SPEULERIEE '74 START MAANDAG BOEK OVER BRAAKMAN WETHOUDER A. RAMONDT OVERLEDEN Nieuwe lokalen Zuicllandscliool komen twee maanden later Schilderweclstrijd voor jeugd Laatste voorbereidingen worden afgewerkt Vrouwenraad houdt provinciale dag in oktober (LODGglSiaiTD ,,'t ILL stad streek IJzendiike Oostburg Bsggekerke Geen verhoging tarieven door verlies PZEM Gces Middelburg Woensdag 24 juli 1974 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het liooffl van de Zuidlandschool, de heer Notebaarl, zegt in de schoolkrant dat de twee nieuwe lokalen, die de Zuidlandschool met ingang van het nieuwe schooljaar zou krijgen, er niet in augustus zullen staan, maar pas twee maanden later. gemeentebestuur ook niet hel pen. Als de goedkeuring m ons bezit is kunnen de lokalen besteld worden (levertijd zes weken) en vervolgens kunnen zij in een A twee dagen wor den geplaatst. „Ik begrijp heus niet waarom de heer Note- baert spreekt over het „opei sen van een basissehoollokaal door het r.-k. schoolbestuur". „Volgens de gemeente is de oorzaak van deze vertraging de papiermolen van de diverse instanties. Voorts zegt de heer Notebaert dat de gemeente twee lokalen in de openbare kleuterschool „De Spring plank" aan de Oranjestraat beschikbaar heelt gesteld. Wanneer de diverse instanties hun goedkeuring geven, zullen met ingang van het nieuwe schooljaar klas 4 en klas 5 daarvoor twee maanden onder gebracht moeten worden. Tenslotte schrijft het hoofd van de Zuidlandschool: „Heel die toestand is ontstaan door het opeisen van een basis- schoollokaal en een kleuterlo kaal door net r.-k. schoolbe stuur". De heer Notebaert was, we gens vakantie niet bereikbaar, reden waarom wij hieromtrent inlichting-en vroegen aan de heer K van Neste, gemeente ambtenaar belast met onder wijszaken. Deze toonde zich verbaasd over deze laatste me dedeling. Hij herinnerde eraan dat de kleuter- en basisschool „Op De Hoogte" in de Serlip- penspold-er, gebouwd werd ten behoeve van het r.-k. kleuter en lager onderwijs. Toen de school in oktober 1973 in ge bruik werd genomen, beschik te zowel het r.-k. onderwijs als het openbare elk over een kleuterklas. De (7-klassige) lagere school was verdeeld in een klas voor r.-k. kleuteronder wijs- en een lokaal voor r.-k. lager onderwijs. De heer Van Neste zeigt over de toewijzing van het voorlopige onderdak voor de Zuidlandschool in de kleuter school aan de Oranjestraat, dat het aantal leerlingen van zo wel de r.-k. school als van de Zuidlandschool is toegenomen en het r.-k. onderwijs, waar voor in eerste instantie de school werd gebouwd, het eer ste recht heeft op meer loka- lenen dat de Zuidlandschool, die daar als gast vertoeft, dus het eerst moet wijken. Een procedure, die volgens de heer Van Neste al vaker in Terneuzen werd toegepast. „Ook het gemeentebestuur be treurt het" aldus de heer Van Neste. „dat de lokalen voor de Zuidlandschool er nog niet zijn. In maart hebben wij de urgentieverklaring ontvangen, maar dan moeten de bouw plannen worden ingediend en door diverse instanties worden gekeurd. Dat daarmee nogal wat tijd gemoeid is, kan het (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Zeeuw se Vrouwenraad houdt dit j-aar op 31 oktober de provinciale dag in de Prins van Oranje te Goes. Op deze dag staat het studieonderwerp „Hoe willen wij wonen in Zeeland" cen traal. Spreker is dr. ir. H. Priemus, directeur van het re search instituut van de techni sche hogeschool in Delft. De leiding van de discussie