leur „Strengere controle op toeristenbelasting" Beperking groei kan derde wereld helpee flaw VN-leger verlaat Famagusta met BINNEN TWEE WEKEN BESLISSING KRAKERS Zweden werken zich in EEG-markt MINISTER PRONK IN BOEKAREST: fS-veteranen tegen amnestie deserteurs TROS IN BEROEP Maaswater opnieuw slechter Samkalclen stel Surinamers gerust Minimumprijs voor suiker binnenland buitenland 1 ETS El AARS en 'ERUEDEN ijkdiploma voor sadministratie Aoderne sadministratie M.B.A. ruckchawffeurs D IN HANDEN \lloofdstad Operette Mens i durf te leven... Crisis Consumptiedrift ONDANKS TURKSE DREIGING SAAB WIL OPVOLGER STARFIGHTER MAKEN Palme Davies ponderdag 22 augustus 1974 13 17 nkomen dat afhanke- t oplopen tot ver bo- ill in. tenvergoeding. ifinanciering. mtvangt u er en een r. tst. 32. NCV-NSL mfas Groep Den Haag - 60 08 04. k in Utrecht en omgeving ïlden 030 - 442366 of na 19.001 beginnen onze nieuwe oplei- :amens S.P.D.-I (examen na- .A. (examen juni 1975). Cur- laal. rijfformulieren kunnen wor- )ij de heer J. W. Martens, di- West-Brabants Avondcollege t.O. CUESUS VAN 1957 01650 - 34259 - Roosendaal 1 looide krachten tot 35 jaar nnemings'oedrijf P. Heeren. laan 2A Hoeven. prettig wonen 50ED" lening voor AL Uw ii. (hoeft géén eigen huis te zij J' Jrk - verbouwing - badkamer- landen. Zie onderstaand voorD^ KE LENING NODIG? iptijd tot 5 jaar elk bedrag :elfde aflossing als bovens len (04160) 3 33 41, schrijve' iven),of zelf komen. ANCIERING CENTRUM straat 16 Waalwijk 1-33341 Postbus 158, nE^ HAAG (ANP) De n>nsumentolbond meent, dat overheid strenger toezicht L houden op de toeristen- PJV, Door de manier, I lp Tic vaste bedragen van I I toeristenbelasting nu geïnd I «orden, hoeft de consument I." enkele controle op de I Estheid van het tarief, zegt I jThond in het gisteren ver- I 'lenen augustusnummer van I 'li Consumenten Reisgids. Een I «uengere controle is des te I Lr nodig, omdat de positie Ivan ie ..man met de sta-cara- L of het vakantiehuisje op I gehuurde grond" toch al zwak jneer dan honderd ge meenten moet nu al toeristen belasting worden betaald. Wanneer die belasting per overnachting, dus controleer baar, wordt geheven, is er geen probleem. De moeilijk heid zit in de vaste bedragen per jaar, die voor sta-caravan, vakantiehuisje en dergelijke worden geheven. De verhuur der rekent de belasting, die hij aan de gemeente is ver schuldigd, door aan die recre ant, maar hoeft daar geen ver antwoording voor af te leggen. Zijn calculatie zal uiteraard zodanig zijn, dat hij er zelf niet bij inschiet. Het is daarbij niet ondenkbaar, dat de ver huurder van de recreanten meer belasting ontvangt dan hij moet afdragen aan de ge meente, m ent de Consumen tenbond. De bond heeft de gemeenten gevraagd, hoeveel zij aian toe ristenbelasting ontvangen, hierop hebben 91 van de ruim 100 gemeenten, die deze belas ting heffen, geantwoord. Zij ontvangen per jaar iets meer dan elf miljoen gulden. Er zijn maar elf gemeenten die meer dan 200.000 gulden per jaar ontvangen. Grote uitschieter is Amster dam, dlat vier miljoen .gulden incasseert. 'Slechts drie ge meenten willen in de naaste toekomst het tarief verhogen, terwijl 27 gemeenten nog niet wiiisten of zij dat zouden doen of niet. De andere gemeenten (75) houden het voorlopig op hetzelfde tarief. Meer dan de helft van de gemeenten be steedt de inkomsten uit de toeristenbelasting geheel voor toeristische en recreatieve doeleinden en ongeveer een derde geeft op dit voor een gedeelte te doen. Tot de laat ste behoort Amsterdam, waar van de vier miljoen gulden slechts anderhalf miljoen gul den ten behoeve van.de toeris ten wordt