Dure fouten met olie en salpeter Teleur stellende felicitatie Toch wel handig zo'n brommer! Verdachte mag bij verhoor hulp advocaat inroepen Massa- ontslagen twee concerns De?e|yd Nivellering in e.a.o.-aanbod V. D. gaat bonden te ver Staatssecretariaat voor vrouwenzaken Staking vislossers in IJmuiden - BIJNEDAL EN BERGHAUS BIJ JUBILEUM KARDINAAL ALFRINK Afwikkeling kwikaffaire te traag beek/e bergen J* Loiirdes bedreigd mei bomaanslag binnenland buitenland ÏENS KVP-COMMISSIE: commentaar Onzekere toekomst Excuses Trouw en Co.: Nedal Dr. Meinsma: Shag nog gevaarlijker dan sigaret Berghaus 1 Treinramp bij Luttre vergde dertien doden ...ook als je 'tbos voor je zelf wilt hebben. JATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 pEN HAAG (ANP) Nederland heeft een staatssecretariaat voor vrouwenzaken nodig. Eerst dan zal een krachtig en struc tureel vrouwenemancipatiebeleid mogelijk zijn. Dit heeft de tommissie „Vrouw en Partij" van de KVP geschreven in een briel aan premier Den üyl. De instelling van een staatssecretariaat voor vrouwenzaken in [575 het jaar van de vrouw zal nationaal en internatio naal duidelijk maken, dat het ook Nederland, in navolging van Giscard d'Estaing, ernst is met de tenuitvoerlegging en de con- tinuiteit van het beleid ten aanzien van de vrouwenemancipatie" aldus de commissie in haar verwijzing naar de recente instelling van Het Franse staatssecretariaat. DEK HAAG Volgend jaar krijgen alle politiekorpsen in ons land een brief van minis ter Van Agt (Justitie) met nieuwe richtlijnen voor het verhoor van verdachte perso nen. In die brief zal staan dat verdachten al tijdens het ver hoor door de politie de hulp van een raadsman mogen in roepen. Men gaat daarmee de weg van het Amerikaanse systeem op. Daar hoeft een verdachte zelfs helemaal niets tijdens een verhoor te zeggen zolang zijn advocaat er niet is. Overigens is men er op het Nederlandse ministerie van Justitie nog niet helemaal uit. Men is het nog niets eens over de vraag of verdachten onder alle omstandigheden de raads man te hulp kan roepen. Men doktert aan een formulering die het mogelijk moet maken een advocaat buiten te houden als het algemeen belang dat zou eisen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Behalve bjj de vislossers in IJmuiden (zie elders op deze pagina) heerst nog op twee plaatsen ar beidsonrust. Het betreft de Nedal in Utrecht, waar hon derd man met ontslag wordt bedreigd, en confectiebedrijf Bergliaus met vestigingen in Amsterdam, Beverwijk en Ulft, waar wellicht 400 mannen en vrouwen hun baan kwijtraken. Copyright De Stem - Het Parool ROTTERDAM STONK Er ligt weer een belangrijk stuk van de vakcentrales op tafel: een nota arbeidsvoorwaarden 1975. Het is een discussie rota, geen eisenpakket en dat lijkt ons erg verstandig. Gezien de zorgwekkende situatie op de arbeidsmarkt is het nu meer dan ooit gewenst om te proberen al pratende met elkaar te komen tot een beleidsbepaling waarmee het gehele bedrijfs leven uit de voeten kan, niet alleen vandaag en morgen maar ook op langere termijn. Voorwaarde voor zo'n gezamelij'k gesprek is, dat alle betrok ken partijen van hun ideologische stokpaardjes stappen en de feitelijke economische situatie in ons land reëel gaan bekijken. Dat betekent onder meer, dat er een eind zou moeten komen aan het geweeklaag dat het investeringsklimaat in ons land zo slecht is. Er zijn namelijk gelukkig tal van industrieën die goed draaien. Toch is er aan de andere kant ook geen reden ons alsmaar te protesteren tegen „de" hoge winstpercentages want er zijn ook heel veel bedrijven, die nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden. De