is in handen gelegd van de heer H. J. van der Linde, opbouwwer ker bij de stedelijke raad voor maatschappelijk welzijn in Vlissingen. De heer Van der Linde zal worden bijgestaan door een aantal discussieleid sters. De provinciale dag van de Zeeuwse Vrouwenraad op 31 oktober begint om TO.00 uur 's morgens. Poging tot inbraak Geduren de de nacht van maandag op dinsdag is er gepoogd in te breken in het benzinestation aan rijksweg 61, van Aers te IJzendijke. Getracht werd de deur open te breken, maar toen dit niet lukte, werd een raam vernield en kon mei. zich op die napier hi .«gang verschaffen foor zover kon wed en n?- oir vor it niets vcr-nirt (Van onze correspondent TERNEUZEN Momenteel wordt er in de sporthal ,,'t Zwaan tje" te Terneuzen met man en macht gewerkt om gereed te zijn voor de speuleriee '74, die maandag van start gaat en waar ook dit jaar weer duizenden kinderen gedurende een week vertier kunnen vinden. „Het is nu voor hot derde jaar dat de Speuleriee in deze vorm van start gaat"- aldius de heer ch- Maas, van gemeente lijke jeugdzaken. De hele op zet gaat uit van het jeugdva- kantieeomité, dat wordt ge vormd door de gemeente Ter- neuzen (afdeling jeugdzaken) en de centrale stichting voor sociaal cultureel werk in de gemeente Terneuzen. „Dit jaar passen wij heel nadrukkelijk een takenverde- tinig toe", aldus de heer Maas. De reden hiervan is dat de heer Maas, (tóe in de voorgaan de jaren heel veel tijd aan de voorbereidingen besteedde, daartoe met meer in de gele genheid is, gezien het vele voorbereidende werk voorhet museum. Financiën en budget bewaking zijn di jaar in handen van de heer H. Oo- men, 5e administrateur van de centrale stichting. De heer Maas zelf onderhoudt de con tacten en doet het voorberei dende werk, de heer G. Dera ve tbuurthuisleider de Bol ster) bemoeit zich met de praktische gang van zaken en ie heer R. Lijnen (buurthuis- eider de Sluis) zorgt voor de jpvaug van de begeleiding van de vrijwilligers. Momenteel zijn er in de sporthal veertig vrijwilligers werkzaam, en men zou er graag nog een aantal meer hebben. De heer Maas herin nert er aan dat er gedurende de speuleriee week dagelijks zo'n 1200 kinderen worden be zig gehouden, waarvoor men zestig vrijwilligers heeft kun nen aantrekken. Om te voor kom-en dat er wegens ruimte gebrek kinderen teleurgesteld zouden moeten worden, omvat het programma voor dat jaar een aantal buitenactiviteiten, waaraan ook de gemeentepoli tie medewerking verleent. Maandag om 9.00 uur ver richt wethouder drs. R. C. E. Barbé de officiële opening van Speuleriee '74. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In opdracht van het bestuur van liet recrea tieschap de Braakman heeft de gemeentelijke vi ...ch.l mb- tenaar te Terneuzen, J. C. Robesin, een boekwerkje sa mengesteld onder de titel „de Braakman sinds liet afscheid van de zee". Het boek bestaat uit 96 pagina's, waarvan er veertig 87 foto's van de hand van de heer B. Hommers (foto Gul) bevatten. Het ontwerp- omslag is van de heer John Brouwer de grafische verzorging is van drukkerij Duerinck-Krachttn te silo erzande. men. Maar ook oor mensen,; die wat meer wi.'en weten over de historic van dit rijke; en aantrekkelijke gebied is! het aantrekkelijke lectuur. Daar er bovendien een dooi de 'neren F. K. Haak (voorzit ter Oost-Zeeuwsch-Viaamse Vogelwacht) en C. Riemslag; (jachtopziener en kenner van de Braakman bij uitnemend-1 heid) een complete lijst is sa mengesteld van de aldaar vele