PLAN VAN MINISTER Subsidie voor naast steun GRUYTERS: alle huurders huiseigenaars berliet een Belli] koppel Protesten tegen prijsverhoging apothekers Kabinet kleunde mis met verklaring over aftreden van Nixon Surinamers wantrouwen Nederlandse voorstellen ER f ;e- morv assistente ge- SCHUIMBED VOOR TANKAUTO M en Voorlopig niet meer bij Wilton J»* dijkhof ^kandelmij. b.». beek ze bergen Drie aanhoudingen na moord op meisje NATIONALITEITS- KWESTIE: IAN B.V. binnenland buitenland Nieuwe president [Zucht van verlichting Zes eeuwen celstraf l«imarTO Nederland Feiten anders Afluisteren Percentages Heffing Bodewes neemt scheepswerf in Deest over Aage M. terug naar Leeuwarden Kaper weei kerngezond srdag 10 jrijf zoeken wij kontak, [ressorteren onder Ho orde volgende taken: verkoop-en service. werkzaam zijn, et kliënten entoeleve. organisatie en r buiten. ;hten uit naar iemand nde eisen voldoet; inis van - en een be- notoren (MTS of HTS. ganisatorische capa. houden van commer- ebben voor een goede ben psychologisch on- itie over opleiding en man B.V. Postbus 13, vordt gegarandeerd. agen wij met spoed snelweg (120 km) be- m te komen. ebrandestraat te Has- onze service-dienst bgelijkheden voor een )r wenst te worden op- Inisch gebied gewenst. I B.V. 78 Industriële installaties mogelijk: dagen) sreist. gens rijksregeling gens rijksregeling k - te richten san H. C. van den Dunge"> Zaterdag VO augustus 1974 9 13 |gen ren harde werker, geen briljante persoonlijkheid. Als poli- ficus geen doordrammende scherpslijper of sluwe intri- n, maar een man,, die tegenstellingen door compromissen 'robeert te overbruggen. Schandaaljagers hebben nooit be- 'nqstelling voor hem gehad want hij gelooft in God en zijn iij, vindt een goed huwelijk en gezin belangrijk en gaat vanuit, da! welvaart en vooruitgang binnen het bereik lig- vari mensen, die stevig aanpakken. Zo ongeveer ziet het fret ei uit van Gerald Ford (61), sinds gisteren de nieuwe M-ste) president van de Verenigde Staten. ford Is niet te benijden. Door Nixon uit de schaduw van her ij!ie Huls naar voren gehaald als opvolger van een vice-pre- ident (Agnew), die corrupt bleek te zijn is hij nu verder door schoven naar de machtigste positie van zijn land, niet als •kozene van het volk maar enkel als gevolg van het jammer lijk falen van de man, die hem als naaste medewerker had aan getrokken. Kan zo iemand nu de natuurlijke leider zijn van de iflje westerse wereld, de president, die in Amerika de een- ieid herstelt? hedendaagse geschiedenis kent meer voorbeelden van men- i jen die ais tweederangs figuren aangediend, zich ontpopren Lis grote persoonijkheden. Truman eri paus Joannes wareri zulke figuren. Het is zeker niet ondenkbaar, dat president jrd ook zo'n man zal blijken te zijn. Misschien juist vanwege bet feit, dat hij als staatsman niet met kop en schouder boven dereen uitsteekt. De wereld, Amerika vooral, heeft langza- terhand schoon genoeg van briljante politici die zich boven I alles en iedereen verheven voelen. Er vindt een herwaarde ringplaats van „ouderwetse" politieke deugden als degeli|K- L|d, redelijkheid en betiouwbaarheid. Fords succes in eigen land en op het internationale vlak Zal |ln belangrijke mate afhangen van de mensen, die hij als naas- I te medewerkers zal aantrekken. Dat hij zich voor alles van de medewerking van Kissinger heeft verzekerd is een hoopvol te ken Zo sprak ons ook de rede a«t waarmee hij gisteren zi|n ware ambt aanvaardde. De president van Amerika lijkt nier langer een teken van tegenspraak te zijn, maar een van ver- [zoening. klixons afscheidsspeech was een knap stuk theater. Zijn act was echter te voren tot mislukking gedoemd. Hij zal niet, wat