Nederlandse economie ver toont nu eenmaal een uiteenlopend beeld. Vanwege die onderlinge verschillen zal het sociaal-economisch beleid in de komende jaren in toenemende mate flexibel moe ten zijn. Hiervoor bestaat bij de vakcentrales begrip gezien hun pleidooi voor een flexibel loonbeleid. Maar het allerbelangrijk ste is dat de partijen in het georganiseerd overleg wat minder tegenover elkaar gaan staan. Als men zich wat meer bewust zou worden van het gegeven, dat overheid, werkgevers en werknemers, zeker in een zo kwetsbare (mede van het buiten land afhankelijke) economie als de onze op elkaar zijn aange wezen zou een onzekere toekomst met meer vertrouwen tege moet gezien kunnen worden. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Oliestank en prikkelende lucht kwelden gisteren duizenden Rotterdammers. Bij de meldkamer van Rijnmond regende het klachten. Er waren twee oorzaken: bij Chevron in Europoort was een lekkage in een van de leidingen ontstaan, waardoor olie in een petroleumhaven stroomde, en Esso Chemie startte een salpeterzuurfa- briek op, waardoor koolwaterstoffen en stikstofpro- dukten vrij kwamen. Door het open blijven staan van die afsluiter wam een schip ontstond gistermorgen op het terrein van die raffinaderij van Chevron in Europoort een lek-' kage in een vam die leidingen. Er stroomde zo'n 200 ton stookolie in de 5e petroleum, haven. Met de olie stroomde de kliaehiten over een verpes tende olielucht. Vooral in de gemeenten aan de zuidelijke oever vam de Nieuwe Waterweg tot in Dordrecht toe hadden de l mensen laist vam de olielucht. Door het wairme weer was de stamk veel erger dain normaal De lekkage was ontstaan op de Italiaanse tanker „Sant Ambrosio", woarvam de afslui ter vijf minuten bleef open staan. Omstreeks twee uur gister- midldiaig had men de drijvende olie onider controle. De Rotter damse reinigingsdienst Roteb zoog de ruwe olie vam het water, een karwei dait tot in de avonduren duurde. Dp felicitatiebrief van paus 'hulus aan de jubilerende kardinaal Alfrink moet rond uit teleurstellend genoemd worden Niet alleen voor de kardinaal persoonlijk, maar evenzeer voor zijn kerkpro vincie. Teleurstellend, zowel om wat er in de brief staat als om wat er niet in staat. Om met dat laatste te begin nen: in wat een lovende be schrijving van Alfrinks car rière belooft te worden be ha' le paus zijn bijbelstu dies te vermelden, zijn do centschap op het seminarie ■wjsenburg en zijn leerstoel Jon de katholieke universi teit van Nijmegen- Dan Sfhnjft de paus: „U hebt ®eh zo eervol van die taak tekweten dat u waardig be tonden bent tot de bisschop pelijke waardigheid te wor- on verheven en als coadju- r te worden aangewezen un het aartsbisdom, waar u ent geboren en waar u al "(veel jaren lang uw herder- "Jke taak uitoefent". v' stoP' d® lovende le- J^osehrijviiig abrupt en de paus Ineens over volgende constatering: r'finn'r Tweede Vaticaans mÏÏ®', waaTaan u onver- dium i k. 1W van het Presi" rr rii deelgenomen, zijn re L ?!les' toton en emsti- Pfoblemen opgekomen die iïVai*e twijfel van ie- i e bisschop een zeer grote wil«k j een uitzonderlijke Hlshed en een vastberaden Pto 1Ta?en" °e enige ZJfv waar,n nog aandacht jordt besteed aan de 23 jaar 18 iü ink bisschop en de is k o ?at '''I aartsbisschop «4 van ""vermoeid als deel a„ "et presidium hebt ]je igenomen" aan het concl- waarde«'een -ptM1 woord van 'oe3£n* meer tenzij een nekkiee f °P Alfrinks hard- 'nzet („onvermoeid") zelfs wat de kardinaal juist als lid van dat presidium aan het concilie heeft bijgedragen, negeert de paus volledig. En dat is nu juist de gedachte van de collegialiteit van paus en bis