LV. 'n Heel seizoen vrolijk lachen Ten geleide I Ithe sunshine VEEL SOLISTEN IN CONCERTPROGRAMMA I LUCHTIGE programma boys advertentie i en zeggen niets, [binnenin. Been- cofferruimte en hoofd en dak. Geeft trouwens een weergaloze u begrijpt dat GM r'l nader geïnformeerd wil wor- In bellen naar de Stichting Cul- Zeeland: 011S0-2715 Jasperina Gekke man [Slapen op de bank wat een gekke man en z'n vrouw dan? Echtgenote terug hémag ik mijn echtgenote terug Koffiehuis Paus de dag waarop de paus gekidnapt werd Rients Gratama het koffiehuis Hemelbed André van Duin het hemelbed Wat je zegt Klaasz jan klaasz en katrun watje zegt dat ben je zelf, dat is de titel van het cabaretprogramma van Frans Halsema en Gerard Cox. Al een heel seizoen trokken ze volle zalen in Am sterdam. Dit seizoen trekken ze langs - niet eens zoveel - plaatsen in heel Nederland i amsterdams phil- harmonisch orkest zeeuws orkest Donderdag 22 augustus 1974 OPEL ZS iiir-krant is een uitgave van ^maatschappij „DE STEM" Stichting Cultuurspreiding 5 m samenwerking met de «i-huis-blad-redaetie van DE isialW jSaatkamp van Embden it janszen Kreyns Cnit50-5555. 4 4 4 4 4 ★★4 4-44 4 4 4-; 4 4 4 4 4r 4- 4 4 4. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 44-4- 4-4444 4 4r 4- 4- 4 4 4 4- 4 4r 4- 4- 4 4 4 4-4-4 4 4-4- 444 4- 4r 4- 4- 4 4 4 *4 4 4-4-444* *4* ★4*44* 4*4 4 444 4 4* 4*4 4 *4 4 4 4 A 4 4 4 4 4 ★★44*44 4 4 4 44 *4 4 4 4 4 4 4 ★■*-★★★ IHWfle'* ★★★-★★★★ 4r 4 4 44 4 4* ★.-•'* I ER VALT dit seizoen I PEEL WAT TE lachen in InE ZEEUWSE schouw INGEN. DE scz haalt I urT volgende 1NAAR ZEELAND: e bizarre komedie van Neil iSÜiion wordt vertaald door An ne M. G. Schmidt en geregis- eerd door Paul Steenbergen. Hetbehandelt het thema van het latste eenmalige televisieop- ..den van twee gerenommeerde komieken die echter al elf jaar net meer hebben samen werkt, elkaar niet meer heb- 5en gesproken of hebben gezien vmdat zij elkaar in de loop van lïirn gemeenschappelijke car- Inére zijn gaan haten. Het voor- 1 bereiden van de televisieop name is voor de tv-producer dan I ook een hels karwei. De hoofdrollen worden ver- Itolkt door Ton Lensink, Joan Remmelts, Manfred de Graaf er Illy van Stekelenburg. Dt. 11 /ebr. Schouwburg Middelburg MSC. 12 febr. De Halle Axel VIT Wo. 26 mrt. Concertzaal Zie- ito ZVU. Do. 27 mrt. Concertzaal Zie- toe ZVU. van een baby, en hij, keurig als hij is, maar proberen uit te leg gen dat hij echt nergens van af weet! Een vrolijke geschiedenis voor een gezellig avondje uit! Za. 26 apr. Ledeltheater Oostburg UIT. Do. 10 mei Den Dullaert Hulst UIT. Na twee grote Jasperinashows van orkest en ballet, keert Neer- lands show-vrouw nummer één terug naar kleinere podia met een solo-programma. Uiteraard onder supervisie van Eric Herfst (echtgenoot - producer - regis seur) en Guus Vleugel (tekst schrijver) zal deze show weer in slaan als een bom. Vr. 1 nov. Britannia Vlissin- gen NUT. Wo. 22 jan. Ledeltheater Oostburg UIT. Di. 4 febr. Prins van Oranje Goes BSC. Lex Goudsmit, Enny de Leeuw en Lo van Hensbergen in „De dag waarop de paus gekidnapt werd" K SLAAP WEL OP DE BANK Een blijspel van het bekende type: dolle verwikkelingen rond een vrijgezel (Luc Lutz) en een hippie-meisje (Doris van Cane- ghem) die geen