m [tegen bach in de finale OOST-DUITSLAND NIET TE STUITEN SC. Amersfoort verrast NEC Ruime zege Anderlecht Nederland niet verder dan gelijk spel: 4-4 Toch wel handig zo'n brommer! Opnieuw snelle tijd Szewinska Vierde plaats voor Oranj e - tijdritploeg HkC SCHOENMAKER BLUFF BIJ FEYENOÖRD Barcelona klopt Ajax: 3-0 Zweden grijpt wereldtitel Moeizame zege Okker sport typisch Peugeot ...ook - als je een kastelen tocht - wilt rijden.- Verlies Leeds Wereldtitel voor Miles Hedenavond 'oor verkoop HIZOENKAARTR jerdag 22 augustus 1974 lnort is er voor iedereen die I tn heel Zeeland, maar ook I 'n daarin België). Meteen lp de toegangsprijzen van J tal tot 50% - terwijl mu- I ;en gratis wordt en boven- 1 iaden reductieopdeabon- ltigen alle Zeeuwse CJP- land regelmatig onze perio- I tijdsgrenzen voor het CJP T komt nu nogal drastisch d en Zeeland De onder den de 15 jaar kan zich nu I e bovengrens hebben wij len je op het moment van Ie CJP-houder worden (de Iheden gebleven voor dag- J CJP aan te schaffen. We liet maar een keer per jaar- I te nemen. De prijs van het I uitgiftepunten hebben we Schouwen-Duiveland: de Ikzee, tel (01110) 2192 - De L Nieuwe Haven 43, Mid- Ig Culturele Gemeenschap I ngen, tel. (01184) 6429, heken, Bureau UIT in Vneuzen, tel. (01150) 5555. |BON ST tv. zakelijk: Woonplaats: li and ia/neen* n.v. penningmeester SCZ, (tien Mng: kas/giro verzonden d.d.: I is Ook als je vorig seizoen CJP aanvragen |g is Laurens v. Rooyen, Use- sBON RT Ev zakelijk Woonplaats: land ja/neen* .n.v penningmeester SCZ. len ning: kas/giro verzonden d.d. Ook als je vorig seizoen JP aanvragen g is 22 augustus 1974 21 23 I Jantje Peters van NEC belaagt doelman Goldhoorn van SC Amersfoort. DEN HAAG (ANP) Dankzij drie treffers van Bennie Hofs, die daardoor ook direct topscorer is, heeft Vitesse na twee speeldagen Je leiding genomen in de eerste divisie. Voorlopig moeten de Arnhemmers, die zoveel op het nippertje mislukte seizoenen wederom goed zijn gestart, in punten nog FSC, PEC Zwolle en Vo- '.endam naast zich dulden. NEC, de grote favoriet in de ze competitie, haakte af. Twee uten voor tijd zag de ploeg van trainer Piet de Visser zijn voorsprong (Prie el tegen SC Amersfoort door de Needing teniet ge daan. FC Groningen behaalde een kostbare maar moeizame overwinning bij Veendam. Bijna tienduizend toeschou wers zagen Timmerman ne gen minuten voor tijd het winnende doelpunt produce ren. De karakteristieken zijn: Volentlam - FC VVV 3—2 (0—2). Scheidsrechter: Wee- rink., toeschouwers: 5900. 12- Paia 0—1, 31. Verhoelen 0 2, 53. Kwakman 12 65. Jac Jonk 22, 88 Karsten 3 2. SVV - Cambuur 11 (2 1). Boosten., 3200. 14. Groe- neweg 10, 24- Roozenburg 1—1, 34. Dutina 2—2, 64. Vain der Spek 3—1, 79 Den Tuinder 41. SC Amersfoort - NEC 11 (0—0). Derks, 3500 63. Priewe 0.81, 88. De Neeling 1-1- PEC Zwolle - Willem 2 (Hom) 10 (00). Oetel- mans., 3600. 87. Heskamp 1 0. FC Dordrecht - Vitesse 0 4 (0—1). Bedk., 3200. 7. Hofs 01, 55. Bosveld 02, 80- en 87. Hofs. Heerenveen - Fortuna Vlaardingen 31 (21). Van Ooyen., 5000. 26. Bouw man 01, 29 Toonstra 11, 41. Golyjanin 21, 58. Fiers 31 (eigen doel) gele kaart De Ruiter (Vlaardinigen) Helmond Sport - Hera cles 00- Beukman., 4100. Veendam - Groningen 01 (00(. Van der Kroft., 9500. 