HULST me len Bisschop Gijsen laakt wetgeverpersmedia en artsen inzake abortus IPROEFMOBILISATIE TEl AVIV - ANDERE LEGERTOP SYRIË rabische landen vrezen iifde oorlog met Israël MG LICHT GE1NEVE ^«ïïc;breekl ere! yd Russische beschuldiging aan adres V.S. Radio Veronica zoekt gaatje, Noordzee stopt Verkrachtingen in Arnhem Utrecht en Schiedam commentaar 16.000,- gestolen W ereldraad van Kerken niet naar Djakarta Brand in Utrechtse slooppanden Stierenvechter gedood Iljoesjin verongelukt: 48 doden PER 1 SEPTEMBER KIM), OUDE VROUW JONGE MEISJES Muiterij in gevangenis van Lissabon afgelopen binnenland buitenland 1IM Ml III ■■Willi MMI Aantel uitgeveegd oprits-conferentie Oproep reservisten tool van ^Cen m°tel J merijn is ziek LEIDER LEGER DES HEILS Bandieten terroriseerden buspassagiers Windbuks In plantsoen IplNSD^ 13 AUGUSTUS 1974 OEBMONO (ANP) «nop Gijsen van Roermond 'isteren geprotesteerd r houding van de Ne il"1 L wetgever en de Ne- rSdse publieiteitsmedia in- I» i»rtus- in het informa nt,Hein voor 'ijn bisdom Infhij dnt de „bewakers «et. die gegeven is ter hermin" van de kiemen lakken in de maat- Vnoii »eh meer e" meer meeslepen door de ver- "dinfiat het ongeboren ie- cr u«U ,,v* r ruilgoed zou zijn van Ta aarde Voor bisschop ufcen is he' duidelijk dat de Ëteibmedia „deze onper- ike heersers over recht Reten", hierbij een grote Etl spelen, ■net is in dit verband opmer- Tfi dat de tekst van mgr. Pls artikel voor publicatie iire»even is voordat het in- matiebulietin is verschenen. Jrgomt pas later deze week ft Wel vergadert vandaag de alioppenconferentie in Eot- iLi Bekend is dat elk ogen- bik ten herderlijk schrijven i het episcopaat verwacht «orden met een nadere standpuntbepaling inzake de abortuskwestie. Een eenzijdige publicatie als bisschop Gijsen nu heeft gedaan, wordt in ver band hiermee door waarnemers bevreemdend genoemd. Bisschop Gijsen zegt in zijn informatiebulletin dat hij erg blij is met de tegenwoordige belangstelling voor de „minsten der broe ders", de kleinen en zwakken in de wereld, maar dat hij moet constateren dat deze be langstelling zich niet uitstrekt tot een bepaalde groep van de ze minsten: „de naamlozen bij uitstek, die zelfs hun stem niet kunnen doen horen, de onge boren kinderen die om een of andere reden niet geweest zijn". Volgens bisschop Gijsen la ten „de bewakers van de wet" en de media bij „de kinder moord (in verhullend latijn abortus provocatus geheten)" wat werkelijk klein en arm is, niet aan bod komen. „De be wakers van de wet blijken bevangen door de mentaliteit dat hun verantwoordelijkheid niet zozeer geldt het recht voor ieder te handhaven ook voor de ongeborene als wel slechts het „elck wat wils" te ordenen De media zetten zich alleen in voor een maatschappij die „het eigen gemak en het prettig leven van de nu-levenden bevor dert", aldus bisschop Gijsen- Het argument van de over bevolking aanvaardt bisschop Gijsen niet. Daarover zegt hij om- „Het is ten zeerste de vraag of het ons werkelijk ontbreekt aan levensonder houd voor velen, eerder krijgt men de indruk, dat de angst een overdadige welvaart met meerderen te moeten delen en onszelf dus beperkingen moe ten opleggen, de grond is voor het streven naar vermindering van de bevolkingstoename. En zelfs waar het levensonder houd zelf in het geding komt, is het doden van het „te veel" aan mensen nooit een toelaat baar middel om dit gevaar te keren" Bisschop Gijsen noemt het In-triest, dat zelfs