enkele relatie met elkaar hebben, maar wel in dezelfde flat verzeild raken, dat is „Why not stay for breakfast", het splinternieuwe blijspel van Cooney en Stone, in een verta ling van Gregor Frenkel Frank. Het meisje bevalt in „zijn" flat Toneelgroep Theater brengt het nieuwste stuk van de blijspel schrijver Alan Ayckbourn (o.a. bekend van „Slippers") met Trees van der Donck, Sjoukje Hooymaayer, Hennie Orri en Eric van der Donk, Bemhard Droog en Willem Wagter. Deze zes spelen de drie echtparen die een poging doen om op kerst avond de verveling te ver drijven. Ze bouwen een leuk feestje, tenminste dat is de be doeling. Komisch of tragisch? Qua gegeven duidelijk méér dan een gewoon blijspel. Wo. 19 febr. Concertzaal Zie- rikzee ZVU. Za. 19 apr. Schouwburg Mid- detburg SAK. Ma. 21 apr. Schouwburg Mid delburg MSC. Rond John Lanting heeft zich nu voor het derde seizoen een klein blijspelteam gegroepeerd. Met Georgette Hagendoorn, Marjan Berk en Paul van Gor- cum in de hoofdrollen speelt hij onder regie van Alexander Doré een onvervalste klucht. Een nogal pikante geschiedenis met mensen die zich moeten ver stoppen, persoonsverwissel ingen, echtscheidingsperikelen en al. Vr. 15 nov. De Vroone Kapelle BSC. met Lex Goudsmit, Lo van Hensbergen en Enny de Leeuwe onder regie van Karl Guttman. Een origineel gegeven werd door de Braziliaanse schrijver Joao Bethencourt tot een subliem Onder deze provocerende titel wordt een waarschijnlijk hoogst humoristisch stuk uitgebracht is in New York en een taxichauf feur is er van overtuigd dat hij de wereldvrede voor 24 uur kan bewerkstelligen door Zijne Hei ligheid te kidnappen. Het lukt, zowel de kidnapping als de (tijdelijke) wereldvrede, maar vraag niet hoe! De meest vreemde situaties ontstaan waarbij de lach niet van de lucht is. Do. 3 apr. De Prins van Oranje Goes BSC. Goldoni is geliefd zowel bij het publiek als bij de toneel gezelschappen. Met grote re gelmaat worden deze Italiaanse stukken in het repertoire opge nomen. Dit keer brengt Hans Croiset met zijn Publiektheater Het Koffiehuis. Een vrolijk- dramatisch stuk over mensen die spelers zijn en koffiedrin kers. Een nogal onttakeld mi lieu, waarin niemand merkt dat de koffie nergens naar smaakt Natuurlijk, want iedereen heeft het te druk met gokken, bedrie gen en kletsen. Met o.a. Sigrid Koetse, Mariëlle Fiolet, Ger Thijs, Jan Retèl, Albert Abspoel en met muziek van Eric Satie. Ma. 14 okt. Schouwburg Mid delburg MSC. Doris uan Caneghem De Fries of eigenlijk de „plat telander" Rients Gratama brengt dit seizoen een nieuw programma onder de naam „Re gen op het Bloemkoolcorso". Solo-cabaret dit keer. Wel met een fors combo van vijf man. Do. 7 nov. Zierikzee - Con certzaal ZVU. Vr. 8 nov. Zierikzee - Concert zaal ZVU. Za. 9 nov. Kruiningen Ons Dorpshuis BSC. Van een talentenjacht tot de enige revue in Nederland, dat is de stormachtige carrière van André van Duin. En hij blijft groeien. Zijn nieuwe show „De pretmachine" is op en top de re vue met dansjes en liedjes, grappen en de kampioen gooch elaar Richard Ross. Het aantal medewerkenden is uitgebreid met onder andere Connie van Gorp en Donald Jones. Vr. 29 nov. Zuidlandtheater Terneuzen - UIT. Het overbekende toneelstuk van Jan de Hartog kent u