Vredesweek '74: Durft u een goede baan op te zeggen? Vrijere levens opvatting kan seksuele delicten niet voorkomen Schade aan reputatie politie herstellen Laat'ns wat van je AMRO leent tegen ruim 10 procent PSYCHIATER KAREL CEHA: luchtdumb terug op ibeekse bergen 1 SGP-Ede wil NVSH gebouw uit zetten MEER OPGENOMEN DAN GESTORT RIJ BONDSSPAARBANK PvdA/PPR willen meerderheidscollege beek/e bergen binnenland buitenland Christenen Structuren Bevestigen Tegenstelling Beroepsgeheim Kanttekening Haagse hoofdcommissaris: Impulsief TAKELBEDRIJF MAAKT OOK JAARVERSLAG VOOR JEUGD Chaotisch einde jeugdconferentie Boekarest Belgische kranten duurder °°r UW p«fl Oproep aan bejaarden PvdA en landbouw Nachtvorstschade veenkoloniën ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 lO Vredesweek Zo heet op de „alternatieve" interkerkelijke kalender de laatste week van september. Een jaarlijkse actie (dit jaar voor de achtste maal), waarmee het Interker kelijke Vredesberaad (IKV), het denken over het werken aan vrede wil bevorderen. Negen kerkgenootschappen ,doen mee' In het IKV, te weten de Doops- gezainde Broederschap, de Evan gelische Luth. Kerk, de Evange lische Broedergemeente, het Genootschap der V rienden (Quakers), de Gereformeerde kerken, de Nederlands her vormde kerk, de Oud-katho lieke kerk, de Remonstrantse Broederschap en de Roomska- tholieke kerk- Dat wil natuurlijk niet zeg gen dat al die kerken en hun leden voor 100 procent steeds achter de gedachten en activi teiten van het IKV en haar Vredesweek-act ie staan- Dat kan ook niet, want kerkge nootschapen zijn mensen met eigen ideeën Het IKV heeft dan ook duidelijk tot taak het denken over en werken aan vrede zowel binnen als vanuit die kerken te stimuleren- Dat er gedacht wordt, blijkt al uit de ontwikkelingsgang van acht achtereenvolgende jaren Vredesweek- Werd In voorgaande jaren vooral de „grote politiek" (EEG, NAVO e.d) belicht, verleden jaar werd voor het eerst nadruk kelijk aandacht besteed aan de vrede, of het ontbreken van vrede dichter bij huis, in huis zelfs, op school en in het be drijf. In de vraagstelling rond de Vredesweek van dit Jaar worden de vragen over vrede in huis school en bedrijf concreter ingevuld- Concreter wil zeggen, dat de machten die de vrede in de weg staan Hpljj of bedreigen, meer met naam en toenaam genoemd wor den Dat gebeurt vooral in twee van de drie brochures die het IKV b-g-v- de Vredesweek 1974 heeft uitgegeven. In „De macht van twee of drie" worden persoonlijke mo gelijkheden tot vredeswerk aangereikt, meestal in de vorm van voorbeeldjes uit het (tamelijk) dagelijkse leven- Een gezin dat na veel gepraat over de derde wereldproble men een bekend en groot, be houdend, landelijk ochtend blad de deur uitdoet; een ambtenaar die door zijn kriti sche instelling risico's loopt; een man die een goede baan opgeeft terwllle van zijn poli tieke (linkse) overtuiging; een boer die zich verzet tegen de overmacht van grote concerns op het terrein van de vee- industrie; een kritische offi cier die op zijn legeronderdeel een uitgestotene wordt, enz. enz- In een tweede brochure „Scholen in vrede" wordt een aantal voorbeelden beschreven van (middelbare) scholen waar leerlingen en leraren werkgroepen opzetten en ac ties voeren om het denken over vrede aan te moedigen met als een stukje filosofie: „Leren de maatschappij te veranderen - leren de school te veranderen - leren niet al leen voor jezelf te leven, maar samen met-anderen te le ven.