soorten voorkomende vogels en er ook nog een lijs1 over de flora is toegevoegd, is het boek alleszins het bezitten waard. De tekst, die door de heer' Robesin werd verzorgd, bevat, j voor zover dit boek het toe-1 laat, een schat aan gegevens j over de historie van de voor-| mailige, zeer oude zeearm. Ui teraard heeft de auteur veel; aandacht besteed aan de perio de sinds de inpoldering in j 1952. Hij belicht daarbij dej ontwikkeling van de land-' bouw, de waterbeheersing en zeker niet op de laatste plaats de Braakman als recreatiege bied, dat om zijn rijke flora en fauna tot een van de mooi ste gebieden van Nederland kan worden gerekend. Ook de gevolgen die het indijken van de Braakman voor Philippine als vissersplaats had, worden in dit boek belicht. Niet alleen voor de velen, die hun vakan tie in de Braakman komen doorbrengen is dit boek inte ressant, omdat zij dan in vrij kort bestek heel veel over dit gebied te weten kunnen ko- Op vrijdag 26 juli om 19.30 uur wordt dit boek in restau rant de Braakman gepresen teerd. Het boek dat een eerste oplage van duizend exempla ren heeft, zal op de camping en in de boekwinkels te ver krijgen zijn, de prijs bedraagt f 9.50. Aanrijdingen Op rijks- weg 58, tussen Oosthurg en Schoondijke moest de in een file van auto's rijdende mevrouw J.M.B. uit Sas van Gent, plotseling afremmen voor een voor haar rijdende auto Dè achter haar rijdende Personenauto, bestuurd door A.A.J. uit Nieuw-Ginneken kon niet tijdig genoeg stoppen en reed de voor hem rijdende auto aan. Beide wagens liepen schade op. In de nacht van maandag op dinsdag reed G.M.P. uit Sulz- bach (D) weg van de parkeer plaats op boulevard de Wienc gen. Toen hij even stopie werd hij aangereden door een eveneens op dat ogenblik ver trekkende auto. bestuurd Jo-i mejuffrouw V.V. uit Osten-ie. Ook hier was alleen materiële schade. Dinsdagmiddag moest op de '.veg Oostburg-Draaibrug J.C.B. uit Knokke p'otseling rremmen voor een auto, die echts af reed. De achterop komende bestuurder van een personenauto, .T.A.V. uit Gen* kon een aanrijding niet ver mijden. Beide auto 5 liepen flinke schia-de op. Ongeluk In de nacht van maandag op dinsdag is een personenauto bestuurd door M. A. van Ierland afkomstig uit Tilburg op de Werendijkseweg op onverklaarbare wijze on dersteboven geraakt. De be stuurder diende met een been breuk overgebracht te worden naar het ziekenhuis te Vlissin gen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Wehouder A. Ramondt van Terneuzen is gis termorgen om drie uur, 11a een langdurige ziekte, op 55-jarige leeftijd in zijn woning overleden. De heer Ramondt, die op 2 juli 1919 te Hoofdplaat werd geboren, heeft tijdens zijn leven een be langrijke rol gespeeld in het Zeeuwsvlaamse openbare leven. BERGEN OP ZOOM Luxor 20.00 u.: Love sto ry 14 j. Roxy 20.00 u.: De kanonnen van Naverorie 14 Tweede hal stadhuis, Grote Markt. kunstwerk van de maand van Anton van Meurs, Bergen op Zoom (t.m. 31 juli). Open ma. t.m. vrij'd. van 8.30- 12.30 u. en von 13.30-17.30 u. BOSCHKAPEELE A. Stallaart 15.00 u.: Vn- kantieschieting. BURGH Oud schoolgebouw, Ke'i<- straat 3, expositie werken vin diverse kunstenaars (t.m. 25 aug.). Open dag. van 10.00 tot 19.00 u. Op zondag gesloten. CLINGE A. van Geertruy 15.00 u.: schieting. DOMBURG Herv. Kerk 20.30 u.: Koorzang door het Jongeren koor „The Servants of Faith' m.m.v. oen combo. DREISCHOR Oude Hallenkerk 20.00 u.: Orgelconcert door Dirk Jiansz Zwart. GOES Grand Geen filmvoorstel