besteed, aldus de Consumentenbond AMSTERDAM (ANP) i Stichting Hoofdstad Ope- ziet de belangstelling óór haar jubileumvoorstelling Jrafin Mariza" in gevaar ge it door een Duitse tele- risieserie van deze operette ie daags voor de première oor de AVRO zal worden idem. De operette van merieh Kalman, de dertig- i productie van het dertig 1 oude gezelschap, is het j stuk dat hoofdstad Ope- ette het komende seizoen op r repertoire heeft. De pre- re valt op zaterdag 31 aiu- ustus in de stadsschouwburg i Amsterdam, de Duitse film cordt vrijdagavond ervoor uit- CHICAGO. ILLINOIS (AFP) De afgevaardigden t congres in Chicago van i organisatie van veteranen i oorlogen in den vreemde, ebben zich door handopsteken instemmig gekeerd tegen am- stie voor dienstweigeraars i deserteurs in de oorlog in |fietnam. (ADVERTENTIE) Maar sluit uw ogen niet j *oor de risico's die ook aan üw leven j verbonden zijn. Raadpleeg daarom uw verzekering adviseur. Hij kent E&L I kis de beste. JTg^Equity&Law I Levensverzekeringen V helder als glas NeVooctKXJt 20 Den Haag Tel. 070-4692 62* Economische en sociale vooruitgang wordt soms als het beste voorbehoedmiddel beschouwd, maar een exces sieve bevolkingstoename vormt een ernstige belemme ring voor ontwikkeling, aldus drs. Pronk. „Voor zover dit het geval is, hecht de Neder landse regering een hoge prio riteit aan vermindering van de bevolkingstoename als politiek doei". (Nederland behoort tot de belangrijkste donorlanden van het V.N.-fonds voor gezins. planning, dat geboortenbeper- king in diverse ontwikkelings landen stimuleert). BOEKAREST (ANP) Minister Pronk heeft gisteren op de wereldconferentie over bevolkingsvraagstukken in Boekarest te kennen gegeven dat Nederland maatregelen om de bevolkingsgroei af te remmen wil steunen als zij een onderdeel vormen van een streven naar snelle sociale en economische ontwikkeling, en gepleit voor een meer selectieve consumptie in de geïndustrialiseerde landen. re groei welke leidt tot stabi lisatie van de materiële con sumptie in deze landen. De toenemende luxe in de rijke landen maakt het de arme moeilijker de meest beschei den maar elementaire behoef ten als voedsel, gezondheid, behoorlijk onderdak, passend onderwijs en werk. te vervul len. „De rijke landen zouden moeten proberen een nieuwe dimensie toe te voegen aan hun pogingen om tot een we reldwijde herverdeling te ko men, door hun materiële con sumptie te stabiliseren zodat een groter deel van de hulp bronnen ter beschikking ko men van hen die met ontbe ringen te kampen hebben". Reeds eerder hadden o.a. af gevaardigden van India en Pe ru de blinde, miljarden-ver slindende consumptiedrift in de rijke landen gehekeld. Op de Bevolkingstribune, een congrse dat te gelijker tijd met de regeringsconferentie door niet-gouvernementele in stellingen is belegd, sprak de Franse hoogleraar René Du- mont over „de blanke kanni balen" die anderen opvreten om hun levensstijl te kunnen handhaven. „Wij, de ontwik kelde landen, hebben de kin deren uit het Sahelgebied op gevreten, door de levensmid delen die hen van de honger dood hadden kunnen redden als voer aan ons vee te ge ven"- Minister Pronk is tot nu toe de enige geweest die op de conferentie, waaraan een klei ne 130 regeringen deelnemen, heeft gewezen op het voorko men van andere levensstijlen en verbintenissen dan het klassieke gezin. „Gezien der gelijke ontwikkelingen zou men zich kunnen afvragen of de verklaringen in talrijke in ternationale documenten dat het gezin de natuurlijke en fundamentele eenheid van de samenleving is, nog voor alle maatschappijen geheel op gaat". De conferentie zal