Gevolgen halvering BB nog onzeker voor Zeeland Raad Oostburg geeft toestemming voor caravans bij boer Belgische kustroute Onderzoek snel succes Doel-1 in werking gesteld \ZEEUWSE HULPVERLENINGSDIENST WAS NA IUNO EN HARD WERKEN PAS OPGEBOUWD K Nog net geen regen ferert4-59 w i7-16 rfeen,41?en 1630 SCHELDE HEEFT WEER SCHONE TOEKOMST Vergunning voor Dow In Bokrijk INTERNATIONAAL -1EUGDC0NGRES OVER LEEFMILIEU stad FILMS IN ZEELAND -Dokter M. Jongsma, j-j I ïastraat 2 te Hoek. 154-1356, b.g.g. 1345. st Dakter W. a., rote Markt 11, tel. 2969. I etilnge, Wemeldinge, I ;lle-Blezellnge en Kate! I Ijke Dokter Vrees/I Kapelle, tel. 01102-1290 v'I osterzande Dokter uwalda, Cloosterstraat Kloosterzande, tel. Ol), !77. Tot maandagmor. 00 uur. delburg Dokter J, j I linious. Dam 55, tel. .g.g. 25555 (zaterdag) okter H. Delfos, Rouaanü aai 47, tel. 12637 (zond»! isites aanvragen voor xogal ur- Spreekuren voor drijl ende gevallen van Ujfl 5.00 en van 17.30-ijiI ur. 1 merswaal Dokter P. Zaterdag 20 juli 1974 erman te Y erseke, teil 1131-1300 voor de dorp® lansweert en Yerseke. oJ :r P. Allewijn te Kruinkl en, tel. 01130-1566 voort orpen Krabbendijke, Km. ingen en Rilland-Bath. van Gent e.o. Dokt»! 1. Dierick Graaf Jansdüvl ..185 te Westdorpe, tel neuzen Dokter H. val [erk, Mich, de Ruytersin» I tel. 01150-4.000. ssingen Dokter J. r. tel. 2225 (tot zaterda'J 4 00 uur) en dokter tl lijnlieff, tel. 2525 (van a.| erdag 24.00 uur tot zondij 4.00 uur). Visites aanvn'| en voor 10.00 uur. Spreek. iren voor dringende geval-1 en van 12.30-13.00 en val 7.30-18.00 uur. 1 ■lphaartsdijk, 's-Hor L trendskerke en Heinkei»! and Dokter H. v. Maa.| iein te Hemkenszand wl 1106-1234. 1 imslag Dokter W. Fraai. e, Plein 42, tel. 1244. NDARTSEN Ï.Vlaanderen TandarJ V. Neve, Rooneveltlaan ,j| e Axel, tel. 01155-2! preekuren zaterdag vaï| .0.00-10-30 en van 18.09.1 8.30 uur, zondag van 12.00.| .2.30 uur. Z.Vlaanderen Tandarti I 1. Janssen te Aardenbun el. 01177-1380. Spreekt/ :aterdag en zondag vaal 2.00-12.30 uur- ilcheren Tandarts vi.i Crommenhoek, RouaansiJ taai 23 te Middelburg, feil (1180-13320, Spreekuren za-1 erdag van 9.00-10.00 uur.l londag van 11.00-12JÜ tur. en N.-Beveland Tand-L irts A. Lauman, Clara's 'ad 71 te Heinkenszand, tel 106-1288. Spreekuren za- erdag en zondag van 9.01-1 .0.00 uur. ERENARTSEN en Z.-Beveland Dieren-1 irts G. Boneschanser tel Cruiningen, tel. 01130-1 233. f.Vlaanderen Dierenarts! V. Blok, Van Middelhoven. itraat 10 te Axel, tel. 01155-1 !728. tlcheren en deel N.-Bevt I and Dierenarts J. Hoftij f ;er te Middelburg, 11180-13118. Consult alleen ia tel. afspraak. Z.Vlaanderen Dierenartl C. v.d- Vijver te Hoofdplaat! el. 01174-424. 'OTHEKEN es Goese Apotheek, tel. 104. idelburg Apotheek A I tingeling, Lange Delft 181 el. 12538. rneuzen Apotheek Klaas- L en, Winkelcentrum Zuid-1 solder, tel. 01150-2090. ssingen Apotheek U -Meyer, Scheldestraat I tel- 2025. Tan JKVERPLEGING rdenburg, Cadzand, Oost I surg en Sluis Zr. I "onge te Cadzand, t«l ^1179-367. trvliet, Breskens, Groed' I loofdplaat, Schoondijke I Jzendijke Zr. Snel liervliet, tel. 01152-216. ewoutsdijk e.o. Zr. Fran-1 a. Werrilaan 15 te 's-H* enhoek, tel. 01105 - 176 Zr. T- Melis, 'ei 328. not Axel en Zaamslag tr. M. Geensen-Delnad. V Widdelhiovenstraat 53 Lxel, tel. 