zeker van horen zeggen, maar waar schijnlijk heeft u het nog nooit gezien. André van den Heuvel en Kitty Janssen, een ideaal stel om het gelukkige paar te spelen, brengen Het Hemelbed nu in Goes en Hulst op de planken. Het is een blijspel maar niet een van het willekeurige soort, want het laat in een aantal scènes - allemaal in die kamer met dat hemelbed - het leven van trou wen tot bijna-sterven van het echtpaar zien. Ontroerend, ont spannend, weemoedig, komisch Wo 20 nov. Schouwburg Middelburg SAK. Do. 21 nov. Prins van Oranje - Goes BSC. Di. 26 nov. Den Dullaert Hulst UIT. de zeventiende eeuw van Tho mas Asselijn! Jan Klaasz (met zijn Katrijn later bekend ge worden in de poppenkast) werd door Asselijn gecreëerd als het prototype van de lastige Am sterdammer, een nationale schelm. De nieuwe toneelbewerking voor het eerst sinds vele jaren - door Ernst van Altena, wordt een waar spektakelstuk met maar liefst 28 rollen die ge speeld zullen worden door zeven actrices en zes acteurs, waar onder Kitty Jansen en André van den Heuvel (die ook tesamen met regisseur Ton Lutz voor de produktie verantwoordelijk zijn) Het is niet zo maar een toneelstuk met veel ambities, het is meer, want met de pre mière op 1 januari 1975 wordt de viering van „Amsterdam 700 jaar stad" ingeluid Het duo Kitty Jansen en André van den Heuvel vormt sinds het uit brengen van „Wie is bang voor Virginia Woolf" de vaste, kern van Katrijn bv„ een toneelpro- duktiefirma, die „Vrouw zoekt moordvent" het afgelopen sei zoen uitbracht en dit seizoen ook „Het Hemelbed" in de Zeeuwse schouwburgen brengt Wo. 12 mrt. Zuidlandtheater Terneuzen - UIT Do 13 mrt. De Prins van Oranje Goes - BSC Een van de grootste toneel stukken die dit seizoen zonder subsidie worden uitgebracht is het vreemde verhaal van Jan Klaasz en Katrijn. Een bewer king van drie korte blijspelen uit Voor Zeeland is maar liefst een serie van acht optredens ge boekt, startende op do 20 feb in het Ledeltheater Oostburg, vr 21 feb Den Dullaert, Hulst, za 22 feb Dorpshuis, Wissenkerke. di. 25 feb Scheldek wartier Vhssingen, wo. 26 en do 27 feb Concertzaal, Zierikzee en eindi gend op vrijdag 28 feb en zater dag I mrt in de Middelburgse Schouwburg. U, als inwoner van Zeeland, bieden wij deze theater seizoenkrant aan om u te informeren over het theaterabonne- mentsprogramma 1974/'75 in de gehele provincie en de bijzon dere evenementen. Bovendien verschaffen wij u een inzicht in het winteroro- gramma van de Zeeuwse Volksuniversiteit, departement Vlissingen. Ditmaal verschijnt de UIT-krant in de vorm van een extra bijlage in de zgn. „Stern-combinatie". Dit betekent, dat - de bewoners van Schouwen-Duiveland, Walcheren, Noord- en Zuid-Bevel and hun regio-informatie lezen resp. in Ons Eiland, De Scheldebode en het Nieuwsblad voor de Bevelanden - en de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen in De Stem, De Vrije Zeeuw en de Zeeuws-Vlaamse Koerier. De inwoners van het eiland Tholen en Sint-Philipsland ont vangen informatie over de culturele gebeurtenissen in hun regio via de Eendrachtbode. Hierbij laten we het evenwel niet, want in de eerdergenoemde Stern-combinatie zult u vanaf volgende week donderdag rege lmatig informatie aantreffen, zowel over de