van tot Ingewikkelde regeling iet kaartjes NS vergemakkelijken reizen per trein voor gehandicapten CONDUCTEUR HELPT GRAAG HERVERKIEZING POBGOINY EN KOSYGIN OVER Z MPT MOEIZAAM \bor \i kratsliften met de trein. Reglement van de glimlach voor diplomaten Laat'ns wat van je Meen Duitse legen betaling binnenland IHT gratis Niet Onrust over besteding olie rijkdommen AMBULANCE VERLOOR LIJK Radioactieve bron in Noordzee teruggevonden Cursus natuur- en scheikunde Onderwi izeres ontmoette Indianen in Suriname Mishandeling In nood iJll Ga voor dertig piek acht dagen op de NS tienertoer. ^.dieraag z/ jun iy/4 Mensen uit Heelsum hebben bij hun gemeentebestuur ge protesteerd tegen het plan om in de buurt waar zij wonen een aula met rouwkamers te bouwen. De mensen vinden dat zo'n gebouw niet thuis hoort in de bebouwde kom. De aula met rouwkamers komt vlakbij twee scholen te liggen. Dat vinden de mensen uit Heelum helemaal een onver teerbare zaak. „Onze kinderen komen dan dagelijks in aanra king met de dood. de rouw en het verdriet van anderen", zo schrijven zij het gemeentebe stuur. Het is op zich al erg dat wij essentiële dingen in het leven als dood en verdriet doorlo pend verdringen, omdat we er geen weg mee weten. Erger wordt het, zoals in Heelsum is gebeurd, wanneer Kinderen zijn niet zo bang de jeugd als dekmantel voor voor de dood omdat ze de de angst van volwassenen draagwijdte ervan nog niet wordt gebruikt. beseffen. En wat verdriet is, dat we ten ze drommels goed. Voor hen is kinderverdriet niet iets anders dan grote mensenver- driet. Tranen van volwassenen zijn in hun ogen niet anders dan hun eigen tranen. Kinde ren vragen zich in hun nog ongecompliceerde leven waar schijnlijk wel eens af waarom volwassenen veel minder hui len dan zij zelts. Als de protesterende ouders van Heelsum hun kinderen zouden vertellen welke actie zij hunnentwege hebben onder nomen dan zouden zij niet- oegrijpende, grote ogen opzet ten. Gehandicapten zijn in veel gevallen erg belemmerd in hun bewegingsvrijheid. Het begint al in de eigen kamer, het eigen huis, de directe om geving en in winkels waar dorpels, trappen en te smalle deuropeningen evenzovele hin dernissen vormen. Aan reizen per bus of trein durven de meeste gehandicapten niet eens te denken. De mogelijk heden op dit gebied zijn ook beperkt. Toch zijn ze er wel, zij het dat er veel goede wil en hulp van anderen aan te pas moet komen. De Nederlandse Spoorwegen hebben in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie gezocht naar mogelijkheden om het reizen van gehandicapten per trein te de halve enkele reisprijs voor gehandicapte kinderen van 4 tot en met 9 jaar. Op alle NS-stations zijn for mulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van het speciale NS-legiitimatiebewijs. Blinden en mensen, die slecht kunnen zien, kunnen het legitimatie bewijs laten aanvragen bij Bureau Registratie-kaarten NBW, Vondelstraat 128 te Amsterdam. Vóór het legiti matiebewijs wordt verstrekt, winnen de N.S. eerst het oor deel van hun medisch advi seur m. beetje omstandig uitgelegd, maar het zit dan ook best ingewikkeld in elkaar. Spoorwegmensen verlenen gehandicapten hulp bij het overstappen in bus of taxi. Deze hulp -moet wel 48 uur van tevoren worden aange vraagd -via het telefoonnum mer 030-353768. Wanneer men door zijn han dicap bezwaarlijk een kaartje aan het loket kan kopen', kan men dit -zonder extra