01155-2145. lek, Philippine en SluisW I k Zr. Bustella, Jacob WJ einstraat 2 te PhiliPP1?,' I lel. 01159-306, b.g.g. O»®1' 451- Zr-1 1st en Hontenisse blsen, tel. 01140-2368. setinge, Wemeldinge, elle en 's-Gravenpolder T. Driesprong, Kerk' ciekstraat 24 te 's-Grav® older, tel. 01103-1435. liningen, Yerseke en eert Zr. Noordhoek, 11 1131-1488. Bcveland, Wilhelminfdo^ I iattendijke en Wolph^V, ijk - Zr. D. v. Hulsbrf" [78. and. Kortgene, tel. O1108- Krabbendijke (aarde Zr. Matla, A* utevnweg 29 te Ril'8111'' I (1. 01135-481. van Gent Zr. I Jaes. Schulpenpad 43' 1158-1548, b.g.g. >67- neuzen, Zr. L. Claeyss^ I ac. v. Lennepstraat 85, I 706. b.g.g 01158-1781 Óllf' (Van een onzer verslaggevers) GOES Grote terughoudendheid werd gisteren aan de dag gelegd in commentaren op I de vraag wat eventueel de gevolgen zouden kunnen zijn voor de Zeeuwse situatie van de [plannen welke minister De Gaay Fortmann van Binnenlandse Zaken heeft bekendge- naakt in zijn ontwerpnota „hulpverlening bij ongevallen en rampen". Zoals bekend voorziet de I ontwerpnota onder meer in de halvering van het aantal nood- wachters van de Bescherming Bevolking en wordt aan de brandweer de organisatie op dragen van hulp bij rampen vredestijd. De minister wil |de bescherming bevolking op I de eerste plaats reserveren Ivoor hulp in oorlogstijd. „Ik zou het in hoge mate /treuren, wanneer de BB met name in Zeeland zou degrade- ren tot een instituut dat alleen I jn actie mag komen wanneer ten of andere gek inderdaad -piet atoombommen gaat gooi- [eif aldus gisteren een reactie van het hoofd van A-kring Zeeland A van de Bescher ming Bevolking de heer J. de (oer in Goes. De heer De loer wilde overigens met na druk gesteld zien, dat het in I dit stadium nog vrij moeilijk [is de plannen van de minister I te beoordelen. En verder, dat I die beoordeling in eerste in- iitantie een zaak van zijn be- stuur is. Maar onder dit voor behoud wilde hij wel wat na- [praten op basis van infomatie uit de pers. Hij zei helemaal vrede met de plannen van de ninister te hebben, indien .daardoor de structuur van de hulpverlening een verbetering voor het slachtoffer inhoudt. Hij vond het ook een goede zaak, dat de hulpverlening in handen komt van brandweer, politie en ambulancediensten. „Maar ik zou het afschuwelijk vinden wanneer door die plan nen het samenspel verstoord zou gaan worden, dat in Zee land nu is opgebouwd met de Bescherming Bevolking". De heer De Boer wilde ook wel kwijt, de gang van zaken jammer te vinden, omdat zo wel vanuit gemeenteraden als provinciale staten en de Twee de Kamer herhaaldelijk is ge vraagd, de Bescherming Be volking niet alleen maar een instituut te laten zijn voor oorlogstijd. Provinciaal BB-eommandant Zeeland, mr. L. Kakebeeke. kon gisteren ook weinig com mentaar leveren omdat hij nog geen kennis had genomen van de ministeriële ontwerpnota. Hij karakteriseerde overigens diverse voorzieningen in Zee land, waarbij hulp van de kant van de BB is voorzien, als incidentele regelingen. Of de strategie van het „rampen plan kerncentrale Borssele moet worden aangepast aan de plannen van de minister, is volgens PZEM-directeur ir- M. Dalebout momenteel niet te beoordelen. In het rampenplan verricht met name de ABC- dienst van de BB een primaire functie. Deze dienst meet met behulp van meetwagens de ra dioactieve neerslag. (ADVERTENTIE) nBloemengroet <anuit uw 'akatUieoord $1*4 mand ipoo/'/ if ver n 'n bloemetje testuren. Uw Fleur op- floemist zorgt irwor! rop/lnterflora Nederland Gegarandeerd goed! Vooruitzichten voor zondag I en maandag opgesteld door het [KNMI op vrijdag om 18.00 uur. I In het algemeen veel bewol king maar geen regen van be tekenis. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzich ten in cijfers gemiddeld over Nederland Voor zondag aantal I uren zon: 2 tot 10 min. temp: omstreeks 12 graden max. temp.: omstreeks 20 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor maandag: aantal luren zon: 0 tot 8, min. [temp.; omstreeks 12 graden, [max. temp.: omstreeks 20 gra- den. kans op een droge perio- de van minstens 12 uur: 90 [procent, kans op een geheel 1 droog etmaal: 60 procent. waterstanden HAAG Konstanz «1 plus 16, Rheinfelden 324 I Plus 30, Straatsburg 302 plus j Plittersdorf 462 plus 17, li"Xau 512 plus 21, Plochingen I '43 plus 10, Mannheim 317 Plus 3, Steinbach 132 plus 3, IMamz 308 min 8, Bingen 179 I mm 8, Kaub 222 min 13, Trier «3 plus 2. Koblenz 233 min 6, Keulen 206 min 8, Ruhrort 370 Plus 5. Lobith 986 plus 5, Pan nerdense Kop 952 plus 4, Nij- RRaSen, mar 3, IJsselkop y plus 2, Eefde IJssel 390 SQUïi Deventer 268 onveran n Monsin 5448 plus 8 feiüS^ren 3800 min 44. Bel Md 1093 plus 5, Grave bene üen de Sluis 500 min 2. i „borgen, zondag 21 juli. ?f2fn op ZoL 4.59 Sa/Weert 4.11 en 16.34. 'erneuzen 3.32 en 15.53. ^ngen 2.58 en 15.24. eweldmge 4.49 en 17.11 fandag 22 juli, °P Zoom 5.43 en Wem n011 43 en 18 06 1 emeldinge 5.33 en 17.56 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De raad van Oostburg is van mening dat landbouwer L. Minderhoud uit Nieuwvliet best 5 kampcer- eenheden op zijn erf mag her bergen, in plaats van de drie waarvoor het college van B en W vergunning heeft verleend. De heer Minderhoud had te gen deze beslissing bezwaar aangetekend bij de raad en met 8 stemmen (KVP -met uitzondering van wethouder G. Claeijs- CH-AR en VVD) te gen 6 stemmen besliste de raad dat de heer Minderhoud 5 eenheden mag plaatsen De tegenstemmers vreesden dat hiermee een precedent wordt geschapen voor de toe- (Van een onzer verslaggevers) HULST Zodra de zes rond Antwerpen geprojecteer de waterzuiveringsinstallaties zijn gebouwd en ook de om liggende gemeenten het afval water doelmatig gaan zuiveren zal er weer biologisch leven in de Schelde mogelijk zijn. De Belgische staatssecretaris voor leefmilieu, de heer H. Poma, heeft meegedeeld dat de drie waterzuiveringsmaatschap pijen, die de zes afvalwater zuiveringsinstallaties moeten gaan bouwen en exploiteren- nog dit jaar worden opge richt. De oprichting van de maat schappijen is een al jaren sle pende zaak. Het grote struikel blok vormde tot op heden het particulier initiatief, dat net als de overheid een aandeel in de exploitatie zal krijgen. Op het ogenblik wordt het afvalwater van Antwerpen en de omliggende gemeenten rechtstreeks naar de Schelde gevoerd. De zuiveringsstations zullen straks het afvalwater van rond zeshonderdduizend inwoner-equivalenten zuive ren. komst, wat averechts zou kun nen werken op de erkende kampeerterreinen in de ge meente, omdat hiermee con currerend wordt opgetreden. Iets waarop