Ex-Boschka pelse bisschop wijdt Wilfried de Klerk tot priester Stank en ratten teisteren O.-Z.-Vlamingen en vissen Sinl Jansteen krijgt een tienklassige basisschool Herfstfeesten in Kloosterzande Uitslagen van schietingen V HET KOMT DE MENSEN DE NEUS UIT (IN) Reiruieri meubel ia)1 Hu-go n% Vlaander Slotprogram de Vogel E Prins Claus stil spaarbekkens Biesbosch in gebruik stad streek Kruiningert Graaow Belgen winnen tennistoernooi WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 (Van een onzer verslaggevers) BOSCHKAPELLE Op za terdag 17 augustus zal de thans in Nederland woonachti ge missiebisschop mgr. F. Janssen de uit Boschkapelle afkomstige Wilfried de Klerk tot priester wijden. Dat zal gebeuren om elf uur in de parochiekerk van d'e H. H. Petrus en Paulus. Na d'e wij dingsplechtigheid is er in het dorpscentrum van Vogelwaar de voor de medebroeders en voor hen die van ver komen een receptie. Op zondag 18 auigustis draagt Wilfried de Klerk om tien uur, eveneens in de paro chiekerk zijn eerste mis op. Na de mis is er voor de paro chianen een receptie in het dorpscentrum. Het bijzondere van deze wijding is, dat bisschop Jans sen en Wilfried de Klerk bei den In Boschkapelle geboren zijn. Mgr. Janssen behoort tot de orde der Lazaristen en werkte ongeveer zestien jaar in Brazilië em vervolgens rond tien jaar in Ethiopië. De wij deling is toegetredentot de communiteit der maristen. Hij woont op het ogenblik in Enschede, waar hij naar alle waarschijnlijkheid te zamen met enkele medebroeders in het pastorale werk geplaatst zal worden. Wilfried de Klerk kreeg na de lagere school twee jaar op leiding bij de paters maristen in Hulst. Vervolgens werd zijn studie voortgezet in Loenhout en Glanerbrug waarna hij en kele jaren studeerde aan de theologische faculteit van de universiteit van Nijmegen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De vervuiling van de oppervlaktewaters in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is niet uitsluitend door metin gen te constateren, men hoeft er slechts de ogen voor open te houden (en de neus). Alom klagen bewoners van aan open riolen grenzende woningen. Op warme dagen (zoals gisteren) walmt de verrotting hier en daar de sloten uit. De Graauwse Kreek, tegenwoordig vergaarbak van de in houd van Hulster en Clingse toiletten alsmede van de niet aflatende stroom restanten chemicaliën en zuren uit de Clitexfabriek te Clinge, zag er gisteren uit als een reuzen- afwastobbe. Een dikke laag schuim bor relde door de Zandbergse dui ker het eens zo idyllische wa ter in. Het duurde vrijwel de gehele dag. Het schuim koekte op de wal aan de honderd meter verder liggende over kant. „Komt vaker voor", aldus visser L. J. J. Moorthamer uit Kuitaart, „al» a» de val in de stuw Zandberg laten zakken om het gemaal van Paal van water te voorzien"- De vis stand in genoemde kreek is nihil sedert de buitenvest van Hulst vergaarbak af is. Het zuurstofgehalte van de Graauwse Kreek bedroeg eer gisteren 29 milligram, veel te hoog voor kritisch biologisch leven, als vis en bepaald» planten. Normaal moet het ge halte, aldus de heer Moortha mer tussen 9 en 15 milligram liggen. Volgens hem is de op lossing: het bouwen van zui veringsinstallaties. Er zijn nog talloze open rio len in het gebied rond Hulst. Zilvermeeuwenrlt Op znt«-• dag 24 augustus organlsee dp motor- en autoclub De Zeev.