zéóé'n IMEER TV-ZENDTIjD A-OMROEPEN „Koopkracht groter dan verwacht" Neo-fascisten„Wij legden bom in trein'5 Nieuw Nixon om af te beroep op treden Strengere controle op grondstoffen bij CPC Miljard aan alcoholaccijnzen bijna bereikt Uw Kunstgebit nu Minister van Doorn wil: CHRISTELIJKE WERKGEVERS: BEDRIJFS BEZETTING OPGEHEVEN Schade in Groningen geraamd op m ilj gulden STERRE' ONISTES/ PTIONISTES binnenland buitenland 1wmmmmmmzmsa VLAANDEREN TE VERDIENEN DIENSTE pot 200 gram PSYCHOSE Mama Cass Na kwikaffaire: GROTER NATIONALE COMMISSIE TEGEN M COHOIISME ONGERUST korte termijn voor iw te Clinge enkele t bedienen van de teW tvangen van bezoek chte administratieve piasdag 6 augustus 1974 tvangen van bezoeken!??! -hte administratieve w j'l ■n gaan verrichten I .f gelijkwaardige opl^l ader overeen te komen beidsvoorwaarden. ties kunnen gericht I Huize „De Sterre" F91! Sluiskil (telefoon o§ f chien een van de velen id niet konstant aan televi.1 Hen opofferen. U wilt liever I an uw vrije tijd besteden ik wat oede argumentatie u niet] en als u beschaafd en kor-L ptreden, schrijf dan snel opl tentie want dan kunnen wijl rmijn zorgen voor een uitl rief uw naam, adres, leeftijd) vrije tijd u beschikt en uw I ;rvaringen in hef benaderen! :ken met mensen, rief onder nr. 20078 1 lieuwstraat 9, Terneuzenenl Ie dagen ontvangt u nadere fijne tijd van reizen en d ook. Alle reden om n rondkijken bij VéGé. de extra lage prijzen, omen! (Van onze redactie binnenland), nc.s HAAG Minister van Doorn (CRM) a"°T„°r pen TROS, VARA, (AVRO, VrO en NCRV) vanaf 10 ja- „oari een halfuur extra tv- nua - De totale geven, van elke a-omroep i zendtijd vomt daarmee op acht uur en twintig minuten per week. De i minister heeft dit aan de Om- „raad voorgesteld, zo heeft Iet ministerie van CRM giste- L bekend gemaakt, tegelijk 'el een nieuwe zendtijdver- Minz voor radio en tv m het komende seizoen. De totale zendtijd zal per 1 oktober reeds 3 uur en 8 mi nuten per week langer zijn, dat ls de tijd, die de TROS erbij krijgt nu deze omroep tot a-omroep is gepromoveerd. De zendtijd van de andere omroeporganisaties of de NOS gaat er niet op achteruit. De zendersplitsing bij de ra dio (de fm-netten niet meer gekoppeld aan de am-netten) zal om technische redenen niet op 1 oktober Ingaan, zoals was aangekondigd, maar naar ver wachting pas 1 januari vol gend jaar, zo heeft de minister verder laten weten. Als de Omroepraad ermee instemt ziet de zendtijdverdeling voor de radio in het komend sei zoen er zo uit. NOS 78 uur ln de week (was bijna 83), AVRO 66 uur en 36 minuten (was 70 uur 37 minuten) en KRO, NCRV, TROS en VARA elk 55 uur en 30 minuten (was 58 uur 51 minuten). De VPRO en Evangelische Om roep tenslotte krijgen elk 11 uur en 6 minuten in de week (was 11 uur en 46 minuten). Volgens minister va.n Doorn zit het erin dat door de (ge deeltelijke) ontkoppeling van de am- en fm-zenders wat meer zendtijd beschikbaar komt, waardoor straks de zendtijd van de omroeporgani saties en de NOS weer op of iets boven het huidige peil kan worden gebracht. Minister Van Doorn is ook van plan de zendtijd, die aan de NOS is toegewezen voor Teleacprogramma's met één uur te verruimen tot 4,5 uur in de week. De gewone zend tijd van de NOS zal in dat geval worden verminderd met ■en halfuur, zodat deze zal komen op rond de 19 uur per week. