;ns ihuis breda Centrum-links ook in Grieks kabinet Compromis over uropese veiligheid Skütsje-strijd gestreden ISRAËL TEGEN VERDERE KOLONISATIE „Stakers ontslaan" Vrouwen-met-pil presteren minder EE ie KOKS „Schone* motorbrandstof Ambassadeur Iran terug in Nederland I DERTIG GRIEKEN KRIJGEN VADERLANDERSCHAP TERUG Werkgroep PvdA tegen huurverhoging Uitkeringen aan gemeenten weer waardevast binnenland 1 11 I >ERWUZER(ES) J STIVAS kKDIPLOMA A en B commentaar [Boeren in zorgen Mercouri Ministers Pompbediende beroofd in Eindhoven Vier militairen voor krijgsraad in Suriname h Lijk vrouw in Haringvliet nog niet geïdentificeerd MILITAIR BIJ OEFENING OMGEKOMEN Aanbevelingen CONCLUSIE NA PROEVEN IN MAX PLANCKINSTITUUT vierdag 27 juli 1974 |rstaandp bon PDOeven opzenden Jammer ge lling nemen \/oor toe- jllen wij geen porto in derland en 8elgtë zal Ie portokosten biervoor Tuigt u van ons sen ac- I te maken) Wij moeten ostbestelling in drukke It. te zenden huisnummer land ogenomen. Editie (afdeling van ons ziekenhuis peplaatst een Irende driemaal per week in In 09-00 11.00 uur - wil |de zorg voor het onderwijs die door langdurig verolijf huis op de lagere school drei- Iraken. Ie sollicitatie wordt graag ver- lafdeling personeelszaken. st laurens ziekenhuis ulvenhoutselaan 19-21 breda Esthetica 'leidingsinstituut hoonheidsspecialisten 3b - Bredi in Breda gevestigde instituut mei n» lokalen, volledige werkapparatuui gediplomeerde docenten de opleid"! arts de wetteliike vestigingseisen ond# tijksgecommitteerde nieuwe cursussen medio augustus eiijke aanvraag zenden wi] u e dokumentatie voor nadere informatie na afspraak instituut met de beste kans tot slagen I Esthetica 3b 11500-46466 Br« 04243-668 BEJAARDENZORG DOSTERHOUT vraagt van de chef-kok voor het bel3®' De Doelen" (140 bedden) en*» uwe bejaardencentrum „0°s dden) ar gelang ervaring en bekwaaJJ de landelijke salarisregelingv irv lizen. terwijl de datum van nader kan worden geregeld hriftelijke sollicitaties bestuur van de stichting, K®1 ut N-Br - A an het agrarisch front heerst grote onrust. De inkomens van land- en tuinbouwer" staan onder zware druk, omdat de sterke stijging van de produktiekosten niet door hogere op- brengstprijzen worden goedgemaakt. Vele hardwerkende boe rengezinnen maken daardoor moeilijke tijden door. Landbouwpolitiek is een ondoorzichtige zaak. Voor ons land wordt het beleid bepaald in Brussel aan de hand van factoren als viaag en aanbod, monetaire ontwikkelingen e.d., waarop de boer - maar hij niet alleen! maar weinig zicht, laat staan vat heeft Of is bet soms ook in moreel opzicht zo'n vanzelf sprekende zaak, dat de boeren in de E.E.G.-landen door over produce in grote moeilijkheden verkeren terwijl honderden miljoenen mensen elders op de wereld honger lijden? i De Nederlandse regering kan niet eigenmachtig zorgen voor een betere markt- en prijsbeleid. Daaraan moet in E.E.G.-ver- band gewerkt worder. Lieden, die suggereren, dat het de Ne derlandse boer buiten de E.E.G. veel beter zou vergaan, weten niet waarover ze praten of bedrijven bewust demagogie. I Met deze constatering is de kous echter niet af. De regering Bi er duidelijk blijk van moeten geven, dat zij de zorgen van de boeren deelt. En dat niet alleen met vriendelijke "Orden. De regering dient „Brussel" te pressen tot initiatieve Anders zou aan het boerenfront op deze natte zomer wel eens een hete winter kunnen volgen. GENEVF (DPA) Up de Geneefsc conferentie over vei ligheid en samenwerking