- wen de ziivcrmpeuwrit. inge schreven kan worden van 18 uur In hotel De Korenbeurs te Kruiningen. Te 14.01 uur zn1 de eerste rijder van start gaan. Het is een rit bestemd voor auto s. Er zal ln ..rie klassen gesiai i worden t.w. elf- A-klasse 30 kilometer, de B- klasse 45 kilometer De C-kl.as- se, de z.g. touixiasse, om/ar. 35 kilometer. Televisie-opnames De NCRV gaat een televisie-un- zending ze.zoigen vani.it Kruiningen, welke oo de beeldbuis te zien zal zijn np 29 september. Het wordt een t.v.-uitzending uit de Ned.her vormde kerk onder de tdeJ „Kom nu met zang". Aan deze uitzending zal meedewerking worden verleend door de Goe- se Koorschool o.l.v. E. Hnii- blok, terwijl het orgel be speeld zal worden door Marie ke Kok uit Krabbend ij ke.De opname vindt plaats op 27 au gustus te 19.30 uur. In het rapport „Oranjewoud", dat een beeld geeft van de ernstige mate van oppervlak tewatervervuiling, wordt de situatie in bepaalde gevallen zelfs „uit oogpunt van volks- hygiëne onaanvaardbaar" ge noemd. Het water van de Graauwse Kreek stroomt door een duiker naar de watergang, richting gemaal Paal. De dui ker loopt onder de „Oude Kaai" door, een kleine woon straat, waaraan enkele tiental len huizen zijn gebouwd- Ach ter deze huizen loopt een open riool. Vroeger, zo vertellen be woners, zwommen er vissen en ving men er paling. Nu staat het water laag doordat het gemaal alles wegzuigt. Het gevolg: het afval van de huisriolen en gootstenen stroomt praktisch de droogte in- Als het warm is, moeten ramen en deuren worden dichtgehouden. De ra"en heb- De sloot achter de huizen op de Oude Kaai in Paal is niets minder dan een open er"vorigVjaar^enorm'veel last ri°°l, waarvan de stank bij warm weer niet te harden is. De ratten hebben er vrij spel van. We konden 's avonds niet en de bewoners hebben er niets over te vertellen eens tv kijken, omdat de ral ten op zolder te keer gingen", aldus een bewoonster. De ge meente kwam toen met be strijdingsmiddelen, maar hele maal afdoende bleek het, naar men verklaart; niet te zijn. Dezelfde situatie treft men aan bij de Gentse Vaart, een stinkende modderstroom (blauw-aehtig vocht), die van af het Belgische Paal over Ka- pellebrug naar de Hulster Zoetevaart sijpelt. Alle huisri- olen komen er in uit en de omwonenden klagen steen en been over legioenen ratten die zich in deze sloot hebben ver schanst- De algeihele verloedering van het Oost-Zeeuwsch-Ylaam- se water blijkt uit het verhaal van de Hulster bioloog Spon- selee: „Een bioloog kwam de Zeeuwse watersituatie bekij ken. Hij had slechts een dag nodig om heel Zeeland te be zoeken. Overal hetzelfde, er hoefden geen moeilijke proe ven te worden genomen". Ook de gemeenten zijn er van overtuigd, dat er spoedig iets aan moet worden gedaan. Men hoopt dat er spoedig geld komt voor de bouw van wa terzuiveringsinstallaties. Dat zal gebeuren door het water schap Hulster Ambacht. HENGSTDIJK Het va kantieseizoen zit er weer bijna op. De organisators van de zo- meractiviteiten op camping „De Vogel" in Hengstdijk heb ben voor deze week een klin kend slotprogramma samenge steld. Vandaag (woensdag) start men de traditionele fietsdriedaagse in de omgeving van de camping. Deelname staat voor iedereen open. De te fietsen afstand is per avond vijftien tot twintig kilometer. Hetgeen neerkomt op een uur tot anderhalf