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De koop kracht (reëel loon) van de werknemers wordt dit jaar toch groter dan in april j.l. is aangenomen. Vooral de werk nemers met een jaarsalaris la ger dan f 17.500 bruto kunnen dit jaar verhoudingsgewijs meer besteden. Ook de koop kracht van werknemers met meer salaris gaat vooruit, maar niet zoveel. De grotere stijging van het werkelijk be steedbaar inkomen gaat ten koste van het overig inkomen (ondernemers) en is mede te danken aan de niet zo sterke prijsstijging. Dit verwacht de Christelijke Werkgeversorganisatie (NCW), maar zij kan niet BOMPSYCHOSE IN ITALIË (Van onze correspondent) ROME „De Zwarte Orde", een van de vele aftakkingen van de verborgen neofascistische organisatie in Italië, heeft de verantwoordelijkheid voor de bloedige bomaanslag op de sneltrein RomeMünchen voor haar rekening genomen. Het gebeurde volgens de gebruikelijke, anonieme 'taktiek met briefje in een telefooncel. I Daarmee moet voor de natie het bewijs geleverd zijn dat „de fascisten" ook deze aan- I slag op bun geweten hebben. ■Daartegenover blijven de kri- I tische stemmen die zeggen dat [het net zo goed een aanslag ROTTERDAM (ANP) De I tachtig personeelsleden van I het straal- en schildersbedriijf I Cruson in Rotterdam hebben maandagmiddag besloten de besetting van het bedrijf op te heften, omdat de in financiële moeilijkheden verkerende on derneming geen toekomst I meer heeft. Deskundigen van de houwbonden waren na een ■gesprek met de advocaat, die namens de directie bet faillis- 1 sement heeft aangevraagd, tot I de slotsom gekomen dat uit de lfinanciële chaos geen uitweg I meer te vinden is en dat er I geen sprake kan zijn van het I handhaven van ook maar eni- j ge werkgelegenheid bij het bedrijf. De tachtig werknemers wa ter, maandagmorgen overge daan tot de bezetting van hun drijf. Deze bezetting was de reacties op een brief die de tochtig afgelopen vrijdag in ihanden gestopt kregen en waarin de Belgische directie het faillissement van het be kijf aankondigde. Verder meldde de brief dat de werk nemers met onmiddellijke in- jang waren ontslagen en I g niet meer op hun werk hoefden te verschij- inen. Het karwei cPat Cruson op I de Maasvlakte onder handen |had ligt nu stil. De werkne mers van Cruson die dit werk uitvoerden, meest pendelaars luit West-Brabant, hebben zich |«1 bij het gewestelijk arbeids bureau als werkzoekende ge hield Volgens een woordvoer- I der van de bouwbonden be haal de kans dat zij werk (urmen vinden bij een bedrijf tot de activiteiten van Cruson J °P de Maasvlakte wl overne- hien. Het gaat hier om enkele Tentallen werknemers. spoorstaafbreuk tussen en Rotterdam heeft maandagmorgen op dit traject w aan.zienlijke vertraging in I "et reizigersverkeer geleid. Wn, inbraak in een wo- rmLeiL apsalon aan 'l(' He H»»„ in Amsterdam is zon- nagnacht voor 90.000 aan geid vreemd uit de linkse hoek kan zijn geweest, waarbij kennelijk ge rekend is op de anti-fascisti sche houding in Italië, waar door alle schuld van welke aanslag dan ook. onmiddellijk en desnoods zonder bewijzen op de ultra-rechtsen wordt ge schoven. Het officiële onderzoek, dat zich inmiddels heeft uitge breid tot Florence, Milaan en Rome, heeft tot op heden niets concreets opgeleverd. Er wor den vage sporen nagetrokken, maar resultaten worden niet gemeld. Wel zouden volgens de minis ter van binnenlandse zaken weken geleden al de leiders van de officiële neo-fascistische partij, de MSI, gewaarschuwd hebben voor nieuwe aanslagen op treinen. Zij zouden toen beweerd heb bed over aanwijzingen daartoe te beschikken. In het verleden heeft de MSI zich altijd gehaast om zich van dit soort wrede aanslagen te distantiëren. In Italié is gistermiddag vrij wel algemeen gestaakt, zij het meestal gedurende enkele uren. ln tal van steden zijn anti-fascistische demonstraties gehouden. In Italië heerste gisteren een ware bompsychose. Verspreid over het gehele land kwamen maandag ongeveer tien valse bommeldingen binnen. Naar aanleiding van een waarschu wing werd de sneltrein Genu- a-Milaa langdurig doorzocht, maar er werd niets gevonden. De 700 passagiers had men Intussen al met een andere trein hun reis laten