EDING L Rik van Linden eerste in eindsprint VERDIENSTELIJK DEBUUT SCHUITEN Martin Havik sterkste bij de junioren De Wilde verrast alle favorieten Jos Lammertink massaspurt I CO Enerverende tie amateurs Resultaten Ulvenhout maar i finale Mi )ENIX - ANKER consumente» deze kran' TEKST: Romain van Damme Rob van Beursen Hein Groothuis FOTO'S: Johan van Gurp Henny Kuiper niet rond met Frisol - ndjasjes lirts enz. enz. :lcs en Kos- HULST. drijf VN TIENEN KLEUREN T.Vj I wi winkeliers tl 20 - 21 - 22 - 23 li 1974 [ponderdag 18 juli '974 L£i j ÏLAS BEHANG •KEN ;n vloerbedekking en. IAAKARTIKELEN enz. em, I - Clinge Tel. O1140-28M Donderdag 18 juli SCHIETING op staande wip bij B. G j_ Roeck Graauw. Aanvang lffl uur. n. br. ligkap voor b. na i, Diversen Vrijdag 19 Jul! en vrijdag 1 juli VAKANTI E-SCHIETING op twee wippen bij P. Dijk, Hengstdijk. Aanv* 15.00 uur Donderdag 18 juli VAKANTIE-SCHIETINGJ t 25,- gratis aanvang 15.00 en zaterdag 20 juli schi""- 800 frs. gratis, aanvang uur bij A de Block, Zuidfl pe Een KLEINTJE 4. M TREFZEKERDER - dan been. 75,per maand 2025,— 36 x (pil SAS VAN GENT Gentsestraat 4 Tel. 01158-1938 AUTOVERZ. PER KWART*1' Met 40 procent no-daim. gr. kaart, alarmservice en bijstand. Bij schade slechts 2 no-claim verlies 40 pet. 20 pet. Bel. ass. kant. W. cte Graaf Sportlaan 6 M'burg tele foon 01180- 28035 (4 I.) wot='1 Direkte dekking per vinden «LKaar feilloos in [GROOTSE FINALE IN ULYENHOUT (Van onze sportredactie) ULVENHOUT Zelden lieeft een profkoers in Nederland zo'n schitterende finale gekend als gisteren het wielergala van Ulvenhout. Het scenario voor het wielergebeu- ren in Ulvenhout kon geschreven zijn door Alfred Hitchcock, maar de regisseurs waren toch de renners zelf, die van de profkoers een flonkerend schouwspel creëerden, dat over liep van spanning. Uiteindelijk werd de Belg Rik van Linden winnaar. De Belg versloeg in een regelmatige sprint zijn landgenoot Frans Verbeeck en Harm Ottenbros, die altijd weer de juiste slag gekozen had. 9 Martin Havik wint bij de junioren. (Van onze sportredactie) ULVENHOUT Martin Havik toonde zich in Ulven- houl andermaal de sterkste va;n de Nederlandse junioren. De nationale kampioen hij veroverde de titel in Mill na een korte soio leek bij het ingaan van de laatste ronde volslagen kansloos voor de zege. In de kopgroep van vijf man (de andere vier waren Michel Jacobs, Leo van Vliet, Bart van Est en Jos van Herwerden) zaten immers in de personen van Michel Jacobs en Leo van Vliet beiden hebben al zo'n twintig overwinningen geboekt veel snellere jon gens dan hij. Maar de Strije- naar liet het niet op een eindsprint aankomen. Hij g voor de laatste bocht een gat en liet zich niet meer terugpakken, hoewel het verschil met Jacobs aan de meet niet veel meer was: een halve lengte- Martin Havik: „Ik waagde alles of niks. Eerst werd ik dog teruggepakt door Van Herwerden, maar daarna ging ik gelijk weer en toen had^ik direct een tiental me ters". De Strijenaar wilde er overigens niet van weten dat de sprong en vervolgens het grote mes erop zijn enige kans op d.e overwinning was geweest. „Ik had de spurt ook wel aangedurfd, want ik hen de laatste tijd ontzettend rap. Door weg te springen had ik echter meer zeker heid". Maar dat klonk een beetje te zelfverzekerd, want hij een spurt was Jacobs duidelijk de te kloppen man geweest. Jacobs verklaarde Jh een ongunstige positie te hebben gezeten, toen Havik demarreerde. „Twee bochten voor het einde, toen ik net van kop af was, liet Van Est ee& gat vallen. Terwijl we dat gat aan het dichtrijden waren, ging Havik weg. Ik had het misschien nog wel gered als ik in tweede posi tie had gezeten. Van Her werden nam die positie ech ter in en die durfde niet zoveel, terwijl Havik juist ontzettend veel riskeerde. Want het was toch knap ge vaarlijk in die bochten met dit natte weer"- De finale, waarin Bart van Est derde werd („Ik zat bij Van Vliet aan het wiel. Ik dacht dat hij de rapste was"), vormde een schitte rend sluitstuk van een ui terst boeiende koei's, waarin het nog voor half koers een eti al strijd was. De offensie ve acties werden ingeleid door Bai't van Est en Peter Valentijn, die samen op avontuur gingen en die voor een herhaling van de ronde van Bossehenlioofd leken te .zorgen, waarin beiden volle dig de dienst