kosten bij de conducteur doen. De N.S. vervoeren een rol stoel of invalidewagen gratis. Op een aantal stations staat een Rode Kruis-rolstoel gratis ter beschikking. Op de stati ons van Arnhem en Nijmegen kan men zelfs om een verrijd bare loopbrug vragen waarmee gemakkelijk met een rolstoel in en uit de trein gereden kan worden. Men doet er het best aan aan deze praktische hulp van van mens tot mens vergemakkelijken. Dit heeft tot bepaalde maatregelen ge leid, die bij veel gehandicap ten niet of nauwelijks bekend zijn. Zo is nog onvoldoende be kend dat gehandicapten, die niet in staat zijn alleen te reizen, een N.S.-legitimatiebe wijs kunnen aanvragen, dat recht geeft op volledige koste loze begelei'd/ing wanneer de gehandicapte tien jaar of ou der is en op begeleiding tegen Het legitimatiebewijs geeft gehandicapte niet het recht op gratis reizen. De gehandicapte moet net als ieder ander een geldig spoorkaartje kopen. De gene. die de gehandicapte be geleidt, reist alleen geheel of voor de helft kosteloos, wan neer hij samen met de gehan dicapte in de trein zit. Als een retourkaart door de gehandicapte is gebruikt voor de heenreis kan de begeleider, die de gehandicapte heeft weggebracht, niet terugreizen op het retourgedeelte van het kaartje van de gehandicapte. Ook als de begeleider de ge handicapte in een andere plaats ophaalt en voor de heenreis een retour heeft ge nomen mag de gehandicapte niet reizen op het terugreisge deelte van het spoorkaartje van de begeleider. Het is een We wezen er in deze rubriek al eerder on dat mensen, die moeilijk ter heen zijn, vaak grote moeite hebben tijdig in of uit treinen te stappen. Oorzaak: de meestal niet langer dan één mi nuut durende stoptijd van treinen op tussenstations. We kregen h erover de laatste tijd opnieuw enkele vragen. Desgevraagd bleek dat de Nederlandse Spoorwegen echt wel hun best doen om de gesignaleerde moeilijkheden voor slecht ter been zijnde reizigers te voorkomen: Vrijwel alle treinen zijn momenteel uitgerust met een om roepinstallatie, waardoor iedereen zich tijdig naar een balkon kan begeven: ook de meeste stations zullen met een dergelijke installatie worden uitgerust. In tegenstelling tot andere landen handhaaft Nederland zijn conducteursbestand, zij het beperkt. Bejaarde reizigers, die bang zijn voor moeilijkheden, kunnen altijd de hulp van een conducteur inroepen. 0 Deze conducteur heeft ook de stoptijden (officieel: station- nementen) zelf in de hand. Hij is gerechtigd om van zijn rijtij denboekje af te wijken, als dat nodzakelijk is, zelfs wanneer daardoor zijn schema wat uitloopt. Een moeilijkheid bij het in- en uitstappen blijft het hoog teverschil tussen trein en perron en de gapende ruimte daar tussen. In verband met het goederenvervoer per spoor kan voor het personenvervoer geen gelijkvloers systeem als dat in de metro worden toegepast. Het blijft oppassen. En als U zicii on zeker voelt: waarschuw dan de conducteur even. te voren, opnieuw onder num mer 030-353768, aan te vra gen. In Zuidwest-Nederland zijn de stations van Arnemuiden Rilland-Bath, Kapelle-Bieze- linge, Goes, Bergen op Zoom Etten-Leur, Gilze-Rijen, Til- burg-West, Krabbendijke, Kruiningen-Yerseke, Middel burg en Vlissingen voor ge handicapten normaal bereik baar, dat wil zeggen: zonder belemmeringen en zonder dat gehandicapten in rolstoelen die hun armen normaal kun nen gebruiken, hulp nodig hebben. De perrons in Breda, Tilburg en Roosendaal zijn al- toen bereikbaar met hulp van N.S.