in Europa is gisteren voor het zomerreces dat tot 2 septem. ber duurt een compromis be reikt dat naar Westduitse op vatting „veelomvattend" kan Worden genoemd. Naar de leider van de af- 1 vaardiging uit Bonn. Guido Brunner meedeelde betekent het compromis een vergelijk assen de standunten van Oost en West over liberalise ring van de menselijke contac ten en de uitwisseling van in formatie. Volgens hem kan de overeenstemming de sleutel" werden voor concrete overeen komsten op deze gebieden. Brunner zei dat in het compromis enerzijds rekening l wordt gehouden met de weste- I lijke opvatting dat de uitwis seling van mensen en informa tie een kernpunt bij het stre ven naar ontspanning en stabi lisering is terwijl aan de an dere kant in het compromis wordt gesteld dat elke staat zijn eigen wetten en orde kan (tellen. Hierdoor wordt reke ning gehouden met de vrees aan Russische kant voor inmen ging in de binnenlandse aan gelegenheden. In de stukken zal echter volgens Brunner aog worden vastgelegd dat dei nationale wetgeving in harmo-' nie moet zijn met het volken recht. De Westduitse gedelegeerde zag in de aanvaarding van een resolutie over de instelling van een wetenschappelijk fo rum waarvoor de bondsrepu bliek al in de eerste fase van he conferentie in Helsinki een voorstel had gedaan een di rect resultaat van het gevon den compromis. Volgens hem zijn ook ten aanzien van de vraagstukken van gezinshere- fligingen al verstrekkende vorderingen gemaakt. De verenigde Staten dienden gis- (Van onze redactie buitenland) ATHENE Premier Karamanlis van Griekenland lieeft gisteren de formatie van zijn drie dagen oude regering voltooid met de aanstelling onder meer van enkele jonge leden van verzetsbewegingen tegen het vorige militaire regime. Eerder op de dag had het er de schijn van gehad dat Karaman lis in moeilijkheden was geraakt door rivaliteit tussen conserva tieve en radicale elementen uit verzetsbewegingen. DEN HAAG (ANP) Twee wetenschappelijke me dewerkers van de Ameri kaanse bandenfabrikant Good Year hebben na drie jaar onderzoek water, alcohol en benzine op een dusdanige wijze met elkaar gecombi neerd, dat volgens de fabri kant de gevonden nieuwe formule in de nabije toe komst wel eens de sleutel zou kunnen zijn tot een „schone" motorbrandstof. Het reeds gepatenteerde loodvrije mengsel bevat 8D procent minder schadelij ke concentraties dan de hui dige benzine, m.aar voldoet toch aan de hoge octaantoe- hoefte. De onderzoekers Kenneth J. Frech en James J. Tazuma concludeerden dat het meest succesvolle mengsel zou moeten bestaan uit 5 plu cent t-butyl-alcohol, 3 pro eent water en 72 procent benzine. Good Year meent, dat de raffinaderijen in staat zijn deze brandstof voor te mengen en noemt het ver kregen resultaat „bijzonder bemoedigend" en een stimu lans voor verder onderzoek op grotere schaal. De fabri kant heeft reeds patent ver kregen op een groot aantal alcohol-water combinaties. Uit de praktijkproeven met de nieuwe formule, die Goodyear liet uitvoeren door een onafhankelijk research bureau bleek, dat een auto met een normale V-8 motor goed functioneerde. Ook was er sprake van een efficiënte verbranding, terwijl het uit laatgas aan hoge milieu -ei ser voldeed. Drie mannen die door het vorige bewind gevangen wa ren gezet, wegens vermeende samenzwering tegen de be staande orde, zijn door Kara manlis opgenomen onder de elf die hij eerder om zich heen verzameld had. Zij zijn Charalambos Proto- papas. advocaat en