Briesende Peter Post: Hoe is dat n u mogelijk Vedetten laten zich niet zien Van Est sterke winnaar bij de junioren Bernaards 11a solo eerste RESULTATEN IN CHAAM paulus 1 meneer VancL laatst Ift&'ïr.sr.TUi, r+ Pirard protesteert tevergeefs n Foto's: Johan van Gurp Tekst Romain van Damme Rob van Deursen Roem Donderdag 25 Juli 1974 VAN KATWIJK VERRAST EALEIGHl Post, zelf als coureur ka-rak- terjongen bij uitstek had het spel zo keurig in elkaar gesto ken, toen de vroege ontsnap ping gisteren succes had. Im mers, reeds na zee Lussen (drie ronden) kozen acht ren ners voor een naar het leek voorbarig avontuur. Theo van der Leeuw (de Limburger reed enorm sterk), Jan Ser- penti, Jos van Beers en latere winnaar Piet van Katwijk trokken toen weg van het rus tig voortrijdende peloton, dat de vedetten Faolini, Sercu en Karstens door omstandigheden moest missen. Het viertal kreeg even later gezelschap van Jos Schipper, Jan van 0 Bart van Est verraste bij de junioren de sprinters. Met ruim verschil eiste hij de bloemen voor zich op. (Var. onze sportredactie) CHAAM Bart van Est, bevrijdt van alle examenzor- gen, heeft de goede vorm weer te pakken. Dat bewees hij in Chaam waar hij de eindsprint van een tien man sterke groep, waarin zowat al le favorieten waren vertegen woordigd, met ruim verschil in zijn voordeel beslechtte. Onder impuls van nationaal kampioen Martin Havik en de Limburger Maarten de Vos, die in het .wonder van Ob- bicht" de bloemen voor zich opgeëist had. was deze kop groep in de laatste ronde ont staan. Zoals gebruikelijk leverden de junioren ook in Chaam weer felle strijd. Reeds in de eerste ronde sprongen zes man weg uit de hoofdmacht. Het waren Maarten de Vos, onge twijfeld de strijdlustigste ren ner, de rappe Thijssen, Hoe zen, Oldenimeulen, Knuvers en André Verstijlen. In het pelo ton wilde men echter niets van deze ontsnapping weten. Een ronde later waren het eerst Peter Valentijn en de tempobeul Michel Jacobs die zich bij de vluchters aanmeld den. Even later sloot ook de rest van de grote groep weer aan. Het duurde echter niet lang of de strijd brandde op nieuw in alle hevigheid los. En weer was het Maarten de Vos die het hazepad koos. De ze keer duurde zijn vluchtpo ging niet zo lang. André Ver stijlen haalde de Limburger terug en ging zelf aan de haal. Maar ook hij was niet tegen het peloton bestand. Ondertus sen was Michel Jacobs door pech op grote achterstand ge raakt. De Limburger die dit seizoen al heel wat overwin ningen op zijn naam schreef, wist echter van geen wijken. Onder luide toejuichingen van het publiek zette hij de ach tervolging in. Iedere ronde knabbelde hij wat van zijn achterstand af om tenslotte met nog twee ronden voor de boeg in de hoofdmacht terug te keren. Een ronde bleef het rustig. Met het ingaan van de finale werd door de junioren echter weer alles op alles ge zet. Zes man, onder wie ook deze keer nationaal kampioen Havik, die zich voor het eerst in de frontlinie liet zien. Bart van Est trok reeds van ver de sprint aan. Wat Martien Havik en André Verstijlen ook nog probeerden, de bloemen gin gen naar de coureur ujt Dintel- loord. CHAAM Peter Post, ploegleider van XI Raleigh verbleekte toen hjj vanaf de jury wagen Piet van Katwijk als winnaar