burgemeester A. Schipper in de verdediging van het voorstel van het colle ge -het ongegrond verklaren van het bezwaarschrift wees. De nestor van de Oostbu-rgse raad, de heer E. Dekker deel de deze mening niet. Hij wil de per se een uitzondering maken voor de heer Minder houd. Fractiegenoot I.se Bruij- ne wees er overigens nog op dat de heer Minderhoud reeds in een veel vroegere periode vergunning had gevraagd een kampeerterrein te mogen ex ploiteren, waarop hij nooit en te nimmer antwoord had ge had. Hoewel het college volgens burgemeester Schipper han delde volgens de richtlijnen van de provincie, wees de heer A. Salotné (WD) erop dat volgens diezelfde richtlij nen wel 5 eenheden geplaatst mogen worden. De fractievoorzitter van de P.vd.A. was met het college van mening dat al wanneer op alle boerderijen 5 kampeer- eenheden geplaatst mochten worden dit een scherpe con currentie voor de officiële kampeerterreinen zou beteke nen. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Het onder zoek naar de beide daders van de donderdagavond gepleegde gewapende roofoverval op het) hulppostkantoor te Zaamslag waarbij 2500 gulden werd ge stolen, heeft gisteren reeds een belangrijk resultaat opge leverd. De Terneuzense gemeente politie kent nu de namen van twee overvallers, maar kofl gisteravond in verband met het verdere onderzoek alleen zeggen, dat de daders „uit Holland'' komen Verwacht wordt, dat hun arrestatie spoe dig zal volgen. MIDDELBURG Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben Dow Chemical in Ter neuzen vergunning verleend voor de uitbreiding van de fabriek met installaties voor de vervaardiging van hoge druk polyethyleen. De vergun ning werd verleend op grond van de wet inzake de lucht verontreiniging. Tegen deze uitbreiding werd bezwaar gemaakt door de heer J.D.P. Minderhout uit Elle- woutsdij-k. Maar G.S. hebben zijn bezwaarschrift ongegrond verklaard. Volgens de vergun ning voor Dow Chemical mag de totale uitworp van ethyleen niet meer zijn dan 10 kig per uur bij de beluchting van de opslagsilo's- 6 kg. per uur door de ventilatie van bet ethyleen- compressoren gebouw en 7 kg. per uiur via de afzuig ventilato ren van de trildrogers. Het stofgehalte van de transport- liucht, welke wordt gereinigd in stoffilters, ma-g ten hoogste 150 miligram per kubieke me ter bedragen. Een storing, die een uitworp aan luchtveront reinigende stoffen tot gevolg heeft, moet meteen worden gemeld aan het gemeentebe stuur van Terneuzen en aan provinciale waterstaat in Zee land. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De Inter national Youth Federation for environmental studies and conservation (I.Y.F-) een fe deratie die jeugdgroeperingen voor natuur- en milieubehoud uit een twintigtal landen vere nigt, organiseert van 5 tot 15 augustus in Bokrijk (B) een internationale bijeenkomst van jongeren die zich interesseren voor de kwaliteit van het leef milieu. Het thema van dit 19e I.Y.F.-congres is: bedreigde dieren en planten Tijdens het congres zal veel tijd best-eed worden aan lezin gen en discussies. Daarnaast worden voor de deelnemers excursies georganiseerd naar het natuurreservaat „De Ma ten" in Genk, het Verdronken Land van Seaftinge, het do mein Planckendae] in Muizen, de Hoge Venen en het open lucht museum in Bokrijk. Wie deel wil nemen aan dit congres kan meer informatie krijgen op het adres: 19e I. Y.F.