uitmaakten. Maar hun vlucht duurde niet lang. Een poging van Bart van Est alleen de Dinteloorder was zonder meer de actiefste renner van het selecte gezel schap mislukte ook. De volgende die het probeerde was Michel Jacobs, wiens demarrage en de reacties die daarop volgden het peloton in tweeën deed scheuren. Al leen Péter Valentijn slaagde er met een solo in alsnog in het voorste gedeelte terecht te komen. Een tiental kilometers voor het einde luidden Bart van Est (hij weer) en Leo van Vliet de beslissende slag in. Een ronde na hun ontsnap ping haakten Jacobs, Havik en Van Herwerden aan en toen was een kopgroep ont staan, die over zoveel kwali teit beschikte dat er voor de rest van het veld geen her kansing meer mogelijk was. Van Linden won de eind sprint van een kopgroep van zestien man, die twee ronden voor het einde ontstond, toen Frans Verbeeck, de gisteren supersterk koersende Freddy Maertens en Albert Huize bosch door een groep van der tien man, die zich juist had den afgescheiden van het fel jagende peloton, werden ach terhaald. Opnieuw trachtte Maertens zich los te scheuren om een confrontatie met voor al Verbeeck en Van Linden te ontlopen, maar de Belg werd steeds weer tot de orde geroe pen. Nu door Verbeeck met aan zijn wiel de zeer verdien stelijk dbeuterende Roy Schuiten. Jos Schipper pro beerde ook nog de concurren tie te verrassen gevolgd door Frans Verbeeck, maar de sprint zou uiteindelijk de be slissing moeten brengen. Van Linden was de snelste. Dat het tot een eindsprint van zestien man kwam in Ul venhout moet de meeste van de ongeveer 30.000 toeschou- wers danig verrast, hebben. Immers, na wat inleidende schermutselingen wisten Wim de Waal, Cees Stam en Freddy Maertens het bijna honderd renners tellende peloton te ont snappen. Zij sloegen een gat dat al snel tot meer dan een minuut uitliep. Achter net drietal werden enkele pogin gen ondernomen onder andere door Kellieners, Zoontjens, Van Linden, Van Leeuwen en Van der Meijden maar speciaal li no Tabak en Eené Pijnen ver dedigden de belangen van hun ploegmakker De Waai uiterst kiunidig. Het drietal kon rustig bou wen aan de voorsprong. Zeker omdat het peloton wat schrok van een valpartij van Jan van Katwijk en Bas Hordijk die door het toedoen van een toe schouwer (hij stak zijn arm over de dranghekken) ten val kwamen. Juist toen een lichte regenbui het parkoers veran derde in een glijbaan. On danks het sleuren van Niili den Hertoig (Frisol was niet vertegenwoordigd in de kop groep) liep bet leidende drie tal uit tot 1 minuut en 10 seconden. Op dat moment had den De Waal, Maertens cn Stam nog slechts 46 seconden achterstand op de staart van het wat machteloos voortped- delende peloton. Het drietal dat duidelijk de wagen van Auto Brabant als richtpunt ge bruikte moest echter in de fi- Rik van Linden middengaat als eerste over de streep bij de projs. Rechts Frans Verbeeck tweedeen links Ottenbros (derde). nale buigen voor de betere renners in het peloton. Met nog veertien ronden van bijna 1500 meter voor de wielen was de voorsprong teruggelo pen tot 150 meter en toen Jos Schipper en Guido .van Swee- felt nog egns fungeerden ais springplank voor de gretige meute was het snel gedaan. Op dat moment verliet Neder lands kampioen Cees Priem dê koers, want hij wilde in zijn eerste wedstrijd na zijn val in de Tour de France geen al te grote risico's nemen. Priem: „Zeker niet omdat de dokto ren me hebben gezegd dat ik volgende week pas weer mocht fietsen, maar ja., er moet brood op de plank". Priem ontvluchtte dus het vaak wild-west-igebeuren waarin een profkoers meestal ontaardt als in de finale de echte beslissing nog niet ge vallen is. Als een slang be woog het peloton zich over het parkoers. Renners vlogen links en rechts weg om te trachten (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT Het is nog lang niet zeker dat Henny Kuiper volgend seizoen uit zal komen voor Frisol. De in Os- sendrecht wonende profcou reur heeft noch een contract getekend bij de Dordtse benzi nemaatschappij noch een toe zegging gedaan. Kuiper: ..Ik heb verschillende aanbiedin gen. Binnenkort zal ik wel een beslissing nemen". een beslissing alsnog te force ren. De Waal wilde opnieuw weg, kreeg Ben Jainbroers aan zijn wieil, maar had te veel krachten verspeeld met