ling. Toeristische dagen, diverse evenementen GMC (t.m. I auig.). Museum voor Z. en N Br veland, expositie „Met vlag en wimipel" (t.m. 15 sept.). Open di. t.m. zat. van 10.00-12.00 u en van 13.30-17.00 u. HEILLE (bij Sluis) Streeklandbouwmuseum Overzicht landbouwgeschiech- nis van de streek met gewas sen- en kruidentuin. Bijenkot, kinderboerderij, paardestal, dorsvloer, koestallen en café' restaurant in een driehonderd jaar oude schaapskooi. Open ma. t.m. vrijd. van 10.00-12.00 u. en van 13.00-17.00 u. Zater dag en zondag van 10 00-12.00 u. en 13.00-19.00 u. (tot 1 ok tober). HENGSTDIJK Recreatieoord De Vogel 19.30 u.: Bing -avond; 14.90 u.: voetbalmiddag. HULST Burgerzaal stadhuis, experi tie ..Communicatie'' (t.m. 4 aug.). Open ma. t.m. vrijd. van 9.00-12.00 u. e:i van 14.Ó0- 17.00 u., zat. van 15.00-17.00 Sedert 3 april 1970- na de gemeentelijke herindeling, werd de heer Ramondt wet houder van openbare werken, volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening. Bijna acht jaar daarvoor, op 4 september 1962 werd de heer Ramondt lid van de Terneuzense gemeenteraad. Hij was toen lid van de stich ting U.T.S (de latere M.T.S.), en werd de gemeentelijke ver tegenwoordiger bij de centrale dienst voor bouw- en woning toezicht in oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook in de nieuwe raadsperi ode (vanaf 6 september 1966) had de heer Ramondt zitting. Ook toen was hij lid van de commissie voor de financiën en lid van de oommissie voor economische aangelegenhe den. Vanaf die datum vertegen woordigde hij de gemeente in (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De tal rijke bezoekers van dc Gentse Week te Sas van Gent hebben gisteren kunnen genieten van een kleurrijk en creatief schouwspel. Dit kleurrijke ge beuren vond plaats op de hoek van de Zuidstraat-Markt, en bestond uit een schilderwed strijd voor de jeugd (zie fo to). Kliederend, klodderend en knoeiend creëerden de jeugdi ge kunstenaars zeer geconcen treerd de leukste en atwisse- lendste ontwerpen. Het ge beurde ook menigmaal dat een jeugdig talent zo in zijn crea tief streven opging dat deze totaal geen acht meer sloeg op zichzelf en na voltooiing van het kunstwerk verrast zijn kledij en aangezicht moest rei nigen van de rijk vloeiende verf. Niettemin hebben de kinderen zich geweldig uit kunnen leven op dit leuke ini tiatief van de winkeliersvere niging Sas 70. De artistieke leiding was in handen van de heer C. Hoorman, zelf een en thousiast kunstbeoef naar. De heer C. Hoorman zal vandaag aan de hand van de schilder werken bepalen wie er in de prijzen vallen- De winkeliers toonden zich gisteren Uitermate tevreden over het grote bezoekersaantal die de Gentse Week in Sas van Gent aantrok. Mevrouw De Koninck-Berkhout van Sas 70: „Het is heel lang geleden dat het winkelcentrum zo druk bezocht werd, voorname lijk door Belgen. We zijn zelf enigzins verrast van deze overstelpende drukte. Ik heb van alle middenstanders hier in het winkelcentrum niets anders dan positieve reacties gehoord over deze Gentse Week. Daarom durf ik gerust te zeggen, dat Sas 70 volgend jaar opnieuw een Gentse Week zal houden. Maar dan grootser opgeket". de stichting U.T.S. voori Zeeuwsch-Vlaanderen. Zelf landbouwer van beroep,' heeft wijlen de heer Ramondt; bijzonder veel voor de ontwik-j keling van dc landbouw ge- i daan. In 1950 werd op zijn, initiatief de landbouwstudie-, el'ub te Axel opgericht. Vanaf; de oprichtingsdatum tot 1955; was hij er