door loeren aangeboden VN-troepen in F amagusta in isolement tot GASPRUZEN MELKPRIJS MAG OMHOOG VAN MINISTER Pronk: Nederland nog koloniale mogendheid Goed sparen is: hoge rente en betere voorwaarden. MODERNE ZEEPKISTEN RUSLAND WIL CONFERENTIE HELMEN AFFAIRE Evan Lanschot Ontsnapte IRA-Ieden doorbraken kordon 26e oude kunst en antiekbeurs museum het prinsenhof delft binnenland buitenland directeur van kindertehuis gearresteerd Afschuwelijk drama Politie verrast Beschermen Waldheim - -*■ r n|7 *■- Sociale paragraaf broodverkopers VNO: Overleg vakbeweging niet eenvoudig Vijf jaar en tbr geëist tegen man uit Hank Pinksteractie Vrij<fe9 23 augustus 1974 n® HAAG (ANP) Een J(i. man sterke delegatie van r actiecomités van boeren en tuinders heeft gistermiddag het ,finitieve eisenpakket van de- comités aangeboden aan dra s Zijlstra, voorzitter van liet „valegorgaan der drie centra- landbouworganisaties, lie Leratie bestond uit de heren niipnian, tuinder te Zeven- i (2-"H-»uK\Tan Nieu" „hniizen. akkerbouwer en SSerte Rilland-Bath (Zld.) U van den Berg, tuinder te «werkerk a.d. IJssel (Z.H.i get pakket omvait een der tigtal eisen. De eerste daar- is dat de kostenstijgingen, j.» zich sinds 1 juli 1973 heb ben voorgedaan bij agrarische „roduktiemiddelen, op korte «mijn moeten warden door wekend in de prijzen der verschillende produkten. De tweede eis is een straffe prijs- Mieersimg bij alle agrarisch» produktiemiddèten, olie en aardgas inbegrepen. Andere eisen zijn; boeren en tuinders moeten kunnen af schrijven op vervangingswaar de De investeringsaftrek moet metalig verruimd worden d'ait oer sector de gemiddelde zelf I Snancièrde uitbreidingsim- vesteringen erdoor gedekt wor den, Jaarlijkse prijsaanpassin gen, eventueel aangevuld met btw-comperaaties, moeten er voor zorgen dat binnen de ver schillende landbouwsectoren óp het gemiddelde bedrijf de besteedbare uurlonein gelijke tred houden met de loon- en salai'isontwikkeling in Neder land ENKHUIZEN (ANP) De politie in Enkhuizen heeft woensdag de 33-jarige direc teur F.ll. van het kindertehuis ,J)e Trintel'' in die plaats aan- gehouden. De man wordt er van verdacht ontucht te heb ben gepleegd met enkele van de 15 pupillen in dit tehuis roer moeilijk opvoedbare jon- jtts. Hij is aangehouden in opdracht van de officier van justitie in Alkmaar, aan wie hij vandaag zal worden voor geleid, Volgens de politie heeft de directeur bekend. NICOSIA (ANP) De 550 Zweedse militairen van de VN-vredesmacht in Famagusta zijn vrijwel geheel van de buitenwereld afgesneden. De Turkse commandant in deze havenstad aan de oostkust van Cyprus had dinsdag om hun terugtrekking gevraagd. Volgens een VN-woordvoer der in Nicosia maken de Tur ken de bevoorrading van de Zweedse militairen zo goed als onmogelijk. Het contingent is gehuisvest in een kamp bij de haven en bezet in de stad een aantal waarnemingsposten. Een woordvoerder van het plaatselijke Turks-Cyprische bestuur zei dat de Zweden beter toezicht konden houden op de Griekse en Turkse li nies dan de hele dag in de zon te zitten. (Vervolg van pagina 1) Minister Westerterp zal zich op korte termijn beraden of de maatregel die het dragen van bromfietshelmen van de goedgekeurde typen per 1 no vember verplicht stelt ongewij zigd kan worden gehandhaafd. Overigens heeft hij de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SW OV), die destijds de normen voor de helmen opstelde, ver zocht op haar beurt het onder zoek van Consumentenbond en ANWB te controleren. Veilig Verkeer Nederland (VVN) heeft de minister tele grafisch om maatregelen ver zocht. Het Tweede Kamerlid Van Zeil wil op korte termijn de minister over deze „tweede helmen-affaire" interpelleren en vraagt zich af „of er iets mis is bij het TNO", dat de keurmerken toekende. Fje eerste kidnapping in Nederland is geëindigd in een af schuwelijk drama. Verbijsterd neemt men kennis van de feiten: een jongen van negentien, die een meisje van vijf ontvoert - hij kon wel wat geld gebruiken en haar dan uiteindelijk vermoordt. Hoe kan zo iets gebeuren? Aan deze vraag kunnen allerlei diepzinnige theorieën worden opgehangen maar in feite is het antwoord eenvoudig: er is iets goed mis met deze wereld. Materialisme en geestelijke armoe, toenemende agressie en gebrek aan zelfdiscipline, veranderde normen op allerlei ge bied, die maatschappij en individu nauwelijks nog toetsen aan begrippen als goed en kwaad, hebben een klimaat doen ont staan waarin verschrikkelijke dingen als deze kunnen gebeuren. Dit is een gegeven, maar een gegeven, waarin niet berust fag en behoeft te worden. Want tegenover die verschrikkelijke daad van die ene jongen staan bijvoorbeeld die 50-000 jon asten, die dezer dagen naar Taizé trekken om zich daar te bezinnen - „jn het aangezicht van God" op hun veran-t- woordelijkheid voor de medemens. de justitie lijkt verrast te zijn door deze eerste kidnap ping. Zo is het opgevallen, dat de organisatie van het onderzoek aanvankelijk wat stroef is verlopen. Ook werd er aoor de politie opmerkelijk veel informatie gegeven, hetgeen eiders in de wereld bij een ontvoering niet gebruikelijk is. Nu wij moeten constateren, dat ook in Nederland kidnapping -'demogelijkheden behoort zal de justitie zich zoals dat ook 3 tl® eerste gijzelingen is gebeurd, diepgaand moeten be- "nen op de meest efficiënte aanpak van deze nieuwe vorm V3" misdaad. Dat zal dan een studie moeten zijn waarbij de overlevingskansen van het ontvoerde kind centra-al staan. (ADVERENTIE) Vraag onze brochure over alle spaarvormen. bankiers ..'""Heriogenbosch, Amsterdam,Breda, Den Haag, °vm,Nijmegen,Roosendaal,Rotterdam,Tilburg, Vugbt Hij verweet de VN-miliiitai- ren dait ze niets hebben ge daan toen de Turkse Cyprio ten wei-den belegerd door de Grieken. „Nu zijn de Turken hier en hebben wij de Zweden niet mieer nodig", zo zei hij Een Turkse officier heeft de VN-militairen beschuldigd van het plunderen van door de Griekse Cyprioten in de slteek gelaten winkels. Een van de leiders van de Turkse Cyprio ten, Osmian Orek, zei tegeno ver verslaggevers da-t de VN- miliitairen uiit Famagusta beter elders op heit eiland konden worden ingezet, daar waar Turkse Cyprioten in Griekse gebieden hulp nodiig hebben. I-n een gisteren gepubliceer de verklaring stelt de Sov-jet- Unie voor een internationale conferentie over de kwestie Cyprus hijeen te roepen. Aan deze onder auspiciën van de Ver. Naties conferentie dienen volgens Moskou deel te nemen Cyprus, Griekenland, Turkije, alle vijftien landen vain de Veiligheidsraad en eventueel ook andere landen, met name uit het niet-gebonden blok. „De kwestie Cyprus kan, al dus de Russische regering, niet worden opgelost d-oor ge weld of door het opleggen vain een politiek dictaat aan een soevereine staat". Het is nodig afdoende maat regelen te nemen om de repu bliek Cyprus te beschermen tegen inmenging van buitenaf, terugtrekking van alle vreem de troepen te bewerkstelligen en de Cyprioten de mogelijk heid te bieden de problemen vain hun lamd zelf op te los sen". In diplomatieke kringen in Ankara is gisteren vernomen dot men daar de hoop op een hervatting van de conferentie van Genève -groter vindt wor den. De Amerikaanse ambas sadeur in Turkije, William Macombre, zei dat d-e pogin gen de conferentie te d-o-e-n hervatten zich in positieve richting ontwikkelen. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties zal dit weekeinde naai» Cyprus vliegen voor overleg met de leiders van de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen, zo maakte d-e VN gisteren ge lijktijdig in New York en Ge nève bekend. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Z-aken) zaïl van 30 augustus tat en met 1 sep tember aanstaande op uiitnodi ging van de Griekse regering een werkbezoek brengen aiam de Griekse hoofdstad Athene, Dit heeft het ministerie v-an Buitenlandse Zaken meege deeld. In 't kort V t i - V L 'L - f**'* - - - 13-: TWEE politieagenten in Bre men hebben twee jaar lan-g de dieven in de stad „oneerlijke concurrentie" aangedaan. Vol gens de plaatselijke pers heb ben d-e twee agenten in die periode voor veertigduizend miark aan radio's, televisietoe stellen en andere verbruiksgoe- deren uit havenloodsen gesto len. HET echtpaar Jolin Del Zio 54, en Doris Del Zio, 30, heeft aan de federale rechtbank in Manhattan gevraagd om an derhalf miljoen dollar smarte geld van de verloskundige dr. Raymond van de Wiele en het Columbia Presbyterian Medi cal Centre, omdat Van de Wie le met opzet een „reageerbuis- ei" zou hebben vernietigd waarvan de Del Zio's hoopten dat er hun kind uit zou groei en. DE raad voor de kunst heeft minister Van Doorn van cul tuur, recreatie en maatschap pelijk weric dringend geadvi seerd terug te kamen op zijn besluit om de entreegelden voor de rijksmusea met vijftig procent te verhogen. OP de autobahn bij Bielefeld (Noordrijn-West-Falen) is gis teren een vrachtauto met 25 paarden uit Venio in botsing gekomen met een andere vrachtauto. De 25-jarige. uit Utrecht afkomstige bestuurder van de Nederlandse wagen is om het leven gekomen. WEGENS bezit van 100 gram heroïne en een -geladen pistool is in Amsterdam aangehouden de 36-jarige Chinees K.S.M. uit Hongkong- Hij werd woensdag op het stationsplein herkend d-oor enkele recher cheurs, die hem ook vorige maand hadden gepakt en vrij gelaten. DE ontwapeningsconferentie in Genève is gisteren voor on bepaalde tijd verdaagd. Ame rika en de Sovjet-Unie, die samen het voorzitterschap waarnemen, zullen iater d» hervattingsdatum vaststel len. In Duitsland woedt een nieuwe rage, waarbij met moderne „zeepkisten" zon der motor van de heuvels wordt geraasd, Sauerland is het meest geliefde oord. DUBLIN (UPI) Zes voortvluchtige leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) zijn gisteren door een kordon van leger en politie gebroken en zijn er met een gekaapte auto van- doorgegaan, zo hebben poli tiekringen bekendgemaakt. De mannen behoorden tot de 19 IRA-mannen die zondag met behulp van gelignietstaven uit de gevangenis van Portlaoise ontsnapten. (Vervolg van pagina 1) Minister Lubbers wil via een wet minimumprijzen vaststel len voor al het gas, dat in ons land en op het continentaal plat wordt gewonnen. Hij gaat de inkoopprijzen voor de gas bedrijven vaststellen en kan de binnen- en buitenlandse con tracten wijzigen. Van de ver hoging van de inkoopprijs voor aardgas, die weer op de con sument wordt verhaald, ver wacht de bewindsman minder verbruik. Hieraan twijfelt de Vegin ten zeerste, zoals de Vegin-voorman het uitdrukte: „Als je alle auto's op de weg ziet zou je ook niet zeggen dat de benzineprijs is verdub beld". Hij verwijt de minister ook, dat er nog nooit een on- derzoek is gedaan naar de ver houding tussen prijs en ver bruik van aardgas. De Vegin vindt het verder onjuist, dat de regering nu de taak van de gemeenten en an dere exploitanten vain gasbe drijven aantast d-oor het bepa len van de tarieven. Bijzonder kwalijk vindt ir. Kaland het verder, dat de