theater- e.a. activi teiten als over - zoals wij dit zouden kunnen noemen - de kunst zinnige vorming. We bedoelen daarmee o.a. het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, Muziekscholen en het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel en Nutsdepartement Vlissingen. Wij geven daarnaast voor de leden van de bij de Stichting Cultuurspreiding Zeeland aangesloten instellingen en/of theate rabonnementshouders een eigen agenda-overzicht uit onder naam: UIT in Zeeland. Hoort u niet tot een van deze beide catego rieën, dan kunt u zich abonneren. Tenslotte timmeren we nog aan de weg door wekelijks adver tenties in de dag- en huis-aan-huis bladen, raambiljetten en wat dies meer zij. Kortom we schromen niet d.m.v. alle ons ter beschik- kingstaande media uw culturele belangstelling op te wekken, te bestendigen of nog verder aan te wakkeren. In deze krant stuit u onvermijdelijk op allerlei afkortingen van de culturele organisa ties. Hieronder ziet u een opsomming; en m ërneu- ZVU. Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit (werkgroepi Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierikzee, Tholen, Axel, Te: zen, Oostburg). NUT Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. (Departement Vlissingen) en Noord-Beveland). JM Jeugd en Muziek Zeeland (Afdelingen in Vlissingen, Mid delburg, Goes, Hulst). SAK. Stichting Algemene Kunstkring, gevestigd te Middel burg. MSC. Te Middelburg Samenwerkende Culturele Instellingen. De evenementen in a bonnement in de schouwburg te Middelburg worden georganiseerd door de ZVU en de Stichting „De Middel burgse Schouwburg. BSC. Op de Bevelanden Samenwerkende Culturele Instellin gen, omvattende een samenwerking van ZVU en Nuts departement Noord-Beveland wat betreft het abonnementspro gramma en de koffieconcerten te Goes, alsmede de theatereven ementen in Wissenkerke, Kortgene, Kapelle en Kruiningen. VSC. Te Vlissingen Samenwerkende Culturele Instellingen, waarin samenwerken ZVU, Nutsdepartement Vlissingen, Stich ting Sociaal Kultureel Werk, Stichting Jeugdsoos „Onder de Pannen", Stichting Jeugdsoos „Walk Inn" Jeugd en Muziek Zee land met begeleiding vanuit de Stichting Culturele Gemeen schap Vlissingen. UIT Het overlegorgaan dat alle theaterevenementen al dan niet in abonnement organiseert in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierin zijn o m de ZVU, diverse kunstkringen en personeelsver enigingen vertegenwoordigd. WCG Werkgroep Cultureel Grensverkeer. Deze werkgroep houdt zich bezig met o.m de organisatie van evenementen ter weerszijde van de Belgisch-Nederlandse grens, zoals de zgn. kas- teelconcerten op Slot Male bij Brugge. SCZ. Stichting Cultuurspreiding Zeeland, waarbij alle eerde rgenoemde instellingen zijn aangesloten. De SCZ helpt mede aan de samenstelling van het programma, dat door haar wordt ge coördineerd Haar bureau verzorgt verder alle publicaties en vele andere zaken Naast ZVU, NUT, JM, SAK bieden de Filmliga's te Zierikzee, Terneuzen en Oostburg hun leden een eigen programma Al datgene wat aan u, Zeeuwen, op cultureel terrein wordt aangeboden, is hoofdzakelijk tot stand gekomen dankzij de in spanning van een groot aantal bestuursleden-vrijwilligers van de in Zeeland werkzame culturele