waar schijnlijk een bevolkingsac tieplan goedkeuren dat, omdat het aanvaardbaar moet zijn voor zowel hen die de groei willen afremmen ais hen die haar willen bevorderen, slechts concreet is waar het vermindering van de kinder sterfte en verhoging van de levensverwachting betreft. De regeringen wordt gevraagd, een bevolkingspolitiek te gaan voeren, ongeacht of deze ver mindering, toename of stabili satie van de bevolking be oogt. Het bevolkingsprobleem, al dus minister Pronk, houdt nauw verband met de huidige crisis in de sociale en economi sche ontwikkeling, die voorna melijk een gevolg is van het ontbreken van evenwicht tus sen, enerzijds, de behoeften en de beschikbare hulpbronnen, en anderzijds de ongelijkheid tussen en binnen naties. Het terugdringen van de be volkingsgroei kan daarom niet los worden gezien van het ge bruik van denatuurlijke rijk dommen. „Ik vraag mij af of het juist is dat men in de geïndustrialiseerde landen blijft streven naar econ-omi- sdhe groei in de huidige opzet. De nadelen worden steeds dui delijker, vooral wat betreft de kwaliteit van het milieu, het ontbreken van een ecologisch evenwicht, de uitputting van onvervangbare natuurlijke hulpbronnen, de mate waarin energie beschikbaar is, grond stoffen, levensmid-delen en mogelijkheden voor ontwikke ling van de derde wereld"- „Dit is geen pleidooi voor zgn. nul-groei in de rijke lan den. Maar voor een selectieire- HILVERSUM (ANP) De TROS is bij de kroon in beroep gegaan tegen de kanttekening die minister Van Doom (CRM) heeft gemaakt bij de verhef fing van de TROS tot a- omroep. De beschikking van de minister bevatte de zin dat „de TROSI vooralsnog als omroep organisatie erkend dient te blijven". De minister betwijfelt of de TROS wil komen tot een volle dig programma, zoals de omroepwet dit voor schrijft. TROS-directeur mr. J. M. Landré leidt uit de beschikking af dat de mi nister de TROS voor waardelijk erkent. Dit ondermijnt de rechtsze kerheid van de omroep en van de medewerkers. Enig criterium mag vol gens de TROS het getals criterium zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verleden jaar is het Maaswater opnieuw slechter geworden. Naast een ongeveer gelijk gebleven ge halte aan smaakstoffen, stik stofverbindingen en fluoride staat een toegenomen gehalte aan fosfaat en keukenzout. De toenamen zijn hoofdzakelijk van Belgische herkomst. Het ammoniumgehalte te Luik is wat toegenomen en het ni traatgehalte is gelijk gebleven. Bij Maastricht is het ammoni- umgehalte wat gedaald en de nitraatconcentratie toegeno men. Dit zegt de Rijncommissie waterleidingsbedrijven in het gisteren verschenen jaarver slag. Het Maaswater is in vrijwel te verwaarlozen mate veromtreMigd met een aantal bestójidftnigsmiidkMen.. Voor die kwaliteit van het water vormt de verontreinigin g met olie een bedreiging. Het oliegehal te van hiet Maaswater stijgt overigens wel mdiet, maar het gevaar is vooral gelegen in de smaakbezwaren en ook im het feilt, dat sommige oliebestand- delen van giftige en kanker verwekkende aard kunnen zijn. x AMSTERDAM (ANP) De ruim tachtig Surinaamse ge zinnen, die in de Bijlmermeer in gekraakte flats zitten, zul len binnen veertien dagen we ten waar zij aan toe zijn- Dinsdag over een week zal het Amsterdamse gemeentebestuur een definitieve beslissing heb ben genomen ter oplossing van hun huisvestingsproblemen- Deze toezegging deed burge meester Samkalden gisteroch tend op een bijeenkomst in de Bijlmer met de krakers en vertegenwoordigers van de be heersraad en de actiegroep huisvesting Surinamers en An- tillianen. De burgemeester zei met nadruk, dat hij de