capias ,Er blijft werk voor jonge boer' Levenslangen willen beter leven onteurs I kebbe" e" d'e levenslang taterdagbijlage van 17 augustus 1974 De Katholieke Plattelands Jongeren (KPJ), tegelijkertijd de voortzetting en de opvolger van de eens roem ruchte Rooms Katholieke Jonge Boe renstand en de Brabantse Jonge Boerinnenbond (RK JB en B JB), leidt in Brabant en Zeeland, zoals in en kele andere streken van Nederland, nog altijd een bloeiend bestaan. Het district Tilburg - vrijwel het hele bis dom Breda bestrijkend - alleen al telt 15.000 leden verdeeld over 215 plaatselijke afdelingen. Wat doet die KPJ? Waar staat deze ledenrijke vereniging voor? Deze en andere vragen stelden we aan de 25- jarige Steenbergenaar Geert Korst, secretaris-consulent van de Katho lieke Plattelandse Jongeren district Tilburg. DE BLIJDE RIJDERS I CONTACT :DERLAND)BV 'CtT.deeI aan een expe_ PIMM vrn Bom. Autobedrijf Walther de Block Oude Zoutdijk 2-4 Tel. 01140-2058 Autobedrijf A. de Keyzer Zn. B.V. Alvarezlaan 145 Tel. 01150 - 4564 Garage L. F. Oostvogels Molenstraat 45 Tel. 01696 - 2303 Gar. ,,'t Westen" B.V. Bredestraat 23A Tel. 01170 -2255 Corresp. sturen naa. Postbus 5, Oostburg Autobedrijf Dictus Kade 24 Tel. 01652-3127 Automobielbedrijf H. Bakker Nijverheidsweg 3 Tel. 01608 - 4960 Autobedrijf Lemmens en Keijenberg B.V. Burg. Freijterslaan 130 Tel. 01650-37355 Dud van ons produkfie- ats voor het onderhoud va" >ij voorkeur opgedaan 'n j goede secundaire v0°' ie verhuis- en herinric - een van deze u'sch kontakt op te ne Postbus 48, Terneuze KPJ LAAT ZICH GEEN ETIKETJE OPPLAKKEN Het is bloedheet in het kantoor van de KPJ in de Tillurgse Telegraaf straat. Aan de wand hangt een koelgekleurde, lokkende prent van het Baikalmeer, „de blauwe parel van Siberië". Wij behelpen ons niet een glas ijsgekoeld appelsap. Geert Korst zegt: „De KPJ kun je geen etiket opplak ken. Wij zijn geen belangenvereniging zoals bijvoorbeeld de KWJ dat is. Ons ledenbestand is heterogeen. KPJ'ers lebben alleen met elkaar gemeen dat ze in dorpen op let platteland wonen. Een uitzondering vormen voor een deel de agrarische jongeren die in een aparte sectie zitten. By hen is natuurlijk wel sprake van een groepsbe lang". 1 Het ledenbestand van de KPJ weerspiegelt pijnlijk dui delijk wat er in de afgelopen looguit) vijftien jaar gebeurd met de „boerenstand"- Hechts een goede vijftienhon derd (ruim 10%) KPJ-leden ïen zich nog met recht 'arische jongeren noemen, it wil dus zeggen: toekomsti ge boeren of in de land- en abouw werkzame jongeren- kina 40 procent van de KPJ laat uit scholieren en stu iten, tegen de 60 procent ijn werkende jongeren, maar in in een bredere betekenis in het woord, dan er in het gemeen aan wordt gegeven, dministratieve beroepen en 'ooral de verplegende en ver- irgende beroepen zijn, naast jongere handarbeiders Mc vertegenwoordigd in de Dit deze leden-opbouw ijkt al dat de KPJ geen ^organisatie is en ook ra kan zijn- Wat doet de "7 dan? Het platteland ver tegen de oprukkende Geert Korst: „Nou nee, dat loet- Maar de plattelandssa- Imaieving wijkt nog altijd af l'ffl de stedelijke. Er zijn diui- Iwijke verschillen. De platte lander is nogal eens geneigd 1M zich defensief op te stellen "genover de stedeling, die het atteland soms nog als ach- 'Mijk beschouwt- Het is de I F-ig of die defensieve opstel- i terecht is- Ik ben bij Voor st van mening dat de dorpssamenleving specifieke Itenm-ken heeft, die de stad 1, en die het individu