instellingen en zeker niet in de laatste plaats met behulp van de financiële steun, toegezegd door de provincie Zeeland, bijna alle Zeeuwse gemeenten en enkele particuliere instellingen, waarbij ook de geldelijke steun voor de grensoverschrijdende activiteiten in hel kader van het Bel gisch-Nederlands Cultureel Verdrag niet onvermeld mag blijven. Het is thans aan u dit werk te bekronen door voor volle theaters en zalen te zorgen en de kansen te grijpen die u worden geboden door het deelnemen aan cursussen, lezingen en andere activitei ten die de „éducation permanente" beogen. TOT ZIENS IN HET NIEUWE SEIZOEN. 'V-- m aan( ''krijn er weer een I »Pn| ?r?te orkestconcerten vT or de gehele pro- dar^DL-n6'van het Amste'r- harmonisch Orkest ZicarneUzen' Vlissingen en S eCDraIs van het Rot- Gops mS 'harmonisch - in van G vn he' Belgisch en orUt eder'ands Kamer- Hukt' fesPec'ievelijk in fium P. 'van het Co,,e" m n Uumentale hrugen- BtaHant° k rg en 1™ het V|issinge„. rorkes' 1" ïfamma ml', forse Pr0" t0l,c«ten ,,maar liefst acht «n serie koff'en U °°k n0« ""idaum heconcerten op de ""Morgens kunnen aan bieden. Overal door de provincie zetten we deze nieuwe traditie voort met oudere maar ook met nieuwe muziek. In Vlissingen, Terneuzen cn Middelburg bren gen we u of 's avonds of op de zaterdagmiddag nog een aantal zeer bijzondere concerten o.a. door Studio Laren, het Neder lands Blazersensemble. The Chris Hinze Combination. Ook in Vyvecapelle en in Male - bei de vlak bij Brugge in het Vlaamse land - verzorgen we nog enkele muzikale avonden. Kortom de tijd is voorgoed voorbij dat de muziekliefheb bers in Zeeland zich moesten behelpen met radio en grammo foon! In Vlissingen zal het concert van het Amsterdams Philhar- monisch Orkest op 4 april wor den geleid door Kees Bakels die vorig seizoen in Terneuzen de buteerde als tweede dirigent van dit orkest, terwijl de Chinese pianiste Pi-Hsien-Chen zal sole ren in het eerste pianoconcert van Chopin Naast een nog te kiezen ouverture zal het concert verder worden bepaald door de suite Hary Janos van Zoltan Kodaly. Op 14 maart speelt dit „huis"-orkest in Zierikzee onder leiding van Anton Kers jes. Naast „le Matin" van Haydn, de Prélude a l'après- midi d'un faune van Claude Debussy zal de onvergetelijke pianist Ken Ara de virtuoze so lopartij spelen in het tweede pianoconcert van Rachmaninov. De concertserie van het Am sterdams Philharmoniseh wordt wederom dit jaar geopend met een extra zwaar concert in Ter neuzen op 28 februari. Anton Kersjes dirigeert dan het derde hoorneoncert van Mozart - waarin Joop Meyer, le hoornist van het APhO en lid van het Ne derlands Blazersensemble de solo-partijen zal blazen. Als tweede grote werk wordt die avond de vierde symfonie van Gustav Mahler uitgevoerd, waarbij in het laatste deel de sopraan Nelly van der Spek de vocale partijen zal verzorgen. Verder staat er die avond de Ki- kimora Legende van Liadov en Debussy's faun op het pro gramma. Het jaarlijks concert van het Rotterdams Philharmoniseh Orkest in Goes zal dit keer plaatsvinden op woensdag 16 oktober Emmy Verhey zal als soliste haar medewerking verle nen aan het le vioolconcert van Bruch Onder leiding van Edode Waart zal het RPhO verder de Serenade in D groot