voorzitter van. In; die periode (1953) richtte de! heer Ramondt de „Stichting' Ter Bevordering van heti Landbouwkundig Onderzoek, in Zeeuwsch-VIaanderen"1 op. Hij was cr tot 1965 voorzit-, ter van (800 leden) en na zijn' periode werden ei- diverse i provinciale en landelijke de- i monstraties met landbouw-! werktuigen en -machines in' Zeeuwsch-VIaanderen gehou-1 den. Gedurende elf jaar, van 1955-1966 was de heer Ra mondt lid van de commissie rationalisatie en mechanisatie van het provinciaal onderzoek centrum in Zeeland, van 1959- 1966 'id van de redactieraad van het maandblad Landbouw mechanisatie, van 1963-1972 lid van de technische commis sie van het landbouwschap en van die commissie wegenver- keersvraagstukken van het landbouwschap. Namens de C.B T.B. was hij van 1959-1964 lid van de tarievencommlssie van het landbouwschap in Zeeland voor het landbouw- loonwerk, sedert 1960 lid van de schadecommissie voor land bouwgewassen van de Neder la-ndse Stikstof Mij. N.V. te Sluiskil en vanaf 1 januari 1965 gezworene van het wa terschap Axeler Ambacht. De h-eer Ramondt was lid van de Anti Revolutionaire Partij, dat sedert 3 april 1970 met de KVP en de CHU in de Terneuzense r-aad samenwerk te. Op vrijdag 26 juli om 14.45 uur wordt die heer Ramondt begraven op de Zuiderbegraaf plaats t-e Terneuzen. na de rouwdienst in de O'pstandings- kerk aan de Bellamystraat. O P (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het feit dat de moeilijkheden met de eomouter de PZEM op een verlies van negentienduizend gulden per dag komt te staan zal niet worden doorberekend ln de tarieven Dit ve-lies zal gewoon worden afgeboekt Hel zou te gek zijn als bij gelijkblijvende omstandighe den een eenmalige verliespost In de tarieven zou worden doorberekend", deelde gisteren ■oon omsch ad iun ct-d i r ecteur drs. .T.K de Jong mee In dat geval zouden de klanten enn- ;tnnt blijven betalen ln ver band met dit verlies. mond de Meester de Beu, brouok (t.m. 15 sept.) (v dagelijks van 10.00-I2.00 u van 14.00-17.00 u. TERNEUZEN Museum, Burg. Geillstraat expositie Hollandse en Vijg, se munten (t.m. 3 aug 0 di. t.m. zat. van 14.00-lt VLISSINGEN Alhambra Geen filr,:,-,, stelling. St.-Jacobstoren, Oude Ifc Van 19.00-20.00 u.: beia concert m.m.v. de heer Ligt Ned. Museum, exposj- Honderd jaar Oranje 1874-lï (t.m. 30 juli). Open ma. 1 zat. van 10.00-12.00 u. en 14.00-17.00 u. WALSOORDEN A. Menheere 15.00 u, kantieschietiing. WATERL ANDKERK J E Schoolplein Van 10.00 Beautiful Idaho, georg. S.J.C. IJZENDIJKE Streekmuseum, exp® Cadzandse kamer, landbo» heemkunde en arc'neolop (t.m. 15 sept.). Geopend weit dagen van HO.00-17.00 u, en zond. van 14.00-17.00 u. De Molen, expositie werke van Nederlandse en Belgisé; kunstenaars en van 'n Oosta rijkse kunstenaar (t.m. sept.). ZIERIKZEE 't Lange Uus, expos} „Droomwereld in water- olieverven" van de Kloetings: kunstenaar Gerard Meuk (t.m. 30 aug.). Open van 9.»' 12.00 u. en van 13.30-18.M 1 Op do. bovendien van 19.,. 21.00 u. Op zon. en ma. ten. Burgerweeshuis, expositit Beeldentuin en Ka'.e: (t.m. 2 aug.). Open ma. Is vrijd. van 10.00-17.00 u. Boekhandel, Van Geyt, Steerstraat 20. Expositie oudej kaarten, etsen, gravures en keramiek (t.m. 31 aug.). KLINGE-GRENS R. de Moor 15.00 u.: ker- missehietinig. KOEWACHT A. de Kind kantieschieting. 15.00 u.: va- ZUIDDORPE A. de Block sehietinig. 