gro- 1J; mogelijkheden bieden- I tÜ ,ct)n^cf met de medemen- IkJm'1?.,® een dorp veel ge- IJla 1 r en °°k veel men- 12®' In de stad gaat het I7™ onder in de massa en I moeilijker zich te I ren" ren' presente- heeft die dorps- IZ, 00k nadelen- De I »oi-ue ^nbfole bijvoorbeeld, o." - ^ker remmend- Maar II., dat de voorde- lM„ v,an.Z0'n overzichtelijke IwZT™5 ™hnschDots op- «|n tegen de nadelen". het platteland wel dui delijk mist ten opzichte van de stad, zijn de recreatieve voorzieningen als sporthallen, bioscopen, theaters, amiuse- mentsgelegenheden, en alle mogelijke soorten van vereni gingen- Wat de KPJ in de eerste plaats doet is proberen deze achterstand in voorzie ningen te compenseren- Daarbij maakt de KPJ dankbaar gebruik van de soci ale voordelen van de platte- landssamenleving en zo is ge zelligheid misschien een wat ouderwetse term een belangrijk en zeer gewaar deerd nevenprodukt van onze activiteiten"- Vijftien jaar geleden wist de RKJB in elk zichzelf respecte rend dorp minstens tweemaal per jaar een groot deel van de bevolking te boeien- Dat was, tijdens de wintermaanden, op de jaarlijkse toneelavond en tijdens de sportdag. Voor de toneelavonden lie pen de patronaten vol en toen de, na de oorlog afgestudeer de, generatie kapelaans het geestelijk adviseursschap van de plaatselijke afdelingen op zich nam, en ook het „ge mengd toneel" ging toestaan, dacht men dat de toneelvere nigingen van RKJB en RJB een nieuwe gouden tijd tege moet gingen. Maar de televisie kwam en vervolgens de leeg loop in de agrarische sector- De KPJ vult geen patrona ten meer met de „Tien kleine negertjes", of,meer stichtelijke spelen en dolle kluchten- Maar de rol die de sport eens speel de in de RKJB, speelt zij ook nog in de KPJ. Voor de fana tieke aanhangers van de plaat selijke voetbalclub, die ge wend waren aan de barbaarse d-orpstoernooien die 's zondags, na het Lof, werden uitgevoch ten op de voetbalvelden die eens door de pastoor zelf wa ren ingezegend, was de sport dag van de RKJB ma-ar een vreemde, zelfs tamme bedoe ning. Wie herinnert zich niet de nimmer ontbrekende „rit mische oefeningen"? Geert Korst: „Die ritmische oefeningen doen we nog- Heel bewust- Dat is niet alleen het voortzetten van een traditie- In feite symboliseert dit sport onderdeel onze opvatting van sport- Voor ons moet sport persoonlij kheidsvormend zijn- Zonder prestatie bestaat sport nauwelijks, maar het presta- tiestrevem willen wij relative ren- Sport moet een groepsge beuren zijn- Dat en de per soonlijke beleving daarin zijn belangrijk- Niet het behalen van de eerste prijs. Dat is leuk, maar niet doorslagge vend- Ga je voetballen, dan heb je maar elf man nodig- Je kiest de besten en de rest staat langs de kant. Wij pro pageren sporten waaraan ie dereen, ook de stijfste hark, kan meedoen en die dan des ondanks nog een flinke mzet vragen ook- Die ritmische oefeningen bijvoorbeeld, bieden niet al leen aan iedereen de kans zich te manifesteren tijdens de sportdag maar ze binden de deelnemer ook aan de weke lijkse oefenavond en voor veel KPJ-leden vormen deze oefen avonden de basis waaruit een belangrijk deel van hun socia le contacten voortvloeit"- „Bij de creativiteits-beoefe- ning zijn deze aanpak en doel stelling nog veel zichtbaarder: het gaat niet om wat je maakt, maar om het bezig zijn, vrij uit, zonder competitie en zon der gedreven te worden door prestatiedwang"- Daarmee komen we dus in de buurt van de doelstellingen