van de Aclit van Chaam voor profs naar voren zag stormen. Greep vertwijfeld naar zijn hoofd om zicli dan te vermannen. Even later brieste Post het uit: „Hoe is dat ï.u mogelijk. Drie man van mij in de kopgroep van zeven en nog laten ze zich in het pak steken. Ik begrijp er niets meer van. Hoe moe ten de heren dan naar de streep gebracht worden om te winnen. Ik weet echt niet meer wat ik nu moet gaan doen." Katwijk, Wim de Waal en Al- bert Hulzeboech. Acht leiders dus, waarvan drie van de ploeg van Post tegen twee van Frjsol (Piet van Katwijk en Hulzetoosch) en drie van klei nere groeperingen. Niets leek een succes, dat Post zo hard nodig heeft om zijn forse bud get van dit jaar te verant woorden in de weg te staan. De zeven (Serpentie viel weg door pech) liepen weg tot twee en halve minuut van het peloton.Theo van der Leeuw en Wim de Waal knapten hei. meeste werk op waardoor rap pe Jos van Beers „op de baga ge-drager" mee kon om zich te sparen voor de eindsprint. Dat had Post zijn makkers vooraan opgedragen, terwijl Tino Tabak en René Pijnen ie dere poging om het peloton te ontvluchten in de kiem smoor den. Maar hoe anders pakte het spel uit. Met nog een lus te gaan seinde Peter Post naar Wim de Waal, dat juist hij het moest proberen. De Axelse coureur luisterde naar de „ou de meester" en zette onmid dellijk aan. Het was Jos Schipper die hem terughaalde. Wim de Waal ginig weer en op dat moment speelde hij de concurrentie in de kaart. De Waal werd vlak voor de laa:- ste bocht voor de eindsprint namelijk teruggehaald door Jan van Katwijk (van Tim Oil), die op zijn beurt weer zijn broer Piet van Katwi|k (van Frieol) aan zijn wiel iiad. De Waal viel stil, verraste daarmee zijn ploegimaklkers Van der Leeuw en Van Beers, die de Zeeuw als ideale springplank zagen, maar niet Piet van Katwijk die alles ge vend door ging. En won. Wim de Waal: „Echt ik heb het geprobeerd, maar twee keer werd ik teruggepakt. Toen kon ik niet meer". Ikieo van der Leeuw: „Ik heb de lieie koers gereden voor Van Beers maar De Waal viel op een zeer ongunstig moment stil, Daardoor was ik niet meer in staat Van Beers te lanceren want die moest helemaal van achter komen, terwijl Van Katwijk al op snelheid lag...." Met winnaar Van Katwijk kreeg de Acht van Chaam toch nog een verassende win naar. De coureur uit Oploo, die gisteren zijn eerste over winning bij de beroeps op zijn naam schreef, toonde zich ui teraard zeer gelukkig met zijn overwinning. Van Katwijk: „Op het moment dat miin broer De Waal terugpakte en ik plotseling zo gunstig kwam te zitten wist ik dat ik gewou- nen had. Ik heb niet meer omgekeken en alles gegeven". Van Katwijk had het naar zijn zeggen ondanks de constant neer stromende regen (een in. 0 De Raleigh-coureur Theo van der Leeuw aan de leiding van de kopgroep. Piet van Katwijk, de latere winnaar, en Jos van Beers de Schipper volgen uj groot deel van hel publiek bleef wag) niet moeilijk ge had in deze zware „Acht". Van Katwijk: „Het enige waar ik last van heb gehad was mijn broek. Ik had een nieu we aangetrokken en door de regen ging die steeds strakker zitten. Ik heb toen een mes gevraagd aan een chauffeur van een volgwagen en daar mee heb ik de zaak open ge sneden en had ik geen last meer...." In