gasdistributie- bedrijven nu hun belangrijkste bevoegdheden kwijtraken Met name het plan om de tarieven vast te stellen van de klein verbruikers en de structuur ervan. Onder kleinverbruikers wordt gerekend iedereen, die jaarlijks minder dam 170.000 kubieke meter gas gebruikt, zoals gezinnen, kantoren, zwembaden, bejaardentehui zen, scholen en winkels Momenteel is de tariefstruc tuur voor kleinverbruikers als volgt: 0-300 m3, f 18,- (vastrecht) en 26 cent (per m3); 300-600 m3, f 33,- (vastrecht) en 21 cent (per m3); 600-30.000 m3, f93,- (vastrecht) en 11 cent (per m3); 30.000-170.000 m3, f 243,- (vast recht) en 10,5 cent (per m3). Volgens de plannen van mi nister Lubbers wordt deze ta riefstructuur sterk gewijzigd. Er komen dan nog slechts 2 groepen: 1-600 m3 met een vastrecht van f 36,- en 26 cent per m3, 600-170.000 m3 met een vastrecht van f 96,- en 16 cent per m3. De Vegin is er tegen dat d:e laatste groep 16 cent per m3 moet betalen en vindt 22 cent rechtvaardiger. Volgens deze organisatie zal de schatkist al leen al van de stijging van de aardgasprijs voor kleinverbrui kers voor 750 miiljoen gulden profiteren. De verhouding tus sen klein- en grootverbruikers is momenteel 45 55. UTRECHT (ANP! De drie agrarische voedingsbon den zijn er ongerust over dat de broodverkoop in de wijk terugloopt doordat grootwin kelbedrijven en supermarkten de consument het brood aan zienlijk goedkoper aanbie den. Een door de bonden inge stelde commissie die zich be zighoudt met de problemen van de broodverkopers heeft daarom de werkgevers voorge steld, besprekingen te begin nen over maatregelen om de positie van de verkopers zo goed mogelijk te beschermen. Tot. die maatregelen behoort ook het afsluiten van een „so ciale paragraaf", om de finan ciële gevolgen op te vangen van de achteruitgang van de wijkverkoop. DEN HAAG (ANP) De discussienota arbeidsvoorwaar denbeleid 1975 die de drie vakcentrales vorige week heb ben gepresenteerd biedt stellig aanknopingspunk leg. Zij bevat echter een aan tal strijdpunten die dit overleg bepaald niet eenvoudig zullen maken. Aldus het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen in een commentaar in zijn orgaan Onderneming. De vakbeweging schetst een veel te zonnig beeld van de economische situatie, aldus het VNO. Het vebond deelt de ongerustheid van de vakbewe ging over de stijging van de werkloosheidscijfers. Het VNO wijst de aanpak die de vak- eentrales voorstellen principi eel van de hand. DEN HAAG De ministers mr. A. van der Stee van land bouw en visserij en drs. R.F. M. Lubbers van economische zaken zijn bereid eraan mee te werken dat de minimum-prijs voor verpakte volle melk bij verkoop aan de consument wordt verhoogd, tegelijk met een verhoging van de franco-detailhandelsprijs waar de consumptiemelkindustrie om heeft gevraagd. Bij deze bereidheid staat het belang van veehouders en melkhandelaren hun voor ogen. De ministers hebben het pro- duktschiap voor zuivel ge vraagd, overleg met de betrok ken bedrijfsgenoten over een aantal problemen rond de con- surn ptiemelk te bevorderen. Afhankelijk van het resultaat van dat overleg zijn zij in be ginsel bereid akkoord te gaan met een extra-verhoging van de minimumprijs, als het pro- duktsohap daartoe een veror dening zou vaststellen. De aanvraag van 'de con sumptiemelkindustrie tot ver hoging van de franco-detail handel prijzen willen de beide ministers met spoed behande len. Zij hebben dit reeds schriftelijk aan het produkt- sehap meegedeeld. De beide bewindslieden heb- DEN BOSCH (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch. mr. P. Duyx, heeft gisteren tegen de 33-jarige betonwer ker J. van der