-personeel. Rode Krais- rolstoelen Zijn aanwezig in de stations van Goes, Bergen op Zoom, Breda, Roosendaal en Tilburg. Tenslotte nog wat informatie over de toegankelijkheid van treinen voor rolstoelgebrur kers. Men kan in de meeste treinen met een rolstoel bin nen komen. Men moet dan wel uitkijken naar de balcons met het rolstoelembleem er op. Op deze balcons ontbreken de verticale stangen, die andere balcons wel hebben. De bal cons zonder stangen zijn min der geschikt voor mensen, die slecht ter been zijn. De Verenigde Naties hebben een gedragsreglement voor di ploma ten opgesteld, dat bin nenkort aan de Algemene Ver gadering te New York zal worden voorgelegd en dat eeu wenoude gewoonten in de in ternationale diplomatie einde lijk officieel zal vastleggen- Hieronder volgen enkele van de belangrijkste passages uit dit reglement: Wanneer u voor een uitge sproken moeilijke missie in een vliegtuig stapt en omkijkt naar de journalisten en foto grafen, laat dan in geen geval merken dat u bezorgd en be kommerd bent over de goede afloop van de op handen zijn de besprekingen, die economi sche malaisevernedering of misschien wel bloed-zweet-en- tranen van een oorlog voor uw volk met zich mee kunnen brengen. Laat uw optimisme blijken door uw volk een bre de glimlach en een even brede armzwaai te tonen. Als dit u moeilijk valt, omdat de zorgen om uw missie zwaar op u drukken, probeer u dan in te beelden dat u voor een korte zonnige c.q verkoeling bren gende vakantie naar het zui den e.g. het noorden vertrekt. 9 Wanneer u op het vlieg veld in het land waar uw moeilijke missie zich moet af spelen bent aangekomen, stap dan opnieuw met een brede glimlach en een ruime arm zwaai uit het vliegtuig. Tien tegen een immers dat er onder aan de vliegtuigtrap opnieuw fotografen staan, die er alleen maar op uit zijn om elke zor gelijke rim,pel op uw gelaat vast te leggen. Gun uw tegen speler in de onderhandelingen niet de wetenschap vooraf dat u zich werkelijk zorgen maakt. Uw glimlach moet vastberadenheid uitstralen- Dit maakt de tegenspeler onzeker. Dit stelt het thuisfront ge rust. Q Wanneer u uw tegenspeler vlak voor de onderhandelingen ontmoetzal er ongetwijfeld opnieuw een batterij persmen sen en fotografen aanwezig zijn. Laat in geen geval blij ken dat u grimmig gestemd bent, dat u het mes, dat u straks tijdens de bespreking met kracht in de tafel zult steken, als het ware ai tussen de tanden hebt zitten. Verman u en geef uw tegenspeler een stevige hand. Blijf glimlachen. U maakt werkelijk een gewel dige indruk wanneer u uw tegenstander ook nog omarmt of, wanneer u in een van de Oosteuropese of Arabische landenbent, omhelst. U moet er op verdacht zijn dat u na de onderhandelingen opnieuw geconfronteerd wordt met het flitslicht van de foto grafen. Wanneer uw eisen of verlangens tijdens de onder handelingen van tafel zijn ge veegd, wanneer u weet dat u met volstrekt lege handen huiswaarts zult moeten keren, wanneer u uw land tijdens de besprekingen mogelijk op de rand van de afgrond hebt ge bracht, wanneer u het bloed van uw winnende tegenstander wel kunt drinken, treedt de fotografen dan toch met een opgewekte glimlach tegemoet. Schudt de hand van uw tegen stander langdurig en hartelijk, alsof u een voor beide partijen bevredigend compromis hebt bereikt. Wanneer u de kracht