* We hebben in de afgelopen jaren - parallel aan de Vredes week - ook in deze krant al heel wat geschreven- Er is ook in veel kerkdiensten over de Vredesweek-gedachten gespro ken en gemediteerd. Op een markt of in een standje in de stad heeft het winkelend pu bliek allicht wel eens iets op gevangen over de Vredesweek- De resultaten van die artike len, preken, gesprekjes, bro chures en acties zijn niet te meten- Tenslotte is datgene wat het hart beweegt, ook on meetbaar- Maar hoe traag misschien ook in de ogen van hen die haast hebben met het stichten van vrede en het bouwen aan een bteere wereld er veran dert bij steeds meer mensen iets- Zij hebben vaak hun tol aan de welvaart betaald of zien in dat zij lijden onder de mecht van hun bedrijf, hun meerdere Jiun leraren, hun om geving. De een vindt dat de hele maatschappij „om" moet, de andere wil de mentaliteit ver anderen, een derde wil struc turen omgooien, maar samen willen se de samenleving ver anderen in een vreedzamer, rechtvaardiger en beter be staan. Maar zoiets kun je pas willen nadat je zelf veranderd bent, onrecht bent gaan zien en bereid bent zelf iets daar tegen to doen. Ze heten links, of rood, of progressief, en stemmen PSP of PPR of CDA- Etiketten in onze polariseren de samenleving, waar aande- ren dan meteen rechts, conser vatief en WD-er heten- Ook etiketten- Je kunt die etiket ten betrekkelijk noemen, het gaat intussen wel degelijk om het maken van een keuze: heb je vrede met onze huidige sa menleving (incluis het onrecht dat jezelf of anderen hier en elders ln de wereld lijden en veroorzaken), of wil ja er iets aan veranderen? Maar dan nog wat moet een IKV, wat moeten christelijke kerken, die neifs „een nieuwe aarde en een nieuwe hemel" preken in dat gezelschap van wereldverbeteraars, onruststo kers en alternatievelingen? Christenen zijn niet anders dan andere leden van de sa menleving- Ook zij komen dus steeds dichter voor de keuze te staan: verandering of alles bij het oude laten- Berusten in onze en kleine oorlogen of on bekende wegen naar vrede durven op gaan. In de Vredeskrant, die i-v-m- de Vredesweek wordt uitgege ven, geeft de dichter Ad den Besten dit jaar een opmerke lijk antwoord op vragen als: Wat kunnen we van interker kelijke vredesactivlteiten ver wachten en wat niet? Wat zou geëngageerde christenen (moeten) onderscheiden van andere geëngagerden Ad den Besten schrijft: „Wij belijden een koning wiens koninkrijk „niet van deze we reld" is, dat wil zeggen dat de structuren van deze wereld, die altijd en overal machts structuren rijn, er vreemd aan zijn- Altijd en overal, zeg ik- Ik bedoel dat we vooral niet moeten vervallen in het vlotte bijgeloof, dat „ongetumde" structuren ons dat koninkrijk nader zullen brengen Om leder misverstand te vermijden, vooral het misver stand, dat „dus" niet-omge- turnde structuren, b.v. de maatschappij waarin we leven, dat koninkrijk wél naderbij zouden brengen, voegt Den Besten er haastig maar terecht aan toe „Daarmee wil niet gezegd zijn, dat we alles dus maar bij het oude moeten la ten- Overal waar mensen ln de knel raken, zijn christenen tot protest geroepen, en Ik denk persoonlijk dat er betere, menselijker structuren te scheppen rijn dan die van de kapitalistische maatschapij. Wat ik wei bedoelde is, dat we niet al te veel van zulke nieu we structuren moeten verwach ten- „Tot zover Ad den Be sten Misschien t* Inderdaad de grootste verleiding voor de geëngageerde, de met de slachtoffers en onderdrukten begane, christenen van va daag, dat ze toch weer in het spoor van het machtsdenken verzeild raken- Dat ze, in re actie op een vroegere politieke en maatschappelijke houding van kerken en christenen die de bestaande (In veel opzich ten onrechtvaardige) machts verhoudingen bevestigden, nieuwe machtsverhoudingen gaan bevestigen- Alsof ln wel ke MACHTS verhouding dan ook het rijk Goda te herken nen zou zijn Den Besten noemt dte ver leiding concreet de vraag: „of we niet, net als Johannes de Doper, Petrus en Judas, het koninkrijk van God met ge weld willen forceren- We kun nen onszelf en elkaar niet ge noeg te binnen brengen, dat Jezus dat een- en andermaal afgewezen heeft." Daarme is overigens de Vre desweek niet overbodig ge maakt- Integendeel, het zou een Vredesjaar moeten wor den Jan Landman De brochures „De macht van twee of drie" en „Scholen in vrede" kosten eik f S,- en zijn met vele ander informa tiemateriaal per giro 788824 te