artsen, die toch „onder ede beloofd heb ben, mensenlevens te helpen zich te ontwikkelen en zo lang mogelijk in stand te houden, schijnbaar zonder afdoende gewetensremmingen deze kin dermoorden bedrijven- Van hen moet men met ontzetting vaststellen, dat zij hun roeping verloochenen en hun hoge be roep doen verworden tot een „vak", waarvan de kennis voor geld of overredingskracht aan de meestbiedende te koop is- Hun enige zorg is Kennelijk, dat het doden der weerloze kinderen „clean" en „vakkundig" gebeurt (Zie ook commentaar: „Mantel uitgeveegd") Ifgr. Gijsen heeft in zijn bekende zwart-wit-redeneerstijl [tl de wetgever, de publiciteitsmedia en de medische stand mantel uitgeveegd vanwege hun standpuntbepaling inzake [bortus. In bepaalde kringen zal de bisschop van Roermond de mden wel op elkaar krijgen vanwege deze filippica. Wij frezen echter, dat ongenuanceerde interventies als deze de op- pssing vari het abortusprobleem alleen maar bemoeilijken. Er zijn inderdaad artsen, die de indruk wekken dat de abor- Lskwestie voor hen primair een kwestie van geld is. Bisschop fijsen moet echter weten dat de overgrote meerderheid van de derlandse artsen deze problematiek met de grootst mogelijke krachtigheid benadert, bewust van alle aspecten, uiteraard fck de morele en ethische, die hierbij een rol spelen- I Het is al even ongepast alle publiciteitsmedia in deze over i kam te scheren. In deze krant bijvoorbeeld is bij herhaling jezwaar aangetekend tegen de ontwikkeling van de abortus praktijk en aangedrongen op een nieuwe wettelijke regeling rzake, I Dit laatste doet Mgr. Gijsen eveneens maar dan dicht hij men- jer, cue voor die wetgeving primair verantwoordelijk zijn op- [attingen toe, die voor de betrokkenen beledigend zijn en vol- :t onbehoorlijk. Ook daardoor maakt hij zich aan de onzorg- lildigheid schuldig waarvan hij anderen soms terecht zo pftig beschuldigt. (Van onze redactie buitenland) DAMASKUS Terwijl de vrees van de Arabische lan den dat Israël zich op een vijfde oorlog in het Midden- Oosten zou voorbereiden steeds groter wordt heeft de Syrische president Hafez Assad zijn legertop gewijzigd. Assad heeft Hikmat She- babi, de voornaamste Syri sche afgevaardigde in de onderhandelingen met Hen ry Kissinger over de troe penscheiding, tot stafchef van het leger benoemd. De 38-jarige Shebabi was sinds 1970, toen Assad de macht greep, hoofd van de Syri sche militaire veiligheids dienst. Sinds de oktoberoorlog van vorig jaar waren in de Sy rische legertop geen wijzi gingen aangebracht. Sheba bi vervangt nu generaal Yoessef Shakkoer, die tot plaatsvervangend minister van defensie is benoemd. Volgens Syrische kranten trekt Israël troepen samen langs de Syrische en Egyp tische fronten- Israël van zijn kant zal ter testing van de mobilisatiesnel heid al zijn reservisten oproe pen. Na het jongste kabinets beraad werd tot deze groot scheepse proefmobilisatde be sloten op voorstel van de mi nister van defensie. Peres. In een regeringsoommu-niqué (Van onze redactie buitenland) I GEN'ÈVE De leiders P> Griekse en de Turk- i OTicenschap op Cyprus fcbben gisteren na een be- freking met de Britse mi- ister van buitenlandse za- p" James Callaghan ge- jfSl (lat er nog geen defini- l.evcvorderingen te melden Tj)n. Turkse minister van inlandse zaken Turan |™es a°btte het overigens ■««chijnlijk, dat men op ten k*"- kostbare viool ken koffie gedron- Apeia® ben, trof de »an auto viol T1'? bleek de C r,,,? m 1660 