socioloog, Dimitrios Tsatsos, een hoogle raar, en George Mamgiakis, eveneens hoogleraar. Karamianlis benoemde ook de liberale voorzitter van het laatste parlement, Dimitrkjs Pa pa spy roe, tot minister, zoals ook dTie conservatieven van de Radicale Unie Partij, de door hem zelf opgerichte groe pering. Zij zijn Athaniaisios Tsaldiaris, Emmanuel Kefaloyi- annis en Ioannis Boetos. municatie, Ioannis Mineos koopvaardij. Minister van staat Rallis heeft gasteren het vaderlan derschap teruggegeven aan dertig Grieken die er door het vorige militaire bewind van waren beroofd. Onder hen zijn krantenuitgeefster Helini Vla- choe, filmactrice Me'ina Mer- oouri en lady Amair Feming, de Griekse weduwe van de Britse ontdekker va de pe nicilline. De gisteren beëdigde minis ters zijn: George Rallis minis ter van staat, Christoforos Stratos binnenlandse zaken, Athanassios Kanellopoelos handel. John Pesmatzogloe fi nanciën, Dimitrios Papaspyroe landbouw, Charalambos Proto- papas, industrie, George Man- gakis, openbare werken, Geor ge Mylonas verkeer en com- teren een voorstel in om het recht op vreedzame verande ring van grenzen in de tien punten omvattende lijst van beginselen van de conferentie op te nemen. Alle Europese landen met uitzondering van Albanië plus de Verenigde Staten en Cana da wonen de oonferentie bij die in juni vorig jaar in Hel sinki begon op ministersni veau. De tweede fase begon vorig jaar september in Genè- ve. Het doel van deze fase is het formuleren van gedetail leerde aanbevelingen. Daarvan is tot dusver niet veel terecht gekomen doordat de westelij ke en de neutrale deelnemers staan op vrije uitwisseling van mensen en denkbeeldèn ter wijl de Sowjet-Unie eerst in een preambule het reciht van elke regering wil laten vast leggen om haar eigen wetten te stellen. Volgens de West duitse delegatieleider is deze impasse nu enigszins doorbro ken. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De Iraanse ambassadeur, Abbas Farzanegan, is na een afwezig heid van ruim vier maanden ln Den Haag teruggekeerd. Waarmee de Nederlamlir Iraanse betrekkingen weer volkomen zijn genormali seerd. De ambassadeur vertrok 17 maart naar Teheran enkele dagen daarop gevolgd door a) zijn diplomaten ontstemd over de wijze waarop twintig Iraanse studenten die op 8 maart de ambassade hadden bezet. Tijdens de rechtszitting de gelegenheid kregen hun op vattingen over het bestuur van de sjah uiteen te zetten. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Donderdag- Evoluon te Eindhoven een 23- Noord-Brabantlaan bij het Evollon te Eindhoven een 23- jarige pompbediende door twee mannen overval! en en van vijfhonderd gulden be roofd. Twee mannen rond twintig. Jaar kwamen met zwaaiende kettingen het benzinestation1 binnerennen, -waarmee zij de pompbediende bedreigden. Hij j werd later tegen de muur ge zet, waarna de rovers vijfhon derd gulden uit zijn stof jaszak haalden. Van de daders ont breekt elk spoor. De pompbe diende kwam er zonder letsel af. Melina Mercouri keerde gis teren in haar vaderland terug. Vergezeld van haar man. re gisseur Jules Dassin, zei Mer couri: „Dit is de mooiste dag van mijn leven". Ze zei dat ze weer in Grie kenland zou gaan wonen en werken. Ze sprak de hoop uit dat in Griekenland gauw weer volledige democratie zou heer sen en zei: „Intussen moeten we realistisch zijn en niet van de ene op de andere dag won deren verwachten". In de Griekse staatscourant verscheen gisteren het bericht dat 72 brigade-generaals