vervolgen. De Scala, het beroemde opera gebouw in Milaan, werd onder strenge bewaking' gesteld na dat een anonieme melding was ontvangen dat „Franse terro risten" het theater wilden op blazen. Ook de scheve toren van Pisa kreeg extra-bewa king omdat „terroristen" het op deze toeristische trekpleis ter voorzien zouden hebben. Er deed zich één explosie voor. Een met springstoffen geladen auto ontplofte op een afgelegen plaats bij een hoog spanningsmast. De motieven hiervoor waren niet duide lijk. (ADVERTENTIE) gulden sieraden out- zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentofix-poeder op de gebits plaat, en deze ongemakken bestaan voor U niet meer; Dentofix geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygiënisch in het gebruik. Bij apotheken en dro gisterijen, f. 2,83. "'V: (Van onze redactie buitenland). WASHINGTON Robert GTiflin, de plaatsvc .ingend fractieleider van de republi keinen in de Amerikaanse se naat heelt er maandag bij pre sident Nixon op aangedrongen af te treden. Tijdens een pauze in hel overleg over een mogelijl pro ces tegen Nixon in de senaat dat maandag achter gesloten deuren n de huishoudelijke se naatscommissie werd gevoerd, zei Griffin dat 'n dergelijke stap voor de president een „vrese lijke beslissing moet beteke nen, maar ik geloof dat hij het ook zo wet zat zien". „Wij zijn op iet ogenblik op het punt beland waarbij het zowel in het landsbelang als in zijn persoonlijk belang is zijn ontslag te nemen. Het zijn niet alleen zijn vijanden die er zo over denken, maar ook ve len van zijn beste vrienden en ik reken mij zelf tot deze laatsten", aldus senator Grif fin. Griffin deelde verder mee dat hij hel afgelopen weekein de de president een brief had gezonden waarin hij schreef dat de senaat zo nodig Nixon zal dagvaarden de 64 geluids bandjes overeenkomstig de uitspraak van het hoogge rechtshof aan rechter John Si rica te overhandigen. Als de president deze dagvaarding naast zich zou neerleggen dan zal dit aldus Griffin, waar schijnlijk door de senaat wor den opgevat als grond voor een „impeachment" Het beroep Griffin om al te treden is in politiek Washing ton als een bom ingeslagen. Reed-s eerder hadden vier re publikeinse en zes democrati sche senatoren hetzelfde voor ste) gedaan, maar geen van nen bezit de autoriteit en de invloed van Griffin. Het standpunt van de senator uit Michigan, die een geacht jurist en al jarenlang een persoon lijk vriend van Nixon is, ver tolkt overigens volgens waar nemers in Washington het ge voelen van een grote meerder neid der republikeinen die de afgelopen week steeds meer tot de conclusie zijn gekomen dat alleen een zich terugtrek ken door Nixon het land de vernedering van een impeach- ment-proces kan besparen. lil Brussel zijn bij Spaanse kantoren maandagochtend vier bommen ontploft. Drie voor bijgangers gewond. Het zijn kantoren van de Banco Espag- nol en de luchtvaartmaat schappij Iberia. De ontploffing bij het Iberia-kantoor was de ergste. De bom daar was in een auto neergelegd. Op de plaats van een der ontploffin gen heeft de politie briefjes in het Spaans en Frans gevonden met de ondertekening „Inter nationale revolutionaire actie groep" Dere groep zei ook verantwoo'delijk te zijn voor de aanslagen tijdens de Tour de France vorige maand. LONDEN (UPI) Het offi ciële onderzoek heeft uitgewe zen dat de 32-jarige zangeres Mama Cass Elliott, vroeger leidster van de popgroep the Mamas and the Papa's, aan een hartverlamming is overle den. Ze leed aan hart.vervet- ting. Mama Cass stierf 29 juli in haar bed in Londen De laatste tijd klaagde de ruim honderd kilo wegende zangeres over ademnood en vermoeidheid (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Bij de C.P.C. in Sas van Gent wordt momenteel uiterst voorzichtig omgesprongen met de grond stoffen die moeten dienen voor het vervaardigen van kunst kalvermelkmeel. Zoals bekend werd de vee houderij in diverse landen kort geleden opgeschrikt, toen be kend werd dat in het door Trouw en Co uit Putten gedis tribueerde kunstkalvermelk- meel kwik voorkwam. Dit als gevolg van een fout bij het verzenden van grondstoffen door United Kingdom uit Manchester (ook een onder deel van het internationale C.P.C.