van de KPJ? Geert Korst: „Inderdaad. De KPJ wil op het platteland de mogelijkheden scheppen voor alle jongeren om hun vrije tijd zinvol en aangenaam te besteden. We doen dat door het creëren van gelegenheden voor sport, ontspanning en persoonlijke vorming- Groeps werk is daarbij het hoofddoel- Men moet niet bij de KPJ gaan, alleen om te kunnen handballen- Wij proberen te bevorderen dat iedereen zo veelzijdig mogelijk meedoet- De gezeMigheidsfactor, tenslot te, speelt daarbij een belang rijke rol". Als nu het platteland be dreigd wordt, bijvoorbeeld door een tweede nationale luchthaven bij Steenbergen of een tweede squadron op Gilze- Rijen, wat doet dan de KPJ? Heeft die dan een standpunt? Een visie?- Geert Korst: „De KPJ als ge heel heeft het altijd moeilijk met het bepalen van een standpunt in dergelijk zaken- Daar is het ledenbestand te heterogeen voor. De belangen, ik bedoel de economische be langen, van KPJ-leden kunnen zeer uiteenlopen, of onderling tegengesteld zijn- In zulke za ken als Steenbergen en Gilze- Rijen manifesteert de KPJ zich plaatselijk- De KPJ als geheel kun je geen etiket op plakken"- WIM KOOK- Arno Franken (links) en Geert Korst van de KPJ, Wie leest en hoort wat er de laatste weken over de boeren wordt geschreven en gezegd, die moet wel denken dat het met de Nederlandse boer ge daan is binnen enkele jaren. Maar Arno Franken, 26 jaar, boerenzoon uit Bergen op Zoom en agrarisch medewer ker op het stafbureau van de KPJ in Tilburg, is niet zo'n zwartkijker. „Er zijn redenen genoeg om aan te nemen dat er voor de boer nog een toekomst is in Nederland. Op de eerste plaats de voedselvoorziening. Om het belang daarvan kan niemand heen. Dan is er de uiterst belangrijke bijdrage van de Nederlandse land- en tuin bouw in de export. In de agra rische sector werkt nog slechts acht procent van de Neder landse bevolking maar die le vert dan wel 25 procent van onze totale export- Vervolgens is er nog de werkgelegenheid voor tiendui zenden in de randgebieden van de landbouw, zoals in de levensmiddelenindustrie". Maar het lijkt erop dat er in Nederland teveel boeren zijn. De know how is prima, het land is vruchtbaar, maar veel bedrijven lijken te klein, zoals nu blijkt uit de huidige moei lijkheden met de boeren. Arno Franken: „Of er teveel boeren zijn? Dat is een vraag die niet zo gemakkelijk te be antwoorden is. Het is in elk geval reëel rekening te hou den met emigratie voor dege nen die koste wat het kost, boer willen blijven. Maar dat is niets nieuws- Ook zullen er wel boeren zijn die genood zaakt worden hun bedrijf te beëindigen. Dat is een zaak waar je niet omheen kunt. Maar die koude sanering van nu is daar geen oplossing voor. Daar moet een meer sociaal gerichte sanering voor in de plaats komen". „Wat er nu gebeurt is dat de boer gebruikt wordt als een anti-inflatie-instrument terwijl hij zelf al een van de zwaarst getroffen slachtoffers van diezelfde inflatie is. De problemen die nu aan de orde zijn, betreffen niet alleen de marginale bedrijven maar juist ook de potentieel veelbe lovende en goed opgezette be drijven. Die zijn geweldig ka pitaalintensief. Dat kapitaal heeft een jonge boer niet meer- Dat moet hij lenen. Vroeger legde de boer in goe de jaren wat opzij om de glappen van de slechte jaren te kunnen opvangen. Maar dat gaat nu niet meer zo gemak kelijk. Hoge rentes, belastingver plichtingen en de snel stijgen de kosten maken reserveren onmogelijk, temeer omdat