schoppen. Iedereen, ook de paus, weet dat Alfrink deze gedachte heeft aangedragen en verdedigd als geen ander- Het verzwijgen van dit alles is behalve pijnlijk voor de kardinaal, veelbetekenend voor de waarde die de paus en-of zijn curiale tekstschrij vers hechten aan die collegi aliteit en aan de eigenheid van de lokale kerken die de bisschoppen vertegenwoordi gen en leiden. Geen woord ook over de vastberadenheid en trouw waarmee de kardinaal in de afgelopen stormachtige jaren is blijven proberen: de een heid binnen de kerkprovincie en de eenheid met de we reldkerk (en dus met Rome) te bewaren. Geen woord over het unieke landelijk pastoraal concilie. Geen woord ook over Alfrinks werk als internationaal voor zitter van Pax Christi, waar mee hij ongetwijfeld wel heeft bijgedragen aan een beter imago van de kerk in de wereld. Slechts aanmanin gen en oproepen tot een zo hecht mogelijke eensgezind heid en tot een vastberaden houding in de dienst van de kerk. Alsof de kardinaal ook maar eenmaal niet in die geest gehandeld zou hebben. Het is jammer te moeten aan zien dat de misverstanden en het niet-begrijpen zo groot geworden zijn dat zelfs de paus in een gelukwens bij zo'n jubileum weinig meer vermag te zien dan schaduw zijden. Maar het gaat niet alleen om misverstanden. Een van de vele postconciliaire moei lijkheden in de relatie Ro me-Nederland wordt in de brief met name genoemd: Het belang van „goed onder richt en goede vorming van de toekomstige bedienaren van de kerk en de semina riestudenten". „Deze oplei ding", schrijft de paus, „zal uiteraard moeten beantwoor den aan de raadgevingen en normen die het H, Concilie heeft uitgevaardigd en die de H. Stoel door het uitvaardi gen van geëigende bepalin gen tot uitvoering tracht te brengen". Zo'n uitspraak inzake het meest actuele nog lopende conflict binnen de Neder landse kerkprovincie, waar bij Rome reeds onverholen het eigen seminarie oude stijl van bisschop Gijsen alle morele steun heeft gegeven, kan niet anders worden op gevat dan als een openlijk partij kiezen, om niet te spreken van een publiek de savoueren van de kardinaal. De brief heeft tenslotte let terlijk in de Osservatore ge staan- Het enige antwoord dat de Alfrink zoals wij hem kennen, op dit alles zou kun nen geven, heeft hij o.i. op zijn jubtleumdag aan zijn priesters gegeven: blijf trouw. En: „Zou onze liefde voor die kerk van de Heer het opgeven, als we die men selijke kant van de kerk meer aan den lijve ondervin den dan we hadden verwacht of vermoed?"- J.L. De directie van Esso Chemie in het Botlek gebied heeft het PUTTEN (ANP) Trouw en Co, <Je kalvermelkfabriek in Putten (Gld), die door een fout van haar toeleverancier Corn- Products Company een tijdlang kwik in haar prodiukt dieed zonder dat zelf te weten, overweegt verdere rechtsmaat regelen tegen dat Amerikaan se concern. Zij heeft, zoals ge meld, al voor f 30 miljoen beslag laten leggen bij de Ne derlandse vestiging van het concern in Utrecht. Er kan nu, volgens directeur drs. T. G. H- van Breevoort van Trouw, ook gedacht worden aan een kort geding. Met zijn juridische ad viseurs is hij daarover in overleg- De afwikkeling van de schade dioor CPC die wel het maken van de fout erkend heeft gaat naar de zin van Trouw en Co veel te traag. De heer Van Breevoort is „blij voor Nederland" met de opheffing van de Italiaanse maatregelen tegen de invoer van kalfsvlees en veevoer uit Nederland. (Zie ook pag. financiën- economie) openbaar lichaam Rijnmond gistermiddag excuus aangebo den voor het opstarten van de salpeterzuurfabriek. Hierdoor zijn er koolwaterstoffen en stikstofprodukten vrijgeko men, die een prikkelende lucht