-congres, c-o. „Natuur 2000, Italiëlei 84, 2000 Ant werpen. Aan het congres ne men jongeren deel uit Neder land, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, Enge land, Zwitserland, Oostenrijk, Skandinavië, Spanje, Polen en India. OP een spoorwegemplacement ten zuidwesten van Chicago heeft zich gisteren een zware ontploffing voorgedaan waar door minstens 82 mensen ge wond werden en een reeks branden ontstond. De politie vermoedt dat de ontploffing is ontstaan in een graanwagon die op het emplacement gepar keerd stond. examens EINDHOVEN Voor het doctoraal examen van de afde ling der bedrijfskunde van de T.H. Eindhoven is geslaagd: M- de Weerd, VÜssingen. (Van een onzer verslaggevers) DOEL Het eerste deel van de tweelingkerncentrale in Doel op de linkerscheldeoe- ver, is afgelopen donderdag ochtend „kritisch" ge maakt. Het inwerking stel len van de „Doel X", genaam de reactor gbeurde door het plaatsen van honderdeenen- twir.tig brandstofelementen met een totaal gewicht van 31,1 ton verrijkt uranium. Het is de bedoeling dat tij dens de komende weken nog I een aantal proefnemingen zal plaatsvinden alvorens Doel 1 stroom gaat leveren aan het Belgische elektriciteitsnet De reactor, gebouwd voor com merciële doeleinden, heeft een capaciteit van 392,5 megawatt. De centrale, die oorspronkelijk vorig jaar mei gereed had moeter, komen, zal de stroom- leveri-ng in de nu volgende weken, lanvzaam opvoeren. In 1976 is do inwerkingstelling van Doel 2 gepland met een zelfde vermogen als Doel 1. Er wordt rekening mee gehouden, dat volgend jaar twintig pro cent van het Belgische elektri citeitsaanbod door Doel wordt geleverd. De plaats waar de centrales zijn gebouwd, de Paarden- sehorpolder, zal in de toe komst vol komen te staan met centrales. Er wordt reeds een studie gemaakt naar de moge lijkheden om Doel 3 te bou wen. Het beveiligen van de om wonend bevolking tegen stra lingsgevaar, in geval van een calamiteit, wordt beschreven in een soort rampenplan, dat eerst gereed moest zijn, voor dat men toestemming kreeg de centrale op te laden. Deze week werd in het Bel gische Koksijde een veertien dagen durende tentoonstelling geopend, die gewijd is aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De ruim 30 m lange concertzaal staat tot en met 30 juli a.s. vol met attributen o.a. de Zeeuwsch-Vlaamse visserij, de Z.-Vlaamse landbouw, de kunst, de architectuur, de handnijverheid en de kleder drachten uit deze streek. In eerste instantie is deze ten toonstelling natuurlijk be doeld voor de bevolking van Koksijde en hun vakantiegas ten, maar waarom zoudt u er niet eens heenrijden en deze tentoonstelling bezoeken? Koksijde ligt aan de Belgische kust juist vóór de Panne. U kunt erheen rijden langs de fraaie kustweg, een bezoek brengen aan de tentoonstel ling en pauzeren op een ter rasje in de fraaie badplaats en terugrijden door het binnen land. Om U enigszins te in formeren over toeristische bij zonderheden langs de aanrij- route, geven wij u hieronder een korte beschrijving van de streek. Vanaf Sluis rijdt men via Knokke en Zeebruigge naar Blankenberge. Door deze streek gaat onder meer de „Riante Polderroute" een ini tiatief van de lokale