Mevrouw Felius wil wat ze doet mogelijk doen cjrenslang "w contact zo goed Volkskoerser weet nu, wat een „Tour" echt is litêtow m VAN POECKE VIT AXEL INGESPREKMET. MARGREET FELIUS GERDI preger THE CORNER GESCHENKEN De VOS Eggermont B.V. koffie door e 't meteen, egeur, koffie al bijna. )ouwe Egberts, en en vacuum houdt, is... koffie. Donderdag 22 augustus 1974 SAS VAN GENT - Mevrouw Margreet (,,'t mag ook Greta lijn") Felius-Bom uit Axel is een perfektioniste en een doordouwster. Dat zegt ze tenminste van zichzelf. Niet alleen in de huishouding, wanneer ze soms 's avonds om 11 uur nog begint te strijken, omdat ze zich dat nu eenmaal heeft voorgenomen, maar zeer zeker ook wat be treft haar twee grote hobby's: turnen en zwem men. Dat betekent niet ge woon maar een uurtje gym- nastieken en zo nu en dan een baantje door het water trek ken, zoals u en ik dat zouden doen. Ze heeft er lang en hard voor geploeterd en menige tv-serie voor laten schieten, maar nu is mevrouw Felius dan ook höofd- hu ter h'J de Axelse gymnas tiekvereniging „Voorwaarts" en tevens zweminstruktrice bij de ■stichting Sasse Zwembad in Sas van Gent De lagere scholen «ebben nèt 3 dagen geleden de ofuren geopend voor de jeugd (die na 6 weken regen bijna uit pure verveling weer naar de school zou gaan verlangen), als Plotseling de zomer uitbreekt, deaen voor de schooljeugd uit «s van Gent en Westdorpe om oen half uurtje koel en nat ple- bad ®aan ^a'en m het zwem- Mevrouw Felius is druk bezig aantal 6e-klassertjes sctioolzwemles te geven, als ik om. Ze is klein, opmerkelijk •enger en slank voor haar 43 '„.heeft half-lang bruin haar in i' ln haar blauwe train- jspak, zonnebril op, één been P de rand van het bassin, in- L ™kt,es te geven „Knieën naar 'ten hoor ik haar roepen en oan: „doorzwemmen!". Het zwembad ligt er nog rustig bij. Het water, omzoomd door be schuttende rijen bomen, is bijna net zo blauw als de lucht erbo ven. De kinderen mogen gaan spelen en mevrouw Felius maakt even tijd om een sigaretje te roken en een babbel te maken „Ik kom uit Yerseke, m'n man uit Wemeldinge en we wonen nu ongeveer 6 jaar in Axel met onze 3 kinderen van 15, 12 en 8 jaar Na m'n schooltijd (Mulo) heb ik bij m'n vader in de oesterzaak gewerkt. Ik zat altijd aan de zeekant en heb mezelf leren zwemmen toen ik 5 jaar was. Ik heb vroeger altijd aan turnen gedaan en heb aktief in de wed strijdsport gezeten (o.a. kampi oene van Zeeland) Ringen zwaaien", vertelt ze met een vleugje weemoed, „deed ik altijd erg graag Maar toen de kinde ren kwamen ben ik overal mee gestopt. Een hele overgang, hoor, want vóór m'n trouwen zat ik 5 avonden in de week in de gymzaal Toen we in Axel gin gen wonen, wilde ik toch wel weer wat gaan doen en bezocht ik eens een gymles van de ver eniging" We worden onderbro ken door andere kmderen, die mevrouw Felius opnieuw opei sen. Ik hol als een hondje achter haar aan en probeer het gesprek tussen het lesgeven door gaande te houden. „Direkt na afloop van die eerste les werd me ge vraagd of ik wilde helpen met lesgeven", gaat mevrouw Felius verder, „één van de leiders werd ziek, zodat ik meteen 4 groepen kreeg toegewezen. Dat ging er even hard tegen aan, want ik was gewend aan een strakke or ganisatie in de gymzaal, in tegenstelling met Axel waar het allemaal wat gemoedelijker ging Ik heb er maanden voor moeten vechten en ik was vrese lijk streng, maar de resultaten waren beter Daarna heb ik een hulpleidsterscursus gevolgd in Terneuzen, gevolgd door een leiderscursus voor m'n diploma Als ik iets doe, wil ik het n.l. zo goed mogelijk doen Maar dat betekende wel, dat ik IV2 jaar lang iedere week een avond naar Goes moest. Toen de vereniging zonder hoofdleider kwam te zit ten, werd mij gevraagd, of ik dat wilde doen Veel organiseren, besprekingen en adviezen ge ven, maar ik