[Aardgas pas (duurder op 1 januari 1975 >act-VW particuliere wellicht niet meer mogelijk Regeringshulp boeren en tuinders Ier hoge verd1e..., vd- HoogJ .leSSE^ van: PVDA-WERRGROEP STELT EISEN MILJOEN SCHADE NA DIJKDOORBRAAK Verkoop duurdere sigaretten vóór 15 augustus verboden Het geld ligt op straat Actiecomités gaan met CLO's praten Zwarte Orde kondigt moorden aan Nederland doet water bij de wijn 26e oude kunst en antiekbeurs museum het prinsenhof delft VELAARS AERLUI Morgen gaan we Oaarhet de Compact-VW I istraat 4 ook uitverkoop «n kasten DONGEN binnenland buitenland (IJ meerverbruik hoger tarief /erdere stijging I We nemen voorshands aan, dat de heer Boersma zijn be lofte waarmaakt en met voort varendheid werkt aan maatre- jelen ter bestrijding van de Werkloosheid. Want als de re gering op dit terrein even traag zou reageren als in eer ste instantie op de noodtoe stand onder de boeren dan tuden er wel eens rare din- genk kunnen gebeuren. IN Particulieren CD A-NOTA OVER ECONOMISCHE ONTWIKKELING E'-:^v,otedeWn;°nPeil na<5e"B Biiiik overvallen 1)1 Zwolle J Zwolle^ 0p de NMB ,n I masker. mannen, die witte "en nr.'0fer - verdwe- I girjeiK 50000 Nederlandse I ör»g aan" aanzienlijk be- (j s aan buitenlandse vaiu- Vlooieninvasie in nieuwbouw Alkmaar Oprichter Hitler- Jugeud overleden 3 I ■nn?tWeri! een bljkan- Op'n acht-daagse NS vakantiereis kom je ogen te kort. Maatregelen Ministers naar boerenprotest KONINKRIJKS COMMISSIE Proces tegen Dracula van Neurenberg verdaagd I ■1H spoed rantie loon srifrt. I ha park - 6 ha vijver n, kwartier van het sr., if stadscentrum. Ijsstadion™' juli en augustus. Doifijnenshows,foe,botp derspe'en, pon golf, zwembad, te„ni tana, snack en rest, EWIJNPARK .port-, cultuur-, .n om.p,„n,n„ september. Elke zaterdaq vanuw 1 zitplaatsen). GRATIS TOegJn&H uit iagnose garanderen een irende en waterdichte _efs de Golf is, merkt tt 11 proefrit. Hoe weinig ni| I jaren dat u'm hebt.» I rerschotten smaterialen met k'e outen) wandplaten in edele ok watervast verlijmi triplex, multiple"' orten enz. van 19.00 21.00 uur e« van 9.30 - 11.30 uw* ein Tichelrijt te Dongen- t nbladen iten len int 9 augustus 1974 Ook in juli is het aantal trklozen weer verder geste- Het schrikbeeld van D.000 werkzoekenden aan hei eind van het jaar, dat mi nister Boersma laatst getekend ;eft, lijkt realiteit te gaan —vorden. Een extra aanwijzing ten aanzien van de ernst der si tuatie geeft de Duitse arbeids markt. Daar in West-Duifsland is het aantal werklozen in één jaar van 216.000 tot liefst U90000 gestegen. Een bewijs [dus dat het ook de Duitse eco nomie, van wie de Nederland- Ise in sterke mate afhankelijk lis, niet naar den vleze gaat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De pr(js van het aardgas zal dit jaar nog niet worden verhoogd. De verhoging gaat pas in op 1 janu ari 1975. Minister-president Den Uyl deelde dit gisteravond na afloop van de kabinetszitting mee. De premier herriep daarmee een eerdere uitspraak van hem, dat dit jaar wel een aanpassing van de prijs noodzakelijk zou zijn. Reden van het uitstel is vol gens de premier de ingrijpen de tariefsherziening, die met de verhoging van de aardgas- prijs gepaard gaat. Over die tariefswijziging is nog geen overeenstemming bereikt met het Vegin (de vereniging van gasdistributiebedrijven) De ingrijpende tariefsherzie ning houdt verband met het verbruik. Gezien de energie- schaarste wil de regering af van het tot mu toe gevoerde beleid dat bij meer verbruik de prijs van het aardgas goed koper wordt (bij verbruik van 600 kubieke meter betaalt men nu 26 cent en bij een verbruik van 7000 kubieke meter 10,5 cent). De regering ls van mening dat ook bij particulieren ver schil moet zijn tussen klein verbruikers en grootverbrui kers. Verbruikers van meer aardgas zullen in de toekomst dan ook meer moeten gaan betalen. Kleinverbruikers daarentegen minder. Dat is ook de reden aldus de pre mier, dat niet precies de hoog te van de aardgasprijsverho- ginig kan worden aangegeven. Voor sommigen zit er mis schien een, verlaging in, ande ren betalen wellicht evenveel en een andere categorie zal misschien viijf cent per kubie ke meter meer moeten gaan betalen, aldus de minister-pre- sidnt. Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De economi sche groei mag niet toit stand komen ten koste van ons mi lieu, ten koste van de beschik baarheid van voldoende grondstoffen voor toekomstige ontwikkelingskansen van de generaties of ten koste van de derde wereld Dit is „een kernpunt" uit de nota „Gerede twijfel", opgesteld door de wetenschappelijke instituten van KVP, ARP en CHU. De nota bedoeld als een bijdrage in de discussie over de perspectieven van onze economische ontwikkeling zegt dat het niet mogelijk is te voorzien welke gevollgen het toepassen van deze norm zal hebben- De nota geeft ech ter wel „heel globaal, bij wij ze van indicatie" een beeld van de mogelijke gevolgen- De samenstellers houden o-m- rekening met een gelijk- blijven (dwz- niet meer groeien) van de totale vrij be steedbare looninkomens. Men is wel van mening dat er dan binnen die looninkomens nog herverdeling zal moeten plaatsvinden- De mogelijkhe den hiertoe willen de drie we tenschappelijke instituten ech ter niet overschatten. Velen zullen menen dat het moeten aanvaarden van een zgn- nullijn het uitvoeren van •deze norm voor de economi sche groei op losse schroeven tal zetten, oimdat ons volk dit niet zal accepteren, aldus de nota. Een dergelij k beleid (t-a-v- de economische groei) staat of valt echter met de mate van overeenstemming over de te volgen koers. De nullijn is geen doel op zich zelf, maar kan het resultaat tijn van het bepleite beleid- De samenstellers zijn nage gaan wat het kan betekenen als mede door het bepleite beleid het bruto nationale pro- dukt de komende jaren slechts inet 3 procent per jaar zal toenemen Zij komen tot de volgende verdeling van deze 3 procent: 0,5 proc. reservering voor ruilvoetverslechtering (invoer duurder), 1,25 pet. voor belastingen en premies sociale verzekering (reeds nodig voor het onge wijzigd voortzetten van het huidige beleid), 0 0,50 pet. extra investerin gen voor milieuzuivering en terugwinnen van grondstoffen. 0,75 extra ruimte voor over heid, social everzekeringen en de particuliere sector- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werk- I groep huur- en saneringsactie I Tan de PvdA zal bij de beoor- ■deling van de nog te verschij nen regeringsnota over het I huur- en subsidiebeleid zes ■criteria hanteren, waaraan de I nota volgens de werkgroep |»oet voldoen. Mocht de regeringsnota op uiten van deze criteria af wijken dan eist de werkgroep laarvoor een duidelijke argu- lentatie. Als de inhoud van I de nota onbevredigend zou |zl)n zal de werkgroep „niet irzelen om in overleg met [het partijbestuur de nodige ac- 'hf.teiten te ontwikkelen." De criteria die de weTk- roep heeft opgesteld zijn: afschaffing van de huurll- Jeralisatie in het gehele land: I het leggen van een duide lijke en voldoende relatie tus- sen inkomen, kwaliteit van de Woning en woonlasten op basis Tan de erkenning van ieders I recht op een goede betaalbare hmsvesting; het voorkomen van rende- I wentsstijgingen voor woning- ™io;'anten als niet ver- zekerd is dat extra opbrengsten 1 «n bate van de voiksfvuisves- l''"6 zullen worden aangewend f en-of wanneer de noodzaak '3n de stijging zelf niet wordt «"getoond: alles doen om de stijging de stichtin'gskosten van I nieuwe woningen in te dam- of aantonen dat zulks on- rf't j. onSewenst is om- verbetering van de rechts af.»