de aanvangsinvesteringen zo hoog zijn- Vroeger, na de oorlog nog, kon je een bedrijf begin nen met drie koeien, twee fokzeugen en een stuk land. Je had het dan niet breed, maar je kon je opwerken. Da is voorbij. Nu moet je min stens dertig koeien hebben om te kunnen beginnen, melkap- paratuur en liefst ook nog een koelopslag". „Wat de jonge boer nodig Ikj een onzer verslaggevers) L f - Vijf gevaar- I Se!se misdadigers van I ,1 Ziin veroordeeld we- I J Wo0ri1' hebben binnen de 1nie C" Van ®rauwe Barlin- I J"""* in Glasgow een I tiii commune opgericht. De I let™ een aanvaardbaar I 0|>'everen voor ge- tóafd'T iD een «^schaft. dStraf hee" draa§k ziin eiëen. kleren, bepaalt zijn eigen werkschema en draagt zijn zakgeld af om uit de ge meenschappelijke pot speciale gerechten uit de keuken te laten komen. Ze hebben hun speciale cel len smaakvol gedecoreerd, compleet met soulpturen en schilderijen, tapijten en ge makkelijke stoelen, kleurente levisie en biljarttafel. Een voormalige strafcel voor eenzame opsluiting is ingericht als sportvertrek. Het experiment heeft plaats met de zegen van de gevange nisdirectie. Zij vindt dat het beter werkt dan zij aanvanke lijk had durven hopen. In achttien maanden is er niet een aanval op een bewaker voorgekomen, hoewel enkele gevangenen voor dat feit in het verleden extra gevangenis straf hebben gekregen. Het ergste incident in die achttien maanden was bedrei ging van een bewaker door een met schaar gewapende ge vangene. Twee andere gedeti neerden kwamen echter tus senbeide en bliezen de situatie stoom af. De experimenterende gevan genen ontvingen journalisten die poolshoogte kwamen ne me, met thee en belegde bo terhammetjes, onder het genot waarvan zij over hun leven in Barlinnie vertelden. Een van de gedetineerden, die de bijnaam „koppie, kop- pie" heeft, omdat zijn iq 164 is, leert zichzelf guitaarspelen en een ander heeft ontdekt dat hij talent heeft voor beeldhou wen. Werk van zijn hand zal buiten de gevangenis worden tentoongesteld. Een derde ex perimenterende gevangene studeert sociologie en psycho logie. De directeur v-an het gevan geniswezen in Schotland, Aler Stephen, zegt dat de „commu ne" ten doel heeft het wegne men van de noodzaak dat ge vaarlijke gevangenen hun re putatie onder medegevangenen „eer aandoen". „Doordat de doodstraf is af geschaft moeten we rekenen heeft is de kans een reserve kapitaal te vormen voor slech tere jaren. Dat zou bijvoor beeld kunnen door fiscale maatregelen. Het is een wens van de KPJ-jonge boeren dat de overheid zich meer met de financiering van boerenbedrij ven gaat bezighouden Er staan immers ook nationale belangen op het spel". Er heeft eens iemand ge zegd: de eerste mens was een hovenier en de laatste zal dat ook zijn. Dat is een optimisti sche visie. Deelt Arno Fran ken die? „Ja, de wereld is begonnen met een mesthoop. We moeten met z'n allen toch blijven eten?" W.K. op de mo-gelijkheid, ja zelfs de waarschijnlijkheid, dat sommi ge gevangenen voor de rest van hun leven achter tralies zitten. Ervaring hebben we daar niet mee en we weten niet hoe zulke gedetineerden erop reageren", zegt hij. De bedoeling is dat de com- mune uiteindelijk tien gevan genen, twintig stafleden en een psychiater telt. -Met het psychiatrische element neoben de gedetineerden de meeste moeite. Ze klagen dat hun commune door de rest van de gevangenis wordt betiteld als de „gekkenbarak"

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15