[ROS 1'eend SAHARA RUKT OP Pastoor bedelt dorp metselt )e?e|ya Banken veiliger RECHT m KERKJE H LOO WORDT OPGEKNAPT SUCCESSIERECHT OMHOOG: VOER VOOR PSYCHOLOGEN w w Politie onderzoekt „Kinder-terreur" in Renkum Vliegers hebben last van vliegers Priester-arbeider gearresteerd CONFERENTIE IN ROGOTA SUCCESVOL binnenland buitenland j „Niet klimaat maar mens is hoofdschudige" I Er werd door enige des-kun- I digen op gewezen dat het kli- I maat de laatste tjen jaar aan I het veranderen is. Boven het I spreekwoordelijk droge I Noord-Afrika hingen opeens reen buien en ten zuiden van I de Sahara halveerde de neer- I slag. Het schijnt te maken te hebben met een wijziging in ACTIES VAKBONDEN WERPEN VRUCHTEN AF Hersenoperatie Onbewoonbaar Sneeuwbal Sober Madonna Benoemingen Tilburgse Hogeschool Woonplaats Maria Magdalena ontdekt Staking in Britse ziekenhuizen papier oor uw pen Justitia op haar kop Kath. Leergangen I Zaterdag 20 juli 1974 zijn grenzen. Het ge20n. verstand en de objectivity ken: zo kan het niet langJ fmaat is vol. Er is vanaf plaats al veelvuldig e. n n V, Ij'i* in Unl n rschuwd. Er is helaas niet bisterd en nu zitten we m„ brokken. ir L'e willen niet zover g<,an van discriminatie te gpre. Maar we mogen wel stel. dat hier op zijn hke is van kortzichtighe,j onzorgvuldigheid- Hoe j, mogelijk, vragen velea nu af. Bittere «erwijten Igen over en weer, we je. N toe dat er aan heide (co,. niet altijd even zuiver ge. leneerd is. We zijn er alleen r over teleurgesteld i:: zover moest komen. daar nu zullen we niet ter op deze zaak teru-gko. h. Het komt ons allemaal I strot uit. We worden et- Ierse keren per dag niet ■d van. Soms moeten wij kans braken. En daar heb- Ji we genoeg van. De zaak I gesloten. De dossiers gaan Iht. En we gaan met eeo |one lei verde*- ■#r ko n begrrijpt, als zoiets je ■ars zit, moet dat er eren En dat is gebeurd. Geluk- maar. We zijn buitenge- on opgelucht Jan maar met frisse moed der. Doordravers van de ek zijn de vierdaagselopers: Itertrappers l?iu!oners van een Huis bi Tssel (gem. Epe) werden |t een enorme ravage gecott- 'iteerd. In alle woonver- Ikfcen was het interieur ver- lid. Het spoor van de inbre- Vs leidde naar een dieren- |n. Twee apen bleken die iers- De directie van de rentuin vergoedt de schu- 2 OU het dan toch zo mogen Izen, alsdat het mu eindelijk ns een keer, na ettelijke Ik en van tegenspoed en el fde, niet voortdurend meer REGENEN! Een mogelijke iwijzing hiervoor zou wel- ht kunnen zijn het gister- gen droog arriveren van sportieve collega, die de km. die hem scheiden van |n werk, per rijwiel aflegt de eerste dagen vap de ek voortdurend drijfnat nnendrooD. •ör arnaast moeten we zien tl rkornen dat het morgen re lit, want dan is het .JUutit- de Zeïkert" pardon eds). De overlevering tril |t als Het morgen regent het weken aan één stuk Mijjt jenen -dr /edden dat ze een hoop feronijcapsonens krijgen. 5i dan hebben we als ex- itje nóg zo'n 13 miljoen rdravers: wij, Nederlcn- rs. We hebben de mord tx>! Ier fritesetende Belgen, maar peigert zelf per jaar zes keer reel frites naar binnen. Zie- r. et ze. MERIJN takt dat de Veronica-omroep ganisatie niet wordt t°eêe' ten in de ether. Veronica vol et niet aan de eisen, die de nroepwet stelt. De VOO stelt 'h niet ten doel een volledig ogramma te brengen, meent in Doorn, die voorts vindt t Veronica onvoldoende ge ratificeerd is voor het ie' uik van radio en televisie- tnslotte heeft Veronica te linig leden, die een omroep- drage betalen. Van de 1.000 Veronica-ieden fltaij procent niet geregistreerd de dienst omroepbijdragen VOO komt daardoor aid n de 100.000 leden die een iroeporganisatie nodig heeft or de C-status. Over dl ndtiid-aanvraag van Veron1' was de omroepraa.d, die de inister moet adviseren ove- gens verdeeld. De minister verwijt de tOS niet alleen dat ze te