bestellen bij: Penningmeester IKV. Voorburg AMSTERDAM (ANP) De Amrobank gaat f 75 min 10,75 pet obligaties uitgeven tegen een koers die 23 augustus voorbeurs zal worden bekend gemaakt- De inschrijving staat open op 27 augustus en de storting is bepaald op 16 sep tember. De lemdng wordt a pari afge lost in tien nagenoeg jaarlijkse termijnen welke vervallen op 15 september van de jaren 1875 tot en met 1884. Ver vroegde aflosbaarstelling is gedurende de gehele looptijd uitgesloten. Het prospectus komt 18 augustus beschikbaar, aldus de bank. EDE (ANP) De SGP- fractie in de gemeenteraad van Ede zal op de raadsverga dering van 22 augustus een motie indienesi, waarin B- en W- worden uitgenodigd de huur op te zeggen aan de NVSH-afdeling Ede De fractie heeft principiële bezwaren te gen het werk van deze instel ling, die thans huist in een gebouw van de D- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Je moet het natuurlijk een beet je voorzichtig zeggen maar het aantal kindermoorden ln Nederland is eigenlijk erg laag. Je krijgt de maatschap pij immers nooit helemaal vlekkeloos. Je kunt het met het begrip gezondheid verge lijken. Ook dood en ziekten kunnen wel worden terugge drongen maar nooit totaal worden uitgebannen. Het seksuele klimaat in Nederland is vergeleken daarmee dan ook minder pathologisch dan het verkeersklimaat. Daar accepteren we immers vrij wel apathisch duizenden do den en gewonden per jaar". Deze deels bemoedigende stelling tekenen we op uit de mond van de 38-jarige psychi ater Karei Ceha uit H'berg bij Rotterdam. Hij afficheert zich niet als deskundige op het gebied van seksuele mis drijven. Omdat hij echter in zijn dagelijks werk voor bu reaus voor levens- en gezins moeilijkheden zijdelings met het probleem wel te maken krijgt wilde hij ons desge vraagd toch wel een visie op het probleem geven. De ge dachte dat je nog meer seksu ele voorlichting zou moeten organiseren, de kinderen nóg meer van de gevaren bewust zou moeten maken wijst hij af. „Het moet niet zo'n harde maatschappij worden dat een oud mannetje op een bankje in het park geen snoepje meer aan een kind zou kun nen geven zonder de kans te lopen gearresteerd te wor den". Daarmee stelt hij zich onge wild lijnrecht op tegenover de uitspraak van de be drijfspsycholoog S. Bernard die als lid van een werk groep pedofilie in AVRO's- Televiizier juist wèl een plei dooi hield voor meer voor lichting aan de kinderen. En dan ook in die zin dat een kind zou moeten weten wat „zo'n man precies met hun wil" en hun dan om erger te voorkomen z*n gang moet la ten gaan. De visie van dok ter Oeha is daarentegen dat we de situatie zoals die nu is op zijn beloop zouden moe ten laten. Dat er hoe vrese lijk het ook voor de indivi- duele slachtoffers en hun fa milie is in het grote geheel geen aanleiding is tot paniek. Het feit dat zoals bij de moorden op Heleentje Isaac en Basje Bloemena de ver dachte een gezin compleet met kinderen heeft, houdt niet in dat ook bij dat wer kelijke contact heeft gehad waarbij hij zich heeft kun nen uitspreken. „Als je vrouw iets „gek of vies" vindt helpt het niet veel dat de geleerden er inmiddels wat anders over denken". En toch is dat je kunnen uitspreken" bepalend voor het geestelijke evenwicht. Om een voorbeeld te noe men: elk jongetje heeft, al dus dokter Ceha, de wens droom een hooiberg in brand te steken of een zeer zware steen op de rails te leggen teneinde een trein te doen ontsporen. Kan hij daarover met vriendjes praten des noods in fantasievolle plan nenmakerij dan ebt dat ver langen daardoor al goeddeels weg. Uiteindelijk leggen ze dan samen een cent op de rails „om te kijken wat er gebeurt". Dit spamningsverlies door communicatie vindt ook op latere leeftijd plaats. Het op scheppen van mannen onder elkaar aan de bar over hun veroveringen of over het vrouwelijk personeel op hum werk is wellicht eveneens als een soortgelijke uitlaat klep te zien voor geheime wensen. Wie zijn