door bhaause meester de Geneefse conferentie j over Cyprus zeer spoedig j nog tot een compromis zou komen wat betreft de poli-1 tieke toekomst van het ei land. Callaghan had Clerides en Denktash een plan voorgelegd voor een nieuwe staatkundige opbouw op Cyprus, dat vol gens Griekse functionarissen voorziet in de verdeling van het eiland in Griekse en Turk se kantons- In Londen is offi cieel meegedeeld dat de Britse strijdkrachten op Cyprus wor den versterkt- Grieks-Cyprische strijd krachten hebben gisteren en kele Turkse dorpen in het zuidoosten van het eiland met mortieren en machinegeweren beschoten- Het vuur is door de dorpelingen beantwoord- De Grieks-Cyprische nationale garde is in verscheidene delen van het eiland begonnen zich terug te trekken uit Turkse enclaves. In andere Turkse ge bieden blijven ze echter zit ten, zoals in de Turkse wijk van de stad Limassol in het zuiden van het eiland- De gar de houdt daar 1-700 Turken gevangen. Elders zijn de Griekse Cyrpioten begonnen met de vrijlating van Turken als een gebaar van goede wil- De spanning is er echter nau welijks door verminderd- toiuva, e» een u-I .,vervaardlgd Wcord.-u vertegen den .Z311 16-000 gul- V'anl fr611 te *ijn- PROF. Kazimierz Michalows- ki, de leider van een groep Poolse oudheidkundigen die in Egypte werkt he-eft meege deeld dat volgend jaar een on derzoek zal worden ingesteld naar het eerste graf van Alexander de Grote (356-323 voor Christus). Zijn stoffelijk overschot is later overgebracht naar Alexmdrië- BERLIJN (ANP) Het centraal comité van de Wereld draad van Kerken heeft giste ren in Berlijn bekendge maakt, dat de assembled 1975 van de wereldraad, in tegen stelling tot de vergevorderde plannen, niet in de Indonesi sche hoofdstad Djakarta gehou den zal worden. Het centraal comité dat voor zijn jaarlijkse vergadering deze week bijeen is- heeft het besluit om Dja karta als plaa-ts voor de alge mene vergadering te schrap pen, eenstemmig genomen. Er schijnt nog gebrek aan een stemmigheid te zijn over een andere plaats voor de assem- bleé, want het centraal comité vermeldde niet, waar de as sembled in 1975 dan wel ge houden zal worden. •wordt gezegd dat de oefening 24 uur zal duren. Ambassades in Israël en het hoofdkwartier van de VN in het Midden- Oosten zullen van de Israëli sche mobilisatie op die hoogte w-o-rden gesteld met het doel scherpe Arabische reacties te voorkomen. De reservisten v-an de lucht, land en zeemacht zullen per radio en via de kranten wor den opgeroepen. De Israëlische regering heeft hiiiertoe besloten om na te gaan in hoeverre de fouten die tijdens die Grote Verzoendagoorlog aan het dag licht traden in de praktijk zijn verholpen. Onze correspondent in Tel Aviv tekent hierbij aan, dat deze mobilisatie echte-r ook gezien dient te worden tegen de achtergrond van de zeer actieve Israëlische oor logsvoorbereidingen. Gedurende twee weken heb ben Israëlische leiders, in het bijzonder premier Rabin, de minister van defensie Peres en stafchef generaal Gur op het oorlogsgevaar gewezen. In het bijzonder wordt rekening ge houden met hervatting van de strijd langs het noordelijk front. De regering hield zich even eens bezig met de resultaten van de besprekingen die de minister v-an Buitenlandse Za ken Allon in Washington met de Amerikaanse leiders heeft gevoerd. Israël gaat ervan uit, dat de Geneefse vredesconfe rentie eind dit jaar zal worden hei-vat en dat daaraan vooraf gaande een Israëlisch-Jordaan- se