uit active dienst zijn ontslagen, hoewel ze hun rang behouden. Toch is dit vermoedelijk geen routineontslag, aangezien dit bevordering in een volgende rang meebrengt. Minister van wetenschappen Konstantinos Tsasto, verklaarde gisteren in Athene dat het em bleem van het militaire regi me, een phoenix die uit vlam men opstijgt en een soldaat op wacht, uit Griekenland ver dwijnt. Het Griekse ministerie van defensie tenslotte maakte be kend dat de militaire politie voortaan geen zeggenschap meer zal hebben op terreinen die niet strikt tot haar be voegdheid behoren. De militaire politie was on der brigade-generaal Dimitrios loannidis onder het vorige mi litaire regime de hoogste vei ligheidsinstantie in zowel mili taire als civiele zaken gewor den. De mlitaire politie zou zich zefs aan martelingen te buiten zijn gegaan. 0 Gisteren was de laatste dag van het traditionele Skütsjesilenop de Friese wa teren. Op de voorgrond de win naar van dit jaar Tjitte Brou wer, die ook in de laatste wed strijd, op het Sneekermeer, met 't Heerenveense Skütsje „Ger- ben van Manen" alle andere deelnemers te snel af was. PARAMARIBO (ANP De vier Nederlandse militairen van de troepenmacht in Suri name die in voorarrest zitten verschijnen vandaag voor de krijgsraad in Paramaribo: Hierna zal de krijgsraad be slissen of zij voorlopig in ar rest zullen blijven. De vier militairen, waarvan er drie VVDM-bestuurslid zijn, wor den ervan beschuldigd na diensttijd op de grenspost Al- bina het burgerpak te hebben aangetrokken tegen strikte or ders van de compagnie com mandant ln. DEN HAAG (ANP) De Werkgroep Huur en Sanering van de Partij van de Arbeid, die verontrust is door berich ten over de komende nota duur- en subsidiebeleid van de :egering, lieeft bij voorbaat stelling genomen tegen even tuele plannen van het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening om de huren met ingang van volgend jaar „fors" te verhogen. In een brief aan alle huur ders van Nederland roept de werkgroep op om half augus tus als het kabinet weer over de nota gaat praten een duidelijk protest te laten horen om de regering er op te wijzen, dat zij zich moet hou den aan tijdens de verkie zingsstrijd gedane beloften. I (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Het dis trictsbureau van de Rijkspoli- ie te Water in Dordrecht, was gisteravond nog niet achter de identiteit van de vrouw, wier stoffelijk overschot eergisteren is gevonden in het Haring vliet. Ook kon de politie nog geen nadere mededeling doen, op de vraag of misdrijf in het spel is. Er zijn wel aanwijzingen dat dit het geval is. omdat het slachtoffer, dat geruime tijd in het water moet hebben gele gen, sporen van mishandeling droeg. De politie is begonnen met het nagaan van de lijsten van vermiste vrouwen uit de pro vincies Zuid-Holland, en Zee land. Het verminkte lijk werd gevonden in het Haringvliet. DEN HAAG Tijdens een mgslagoefening op het oefen- errein van het genieoplei- 'inigscentrum in Empel is don- terdag de 21-jarige dienst plichtig soldaat J. H. M. Har iers uit Lichtenvoorde om het even gekomen. De soldaat lie behoorde tot 41e Genieba 'aljon uit de legerplaats 3ee- dorf was ingeschakeld bij de >pbouw van panelen waarop iet brugdek komt te rusten. Vadiat men één paneel ge schoord had, raakte het twee de op te richten element uit >alans en sleurde het eerste mee. Vijf militairen raakten licht gewond. JERUZALEM (KEUTER) Het Israëlische kabinet heeft zich gisteren eensgezind uitge