Van Hanegem gastdirigent MUS-RESOLUTIE AANGENOMEN Turken rukken erder op Kabinet vreest chaos in landbouw van EEG Gevangenisleiding in hongerstaking ETHIOPISCHE OUD-PREMIER GEARRESTEERD Oude grondwet weer van kracht in Griekenland Delfter molen weer in volle glorie r Laat 'ns wat van je Scherpe kritiek pastorale groep homofilie op mgr. Gijsen IN FRANKRIJK Belgische arts ondanks schorsing aan het werk binnenland buitenland Nederland [erkent spoedig buinee-Bissau Veearts laat dorp half miljoen na Protest Onderzoek naar wasverzorsme in lever gevraagd H. VONHOFF BURGEMEESTER VAN UTRECHT ifijdag 2 augustus 1974 len bestaat een gunstige B- lopJnTerneuzenen gtu zeker bij het zoeken irige woning, en. Wij geven u graag alle er de operator-opleiding bij DowinTerneuzen. 50-8920 belt, is een gemaakt. U kunt vragen g Personeelszaken, id worden uw reiskosten bi) i DowinTerneuzen vergoed. p eeri schouwspel geven Idberoemde Bergen. e het noodlot op romen. Zorg dat u r z'n tiende Hilvarenbeek. te Terneuzen —.ij 6^" vakmensen bieden te richten aan (LATIEBEDRIJF b V !g 45, Ridderkerk. Tele^. 1804 - 12566 of teleio"" -5291. (Vragen naar (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De Neder- regering zal op korte de Portugese kolonie e-Bissau, die grotendeels handen is van de bevrij- inesbewegingen. oflicieel er- „en Dit land zal pas wor- erkend. wanneer Portugal „crete stappen heeft geno- ten aanzien van de Foriu- kolonieën De Portugese vernier Goncalves heeft on- nadere maatregelen aan- Sondigd De ministerraad, uitgedund wegens va lies, heeft gisteren geen 10eite gehad om zich voor irkenniiig ait te spreken, al- as waarnemend minister-pre- ident De Gaay Fortmann- indse irmijn (Van een onzer verslaggeef sters) ROTTERDAM Op verzoek van dirigent Edo de Waart zal voetballer Willem van Hanegem op vrijdag 23 au gustus in het sportpaleis „A- hoy" het Rotterdams Phil- harmoniseh Orkest dirigeren. Onder leiding van Willem begint het orkest met het Feyenoordlied „Hand ifi hand, kameraden", dat speci aal voor deze gelegenheid wordt bewerkt door compo nist Jurriaan Andriessen. Kort voor het wereldkam pioenschap werd Willem door Edio de Waart benaderd en hij was meteen zeer en thousiast. Om zijn taak, die hij bloedserieus opvat, tot een goed einde te brengen, ty z,*f ZA-- f 1 iJ w J 0 „Dirigent". zal hij donderdag voor de grote dag van de ene repeti tie (voetbal) naar de andere (dirigeren hollen. Woensdag 21 augustus zal het orkest alvast een keer zonder Van Hanegem repeteren in De Doelen, om donderdag en vrijdag onder leiding van Willem zich verder voor te bereiden in het sportpaleis „Ahoy". Willem zal verschij nen in rokkostuum. (ADVERTENTIE) Geen insektenplaag hoeft lan ger te duren dan u wenst. Want er is Omyl, het beproefde mid del dat u van lastige insekten afhelpt. Dus wilt u insekten baas blijven, vraag dan nadruk kelijk om Omyl. DE OMYL EXTRA 8| het beproefde alle mogelijke vliegende"in- J sekten, zoals vliegen, mug- gen, motten en wespen. DE OMYL POEDER: tegen ongedierte op huis- dieren en ter voorkoming van mottenvraat in wollen 1 goed. Verkrijgbaar o.a. bij drogisten AA6RLMOL (Van onze redactie buitenland) LONDEN/ANKARA/NICOSIA De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties is gisteravond opnieuw in New York bijeengekomen, nu onder voorzitterschap van de Rus Jakov Malik. Een dag tevoren had de Sovjet-Unie liaar veto uitgesproken tegen de resolutie, waarin de secretaris-generaal van de V.N. wordt uitgenodigd „de nodige maatregelen" te nemen om het N.V."leger op Cyprus in staat