KV 204 van Mozart spelen, het Capriccio Espagnol van Rimsky Korsakov en als iets heel bijzonders de concert ouverture van Johannes van Bree Een nogal onbekend Nederlands componist en tijdgenoot van Mendelssohn. We hebben de traditie van het Nederlands Kamerorkest in Axel bijna moeten beëindigen, want de belangstelling zakte het laatste jaar tot beneden de hon derd bezoekers In overleg mei het NKO proberen we het nog een jaar en wel op donderdag.27 maart in De Halle Als aanmoe diging om dit wereldvermaarde ensemble te komen beluisteren hebben we de fluitiste Abbie de Quant uitgenodigd om de solo partijen te vertolken in het fluit concert in e van Marcadante; verdei brengt het NKO Die Kunst der Fuge van J.S Bach. Sonate pei Archi van H W Henze en Suite nr 1. BWV 1066 van J S Bach. Nieuw voor Zeeland is het Brabants Kamerorkesl dat on der leiding van Jean-Louis Har dy op zaterdag 9 nov een con cert zal verzotgen m de Doops gezinde kerk in Vlissingen Vooi de pauze spelen zij achtereen volgens Vivaldi's concert voor 'orkest in e klein. Carl Philipp Emanuel Bach's simfoma in c groot en met medewerking van Arthur Lilienthal het vioolcon cert in G (no 2) van Joseph Haydn Na de pauze twee wer ken van Grteg, t.w Ases Tod - uit de Peer Gynt suite - en twee Elegische "Melodieën voor strijkorkest. Het concert wordt dan besloten door Janacek's suite voor strijkorkest. In het kader van het Belgisch-Nederlands Cultureel Verdrag is het mogelijk om dit seizoen zowel in oost als in west-Zeeuwsch- Vlaanderen een uitmuntend Belgisch ensemble te laten horen. Collegium In strumentale Brugense. het gere nommeerde barokorkest uit Brugge zal met vocale verster king op zaterdagavond 21 de cember in Oostburg een uitvoe ring geven van de Messiah van Georg Friedricb Handel. In Hulst zal volgens een van de jongste UIT-tradities het Bel gisch Kamerorkest een voor jaarsconcert verzorgen onder leiding van George Maes. Helaas is het programma voor dit con cert nog niet vastgesteld. Wel is het vrijwel zeker dat de Neder landse harpist Edward Witsen- burg solistische medewerking aan dit concert zal verlenen. Voor beide Belgische orkestcon certen is het mogelijk om in de UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen abonnementsserie kaarten te bestellen. De najaarsserie van het Zeeuws Orkest heeft een extra feestelijk karakter i.v.m de her opening van de geheel ver nieuwde Concertzaal te Middel burg De internationaal be kende pianiste Janine Dacosta zal als soliste optreden in het 5e pianoconcert (het zgn. Keizer- concert) van L. van Beethoven. Verder zullen worden uitge voerd Zeelandia van Koeberg - en 2 Orkestsuites uit de Opera Carmen van Georges Bizet. Ge concerteerd zal worden op: do. 21 nov Concertzaal Middel burg, vr 22 nov Zuidlandthea ter Terneuzen, wo 27 nov R.K. Maria M kerk Goes; do. 28 nov. Scheldekwartier Vlissingen; vr. 29 nov Concertzaal Zierikzee. In het voorjaar organiseert het Zeeuws Orkest nog een Zeeuws tournee met niemand minder dan Herman Krebbers. Daar hoort u nog meer van! Het Zeeuws Orkest staat los«van de SCZ-orgamsatie; abonnemen ten zijn dus niet mogelijk. Te- gijnertijd zullen we u wel infor- meren over de kaartverkoop.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17