81. Timmerman 01. gele kaart: Derksen (Veendam) en Schipper (Groningen). FC Den Bosch - FSC 12 (02(. Vervoort, 4600. 20. Blotenberg 01, 34. Prauser 2, 78- Van der Leij 1 (Van een speciale verslaggever) WENEN Temidden van de wereldrecords heeft Ne-' derland zich op de vierde dag van de Europese zwemkam- pioenschappen in Wenen tevreden moeten stellen met één prestatie van enig formaat: Yolanda Aggenbach van Zee macht Den Helder kwalificeerde zich voor de vandaag te zwemmen finale van de 100 meter vlinderslag met een persoonlijke toptijd van 1.05.23. Het was een miniem krui meltje van het copieuze diner, waaraan de Oostduitse ploeg zich wederom vol at. Het gezelschap van ploegleider Bart Helmes schroefde door eerste en tweede plaatsen bij de honderd meter vlinderslag heren en de vierhonderd meter wisselslag dames het aantal dubbele overwinningen op tot zeven. Hot voe gde t werlledier-ew hot voegde twee wereldre cords aan de indrukwekkende verzameling toe: de 1.02.09 die die 18-j'arige Hosematrie Kother en passant in de series van de 100 meter vlinderslag zwem en de 4.52.42 vain die twee jiaiar jongere Ulrilke Tauber im de finale wan die 400 meter wis selslag. Dit laatste hoort hele maal thuis iin de serie anwiaiar- schiijmilijke prestaties, die in Wenen geleverd Ziljn: de 56.96 secondlen vain KiorneBa Erader op die 100 mieter vrije slag. De 2.34.99 van Karla Linke op die 200 mieter schoolslag en de 2.18.97 van Ulrike Tauber zelf op die 200 meter wisselslag. De pupil wan Eberhard Mothes gilnig niet minder dan vijf se- aoniden sneller dian landgenote Guidrun Wegirneir (die rau twee de werd) vorig jaair in Belgra do. Bilj die aJl_in finales van de Nederlandse kamptioenscthiap- pein was niemand van onze heren tot een dergelijke tijd in staat. De 1.05.89 op de vlin derslag, waarmee ze de aanval op hiet reaord opende, zou goed zijn geweest voor een finaleplaats op het persoon^ lijke nummer. Het aanitaJ onverklaarbaar heden van Oositduitse origine is weer één groter geworden. Tauber iis met haar 1.73 meter lengte en gewicht van 53 kilo, een vain de lichtgewichten in de Oostduitse ploeg, vooral in vergelijking met werell'dlkaim- pioerae Guidtrun Wegmier, die sinds Belgrado twaalf kilo is aangekomen en nu over een schouderpartij beschikt, die een vrije stijl worstelaar raiiet zou misstaan. Zelf had Ze erop gerekend twee seconden van het wereldrecord te kunnen afhalen, maar hert ging zo ge makkelijk dart hiet er Vijf wer den. Of zij nog op haar tegen- ZWEMMEN China heeft officieel bekend gemaialkt de zwemploeg voor de Aziatische spellen in Teheran (begin sep tember) terug te trekken. De intermationialle zwemfederatie (FINA) hiad onlangs besloten geen goedkeuring te hechten aan het uitkomen van Chinese zwemmers in Teheran. stanidsters hiald gelet, werd haar gevraiagd. UUrike: „Dait ilk me nerveus iaat melken, wil ik niet zeggen, maar ik ben wel benieuwd naar de tijden van mijn tegenstandsters. Nerveus word ik alleen bij persconfe renties." José Damen, die de dag tevoren nog beslag bad gelegd op de vierde plaats van de 400 mieter vrije siïaig, faalde op de 400 meter wisselslag. Met een tijd van 