sproken tegen het zonder toe stemming van de regering ves tigen van nieuwe joodse ne ilerzettinioeii in bezet gebied. Dit betekent naar alle waar schijnlijkheid dat Ongeveer 150 adspirant kolonisten die zich clandestien in de omge ving van Nabloes hebbën ge vestigd, zullen worden verwij- lerd. De adspirant kolonisten - jngeveer 35 gezinnen wa ren donderdagavond met ge weld door politieversperringen gedrongen om zich te vestigen op het gebied van Sabastija, de bijbelse hoofdstad van de koningen van Israël. Zij bezet ten een verlaten station aan de buitenkant van Nabloes, de grootste stad in het door Israël bezette deel van Jordanië. Daar kregen zij steun van cir ca 3.000 medestanders, onder wie enige leden van de oppo sitie in het parlement, zoals het Oentrum-rechtse Likoed- blok en de nationale religieuze partijen, en aanhangers van de beweging voor een groter Is raël. Deze groeperingen zijn gekant tegen ontruiming van de bezette gebieden en willen dat er daar joodse nederzettingen kamen. Twee leiders van de Likoed, Menachem Begin en generaal Ariël Sharon, hadden gister ochtend vroeg een gesprek met de minister van defensie, Sji- mon Peres. Nadat het kabinet lijn uitspraak had gedaan, verklaarde een meerderheid van de clandestiene kolonisten lat zij akkoord ging met een -oorstel van Begin om als jdelijke maatregel wat erder de Jordaanvallei in te rekken naar een streek waar neer nederzettingen zijn ge- estiigd. Dit voorstel had ten loei een confrontatie met het ieger te voorkomen. Twee maanden geleden pro beerden kolonisten in hetzelf de gebied clandestien een dorp te vestigen, maar toen trokken zij zich terug nadiat de autori teiten militairen te hulp had den geroepen. Gisteren protesteerde direct .le burgemeester van Nabloes adj de militaire gouverneur te gen de actie van de kolonis ten, die overigens verklaarden van plan te zijn ook dorpen te vestigen bij Jericho, Sjilo en Ma'ale Ha'adumim. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Jigal AI- lon, verklaarde intussen in een vraaggesprek met de Israëli sche televisie, dat de regering gekant is togen een vestiging van een afzonderlijke Pales tijnse staat in het bezette dee) van Jordanië. Volgens hem zou daardoor een etnische groep worden ge splitst, terwijl voorts het ge vaar bestond dat de nieuwe staat een extremistische hou ding tegen zowel Israël als Jordanië zou aannemen en mogelijk ook als basis zou die nen voor verdere Russische penetratie. (Vervolg van pag. 1) Om het moreel van stakers te breken beveelt het rapport een brief van de directie aan de stakers aan. Zo'n brief kan alleen positief effect hebben, wanneer er een zekere sta kingsmoeheid onder de stakers of meningsverschillen of wel of niet verder staken en-of de tactiek zijn opgetreden Een combinatie van uitleg van het directiebeleid met de oproep het werk te hervatten in het directieschrijven, zo mogelijk in een vervolgbrief uitgebreid met bedreiging van ontslag, zou het stakingsfront onder die omstandigheden kunnen breken, aldus het vertrouwe lijke stuk. De werkgevers in de metaal wordt geadwiseeerd „uitslui tend" als uiterste verweermid del toe te passen en alleen als andere „wapens" faalden het conflict op te lossen. Bij „uit sluiting" weigert de werkgever werk aan niet-stakers. Hier door verliest een nlet-staker recht op loon. Uitsluiting is in de Nederlandse wetgeving niet geregeld. Bij „grote uitslui ting" krijgen niet-stakers geen werk als verweer tegen een staking in een ander