vind het leuk", zegt mevrouw Felius, „en ik heb ge lukkig ook een sportieve man. die me helpt waar hij kan" Als ik vraag, hoe het dan met dat zwemmen zit, wijzend op dat spartelend volkje in het wa ter, begint mevrouw Felius te lachen en vertelt „Dat is gek gegaan De kmderen kregen zwemles bij zwemschool Arons Toen ik dat eens bekeek, kreeg ik er ook geweldig veel zin in Later zag ik in de krant een ver haaltje over een leraar lichame lijke opvoeding, die in het kader van de Zwembond een cursus zweminstructie zou gaan ge ven" Ze lacht een beetje verle gen en zegt openhartig „Ik was nog nooit in een zwembad ge weest Ik kon helemaal niet goed zwemmen, m'n techn,ek was fout en ik voldeed ook niet aan de eisen die voor die cursus wer den gesteld Daarom kon ik al leen maar meedoen op eigen ri sico. In een half jaar tijds heb ik de diploma's A. B, C en D ge haald Alles moest ik opnieuw leren. Vooral met de borstcrawl had ik veel moeilijkheden Maar ik heb enorm veel hulp gehad Eén cursiste die al klaar was, mevrouw C. v.d. Zee kwam zelfs speciaal terug om mij te helpen. Maar eind '72 had ik dan toch mijn papieren. In Terneuzen en Zelzate heb ik heel wat prak tijklessen gegeven. Daar leerde ik ook Piet de Vries, één van de badmeesters van Sas van Gent, kennen (hij heeft me ook enorm terzijde gestaan) en zo ben ik hier in dit zwembad terecht ge komen Nu ben ik door de ge meente aangesteld en geven we samen met de heer H. Langeraat zwemles Dat gaat fijn, maar je moet je wel instellen op de kin deren, taal gebruiken die ze be grijpen en ze laten voelen, dat je de leider bent Maar ik begrijp tenminste hun moeilijkheden met b v de borstcrawl zo goed omdat ik die zelf ook heb gehad Ik heb verschillende handi caps met het zwemmen", zegt ze spijtig, „ik heb een spataderope ratie gehad, waardoor m'n be nen gauw moe worden en ik heb altijd geturnd. Dat betekent: spieren spannen, op iedere be weging letten en de boei goed afwerken. Dat deed ik automa tisch ook bij het zwemmen. Ik kon m'n spieren niet meer ont spannen". En dan, met enige zelfspot: „Ik wou het gewoon te mooi doen!" Uit de kleedhokjes klinkt massaal de laatste tophit. Het zit er weer op voor een week. Voor INTIEME BRUILOFTEN EN DINERS RESTAURANT Steenstraat 16 - HULST Tel. 01140-4148 Onze keuken is open tot 22 30 uur s Woensdags gesloten HULST Korte Nieuwstraat 21 Tel. 3558, D.g.g. 2209 ELFDE INTERNATIONALE BIENNALE VOOR POËZIE Van donderdag 29 augustus tot maandag 2 september or ganiseert het „Maison Internationale de la Poésie" het „Journal des Poètes" en het organisatiecomité van de biënnales de Elfde Internationale Biënnale voor Poëzie in het Casino van Knokke-Heist met als thema „Surrealisme en poëzie vandaag", n.a.v. de 50ste verjaardag van het Manifest van het surrealisme. Onmiddellijk na de eerste wereldoorlog gingen een aan tal jongeren die meestal niets van elkaar af wisten, op vele plaatsen in de wereld op zoek naar nieuwe mogelijkheden voor de poëtische schepping. Je kan je de vraag stellen in welke zin het eerste Manifest van het Surrealisme van 1924, waarvan wij thans de vijftigste verjaardag vieren, in Parijs de behoefte aan een ethische en esthetische revolu tie gestimuleerd en gericht heeft. Sinds een halve eeuw hebben er zich, in het spoor van die dynamische beweging of in de marge daarvan, een aantal subversieve krachten ontwikkeld die nog steeds de strijd aanbinden met allerlei regels en beperkingen, die hun greep op de poëzie en op het leven behouden. Het blijft een boeiende zaak, in alle literaturen, het voor en het tegen na te gaan. VOORLOPIG PROGRAMMA Donderdag 29 augustus ln de namiddag: aankomst van de deelnemers. Vrijdag 30 augustus 10.00 u.: Openingszitting. Openingstoespraak door Roger Caillois. lid van de „Academie Fran^aise". Uiteenzetting en bespreking. 