ïini-g informatie uitzendt lar ook dat er te weinig derdelen van kunstzinnige rd in haar programma voor men. De TROS voldoet n het criterium inzake !,e lental. Voor een A-omroep dat 400.000. De TROS heen 503.000 waarvan achttien ocent geen omroepbijdrage taalt, aldus een steekpr0®' (Van onze redactie buitenland! I pe onmenselijke droogte en ie daarop volgende hongers nood in de Afrikaanse Sahel- zone. waarin de landen Maitre- tanië- Senegal, Mali, Opper- Volta, Niger en Tsjaad liggen, heeft veel wetenschapsmensen aan het denken gezet. Hoe kan het dat steeds meer grond in woestijn verandert en de Sa hara naar het zuiden op- I rukt? de luchtcirculatie rond de aardbol. Een Londense professor in de zoölogie, J.L Cloudsley- Thumpson, meent echter dat die klimaatsverandering op de tweede plaats komt. De mens is naar zijn oordeel zelf schul dig aan de enorme uitbreiding van de Sahara. De afbraak van het Afrikaanse oerwoud is begonnen toen de mens zich ontwikkelde werktuigen fa briceerde en in staat bleek vuur te maken .Van de ene eeurw op de andere werd de savanne-gordel waar alleen gras en lage struiken groeien) groter. In de laatste honderd jaar is op die schamel begroeide gronden roofbouw gepleegd. Toen landen als Niger en Mali onafhankelijk werden begon men op veel plaatsen bronnen aan te leggen en mensen en dieren in te enten tegen ziek tes. Dat betekende dat het aantal mensen én huisdieren met sprongen omhoog ging en dat van de toch al kwetsbare bodem het uiterste gevergd werd. Zodra ergens water werd gevonden, stormden de noma den er met hun vee op af. Het gevolg was diat die plaatsen werden kaalgegvaasd en de boompjes, voorail door de gei ten, zo werden beschadigd dat ze dood gingen. Door het ver wijderen van de natuurijke begroeiing verminderde het gunstige effect van de regen Het water zakte, ongebruike lijk snel in de bodem. Vooral in de periode van abnormale hoge regenval (tus sen 1929 en 1958) heeft men de savannen te sterk aangespro ken. In deze droogtijd gaat elk vruchtbaar regenbuitje verloren in de kale zand grond. Ei zijn zelfs in de Sa hara gebieden waar regelmatig regen valt, maar het water verdwijnt ook weer in een oogwenk. Landbouw is daarom weinig geschikt voor gebieden aan de rand van de woestijn, naar de mening van Cloudsley-Thomp- son. Als de mensen weer van hun woon- en werkplaats ver dwijnen, blijft de bodem on vruchtbaar achter. En zo gaat het elk jaar weer met een nieuw stuk grond. Men zou beter kunnen overschakelen op industrie, mijnbouw en toe risme- zegt de Londense pro fessor. Dat zijn middelen van bestaan die niet afhankelijk zijn van natuurlijke irriga tie. J.L. Cloudsley-Thompson doet deze beweringen in een artikel in het nieuwe interna tionale tijdschrift voor milieu zorg „Environmental Conser vation". Het blad wordt uitge geven door de Foundation for Environmental Conservation met medewerking van o.a. de International Union for Con servation of Nature and Natu ral Resources en het World Wildlife Fund. Het blad be oogt acties op te roepen ter bescherming en verbetering van het milieu. Het Neder landse adres van het in Lau sanne uitgegeven tijdschrift is Associated Scientific Publis hers. Jan van Galenstraat 335, Amsterdam. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De acties van vakbondszijde voor -be tere beveiliging van bankge bouwen beginnen duidelijk vruchten af te werpen. Op 31 december van het vorig jaar waren er van de 5392 kantoren die voor beveili ging in aanmerking kwamen 4096 stuks beveiligd. Een jaar daarvoor waren slechts 1970 bankkantoren bevei ligd. De BVA, vakbond van (o.a) bankpersoneel, die deze cijfers publiceert, constateert dat er met de beveiliging goede voortgang is gemaakt. Nog lang niet alle kantoren zijn echter van een beveiligingsm- stallatie voorzien. De bond eist, dat dat laatste