Chaam bleek gisteren overigens duidelijk, dat net wel leuk is om grote namen aan het vertrek te hebben, maar dat de heren vedetten weinig waar voor hun dure geld geven. Alleen Lopez Ca- ri'U, de Spanjaard liet zich even aan de kop van het pelo ton zien. De Portugees Joa chim Agostinho reed mee, maar velen zullen hem nauwe lijks hebben gezien 7~ (Van onze sportredactie) bij CHAAM Van de vijf tien renners die dc finale (Van onze sportredactie) CHAAM De grote verras sing bij de nieuwelingen was Bernaards. Niemand had in feite op hem gerekend. Samen met de streekfavoriet Corné Kokke was hij met het in gaan van de laatste ronde aan de greep van het peloton, dat tot dan toe geen enkele vluchtpoging had toegestaan, ontsnapt. Corné Kokke kreeg echter in de laatste kilometers met pech te kampen. Lijdzaam moest hij toezien hoe zijn achterband leegliep. Voor Bernaards lag de weg naar de zege open. Het peloton kwam nog wel wat dichter bij maar de Rotterdammer verde digde zijn voorsprong met verve- Lammertinck, de rappe coureur uit Wierden die vorige week de ronde van Ulvenhout op zijn naam schreef, sprintte enkele seconden later naar de tweede plaats. Daarvoor was er niet zo erg veel gebeurd. Het tempo werd reeds vanaf het beginsignaal erg hoog gehoud enzodat iedere vluchtpoging bij voorbaat kansloos was. Verschillende keren werd wel geprobeerd de grote groep te ontvluchten maar het resultaat was steeds nihil, totdat in de laatste ron de Kokke en Bornaards weg sprongen. Kokke zag zijn in spanning niet beloond. Ber naards kon even later de toe juichingen breed lachend in ontvangst nemen. De wedstrijd bij de nieuwe lingen werd nog ontsierd door enkele valpartijen. De opgelo pen verwondingen vielen ech ter mee. Nieuwelingen: 1. Chr. Ber naards, Rotterdam, 50 kilome ter in 1.03.05 uur, 2 Lammer tinck. Wierden: 3 H. Plugers, Eindhoven; 4 L. Veeke, Bos- schenhoofd; 5 H. Boom, Mar- kelo: 6 J. Valentijn, Etten- Leur; 7 P. Roozenburg, Rijs wijk; 8 N. Snijders, Hoeven; 9 M. van de Broek, Dussen; 10 Th. Vriend, Helmond; 11 J. Bellemakers, Neerkant; 12 J. Thijs, Etten-Leur; 13 R. Her werden, Voorburg; 14 L. Jans zen, Alphen aan de Rijn; 15 W. de Laat, Vught. Junioren: 1 B. van Est, Din- teloord. 80 kilometer in 1 57.34; 2 M. Havik, Strijen; 3 A. Verstijlen, Sint-Willebrord, 4 W. Lugtenburg, Zuidland; 5 E. Waasdorp. Don Haag; 6 1 Oldenmeulen, Tubbergen; 7 Th. de Rooy, Vleuten; 8 J. Aikkermans, Zevenbergen; 9 M. de Vos, Maastricht; 10 P. Van de Heuvel, Apeldoorn; 11 R. Stroosnijder, Moerdijk; 12 J. van de Velde, Rijsbergen, 13 G. Looyenstein, Noordwij- kerhout; 14 L. van Vliet, Hon- selersdijk; 15 M. Jacobs, Bin- gelrade; 16 H. van Kuyk, Geortruidenberg; 17 R. van de Rakt. Breda; 18 A. Versteylen. Sint-Willebrord; 19 R. van Dijk Somoren; 20 J. Jonkers, Oud-Gastel. Amateurs: 1 J. Raas, Hein- kenszand, de 104 kilometer in 2.29.42, 2 F Pirard, Breda, 3 W. Wilms, Munstergeleen, 4 W. Albersen. Wierden, 5 F- Schür, Didam. 6 P v.d. Kruys, Helmond, 7 P. Franken, Oos terhout, 8 T. Huijzen, Kloetin- ge, 9 T. ter Harmsel, Lage Zwaluwe, 10 W. Geerdink, En schede, 11 T. Jansen, Bladel, 12 R. v. Gils, België, 13 A. v- Hoiuwelingen, Heesselt, 14 B. Groen, Steenwijk, 15 H. Lub- berding, Apeldoorn, 16 P. Maas, Roosendaal, 17 R. Groen, Giethoorn, 18 J. Fei- ken, Veendam, 19 W. v. Hel- voirt, Tilburg en 20 A. Prin sen, Raamsdonksveer- PROFS: 1 Piet van Katwijk (Oploo) 120 kim in 2.51.42. 