™111® van verschil de groepen huurders. Donderdagmor- I EewanÏÏ,6" twee met Pistolen val dn 1 mannen een over- (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR Bewo ners van de Hargerw- aard in de noordelijke nieuwbouw van Alk maar schuiven de schuld van een vlooieninvasle op de gemeente Alk maar. Van een braaklig gend stuk gemeente grond dringen de laatste dagen horden vlooien de woningen binnen. De gemeente heeft woensdag en donderda gochtend het terrein met een insecten dodend middel bespoten. Men vertrouwt erop dat dit na enkele dagen resul taat zal hebben. (Van onze redactie buitenland) BONN Baldur von Schi- raeh, oprichter van de Hitler- Jugend stadhouder van We nen, is donderdag op 68-jarige leeftijd in Kroev aan de Moe zel gestorven. Door het militaire tribunaal in Neurenberg is hij indertijd tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1966 is hij vrijgelaten. Bij zijn veroordeling in 1946 ls Von Schirach „de vergifti ger van een generatie" ge noemd. 0 Ter hoogte van de Brienen- oordbrug in Rotterdam is een dijk langs de Maas doorgebro ken- Ongeveer 200 tuinhuisjes en de daarachter gelegen Is raëlitische begraafplaats liepen geheel onder water- De bewoners van de tuin huisjes wisten zich tijdig in veiligheid te stellen. Persoon lijke ongelukken zijn niet ge beurd- De schade is voorlopig geschat Op meer dan een mil joen gulden. Het Rotterdamse baggerbedrijf Volker heeft het gat in de dijk gedicht- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De detail- Handel mag voor de officiële ingangsdatum van 15 augustus geen duurdere pakjes sigaret ten verkopen. Op die datum gaat de prijzenbeschikking pas in. Detaillisten die voor die datum al pakjes met nieuwe banderolles verkopen zijn strafbaar, aldus een woord voerder van het departement van Economische Zaken. De laatste dagen zijn vol gens vele detaillisten de siga retten van gerenommeerde merken de deur uit gevlogen. Tallo-ze detaillisten zijn door de voorraad heen. Fabrikanten en grossiers zijn daarentegen wel reeds begonnen met de bevoorrading. Maar de duur dere pakjes sigaretten moeten blijven liggen tot 15 augus tus. (ADVERTENTIE) L. Fokkema 25 JAAR ERVARING MET SLAGERS EN FALERS - TWEEDE DRUK Bestel nu uw ex. door slorling van f 9,50 op giro 1872 van B V. Uitgeversmij. Bonavemura, Amsierdam, mei vermelding van bestelnummer G150. Ook verkrijgbaar bij uw boek of iridschrillenleverancier (Vervolg van pag. 1) Zo zal de regering er naar streven dat deze maand nog de EEG-landbouwraad In Brussel bijeen wordt geroepen om te overleggen over de ac tuele situatie in de landbouw, de gevolgen van de ontwikke ling van kosten en prijzen en de harmonisatie van het steun beleid van de EEG. Ook zal de regering zo spoe dig mogelijk nadere bereke ningen laten uitvoeren over de te verwachten ontwikkelingen van het agrarisch inkomen in verschillende sectoren. Tevens wordt het bestuur van het Landbouwschap uitgenodigd voor overleg op woensdag a.s. met de regering. De uitwerking van de maat regelen op korte termijn zal de volgende week woensdag of donderdag in een nota wor den ingediend bij de Tweede Kamer. Andere maatregelen voor de boeren en tuinders, die tevens alle zelfstandigen raken zullen worden bekend gemaakt in de beleidsplannen van de regering voor het ko mende jaar. Deze maatregelen komen op prinsjesdag. Volgens de minister-president is dat noodzakelijk, omdat die maat- ADVERTENTIE overval- In september wordt't stil. Pak dan eens zo'n volledig verzorgde vakantie van acht dagen. En kom terug met't idee een maand te zijn weggeweest. De prijzen zijn vriendelijk gebleven. Kijk maar: Drenthe v.a. f 298,- Vlaanderen v.a. f 329,-, Zuid-Limburg v.a. f 234,-. Allemaal inclusief uitgebreid excursie programma. Sla er de brochure 'NS Vakantiereizen '74' maar op na. Informatie over boekingen, telefoon (030) - 319441 (ma-za 9.00-17.00 uur). NS vakantiereizen gaan altijd door. vm regelen dienen te worden af gewogen en beoordeeld in het kader van het geheel