5.14.60, ruiiim zeven seconden boven haar re aord van 'de Nederlandse kam pioenschappen, miste ze net de finale van dit nummer. Wijdia Mazereeuw bleef er met 5.16.50 nog verder vandaan. Zotiets mag eigenlijk niet voorkomen, gaf Sitters grif toe. Ze stond derde op de Europese ramglijist en had de finale moeten halen. Maar het* is op onverklaarbare wijze mis gegaan. Misschien zijn het de inspanningen van een dlaig te_ voren geweest. Misschien ook zat er teveel tijd tussen het inzwemmen en de wedstrijd. Hert blijft gissen. José Damen zelf vond dat ze de laatste weken teveel aaindadhrt aam de vrije slag had besteed om te kunnen schitteren op de wis selslag. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Voor de Zweedse wielersport alles bij elkaar een 700 amateur wielrenners en een professio nal (Gösta Pettersson) zijn de gouden dagen van de Pet- (Van onze sportmedewerker) ANTWERPEN Ter gele genheid van de eerste mid weekwedstrijd van de Belgi sche voetbalcompetitie waren ongeveer 7000 toeschouwers naar Beveren gekomen om de plaatselijke club tegen de (Van een speciale verslaggever) WENEN' ivo Trumbie ontpopt zich steeds meer als Jf ir Frantisek Fadrhonc van t" waterpolo- Vriendelijke van bastaardvloekjes voorzie- J' toespraakjes, waaruit moet (ken dan „zijn" jongens veel beter ziin dan de tegen standers en alleen door dom- ®e pech en gebrek aan erva- "t? 'seen van tweeën kan eten ze kwalijk nemen) niet J" ojitimale rendement van 'm inspanningen plukken .;'lr woensdag -na het ge jSpe' van te?en Span- t dat Nederland op de bodem A-groen hield akte Trumbie het een beef j'e 6ont Hii stelde 1 Oranie met minstens drie v'"r doelnunten versch' moeten winnen- De goedkoopste lommer met variomaat. Din overtuiginig stoelde op een (alweer) niet benutte strafschop van Hans van Zee- iand en de vrije kansen die Stroboer en Keetelaar om zeep bielpen- Aan de andere kant schoten de Spanjaarden min stens zes maal op de paal, zodat beide ploegen elkaar wat geluk en ongeluk betreft, niets toegaven. Wat Nederland zichzelf kon verwijten was, dat de initiatiefrijke combina ties en het snelle inzwemmen van de vorige dag tegen Rus land weer glad vergeten wa ren- Alleen Nico Landeweerd onderscheidde zich naast doel man Kroon, die in de kritieke - laatste fase het gelijke spel voor zijn ploeg redde- Een fac tor van betekenis was dat vlart Bras bij de stand 21 voor Nederland zo'n klap op zijn oor kreeg, dat ziin trom melvlies scheurde. Bergelei- dend artts Elzermam sloot de gehooringang waterdicht af. Bras speelde weer mee, maar had kennelijk moeite zijn man te houden. Zoals in alle voor gaande ontmoetingen nam Ne derland in de laatste periode een voorsprong Hermsen be nutte een strafworp, toen er nog twee en een halve minuut te spelen waren- Bij de daarop volgende aan val kwam Landeweerd vrij voor het. Spaanse doel, wipte de bal over naar Keetelaar. die in plaats van te schieten °en booghal gaf- De Spaanse doelman Franch greep in, zet- ziin aanval aan het werk er de klok wees nog 52 seconden soeeltüd aan. toen Esteller on zijn beurt een boogfoalletje probeerde dat akelig langzaam over de doellijn dreef (4— 4)- In de enerverende slotsecon den schoot Jane, die de drie overige Spaanse doelpunten voor zijn rekening had geno men, nog eens tegen de lat, en zag Hans van Zeeland een schot door de Spaanse doel man gekeerd. Nederland staat niu samen met West-Duitsland en Roemenië onderaan- Na de vrije dag van vandaag speelt Nederland vrijdag tegen West- Duitsland, zaterdag tegen Roe menië en zondag tegen Honga rije. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De transfer van Lex Schoenmaker naar Espagnol gaat definitief niet door. Gisteren liet trainer Sara- tamaria weten dat hij geen belangstelling meer heeft voor de ex-Hagenaar. Ook Cor Cos- ter, de zaakwaarnemer van Schoenmaker, kreeg gisteren te horen dat de verkoop van de Feyenoord-middenvelder geen doorgang zal vinden. De reden voor de afwijzende hou ding van Espagnol is het zwakke spel dat Schoenmaker demonstreerde tijdens het toernooi, waaraan Feyenoord het afgelopen weekeinde in de Spaanse stad Huelva deel. nam. Espagnol heeft echter nog steeds belangstelling voor Ajax-speler Gerrie Kleton. (ADVERTENTIE) Brusselse ploeg RWDM evenals Anderlecht met titel- ambities aan het werk te zien. Voor de rust moesten de toeschouwers veelal genoegen nemen met krachtvoetbal. Aan beide kanten vielen slechts een paar scoringskansen te no teren. In de 20e minuut verscheen Jean Janssen van Beveren ai- leen voor doelman De Bre-e maair hij treuzelde te lang om tot succes te komen. Bij RWDM miste Teugels een prachtkans toen Nilsen hem de bal op maart bediende. RWDM moest tijdens de eer ste helft dikwijls met de rug tegen de muur maar in die periode toonde de Nederlander Jan Boskamp zich een goede breker op het middenveld. In die tweede helft kwam RWDM beter in zijn ritme en via Eddy Koens altijd nog de gevaarlijkste speler bij RWDM was heit dikwijls op passen géblazen bij Beveren. Beveren verloor zelfs even hert hoofd. Zo maakte de Bare ingevallen voor de Nederlan der Engbertsen een zware overtreding tegen Jan Bos kamp en dat leverde hem een gele kaart op. Van Grembergen pakte even later Polleunis te hardhandig aan en dat leverde hem even eens een gele kaart op. Het doelpunt waar iedereen op wachtte bleef echter uit. Zoals de zaken zich laten aanzien betekent dit midweek voetbal in België direct geen succes. Over het algemeen werden de wedstrijden gisteravond slecht bezocht. Een uitzonde ring vormde Standard Luik - Club Brugge. De talrijke toe schouwers zagen in een inci dentrijke wedstrijd de zege naar de blauiw-witte formatie uit Brugge gaan. Abderlecht haalde fors uit. Nieuwkomer Lokeren werd iin het Astrid- park op een 40 nederlaag onthaald. De uitslagen: Anderlecht - Lokeren 40, Beveren Waas - RWDM 00, SV Brugge Luik 00, FC Antwerp - FC Diest 39, Liarse SK - Beer schot 10, Olympic - Sporting Charleroi 11. AS Ostende - Weehelen 20. Beringein Winterslag 20, Standard - Club Brugge 12, Berchem Sport - Waregem 11. ATLETIEK Jutoa Vaitai- nie.i, die Finse lange afstandlo- per, die drie jaar geledien in Helsinki Europees kampioen op de vijf en tien kilometer werd, zal zijn tittels volgende maand iin Romp, raiiert verdedi gen», terssonbroeders teruggekeerd. Vijf jaar nadat Gösta, Thomas, Sture en Eric Pettersson hun derde en laatste wereldtitel in de ploegentijdrit