2 Albert Huizebosch (Nijeveen), 3 Jos Schipper (Baarn), 4 Jan van Katwijk (Oploo), 5 Wim de Waal (Axel), 6 Theo van der Leeuw (Sibbe), 7 Jos van Beers (Steke-ne), 8 op 1.24 Gerard Vianen (Kookengen), 9 Wim Prinsen (Hank), 10 op 1.42 Henny Kuiper (Ossen- direoht) 11 Ger Harinigs (Sid- be), 12 Günther Haritz (West Duitsland), 13 Franco Bitossi (Italië), 14 Bon Groen (Steen- wijk) 15 Rik van Linden (België), 16 Jan Serpenti (Axel), 17 Jos Abelhaus-en (België), 18 Don Allan (Au stralië), 19 Jan Krekels (Stein), 20 Guust Verhagen (België), 21 Bas Hordijk (Rot terdam), 22 Wicher Vlot (Wanneperveen), 23 Gerric Kneteman (Amsterdam), 24 Jo Vraneken (Maastricht), 2b Cees Bal (Kwa-dendamme i 211 Henk Prinsen (Hank), 27 Cc. van de Meijden (Puttershocu 28 Sylvain Vasseur (Franli rijk), 29 Ben Janbroers (Am sterdam), 30 Tino Tabak (Eg- mond aan Zee). 0 Bernaards, de winnaar bij de nieuwelingen. de amateurs betwistten was Jan Raas veruit de snelste. Hjj ging dan ook met ruim verschil voor Frits Pirard als eerste over de streep. De dit seizoen bijzonder sterk rijdende Zeeuw (hij werd nationaal kampioen, won twee etap pes in Olympia's Toer en het bergklassement in de Milkrace en werd in vier klassiekers tweede), zou evenwel volgens Pirard hulp hij zijn overwinning heb ben gehad. Pirard: „Op ongeveer twee honderd meter voor de finish —net toen ik over Raas heen wilde gaan werd hij in de rug geduwd. Toen lag hij ge lijk meer dan een lengte voor en kon ik nooit meer voorbij hem komen". De Bredanaar diende een protest in bij de jury. Een protest dat gesteund werd door getuigen uit het publiek. Een van de mensen, die ver klaarden gezien te hebben dat een ploeggenoot van Raas de Zeeuw had geholpen, zei: „Het was een zuivere aflossing"- Raas ontkende echter ge vraagd te hebben om een zet in de rug. En daarom bleef de uitslag gehandhaafd. Een grote teleurstelling voor Frits Pi rard. „Zo'n kans om de Acht van Chaaim te winnen krijg ik misschien nooit weer. En de Acht van Ghaam wil toch wat zeggen". De teleurstelling van Pirard was te meer begrijpelijk, om dat de Bredanaar, die momen teel in grote vorm steekt, de grote animator was van de vluchtgroep, die na ongeveer veertig kilometer ontstond en die verder bestond uit Raas, Albersen, Franken, Geerdink, Van der Steen, Ter Harmsel, Van Houwelingen, Huijzen, .lansen, Van der Kruijs, Lub- berding, Schür, Wilms en de Belg Van Gils. De Bredanaar maakte veruit dc sterkste in druk. En hoewel hij zich ook voortdurend mengde in de premiesprints, had hij in de slotfase nog bijzonder veel over. Dat bewees hij in de voorlaatste lus. Even tevoren was de kopgroep uit elkaar - i ,?K ;J rK cii-ai 0 Nationaal kampioen Jan Raas gaat juichend over Rechts Frits Pirard. geslagen. Jan Raas, Ton ter Harmsel, Frits Schür, Jan Lubberd'ing en Wim Albersen hadden een leidersgroepje ge vormd. Dit vijftal leek om de zege te gaan strijden. Een paar kilometer verder was het evenwel al gebeurd met hun ontsnapping Onder aanvoering van Pirard dichtten de achter volgers het gat. In de laatste kilometers viel er voor nie