alsnog in snel tempo zal gebeuren. Het feit dat PTT en banken de laatste tijd meer hebben ge daan aan de veiligheid van het 'T LOO Een oude bekende is weergekeerd Als een La zarus is achter de grafzerken van de tijd de bouwpastoor opgestaan, die het oude Spiel van bedelen weer hanteert om zijn kerkje van de ondergang te redden In 't Loo, bij Duiven, bij Arnhem, ruist landelijk de wind over de woningen. Het kerkje is het natuurlijke middelpunt. Een eeuw oud, ietwat vervallen, gebouwd door Alphons Tepe, die met de fameuze Cuypers in de vorige eeuw talloze kerken creëerde. Pastoor J.H.W. Dellemijn arriveerde tien jaar geleden in een chaos. „De muizen waren tam, daar kon je over lopen". Delle mijn knapte de boel op, leg de een tuin aan, zocht zich een plekje in het hart van zijn mensen. En besloot vo rig jaar om zijn kerk te res taureren. Hij stootte hierhij op het oudste probleem: geld. De kosten bedroegen 300.000. Toen stapte de bevolking van 't Loo naar voren. De mensen waren bereid te bik ken, metselen, sjouwen en wat dies meer zij en de ge raamde kosten zakten tot 80.000. En daar bleef de rode pijl staan. Pastoor Dellemijn kreeg een idee. Het was een zeer oud idee, maar voor 1973 weer een nieuw idee. Hij beloofde zijn parochianen dat hij de rest bij elkaar zou bedelen, via preken in het land, en een advertentiecampagne. „Ik heb nu 27.000 bij el kaar gepreekt en de adver tenties hebben netto ƒ32.000 opgebracht. Samen bijna 60-000. We zijn er bijna". Wie is Dellemijn, wie is deze bouwpastoor nieuwe stijl, en waarom heeft zijn campagne succes Dellemijn heeft een simpel antwoord op de laat ste vraag; hij wijst omhoog, een vrome uitdrukking pro jecterend en belijdt de waar de van het vurige gebed. Zijn verhaal: „Tien jaar geleden dachten ze bij het bisdom dat ik dood zou gaan. Ik had net een hersenoperatie achter de rog. En als je eenmaal ziek bent voor het bisdom, dar bhjf je een getekende. Het viel me eerst niet mee, hier. Ik had een grotere plaats willen hebben. Ik was aal moezenier geweest bij de Engelse krijgsgevangenen in de oorlog. Ik smokkelde me zelf het Kriegslazaret in met een lapje om mijn mond bij de operaties. We hadden net de luchtlanding bij Ooster beek gehad. Met bosjes stier ven ze. Mijn eerste bedie ning was een parachutist, die brandend neerkwam. En mijn eerste begrafenis waren twee Engelsen, die doormid den geschoten waren. Mijn eerste biecht was in een tankval en naakt kropen ze op me af, naakt en op het punt ontluisd te worden en bevend en onsamenhangend begonnen ze te praten- Dat bleek het KZ-syndroöm te zijn. Toen ben ik twaalf jaar ka pelaan geweest in Utrecht, waar ik veel werk onder de jeugd heb gedaan. Ik leerde ze films zien, waar ze op moesten letten, waarom het een goede film was. Ik heb me doodgesjouwd, maar ik was er gelukkig, en ik vond het verschrikkelijk om hier te komen, want ik had om een 'volwaardige parochie ge vraagd. Ik kwam in 't Loo aan, tien jaar geleden, en het was er erger dan een stal. De pasto rie was een onbewoonbaar verklaarde woning met een kraantje. De oude pastoor was ziekelijk en was bezig geweest met een nieuwe pas torie. Hij had de boel al aari de gemeente verkocht. Ik dorst geen kaars op te steken want er was geen geld. De mensen hebben me nu aan vaard, maar in het begin had ik natuurlijk stadse allures Stel je voor, ik kwam met een Lelijke Eend. En da' hadden ze nooit gezien. Maar het zijn goede mensen een beetje gesloten- Ze heb ben eeuwen onder de knoe van de Duitse landadel geze ten. Ze pasten wel op hur mond open te doen, want als ze Iets zeiden, werd hun ak kertje afgepakt. Nu wonen er 200 gezinnen, bijna alle maal katholiek: 170 arbeiders en een stuk of 30 boeren en tuinders. Ze werken allemaal in de stad, in de grote fa briek en zijn uiterlijk stad- 0 Pastoor Dellewijn van 't Loo (bij Arnhem) heeft met zijn actie al 60.000 opge haald.. ser dan de stad. Als ik ie mand met lang, zilveren haar hij een bushalte zie staan, dan denk ik: „Die zou best een-s uit 't Loo kunnen ko men". Het zijn dus eenvoudige ge zinnen, maar gemiddeld ge ven ze toch nog altijd 220 per jaar aan de kerk. E ze zeiden tegen mij: „Als die drie ton voor de restauratie er niet af kan bij het bis dom, dan doen wij het zelf'. Ons kerkje is niet uniek, maar wel lief, en het staat op de Monumentenzorg. En het staat midden in het dorp je en in het hart van de mensen. Daar komt nog bij dat ik vind dat het meer is dan een monument voor het gebed. Het bevat de vreugde en de tranen van wel tien duizenden in honderd jaar geloofsleven. Toen heb ik ze beloofd om die kleine ton die er over bleef, bij elkaar te prediken. In september vorig jaar ben ik begonnen- De kerk is in slechte staat. Het lekt als een mandje, ik moet overal teilen neerzetten, de muren zijn verkankerd en de salpe ter valt naar beneden. Dit is de enige plek waar het zo mers sneeuwt. Recht op de mensen met hun goede pak ken. Ze stappen wel niet spierwit uit de kerk, maar het is toch onaangenaam. De vloeren zijn vermolmd. Hon derd jaar is er geen onder houd verricht. Toen ben ik elk weekend gaan preken. Ik leg het de mensen uit, en ze geven verschrikkelijk veel. Gemiddeld haal ik 1200 oer weekend op. Maar toen bleek dat ik me van mijn .hgen mensen vervreemdde, 'k was 24 weekends niet thuis geweest. Telkens stond er een ander in de kerk- Ik dacht.' „Dat kan niet goed zijn. Je redt een kerk, maar je sloopt een parochie. Ik moest iets anders verzinnen, waardoor ik minder vaak weghoefde. Ik begon met klei ne advertenties onder de ru briek ANTIEK, maar dat le verde niet veel op. Ik hield een startkapitaal van 32 over en ik stapte over op grotere advertenties. Dat bleeik een sneeuwbal te zijn. Na 6 weken had ik netto 32.000 opgehaald. Nu zitten we in de vakantietij d en dat is niet gunsti'g. Dat bedelen van mij is een mooie kans voor de mensen om iets aan God kwijt te kunnen. Zelfs iemand met het minimum inkomen hier verdient al vijftig maal zo veel als viervijfde van de wereld. We hebben het vre selijk goed. Het speelgoed puilt de kasten uit, we eten frites en snoep, we zijn vre selijk gezond en als je een beetje gelukkig bent met vrouw en twee kindjes, dan mag je toch best iets terug geven aan God- Maar sinds de bouwpastoor verdwenen is, kun je niets meer aan God kwijt, alleen maar aan de mensen kun je iets kwijt. Een moeder, die weduwe is en aeht kinderen heeft verlo ren, schrijft me: „Wat fijn dat U dat doet om te laten zien dat God er nog is". Er zijn mensen die hun hele AOW sturen, mensen die ik nooit gezien heb. Een juf frouw stuurde me 500. want haar moeder had ge zegd: „Kind, zorg dat je van dat geld afkomt want geld is het slechtste wat er is". Er de grootste gift is 5.00n geweest. pastorie en vroeg of het beeld soms van hen was. Ik wilde alleen maar bewijzen, hoe gemakkelijk je kunt ste len. Nou, het beeld hebben ze weer terug-Maar ik wil de dieven wel het plekje noe men als ze me het geld voor de restauratie geven. Maar één blad heeft mijn advertenties geweigerd, een protestants damesblad. Toen ik informeerde waarom, schreven ze me: „Net zo min als we blote vrouwenborsten opnemen, nemen we katho lieke kerken op". Ik ben ook inventarisatu van kerkelijke kunstwerk?' in de provincies Gelderland Utrecht en Overijssel. En zo doende snuffel ik in laden er kasten en zolders. En tusser die oude rommel vind je soms iets waardevols. Zo hel" ik eens een Madonna gevon den, die zeker een ton waard was. Ik nam het mee onder mijn arm. belde aan bij de Dellemijn glimlacht mat, herhaalt zijn probleemloos vertrouwen in Den Hoogsten, vertelt van enkele kleine voorvallen die de hand van Hem onweerlegbaar illustre