van maatregelen voor alle bevol kingsgroepen en in het licht van het totaal van de economi sche ontwikkeling. Deze laat ste maatregelen zullen voorna melijk zijn opgenomen in de belastingplannen van de rege ring. „Hierbij zitten enkele nieuwe elementen", zei de premier. Bijna de gehele dag heeft de ministerraad zich met de land bouwproblematiek bezig ge houden. De regering heeft daarbij geconstateerd dat zich de laatste maanden uitzonder lijke kostenstijgingen voor doen, terwijl met name in de vleessector sprake is van ern stige afzetmoeilijkheden en daarmee gepaard gaande prijs dalingen. Die ontwikkelingen, aldus de premier, leiden in verschil lende sectoren tot een ernstige inkomensdaling en maken de onrust onder de agrarische be volking begrijpelijk. Wel wil de regering hierbij opmerken, dat het noodzakelijk is bij dt beoordeling van de economi sche ontwikkeling in de land bouw steeds een aantal achter eenvolgende jaren in be schouwing te betrekken. Toch is de regering van oordeel, dat na overleg met de centrale landbouworganisaties en gezien de verslechtering van het ar beidsinkomen in de landbouw enkele maatregelen op korte termijn geboden zijn. KNBTB-voorzitter Mertens uit Venlo zei gisteravond in eerste reactie op de regerings maatregelen, dat die maatrege len globaal genomen no.g niet voldoende zijn. „Ik wil over een aantal zaken eerst nog op heldering hebben- Het overleg met minister Van der Stee volgende week woensdag zal dat moeten uitwijzen", aldus de KNBTB-voorzitter. Voor nem was bijvoorbeeld niet duidelijk het percentage van de omzetbelastingt-eruggave. Uitstel van inkomstenbelas tingbetaling over 1973 leek hem ook onvoldoende- De ministers Duisen- berg (Financiën), Van der Stee (Landbouw en Visserij) zullen morgen de demonstratieve pro testvergadering van de boeren en tuinders in Utrecht bijwonen. De re gering geeft daarmee ge volg aan de uitnodiging van de georganiseerde landbouw, zei premier Den Uyl gisteravond na de kabinetszitting. (Van onze redactie binnenland) DE MEERN Een tien man sterke delegatie van de actiecomités van boeren en tuinders gaat vandaag pra ten met de voorzitters van de drie centrale landbouw organisaties over een eisen pakket van de -actiecomités. Na zes uur vergaderen in De Meern (U.) zijn 58 verte genwoordigers van 28 actieco- mité's uit het hele land erin geslaagd, een eisenpakket te formuleren. De heer K. Olie man uit Zevenhuizen Z.-H.), die als voorzitter van de ver gadering fungeerde, zei in af wachting van het gesprek van vrijdag niet op de inhoud van de eisen in te willen gaan. „We willen niet dat de he ren uit de pers vernemen waarmee we morgen op tafel komen", aldus de heer Olie man. Hij wilde wel kwijt dat de eisen fors zijn en verder gaan dan het eisenpakket dat de centrale landbouworganisa ties tot nu toe naar voren hebben gebracht. Ook zei hij dat de aetiecomité's erop staan dat hun eisenpakket in zijn geheel wordt aangenomen dooi de drie centrale landbouwor ganisaties. Zo niet, dan zullen de aetiecomité's zich „ernstig moeten gaan beraden over on der meer de medewerking aan de grote demonstratie, die voor zaterdag in Utrecht is gepland. (Van onze redactie buitenland) ROME De rechts-extre- mistische Italiaanse onder grondse organisatie „Ordine Nero" (zwarte orde) heeft voor de herfst in een vlug schrift een reeks moorden aangekondigd. Het pamflet werd in de nacht van woensdag op don derdag na een anoniem tele foontje bij een krant in Bolog na in een telefooncel gevon den. De politie twijfelt er niet aan dat het werkelijk afkom stig is van genoemde organisa tie. Over de aanslag op de Rome - Münohen-express op zondag waarbij 12 mensen omkwa men, zegt het pamflet: „Wij hebben dat bloedbad niet ge wild. Onze revolutie heeft de dood van kinderen, toeristen en vrouwen niet nodig. Om de chaos te ontketenen en het democratische