uur per avond peddelen. Onderweg moeten de deelnemers opdrachten uit voeren. Voor de winnaars zijn er prijzen. Het is de bedoeling dat de fietstochten steeds met twee personen worden gere den. Deelnemers dienen zelf voor een partner te zorgen. De inschrijving en de start is vanavond in de kantine van de camping tussen 18.00 en 19.00 u. De kosten bedragen voor drie avonden bij elkaar vier gulden per persoon. De prijsuitreiking is zaterdag' om 20.30 uur in de kantine tijdens de slotfeestavond. Vanavond (woensdag) start men zodra de eerste fiet sers terug zijn, rond 20.00 u. met de bingo-seance. Ook voor dit evenement zijn er fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Zaterdag 17 augustus is 's middags, vanaf 14.30 u. gere serveerd voor judowedstrijden De wedstrijden die bij goed weer buiten plaatsvinden gaan tussen clubs uitKl.zande, Clin ge en Hulst. Jeugd en senioren judoka's zullen bovendien de monstraties geven. De algeme ne organisatie en leiding is in handen van de judoclub Kloosterzande. De wedstrijden worden afgewerkt onder su pervisie van de judoka Staf de Moor uit Axel. De feestavond ter afsluiting van het seizoen 1974 begint zaterdag om 20.00 u. in de kantine. site SKÉ. De Graauwse Kreek moest het gisteren weer eens ontgelden. Een mateloos vieze stinkende schuimende drab gor- gelde prakS dfgehele dag de kreek binnen. Raadslid G. Staal uit Graauw (op foto) stelde over de vervuiling van de kreek ooit vragen. Voetbal Vrijdagavond wordt op de voetbalterreinen van Giaauw de voetbalwed strijd gespeeld tussen het sportcomité van Graauw en het Heeste, mité van De Zand berg. De inzet is een wisst';be ker (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN De ge meente Hulst heeft de teke ningen en plannen voor de nieuwe vijfklassige basisschool die in Sint-Jansteen vlak ach ter de huidige vijfklassige ba sisschool wordt gebouwd, goedgekeurd. Aan de Wilhel- minastraat zal dus straks een tienklassige lagere school staan. Volgens de voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. L. van Heoke, moet de nog te bouwen school met ingang van het schooljaar 1075-1976 in ge bruik kunnen worden geno men. Hoewel de bouwplannen, naar wordt verklaard, in een vergevorderd stadium verke ren, wordit op het ogenblik nog gewacht op de nodige middelen. De verwachting is we!, dat de gemeente op vrij korte termijn het sein op groen zal zetten. (Van onze correspondent) HULST Het traditionele vriendschappelijke tennistoer nooi tussen de t-c- Hulster Ambacht en de Wase tennis club uit St—Niklaas, is gewon nen door de Belgische gas ten. De uitslagen van de wed strijden: Dames: I- Verstraeten en E- Bral - Oh. Vietty en Ch- Stout 109, M. de Boy en T- Wee- maes - N- Boen-h# en A- Thys sen 100, G. de Moor en M- van de Voorde - J-Pince en R- Hofkens 104, M- Bleyenberg en M- Hol - N- Rijs en V- de Voogt 310, E- Knibbeler en M- de Schrijver - N. Bottijn en Ch- Vietty 310, mevr. Van Goethem en C- van de Berg - A. Thyssen en Ch Stout 210. Einduitslag: 33 Heren: R- van Remortel en J- Weemaes - Vietty en Mori- aen 510, B de Boy en G. Naessens -De Prijcker en W- de Cock 310, J- Bra! en R- Bral - R- Viaenne en De Lan- noy 4—10, W- Lauwereijs en J- de Ruyak - J- Stout en J. de Cock 210, R. Meers- sehaert en T- Hillaert - Edm- Thuy en R- Prince 310, P Haemelinck en M. van de Voorde - P. Joossens