bedrijf. Bij een „kleine uitsluiting" kunnen werkwilligen niet aan de slag als gevolg van een staking door andere werkne mers in eigen bedrijf. Via dit wapen kan de werkgever ver deeldheid en ruzies zaaien tus sen werkwilligen en stakers. Stakers krijgen ook geen loon, maar kunnen in vele gevallen rekenen op een uitkering van de vakbonden. Bij uitsluiting kunnen de werkwilligen geen beroep doen op een uitke ring. Bij een „wilde" staking, moeten de werkgevers, aldus het rapport, ontslag op staande voet geven aan individuele stakers. In geval van wilde staking is collectief ontslag liet vereist. Ook een kort ge ding tegen de staker met een vordering tot schadevergoe ding wordt aanbevolen naast het direct kontact zoeken met de vakbonden. Andere opvallende aanbeve lingen uit dit strikt vertrou welijke stuk zijn: Een goede verstandhouding met de pers is van groot be lang omdat de vakbonden tijd hun standpunt zoveel mo gelijk via de publiciteit naar buiten brengen. In bepaalde gevallen pries- ters en dominees, die goede relaties hebben met werkne. mers. op de hoogte houden en de directievisie meedelen. Staking melden bij voorzit ter SER (sociaal-economische raad) Directie en topkader bedrijf mogen niet verward zijn, onr dat staking leiding hiervan ge bruik maakt om situatie in handen te krijgen. Bij bedrijfsbezettingen water en electriciteit afsluiten, telefoonverbindingen verbre' ken en bankrekening van het bedrijf blokkeren. Bij sit-down-stakingen na voortdurende weigering aan (herhaalde) sommering gevolg te geven polltiehulp inroepen op grond van lokaal vrede, breuk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitkerin gen aan gemeenten uit het ge meentefonds worden n waardevast dan nu het geval ls. Met ingang van 1975 zullen niet alleen zoals tot dusver compensaties worden gegeven voor algemene salarisverhogin gen. maar ook voor prijsstij gingen. Staatssecretaris Polak (Bin nenlandse Zaken) heeft dit mede namens zijn collega De Goede (financiën) de gemeen tebesturen schriftelijk tneegp- deeld. Nu is voor de gezamen lijke gemeenten een reëele verhoging van de uitkeringen mogelijk, die echter niet zo hoog is als de raad voor de gemcentefinanciën had geadvi seerd. Bij het bepalen van de uitkeringen voor 1975 zijn de onderministers De Goede en Polak voorhands uitgegaan van een prijsstijging van 8 proeent. Vrienden, nou heb ïk het nagenoeg rond, hoor. Het regen-en-kou-en-barre- ellende - brengende weerpro- bleem. Een kenner, wat zeg ik, een deskundig specia list van hoge klasse heeft mij het geheim uit de doeken ge daan. En nu begrijp ik alles- ft En als u nu nog even blijft lezen het regent toch dan begrijpt u straks ook al les. Kijk, februari, daar gaat het om. Februari is de sleutel tot de ware kennis. Februari is zogezegd de sleutelmaand. De vier weken van februari zijn de vooraf spiegelingen van de vier jaar getijden, met dien verstande, dat het weerbeeld van de eer ste week ook het weerbeeld van de lente zal wezen. Het beeld van de tweede week lijkt als twee druppels regen op de zomer, enz. Duidelijk tot zoverDus 1 t.m. 7 februari voorspelt de lente, en 8 t.m- 14 februari de zomer, waar we nu in zitten. Nu waren de weersomstandig heden (aantal uren zon, de wind, regen enz.) op 8, 9. 