en regi onale WV's hier. Riant is deze streek zeker te noemen. Knokke noemt zich niet ten onrechte „De Groene Stad" Overal ziet men er bloemen en fraai aangelegde parken. Direct aan de zeelijn staan natuurlijk de grote apparte menten-complexen, die aan vakantiegasten worden ver huurd, maar iets verder land inwaarts ziet men overal ri ante woningen met prachtige tuinen. Heist, dat sinds 1970 één gemeente vormt met de be langrijke badplaats Knokke is behalve badplaats ook ten belangrijke vissersplaats. Hieraan herinnert zowel het grote vissersmonument als ook de vissersikapel, die in 1892 terug werd opgebouwd. Tot 8 september wordt in deze plaats in het Laguna Beach de 13e Wereldkartoe- nale (een wereldtentoonstel ling van oartoons) gehou den. Zeebruigige is een combina tie van badplaats, vissersha ven en zeehaven. Aan toeris ten heeft deze plaats heel wat te bieden, zoals de ruim 2,5 kilometer lange haven- dam in zee met het wandel pad. Zowel bij kalm als storm- machtig weer heeft men nier een prachtig uitzicht op zee en de kust. De vissershaven, de vismijn en hei visserskruis trekken jaarlijks duizenden mensen. Ook de zeeschepen aan de havendam en de fer- ryboten naar Engeland geme ten veel belangstelling. Blankenberge is de volgen de populaire badplaats. De vissershaven, het stakesel, de „pier" en de havendam zijn de favoriete te bezoeken plekjes hier. De Koningsweg, tussen Blankenberge en het volgende Wenduine volgt hier de Graaf Jansdijk, die omstreeks 1282 door Jan van Namen werd aangelegd om de dorpen voor de over stromingen te vrijwaren. Wenduine bezit één der hoogste duinen van België. Dit duin bereikt een hoogte van ruim 31 meter en vanaf de top heeft men dan ook een prachtig panorama over de omgeving. In Wenduine is ook het kleine dierenpark, waar zo'n 200 verschillende dier- en vogelsoorten ver toeven. Vandaag wordt n deze plaats vanaf 10 uur het grote kustfestival der Konin gin Fabiola-dorpen gehou den. Den Haan, het volgende badplaatsje is vooral be roemd Vanwege zijn astma- kliniek. Het is niet zo'n grote plaats met een aantal mooie villa's temidden van de bos sen en de duinen. Voorts staat er een gerestaureerde molen, die dateert uit de 17e eeuw. Bredene, gelegen achter Den Haan bestaat uit twee delen, te weten Bredene en Bredenedorp. Hier is geen zeedijk, maar mooie diuinen die op enkele plaatsen een breedte hebben tot 20 meter. Bredene is vooral ontdekt door de kampeerder; er zijn ruim 30 kampeerterreinen in deze plaats te vinden. Brede- ne-dorp heeft een leuk dr;e- beukig neo-gotisch dorps kerkje, dat gewijd is aan St.sgriquiers. Vanavond wordt er in Bredene op het Feestplein een belangrijke catchwedstrijd gespeeld, tei- wijl er morgen een motor cross met zijspannen verre den wordt. Oostende, door de Belgen de „Koningin der Badplaat sen en het Middelpunt van de Belgische kust" genoemd, is vooral geliefd om zijn ore- de strand met fijn wit zand., zijn Lido en de talrijke strandspelen. Men vindt er de ruim 6 kilometer lange brede wandelpromenaie, waar geen auto's mogen tij den. Erg geliefd zijn oo* de Leopold- en Maria Hendirika- parken (totale oppervlakte ca. 50 ha.) waar men uren kan wandelen. Oostende noemt zich niet voor n.ets ..Koningin der Badplaatsen'. Het telt honderden hotels en restaurants en er