en S Schelfaut 510, B- Bleyenberg en J. Hol -P -Thyssen en H van de Branden 108, R- van de Berg en R- Schelfhout - G Hofkens en V-d. Wijngaarde 610, G- Mangnus en G- Ver- durmen - F Boeykens en S Schelf aut 810- (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De carnavalsvereniging „De Kloorianen" organiseert in sa menwerking met de Klooster- zandse middenstand van vrij dag 3 oktober tot en met woensdag 8 oktober rond het Marljkeplein in Kloosterzande de zogenaamde bamis of herfst feesten. Naar verluid zal Hontenisses hoofddorp tijdens genoemde feest stijf staan van de feeste lijkheden. Fanfares, drum bands en de harmonie zullen langs muzikale weg trachten de aandacht van het publiek op de gebeurtenissen te vesti gen. De bamisfeesten zijn door de carnavalsvereniging ver zonnen. „Kloosterzande heeft op dit gebied een belangrijke naam te verdedigen. Om de feesten voor het komende na jaar veilig te stellen, is er wederom veel geld nodig. Daarom is het idee geopperd om op het Marijkeplein een gigantische tent te plaatsen waarin aan de ene zijde een beurs kan worden gehouden en aan de andere kant, kan worden feestgevierd", aldus het bestuur van ,.De Klooria nen". Naar men zegt heeft de plaatselijke middenstand de plannen van de carnavalsstich ting met enthousiasme be groet. De middenstand, de be langrijke deelnemer aan de beurs wil er alles aan doen om de stand zo origineel mogelijk te presenteren. Gedacht wordt o.m. aan het contracteren van standwerkers. Ook zou reeds contact gezocht zijn met een pottenbakker. De carnavalsvereniging zelf organiseert het feestprogram ma. Zo komen er bierfeesten en worden er mossetaiaaltij- den gehouden. Het ligt voorts in de bedoeling een fancy-fair te houden terwijl daarnaast ook speciale schietingen zijn gepland. Verschillende arties ten, waaronder de zanger Di- mitri van Toren, zullen hun medewerking verlenen. Uitge nodigd is verder een uit twaalf spelers bestaande Tiro Ier orkest. Het orkest zal zich bezig houden met het opvrolij ken van de bierfeesten. Het bestuur van „De Kloori anen" meldt dat er behalve de genoemde evenementen, nog veel meer op het programma staat. SINT-N1KLAAS Op een kunstvelii» Parijs heeft het s stuur van Sint^i. een zogenaamd I meubel gekocht' naar mag wordeil'„ nomen tegen het van de zeve» eeuw werd vervji in een Antwerp' lier. Elk van de zes t ken stelt in iog(: tingravures een tii- voor uit het zo stert het Waasland en van Hulst ver Reinaert-epos. Het bel werd veritoch- de erven van de t schrijver Victor Hij was de politiek,, ling van Napoleon' Derde en schreef g» Brussel zijn ij le Petit". Volgens bir meester Van Dor» St.-Ni'klaas is het t zeker dat Victor voornoemd werk ntj aan het pas verwor Reinaertmeubel. Ho- ook het meubel 1®, zijn waarvan sprake in het Reinaertboek J. F. Willems (lf Het meubel werd de nalatenschap Victor Hugo op een ling in Parijs hoofdbibliothecaris dré Stoop aan Het verkeerde nog onberispelijke «taal de prijs, groot twe-1 derdveertigduizend t lag aanzienlijk den de prijs die schepencollege van S Niklaas hiervoor schikbaar stelde. Reinaertmeubel te voorlopig een plaats'' de kamer van het pencollege, doch zal ter in de Reinaert worden neergezet. (Van een onzer versiagg. MADE Prins Clan' gisteren twee in de i gelegen spaarbekkei Maaswater in gebruik g- Het water uit deze bete bestemd voor