verantwoor delijkheid draagt voor allen die in de hoofdstad in moei lijkheden verkeren en dus geen groep kan bevoorrechten „Wij zijn met uw 'problemen bezig en proberen een oplos sing degenen die een woning echter niet dwingen en onder druk zetten"- Volgens de bur gemeester -is het geen oplos sing degenen die eenwoning hebben gekraakt ponder meer te laten zitten- „Deze verant woordelijkheid kan ik niet dragen tegenover de andere woningzoekenden" Hij drong er bij de 'krakers op aan niet te proberen een voorkeursbehandeling te krij gen. „Met de vraagstukken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnenkort (over een of twee maanden) zal voor suiker een minimulh- prijs worden vastgesteld, als gevolg waarvan met dit arti kel niet meer „gestunt" kan worden. In de praktijk bete kent dit bovendien dat in veel gevallen de suiker duurder zal worden, doordat ze nu vaak als „lokartikel" met zwaar verlies over de toonbank gaat. De minimumprijs is na ja ren geharrewar ondier d'e die- taiilliLiisten vaisitgesteld op de in kaopsprijs plus BTW, wat neerkomt op ongeveer f 1,29. Voor suiker geldt al wel een maximum-prijs: f 1,39, maar slechts in acht procent van de detaiiillzaken wordt dat bedrag voor een kilo suiker gevraaigd. De overige 92 procent van de winkelbedrijven doen het t meden die prijs, mieestall ze beneden die inkoopsprijs, als lijke leverasmiddetenfoedirtiljv per jaar 40 a 50 miljoen gul. den op die suiilker toeleggen. waarmee u leeft leven wij ook- Het gemeentebestuur wil niets liever dan met u, de regering in Den Haag en de Surinaamse regering een op lossing te vinden- En die op lossing zal moeten worden ge zocht volgens normen van recht en rechtvaardigheid", al dus de burgemeester- Wethouder L- Kuypers (Volkshuisvesting) zei dat er in de hoofdstad 18 000 woning zoekenden .als urgent staan in geschreven, onder wie 20 pro cent Surinamers en 16 procent buitenlandse arbeiders- We zitten met een ontzaglijk wo ningprobleem en toch moeten allen worden geholpen, aldus de wethouder- Hij vroeg vertrouwen te hebben in het gemeentebestuur- „De afspra ken met u zullen correct wor- Bloemen en omhelzingen voor burgemeester Samkal den van Amsterdam nadat hij in de Bijlmermeer Suri namers heeft toegesproken in verband met de huisves tingsproblemen. den nagekomen, ook de af spraken die eventueel met de woningbouwverenigingen zijn gemaakt", zo verklaarde hij Uit de reacties van de Suri namers bleek, dat zij zich voor de woorden van burgemeester Samkalden en wethouder Kiuypers voldoende gerustge steld voelden- Zij zegden op nieuw hun medewerking toe orn tot een zo bevredigend mogelijke oplossing- te ko men NICOSIA (AFP, DPA, RTR, UPI) De vredesmacht der. Ver. Naties heeft zich gisteren niets aangetrokken van een Turks bevel de havenstad Fa magusta aan de Oostkust van Cyprus te verlaten. De militai ren van het Zweedse VN-con- tingeni patrouilleren nog steeds door de verlaten straten van de stad. Op een verzoek om opheldering van de VN- autoritpiten was van Turkse zijde aan het begin van de avond nog geen antwoord ont vangen. De toestand op het eiland is over het algemeen rustig. Van Grieks-Cypriotische zijde kwaim het bericht dat dinsdag avond een lid van de natio nale garde bij de groene lijn, die beide gemeenschappen in d!e hoofdstad soheMft, is dood geschoten. Dezelfde avond liep een Oanadese militair van de VN-vredesmaeht ernstige ver wondingen op toen hij bij de groene lijn dloor onibekeniden werd neengesiagen,. Hij stelde een onderzoek in naar berichten over plunde ring in dit deel vain Nicosia. Het VN-haotfdkwartder zegt zich zorgen te maiken over