te stellen conform het akkoord van Genève te han delen. Tegen middernacht ging de Veiligheidsraad nu wel akkoord. Op hel moment dat de Veiligheidsraad weer ver gaderde, zetten de Turkse strijdkrachten op Cyprus hun opmars van Kyrenia naar hel westen voort. Oog getuigen meldden dit. (Van een onzer verslaggeefsters) WOMMELS Het uit 1800 inwoners bestaande Friese dorpje Wommels is verrast met een erfe nis van bruto een half miljoen gulden van de vorige maand overleden oud-Wommelser veearts Sybren de Vlas. Een commissie van toezicht, bestaande uit de plaatse lijke veearts, predikant, hoofd van de school, no taris en huisarts, zal zich bezighouden met de be stemming van het geld. pe veearts bepaalde in ójn testament dat het SCld ten goede moet ko men aan kinderen van minder draagkrachtige ouders die voor onder- wijzer(es), analist of medicus willen studeren of een opleiding willen volgen aan een muziek-, toneel- of balletschool. Bij de dorpen Sisklipos en Aly- os Ermolaos wordt gevochten. Woensdag veroverden de Tur ken zoals in een deel van onze edities gemeld de dor pen Karavas en Lapithos. 15 km ten westen van Kyrenia, nadat zij ze van zee uit had den beschoten. Ook gisteren, brac'i: Sn zij artillerie en mor tieren in stelling. In Nicosia zijn de afgelopen twee dag- enige Griekse Cyprioten door sluipschutters gedood, zo wordt van welingelichte zijde vernomen De troepen van de VN in het door de Turken beheerste gebied wachten op instructies uit New York. De Turkse commandant heeft VN-secreta- ris Waldheim verzocht de blauwhelmen naar Nicosia te dirigeren BERG EN DAL (ANP) De Centrale Pastorale Werk groep Homofilie- onderdeel van het Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksgezond heid heeft in een verkla ring kritiek geuit op uitlatin gen van bisschop JM Gijsen van Roermond over homofilie. De pastorale werkgroep zegt, dat de bisschop zijn medegelo vigen op „uitermate gevaarlij ke dwaalwegen" kan leiden en spreekt van „bedenkelijk, we tenschappelijk onjuist en pas toraal levensgevaarlijk". Bisschop Gijsen behandelde de homofilie in het juli-num mer van het informatiebulletin van zijn bisdom. De'pastorale werkgroeo heeft er groot be zwaar tegen. „De homofilie wordt in één adem genoemd met schaamteloosheid en egoistisch beleven van de sexualiteit. Daarbij ontbreekt iedere aanduiding hoe iemand die bij zichzelf ontdekt dat hij overwegend homofiel gericht is, daarmee christelijk zou kunnen leven" OP basis van een fusie tussen scheepswerven Van der Werf BV te Deest en scheepswer ven vh IIH Bodewes te Mil- Iigen ad Rijn is een oplossing ten aanzien van de financiële problemen van scheepswerven Van der Werf BV mogelijk. Dit is gebleken bij besprekingen op het mmis*»rie van Econo mische Zaken in Den Haag. DE oorlogen die Egypte en Israël in de laatste jaren tegen elkaar gevoerd hebben, heb ben Egynte ruim -,e-J;-epd mensenlevens gekost. Dit is gisteren bericht door Saleeh Gavdat. heozdredacteur van het blad Al Moessawar. (Vervolg van pagina 1) terugroepen van minister van der Stee vindt waarne mend premier De Gaay Fort man niet nodig, omdat minis ter Bóersma volledig bevoegd is „zaken te doen", aldus de bewindsman van Binnenlandse Zaken. „Terugroepen gebeurt slechts bij hoge uitzondering". Hij vindt desondanks de moei lijkheden in de landbouw ern stig van karakter. Volgens mr. De Gaay Fort man vreest het kabinet een chaos in de Europese land bouw door verschillende bin nenlandse steunmaatregelen voor de boeren in de EEG-lan- nève over Cyprus. Er werden twaalf stemmen voor uitge