Rotterdam twee jaar zal een derde bekken gereed zijn. Hel hieruit zal, zoals bekend een belangrijk dee! Zeeuwse huishoudens t dustrieën worden afge» (Van een onzer verslaggevers) ELLEW OUTSDIJ K De nandboogvereniging Edele Handboog gaf een schieting op de staande wippen. Ondanks het slechte weer waren er toch 45 schutters die inschre ven- De uitslag van de eerste wip. hoofdvogel P- Verheyke van Zorgvliet uit Ellewouts dijk, 1ste zijvogel C- Westdorp van Eensgezindheid uit 's- Heerenhoek, 2e zij vo gel A- v. Loo van Vooruitgang uit Kwa- dendamme, 1ste bovenkal inevr- v. Loo van Vooruitgang uit Kwadendamme, 2de bo venkal N- v- Liere van Edele Handboog uit Oudelande, 1ste onderkal C Stouthamer van Zorgvliet uit Kwadendamme, 1ste klep A- A. Geense van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk, 2e klep 9- Steketee van Diana uit Yerseke, 3e klep C- Westdorp van Eensggezindheid uit 's- Heerenhoek, meeste kleine vo gels W- Kriek van Edele Handboog uit Oudelande, vijf vogels- Uitslag van de tweede wip: 2e hoofdvogel C- Lous van Edele Handboog uit Oude lande, 1ste zijvogel P- de Baar van Willem-Teil uit Ovezande, 2e zijvogel F. J- Ossewaarde van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk, 3e zijvogel SJ- de Jonge van ADLM uit Kwa dendamme, 4e zijvogel C- v.d- Guchte van Spes-Nostra uit Ovezande, 1ste kal W. de Jon ge jr- van ADLM uit Kwaden damme, 2e kal O- Steenaert van Vooruitgang uit Kwaden damme, 3e kal R- Verdonk van Vios uit 's-Heerenhoek, 4e kal F- J. Ossewaarde van Doel naar Hoger uit Wolphaarts dijk- Meeste kleine vogels P Stouthamer van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk, acht vogels- GRAAUW Aan de zon- dagschieting op twee wippen, gehouden bij V dp C-buwé, namen 32 schutters rte»l Uit slag: Op wip één- h-.gp .ogel' P. de Koster uit SI- Jnn-teen. eerste zijvogel: F. van Swaal uit Hulst; tweede zij vogel- P. Boënne uit Hulst: grootste aantal (6): G. Reyns uit Graauw Op wip twee: hoge vogel: F. Herwegh uit Koe wacht; eerste zijvogel: P. de Koster uit St. Jansteen; twee de zijvogel: C. van Gassen uit Hulst; grootste aantal (4): J- de Rijok uit Graauw. HENGSTDIJK Aan de zondagschieting op twee wip pen, gehouden bij P. van Dijk, namen 45 schutters deel. Uit slag: Op wip één: hoge vogel: A. de Theye uit Terhole; eer ste zij vogel: P. Boogaert uit Wijchen (Gld); tweede zijvo gel: J. Lauwers uit Terhole- Op wip twee: hoge vogel en eerste zijvogel: P. Boogaert uit Wijchen (Gld.); tweede zij vo gel: P. Claessen uit Lams- waarde; grootste aantal (5): G. de Waal uit Lamswaarde; extra hoge vogel: E. Schilie- mans uit Bergen op Zoom. KLOOSTERZANDE Aan de zondagschieting op twee wippen, gehuden bij R. van Kruyssen, namen 57 schutters deel. Uitslag: Op wip één: Ho ge vogel: F. van Kruyssen uit Kloosterzande; eerste zijvogel: E. de Maat uit Ossemsse; tweede zijvogel: G. Pauwels uit Kloosterzande- Op wip twee: hoge votgel: P. Pauwels: eerste zij vogel: F. van Kruys sen; tweede zijvogel: J- Hoop, allen uit Kloosterzande groot ste aantal (6): mevr. Hermans uit Kloosterzande. KLOOSTERZANDE Aan de zaterdagschieting op twee wippen gehouden bij R. van Kruyssen, namen 47 schutters deel- Uitslag: Op wip één: ho ge vogel. J. van Wesepoel; mor ste zijvogel: J. Hoop, beiden uit Kloosterzande; tweede zij vogel: Th- Cambeen uit Noordstraat. Op wip twee: ho ge vogel: E. de Ridder