie niet zitten waarom die bromfiets helmen nu plotseling niet meer goed zouden zijn. We moeten ons volgens de Staats courant houden aan de TNO- keuring en dat blijven we doen. Dat een Engels onder zoek nu uitmaakt dat de bromfietshelm op een klein onderdeeltje slechts „matig" is... moeten ze de mensen daarvoor nu zo aan het schrik ken maken?" Commercieel-dïrecteur C. A. Schregardus van de helmenfa- briek Coenen in Den Haag (met twee andere fabrikanten zestig procent van de Neder landse marfkt bestrijkend) ge looft dat Nederland snel over de sdhok heen zal zijn en dat de verkoop dan weer goed op gang komt- „Op het ogenblik zal de verkoop van helmen wel even stagneren. Maar wij produceren or in ieder geval niet minder om. Het enige probleem waarmee wij zitten is de opslagruimte". Volgens Sdhregardus Is het TNO-onderzoek niet ontze nuwd. „Alle punten die TNO onderzocht heeft worden door het Engels onderzoek goed ge noemd. Alleen ging dit laatste onderzoek een stukje verder. En op dat ene punt, waarvan het TNO niet nodig vindt het te onderzoeken wordt „matig" nog eer» niet .slecht" gegeven. TNO heeft de zwaar ste keuring en bij Coenen wordt dan ook verwacht dat de Consumentenbond bakzeil moet halen. TNO wilde gisteren nog geen commentaar geven op de uit slag van het onderzoek van de ANWB en de Consumenten' bond. „Wij willen eerst uitzoe ken welke verschillen er mo gelijk bestaan bij de toegepas te beoordelingen van valhel men". SCHIPHOL (ANP) De bisschop van Den Bosch, mgr. J- Bluyssen, heeft gistermid dag op Schiphol de experi mentele basisgemeenschappen in Brazilië „heel positief' ge noemd. Mgr. Bluyssen keerde terug van een reis van ruim vijf weken naar Haiti en door Zuid-Amerika, hem aangebo den door de gezamenlijke Ne derlandse missieproeuren. De bisschop toonde zich een voorstander van baslsgemeen- sohappen in de Westerse we reld. „Ik vind dat wij veel meer leken moeten betrekken bij de kerk en bij haar beleid. In Brazilië zijn de gemeen schappen gericht op de ont wikkeling van de mens. Dat is daar een goede en noodzake lijke zaak. Gezien de zeer slechte economische en sociale toestanden is dat hard nodig". In aanwezigheid van zijn echtgenote de First lady en een aantal dames van het Con gres ondertekende president Gerald Ford van Amerika een proclamatie, waarbij maan dag a.s. tot „Dag van gelijke rechten voor de vrouw" wordt uitgeroepen. (Vervolg van pagina 1) Mr. Huillemiam omschreef het slachtoffer als een kordate vncxuiw, die volkomen dln haar redht stonid, toen ze zich tegen de efis wain die verdachte om haair kasgeld af te geven, ver zette. Ze heeft hem flink de waairhiedd gezegd, zo vertelde hij. „Ga miaar werken", zo heeft zij de overvaller toege voegd. Edgair heeft zich door dit kordate optreden uit de winkel laten wegbliuffen. Hij keerde echter direct weer te rug. Bij de kassa ontstond toen een worsteling, waarbij de vrouw dodelijk met een broodmes werd verwond. Offi cieel heet het nog, dat de mam in paniek hamjdeddie. „Zowel het doden vain het meisje als het neerstaken van de vrouw getuigen vam een amateuristische en zeer primi tieve geest", aldus rar. Hulle- mian. Overigens had Van de L. al van tevoren het broodmes bij zich gestoken. De conclusie ligt dus voor de hamö, aldus ook de onuitgesproken gedach te van ror. Hullamam, dat het met die paniekreactie niet he lemaal zuiver rit. Het broodmes bleek kort tevo ren in een V D-filiaal te Eindhoven te rijn gekocht. Achteraf gezien niet ver van de woning van de verdachte. De sporen liepen echter inder tijd dood, aldus