15.00 u.: Voortzetting van de bespreking. 20.00 u.: Balletavond door de groep „Chandra". Leiding: Micha van Hoecke Ontvangst van de deelnemers door de Heren Ministers van de Nederlandse en Franse Kuituur. Zaterdag 31 augustus 10.00 u.: Werkvergadering. 12 00 u.. Inhuldiging van het gedenkteken ter herinnering aan de H Gustave Nellens. 15.00 u.: Werkvergadering. 20.00 u.: Toneelavond Ontvangst door dhr. Desutter, bur gemeester van Knokke-Heist. Zondag 1 september 10.00 u.: Werkvergadering en debat. 15.00 u.: Vervolg van hel debat. 20 00 u.: Filmavond: voorstelling van surrealistische films. Maamdag 2 september 10.00 u.: Slotzitting. >p de hoogte van Stelt u prijs op ansplant Leiden, niets. Maar waar KOEWACHT - „Fantastisch, maar super zwaar. Als het voorbij is valt het altijd mee, maar in het begin en dan vooral bij de beklimming van de eerste cols dacht ik wel eens, waar ben ik aan begonnen. Maar je hebt er voor ingeschre ven, en je wil die achtdaagse wedstrijd tot een goed einde brengen. Ik heb het al gezegd, het is fantastisch maar je ziet ontzettend veel af. Maar je wilt een prestatie leveren, en dan ga je tot het uiterste van je krachten. Een keer zag ik er gewoon geen einde aan. Dat was dé zesde dag toen we vlak na elkaar de col duTelegraphe en de col du Gali- bier moesten beklimmen. In to taal moesten we toen 34 kilome ter achter elkaar klimmen, ja. daar kwam gewoon geen einde aan. Wat dat betekent is moeilijk uit te leggen, dat moet je echt zelf meemaken. Dat kun je je eigen moeilijk voorstellen. Je rijdt dan niet meer op j* krachten, neen. op je mo raal ga je dan naar boven. Ik weet nu wat het is. Als je de ren ners in de Ronde van Frankrijk tegen een top zoals de col de Ga- libier ziet „opkruipen" denk jè ach, zou het wel zo zwaar zijn. la, nu weet ik het, ik heb versch illende jongens in elkaar zien rakken. Ze gingen tot het uiter- ite Aan het woord de 25-jarige Wim van Poecke uit Koewacht, lid van de toerclub Hulst die sa men met clubgenoot Wilfried Martens - eveneens uit Koe wacht-en Bernard de Zutteruit Aardenburg (lid van de Wieler toerist uit Sluis), de achtdaagse wielerwedstrijd Brugge-Mont Ventoux tot een goed einde bracht. Een monsterwedstrijd voor trimmers en volkskoersers, 1614 km lang met daarin opge nomen cols die ook de renners van de Ronde van Frankrijk moeten beklimmen. Vijfentwin tig in totaal, waarvan er dertien meetelden voor het klassement. Cols waarin het stijgingsper centage verschillende keren op liep tot zo'n zestien procent. Cols waar men aan de voet al de schrik van krijgt. Van Poecke: „Soms dacht je, moeten we hier helemaal naar ho ven. Maar de volkskoer ser uit Koewacht ging door, soms bijna tot het uiterste. En na acht dagen werd het voor hem een tiende plaats. Clubgenoot Martens werd 21, en De Zutter eindigde op de 22e plaats. Op het eerste gezicht zou men geneigd zijn te zeggen, niet zo best. Maar zo'n tocht tot een goed einde brengen is op zichzelf al een bij zonder grote prestatie. Elke dag moesten er zo'n 200 km worden gefietst, en net zoals in de Ronde van Frankrijk wa ren de eerste twee dagen vlak. Daarna begon het pas, toen za gen vele trimmers en volkskoer sers voor de eerste keer in hun leven de cols met eigen ogen. Maar men stond toen nog aan de voet, en men moest helemaal bo ven zijn. Van Poecke: „Het was een echte wedstrijd, en vooral tijdens die beklimmingen werd er fel gekoerst. Daar was strijd te leveren, en kon men punten verdienen. Tijdens de beklim ming van de col de Galibier vooral stond de zon precies bo ven ons, snikheet was het. Boven op de top is de temperatuur dan veel en veel lager. ik heb het al gezegd, zoiets moet je echt zelf meemaken". Cols zoals de Galibier, de Lau- taret, de Telegraphe, de Made leine, de Izoard, de Vars, de Perty, St. Jean de Schlucht enz. enz., stuk voor