bracht en gen tegen. De Sov jet-Unie en Wit-Rusland ont hielden zich en China nam niet aain de stemming deel. Op grond van de verklaring van G-enève, die zoals ge meld dinsdag door de minis ters van buitenlandse zaken van Engeland, Griekenland en Turkije is getekend, zal het VN- leger een bufferzone bewaken tussen het Turkse leger en de Cyprische nationale garde. In de dorpen waar zowel Grieken als Turken won-en, zal de V.N politiedienst verrichten. Enigeland heeft in Ankara geprotesteerd tegen de be- standsschendin-gen door de Turken en aangedrongen op de benoeming van een verte- gewooraiger Dij het gezamen lijk uitzetten van een be •tandslijn. De leider van de Turkse Cy prioten, Rauf Denktash, wordt dezer dagen in Ankara ver wacht om een Turks plan te helpen opstellen voor de poli tieke toekomst van Cyprus, zo wordt van welingelichte zijde vernomen Dat plan zal volgende week op de Geneefse vredesconferentie ter tafel worden gebracht. Waarnemers verwachten d-at Turkije zal aandringen op een federaal stelsel met beperkte autono mie voor beide gemeenschap pen. De veiligheidsraad heeft zo als in de inleiding gemeld, de vredesmacht op Cyprus ge machtigd de nieuwe taak op zich te nemen die is omschre ven in de verklaring van Ge- I De directeur en de van het huis van bewa- m Arras in het Franse "Parlement Pas-de-Calais, 1 sinds woensdagavond acht 1 uiir 'I1 hongerstaking om in- I krij»enS VLln Hun eisen te dslu6'011.'30'1 geïnterviewd 'J-' directeur Henocq mee 'n totaal 32 personen aan K, 'p meedoen. Drie bewa ■iZ. hebben er om gezond- ert-denen vanaf gezien "Uns werk hebben wc niet gelegd", zei Henocq, „al- iyn itL gaatj z'ï gewone gang- •onrin 00r tot onze ge- ™ieid in gevaar komt of wensen worden ingewil- vl°'fn? Henocq hebben tien hui. inwoners van het bcverin- hun knifie- a„nd^rHa?rnor< geweigerd- „Ik wil niet zeggen dat ze zich bij ons hebben aangesloten, maar ze hebben zelf ook grieven", zei hij. Intussen heeft Michel Ponia- towski, Frans minister van binnenlandse zaken, richtlij nen doen uitgaan naar de pre feeten en hoofden van politie in de verschillende departe menten die machtigen tot krachtige maatregelen ter on derdrukking van de reeks ge vangenismuiterijen in Frank rijk- De woordvoerder van de mi nister die dit bekendmaakte, zei dat Poniatowski het er mee eens is dat een hervor ming van het gevangeniswe zen gewenst is, maar dat deze momenteel door de gevange non zelf wordt tegen-gehou ADDIS ABEBA (ARP) De vorige week afgetreden Ethiopische premier Endal- katsjew Makonnen is gear resteerd. Dit heeft radio- Addis Abeba gisteren in een extra-nieuwsuitzending be kendgemaakt. Het leger heeft verder nog drie generaals en twee rech ters gevangen genomen. Er zijn tot dusver meer dan hon- derd oud-ministers en hoge functionarissen in hechtenis genomen. Makonnen had sinds 22 juli toen hij het veld moest ruimen voor Michael Imroe, in zijn woning in Addis Abeba huisarrest. Zijn telefoon was afgesneden^ Volgens goedinge- lichte militaire kringen in de Ethiopische hoofdstad werd Makonnen door het militaire coördinatiecomité beschouwd als een hinderpaal voor de hervormingen diie de strijd krachten op korte termijn wil len invoeren. De vertegen woordigers van de keizerlijke garde zouden zich aanvanke lijk hebben verzet tegen de arrestatie van de oud-premier, maar ook zij moesten toegeven aan de druk van de radicale! leden van het comité. De driej tegelijk met Makonnen gear resteerde generaals zijn d-e oud-bevelhebber van de lucht macht, de oud-bevelhebber van de grondstrijdkrachten en