het veelvuldig plunderen van le vensmiddelenzaken. Een VN- woordvoerder wilde geen ver dere bijzonderheden tegen I org 0n van de expiosieven opruimingsdienst uit Culem- ■fctafrt 6611 k°m' later een nepbom bleek te |^vensteuinnenstad van Arnhem, waar het voorwerp op UKaiff ank aan de buitengevel van een kantoor van ini eisen^ank was gedeponeerd. Het verkeer in de om- I voor?8 ®e^uren<le anderhalf uur gestremd. Twintig te zijn. aangebrachte strobalen bleken achteraf niet (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Politieke kringen zijn van mening dat de op handen zijnde samen werking tussen Volvo en Daf niet los gezien mag worden van een gecombineerde actie van de Zweedse industrie en regering. Het doei van de ac tie is penetratie van Zweden op de EEG-markt en de ver loop van het Zweedse ge vechtsvliegtuig Viggen van de Saab-Scania-fabrieken. Defensiespecialist Van Eisen van de KVP-fractie in de Tweede Kamer zei gisteren desgevraagd, dat de Zweden alles op alles zetten om de Viggen als opvolger van de Starifighter te verkopen aan Nederland. Het is bovendien geen toeval, dat deze twee on dernemingen samen opereren. Hoewel tussen Volvo en Saab geen financiële samenwerking bestaat is wel bekend, dat Volvo de motoren maakt voor het Zweedse gevechtsvliegtuig Viggen. Dat de Zweedse industrie groot belang heeft bij operatie op de Nederlandse markt blijkt ook uit de actie van Saab-Soania gisteren bij de Nederlandse vakbeweging. De Zweedse vliegtuigindustrie verstrekte de vakbeweging gisteren een overzicht van het eventuele aandeel van de Ne derlandse vliegtuig- en aan verwante industrie in de pro- duktie van het Viggentoestel (Philips, Fokker, etc.) De ef fecten op de Nederlandse werkgelegenheid zouden bij - zonder groot zijn. Over de in houd van het gesprek werden van de zijde van de vakbewe ging geen gegevens ver strekt Het moeilijkste van het schrijven van wat ook - behal ve rekeningen - is het vinden van een begin- De tweede moeilijkheid is het vinden van een einde. De derde'moeilijk heid al was het alleen al omdat alle goeie dingen in drieën plegen te bestaan is om tussen die twee in ook nog iets zinnigs te schrijven. Goes, het begin it er, maar voorlopig is het eind ervan zoek. Vrijheid: Sommigen zijn Proloog, anderen zijn erte gen. De maat is Volvo, het ie Dafgelopen. Zelfs een fusie gaat daar volautomatisch- In de zeer hoogstaande Brit se krant The Gwardiam stond een cartoon van Nixon met daaronder: „Would you like to buy a Ford from this man?" Nelson Rijckefeller. En dan heb je Nelson nog niet op z'n (Rocke)felst mee gemaakt/ -fit Proloog, maar anti ook. Alsnog een ansicht gekregen met van harte beterschap. Hartelijk dank, mevrouw uit TholenIk heb uw ansicht eens goed bekeken, maar weet u wel dat de voordeur van de kerk openstaat? Maar het is een mooi plaats je, Tholen. Het wemelt in ons zuidwest-Nederland trouwens van de mooie plekjes, mensen. Dat hebt u zeker ook niet gemerkt op vakantie in het verre buitenland? Het is ineens niet zo leuk meer in bungalourpark El Do rado, Ook de Zweedse regering zoekt naar betere economi sche samenwerking met Ne derland. Op 11 en 12 septem ber brengt namelijk de Zweedse premier Olav Palme een officieel bezoek aan pre mier Den Uyl. Bij die gele genheid zullen de twe erege- ringsleiders ongetwijfeld uit voerig overleggen over de Starfighter-vervanging. Vol gens het officiële communique zal de verhouding van Zweden tot de Europese Gemeenschap worden besproken. Defensiespecialist Van Eisen wijst er overigens op, dat al deze acties nog niet betekenen dat achter de schermen reeds overeenstemming tussen Ne