VIJFJAAR GELEDEN: MENSEN OP DE MA A N DN B V. leiding AMSTERDAM - „De politie sluit de mogelijkheid van brandstichting niel uit". Dal is en vaak gelezen zin aan het einde van een verslag over een brand, waarbij min of meer kostbare bedrijfs panden in de as zijn gelegd. De politie heeft gelijk. Ze kan de mogelijkheid van baar opzettelijk veroorzaakt. Lag de scha opzettelijke brandstichting veelal niet de in 1963 nog onder de 150 miljoen gul- uitsluiten. Toch geeft deze berichtgeving den - landelijk gezien - nauwelijks tien een onjuist beeld van de situatie. Op de jaar later is het bij brand gemoeide be- vele honderden grote branden per jaar drag tot 350 miljoen gulden opgelopen, is er slechts een klein percentage aanwijs- Mede gezien de schaarste op de kapitaal markt en het ook anderszins ongunstige klimaat voor het bedrijfsleven, ligt de gedachte voor de hand dat er niet zelden van opzet sprake zal zijn. nce. jnkwerker onteur -monteur rionteur ICE reau Jrijfsbureau >edrijfsinspectie SB -^l;l rdijk is plaats met een LTS- metaalvakken een diploma WISKUNDE, UNDE. d worden tot na kunnen ze installaties te an dit jaar. De krijgen boven- enveloppe gezon- PU Zaterdagbijlage van 20 juli 1974 vrii dit IB NIET ELKE WELKOME BRAND wmm wordt belast met de alge- Ie onderhoud in de onder- het line-maintenance. c.q. werkplaatschef in de an elektrische hydraulische nede instrumenten, is niet anbeveling. taal. ;n worden belast met t onderhoud. e vakrichtingen, ooid i type-cursussen, else taal. IS OOK AANGESTOKEN „Dal is locli niet juist", aldus „verzekerde" ons de heer M. Polak-Sclioute (60) van het gelijknamige schade-expertisebureau Amsterdam. Ondanks de he- riehtaeviugen in de pers is hij ervan overtuigd dat het aantal opzettelijke brandstichtingen gering is. vergeleken met het totaal aantal. Zijn bureau behan delt per jaar lussen de tienduizend en vijftienduizend Ischadegevallen waarvan zo'n zesduizend branden. geven aan: nponenten. ie. jrtgangscontrole. een vergelijkbare funktie ector. Bedrijfsbureau belast met r onder A genoemde taken n/of elektrotechniek. systematisch kwaliteitsbe- inspectie, onderhouds- en zoals vastgelegd in de tart. mtroleur c.q. inspecteur bij drijf. capaciteiten, happen. i In zijn jarenlange praktijk is j hij tot de conclusie gekomen, [dat op z'n hoogst slechts vijf I procent uit twijfelgevallen be- I staat. Dit ondanks het feit dat 1 brandstichting in principe niet I zo moeilijk is, omdat nu een- maal de sporen van het mis- I drijf bij de brand zelf groten deels worden uitgewist. „Je mag echter nooit afgaan'al- |du? de heer Polak Schoute, Lop schijn. Er zijn gevallen- waarbii eén brand voor eer «Daald bedrijf erg welkom is I" zonder dat dit inhoudt, dat de brand is aangestoken. Wie zijn bedrijf al dan niet opzettelijk door brand ver- liest. is meestal voor lange tijd [in het handelsverkeer uitge schakeld. Dat zal aan veel po- Itentiële brandstichter de aini- j mo ontnemen. Wie echter een I loods met niet-verkoopbare goederen heeft staan, kan zich zeer vergenoegd in de handen /rijven. als een krant een [brand in zijn pand meldt, al I houdt dat niet in. dat hij [schuldig is." „Maar", aldus de heer Polak Ichoute. „wij gaan bij twijfels altijd zeer nauwgezet te werk. Vaak is de boekhouding een aanwijzing voor de deskundi- f gen of er al dan niet kans op opzet is. Daarbij moet men niet alleen aan het begrip „ro- de cijfers" denken", aldus zeer goedlachs de heer Polak Schoute. „Wanneer ik morgen l het wagenpark voor mijn nensen vernieuw, zit ik misschien ook wel in de rode cijfers. Neen, er zijn andere aanduidingen uit de boeken te lezen' Daarbij komt, dat de neiging brand te stichten- om de spo ren van fraude of belasting- onduiking uit te wissen steeds zeldzamer wordt. De bedrijven nebben nu eenmaal een externe accountant, ter wijl er tegenwoordig veel ge gevens centraal worden opge slagen. Het verloren gaan van het gebouw houdt dus niet meer in dat ook de boekhou ding verloren gaat. Toch komt het uiteraard voor, aldus de heer Polak Schoute, die net zo gemakke lijk praat over een kunstwerk van Karei Appel als over een Inachine- die doppen van limo- nadeflessen fabriceert, dat