-concern) naar C.P.C. in Sas van Gent. Thans reist elke dag een medewerker van C.P.C. in Sas van Gent met een monster van de te verwerken grondstoffen, die nog uit de periode van de kwikaffaire dateren, naar Zürich om die daar in het laboratorium van de C.P.C. op het kwikgehalte te laten on derzoeken. Dat duurt dan zo lang alle in quarantaine ge nomen grondstoffen zijn ver bruikt. Verder is het toezicht up het verbruik van tal van andere grondstoffen ver scherpt. Vorige week deelden wij mee dat de schade, veroorzaakt door de kwikaffaire enkele miljoenen guldens zou bedra gen. Volgens insiders gaat het echter om bedTagen die in de vele tientallen miljoenen gul dens lopen. Zowel bij de C.P.C. als bij Trouw en Co kon daar van nog geen bevestiging wor den verkregen. Bij de C.P.C. werd meegedeeld dat men nog volledig bezig is met het on derzoek naar de oorzaak van de ramp en naar de financiële gevolgen daarvan. Wel is de CPC voor wat de schade be-' •eft officieel door Trouw en Co aansprakelijk gesteld. Bij de C P r werd overigens mee gedeeld dat de Drortnktie van Kunstkalvermelkmeel normaal wordt voortgezet. aangeven met hoeveel procent (of tienden ervan) de koop kracht in 1974 vooruitgaat. Al gemeen secretaris Geerkens van deze organisatie rekent er tevens op, dat de nivellering in de lonen dit jaar sterker is dan uit eerdere prognoses gebleken. Ook is hij ervan overtuigd, dat het incidentele loon, dat oorspronkelijk is ge raamd, op 1%, hoger zal uit komen. Incidenteel loon is het onderdeel van het loon, dat wordt gevormd uit toeslagen en andere meer bijkomstige verhogingen (b.v. via promo tie). Het optimisme van het NCW over de koopkracht is geba-1 seerd op de verwachting, dat de loonkostenstijging 141/2% zal bedragen en de prijsstij ging niet 10 a 11% wordt, maar lager (9%%). Hierdoor kan de „gemiddelde" werkne mer meer besteden. Volgens «Ds. Geerkens wordt de stijging van 1% van het incidentele loon overschre den en is dit bewust laag ge houden bij de berekeningen van de loonkostenstijging. Ook neemt hij aan, dat de nivelle ring in de lonen in 1974 grotei is dan ooit, omdat het mini mumloon sinds vorig jaar in dezelfde periode met bijna 21% is gestegen. Het NCW kijkt ook optimisti scher tegen het aantal werklo zen aan, dat minister Boersma (Sociale Zaken) verwacht. De bewindsman rekent erop, dat dit jaar gemiddeld 180.000 a 200.000 mensen zonder werk komen. De christelijke werk geversorganisatie verwacht zo'n piek slechts in de winter, wanneer veel werknemers als gevolg van het seizoen (kel ners, koks, landbouwarbei- ders) geen werk meer hebben. Overigens hoopt het NCW op een betere bestrijding van de werkloosheid via meer struc turele maatregelen. GRONINGEN' (ANP) De schade die zondagavond door een twintigtal gedetineerden is aangericht aan het huis van bewaring in Groningen wordt geraamd op ongeveer één mil joen gulden. Het zal ongeveer een half jaar duren, voordat het huis van bewaring weer kan functioneren. Alle gedetineerden (in to taal 69) zijn naar elders ovei- gebracht; 23 man zitten nu in Veen huizen, de overigen wer den naar Assen overgeplaatst. Het personeel van het huis van bewaring in Groningen zal de komende tijd daar ook gedeeltelijk gaan werken. Volgens drs. P. Allewijn, hoofd van het Nederlandse ge vangeniswezen, is er geen en kele aanwijzing dat