stuk hebben de drie Zeeuwsch-VlAamse volks koersers deze beklommen. Verschillende keren stonden boven op de top organisators klaar om de renners in dekens te wikkelen en ze af te voeren maar een nabij gelegen chalet. De temperatuur was daar dikwijls tegen het vriespunt. Tijdens de beklimmingen een blakende zon, tijdens de afdalingen on weersbuien, regen en spiegel gladde wegen. Van Poecke: „Soms was het levensgevaar lijk". Toch was dat ook voor hem niet onbekend, TV-beelden uit de Ronde van Frankrijk hadden deze dingen de wereld al laten zien. En toch nam de Koewacht- se volkskoerser deel. Buiten dat moest hij nog 500,- in schrijvingsgeld betalen, er moesten andere velgen en tuben gekocht worden, er moest een reisverzekering worden afgeslo ten etc. etc. Een totaalpost die de 1000,-overschreed. Maar hij ging, evenals Martens en De Zutter uit Aardenburg Van Poecke. „Ik beschouw het ge woon als een uitdaging. Je ziet veel af, maar je gaat gewoon door". Neemt Van Poecke volgend jaar, wanneer de Derde Brugge-Mont Ventoux verreden worat weer deel? „Dat is op het ogenblik nog moeilijk te zeggen, het ligt aan de omstandigheden. Maar ik wil het beslist nog eens meemaken: Maar dan zal ik me van te voren goed voorbereiden, dat was er nu helemaal niet bij geweest. Want geloof me, zoiets rijden is heel wat anders dan een volkskoersje al is dat soms dan ook nog 70 km lang" Ook nu had de Belgische Cyclo Toeristenclub PERQUY Plastics uit Brugge de organisatie in handen, en het evenement ver liep vlekkeloos. Van Poecke „De organisatie was zonder meer perfect. Alle renners had den een goede verzorging, eten, slapen enz. Gedurende de wed strijd was er steeds een Rode- Kruiswagen bij ons, met daarin twee gediplomeerde verpleeg sters. Neen, er was niets aan het toeval overgelaten" Slechts een keer moesten die werkelijk in actie komen, toen bij een afda ling een renner over de kop ging en zijn sleutelbeen brak. Neen. het was voor de renners een echte wedstrijd, 's Morgens om 7 uur zette de karavaan zich in beweging, en elke dag was de aankomst omstreeks 20.00 uur gepland. Een tweede Tour de France, maar nu dan voor trimmers en volkskoersers. Van Poecke: „Voor mij was het helemaal iets nieuws. Maar nu weet ik wat het is". Geen wonder dan ook dat velen na acht dagen fietsen, vijf tot tien kilo in gewicht vermin derd waren. „Ik ben geen kilo afgevallen, maar ik had van thuis veel extra en vooral sterk voedsel meegenomen. Wat zegt het om bij zo'n afda ling zo'n veertig meter naar be neden te kunnen kijken??' Van Poecke- „Ondanks die gapende ravijnen had ik bij de afdalingen geen angst Ik kreeg zelfs twee keer een lekke band Je moet gewoon op dat moment - na tuurlijk anders ook - je hersens bij elkaar houden" Langzaam maar gelukkig kwam voor velen de laatste rit, met als aankomst de top op de Mont Ventoux. „Het was een verschrikkelijke be klimming, dat allemaal onder een broeiende zon en een stijgingspercentage van twaalf procent Het was geweldig af zien, op de streep heb ik er velen neer zien gaan" In totaal 22 km klimmen, en Van Poecke had daar 1.40 uur voor nodig. De afdaling raasde hij in 17 min. naar be neden. Hij deed het zelfs twee keer, maar stapte onge veer halfweg even af. Aan het monument van de overleden tour-renner Tom Simpson bleef hij staan. Velen van zijn collega's volgden hem. „Dat was buiten het rijden van die wedstrijd mijn grootste wens, Tom Simpson was een sympathieke en vooral een grote sportman. Ik heb altijd grote bewondering voor hem gehad. En op het moment dat je daar staat en dat monu ment bekijkt gaat er wel wat in je om". In gedachten ver volgt hij: „Dat is moeilijk in woorden uit te drukken. Hij heeft helaas de top niet ge haald, wij wel". (Van onze sportmedewerker Piet de Maat)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9