er gerede grond tot twijfel is. Niettemin staat de goede trouw voorop. ..Als ik", zo zegt hij, „binnenkom in een afgebrande fabriek, weet ik niet hoe de stand van zaken was op de dag vóór de brand. Als ik dan een beetje kan afgaan op wat de eigenaar zegt, dan is dat voor alle par tijen efficiënter. Vandaar ook dat veelal zonder contra-ex pertise wordt gewerkt. De verzekerde heeft het recht te gen een oordeel van de expert, in verzet te komen, maar omdat we onafhankelijk zijn is dat veelal niet in het geding. Integendeel, akkoord gaan met de eerste expertise bespoedigt de zaak ook ten gunste van de verzekerde". Aldus de heer Polak Schoute, die erop wijst dat de meeste mensen wellicht niet eens we ten. dat ook de contra-experti se veelal voor rekening van de verzekeraar komt. De expertisebureau's zeker de grotere onderhouden nauwe relaties met de politie. De poliitie zelf is tegenwoordig uiterst deskundig, zo vindt hij, ,,ze werken vaak samen met TNO. Ik kan het hele land rondbellen om te informeren", aldus directeur Polak Schoute, „wij hebben een goede entree bij de politie" Dat werkt ook wederzijds. Heeft de verzeke ring er belang bij, dat een fraude ontdekt wordt, de ge meenschap heeft dat eveneens. Dat houdt niet in dat politie en verzekeringsdeskundigen geheel samenwerken. „Wij ge ven", aldus diplomatiek de heer Polak Schoute, „de poli tie alle inlichtingen, die ze vraagt". Dat houdt, zo blijkt, niet in. dat elk spoor van fraude aan de politie wordt gemeld. Gaat een verzekerde „na enige aandrang' door de knieën, dan wordt volstaan met een schriftelijk stuk, waarin afstand van de uitkering wordt gedaan zonder dat de politie wordt ingelicht. Maar er zijn gevallen, waarin het onderzoek van de politie pa rallel loopt met dat van de expertisebureau's en dan is een strafrechterlijke vervol ging veelal niet meer te ver mijden. Dat geldt niet zozeer voor de brandstichtingen al al zijn die nogal spectaculair als- wel voor de fraudes in bij voorbeeld de reisbagageverze keringen. „Je zou het niet ver wachten, maar in alle rangen en standen komt deze fraude voor", aldus de heer Polak Schoute. „Nog niet zo lang ge leden heeft iemand een inter city-trein via de conducteur een paar maal laten stoppen omdat hij „een kostbare came ra kwijt was". Het bleek al leen maar bedoeld te zijn om het verhaal bij de verzeke- ringsdeskundige te ondersteu nen. Ondanks de hoge uitke ringen (,.Een camera van 4000 gulden laten liggen in een rondvaartboot bijvoorbeeld) loont het nog altijd de moeite voor de assurantiebedrijven om deze verzekeringen aan te gaan. „We hebben", aldus weer zeer genuanceerd de heer Polak Schoute, „soms wel eens een aanwijzing dat een zelfde verzekerde voor een zelfde soort schade opnieuw een beroep doet op ons". „Kijk", zo vertelt hij ons, ..als een man met een auto met daarachter een caravan in bot sing komt met een „derde", die dan nog waarschijnlijk geen derde is, en als dan ook nog blijkt dat in de caravan voor 120 duizend gulden aan juwelen is verloren gegaan, dan gaan we „wel een dagje met zo'n man praten". Maar niet elke ..onwaarschijnlijke zaak" is daarom ook juridisch onwaarschijnlijk. Vaak blijkt nog altijd dat mensen tegoe- dertrouw met grote bedragen rondsjouwen, zowel aan con tant geld als aan juwelen. Dat doen ze dan „omdat moeder al zei dat banken niet te vertrou wen zijn". Bij diefstal of in braak wordt dan tóch uitge keerd. Dat geldt ook voor diefstallen in alleenstaande weekendhuisjes. Sinds de in flatie is opgetreden en daar mee de vlucht in waardevaste beleggingsobjecten opgeld doet, is de handel in schilde rijen en ander antiek omhoog gevlogen. Toch kun je niet zeggen dat iemand, dtie zijn weekendhuisje onbewaakt achterlaat daarmee diefstal 0 In de brand, uit de brand... Vaa k ao k onopzette lijk uitlokt. „Want", aldus de filo sofie van Polak Schoute, „je kunt de misdaad wel belem meren, maar noodt geheel on mogelijk maken. De onafhankelijkheid van de expertisebureau's dient daar om ook zowel voor het belang van de verzekerde als de ver zekeraar. Ook de verzekerde krijgt bij ons volledig zijn rechf'.zo bezweert hij. ,.Het is daarom onnodig om verliezen, diie men