uit Zuiddorpe; eerst zijvogel: F. van Kruyssen: tweede zijvo-j gel: J. Wesepoel, beiden uit Kloosterzande; grootste aantal (6): mevr. Hoop uit Klooster zande. KOEWACHT Afgelopen zaterdag hield de schutters- maatschappii: Thuis Weg een schieting rai de liggende wip in café G- van Rumste, Koe wacht (B), waaraan 76 schut ters deelnamen. De uitslag was als volgt: hoogvogel, J- Ferket, Stekene- Eerste zijvo- gel, F- Goethem, Koewacht- Tweede zij vogel, O. Streemer, Meerdonck (B)- Het grootste aantal vogels (vi«r stuks) ging naar Raf- Baert, Koewacht- Aan de zondagschieting bij K van Boven, Koewacht-Zand namen 37 schutters deel. De uitslag waseerste hoogvo gel, R. David, Koewacht- Tweede hoogvogel, M- van Bo ven, Axel. Eerste zijvogel, P- Oosting, Axel, tweede zijvo gel, R- Ongenae, Koewacht- Extra prijsvogel, en tevens meeste vogels, waren voor P- Martens, Koewacht, vier stuks. Aan de zondagschieting in ca fé Willen Teil in Koewacht (B), namen 75 schutters deel- De uitslag was als volgt: hoog vogel, P Placike, Stekene- Eer ste zijvogel, V de Schepper, en tweede zijvogel, Alph, Sa- man, Moerbeke- De meeste vo gels, vijf stuks, werden ge schoten door Em- v-d- Berghe, Koewacht- Aan de maandag gehouden palin-gsehieting in café G- van Ru-mste werd door maar liefst 88 schutters deel genomen. De uitslag was als volgt: hoogvogel, R- Bauwels, Stekene- Beide zijvogels wa ren voor vades en zoon (Geor ge en Theo) Baert uit Tc-rneu- zen. De meeste kleine vogels gingen naar C- Herweg. Hei kant en De Bruine uit Nieuw- dorp, elk vier stuks. LAMSWAARDE - Aan de zaterdagschieting op twee wippen, gehouden bij P- Claessen, namen 46 schutters deel. Uitslag: Op wip één: ho ge vogel: J. Pauwels uit Axel; eerste zijvogel: P Boogaert uit Wijchen (Gld); tweede zijvo gel: W. Pauwels uit Axel; ex tra hoge vogel: A. de Bakker uit Hengstdijk; grootste aantal (4): L. Roeland uit Lamswaar de. Op wip tvbee: hoge vogel: E. Schillemans uit Breda: eer ste zijvogel: Th- Pauwels uit Kloosterzande; tweede zijvo gel: A. de Bakker uit Hengst, dijk: extra hoge vogel: R Herwegh uit Lamswaarde; grootste aantal (6):P,4 ter uit Graauw. 's-HEERENHOEK - Dl boogvereniging_ „Cols vierde haar 105-jarige t met eeen scheitwedstójd' slag van de eerste wipt vogel mevr. Steenaal Vooruitgang uit K«!' me, 1ste zij vogel Sj-dt van ADLM uit K#« mee, 2e zij vogel L. v, i. teinde van Concordia Heerenhoek, 1ste bw" A. Rijk van ADLM uil dendanime en H Wj van Eendracht uit -- 2e bovenkal C P- L- van Vios uit 's-Heer. lste onderkal W. Krt Edele Handboog uit j* de, 2e onderkal C P T man van VIOS uit hoeeg, 1ste klep A. A, - van Zorgvliet uit L dijk, 2e klep C- We» Eensgezindheid uit ij- hoek, 3e klep W. d« van ADLM uit K»« me, 4e klep J. v<' Eendracht uit i Meeste kleine vogels Jonge Az van Sora-i Heinkenszand, acht voj- extra hoge vogels w» P- Steketee van Koens van Spes;c Steketee van Diana steketee van Diana Martens van Vios- uw- de tweede wip: lste ge! A- Martens van Heerenhoek, 2e j ,ac- Platschorre van t- uit Ellewoutsdijk, C- D Raas van V«- uit Kwadendamme, B. Looy van Victoria dendamme. 3e Wv Rijke van Edele-H Oudelande. 4e «1 Platschorre van W;,., Ellewnutsdijk, dene - de eerste kal uoo van Vooruitga»! dendamme. 3e -.eense van E ilt 's-Heerenhoek Rijke van Edele Oudelande, meeste vogeels.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2