hij zo graag had gewild, in de herinnering blij ven voortleven als de grote vredesapostel die door een onge lukkige samenloop van omstandigheden zijn zegenrijk werk |voor de mensheid niet mocht afmaken. Achter het masker I van de grote staatsman is ook bij zijn laatste TV-optreden her jezicht herkenbaar gebleven van de politieke fraudeur. De man, die nog maar enkele jaren geleden door liefst 62 mil- ten Amerikanen op de hoogste post in het land was geroepen, had tegelijk niets meer om afstand van te doen. Ook bij zijn trouwste vrienden en volgelingen had hij tenslotte alle gezag en vertrouwen verloren. Amerika heeft hem met een zucht van verlichting zien gaan. Het liefst zou men hem nu helemaal vergeten maar dat zat wel niet mogelijk zijn. De Amerikanen komen immers niet om Ide vraag heen, of de justitie Nixon verder ongemoeid kan la llen. Waarschijnlijk zouden de meeste Amerikanen dat wel wit- 1 len - ze hebben de buik vol van WATERGATE maar hoe [moet het dan met die grote groep naaste medewerkers van JNixon, die wel vóór de rechter zijn (of worden) gesleept? Het is te hopen, dat Amerika voor dit moeilijke probleem een oplossing vindt, die het rechtsgoed bevredigt en geen hin derpaal vormt voor de herordening van de Amerikaanse sameri- [leving. Wat dit laatste betreft lijken de vooruitzichten toch wel opgevend. Want wat voor ellende de WATERGATE-atfaire look veroorzaakt mag hebben er is in ieder geval ook iets heel Jbemoedigends naar voren gekomen: namelijk het zelf zui verende vermogen van de democratie- Iedere echte democraat kan daaruit moed puften. Wat er ook op het democratisch be- I stel aangemerkt kan worden, het NIXON-drama heeft bewezen, I dat het onkruid een vri|e samenleving niet kan overwoekeren, j Dat een vrjje, onafhankelijke pers hierbij, zoals de WAlER- IGATE-affaire heeft aangetoond, een essentiële rol vervult is een j tunstatering, die lezers er toe zou moeten aansporen hun Krant kritisch te lezen en |ourna!isten met nadruk wijst op hun raak I en verantwoordelijkheid. 1 (ADVERTENTIE) SAN ANTONIO (AFP) Eler Wayne Henly is donder dag veroordeeld tot in totaal 594 jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in de moorden op 27 jongelui tij diens sexuele en sadistische orgieën. De rechtbank vertelaarde de 18-jarige Henley schuldig aan zes moorden en veroordeelde hem daarvoor tot zesmaal 99 jaar gevangenisstraf. UTRECHT (ANP) De Contactraad Geneesmiddelen industrie is boos over het - feit dat de apothekers besloten hebben de apothekersmarge op alle merkgeneesmiddelen op te trekken met de maximaal door minister Lubbers toegestane marge van 18 pet., een maat regel die betekent dat de pu blieksprijzen met vier tot vijf procent zuilen stijgen. De 'contactraad, waarin alle erkende Nederlandse fabri kanten en importeurs van ge neesmiddelen zijn verenigd, heeft in een brief aan minister Lubbers (Economische Zaken) gevraagd om deze door de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) getiofldni prijsmaatregel ongedaan te maken. De KNMP is volgens de contactraad eigenmachtig overgegaan tot een margever- groting in de geneesmiddelen- sector ernstig verstoort. Dat de apothekers uit be drijfseconomisch oogpunt geen behoefte hebben aan een maximale margeverhoging mag volgens de geneesmidde lenindustrie blijken uit het feit dat onlangs minister Lub bers de 50 cent toeslag' die de apothekers per recept mochten rakenen heeft verboden. De ziektekostenverzekeraars zijn ook verbolgen over de stap van de apothekers. De voorzitter van de Kontaktcom- miss-ie Landelijke Organisaties van Ziektekosten verzekeraars- (KLOZ), de heer Th. F. Kok, sprak vrijdag over een „on- d'everzeke enbnned verwachte