15.00 1' MIDDELBURG City Geen filmvoorstal-i ling. Abdijgebouwen 21.00 ei 21.30 u.: Klank en lichtspel „Schrijn van zwaard en kruis". Stadhuis, Vleeshal, expositie werken van de graficus M C. Escher (t.m. 11 a-ug.). Open dag. van 10.00-i7.00 u., zond. van 14.00-17.00 u. Zeeuws Museum, Abdij - plein, expositie tekeningen van Bantzinger over de inun-; datie en droogmaking van Walcheren (t.m. 31 aug.). Geo pend ma. t.m. vrijd, van 10.00- j 12.30 u. en van 13.30-17.00 uJ zat. en zond. van 14.00-17.001 u., bovendien iedere maandag tot en met vrijdag om 15.00 u. filmvoorstelling van Broken Dykes van Fernhout en Terug naar het eiland van Charles van der Linden. Rijksarchief, St.-Pieterstraal 38. expositie Hugenoten in Zeeland van 9 00-12 30 u en van 13.30-17.00 u. zaterdag van 9.30-12.00 uur. (t.m. 31 aug.). PAAL Wed. de Backer 15.00 u.: schieting. RETRANCHEMENT Rond Muziekkoepel - 14.30 u.: Beautiful Idaho, geov door S.J.C. Markt 20,00 u.' draaiorgel concert. ROTTERDAM De Doelen (hal grots zaal) 13.00 u.: Tienert 'er-Pop toer Solution. Open!. Theater Dijkzigf 14.00 u. Jeu-gdre- vue Hocus Pocus: 20.15 u.: Bulgaars ensemble .Athanas Mantehev" uit Bourcas o.l.v. Radiko Tenev. SAS VAN GENT Winkelcentrum, Gents Week met. braderie en afwis selende activiteiten (t.m. 28 juli). SLUIS Stadhuis Van 16.00-17.00 u. en van 20.00-21.00 u.: Popu lair concert op de beiaard door meester-beiaardier prof. Eph- -em Delmotte uit Oostende (België). Raadskeldcr Stadhuis, expo- itie werken van de Vlaamse kunstschilder Omer van Vos- selen uit Bevercn-Waas (t.m. 2 aug.). Dagelijks behalve vrijdags, van 10.00-12.00 u. en van 14.30-18.00 u. ST.-ANNA TER MUIDEN Voorm. Raadhuisje, t „oosi- tie schilderijen 011 be-H'iniuv werk van Jos But en Ray ANTWERPEN Rubenshuis 21.00 u.' i veering van „Les précie' ridicules" van Molière. Middelheimpark. expos!; „BeLgische beeldhouw met ca. 150 beelden van "oornaamste Belgische naars. Geopend alle dagen 1 6 oktober). Bouwcentrum, fe van Rijswijcklaan, exposi" ,,üe Mens" waarin het schijnsel mens in zijn totalibi wordt voorgesteld (tot 1 aug.Museum Vleesbf Vleeshouwerstraat B-2000, f positie „Ruckers", document en instrumenten", geop dag. van 10.00-17.00 u. maandag gesloten (tot. 1 okl ber). BRUGGE Groeningliemuseum, tie schilderijen uit Vlaandet en Holland van tussen 1499 1750 afkomstig uit de natio Ie Galerij in Praag (t.m. oktober). Inbraak In de Lan Vorststraat is ingebroken de damesmanuacturenhaip Berco. De daders zijn pand binnengedrongen i- het verbreken yan een raampje aan de straatzij» van het pand. Vermist wol» een grote partij nappa en de korte jasjes ter waarde it zevenduizend gulden. De ei naar is tegen inbraak vent kerd. Zwemdiploma's Van 4 727 leerlingen van dc vijf" klassen van de Middelburg lagere scholen hadden er aï het begin van het sehooljtf 1973-1974 in totaal 140 geen zwemdiploma. Dit een percentage van 19. A* het einde van dat school]* behaalden van diie 140 leer gen 122 hun Bwemdip|o$ Het percentage niet ge n eerde zwemmers werd d het schoolzwemmen t or ach* naar 2 procent. Deze gegevens werden G strekt door het bureau "n jeugdzaken van de ge te Middelburg. Wat betreft vierde klassers van de Midf- burgse lagere scholen aan het begin van het sch laar 293 leerlingen van totaal 571 geen zwemdiplcr te hebben. Hier werd dit tal via het schoolzwemmen "uggebrncht. van 51 naar I orocent. (ADVERTENTIE) Ca*ó ^staurant Bierkaai straat 8 - Hutö Telefoon (01140) - 34 44 De zaak voor een dineetje bijeenkomsten' vergaderingen. Keuken open tot 21.00 «nr Dinsdag gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 4