ren, en gaat me dan voor, zijn kerk in. Een sleutel knarst, voor de kerk liggen de dierbare overledenen van 't Loo verstild te wachten op hun eeuwigheid, en binnen in het gebouw heerst ook een stilte, die nooit doorbro ken lijkt. Dellemijn gesticuleert, wijst op saillante punten die goed bewaard zijn gebleven en die welke aangevreten zijn door schimmel en vocht. Het is een sober kerkje, dat zo in een Don Camillo-film past. Buiten, royaal gevat in het gras, op een meter of veertig van het officiële kerkhof, ligt een verweerde Spaanse grenssteen uit de I4de eeuw. Dellemijns grafsteen al op de voorhand aangeschaft tij dens een vakantie in het land van Franco. „Aan de ene kant staat een dorstig hert. Dat is een preekje na mijn dood. En aan de andere kant vier harten met pijlen doorboord. Als ik dood ben, komt er niets op te staan- Misschien zeggen ze later: .Hier ligt die pastoor. Zijn naam weet ik niet, maar zijn kerkje staat er nog". Wie dat laatste wil bevorde ren, kan terechtop giro 384212. Jan Koesen personeel heeft ten gevolge gehad, dat de sterke stijging van het aantal overvallen op banken, PTT-kantoren, etcete ra, in 1973 nagenoeg tot staan is gebracht. Van de 4096 kan toren die in december 1973 beveiligd waren, hadden er 1644 zowel pantserglas oD de balie als stilalarm. De Algemene Commissie Beveiliging Banken en PTT, probeert wat de nieuwe bevei- ligingsmethoden betreft zoveel mogelijk bij de tijd te blijven. De commissie bestudeert op het ogenblik het gebruik van camera's en buizenpost. Het buizenpostsysteem dat thans bij ruim dertig kantoren m gebruik is, houdt in dat de kas in een goed beveiligde en voer het publiek ontoegankelijke ruimte wordt geplaatst en dat de communicatie met de balie door middel van br.zenpost plaatsvindt. Dit jaar zullen nog ongeveer honderd kanto ren met dit systeem worden uitgerust. RENKUM (ANP) De po litie in Renkum onderzoekt niomenteel de „straatterreur" die een aantal kinderen uit Renkum de laatste maanden zou hebben gepleegd. Dit naar aanleiding van een brief van ae korfbalvereniging DKOD aan het gemeentebestuur van Renkum, waarin hierover wordt geklaagd. Volgens de vereniging zijn acht van de twaalf kinderen iu1 één gezin in Renkum ver antwoordelijk voor onder meer pesterijen, het ingooien van ruiten en het uitlokken van vechtpartijen met andere kin deren. Dit alles speelt zich de iaatste maanden af rond het gymnastieklokaal in Renkum, waar de jeugdleden van de korfbalvereniging plegen te oefenen. Zij zijn de laatste tijd weggebleven, aldus liet bestuur van de vereniging m zijn brief. De vader van de gebrand merkte kinderen ontkent ove rigens dat zijm kinderen iets met die terreur te maken heb ben. Ouders van schoolgaande kinderen zouden verder zijn bekogeld bij het halen en brengen van hun kinderen. De korfbalvereniging noemt de zaak onhoudbaar en eist van de gemeente maatregelen. Als de scholen weer beginnen, vreest men een herhaling van de afgelopen maanden. ARNHEM (ANP) Vlie gers van helikopters en ook lichte vliegtuigen van de vliegbasis Deelen bij Arnhem ondervinden de laatste dagen hinder van opgelaten vliegeTS. Vooral de laatste jaren komen deze papieren vogels steeds hoger. Laag vliegende helikopters hebben soms moeite een bot sing te voorkomen. Bij Hoen- derlo is zelfs sprake geweest van een „bijna-botsing". De vliegers van helikopters hebben veel moeite de papie ren vliegers op te merken, omdat ze van bovenaf gezien nauwelijks tegen de grond af steken. Het gevaar van neer storten bij het verward raken van vliegertouw in de motor of propeller van een helikop ter of vliegtuig is erg groot, aldus de woordvoerder. Weinig mensen zijn op de hoogte van het verbod om in een strook van 3 kilometer rond een vliegveld vliegers oo te laten. (Van onze onderwijsredac teur) BREDA Aan de Tilburgse Hogeschool