10 en 11 februari allerbelab berdst. Dat klopt dan wel, hè1 ■ft Maar op 12, 13 en 14 februa ri was het lekker, redelijk zonnig en droog weer. En dat houdt derhalve in: in het laat ste 3/7e (driezevende) deel van de zomer wordt het weer pas goed. Dat is dus ongeveer na half augustus. ft Dat had ik persoonlijk kennelijk intuïtief ook al gedacht, zie mijn uakantte- plannen. ft En hoe zit het dan met die heiligendagen, zo vroeg ik mijn aan de haak geslagen deskundige gretig. Die heili gendagen waarvan hij te recht vindt dat ze ten onrechte in de kerkelijke mist zijn vet- dwenen kunnen nu juist roet in het eten gooien- De soep wordt dus wel me liger gegeten dan ze wordt opgediend. In dit verband nog enkele bijdragen: Regen op Sint Bar nabas (11 juni), zwemt de oogst in een waterplas. ft En dan 13 augustus, Sint Corsticaanhet weer zoals het is houdt nog dagen aan. Met die heiligen zit je dus. Waarom de mensen van ouds her zo vaak die heiligendagen erbij sleepten, is te verklaren uit het feit dat ze in die nog goedgelovige dagen bij het op staan behalve op de klok en naar buiten ook naar de ka lender keken om te zien wel ke heilige zijn naamdag had. (En misschien ook wel om te zien of er geen feestdag inzat). ft Bij gebrek aan een KNMI, een weerbericht via radio of tv hield men zich dus maai vast aan die kalender. Van daar. ft Maar hoe het ook zij: Geeft februari veel zon, kom er in de zomer ook maar om. En zo ls het. Hoop ik- En met de vermelding dat de doordravei van de week zonder democratische stem ming de heer Nikos Samp son is geworden (de komende en gaande man in één per soon). En ik reserveer mijn vakan tie voortaan na februari! MERIJN UTRECHT (ANP) Het reaictie-, concentratie- en leer vermogen van vrouwen die de pil slikken is minder goed dan dat van vrouwen die een spontane menstruatiecyclus hebben. Dit is de conclusie na /ergelijkende- proeven met 32 neisjes (16 wel en 16 niet- ulsrebruiksters) in ht Ma> Planckinstituut voor biofysi- sche chemie en hot instituu voor psychologie in Göttingei W.-Duitsland). Dit onderzoo! naar de invloed van hormonen op gedrag, kwam deze week aan het licht in Utrecht op het vijfde congres van de interna tionale vereniging voor psy- choneuro- en docrinologie. De reactiesnelheid, de accu ratesse en het oriëntatiever mogen van de niet-pil-meisjes Hij kt door de bank genomen jroter te zijn dan dat van de indere groep. Er zijn ook dui lelijke verschillen geconsta- eerd bij het maken van re lensornmetjes: meisjes die de pil n'iet slikken doen dat vlug ger en beter. Reactiesnelheid en dergelijke variëren in deze groep ook in samenhang met de verschillende fasen van de menstruatiecyclus: de presta ties zijn 1 a 2 dagen voor de menstruatie het oes-t. ln de aradeTe groep zijin der-gelijke met de cyclus samenhangende verschillen niet gevonden. Om er zeker van te zijn, dat de verschillen in de prestaties van de wel- en niet-pilge- bruiksters niet het gevolg zijn van een toevallig verschil in uamleg hetgeen gezien de resultaten van het onderzoek overigens niet waarschijnlijk ts wil men in Göttingen de proeven nog eens herhalen met jen groep, bestaande uit vrou wen, die de pil gedu-ende een bepaalde tijd niet an daarna wel slikken. Op de conferentie, georgani seerd door het Rudolf Magnus Instituut voor farmacologie van de medische faculteit in Utrecht en bijgewoond door 140 wetenschapsmensen uit vijf werelddelen, is uitvoerig gesproken over de betekenis van hormonen die in de herse nen en het hersenaanhangsel (hypofyse) voorkomen en die belangrijke invloed blijken te kunnen uitoefenen op het H- ■hamelijk zowel als op het psychische functioneren vwi mens en dier. I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9