veroorzaakten. Samenvoegend bij de olie stank van de lekkende Italiaan se tanker was dfit voldoende om de bewoners van Rotter dam en omliggende gemeenten te trakteren op een oniaainjge. name reuk. Esso betreurt het gebeuren ten zeerste en zal er voor zorgen diait iets diergelijks niet meer voorkomt. Gistermorgen om half zes was de salpeter- zuurfabriek uitgevallen. Nor maal pleegt de fabriek overleg met de dienst centraal mMieu- beüteer Rijnmond of de instal laties opnieuw in werMmig kunnern worden gesteld. In de huidige omstandigheden zou Rijnmond hiebben verzocht dit voorlopig uit te stellen. De chef vain de dagdienst, die nog rullet zolang hij het bedröljf werkte, was kenniélijk niet voldoende van deze in structie op de hoogte en gaf opdracht de fabriek opnieuw te laten draaien. Het totaal aantal klachten, dat Rijnmond ontving bedroeg zo'n dui zend. In verband met het wind stille, warme weer, dat voor zaterdag wordt verwacht heeft Rijnmond voor alle zekerheid waarsdhuwingscade 2 afgekon digd. (ADVERTENTIE) Een hele dag plezier op Beëkse Bergen. Groot safaripark. Schoon meer.' Breed strand. 40 attrakties: Lekker eten. Hilvarenbeek bij Tilburg Vraag op 't station naar de N.S-trip Wegens een reorganisatie zullen bij de aluminiuimfa- briek Nedal in Utrecht een kleine honderd werknemers ontslagen worden. De ontslagen zullen vooral vallen onder de staffunctionarissen en het kan toorpersoneel. De verliezen van het bedrijf hebben de af gelopen jaren de negen miljoen overschreden. Dit heeft een districtbestuurder van de In dustriebond NVV, de heer J van Dijk, gisteren meegedeeld. De Nedal, waar onder meer alummdumprodukten v;oor de bouw, licht- en scheepsmasten worden vervaardigd, is vol gens de heer Van Dijk voorna melijk in moeilijkheden geko men door het ineenstorten van AMSTERDAM (ANP) Dr. L. Meinsma Nederlands rookbestrij- der nummer één h et'ft minister Lubbers (Economische Zaken) gevraagd zijn prijsver hogingen voor sigaretten en shag te herzien. Dr. Meinsma vreest dat steeds meer mensen (nicotine- rijker) shag gaan roken, omdat deze rookwaar slechts vijftien cent per pakje in prijs omhoog gaat, tegen de sigaretten een kwartje. „Uw beschikkingen zullen derhalve onver mijdelijk leiden tot een verhoogde frequentie van hart- en vaatziekten onder de rokers". Het nicotinc-gehalte van sliag-sigaretten is „niet onbelangrijk" hoger dan dat van gewone sigaret ten, aldus dr. Meinsma- Hij signaleert ook scha de, die de werkgevers gaan lijden omdat meer werknemers ook in de werktijd shag-sigaretten gaan maken. De jaarlijkse sterfte door roken schat dr. Meinsma thans op ten minste 15.000 mensenle vens. De minister moet zijn prijsbeschikking gaan herzien, vindt dr. Mednsma. de bouwmarkt. De bonden hebben thans een concept-soci aal plan ontvangen, dat na be studering volgende week woensdag met de directie zal worden besproken. Ook de on dernemingsraad is ingelicht. Over de toekomstmogelijkhe den van Nedal na deze reorga nisatie bestaat een redelijk optimisme. Wat Berghaus betreft: De ministens Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Economi sche Zaken) spelen op dit mo ment een bemiddelende rol in het dreigende conflict in de Stuurgroep Confectieindustrie naar aanleiding van het voor nemen van het confectiebe drijf Berghaus de produktie in Nederland te gaan beperken, waardoor in de herfst bijna 400 mannen en vrouwen in de produktiebedrijven in Amster dam, Beverwijk en Ulft zou den moeten worden ontslagen. De industriebond NW heeft laten weten het werk in de stuurgroep bijna beu te zijn, omdat de werknemersverte genwoordigers geen gehoor zou den vinden voor hun sociale verlangens. „Alleen