zijn benoemd: dr. B.B. van der Genugten (31) tot gewoon hoogleraar in de wiskunde en statistiek aan de economische faculteit drs. G.G.M. Bak (41 tot buitenge woon hoogleraar accountancy aan de economische faculteit; dr. E.J. Bijnen (33) tot ge woon hoogleraar in de statis tiek en methoden van onder zoek aan de faculteit der soci aal-culturele wetenschappen. Het curatorium van de stich ting theologische faculteit Til burg heeft dr. A.H. Bredero (53) benoemd tot persoonlijk lector voor de oude en middel eeuwse kerkgeschiedenis in de vakgroep in oprichting „Geschiedenis van kerk en te- ologie". SEVILLA (ANP) Een spaanse priester-arbeider, werkzaam bij de onderneming „Constructora International in Sevilla is door de politie gearresteerd en overgebracht naar het klooster der Paters Franciscanen te Cadiz. Daar moet hij zijn gevangenisstraf uitzitten. De priester, wiens naam niet bekend werd ge maakt, is gearresteerd omdat hij weigerde de boete van 25.000 peseta's te betalen, waartoe de rechter van Sevilla hem had veroordeeld wegens „ondermijnende activiteiten" jegens de staat. De priester arbeider wordt beschouwd als een der leidende figuren bij de arbeidsonlusten in de on derneming „Constructura In ternacional" vanwege te lage lonen. In mei werd hij tot de geldboete veroordeeld. Spaan se priesters behoeven hun ge vangenisstraf niet in een ge wone gevangenis uit te zitten, maar dienen c,at in een kloos ter te doen. Het is niet bekend of de aartsbisschop van Sevii- la, kardinaal Bueno Monreso ae wettelijk vereiste toestem ming voor opsluiting van de priester gegeven heeft. VATICAANSTAD (KMA De archeologen Corbo en Loffreda hebben volgens een mededeling van da Osservato re Romano, aan de weste'tijki oever van het Meer van Tibe rias de stad ontdekt, waar Ma ria Magdalena woonde Dp stad wordt onder meer noemd in de werken van de Joodse historicus Flavius Jo- sephus en in de Talmud. Daar wordt de stad Migdal Nunayt genoemd. In het oude testa ment wordt de stad Migdal-El genoemd. LONDEN (RTR De röntgenafdelingen in Britsp ziekenhuizen gingen gisteren voor een dag dicht door een staking van radiologen die meer salaris eisen. Alleen voor spoedgevallen hielden ze zich beschikbaar. Het gaat om 6.000 radiolo gen die in dienst zijn van de nationale gezondheidsdienst. Volgens hun woord voir de' verdienen ze momenteel nog geen 130 gulden per week. Briavtn voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bi} publlkatlte zullen deze vermeld worden. Slechts bi} hoge uit zondering zal ven deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publlkatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie hef In alle gevellet» •em is met inhoud, cq. strekking. Van Agt mocht meeikoefnoe- nen naar München, niet in het vliegtuig met Prins Bernhard, waarop de kabinetterikken zo hadden gevlast, maar hij was er toch bij en hij schrok zich de ellende van al die slides, tackles en charges. Da's pure misdaad, vond ie. Punt uit, dat moet allemaal onder de burger lijke strafrechter. Nu is daar niet zo'n fors bezwaar tegen, want de enigen, die onder zijn bewind de gevangenis niet uit- mogen, zijn de directeur en de bewakers en ik kan er wel vrede mee hebben, mits Dries de K.NV.B. met zijn tuoht- commissie machtigt om stevig op te treden tegen de winkel- terreur in de grote steden. Ais men daar Leo Horn, Fransje Derks, versterkt met Anton Geesink, Wim Riuska en Ruud Lubbers, nee in gosnaam niet de minister, maar de bokser, onbelemmerd hun gang laat gaan, merken zelfs de winke liers in Den Haag, dat we weer bezig zijn in een rechts staat te leven. Ondanks Dries van Agt! Die dollel Drs. E. CAMPERS BOGOTA Met een ver oordeling van alle regeringen die „aanslagen plegen op de politieke en burgerrechten" is de eerste bijeenkomst van het Latijns-Amerikaanse parle ment en het Europese