geheime verlangens niet kwijt kam raakt echter in een isolement dat dan -in een hoogst enkel geval- tot zeer fatale gevol gen kam leiden. „Uitpraten is dus uiterst be langrijk", zo zegt dokter Ce- ha, en hij raadt dam ook iedereen aan die in moeilijk heden verkeert om zich te wenden tot een bureau voor levens- en gezinsmoeilijkhe den. „We hebben tenslotte een beroepsgeheim", zo zegt hij en: „we lopen niet naar de politie zodra iemand zich tegenover een dokter vrij komt uitspreken". Maar dit beroepsgeheim wordt wel op de proef ge steld wanneer iemand recht streeks van het terrein der misdaad komt om zich bij z"n dokter „in te dekken". Het medische beroepsgeheim geldt ook voor de echtgenote van de man met moeilijkhe den. „Als een vrouw ons komt vertellen dat haar man vreemde dingen doet of wil is niet alleen zijzelf maar ook haar man door het be roepsgeheim beschermd". Meer terughoudend is dokter Ceha over wat zijns inziens in onze huidige samenleving toelaatbaar zou moeten zijn. „De cultuur is wijzer dan de psychiater", zegt hij en: „Het is niet aan ons om uit te maken hoe lang de rok moet zün". De vrijere seksuele mo raal heeft duidelijk groter voordeel gebracht. Hij maakt er niettemin twee kantteke ningen bij. Er is zegt hij, in feite geen vrije liefde geko men maar een vrijere bena dering van het bloot. Dat is eigenlijk nog masr een tus senfase op de weg naar een nieuwe waardering van sex als relatie-uiiting. Populair gezegd: „De vrijheid moet niet inhouden dat iedereen met iedereen kan rotzooien maar dart er eerlijkere ver houdingen ontstaan". Een an der aspekt dat hem bij de zogeheten vrije liefde opvalt is het gebrek aan deernis voor de ouderen, de onhandi- gen, de lelijken, de gehandi capten, de gastarbeiders kort om allen die in de race naar het consumptieve gebruik van sex automatisch op rij geschoven blijken te wor den". Wel is aan te nemen dat de vrijere opstelling in onze maatschappij ten aanzien van allies wat met sex te maken heeft een aantal verkrampte mensen heeft bevrijd en de mogelijkheid heeft gegeven zich te uiten waardoor span ningen konden worden opge lost. Toch blijft er, dart geeft ook dokter Ceha tóe, een be perkt aantal mensen over dat seksuele delicten pleegt en bü herhaling blijft plegen. Als S. de tijdsohriftenibezorger, niet gepakt zou zijn zou hij wellicht tot een derde kin dermoord zijn gekomen om dat rijn innerlijke ontwrich ting hij eike daad voort schrijdt terwijl de drempel, voor rijn handelen steeds la ger wordt omdat hij immers straffeloos rijn gang meende te kunnen gaan. De kans dat S. - als hij uiteindelijk schuldig wordt bevonden en veroordeeld - daarna wéér tot moord zou vervallen als hij de kans zou krijgen acht dokter Ceha echter gering. Althans veel geringer dan wanneer hij niet gepakt zou zijn. De verdachte heeft nu weliswaar een barre tijd voor de boeg omdat iedereen hem van hoog tot laag zal verachten maar deze toe komst heeft ook lichtpunten voor hem. Hij zal nu toch eindelijk over zijn geval moeten praten, hij zal zich dus ook moeten gaan uitspre ken tegenover politie, rech ter, advocaten, psychiaters en noem maar op. Zijn isole ment is doorbroken en dot zal. naar dokter Ceha aan neemt, ook door de man zelf als heilzaam worden ervaren. DEN HAAG (ANP) Hoofdcommissaris Peijster heeft gisteren het Haagse poli tiekorps opgeroepen rijn best te doen de schade, door enige politiemensen toegebracht aan de reputatie aan de politie, te herstellen. Hij doelde daarbij op twee ex-leden van het Haagse korps, de Zaetermearse re chercheur Z„ die wegens het aannemen van geld en goede ren van Aage M., in ruil voor En dan, een laatste vraag. Stel dat het noodlot een van dokter Ceha's eigen kinderen zou treffen. Zou ook hij dan niet denken van: „ze moes ten zo'n kereletc." Dokter Ceha: „Jawel die re actie is impulsief, is bijna vanzelfsprekend, maar ik ge loof todh wel dat ik het zou zien als een soort verkeers ongeval, persoonlijke haat zou ik -geloof ik- wel kun nen onderdrukken. JOHN ROOZEN ADVERTENTIE U weet hoe dat gaat: je staat op een camping en maakt kennissen. Adressen èn telefoon nummers worden uitgewisseld. Maar draai nou inderdaad eens zo'n nummer van een camping-kennis. Of die het leuk vindt? Welzeker! En zo'n belletje na zessen of in het weekend pleegt u voor half geld. Door heel Nederland. AMSTERDAM (ANP) —In de afgelopen Julimaand is bij de Bondsspaarbanken f 7 min meer opgenomen dan gestort. De inleg beliep f 1240 min en de terugbetaling f 1247 min. Vorig jaar werd een spaarover schot geboekt van f 4 min- In de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg het totale spaaroverschot f 248 min te gen f 502 min in de vergelijk bare periode van het vorig jaar. Per eind juli was een tegoed van f 11,6 miljard aan de Bondsspaarbanken toever trouwd, so heeft de Neder landse Spaar bank bond meege- GRONINGEN (ANP) De firma Lommerig N.V. te Delf zijl, een kraan en takelbedrijf zal op 21 augustus a.s. niet alleen haar jaarverslag over 1973 presenteren, maar daarbij een speciaal jaarverslag voor de jeugd uitgeven. Overwegiiinigen om een jeugdjaaa-verslag te doen. uit geven is dat bij de jeugd nog veel onbegrip bestaat over het bedrijfsleven. Het jaarverslag voor de jeugjd zal niet alleen naar de relaties gezonden wor den, maar ook bestemd zijn voor leerlingen in de hoogste klas van het lager onderwijs. De mogelijkheid bestaat dat het jaarverslag bovendien ge bruikt gaat worden in het middelbaar onderwijs bijvoor beeld bij de lessen economie en boekhouden BOEKAREST (ANP) De jeufcucoiuei-emue over ontwuc- Keiinssvi'aagsiUKjtcen, die sinus zondag in Boekarest wordt ge- miauL.., is ais gevolg van sieente ongaauaaUe en poutieKe manipulatie, vrij chaotisch geëindigd. iijuem urenlange procedu rele aeoatten kwamen politie ke tegenstellingen tussen oost- blok-deelnemers. gesteund door siecnts een deei van de afgevaardigden uit de derde wereld, en westelijke deelne mers tot uiting. Na drie dagen min ot meer vriendelijke uis- cussies werd duidelijke taal gesproken, enerzijds over Boe dapest '58 en Praag '68, ander zijds over door de CIA en het State Department betaalde agenten van het imperialisme- Roemeense pogingen tot ver zoening, maar wel op basis van de socialistische solidari teit, hadden geen resultaat. De conferentie had ten doel een „jeugdappèl" op te stellen, een boodschap aan de rege ringsconferentie die van 19 tot 31 augustus in de Roemeense hoofdstad wordt gehouden en die een bevolkingsplan moet opstellen, en het ontwerpen van een eigen jetzgd-be vol- kingsactieplan- politieinförmatie, tot anderhalf jaar is veroordeeld, op de Rijswijkse hoofdagente V., die Aage na rijn ontvluchting on derdak heeft verleend, en de Haagse agent die vorige week wegens een pogin tot oplich ting van een financierings maatschappij werd aangehou den en is geschorst De hoofd commissaris zei diit in een toe spraak bij de installatie van inspecteurs. Hij zei deze zaken te be treuren en wees op de nega tieve invloed ervan op de re latie poli-tie-burgerij, maar zag geen reden pessimistisch ge stamd te rijn. „Goede leiding en begeleiding van de hogere functionarissen aan het perso neel zal de wijze van functio neren en daarmee de relatie tot het pulbliek ten goede ko men. Dat publiek heeft recht op een politiekorps dat naar hoge ethische normen wil le ven en werken", aldus de hoofdcommissaris. De heer Peijster zei diat veel leden van het Haagse politie korps zich door hetgeen de drie politiemensen hebben ge daan persoonlijk teleurgesteld voelen. ROTTERDAM (ANP) De PvdA en de PPR blijven bij hun vaste voornemen om sa men het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijn mond (zes gecommitteerden) te vormen. In een gezamenlijke bijeen komst van allo in de nieuwe Rijramondraad vertegenwoor digde partijen verklaarden de PvdA- en PPR-vertegenwoor- dligers vast te willen houden aan de belofte die beide par tijen de kiezers