deeloplossing tot de moge lijkheden behoort. Volgens het blad Vedi-oth Achronoth heeft minister Kissinger na zijn be sprekingen met de Jordaanse premier Zeid Rifai de Israëli sche ambassadeur in Washing ton laten weten dat Jordanië bereid is met Israël een inte rim-oplossing uit te werken Daarbij zou Jordanië de eis hebben laten v-allen dat alle Israëlische troepen zich langs de gehele lengte van de Jor- daan-vallei tien tot 12 km in westelijke richting zouden moeten terugtrekken. Jordanië zou genoegen ne men met een beperkte Israëli sche ontruiming van het ge bied ron-d Jericho. Op basis daarvan zou koning Hoessein, diie deze week eveneens be sprekingen in Washington zal voeren, bereid zijn met Israël een deeloplossing a-an te gaan. In dat geval zou de stad Jeri cho door Israël aan Jorandë worden overgedragen. Tenslotte weet het Israëli sahe blad Ma'Ariv nog te mei den dat Washington de mening van Israël deelt dat er iin het Midden-Oosten geen onafhan kelijke Palestijnse staat ge sticht moet worden. UTRECHT (ANP) Een brand aan de Leidseweg in Utrecht heeft gisterochtend het vier verdiepingen tellende pand van de ijssalon Venezia en een sigarenwinkel in de as gelegd. Beide panden stonden op de nominatie voor de sloop in het kader van de nieuw bouw in Hoog-Catharijne. De ijssalon stond al geruime tijd leeg, de sigarenwinkel was af gelopen zaterdag ontruimd. De brand is aangestoken: het vuur begon op verschillende plaatsen tegelijk. Van de brandstichting worden enige jongens verdacht. BARCELONA - Zondagna middag rond 7 uur werd de 31-jarige Portugese stieren vechter José Falcon in de Bar- celonese arena door een stier gedood- Bij het spel me» de muleta-, de kleine rode doek, reageerde de stier anders dan hij had verwacht en ging niet op het doekje maar op de man af De matador werd op de horens genomen en als een lappenpop omhoog gesmeten «r-<r MOSKOU (RTR) De Pravda, het blad van de Sov- jetrussische communistische partij, heeft gisteren de VS verweten pogingen in het werk te stellen de internatio nale olieakkoorden te gebrui ken om de ontwikkelde wes terse landen een lijn te laten trekken tegenover de oliepro ducerende landen. Het blad zegt dat het voor lopige akkoord in Brussel be reikt door de coördinatiegroe-p voor energie, bestaande uit de V.S., Canada, Engeland, West- Du'itsland, Luxemburg, Italië- België, Nederland, Ierland, De nemarken, Noorwegen en Ja pan om het oliieve-rbruiiik te verminderen en een pool van de bestaande hulpbronnen te vormen in feite alleen maai de belangen van de V.S. dient. Door er naar te streven dat de olieverbruikend-e landen min der afhankelijk wio-rd-en van de olieproducerende landen, verzekeren de V.S., zelf een be langrijke olieprodiucen-t, zich ervan dat de andere westerse landen ziCh in geval van een crisis tot Washington moeten wenden om olie te krijgen. Het in Brussel gesloten voor lopige akkoord, aldus de Prav da, is een poging de overige leden van de coördinatiegroep te binden aan dfe oliepolitiek van de V.S. ROME (ANP) Terwijl Noordwest-Europa wordt geplaagd door aanhoudende depressies heeft Italië een warme, droge zomer. Een Italiaans jongetje loopt hier over de gebarsten grond j langs de bijna uitgedroogde! bedding van de rivier de; Tiber. NIAMEY (RTR.) Een on geluk met een Iljoesjin-18 van de maatschappij Air Mali heeft aan 48 personen het le ven geikost. Veertien inzitten den overleefden het onge luk. Volgens het bureaiu voor de