parle ment in de Colombiaanse hoofdstad Bogota geëindigd. Achttien landen hebben aan deze conferentie deelgenomen die in totaal vier dagen heeft geduurd. De delegatie van de negen EEG-landen ontmoette volksvertegenwoordigers uit Argentinië, Brazilië, Cost a Ri ca, El Salvador, Guatemala, Paraguay, Suriname, Venezue la en Colombia. Mexico en Chili hadden waarnemers ge stuurd. De beide parlementen zijn tot de slotsom gekomen dat de betrekkingen nauwer aange haald moeien worden. Men heeft besloten tot de samen stelling van een gemengde commissie, Qit binnenkort in Brussel bijeen zal komen om de volgende bijeenkomst van het europese parlement en het parlatino voor te bereiden, die volgend jaar in de Belgische hoofdstad bijeen zal komen. (Van onze onderwijsredac- teur) TILBURG Drs. G.H.J. Blom uiit Hilvarenbeek, directeur van de Noordbrabantse Chris telijke Boerenbond, is be noemd tot curator van de Ka tholieke Leergangen te Til burg. De heer Blom is, onder andere, lid van het dagelijks bestuur van de katholieke bond van besturen voor be roepsonderwijs en voorzitter van het samenwerkingsver band leraressenopleidingen in Noord-Brabant. Toen tk onlangs, om precies te zijn op 27 juni j.l., onze minis ter van financiën in ,flen Haag Vandaag" hoorde uitleggen waarom de meer-opbrengst van de gasbel niet bestemd mocht worden voor belasting verlaging, kreeg ik eenzelfde aanvechting als de man die een bierflesje in zijn televisie toestel deponeerde toen hij zag hoe „onze Cruyff' tijdens de voetbalwedstrijd Nederland- Uruguay gemaltraiteerd werdDe minister betoogde (en niet ten onrechte) dat on ze gasbel - hoe rijk ook - ten slotte slechts een beperkte hoe veelheid gas bevat die een opraakt; en dat we moetei zorgen aan het einde van d< rit over een buffer te beschik ken, willen we ons niet aan potverteren schuldig maken Maar wat mijn wrevel wekte was dat diezelfde minister on geveer gelijktijdig met dit in terview een wetsvoorstel in diende tot verhoging van het successie- en schenkingsrecht, heffingen waarvan ieder kind weet dat het kapitaalsheffin gen zijn die het vermogen pe riodiek verminderen Deze in nerlijke tegenspraak veroor zaakte mijn boven vermelde aanvechting. Het betreffende wetsontwerp stelt voor de successie- en schenkingsrechten met 20% op te trekken, uitgezonderd de verkrijgingen door echtgeno ten en kinderen, mogelijk als concessietje aan KVP en AR. Het beeld wordt nu als volgt: indien geërfd of verkregen wordt doo~ on zusters 21 6%-43 2^, dliS 18% A0% •Anderen van broers en zuomró 12,4%-54% thans 27%-45%) indere personen 43,2%-64,8% (thans 36% 54%) De rechtsgronden voor deze belastingverhoging door de minister aangevoerd zouden zó nit de mond van onJ-de-rader kunnen komen; het zijn: rechtvaardigheid, redelijkheid en kabinetsbeleid. Géén woord ditmaal over potverteren, géén woord over afstraffing van spaarzaamheid, géén woord over de onbillijkheid bij sa menwoning van broers en zus ters de langstlevende uit te kleden. En dat alles om in 1974 een meeropbrengst te ge nieten aav belastingen van ni hil, in 1975 van amper 15 miljoen en in 1976 van 40 miljoen. En dan te bedenken dat in laatstgenoemd jaar ons totale be castingopbr engst wel de 60 miljard zal hebben overschreden. Het gaat dus over minder dan 0,1% (één 'ende procent), en dat heet zabinetsbeleid! lm zijn frustratie kwijt te •'aken heb ik het probleem aan een psycholoog, een groot psy choloog van Nijmegen, voorge legd. En zoals te verwachten gaf hij me de analyse, niet echter de remedie' Hij sprak. .,Zie je dan niet dat in het geval van de gasbel het staats vermogen bedreigd wordt en in het geval van het successie recht slechts het privé-vermo- gen". Zo bleef ik zitten met de vrnact of w? dan toch een roodkabinet hebben? D'OUWE

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9