den. De Nederlandse regering blijft voorstander van een ge meenschappelijke aanpak var- de problemen vanuit Brussel. Zorgwekkend noemde giste ren na afloop van de vergade ring van de ministerraad de waarnemend minister-presi dent de noodmaatregelen van België en Frankrijk, omdat deze in strijd zijn met de EEG-bepalingen. Niet nader ging hij in op de 'vraag, of Nederland daaraan eventueel het recht ontleent ook maatre gelen te nemen, die afwijken van de EEG-bepalingen. Het bestuur van het land bouwschap houdt woensdag een (extra) vergadering n.a.v. de onrust in de land- en tuin bouw. Zeven strategische punten in Haarlemmermeer zijn gister ochtend door Haarlemmer- meerse boeren afgezet. Dat betekende een grote chaos voor het verkeer en kilome ters lange files. Ongeveer 300 van de 400 Haarlemmermeerse boeren waren in actie geko men Verder waren gisteren acties bij Zuidwolde en in andere plaatsen van Overijs sel. In de provincie Groningen worden vandaag op diverse plaatsen blokkades door hon derden boeren verwacht. De ontevredenheid onder vele, vooral ook jongere Groninger boeren over de ontwikkelin gen in de landbouw is zeer groot. In de veenkolonie is eer actief geworden het Ac tiecomité Veenkoloniën. Aannemelijk lijkt dat o.a. vanochtend de grenspost bij Bellingwedde zal worden ge blokkeerd. Ook bij de stal Groningen worden blokkades verwacht. 0 Ontevreden boeren blok keerden onder meer in de Haarlemmermeer belangrijke kruispunten met bun land bouwwerktuigen, zoals op de foto in Hoofddorp. (Van onze correspondent) KNOKKE De veelbespro ken Belgische arts H. Lecomp. te in Knokke, die wegens smaad en ogeoorloofde uitla tingen aan het adres van de Belgische orde van geneeshe ren voor 6 maanden geschorst is, heeft zijn praktijk gister morgen hervat. De in de behan deling van bejaarden gespecia liseerde Lecompte riskeert hiermee een gevangenisstraf van een half jaar. De schor sing is 21 juni ingegaan en geldt dus tot 21 december, Le_ cqmpte behandelde gisteren een groot aantal patiëten. Deze werden na hun behandeling op straat opgevangen door de po litie. Zij moesten hun naam en adres opgeven. De politie greep overigens niet in. Le compte had daar wel op gere kend. Hij had vijftig boeken van Woodeho-use klaar liggen om de verveling in de gevan genis te verdrijven voor het geval hij gearresteerd zou worden. Zijn vrouw en kinde ren patrouilleerden voor de ramen van het huis om de arts te waarschuwen wanneer de politie zou aanbellen. Zij had den voor dit doel allen een fluitje bij de hand. BIJ overstromingen in Bangla Desj en in de Noordin- diase slaat Assam zijn zeker 350 mensen om het leven ge komen. De zaken gaan snel. Te snel? Te snel! Neem nu me neer Eerlijkman uit de Vere nigde Staten eens. Betiteld als Nixons betrouwbaarste mede werker, maar mooi dat-ie op zijn minst twintig maanden de nor in moet, terwijl hem nog een proces te wachten staat. Ja, wie kunnen we dan nog vertrouwen? Nixon niet, Eer lijkman niet, Connally niet (ook al een Nixon-vriend), Haldeman niet, en ga zo nog maar even doorDa's toch de top van de vrije wereld (zeg gen ze zelf). De flop zullen ze bedoe len. Mevrouw Rose Tucker, een huisvrouw uit het Engelse So lihull, nam een baantje bui tenshuis, omdat ze het koken en afwassen beu was. Daarom sprak ze haar baas in rechten aan - en kreeg een schadevergoeding van 650 gul den toegewezen - toen hij haar ontsloeg omdat ze de nieuwe taak, die hij haar had toebedacht (het klaarmaken van eten in de kantine, het afnemen van tafeltjes en af wassen) niet wilde verrich ten. Van