veroverden, bleek Zweden opnieuw het sterkste in de moordende wedstrijd voor viertallen over 100 kilometer. Len nart Fagerlurad, Tord Fi- lipsson en Sven Ake Niisson, die samen met Leif Hansson, bij Barcelona tweede werden op dit nummer, gaven in 1973 al een vingerwijzing voor de terugkeer van een gouden ploeg. Met Bernt Johansson in plaats van Leif Hansson werd anderhalf jaar opbouwwerk van de jonge Zweedse trainer Söderlurad voltooid- Söderlund nam het werk over van de Deen Knud Ja- kobson, die de Pettersson- broers had gebracht. Hij selec teerde aan het begin van het vorig seizoen op kwaliteit, kracht en karakter en vond eem jonge ploeg, die in een jaar alleen maar sterker is gewor den. De komst van Bernt Jo hansson, net als Lennart Fa- igerlund pas 21 (Niisson is 22 en Filipsson 24), heeft de ploeg alleen maar versterkt. Toch heeft juist Johansson de opmerkelijke eenheid in de Zweedse ploeg dreigen te ver storen. Een paar wéken geleden bij het Noordse kampioenschap wilde Johansson niet in de ploegentijdrit rijden omdat hij liever alles wilde zetten op BERLIJN (SID) Wereld recordhoudster Irena Sze winska (209 en 400 meter) heeft tijdens internationale at letiekwedstrijden in West-Ber- lijn de 100 en 200 meter ge wonnen in tijden van 11.1 en 22.6 seconden. De 28-jarige Poolse komt in Rome tijdens de Europese kampioenschap pen op deze afstanden uit en laat de 400 meter schieten. De beste prestatie in West- Berlijn kwam op naam .van hert Westduirtse estafeltekwar- tert op de 4 x 100 meter, dat de beste wereld-s-eizoenpresta- tie noteerde: 43.0 seconden. De Westduirtse herenploeg kwam op hetzelfde nummer tot 39.2. Echt opzienbarende presta ties werden in het „Olympia- stadion" niet geleverd, al be wees de Amerikaan' Jim Bol ding zijn constante vorm o de 400^meter horden (48,9), liep de Poolse Kasperczyk LONDEN (RTR) Voor d eerste divisie van de Enge! League zijn woensdagavond d volgende wedstrijden g' speeld: Chelsea - Burnley 3- 3, Derby County - Coventr City 1-1 Leeds United Queens Park Rangers 01 Manchester City - Tottenham Hotspur 10, Newcastle Uni ted - Sheffield United 22. 400 meter in 52.0 en stootte de Amerikaanse wereldrecord houder Feuerbach 20.99 meter met de kogel. De voornaamste uitslagen zijn: Heren, 200 meter: 1 Quarrie (Jam) 20.5; 2 Hofmeister (W- Dl) 20.8; 3 Muster (Zwi) 20.9. Dames, 200 meter: 1 Sze winska (Pol) 22.6; 2 Kronin- ger (W-Dl) 23.3. Yolanda Aggenbach was de enige Nederlandse zwemster die een finaleplaats kon vei lig stellen. Met belangstelling kijkt ze met trainer Geurtsen naar haar tijd. het persoonlijke kampioen schap, dat overigens een tri omf werd voor de sterke Fin Harry Hannus. Johansson keerde terug van zijn dwaal weg, trainde drie weken lang serieus mee met de anderen in het trainingskamp van Bel- linigshus en Zweden had zijn gouden ploeg. Het Zweedse viertal legde de 100 kilometer af in 2 uur 12,minuten en 22 seconden. De voörsprong van het Zweedse viertal op de ploeg van de Sovjet-Unie bedroeg twee se conden, een winst van nauwe lijks 25 meter. Het Nederlandse viertal, Aad van den Hoek, André Ge vers, Jan Aling en Frits Schiir eindigde na Qost-Duitsland op de vierde plaats. De uitslag met de tussentij den van de beste tien ploegen zijn: 1 Zweden Fageflund, Fi lipsson, Johansson en Niisson 2 uur 12 minuten en 22 secon den, na 25 kilometer 31-51 (2) na 50 kilometer 1.04.03 (2) na 75 kilometer 1.38.36 (2), 2 Sovjet-Unie Kamnatov, Sja- rafoelin, Kaminski, Tsjaplits- jin 2.12.24 31.29 (1) 1.03.59 (2) 1-38.44 (2). 