mr,. Hu'llem'ain. „Het is tragisch te bedenken, dat in hat andere gevail Caro lientje niet het volgende slachtoffer zou rijm geworden, maar zo staan de zaken he laas". Hij benadrukte, dat er ook na de aanslag op mevrouw Biggie- laars een grootsoheeps politie onderzoek is ingezet, met na me door het regionale recher che-bijstandsteam. „Er rijn heel wat verdachten nagetrok ken, maar Van de L. zat er hallaas niet blij". De motieven van Edgar rijn vrij duidelijk. Hij kon vrij redelijk rondkomen en hiad geen sdhiuildien. „Maar sommige mensen kumnien altijd wel wat meer gebruiken", akius nogal cynisch inir. liuilLeman. De moord op het meisje Pessers zal in de toekomst wel aanlei ding geven tot een hernieuwde herziening van het optreden van de politie in dergelijke gevallen. Mr. Hullemian gaf daarbij twee uitersten aam. Natuurlijk, zo zei hliij, kan het rijm, dat door onderzoek en perspub] ikaties de dader snél ler gepakt kan worden, ander zijds zouden de levenskansen wellicht stijgen, als men de da der gewoon met rust llaat, maar dat is natuurlijk wel een heel ver uiterste". Mr. HuiMemain uitte rich Ikri. tisch over sommige publikaties over de zaak. „Al die details, vaak heel uitvoerig en onjuist, betekenen voor de familie en kennissen een extraverdriet' zo zei hij. „Het is zelfs ge beurd, dat de dood van Caro lientje al via de raidio werd bekendgemaakt nog voordat de ouders waren ingelicht en nog voor een offiaiële perscon ferentie hierover was gehou den", Mir. Hu'lileman was der halve ook zeer terughoudend over de gebeurtenissen in de hut, waar Van de L. zijn slacht offertje verborgen had gehou den. Zo wilde hij niiet ingaan op de vraag of de diaider met voorbedachten rade een schop had meegenomen. Wel zei hij, dat vaststaat, dat het meisje door wurging om het leven is gebracht. „Er is geen zeden misdrijf gepleegd", zo ver klaarde hij, „maar niettemin zijn er toch details, die onno dig leed zouden veroorzaken, als ze nu bekend zouden wor den" Straks bij de rechtszit ting wordt het allemaal uit de doeken gedaan, zo gaf hij toe, maar dan rijn er toch enkele maanden verstreken. Op dit moment is het allemaal nog te kort geleden am er enige af stand van te kunnen nemen. Hij deelde tenslotte nog mee de zaak zo spoedig mogelijk te zullen afwikkelen. Daarvoor, zo deelde hij mee, zal ech ter wel op een psychiatrisch onderzoek moeten worden ge wacht. Edgar van de L. is al eens eerder psychologisch on derzocht op last van de justi tie. Een milieu-onderzoek in verband met een „onbeduiden de poging tot diefstal", d«t wil zeggen, zo voegde mr. Huille- mam hier enigszins bitter aan toe, onbeduidend dn vergelij king met die twee afsdhuiweödj. toe misdrijven van niu. John Roozen (Vervolg van paig. I) Ook het kamerlid Honig van den Bossche (boerenpartij) heeft vragen gesteld naar aan leiding van het ontvoerings drama. Deze komen er op neer, dat voor dit soort misda den veel te lage straffen wor den uitgedeeld. Honig vraagt de minister van Justitie of het niet eens tijd wordt gevange nissen en wertokaimpen te bou wen, waaruit ontvluchting ruiet mogelijk m. Volgens het BP- kamerlid zijn gruwelijke mis daden als die in Waalre een uitvloeisel van de veel te mal de rechtspraak in ons land, waarbij de misdadiger vaak nog in bescherming wordt ge nomen ook. Hierover liet de minister-president zich niet uit. Wel zei hij dat één moge lijke discussie over herinvoe ring van de doodstraf voorko men moet worden- De dood straf is indertijd terecht afge schaft en draagt niet bij tot verbetering van de maatschap