stijging" waarvan de verzekerden de dupe wor den. Geneesmiddelen vormen een belangrijk onderdeel van het verzekerde pakket en als de overheid niet ingrijpt, zal de margeverruiming bij de apothekers leiden tot een kos tensitijging die een verhoging van de premies noodzakelijk maakt. HET LEGER van Ethiopië heelt vrijdag een van de naas te medewerkers van keizer Haile Selassl, diens adjudant luitenant-generaal Aseffa De missie, gearresteerd. ISRAëLISCHE toestellen heb ben vrijdag rond het midda guur enige tiid aanvallen uit gevoerd op de stad Rashaya el-Fakhar en het district rond de rivier de Hasbani, in het zuiden van Libanon. DE STICHTING Oecumeni sche Hulp in Utrecht en de stichting „Wilde Ganzen"-Ikor te Hilversum hebben 40.00 gulden ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van do recente overstromingsramp in Rangladesj. Op de kruising Purmer- weg Leeuwarderweg in Amsterdam kantelde een tankwagen met benzine. De hoofdstedelijke brandweer was snel ter plaatse om met een dikke laag schuim het gevaar te bezweren. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De scheepswerf Wilton Feijenoord heelt de aanvraag bij het mi nisterie van Sociale Zaken om tweehonderd buitenlanders te mogen aantrekken opgeschort, Dit heeft de directie vrijdag middag aan de ondernemings raad laten weten. Bij de Sohiedamse werf werken op het ogenblik al on geveer zevenhonderd buiten landse arbeidskrachten. De bedrijfsiedengroap heeft zich in een brief aan minister Boersma van Sociale Zaken verzet tegen het plan honderd Joegoslaven en honderd Tur ken aan te stellen. De groep die zich gesteund wiist door de industriebonden ziei in de brief dat het percentage buitenlanders onaanvaardbaar tot boven de twinltig zou stijgen. Veel Nederlanders veriaten het bedrijf, om-dat er dikwijls spanningen zijn, vooral in de nacht en in de weekeinden, als de Nederlandse werkne mers zich een minderheids groep voelen, zo verklaarde de bedirijfsledengroep in de brief aan die minister. I SSUffla •Hxirdweegseweg 15 'leer Areiuiskerke Tel- 01106 - 1502/ 1392. (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet-Den Uyl heeft gisternacht na het aftreden van president Nixon van Amerika grote opschudding veroorzaakt door een eerder uitgegeven verklaring over dat aftreden in te trekken en te vervangen door een andere van wezenlijk andere inhoud. Hekelde de Nederlandse rege ring in haar eerste verklaring nog fel de methoden en mid delen, die Nixon en z'n mede werkers gebruikten om hun doel te bereiken (afluisteren, inbraken, leugens, schending van de grondwet, meineed), een halfuut'later verdween deze passage plotseling uit de verklaring. Het ls niet duidelijk op wiens gezag de verklaring werd veranderd, omdat de Rijksvoorlichtingsdienst daaro ver in alle talen zwijgt. Direc teur De Ru van de RVD zei alleen, dat het uitgeven van de eerste verklaring een fout van zijn eigen dienst is ge weest. Volgens hem was afge sproken, dat de conceptverkla ring die het kabinet 's mid dags al klaar had niet zou worden gepubliceerd voordat Nixon zijn rede zou uitspre ken. Mogelijk zou die na af loop van de rede dan nog kun nen worden aangepast. Dat is Juist Burger moest gisteren hals over kop terug naar Was hington om de nieuwe presi dent Gerald Ford te beëindi gen Naar verluidt hoorde Kingdom Gould, van de eerste Nederlandse verklaring om streeks halfdrie via de tv. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Huurders van alle soorten huizen kunnen ssbsidie krijgen, ook van particuliere huurwoningen in ge liberaliseerde gebieden (buiten de Bandstad), voor wie dit tot nu toe niet gold. Huurders van woningen buiten het westen van het land, die eigendom zjjn van particulieren komen alleen in aanmerking voor subsidie, wanneer zij dit jaar ongeveer 5.000,aan huur betalen en niet in erg luxe huizen wonen. ook gebeurd, maar, zo stelde De Ru, dat betrof geen essen tieel punt dat van politiek be lang zou kunnen zijti. De feiten zijn echter anders: de eerste verklaring werd door de RVD aan het ANP doorgegeven nadat Nixon zijn rede had gehouden, Nixon be gon precies om 2.00 uur zijn speech. De verklaring van de Nederlandse regering ver scheen om 2.28 uur op het \NF-net. Waaruit kon worden opgemaakt, dat de conceptver- 'tlaring die 's middags al was opgesteld, dus niet behoefde te vorden aangepast. Echter, ure cies een halfuur later (3.00 uur) verzocht het ANP de aangesloten kranten de eerste verklaring in de prullenmand te gooien. Zeven minuten iater verscheen de tweede verkla ring, waarin de belangrijke passage over de Nixonmetho- den was verwijderd. De RVD wilde niets zeggen over het motief van deze han delwijze. Het is niet aanneme lijk, dat de verklaring op ver zoek van een of meer Neder landse ministers is gewijzigd, omdat het voltallige kabinet de verklaring 's middags al had goedgekeurd. Opvallend was wel de aanwezigheid van de Amerikaanse opperrechter in Den Haag, Warren Burger, die op bezoek was bij de heer Kingdom Gould, de VS-am- lil haar eerste verklaring zegt de Nederlandse regering letterlijk: „De gang van zaken onderstreept ook dat het dra gen van verantwoordelijkheid bijzondere verplichtingen schept. Het leert opnieuw dat de methoden en middelen die we in de politiek gebruiken bepalend zijn voor de waarde van de doeleinden, die we nastreven". Beide zinnen wer den geschrapt. In feite veroordeelde het ka binet in z'n eerste verklaring keihard de afluisterpraktijken van het Witte Huis. Op de vraag aan de RVD of het verwijderen van deze pas sage, iets te maken heeft met Huiseigenaren, die huren vragen, die lager zijn dan 6>i% van de stichtingskosten van die woningen, kunnen ook subsidie krijgen. Deze over heidssteun is bedoeld om deze verhuurders een redelijke op brengst van hun investeringen in hun huizen te garanderen. Deze subsidie kan jaarlijks maximaal 8% worden ver hoogd. Dit percentage is hetzelfde, waarmee zoals al bekend is, jaarlijks de verplichte huur stijgt voor gesubsidieerde wo ningen, die niet ouder zijn dan 7 jaar (gemeen te woningen, huizen van woningbouwvere nigingen en premiehuurwonin- gen). Dit zijn. enkele plannen van minister Gruijters en staatsse cretarissen Van Dam en Sehaefer (allen Volkshuisves ting) uit hun nota huur- en subsidiebeleid. Dinsdag a.s. behandelt hoogstwaarschijnlijk de ministerraad deze nota. Mi nister Boersma (Sociale Za ken) is tegen de voorstellen tot een jaarlijkse huurverho ging van 8%. Deze bewinds man verwacht een fikse stij ging van de kosten van levens onderhoud ervan. Een duur der leven drijft de lonen en de uitkeringen van vele socia le verzekeringen (aow, wao, werkloosheids- en bijstands wet) omlhoog. Ook de premies gaan dan omhoog, zo vreest drs. Boersma, met alle nadelige gevolgen voor de koopkracht (reëel besteedbaar loon). Als de ministerraad akkoord gaat met deze nota komt er ook een nieuw systeem van het bepalen van beginhuren en huurverhogingen. De huurver hogingen gelden dan voor alle soorten huizen in het hele land. Jaarlijks stelt het kabi net dan vast welk percentage huurverhogingen geldt. Deze verhogingen zijn afhankelijk van de loon- en prijsontwik kelingen. Andere voorstellen zijn. Een verplichte huurverho ging van hoogstens 8% voor gesubsidieerde woningen ge durende de eerste 5 jaar na de bouw. Huiseigenaren, die hun ver huurde woning willen verko pen, moeten dit eerst te koop aanbieden aan