3 Oost-Duitsland Diers, Tischoff, Lauke, Hartnick 2.15.10 32.24 (4) 1.05.28 (3) 1.40.15 (3)- 4 Nederland Van den Hoek, Gevers, Aling, Schür 2.17.59 32.37 (6) 1.06.30 (6) 1.42.54 (5)- 5 Noorwegen Gustavsen, Andre- sen, Orre, Willmann. BARCELONA (ANP) Ajax heeft in Barce lona voor het internatio nale „Juan Gamper" voetbaltoernooi met 03 verloren van FC Barce lona. Marcial (2x) en Asensi maakten de doel punten. FC Twente heeft in zijn eerste vriendschap pelijke thuiswedstrijd tegen Vasas Boedapest een nederlaag van 12 geleden. In de 14e mi nuut benutte Kick van der Vali een strafschop, tn de tweede helft scoorden Müller (62e minuut) en Kovacs (74e minuut) voor Vasas- Jupp Eiting, met wie .FC Twente vorige week een voorlopige overeen komst aanging, komt toch niet naar Enschede. Ue 29-jarige Duitse doelman heeft het be stuur van de FC Twente telefonisch larten weten dat hij de voorkeur geeft aan het ln de Spaanse eerste divisie uitkomende Murcia. Een hoger inkomen en min der belasting gaf Eiting op als redenen oim niet voor Twente te teke nen, Het Roemeense voet balelftal heeft in Bruns- wijk een oefenwedstrijd tegen de Bundesligaclub Eintracht Braunschweig met 13 verloren. Bij de rust stonden de West- duitsers met 10 voor. Het Franse nationale voetbalelftal heeft in het Pare des Princes te Pa rijs een oefenwedstrijd tegen FC Köln gelijk ge speeld: 09. Dinsdagavond zijn 5 competitiewedstrijden gespeeld voor de eerste divisie van de Engelse league. De uitslagen zijn: Arsenal - Ipswich Town 01; Birmingham City - Leicester City 3 4; Everton - Stoke City 21Middlesbrough - Carlisle United 02; Wolverhampton Wander ers - Liverpool 00. CHESTNUT HILL (AFP) Tom Okker heeft ir de eerste ronde herenenkelspel van de Amerikaanse prof-tenniskam pioenschappen in Chestnut Hill (bij Boston, Massachus sets) met moeite gewonnen van de Deense „vcertigplus- ser" Torben Ulrich: 76 6 4. Okker stond in de eerste set met 56 achter en in de tweede set met 34. De ais tweedie geplaatste Nederlander moest tot het uöitenste gaian om Ulrich (45) die punten afhan dig te maken. Twee jaar geile den bereikte Okker tn dit toernooi de finiale. MANILLA (Reuter) De Engelsman Anthony Miles is in Manilla wereldkampioen schaken voor spelens tot 20 j. geworden; in de voorlaatste ronde won hij van de Rus Aleksander Kotsjief. Zijn grootste concurrent, de Neder lander Roy Dieks verloor ln 56 zetten van de Braziliaan Jaime Sunyeneto. Miles beeft nu 6,5 puntein en Dieks 5 punten.. Vandaag ont moeten de beide spelers elk aar, maar zelfs bij winst kan Dieks die Engelsman niet meer inhalen. De Zweed Lars-Ake Schneider, die ook nog kandi daat was voor de titel, ver speelde eveneens ziijn kaïnsen door een nederlaag tegen de Westduitser Peter Maek. ADVERTENTIE) NAC-PAVIUOEN Tn 19.30 tof 21.00 uui T «TaL jOy9 I yÊrwBWBas nWtj- 1

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 21