luchtveiligheid in Afrika te Niamey in Niger stortte het toestel neer bij Oeagadoegoe, de hoofdstad van Opper-Volta. Het was op weg van Djeddah in Saoedi-Arabië naar Bama ko, de hoofdstad van Mali. Na een tussenlanding in Chartoejn in Soedan zette de Iljoesjin koers naar Kano. Als gevolg van slecht weer en door een slecht functioneren van de in strumenten raakte de machine uit de koers. Tenslotte pro beerde de piloot op vijf minu ten afstand van de luchthaven van Oeagadoegoe een noodlan ding uit te voeren op de weg naar Niamey. Hierbij veronge lukte het toestel. Amsterdam (anp) Kolo nel C.A. Verwaal is benoemd tot leider van het leger des Heils in Nederland. Hij volgt kommandant Leslie Pindred op, die is overgeplaatst naar het oostelijk territorie van Australië. Pindred heeft drie jaar lang in Nederland de lei ding gehad. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Veronica- programmaleider Rob Out wil de gistermiddag niet zeggen of Radio Veronica na 1 septem ber haar uitzendingen zal stoppen. Zoals gisteren ge meld, wordt dan de wet van kracht die omroepuitzendingen van buiten het nationale ge bied vanaf schepen en vlieg tuigen verbiedt. Het niet op volgen van het verbod is vol gens deze wet een misdrijf. Rob Out vindt het een trieste zaak dat Veronica na veertien jaar toch nog moet verdwij nen. „We gaan in geen geval illegaal verder, maar we blij ven zoeken naar een gaatje. Het schip blijft voorlopig op zijn plaats in de Noordzee voor de kust van Schevenin- gen." Aldus Rob Out, die de beslissing in strijd vindt met de democratische gedachte. Bovendien, aldus zijn com mentaar, gaat het om de werkgelegenheid van tachtig mensen. Radio Noordzee stopt na 1 september definitief met haar uitzendingen, zo heeft di recteur De Mol desgevraagd laten weten. Beide piratenzen ders hebben inmiddels n-u als legale omroepstiohtingen weer bij minister Van Doorn (CRM) aanvragen voor zendtijd via de Hilversuimse stations ingediend om aspirant omroepverenigingen te wor den. Daarvoor heeft men 15.000 leden nodig. vergrepen- Na hun daad zetten de mannen het meisje op straat, dat direct naar de poli tie ging en aangifte deed- De politie reed daarop naar de woning en trof het drietal nog aan- CAMARILLO (Californië) (AFP) Drie met revolvers gewapende mannen hebben 34 passagiers van een Grey- houndbus op weg van Holly wood naar San Francisco ge terroriseerd- Voordat zij er met ongeveer 3.000 dollar uit de portefeuil les en beurzen van de passa giers van door gingen, ransel den de drie negers een 56- jarige man die geen geld op zak had, al, bedreigden andere inzittenden en probeerden een jong meisje te verkrachten- (Van onze redactie binnenland) SCHIEDAM/ARNHEM/ UTRECHT In Arnhem en Utrecht zijn twee meisjes (heiden zeventien) ver kracht. In Schiedam werd een 78-jarige vrouw aange rand. De dader van dit laat ste misdrijf bekende voorts nog, dat hij in april een ze venjarig meisje had ver kracht. Dit laatste geval heeft de 43-jarige zeeman B.S. uit Vlaardingen gisteren tegeno ver de politie van Schiedam toegegeven- Hij had het meis je, dat van school onderweg naar huis was, in zijn auto meegenomen en zich aan het kind vergrepen. Deze Vlaar- dinger werd door omwonenden gegrepen nadat hij een 78- jarige vrouw aan de Rotter- damsedijk in Schiedam had aangerand- De buren van de oude vrouw hielden de zee man in het oog omdat hij eer der geprobeerd had in aan grenzende woningen binnen te dringen- Hij stelde