hun huurder. Huiseigenaren moeten in stemmen met wijzigingen, die de huurder wil aanbrengen inj de gehuurde woning, maar ookj omgekeerd in bepaalde om standigheden. Schadeloosstelling voor vei- huis-, inirichtings- en andere sterdammer aangehouden, wiens doen en lat n van de afgelopen dagen nu wordt na gegaan. kosten aan huurders, die van de reohter hun huurwoning moeien verlaten, omdat ver huurder wegens dringende re den er zelf in wil trekken. Huurders, die het mini mumloon verdienen, van gewo ne woningen hoeven niiet meer huur te betalen dan hoogstens 10% van het inkomen, waaro ver belasting moet worden be taald. Huurders, die ongeveet f 18.500 verdienen, hoeven niet meer huur te betalen dan eenzesde of eenzevende van het inkomen. Huurders met een inkomen van f 25.000 mo gen maximaal 20% van hun inkomen aan huur betalen. Via deze en andere maatre gelen willen de bewindslieden de doorstroming van huurders uit goedkope naar duurdere huurwoningen sterk stimule ren. De huurgewenningsbij- drage (overheidssteun om huurders te wennen aan hoge re huren) worden algemeen. Tot nu toe werden deze alleen in bepaalde gevallen toege kend. Overigens komt er een tij delijke doorstromingsheffing, die volgens de voorstellen in de loop van 1976 en volledig in 1977 gaat geiden. Deze hef fing wordt verplicht voor huurders met een inkomen bo ven de weistandsgrens (grens, tot waar men loonbelasting moet betalen), die minder dan 10% van dat inkomen aan huur betalen- Zij bedraagt met een zeker maximum zoveel als het verschil is tussen 10% van het belastbaar inkomen en de feitelijk betaalde huur- De doorstromingsheffing moeten alleen die huurders betalen, die onder de inkomstenbelasting vallen en een huur betalen van f 250 of minder per maand. En tóch zullen we hem mis schien toe! missen, al toas het alleen maar als doordraver- van-de-week. Kijk, als er eens een week was waarin Luns of zo echt niet iets doordramme rigs had gedaan, dan was hij er altijd nog. Het is alsof we afscheid moeten nemen van een voort durend nadrukkelijk aanwezi ge. Niet van een goede vriend, oh nee. Wij waren geen vrien den. Dat weet u wel. Nee, geen vrienden. En nu weten wij wel dat er weer medelijdende zielen zijn die medelijden hebben met die eenzame man (al heeft-ie zijn vrouw en zijn dochters al tijd nog), maar deze medelij dende zielen moeten maar bedenken dat hij het zelf is geweest, die de eenzaamheid heeft opgezocht. Reeds. ja, we zullen hem missen, dat kan gewoon niet anders, onze Tricky Dick, Richard Millionhous, onze Nixon Mole naar en hoe hij al die jaren genoemd magzijn. Het is een afscheid zonder tranen (onzerzijds)een af scheid zelfs zonder weemoed; het is opurekkender een man te volgen die eerlijk is (par don: lijkt) zoals Ford dan een man die oneerlijk is- Een Ford is nog geen Cadil lac, maar hij rijdt toch ook aardig. Dat neemt niet weg dat wij mét Richard de zaken eens- gaan overdenken. Vanaf nu. •ir Tot ziens dus maar weer. MERIJN (ADVERTENTIE) Hilvarenbeek bij Tilburg Vraag op 't station naar de N.S -trip AMSTERDAM (ANP) De moordbrigade van de Amster dams politie heeft na het vin den van de vermoorde tienja rige Helene Isaac al drie aan houdingen verricht naar aan leiding van de talloze tips, die over dit afschuwelijke gebeu ren zijn binnengekomen. De eerste twee verdachten zijn inmiddels al weer op vrije voeten gesteld omdat zij met deze zaak niets uitstaande bleken te hebben. Donderdag avond werd weer een Am bassadeur in Den Haag (wiens het afluisteren van telefoons naam voorkomt op de Üjst van Amerikaanse ambassadeurs die hun post „gekocht" zouden hebben met het storten van een groot bedrag in de verkie zingspot van president Nixon). van