financieel- economische kwesties krijgen de aandacht", liet beleidsadvi- seur J. Müller van de Indus triebond NW toen weten. De geplande vergadering van de Stuurgroep Confectieindustrie is intussen niet doorgegaan. In plaats daarvan hadden de mi nisters Boersma en Lubbers een gesprek met de werkne mersvertegenwoordigers in de stuurgroep. De vakibondsverte- genwooniigers laten niets las over dit gesprek. MERIJN ZIET NOG AF (maar laiat weten zeer geroerd te wezen door de vele opbeu rende kaarten die u stuurt. Hartelijk damk). In 'f kort De ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken heb ben een interdepartementale commissie opgericht, die een onderzoek moet instellen naar de lichamelijke scholing van politie,agenten- Aan deze eom- midssie „fysieke vorming" is een „werkgroep zelfverdedi- ging"gekoppeld- De Surinaamse regering wil na de onafhankelijkheid eind volgend j r een volledig ei gen leger De vorige regering van premier Sedney gaf de voorkeur aan een para-militai re organisatie, waarbij de soldsten ook ontwikkelings werkers zouden zijn, (Van onzie redactie buitenland) LUTTRiE In de rouwka pel in het gemeentehuis van Luttre lagen gistermiddag de stoffelijke overschotten van dertien slachtoffers van de treinramp waarvan wij melding hebben gemaakt opgebaard Het definitieve do dencijfer is nog niet bekend omdat waaradhijnlijlk onder de wrakstukken nog zeker twee slachtoffers liggen- Het aantal gewonden bedraagt volgens de laatst beschikbare cijfers 69. Van hen waren er 26 licht gewond- Zij hebben Inmiddels het ziekenhuis kunnen verla ten- In verschillende zieken huizen waren gistermiddag nog 41 treinreizigers opgeno men- Met de opruiming van de wrakstukken kan eerst van morgen een begin worden ge maakt- Er bestaat geen instor tingsgevaar voor de brug meer- Over de oorzaak van de treinramp kaïn verder nog niets met zekerheid worden gezegd- ADVERTENTIE (Van een correspondent) UTRECHT Do bonden hebben de onderhandelingen met Vroom en Dreesmann over de c.a.o. voor 1974 gisteren afgebroken. V. en D. bood, al dus de bonden, garantielonen die voor grote groepen van het personeel onder het minimum wettelijk loon blijven. In de praktijk houdt dit volgens de bonden in dat bij de betaling geen enkel onderscheid meer is tussen beginnende en erva ren verkopers, tussen mensen die eenvoudig goederen „over de toonbank reiken" en men sen die bij de verkoop van artikelen daarvoor vakkennis nodig hebben. „Dit soort nivellering gaat ons duidelijk te ver. Onder een dergelijk aanbad krijgt men onze handtekening niet. V. en D. ontneemt op deze mander het personeel elke mo tivatie tot het leveren vain prestaties", aldus de heer A. Eagiariin van de NW-bond Merourius. Volgens hem zijn de aange boden schalen voor hiet tech. nisch magazyn-, en stoffeer- derij person eel even weinig be vredigend. Ook daar zijn de zogenaamde garantielonen an der het wettelijk minimum loon. Overigens houdt V. en D. zich in de praktijk aain de wettelijke voorschriften. Het wettelijk minimumloon wordt uitbetaald. De bij deze onderhandelin gen betrokken bonden zijn be halve de dirie bonden van han dels- en administratief perso. neel ook de bouwbonden van NKV en ONV voor wat betreft de stoffeerders en woningin richters. De bonden hebben hun le den opgeroepen eind augustus tijdens een vergadering in Utrecht de situatie te bespre- LOURDES (KNA) - De autoriteiten van het bede vaartsoord Lourdes hebben een anonieme telefonische me dedeling gekregen, dat de rots der Mariaverschijningen door middel van een bom zal wor den opgeblazen. IJMUIDEN De lossers op de visafslag in IJmuiden zijn spontaan in staking gegaan. Volgens een