mand meer weg te komen. VWl Daardoor stormden man (Lubberding was materiaalpech terugga" op de eindstreep af. E" laatste meters op het gladde wegdek (Pirard: al in de bochten moest zettend uitkijken") Raas en Pirard duidelijk de meeste reserves ken. Want van een Donderdag 25 juli 1974 (Van een o AMSTERDAM I daag z°a,s eerder wat dan zal zijn de du vende jaargang. Het h Thijs Chanowski, de gi hel zegt: „Je inoet st uitgeput". En hij voeg blij zijn als al mijn pro - zouden halen". f Vanaf 1 oktober start serie uit de Chanowski-s de Boskabouter. Ook dezi volgens hetzelfde procei I krant. Er wordt met pop I ses zijn afgewerkt, maar I gezet. „Maar niet zo dat de rechterschouder naar De nieuwe serie is gebasf op de verhalen van Jean lien, maar, aldus Chanow we 'hebben de rechten gel gen de figuren te wijzigen eventueel uit te breiden, due laak is Leen Valkei I belast, de man die ook duizend afleveringen van beltjeskrant schreef. De I is na het succes van de 'belljesicrant (verkocht naai landen) zo overtuigd van technische en artistieke van Chanowski's ploeg dai meteen maar een goede afleveringen van Paulus h laten maken. Deze grote internationale n heeft Chanowski en zijn p nel' Loek de Levita (produi wel eens dwars gezeten. trok natuurlijk wel niei opdrachtgevers aan, maar werden kopschuw tegen tijd dat er spijkers met 1 I pen moesten worden gesla. De mensen dachten dat aan de Fabeltjeskrant allee: de handen vol zouden I ben". Nu is dat zeker in 'beginperiode zo geweest, heeft ongeveer 50 afleverin geduurd voor en aleer de mule goed zat. „Als we die eerste afleve gen terugzien schrikken i aldus Chanowski. Het ginf het begin nogal primitief bovendien zaten er alle dieren in die al vrij vi weer zijn verdwenen, I leeuw, apen en een muis I voorbeeld. Toen de zaak eenmaal i draaide kon een speciaal ti er zich mee bezig houden wijl het „bedrijf" zich kon gaan richten op de ve lei andere activiteiten in audiovisuele sector. Daar [bedient Chanowski zowel bedrijfsleven als bijv. het derw'js. Zelf is hij echter duidt verknocht aan zijn Fabelt krant. In het souterrain in Amsterdamse kantoorpand de Keizersgracht toont hij I in een kleine rondgang tientallen decors en rekwi ten van meneer de uil. De stukken die bestoft en als ze zo lijken niet erj staat schijnen om de magil sfeer van het dierenbos o] roepen. Toch liggen ze t niet meer al® tedere herii ring. Ze worden nog wel d< lijk gebruikt. Buitenlandse nemers volstaan soms niet een nagesynchroniseerde sle en dan moet een aa afleveringen helemaal nieuw worden opgenomen, ge'.se zinnen zijn anders houw dan Nederlandse, maar wat te noemen. „Al het dan mooi wil hebben r je de poppen opnieuw 1 acteren". leerzaam Ook voor Nederland ls de bc' eskrant niet definitief S- oten, zo hoopt Chanov kindergeneratie is one jaar vervangen Herhi Sou zijn dus vrij snel z in augustus reeds z enkele afleveringen foniinen, maar voor Chano «uf is het getal „duizend" te bes? massw. was eigenlijk geen sprso j finishten ruim voor de rest Tvpnn »rauett Praa' vana met P üed- 2' 20-45-21.35 OnL tharme »epburn, Am,.*-Persoor,Hjkheid van ,h' K ,a,nse witte doek te zo,?,6 .HfPburn, inmiddel in hot j tlluis in de komedi

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 12