S. uit Hank vijf jaar gevangenisstraf met ftrek van voorarrest en on voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering geëist, wegens moord met voorbedachten rade op zijn vrouw, de 35-jarige Catbcrina van Delft, gepleegd in de za terdagnacht van 23 februari jl. Er was een spanning ge groeid, enerzijds omdat de man zich door zijn schoonmoe der voortdurend tegengewerkt voelde en daarnaast ook omdat hij meende dat zijn vrouw hem bedroog met een jongere buurjongen. ben overleg gepleegd over de problemen waar de consump- tiemelksector op het ogenblik mee kampt. Zij menen dat in overleg met de betrokken be- drijfsgenoten binnen het kader van het produktschap voor zui vel gebracht zou moeten wor den, er een oplossing .voor te vinden. Een van de problemen is diat grote hoeveelheden melk tegen relatief zeer lage prijzen war den afgezet aan bepaalde op massaverkoop gerichte winkel bedrijven. De bewindslieden zien diaarin een bedreiging van de belangen van melkveehou ders en melkdetailhandel. Voor een grote groep melkveehou ders, voornamelijk in het wes ten des lands, wordt de op brengst van de melk immers bepaald door de prijs van de consumptiemelk, terwijl door de goedkope leveringen aan grote winkelbedrijven de om zet van de melkdetailhandel geleidelijk terugloopt. (ADVERTENTIE) 22 aug. t/m 11 sept. 1974 Weekdagen van 10.00-17.00 uur Zondags van 13.00-17.00 uur Bovendien dinsdag- en donderdagavond van 19.00-22.00 uur. Trein Toegangsbiljelten verkrijgbaar. Informatie aan de stations. Er gaat heel wat om in mensen, merk je, als ze het nieuws van een ontvoering van en dan nog een moord op een klein meisje vernemen. Velen roepen snel moord en doodslag- Ze willen het slacht offer wreken. Ze nemen het op voor de dode en willen wraak op de levende. Die reactie is, denk ik, zo oud als de mensheid zelf. Voor die „wraak" heeft de mensheid, naarmate haar be schaving vorderde, vormen ge vonden. Het recht heet dat. Daarvoor zijn mensen aange steld, rechters. En die moeten volgens de wetten die de sa menleving zich stelt, oordelen en straffen. Maar telkens blijkt het erg moeilijk voor mensen om zieh naar de rechtsgang te voegen- Vooral wanneer ze zich per soonlijk betrokken voelen bij wat gebeurd is. En nog meer wanneer een rechter rekening houdt met de omstandigheden waarin een verdachte tot een nog zo verschrikkelijke daad is gekomen- En wie die omstandigheden nagaat, komt vaak tot de ont dekking dat zoals dat heet ,de samenleving" ook sehuld heeft aan het gedrag van de verdachte. Ik denk dat het vooral dat is wat velen zo moeilijk kun nen accepteren: dat ze zelf ook schuldig zijn aan de scha- dwwzijden van die samenle ving en dus aan de omstandig heden. waar die rechter op zijn beurt dan weer rekening mee houdt. Willen velen niet te gemak kelijk een zondebok aanwijzen om hem meteen de woestijn in, of nog verder, te sturen? Het zal je kind maar we zen", zeggen we in zo'n geval. Eigenlijk is er geen beter be wijs voor het feit dat de men sen zich, veel meer dan in onze samenleving nog blijkt, familie van elkaar voelen. Lot genoten, misschien. Maar dat betekent ook steeds een stukje mede-ver antwoordelijkheid voor elkaar. Voor bet vermoorde meisje, maar toch ook voor de jongen die haar gedood heeft? Ook al weten we dan geen van allen precies waar die verantwoordelijkheden liggen en wat we kunnen of moeten doen om deze dingen te voor komen. Wat ik wel weet is dat Ie dereen er iets mee te maken heeft en er op zijn post in de samenleving iets aan zou- moe ten doen. Opdat het beter wordt dan het geweest is onder ons, mensen. MERIJN DEN HAAG (ANP) Drie miljoen gulden beeft de pink steractie voor de Nederlandse missionaris opgebracht. Hier mee is het streefbedrag ge haald en een stijging bereikt met 25 procent, vergeleken bij vorig jaar. Per als r.