de regen in de drop. „Heer red ons, wij vergaan", stond er op een bord van een boze boer. Luctor et emergo, heren! Even iets anders na al die berichten over honden en kat ten die verdwijnen: „Rajah", de hond van de onlangs overleden mevr. Clari ce Hancock in Beckenham (Engeland), moge verdriet nebben dat zijn bazin is heen gegaan, hij zal troost putten uit het feit dat hij niet onver zorgd is achtergelaten. Bij de voorlezing van het testament is namelijk gebleken dat op Rajah twaalf en een half duizend gulden is vasigo^ zet, waarvoor hij tot het eindjt zijner dagen elke dag een smakelijke maaltijd van 6,20 guldenvan met niertjes ver mengde hapklare stukjes bief stuk, biscuit en vitaminen moet hebben. Ook voorziet het testament van m^vr. Hancock in regel matig consult bij een dieren arts. de oud-commandant keizerlijke politie. van de DEN HAAG (ANP) De VVD-kamerleden Ploeg en Portheine willen van staatsse cretaris Stemerdink weten of hij, ondanks een voortdurende klachtenstroom, meent dat de wasverzorging bij de Konink lijke Ladmacht op bevredi gende wijze geschiedt. Met het oog op de publikaties over nog steeds optredende klachten hebben zij de bewindsman van Defensie gisteren schrifte lijk verzocht een grondig on derzoek te doen instellen naai de klachten van de militaire commandanten. ATHENE regering heeft De Griekse! gisteren de grondwet van 1932, die gold tot de militaire coup van 1967, voorlopig op nieuw van kracht verklaard. De artikelen over de staats vorm koninklijk of repu bliek zijn geschorst „tot het volk te zijner tijd vrij daarover kan beslissen", verklaarde premier Kon- stantinos Karamanlis. Tussen regering en strijd krachten is de normale samen werking hersteld, zoals het na tionaal belang vereist". De tekst van 1952 voorziet de scheiding van de uitvoerende macht meer in het bijzonder het bestaan van een via alge mene en geheime verkiezingen samengestelde Kamer van Af gevaardigden. De terugkeer naar de grondwet zoals die bestond voor de militaire staatsgreep van 1967, betekent volgens de welingelichte krin gen niet, dat geer diepgaande veranderingen zullen worden uitgevoerd. Karamanlis heeft zich al lang voor de putsch uitgesproken voor wijzigingen in de grondwet. De speciale voorrechten die de strijd krachten kregen in de grond wet van 1968 vervallen. W oef. Of zou Rajah een schoot hondje zijn, want dan is het natuurlijk: „Kef". \r Ik laat mezelf wel uit, blijf maar zitten. MERIJN DEN HAAG (ANP) De heer H. J. L. Vonhoff (43) is thans officieel benoemd tot burgemeester van Utrecht. Z'n benoeming gaat 16 augstus a.s. in. De heer Vonhoff, die in Amsterdam woont, is lid van de Tweede Kamer voor de WD. Hij was staatssecretaris van Cultuur. Recreatie ep Maatschappelijk Werk in he' kabinet Biesheuvel. (ADVERTENTIE) 0 ARNHEM Wat in vroeger dagen minimaal twee dagen zwoegen betekende klaarde een gigantische kraan gisteren in het Arnhemse Openluchtmuseum in een paar uur: het plaatsen van de wieken van een molen. Het was de laatste fase van de res tauratie van de groter Delfter windmolen, die omstreeks 1620 werd gebouwd door molenbouwer De Ruiter. De opknapbeurt duurde een jaar. De wieken prijken nu op 25 meter hoogte weer op hun originele plaats. Het Grote Wereldgebeuren komt wel op hetTV-journaal. Maar de gewone, dagelijkse belevenissen, thuis en op 't werk? Dat is Telefoon-Nieuws! 't Is goed om met elkaar bij te praten over alledaagse dingen. Juist als je ver van elkaar af woont. En 't kan! Vanavond bijvoorbeeld: want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7