zich voor al-s controleur voor een ge meentelijke dienst- Omdat de buren vonden dat hij wat al te lang bij de oude buurvrouw vertoefde posteerden zij zich hij de deur- Toen hij naar buiten kwam werd de zeeman zodanig afgetuigd dat hij voor behandeling overgebracht moest worden naar het zieken huis. De politie ging vervolgens tot arrestatie van de man over- Tijdens de verhoren kwam de Vlaardimger tot zijn bekente nis inzake de aanranding van het Schiedam se meisje in april. Het geval in Arnhem betrof een 17-jarig meisje uit Wes- tervoort- Zij werd door drie jongemannen met geweld naar de woning van een van hen gebracht, waar zij door twee van de mannen werd ver kracht- Het drietal trof het meisje bij het station van Arnhem aan, waar zij een taxi zocht voor de rit naar huis. Het meisje ha-d de laatste bus naar Westervoort gemist. Plot seling werd zij vastgegrepen, in een auto gesleurd en naar het huis gebracht. Na enkele klappen en onder bedreiging van een windbuks werd het meisje gedwongen zich geheel uit te kleden, waarna twee van de mannen zich aan haar En in Utrecht tenslotte werd op een bank in het Thomas a Kempisplantsoen een 17-jarige in-pakster door twee jonge mannen verkracht. Het meisje was een bar ingegaan op een aanbod van een man om haar naar huis te brengen. Onder weg sleurde hij haar het plantsoen in, waar een a-ndere man stond te wachten- De po litie, die het meisje even later op straat vond, ontdekte in de omgeving kort daarop twee mannen in een auto die aan het signalement voldeden- Te voet vluchtten zij ieder in een andere richting- Een van de mannen, de 18-jarige M-K-. zortdei beroep kon worden aangehouden- Hij had nog een pluk haar van het meisje tus sen zijn horlogebandje- De an dere man is nog voortvluch tig- fn 'I kort IN het water van de Welplaat- haven in Rotterdam is tien tot dertig ton ruwe olie terechtge komen. Politie en havenautorie- teiten zoeken uit wie de ver vuiler is geweest. DE Italiaanse politie heeft in onderaardse gewelven in Bo logna het hoofdkwartier opge rold van de rechtse, extremis tische beweging „Anno Zero" (jaar nul). HET inwonertal van de West- duitse Bondsrepubliek zal voor het jaar 2000 van 61 tot 57 miljoen dalen wanneer de hui dige afname doorzet. HET gemeentebestuur van Le ningrad heeft het plan goedge keurd een 26 kilometer lange golfbrekerdam te bouwen in de Finse golf, voor de toegang tot de stad. DE Arnhemse politie heeft vier Turken uit Arnhem aan gehouden, die in het park Sonsbeek in Arnhem een schaap hadden geslacht en de huid en de ingewanden daar hadden achtergelaten. Tussen de ingewanden trof de politie een brief aan, die naar het adres van een van de slachtof fers leidde. LISSABON (RTR) Gis termorgen tien uur is de rust in de gevangenis van Lissa bon weergekeerd. Zondaga vond waren daar 576 ex-agen ten van de geheime politie van het ten val gebrachte re gime in opstand gekomen na de dood van een hunner, wie het aan medische bijstand zou hebben ontbroken- De muiters stonden ten lange leste toe dat de politie het stoffelijk over schot weghaalde- De overheid heeft gezegd dat het slachtof fer overleed aan een hartver lamming en dat zijn dood maar een voorwendsel was. Nadat het lijk was wegge haald keerde de rust terug en gaven de muiters hun verzet op- Ze zouden geen vernielin gen hebben aangericht- Niette min ziin de soldaten die bij de gevangenis postgevat hadden, gebleven-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7