onder de gedetineerden speciale grieven heersten. De heer Allewijn was maandag in Groningen om uitvoerig met diverse betrok kenen tc praten. In zijn algemeenheid wilde drs. Allewijn als mogelijke achtergrond van spanningen in het huis va bewaring wel wijzen op de noodzaak in de nuizen van bewaring tot een meuw patroon van werken te komen... In menselijke ver- houdigen is het altijd moei lijk tot een juiste aanpak te geraken, dit geldt zeker voor mensen met veel proble men" Het wordt weer eens hoog tijd voor een actie, die dan onder het volgende motto ge houden zou moeten worden: L.O.V.E.A.W.T.O.E.E.A.N. Oftewel: Laat Ons Vriende lijk En Aardig Vlezen Tegen Over Elkaar En Andere Nood- druftigen. -ir Of zoiets. Iets aardigs in elk geval. Want nu lijkt onderde- hand iedereen boos. De boeren zijn boos, de vrachtwagen chauffeurs zijn boos, de ge vangenen in Groningen zijn boos, de toeristen zijn boos. de toeristenindustrie is boos, Van Der Stee is boos, Nixon is boos. Je ziet aoor de bos niet meer. boosen het En wie durft er dan nog tegen zijn kinderen te zeggen dat er geen boze mannen be staan? En dat is nog lang niet alles, hoor. Onlangs nog waren de middenstanders ontzettend boos, en de Arabieren waren boos op ons, en de sjah van Perzië was ook nog even boos. En zeer binnenkort worden de gezamenlijke werkgevers en werknemers ook weer boos. £r Hebt u ooit van uw leven zoveel tractoren in de krant en op de teevee gezien Toch blijven onze boeren, ook als ze kwaad zijn, echte zuinige Nederlandse boeren. In Frankrijk bijvoorbeeld ple gen de boeren veel vaker kwaad te zijn en dan gooien ze zonder scrupules bakken vol van hun moeizaam aan de aarde ontworstelde opbreng sten over allerlei wegen heen. Aardappelen, druiven, arti sjokken, om maar iets te noe men- Da's andere koek. Naar verluidt bestaat het plan om de demonstraties van boeren te gaan opluisteren met biet-muziek. Maar ondertussen is het geen lolletje om in deze dagen boer te zijn. De boeren voelen zich in de velling genomen. •fe Waar, vrienden, is de tijd gebleven waarin de dichter kon verzuchten: hoe zachtkens vliedt het leven eens gerusten landmans heen Ik kan me althans de tijd niet meer heugen. Maar laat deswege de kop niet hangen. LOVE(!) Aff (Laat on s vriendelijk en aar dig wezen...) •tfr Even zo vrolijk gaat het le ven immers verder Gegroet- MERIJN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nationale! Commissie tegen het Alcoho lisme (NCA) is verontrust over de stijging van het ge bruik van alcoholica in ons land. In praktisch de gehele westelijke wereld is sprake van een duidelijk toenemend verbruik van alcoholica zo als trouwens eveneens van dat van andere „geestverruimen de" middelen. De sociale pres sie om mee te doen met het alcoholgebruik is veel en veel groter dan vroeger het geval was. Dit concludeert de NCA in haar jaarverslag over 1973. De drankbestrijders gaan met voorbij aan het feit, dat de opbrengst van de accijnzen in 1969 ruim 597 miljoen gul den bedroeg en nu bijna 841 miljoen. Het miljard is derhal ve bijna bereikt, wordt zelfs verwacht. Maar dit gunstige perspectief voor de overheids financiën aldus de NCA biedt slechts in schijn een voordeel aan de staatskas. Want kosten voor alcoholisme en ziekteverzuim ln Frank rijk exact te berekenen op 42 procent van de totale ziekte kosten bedragen ook in Ne derland vele tientallen miljoe- uen. Met spijt constateert de Na- tonale Commissie tegen het Alcoholisme, dat het aantal geheelonthouders sinds de tweede wereldoorlog aanzien lijk is verminderd en dat niet alleen in ons land. UITSLAANDE brand heelt het woonhuis van de familie Meulenkamp aan de Onderdijk in het Noord-Hollandse Wer- vershoof geheel vernield. I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7