pijverhoudingen, zei hij. (Van om parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecre taris Klein (Onderwijs) wenst een planningoverlegorgaan voor het hoger onderwijs. Dit orgaan moet zich o.a. bezig houden met de planning en eventueel toewijzing van het aantal studenten aan universi teiten en in 't hoger beroeps onderwijs. Er wordt snel een rapport verwacht van twee commissies, waarin naast amb tenaren van verschillende mi nisteries ook vertegenwoordi gers van universiteiten en an ger onderwijs zitting heh- dere instellingen van het ho- ben. Ook tourmen vertegen wootr- d&gers van werkgevers en werknemers in deze commis sie hun bijdragen leveren. (Van onze redactie buitenland) NICOSIA-ATHENE-AN KARA President GlaPkot CLerides van Cyprus is giste ren in Athene aangekomen om met de Griekse leiders een aantal politieke en economi sche problemen en het vraag stuk van de 150 tot 208.000 gen op het eiland te bespre- Grieks-Cyprische vluchtelin- ken. Voor zijn vertrek van die Britse luchtmachtbasis Akroi- tri zei Clerides tot de aanwe zige journalisten dat hij bereid is om in de Griekse hoofdstad te praten over een federatie als toekomstige status voor Cyprus, maar dat dit niet be tekent dat „wij deze mogelijk heid hebben aanvaard, als het uitgangspunt voor een oplos sing". De Cyprische president zei verder dat er over een oplossing niet kan worden ge sproken onder bedreiging of zolang de vluchtelingen niet veilig naar hun haardsteden zijn teruggekeerd- „Maar ik ga er niet mee akkoord deze te rugkeer te zien als een oplos sing van de kwestiie-Cyprus. Hij vond echter deze terug- VOOR de tweede maal in nog geen maand tijd is gisteren bij de warning van een voormalige linkse Italiaanse senator in Messina op Sicilië een borr ontploft. Zijn auitr werd ver nield en er sneuvelden talrijke ruiten. SCHIPHOL (ANP) De voorzitter van het Europese parlement, mr. C. Berkhou wer, is van mening dat het Europese parlement de Griek se „klop op de deur van de EEG" positief moet beantwoor den. Dit heeft mr- Berkhouwer gistermiddag op Schiphol verklaard na rijn aankomst uit \thene- De voorzitter van het Europese parlement was daar nda-g op uitnodiging v-an de Griekse regering naar toe ge reisd om een mogelijke her vatting van de associatie van Griekenland met de EEG te bestuderen. Het associatieverdrag van dit land met de EEG is nadat het Griekse parlement door de kolonels is ontbonden „in de ijskast" gezet- De Griekse regering heeft de heer Berkhouwer een me morandum overhandigd, waar in wordt gevraagd de betrek kingen tussen Griekenland en de EEG zo spoedig mogelijk te herstellen. De Griekse rege ring heeft volgens de verkla ringen van de heer Berkhou wer het voornemen op zo kort mogelijke termijn, vermoede lijk september, oontact op te nemen met de Europese minis terraad. „Naar mijn mening zal het dan begeleid moeten worden door een parlementai re controle op Grieks-Euro pees niveau", aldus de heer Bertohouwer- De voorzitter van het Euro pese parlement, de heer BerKhouwei zal naasi het me morandum van de Griekse re gering het Europese parlement ook een petitie voorleggen die hem door tien leden van het ontbonden Griekse parlement is overhandigd- Deze exparle- mentariërs dringen er op aan, in afwachting van vrije ver kiezingen, voorlopig de ge mengde parlementaire com missie va-n Griekenland en de EEG te herstellen- keer wel een nog belangrijke re voorwaarde voor een her vatting van het Geneefse vre desoverleg dan de terugtrek king van de Turkse troepen op de stellingen zoals deze op 9 augustus