verdachte misdadigers (een gangbare praktijk in Ne derland) luidde het antwoord: „Er moet helemaal niets ach ter worden gezocht, dat met politiek te maken zou heb- UTRECHT (ANP) De in ernstige liquiditeitsmoeilijkhe den verkerende scheepswerf gebr. Van der Werff B.V. In het Gelderse Deest wordt defini tief overgenomen door scheepswerf Bodewes te Mil- lingen, de werkgelegenheid voor de 509 werknemers in Deest en Nijmegen blijft be houden. Dit hebben de bij het ovei leg betrokken scheepswerven en de vakbonden vrijdagmid dag bekendgemaakt. Vrijdag waren de slotbesprekingen tussen Bodewes, Van der Wei'f, de vakbonden en de Franse reder, die een order voor twee chemicaliëntankers bij Van der Werf plaatste. De ze order leverde Van der Werf door allerlei tégenvallens een miljoenenstrop op. (Van onze redactie binnenland) WILLEMSTAD Twee werkgroepen van de koninks- rijkscommissie hebben diverse interimrapporten uitgebracht over de kwestie van de natio naliteit na de onafhankelijk- neid van Suriname eind vol gend jaar- Een van de voor stellen van werkgroep 1 is om Surinamers in Nederland bij de onafhankelijkheid van Su riname de Nederlandse natio naliteit te geven én een „la tente" of sluimerende Suri naamse nationaliteit, wat in houdt, dat een definitieve na tionaliteit kan worden verkre gen zodra deze Nederlandse Surinamers langer dan twee jaar in Suriname wonen- Meerderjarige Nederlanders, in Suriname geboren en woon achtig zouden volgens de werkgroep, bij de onafhanke lijkheid de Surinaamse natio naliteit moeten krijgen- De leider van de Surinaam se oppositiepartij VHP, Laeh- mon, zei niet helemaal tevre den te zijn met de huidige voorstellen- Hij stelde voor om ook een latente Nederlandse nationaliteit in te voeren voor Surinamers in Suriname, om dat hij bevreesd is dat er an ders een grote stroom Surina mers naar Nederland zal trek ken, om toch de Nederlandse nationaliteit te behouden- Volgens de voorzitter van (ie Surinaamse sectie, mr- E. Ka ramat AU gaat het door de Nederlandse delegatie inge diende werkstuik er vanuit dat Surinamers in Nederland de Nederlandse nationaliteit moe ten verliezen. De Surinaam se delegatie zal voor het be houd van de Nederlandse nati onaliteit vechten, zei hij, om de Surinamers maximale be scherming te bieden. Vier Surinaamse verenigin gen in Nederland, stellen voor om de Surinamers na de onaf hankelijkheid zonder meer de Nederlandse nationaliteit te laten behouden, naast hun nieuwe Surinaamse national! teit- Na tien jaar zou de be trokkene dan moeten kiezen welke hij wil behouden- Vol gens de verenigingen moeten de mensen niet onder onnodi ge psychische druk geplaatst worden, maar is een periode van langdurig overdenken en het zorgvuldig voorbereiden van de remigratie naar Suri name nodig (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De rechter commissaris in Den Haag heeft vrijdag de vordering van de officier van justitie afge wezen om Aage M. in verhand met de inbraak bij het Haagse AMRO-bankfiiiaai in bewaring te stellen in Schcveningen. Na deze beslissing is Aage op transport gesteld naai Leeuwarden om daar zijn vier en een half jaar gevangenis straf verder uit te zitten, waartoe het hof in de Friese hoofdstad hem had veroor deeld. Aage M. heeft steeds ont kend iets met de Inbraak in het AMRO-filiaal te maken te hebben gehad. DEN HAAG (ANP) De 23-j-arige Palestijn Adnam Ah mad Nuri, door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor het kapen en in brand steken v-an een Brits passagiersvlieg tuig, is weer kerngezond. Dinsdag verschenen er berich ten dat de man met een blin- dendarmontsteking opgenomen Was.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9