daartoe hebt, omhels uw te genstander dan- Blijf vooral glimlachen. Wanneer u tenslotte weer in uw eigen land komt, ver dring dan de tranen, die bij u opkomen wanneer u bedenkt welk een rampspoed uw land tegemoet gaat, maar glimlach, wanneer u de vliegtuigtrap af daalt. Maak het V-teken. Uw landgenoten, die de volgende dag de krant lezen en de foto van uw aankomst zien, zullen denken dat u een stuk vrij heid voor hen veroverd hebt. U hoeft zich geen hypocriet te voelen wanneer u uzelf met dat V-teken in de krant ziet staan. U kunt voor uzelf immers uitleggen als: Verdom me nog an toe. In de wart delgangen van de Verenigde Naties heeft het reglement reeds de populaire bijnaam „reglement van de glimlachgekregen. In dezelf de wandelgangen hoort men alleen maar met lof spreken over de redactie van het nieu we reglement omdat het „zo treffend de werkelijke gang van zaken iveergeeft". Het reglement zal zonder enige twijfel met algemene stemmen en met de instem mende glimlach van alle afge vaardigden worden aan vaard. ADVERTENTIE Een lief telefoongesprekje is altijd welkom bij een verre beminde. Even babbelen over de gebeurtenissen van de dag, een afspraakje maken of zomaar een telefonisch zoentje. Voor een schijntje: want 's avonds en in het, weekend belt u voor half geld door heel Nederland. D.IIDDA (Saoedi-Arabië) (AP) In Amerikaanse offi ciële kringen maakt men zich er in toenemende mate onge rust over dat de olieproduce rende landen hun produktie zonden kunnen gaan beperken als zij geen wegen kunnen vinder om op voordelige wijze hun nieuwe rijkdommen te kunnen beleggen. De Amerikaanse ambassa deur in Saoedi-Arabië, James Akins, gelooft dat de regering van Feisal van mening is dat de Verenigde Staten en andere geïndustrialiseerde landen nog dit jaar de tijd hebben de olie-producerende landen te tonen dat deze hun nieuwe rijkdom winstgevend kunnen besteden. MOSKOU (REUTER, UPI) De opperste sovjet, het par lement van de SOwjet-Uni», heeft gisteren president Niko lai Podgorny en premier Alexei Kosygin in hun func ties herkoizen. De verkiezi vond plaats tijdens een veertig minuten durende voltal>ige vergadering van de twee ka mers. De 71-jari,ge Pod'gorny is sinds december 1965 voorzitter van het presidium van de op perste sowjet, een functie die automatisch het president schap inhoudt. Kosygin werd premier na de val van Nikita Chroesjtsjow in 1964. Hij is 70 jaar. Uit hun herverkiezing blijkt dat het Kremlin geen wijzi gingen in de top wenst, iets waarover in het verleden vele speculaties de ronde hebben gedaan. Alle ministers die belangrij ke posten bekleedden zullen in de nieuwe regering hun functies behouden. Dit zijn on der meer Andrei Gromiko, buitenlandse zaken, Maar schalk Andrei Gretsjko, defen sie en Joeri Andropov, voor zitter van het comité voor de veiligheid van de staat (KGB). Ook Yekaterina Foertseva heeft haar portefeuille van cultuur behouden. Vorige maand verloor zij haar zetel in het parlement en zou door de partij zijn berispt omdat zij voor zichzelf een buitenhuis had lat'en bouwen. De 64-jari- ge mevrouw Foertseva is al veertien jaar minister van cul tuur. De samenstelling van het kabinet werd gistermiddag door premier Kosygin aan het parlement voorgelegd, dat er in een zitting van een kwar tier unaniem zijn goedkeuring aan gaf. DEN HAAG (ANP) Een ambulance wagen van de Haag se GG en GD is donderdaga vond in de Torenstraat in