derland en Zweden zou zijn bereikt over de aanschaf van de Viggen, waarmee een trans actie van twee tot dirie mil jard gulden zouden zijn ge moeid- Wel is bekend dat ons land met Noorwegen, Dene marken en Zweden besloter hebben hetzelfde vliegtuigtype te kopen, Wel kan, aldus Van Eisen Viggenproducent zich sterker in de markt weten, nu Volvo kennelijk dieper in de Nederlandse industrie gaat penetreren- rruaar zied. nog wiel dat zowel Griekse als Turkse Cyprioten hierbij betrokken zijn. Een bron van spanning vor men ook die beschuldigingen i over en weer van wreedheden, i Het dloor de Turkenontdekte massagraf nabij Famagusta was gisteren voor de ieiidier van de Turkse Cyprioten', Rauf Denktash aanleiding een rechtstreeks beroep te doen op zijn oude school vriend Glafkos Clerides, de Gr ieks_ Cyprio ti - sche president van het eiland. Hij waarschuwde dat als er meer gevallen van massa moord zouden komen ddt zou leiden tot verdere acties van het Turkse leger om de veilig heid van de 60.000 Turken die in de Grieks-Cyprische gebie den won-en te waarborgen. „Het heeft geen zam de kwes tie Cyprus trachten op te los sen door de Turken te ver moorden", zo zei hfilj. Twee van die drie mommen die dinsdag in verbamid met de moord op die Amerikaanse am. bassad'eur Rodger Davies wer den gearresteerd zijn gisteren vrijgelaten. Een derde man wordt nog door de politie vastgehouden. Volgens geruch. ten diie in Nicosia de ronde doen zou hij behoren tot die door de Griekse generaal Gni- vas opgerichte verzetsbewe ging EOKA-B. Op internationaall niveau is het diplomatieke overleg over de- kwestiie Cyprus im volle gang. In Athene sprak de Britse ambassadeur sir Robin Hooper gisteren met de Griek se premier Karamanlis over een mogelijke hervatting van het Geneefse vredesoverleg. Volgens goedinigelichte krin gen was nnen nog niet Veel verder gekomen, al kon aam Je andere kant ook niet ge- egd worden diat er helemaal 'iets was bereikt. Een -theen.se zegsman zei de iin- ruk te hebben dat de gri'eken f wachten tot de Turken een :rdere stap ondernemen". In Ankara verklaarde pre- 'ier Bu'lent Ecevit na een om a-houd met de Britse am bas. deur diait de Gurkse regering -n-eiid is te over de grenzen ran de nieuwe Turkse zone op Cyrpus. Deze demarcatieMjnem zouden, aldus de premier, op de vredesconferentie van Gc- nève door onderhandelingen kunnen worden vastgesteld. Hel Dorado? ..Help, er zitten leeuwen in mijn tuin!!!" belde een Eind- hovense mevrouw dezer dagen gillend van angst tot de poli tieman aan de andere kant van de lijnWij komen, me vrouwtje, moet de man terug gezegd hebben, hoewel zijn s-itor getrild en zijn knieën ge knikt moeten hebben. Ze kwamen, de Eindhovense politiemannen. Ferm blikten zij naar buiten waar ze in de Achtertuin INDERDAAD !1 twee leeuwen zagen zitten in het schijnsel van de huiska merlampen. Want het was midden in de nacht- Langzaam slopen de agenten naderbij, maar de leeuwen bleven roerloos staan. Klaar voor de sprong? Je moet er niet aan denken. Brrrrr, Maar tot hun opluchting ont dekten de mannen dat het twee stenen leeuwen waren. Wie ze in die tuin heeft gezet, is vooralsnog een raadsel, waar ze vandaan komen, even eens. Het is vandaag donderdag 22 augustusHoeft u niet meer op de kalender te kijken. Tot de 23e! MERIJN ADVERTENTIE DE evangelische kerk en de r.-k. kerk van West-Duitsland zullen het in 1975 moeten doen met een inkomen, dat ruim 1 miljard gulden lager i* dan in 1974. Dit is het gevolg van de belastinghervormingen, welke per 1 januari 1975 in West-Duitsland van kracht worden.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13