staan meer dan 2.000 vakantie-apparte menten, het heeft een prach tig casino met o.m. concert zaal, een met fresco's ver sierde speelzaal, tentoins el- lingszalen, feestzalen en lees zalen. Ook de vissershaven van Oostende is erg belang rijk. Hier wordt dagelijks de verse zeevis aangevoerd, die 's avonds op de me nu k i ar en aam gastronomen uit alle de len van de wereld wordt aangeboden. Oostende i3 ook een levendige stad met een sterk gevarieerd kultureel leven. Wij denken daarbij onder meer aan de vele con certen. toneeluitvoeringen, ballet, opera voordrachten en tentoonstellingen, terwijl er ook diverse musea zijn, waaronder het folkloremu- seum, dat is ondergebracht op de driemaster „Mercator". Kortom Oostende is uw aan dacht zeker waard. Na Raversijde, een klein plaatsje achter Oostende, waar vanmiddag folkloristi sche kinderspelen worden gehouden, komt Mid'delkerke, een moderne, opkomende badplaats met een, 10 kilome ter lange wandeldijk en daarna Westende, een fami lie-badplaats met een prach tig strand. Ook Westende be staal uit Westende-Bad en Westende-Dorp, dat enkele kilometers verder ligt. Van daag treedt hier het Belgische circus op. Nieuwpoort is bij ons vooral bekend vanwege de slag bij Nieuwpoort in 1600. Deze plaats aan de IJzer heeft echter niet alleen toen oorlogsgeweld gekend. In de wereldoorlog is zij vrijwel volledig verwoest, maar daarna weer geheel opge bouwd met onder meer hui zen in oude Vlaamse stijl. Nieuwpoort heeft tal van monumenten en bezienswaar dige gebouwen en een wan deling door de stad is dan ook zeker aan te bevelen. Een aparte vermelding ver dient het borstbeeld van sluiswachter Geeraert, die in 1914 de IJzervlakte liet over stromen en aldus de invasie tot stilstand bracht. Ook het grote Koning Albert-monu ment in rotondevorm ver dient vermeld te worden. Achter Nieuwpoort ligt Oostduinkerke, eveneens een badplaats met prachtige duincomplexen en een flora- en faunarijk natuurreservaat en daarna ligt Koksijde, het einddoel van deze trip. Koksijde en St.-Idesbald, die samen één gemeente vormen zijn twee plaatsen met een duidelijk van elkaar onder scheiden karakter. St.-Ides bald is een familie-badplaats met tal van villa's in de brede duinstrook. Koksijde daarentegen is een belang rijk winkelcentrum en daar achter diepe lanen met prachtige tuinen. De duinen beslaan hier zo'n 80 ha. en hebben een diepte van 2 ki lometer. Het hoogste duin van de Belgische kust, „De Hoge Blekker" (33 meter) is hier te vinden. Van daaruit heeft men een prachtig uit zicht over de zee en Veutne- ambacht met zijn vraehtbare weilanden. Hier ligt ook de uit het zand opgegraven bdtj Ter Duinen, die 1128 werd gesticht en waar de heilige Idesbald later stierf. Deze abdij was één der grootste van Vlaanderen en kende destijds een hoge bloei. De bij de opgravingen gevonden voorwerpen worden nog bewaard in een oudheidkun dig museum. Koksijde heeft nog andere bezienswaardig heden waar onder de garna- lenvissers te paard. Een wandelijk door deze stad is daarom zeker aan te beve len. Koksijde was het einddoel, met de bedoeling om er de tentoonstelling over Zeeuwsch-Vlaanderen te be zoeken. Ook al zijn er veel bezienswaardigheden langs de aanrijroute, dan nog hoeft U zich niet te haasten. De tentoonstelling is namelijk geopend tot 's avonds 9 uur en de afstand terug naar Ne derland is ook weer niet zo ver dat U al vroeg terug moet. De terugweg kunt U langs de kust nemen, maar waarom niet bij Oostende de weg naar Brugge genomen en via deze praentige stad terugrijden naar Nederland" Wij kunnen Ueze route zeker aanbevelen. Goede ries! eindredactie: rein van der helm HULST DE KONING VAN ENGE LAND. Wegens vakantie de ze week geen filmvoorstel lingen. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Tot en met dinsdag, telkens om 20 uur en zondag ook om 14 uur en 16.30 uur voor de derde week de bekende vockmusi- cal Jesus Christ Superstar. Toegang alle leeftijden. OOSTBURG LEDELTHEATER. Tot =-■ met dinsdag telkens om 2( uur en zondag ook om 16.30 uur voor de 12e week Vrolij ke ontucht in Tirol. Toegani 18 jaar. Zondag om 14 uur het vérhaal van een handvol ru ve kerels in de zware tank- 'ag in Noord Afrika, Het laatste pantsercommando met George Hilton, Frank Wol], Svelinn Sewart e.a. Toegang 14 jaar. MIDDELBURG CITYTHEATER. Van zon- dag tot en met dinsdag, tel kens om 20 uur de (alweer) Duitse sexfilm Dolle liefdes avonturen au drie apothe kersdochters, met Sybill Banning, Eva Garden en Sa- scha ehn. Een apotheker heeft drie dochters, waarvan de oudste de naam heeft met mannen betrekkingen aan te knopen, maar de twee jong ste de daad. De beide jongste aochters zijn van mening dat hun zuster aan de man moet worden gebracht. Zij vloden .1 papa's bibliotheek een oud recept om een liefdespil te ■naken. Dit is hun redding en als de oudste zo'n pil heeft ingenomen is er geen huuien meer aan. De beide jongere zusjes zien dan weer de kust veilig om van het ene bed in het ander te duiken. Toegang 18 jaar. Zaterdagavond laat ste voorstelling van de voor de derde week vc toonde Nederlandse film Help de dokter verzuipt. GOES GRAND THEATER. Tot en met zondag 20 uur Avanti, met Jack Lemmon en Julie" Mills. Wendel A mbruptcr (Jack Lemmon) krijgt in Amerilia bericht van he' overlijden door een ougeluK van zijn vader in Italië. Hij moet voor de begrafenis 'n Amerika zorgen en reist d'ts hals over kop af naar Ischia. Er blijken twee doden te zijn, namelijk ook de vrien din van zijn vader, een En gelse dame. In het vliegtuig heeft de zoon kennis ge maakt met een Engelse juf frouw en laat dat nou de dochter van de verongelukte vrouw zijn. In plaats van in Amerika worden de beide gelieven stiekum naast elkaar in Ischia begraven. Al tien jaar lang besprak de olde heer - altijd in hetzelfde hotel en altijd van 15 iuli tot 15 augustus - een kamer in het Italiaanse hotel. Niets meer voor de hand liggend dat zoonlief in de voetslap pen van zijn vader treedt. Toegang 14 jaar. Maandag en dinsdag om 20 uur Ma of the cast, met Gregory Waicott, Harry Carey, Dominic Barto en Yanti Somer. Vier roof ridders die in het wilde wes ten van Amerika opereren en heel wat vecht- en schietoar- tijen nverieven. Toegang 14 jaar. Vrijdag 23 uur (nacht- voorstelling) Fritz the Cat. De eerste (erotische) teken film van een kater op de versierderstoer. Toegang 18 laar. Zondag om 14.30 uur Tom Sawyer, naar het we reldvermaarde boek van Mark Twain. Het overbeken de verhaal van Tom, Polly, Muff, Huckleberry Finn e.a. Toegang alle leeftijden.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3