Den Ha.ag de brancard met het stoffelijk overschot van een in een cel van een Haags politie bureiau overleden man verlo ren. Voorbijgangers attendeer den de chauffeur van de GG en GD-wagen erop dat de brancard uit de auto was ge gleden. De op de rijbaan te recht gekomen brancard met de dode man werd vervolgens weer in de auto gelegd. De wagen was onderweg van het politiebureau aan de Jan Hen drikstraat naar de sectickamer van het hoofdbureau van poli tie. De man om wie het ging, was donderdagmiddag om twaalf uur laveloos in de Boekhorststraat gevonden en ter ontnuchtering in een cel van het bureau aan de Jan Hendrikstraat opgesloten, 's Avonds om vijf over halfacht constateerde de wachtcomman dant dat de man was overle den. Zijn dood zou een gevolg zijn van overmatig alcoholge bruik in samenhang met het gebruik van kalmerende mid delen. DEN HAAG (ANP) Het ongeveer anderhalf jaar gele den bij het overladen op het booreiland Pen rod 58 in de Noordzee gevallen wat met een radio actieve bron is dezer dagen door ei;n Urker visser op ongeveer zes mijl nourd- noord-west van dit booreiland uit zee opgevist. Bij aankomst in IJmuiden is de bron, die voor metingen in boorgaten wordt gebruikt, door deskundigen van de kernfysische dienst arbeid van het ministerie van sociale za ken, in tegenwoordigheid van een inspecteur van de volks gezondheid van het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne op mogelijke radi o-actieve besmetting door lek kage onderzocht. De bron was nog volkomen intact Valentina Teresjkowa, die als voonmali-ge kosmonaute aan grote hoogten gewend is, klom gisteren verder op de politieke ladder. Zij werd door de opperste Sowjet tot lid van het presidium gekozen. Teresj kowa zit sinds 1953 in liet parlement. Ze is tot op heden de enige vrouwelijke ruimte vaarder. In het ruimteschip Wostoik 6 maakte zij in 1983 48 omwentelingen om de aar de. Ze trad later in het ouwe lijk met de kosmonaut Nucola- jew. (Van onze onde wijsredactie) WAGENINGEN De Landbouwhogeschool in Wage- ningen gaat een aanvullende cursus geven in natuurkunde en scheikunde. Er kunnen aan die cui-s-us aankomende stu denten meedoen, die wel een diploma voorbereidend weten schappelijk onderwijs hebben, maar die deze vakken met in hun óp!eicli nal et hebben gehad. De oursus wordt in au gustus gegeven. In septembe" worden d' deelnemers geëxa mineerd. Er hebben zich tot op heden 30 gegadigden omge geven. Het cursusgeld is tacn- tig gulden. BONN (ANP) West- Duitsland zal in de toekomst alleen nog technische ontwik kelingshulp geven aan olie producerende landen tegen De- taling. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van economische samenwerking (ontwikkelingshulp) gisteren gezegd op een persconferentie in Bonn bij een bekendmaking over een verandering in het beleid. Het zei dat de sterxe toeneming van de inkomsten van de olielanden een niouwe samenwerking in de vorm van technische hulp tegen betann noodzakelijk heeft remaakt. 