-k. geregi streerd gezin werd gemiddeld twee gulden gegeven. Behalve aan cLe gunstige kerkcollecten is het succes vooral te danken aan een forse toename van het aantal girobetalers, waarbij ook vele niet-katholieken. BOEKAREST (ANPi „Ik moet zeggen dat Nederland nog steeds een koloniale mo gendheid is", aldus heeft de minister voor ontwikkelingssa menwerking, drs. J. Pronk, op een persconferentie in Boeka rest verklaard. Minister Pronk, die gisteren naar Nederland terugkeerde na een deel van de V.N-confe- rentie over bevolkingsvraag stukken te hebben bijge woond, zette buitenlandse journalisten uiteen waarom in zijn rede tot de conferentie een afzonderlijke pasage aan Suriname was gewijd. In het algemeen is Neder land voorstander van geboor tebeperking, maar de Suri naamse regering vindt dat haar land met 400.000 inwo ners te dun bevolkt is. Het spreekt niet .meer dan vanzelf dat een aparte passage over Suriname werd opgenomen, omdat het land volgend jaar onafhankelijk zal worden- De Antillen onderschrijven volko- rOSltlCI men het Nederlandse stand punt overbevolkingsvraag stukken, en daarom was een afzonderlijke Antilliaanse pas sage overbodig. voor gezinsplanning, omdat dit licht als kolonialisme zou kun nen worden uitgelegd, aldus minister Pronk. Nederland levert de op een na grootste bijdrage van alle bij de Verenigde Naties aan gesloten landen aan het V.N.- fonds voor bevolkingsactivitei ten, dat o.a. gezinsplannings projecten in verschillende lan den van de derde wereld fi nanciert. Nederland zal deze bijdrage blijven verstrekken, maar is geen voorstander van bilaterale (d.w.z. rechtstreek se, aan een enkel land) hulp Een aantal landen waarmee Nederland regelmatig overlegt over ontwikkelingssamenwer king, heeft wat minister Pronk noemt „door de bank genomen redelijk positief" ge reageerd op het pleidooi van de minister voor een meer se lectieve groei van de economie in de rijke landen en dieno vereenkomstig» stabilisatip van deum materiële consump tie. Tot deze landen behoren Zweden, Noorwegen, West- Duitsland en Joegoslavië. Ook bij de Indonesische delegatie hebben de Nederlandse ideëen een gunstige ontvangst gekre gen. Minister Pronk toond» zich „niet pessimistisch" over het verloop van de conferentie, die voornamelijk tc-n doei heeft een bevolkings-actieplan op te stellen dat moet dienen als blauwdruk voor een natio naal bevolkingsbeleid Dit ac tieplan, al draagt het all» spo ren van een compromis, is „niet zo slecht", aldus de mi nister- Weliswaar wordt niet met zo veel woorden gezegd dat de bevolkingstoename tegen 1985 zou moeten worden vermin derd van 2 procent per jaar thans tot 1,7 procent „in dien" de bestaande nationale bevolkingsplannen worden uit gevoerd zou dit het resultaat zijn maar de gehele teneur van het plan houdt verwezen lijking van deze veronderstel ling in. In drie oommissies worden vele tientallen amendementen op het actieplan behandeld, en in moeizame gesprekken ge combineerd. Nederland heeft voorgesteld dat waar in het plan wordt gezegd dat gezms- planningsdienslen een belang rijk middel kunnen zijn voor o.a. verbetering van de zorg voor moeder en kind, ook het verstrekken van voorbehoed middelen en sterilisatie door ziekenfondsen te noemen. Volgens een ander Neder lands voorstel zou ook onder zoek moeten worden verricht naar de doeltreffendheid van verschillende methoden van gezinsplanning, zodat kan worden bepaald wat de beste methoden zijn. I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9