bestonden. Het Russische voorstel voor een Cyprus-conferentie is met weinig enthousiasme ontvan gen door de landen die recht streeks bij het geschil rand Cyprus betrakken zijn. In An kara wilde een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken niets over het voorstel van Moskou zeggen. Ook premier Bulent Ecevit ging er verder niet op in tij dens een gesprek met journa listen. Hij zei wel dat zijn lanid de besprekingen over Cy prus aan de Geneefse confe rentietafel wil voortzetten. „Wij denken er niet aan Cy prus te verdelen of een deel van het eiland bij Turkije te annexerenaldus Ecevit In goedingeliahte kringen in Ankara werd er verder nog op gewezen dat 't Russische voor stel iin de le plaats beoogt een spoedige terugtrekking van al le vreemde troepen van Cy prus. Maar de Turken, die Moskou altijd hebben gepre zen voor hun „opbouwende' rol in het conflict, willen hun troepen op het eiland houden tot de staatkundige toekomst is geregeld en de veiligheid van de Turks-Cyprische min derheid is gegarandeerd. In Athene liet de minister van buitenlandse zaken, Geor ges Mavros, zich in wat werd genoemd „voorzichtig positie ve" zin over het Russi sche voorstel uit- Donderdag keerde de Griekse regering zich tegen de Britse pogingen om de conferentie van Genève te hervatten. A DE ECONOOM dr. Heinrich Spetter, die in Bulgarije ter dood was veroordeeld op be schuldiging van spionage voor Israël en Amerika, is onver wacht vrijgelaten en donder dagavond kt Israël aangeko men. Laat ik nou net denken: kom, ik neem straks in het weekeinde eens een ferme duik in de schoongespoelde Donge Vergeet het maar weer. Tjerk, wat is er nou? De helmen deugen met en de Donge is niet doorgespoeld, naar tk verneem- Het werkt niet, Tjerk! Of je loop* te hard. Doordravertje! Rijkswaterstaat staat. IVcl it het verschil tussen een bromfiets- en sen Schüttelhelm? De een is in opkomst, de ander denkt aan aftreden, maar in beide gevallen zit het wat moeilijk. ,Jiag één keer heeft de presi dent gezongen, zijn vingers bitmierend op het toetsenbord. Hij zong met Pat de adem uèt zijn longen: eeneaam doetje. Ritte, gsh nicht Fond". Fraai, hè. Is van Assegaai in het bisdom-informatieblad Overweg. Zaametagharenschedeoen- terneuzen. Ook fraai, hè. Seheveningendringenemwi- den- Ik heb er nog een peer. Saai, hè- Ooeteindihovenlo. Arnvmuidenekampen. ie En met een wipje over 6e grens: Hulsteenbergent. Wie zei daar dat de sterke verhalen altijd uit Amerika komen? Ziehier: een zesjarig kind in India heeft binnen een uur 30 ingewikkelde schaak problemen opgelost. Het won derkind Visvanath Apte, leer de een jaar geleden schaken en verslaat meteen praktisch iedereen. Hij is nu op drie na de beste schaker in heel New Delhi. Ze zijn er nog, vrienden. ■ie Wij niet meer. Veel plezier, dit weekeinde, ik groet u al len. MERIJN (ADVERTENTIE) Een hele dag plezier op Beekse Bergen. Groet safaripark. Schoon meer Breed strand 40 attrakties. Lekker elen Htlvarenbeek b<| Tilburg op 't station naar de N S -trip In 'I kort ER zijn 1.049 industriële vesti gingen van buitenlandse on dernemingen in Nederland volgens de gegeven van de economische voorlichtings dienst. Hierbij rijn er 372 uil de Verenigde Staten. 214 uit Engeland en 163 uit West- Duitsland. DRIE MANNEN (33, 35 en 36 jaar) uit Almelo hebben tegen over de politie 65 gevallen van insluiiipiing bekemd. De mannen hielden hun stroop tochten voornamelijk in Over ijssel en Twente. Hun buit wordt op rtuan t IOOüOOO Ra- schat.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9