woordvoerder van de vervoersfederatie zijn de individuele werkgevers niet in staat of bereid geworden om de tweede fase van een loonronde uit te betalen, die in het begin van dit jaar was overeengeko men tussen werkgevers- en werknemersorganisaties. De vervoersfederatie- wil nu met de werkgeversorganisaties vóór de volgende week contact opnemen om de problemen op te lossen. In afwachting van deze besprekingen schorten de gezamenlijke bonden hun oor deel over de staking op. Aan de staking nemen alle vislos sers deel, die in dienst staan van de door redersorgamsaties gevormde „Stichting Vislosre- geiing IJmuiden". Het ga-at om ongeveer 120 man. Veel vis sersschepen die andere in IJ muiden aanvoeren, zijn al uit geweken naar andere visserij havens, niet alleen in Neder land maar ook in Duitsland (o.m. Cuxhaven en Bremerha ven) en België. Reders die bun schepen nog wel naar IJ muiden hebben gedirigeerd hebben nu losploegen gevormd uit de bemanning van de sche pen en uit hun vaste walper- soneel en verder ieder die maar komen wil. Protesten ko men er van die tijdelijke los sers niet, maar het werk ga-at wel moeizaam- Volgens secre taris J. Meilof van de „Stich ting Vislosregeling" willen de lossers een loonsverhoging die uitgaat boven wat de machti gingswet toestaat- Het zou heel globaal genomen om on geveer f. 60 per week gaan. De stichting onderhandelt al leen met de erkende vakorga nisaties. De Stichting Vislosregeliiig, zegt secretaris M-eilof, betreurt de wilde actie van de vislos sers in hoge mate, omdat zij ajs werkgeefster tussen wal en schip dreigt te raken. De sta king is eigenlijk niet tegen haar gericht, maar tegen de machtigingswet. Men kan van de stichting echter niet vragen dat ze met minister Boersma „in de clinch" gaat. Wat de reders nu doen om de vis in de vishal te krijgen kwalifi ceert de heer Meiiof als: ieder voor zich een nummertje wor stelen vrije stijl. Maar men moet wel, met een bederfelij ke lading en bij „bederfelijk" weer- ken. Bij V. en D. werken in totaal 18.000 tot 19.000 men- sen, vam wie 20O0 kaderleden (die ©eeai c.a.o. hiebben). Mr. H. M. de Jonge, ad junct-directeur arbeidszaken van Vroom en Dreesmann, zei dat de eis van de bonden om het zogenaamde uitstralingsef fect van de stijgingen van hef minimum-loon en het mini mumjeugdloon in de c.a.o. vast te leggen, voor V. en D. onaanvaardbaar is. Bovendien, aldus rar. De Jonge, zijn de bondien pas in een zeer laat stadliuim van de onderhandelingen met deze eis, die zij nu tot een breek_ punt hébben gemaaikt. geko men. In hum eisenpakket, dat is aangeboden voor het begin van de onderhandelingen in januari stond niets over juist dit punt. Met veel cijfers trachtte de onderhandelingsdletegatie van V. en D. aan te tanen dat het dit bedrijf ni'et mogelijk is op de eisen van de bonden in te gaan. Volgens de banden kos ten -hun eisen maximaal één pot. extra op de totale loonsom (loon plus sociale lasten), vol gens V. en D. ligt het tussen de 1 en 2 pet. Het gaat echter niilet zo zeer om het bedrag alswefl om het standpunt van V. en D. dat gezien de loonkostonontwikke- linig sinds eind vorig jaar er nu gewoon geen ruimte meer kan worden geboden. Mede door die invoering van het wettelijk minimum jeugdloon en de optrekking van het mi nimumloon zijn de loonkosten tussen december vorig jaar en augustus van dit jaar met 24 pet. gestegen, aldus mr. De Jonge. Van diie stijging kan ruim 40 pet. worden opgevan gen dioor omzetstijgingen, de rest moet „ergens anders van daan komen". V. en D. maakte in 1973 e«n Winst van 36 miljoen op een omzet vain 1,8 miljard gul den.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9