stelsel te laten springen zijn oorlogsacties te gen de dienaren van de joodse macht voldoende". WILLEMSTAD (ANP) De Nederlandse delegatie van Koninkrijkscommissie schijnt akkoord te zijn gegaan met het principe dat Surinamers die 111 Nederland wonen op het mo ment dat Suriname onafhanke lijk wordt, de Nederlandse na tionaliteit kunnen houden. Dit is van betrouwbare bron vernomen in Willemstad waar de delegaties van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen van de koninkrijks- commissie de kwestie van de nationaliteit bespreken. In conferentiekringen is ver nomen dat tijdens de bespre kingen naar voren is gekomen dat het bezwaar van een dub bele nationaliteit kan worden opgeheven door het invoel en van een zgn. effectieve en een latente nationaliteit. 11 11 NEURENBERG Het pro ces wegens moord tegen zoge noemde „Dracula van Neuren berg" is donderdag voor onbe paalde tijd verdaagd. De rechtbank in Neurenberg ge lastte de verdachte, de 41-jari- ge doofstomme loswerkman Kuno Hofmann in hechtenis te houden voor psychiatrische behandeling. De verdachte die tijdens de openbare behandeling van zijn proces alle medewerking wei gerde, had bij het vooronder zoek bekend dat hij een vrij end paar in een bos had dood geschoten en het bloed van zijn slachtoffers had gedron ken, omdat hij hoopte zo van zijn gebrek te genezen. Volgens de tenlastelegging had hij voor hetzelfde doel gepoogd een lij kenhuis binnen te dringen. Een bewaker die hem daarbij betrapte, bracht hij verwon dingen toe. Van de drie medische des kundigen die de rechtbank over de geestestoestand van Hofmann hoorde, verklaarden er twee dat hij niet in staat was zich te verantwoorden. De rechtbank besloot een nieuw medisch onderzoek te laten in stellen. De verdachte weigerde kennis te nemen van deze be slissing. Congres Jehova's Getuigen brengt 15.000 man op de been UTRECHT In de Jaai- beurshallen in Utrecht is don derdag het laatste en grootste van een viertal districtsverga deringen van Jehova's Getui gen gestart. Het congres wordt bijgewoond door 15.000 leden en belangstellenden, waaron der opvallend veel kinderen, en zal vier dagen duren. Van morgen worden naar verwach ting 500 nieuwe Jehova's Ge tuigen in het zwembad Den Hommel in Utrecht gedoopt. Tijdens de drie voorgaande vergaderingen die de afgelo pen maand in Tilburg, Leiden en Groningen zijn gehouden, traden 650 dopelingen tot de organisatie toe. HET 6-JARIG zoontje van de familie Verweij uit Scherpen- zeel is in het Vollenhovenska- naal te Blokzijl van een ple ziervaartuig gevallen en ver dronken. Moeilijk moment, vrienden, moeilijk) Op het moment dat ik dit neertik is het vroeg in de avond, gisteravond1 dus. Dat betekende: gaat Nixon nou of gaat-ie niet? Kijk, het leek er op dat moment wel op, dat-ie de kui erlatten zou nemen of hoe dat op z'n Amerikaatis heet. Alles wees erop, maar officieel was er niks. Vannacht om twee uur zou Tricky Dickie zelf het verlossende woord spreken. Als u dit leest, weet u meer dan ik nu. Nixon: do or de band geval len- ■ir aan het kortste eind Sorry, hoor, zei de omroe per, toen de Deense televisie gistermiddag in afwachting van een extra nieuwsuitzen ding over Nixons mogelijke aftreden de liedjes „What kind of a fool am I" en „Kil ling me softly" ten gehore bracht. Het was een bandje met een dagen tevoren vastge steld repertoire. Jaja, maar toch een bandje, alsof dat géén zinspeling op Nixon is. En ter afsluiting van dit zeer voorlopig In Memoriam nog een plaatje. huilen is voor mij te laat Ik pt-mc een traan weg. De laatste over Nixon? MERIJN (ADVERTENTIE) 22 aug. t/m f1 sept. 1974 Weekdagen van 10.00-17.00 uur Zondags van 13.00-17.00 uur Bovendien dinsdag- en donderdagavond van 19.00- 22.00 uur. Trein Toegangsbiljetten verkrijgbaar. Informatie aan de stations.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9