lijdt als gevolg van inbraak, brand of diefstal, te hoog op te geven. Men moet niet denken, dat men hoger moet vragen om „het juiste bedrag" in handen te krijgen. Assuradeuren pingelen ge meenlijk niet af. Maar on danks dit standpunt wi'l hij niet elke te hoge claim bij voorbaat als te kwader trouw bestempelen. „Onwetendheid, slordigheidvergeetachtigheid en noem maar op kunnen tot verkeerde opgaven leiden. EN, zo zegt hij, dat is maar goed ook. want anders zou ons vak overbodig worden.De stellige overtuiging van het bureau Polak Schoute is het dan ook dat d<e verzekeringsmaat schappijen zeer genereus op treden. In gevallen van twijfel is het voordeel altijd voor de verzekerde. Deze houding blijkt ook, wanneer bijvoor beeld een gestolen voorwerp wordt teruggevonden. Wie vijf jaar geleden een klok kwijt raakte, die inmiddels vele malen in waarde is gestegen, kan deze toch bij de verzeke ring terughalen als de politie de dief heeft ontmaskerd. Ui teraard na terugbetaling van de uitbetaalde geldsbedragen. Toch blijkt hier volgens de heer Polak Schoute uit, dat dfr assuradeuren ervan uit gaan. dat ook de bestolene niet om de inbraak heeft gevraagd. Het juridische recht van de recht van de verzekeraar (het recht op het oorspronkelijke voorwerp) wijkt dan voor het morele recht van het slachtof fer. En dan, de sohadetaxateur» zijn voor zover het tenmin ste de bona fide bureau s be treft sinds kort verenigd in een nieuwe vereniging, de NEVOST (Nederlandse Vere niging van Onafhankelijke Schade-experts annex Taxa teurs Net zoals soortgelijke verenigingen van accountants en architecten beoogt deze vereniging de beunhazerij te gen te gaan. Voor de oorlog, aldus de heer Polak Schoute, zelf bestuurslid van de NE VOST, kon een handige jon gen namens de verzekerings maatschappijen nog wel eens wat bereiken mei de kleine lettertjes. Tegenwoordig staan de experts angstvallig tussen beide partijen in. In deze lijn k&n ook het plan worden ge zien dat de NEVOST koestert om te komen tot een gekwali ficeerde beroepsopleiding, al moet net alEemaal nog groeien. Tenslotte valt ook nog het be iaden woor 3^ „tipgever" in ons gesprek. Daarvan wil de heer Polak Schoute eigenlijk niets weten. De gedachte dat een verzekeraar via eventueel een expertisebureau zich schuldig zou maken aan hand jeklap met de onderwereld wijst hij van zich af. Het is. zegt hij, pure onzin aan te nemen dat een Nederlands (en ik zeg met nadruk „Neder lands") verzekeringsbedrijf een definitieve transactie zou aangaan met een tipgever, die in feite de dief of inbreker zelf is of vertegenwoordigt. In de eerste plaats zou het een vorm van heling zijn en in de tweede plaats zouden dieven daardoor worden uitgenodigd tot „offerte maken" omdat ze veelal voor hun kostbare buit geen passende prijs kunnen krijgen. MAAR. aldus tenslot te de heer Polak Schoute, we kunnen niet altijd zien of de tipgever een stroman is van de dief. Bovendien wordt het handelen van de expertisebu reau's vaak bepaald door de ermee gemoeide belangen. Wanneer een diief een onver vangbaar kunstwerk via een stroman terug wil laten bezor gen, is de neiging groot de man een flink eind tegemoet te komen. Het gaat nu een maal niet om een partij horlo gebandjes maar om een onver vangbaar unicum", aldus de heer Polak Schoute. Maar dit houdt nooit in dat de dief op voet van gelijkheid met de verzekeraar of diens vertegen woordiger kan gaan onderhan delen. „We lokken hem wel zoveel mogelijk naar ons toe", aldus tens'otte de heey Polak aldus tenslotte de heer Polak Schoute. John Roozen Triomf met 'n kater ik f -»'9ni|tüÉ A'-" 331 M°" °p rie maan. De kater kwam al gauw. In de komende nacht, tegen half vier, zal het op de minuut ai vijf jaar geleden zijn, dat Neil Armstrong het luik van zijn maanlandingsvaartuig „Eagle" opende en moeizaam, belemmerd in zijn bewegingen door gewichtsloosheid en de •lichelinmannetjes-achtige orm van zijn sneeuwwitte uimtepak, de ladder afstrom- ïelde om als eerste mens zijn oetafdruk in het grijze maan- tof te plaatsen. Heel de wereld, ook Neder- ind dat wakker was gehou- len door Henk Terlingen en liriet Titutaer van de NOS, heeft deze beelden kunnen ',ien. Kinderen werden uit hun bedjes gehaald om dit histori- the moment mee te maken, oor sommigen zette het pa- riottische maar historische te- "foongesprek tussen president ixon in zijn Witte Huis en ommandant Armstrong in de iCee der Stilte, al een domper op de feestvreugde, zoals ook het planten van alleen de Amerikaanse vlag op de maan dar deed. Maar in liet alge meen was iedereen verbluft en vol bewondering voor mens en wetenschap. De lezers van De Stem ko zen in december van dat his torische jaar 1969, de Eagle- eommandant Neil Armstrong tot hun „Man van het Jaar". Daarvoor kreeg de astronaut 27,6 procent van de Stem-le- zersstemmen. Hoeveel indruk de maanlandingen (in hetzelf de jaar volgde nog een twee de) hadden gemaakt bleek nop sterker uit de keuze „belang rijkste gebeurtenis van 1968" Hiei scoorden de maanlandi: gen een overtuigende en absc uite meerderheid van 72 pre cent van de Stem-lezersstem inen. Toch zat er vanaf het begii ■ets mis met die maanvaart. E Aas veel kritiek op de onge icend hoge kosten van de jarei durende operatie. Wrtf haat he ons dat we naar de hemel grijpen als we er niet in sla gen tegelijkertijd recht en vrede op aarde te vestigen en de honger uit te bannen?, ze zeiden velen, knagend aan de gewetens van de miljoenen die eigenlijk best bereid waren te applaudisseren voor de grandi oze wetenschappelijke en technische prestatie. Terwijl Armstrong op de maan historische woorden sprak die de meeste mensen inmiddels we] weer vergeten zullen zijn (ze luidden onge veer: „Ik loop. Een klein stap je voor een mens, een gewei dige sprong voor de mens beid"), zat de wereld met Vietnam in de maag, het dra ma dat als geen ander het wereldgeweten had gewekt en 'ie mensheid had geattendeerd >p de schrijnende onvolko- nenheden die onze ontwikkel 'e planeet teisterden. Wat baat het de mens? werci il gauw gevraagd wijzend op /ietnam, Biafra, Tsjecho-Slo vakije, Ulster, de Amerikaan- steden. Het tentoonspreiden /dn ongebreideld enthousias- ue voor de geweldige presta tie die de maanvaart was, werd iets waarvoor men zich generen moest. Een nieuw ta boe bijna. Het woord gigantis me werd uitgevonden en in laatdunkende, verwijtende zin gebruikt tegen wetenschap, techniek en industrie die bezig waren ons tot robots te ma ken, ondertussen de natuurlij ke reserves van de aarde ver slindend en boden, lucht en water vervuilend. Natuurlijk hadden de critici gelijk. De maanvaart kostte veel te veel geld. Er was op aarde nog zoveel te doen dai de maan echt wel kon wach ten. De mensen van 1970 be gonnen dat ook in te zien. Het goed-geöüede propaganda-ap- paraat van de nog machtige NASA (dat evenals de critic ook weieens gelijk had) kor doen wat het wilde, de bc langstelling en het enthousias me voor het „ruimte-gigantis me" daalden onverbiddelijk er snel. Zelfs in Amerika, of zichzelf al een gigantisme i meer dan één opzicht. Toch is de ruimtevaart va' de jaren zestig een schakel i de vooruitgane van de mens held. Nu reeds werpt dit werk zij het nog wat schamele - vruchten af in de vorm vai (bijvoorbeeld) weerkundig bodemkundig en landbouw kundig onderzoek vanuit d< ruimte, ln de hoop middelen te vinden om Vernietigende stormen te bestrijden, de voedsclproduktie op aarde te verhogen en nieuwe hulpbron nen op te sporen. Voorts in de vorm van gc- perteclioneerde verbindingen via ruimtesatellieten en in de vorm van verbeterde appara tuur op aarde waarvan elek tronische camera's uit Japan en de steeds populairder wor dende zakrekenmachientjes nog de minst belangrijke voor beelden zijn. Door alle ellende en vervui- i'ig is dat nu misschien moei- jk te zien, maar eens zal hopelijk een generatie bevesti gen dat wat de ruimtevaart leed in de jaren zestig, een logische menselijke daad was: iet verder banen van de vaak ronkelige en omstreden weg vaaraan ook een Da Vinei en en Gallilei ooit hebben ge vorkt. Die worden nu ook >ecerd. Zelfs Jules Verne '/ordl herdrukt, al zal dat wel neer te maken hebben met de ïostalgische vlucht naar de negentiende eeuw waarmee de nens van de jaren zeventig de ickomstshock hoopt te ontlo pen. WtM KOCK

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11