9 PARAMARIBO P) De Nederlandse oir tor wijzer es mej. Fiji.je Brouwer lieert in Suriname contact gem is met Braziliaanse „Tr,o"-inrüanen. Reeds enige tijd gele. en de den in de b: nciuan. :n van Suriname geruchten cle ronde dat Ind m-n van de „Trio"- stam zich gevestigd hadden op do Sipaliw ni savanne in het zuiden van het :and. Om een bee tl te krijgen van deze nieuwe koninkrijkibewo ners vloog mej. Brouwer die onderwijzeres is in het India nendorp Alalapadoe met een vliegtuigje van de medische zending naar het hemelsbreed slechts zestig kilometer ver wijderde vliegveldje van Sipa lawim. Op haar reis naar cl; savanne werd zij vergezeld door drie Trio-ind enen die zich blijvend in AU.apadoe gevestigd hebben. BLOEMEND' \L (AV-- De 21-;'?ri-e P.N.N. uit Haar lem die intussen c ar de Haarlemse recherche in zijn woning is aan n t -- t gistermorgen vrc de 28-jari ge beheerder S.B. jr. van het kamneerceni.'j n t Kelnvwut te Bloeinendan! aan zee in elk-ai geslagen. De beheerder be trapte N. die bezig was in te breken in een van de con- sumntiebedrijv n te Blocmci- claal aan zee. B. is met ernstig hoofdletsel over -"kracht naar het Johannes de Deo ziel e-- huis in Haarlem. Ito notitie noemt zijn toestand kriti 1L£U PP' 'OOP UW Brieven voor deze rubfU; mer volledige naam en ondertekend. Bij publikatie^, vermeld worden. Slechts bü zondering zal van deze re^ afgeweken. Naam en adros de redactie bekend. Publikatfc1'' van (verkort of onverkort, bei* dat de redactie het in 4|u^ eens is met inhoud, c.q. Straks kan de Tiveej mer met 50 secretin.», zee gaan. Was 't nie! dat geld anders te hg,. Is de regering niet bj, da agrarische bevolk? dan met name de VJ varkenshouders de J draaien, door het 7,, onder de kostprijs markt te laten komen!» dan toch w.aar, dat Efj> tekent: Eet Eerst God koste van de boer? De leest men in de Iq-jj" prijsstijgingen. Nu het; weer 5 ct. duurder, zagt men dat 't nodig 3 wege de doorbereken® gestegen kosten. Onze t stijgingen lopen ook neusgaten uit, maar eer. riër hoort men niet als1 zegt. En steeds moet maar horen dat er mi!» mensen op de wereld lijden en duizenden j per jaar van de honjt wij, agrariërs, verkera, nood, omdat men onze ptr ten onder de kostprijs t markt laat komen. Begrj nu dat 't licht bij de fc rood staat? TERHEIJDEN J. VAStf CARACAS (AP) - I ternaiionale zeeconfere;" in Caracas worm gehot., de zesde week inge« mi .toen van polit.sk toué ken tussen de supenE. heden en de landen Derde Wereld. Het gel», gaat veernam ijk o\« recht van passage i zeestraten en welke d erbij moeten gelden ril nr'ital e en voor de i ciële scheepvaart. Aan de conferentie, die de Verenigde Naties is gei iiiseerd- wordt deelzeik' door 148 landen, die tres een verdrag over het fi van de zeeën en oceanen, stellen. Drie werkcon» zullen een aantal prins aanbevelingen doen ffl voltallige zitting dit fia wereldverdrag moet ten. Door de V.S., tic Smid- en Groct-Brittann.e Is verklaard dat zii wille» alle rond de 100 open blijven voor schepai alle poort. China heeft dat de vrije doorvaart oorlogsschepen op zich® een bedreiging vormt j landen die zeggen terril» rechtsbevoegdheid te t over die straten en andt bieden. Een ander probleem t conferentie voortdurend- worstelt is of de bevrjï bewegingen al dan niet j bijeenkomst mogen men. De enige beween! nu in Caracas aanwerf cle Palestiinsc- bevrijdir: nisatie (PBO). Dc ven' woord ver Hoessrn El»» karn heeft over de com geregcj dat dezr in P'j' politiek is, hoewel zij <f aantal technische pro», moet uitwerken. ADVERTENTIE) Pak zo'n tienertoer van NS. Voor 30 piek 8 dagen onbeperkt reizen. En op alle interlokale bussen half geld. Schijntje of niet? Dus inpakken die pukkel en wegwezen naar 't station. Wel pasfoto meebrengen. En een bewijsje dat je niet ouder dan 19 bent.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 18