destijds had den gedaan, namelijk de vor ming van een meerderheidsbe- stuur van Rijnmond. Verte genwoordigers van CDA WD, GPV en 6GP voerden nog eens hun bezwaren aan tegen de wensen van de twee progressieve partijen. Zij we zen erop dat de vorming van een meerderheidseollege door de PvdA en PPR (41 van de 81 zetels) neerkomt oip het buiten spel zetten van een te belangrijke mdmderbeaid. BRUSSEL (DPA) De Belgische kranten worden met ingang van maandag a.s. 25 pet- duurder. Zij gaan nu acht frank (ongeveer 55 oent) per stuk kasten. De verhoging wordt toegeschreven aan de sterk gestegen papier-prijzen en loonkosten- Brlavan voor dot rufernfc ■laf volledige mm en adrn 7™* ondertekend. Bij pubUkatfc vermeld worden. Slachh bij b-, zondering zei ven deze rag,| afgeweken. Neam en edraa de redactie bekend. Publlkatie vin l? ven (verkort of onverkort) betel»,,"* der de redactie bet In all, eena ie met Inhoud, eg. UrtkkkqA Het Limburgs actk-mjv „Om en Bij" van de ver-,, ginigstehuizen voor bejajrj» in Limburg verzoekt de mek. werking van alle bejaarden, j de commissies van van de verzongingstehuizer Nederland om gezamenlijk komen tot algehele vrijstel]™ van betaling voor luister. kijkgeld- De meeste bewona, van bej aardentehuizen zijng leen aangewezen op het maai.' clelijks zakgeld- In ifeee du, tijd is het zeer moeilijk naast alle pereoonlijlce behoef, ten, ook nag de verplicht™ van het hoge bedrag voor la» ter- en kijkgeld na te kor». De actie-Commissie „Om Bij" wil een landelijke pet:-, op gang brengen en verte derhalve om de medewerk^ van alle bejaarden ia bejai-. denoorden in Nederland, In. lichtingen omtrent deze act, te verkrijgen bij het secwi. riaat: Verzorgingstehuis Pimn. schat, Schaesbergerstraat 25, Kerkrade-West. Telefoon: Hf - 413922. De PvAAaler» heMjën nooit iets gelegen laten aan de landbouwers. Integen deel, dat waren maar kleine kapitalistjes, die zo snel moge lijk geëlimineerd moeeter worden, waarna ze in ik werknemersstand moes® worden opgenomen om voor hun hele hebben en houder afhankelijk te worden v an k bonzen in bonden en regering. Ir. Arend Voortman van k PvdA wil nu boeren en tuin ders met lage inkomens jtr». nen door ze op het niveau van het wettelijik vuinimumlosii tt brengen, maar daar gaat het niet om. De landbouwstand bestaat uit zelfstandige klein ondernemers, die qua functie recht hebben op een arbeik- loon, ook voor de meer normale arbeidstijd, die zj presteren, en daarenboven een inktxmensdeei ter dekkin; van het risico, dat zij in hm bedrijf lopen. Daardoor wor den zij in staat gesteld in i vettere jaren voor de mapre jaren te reserveren zonder dat zij erover behoeven te denken steun van de overheid te vra gen. Werknemers lopen geen grein risico est worden met uitzondering van verstrekking van koffie met broodjes kaai bij hun begrafenis van k wieg tot aan het graf ver zorgd. Als men niet oppast komei die er binnenkort ook nog bij en dan nog draaien de overle den bonzen zich in hun graven am am te klagen. Wat k landbouwstand en ook de ver dere middenstand nodig heeft is een ruime belastingvrije re serve om hen te vrijwaren le gen magere jaren. Zij h»bbea niets aan de bekende oude- dagsreserve, die bovendien la ter ook nog zwaar wordt be- BREDA dra. E. CAMPffi DEN HAAG (ANP) - een gemiddeld veertkolffl®®1 bedrijf, dat door die strenf nachtvorsten van 29 op en vatn 4 op 5 juni zwart schade heeft opgelopen inJ» aardappel gewa», is de i™*! I i t Land stenderving -gemiddeld 20.000. Minister van bouw Van der Stee heeft k ingedeeld in antwoord op vra gen van de Tweede-Kame* den mevr. Langedijk-de J<W en de heer Voortman. (ADVERTENTIE) •The show must 9» ondanks het ongel»* van vorige Italiaanse leden van. dappere famili® T^?rWr zijn speciaal vo* Beekse Bergen we gevlogen en 9ev t/m zondag bun adembenemend' luchtduivei-sbo»' Dagelijks om zaterdag en zondag ook om 1 extra entreebei' tutten Tilburg an

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 10