zijn kilometers lange vlucht. Schuyten (ging, werd terug ge pakt. Maertens dius nog een keer, Verbeeck jiuimpte weg, maar de sprint moest uiteimie- iijik de winnaar aanwijzen. Dat werd Rik van Linden. Het startschot voor de prof koers van Ulvenhout gaf mi nister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, terwijil voor de profkoers het museumstuk van het Nederlandse beroepsveld. Wout van den Berg op zee. originele wijze een huldiging moest ondergaan. (Van onze sportredactie) ULVENHOUT Niemand had op Wim de Wilde gere kend. De coureur uit Goes, Uic twee jaar het wielrennen de rug had toegekeerd en van het organisatiecomité van „de acht van Chaam te horen kreeg dat hij niet geselecteerd was, greep echter met een geweldi ge eindsprint de zege bij de amateurs. Zijn medevluchters Bert Broere en Nico van Hesl', die samen met de Stormcou- reur enkele ronden voor het einde uit een groep van 28 man ontsnapt waren, hadden geen antwoord op het Zeeuw se sprintgeweld. Grote verliezer in deze ne gentiende ronde van Ulven hout was ongetwijfeld 'de Vic- toria-ploag. De gehele wed strijd waren de renners van de ploeg van Jan Jaspers voorin te vinden. Keer op keer werd er gedemarreerd. Ongeveer half koers leverde aat uiteindelijk succes op. Bert Broere, die weer erg at tent reed, Toon van der Steen (beiden Victoria), Botterhuis en de Duitser Weiss konden zich uit de greep van het langgerekte peleton losmaken. Weiss liet zich de volgende ronde reeds terugvallen in de grote .groep. Het overgebleven drietal ging echter stevig door en bouwde binnen enkele ron den een comfortabele voor sprong op. Ze kregen daarbij wel de steun van de overige Victoria-renners, die er van alles aan deden om het tempo in het achtervolgende peleton zo laag mageli'jik te houden. Dit leidde in datzelfde pele ton overigens wel tot hevige prolesten. Immers, het KNW1.T reglement zegt dat in een cri terium niet in ploegverband gereden mag worden. Toen de Victoria-renners dit spelletje een aantal ronden hadden volgehouden greep de jury in. Herhaaldelijk werden de renners erop gewezen dat het hier een individuele koers 0 Wim de Wilde's triomf bij de amateurs. Achter hem finishen Bert Broere (tweede) en Nico van Hest (derde). (Van onze sportredactie) ULVENHOUT De 16-jarige Jos Lammertink zegevierde bij de nieuwelingen door met nauwelijks waarneembaar verschil de snelle Leon Veeke uit Bosschenhoofd voor te blijven in de massa spurt. Dat een compleet peloton de zege had betwist vond de oostelijke coureur niet zo vreemd. „Hier is praktisch niet weg te komen. Het is een erg snelle ronde. Boven willen ze hier allemaal graag winnen. Ze laten niemand weglopen", aldus Lammertink die overi gens bepaald geen eendagsvlieg is. De Twent, die volgend jaar in de lente overstapt naar de junioren behaalde in Ulvenhout reeds zijn achtste overwinning van dit seizoen. Hij triomfeerde eerder in Bladel, Oploo, Almelo Stadskanaal, Enschedé, Hengelo en in iet Twentse kampioenschap. Hij staat bovendien in de klassiekers zijn mannetje. Zo werd hij o.a. derde in de Flevo-tour. Ook in iet veldrijden is hij bijzonder goed thuis. Dat bewees hij in het aatste nationale adspirantenkampioenschap, waarin hij de titel greep. Volgens Leon Veeke had de jury de verkeerde als winnaar aan gewezen. „Ik was zuiver eerste", aldus de zwaar teleurgestelde Westbrabander. „Juist voor de streep keek ik opzij en toen zag ik dat ik voor lag". Aankomstrechter Jan Hees bleef evenwel bij zijn beslissing. „Ik hoefde alleen maar de eerste twee te ne men en ik heb duidelijk gezien dat Lammertink won". betrof. Het had tot resultaat uat er wat meer leven in de brouwerij kwam. Met nog twintig ronden voor de boeg sprongen 15 man, waarin alle favorieten, weg. Alleen natio naal kampioen Jan Raas leek de slag gemist te hebben. In grootse stijl zette hij echter de achtervolging in. Met drie ren ners in zijn kielzog had hij de achterstand snel overbrugd De 19 man sterke ploeg nader de die drie vluchters met rasse schreden. Met nog 35 kilome ter te rijden moesten Broere, Van der Steen en Botterhuis dan ook buigen. Het peleton dat met een minuut achter stand volslagen kansloos was, mocht in de vierde rondle at sprinten waardoor de finale met 22 man inging. Toen ie dereen al halsreikend uitkeek naar een „massasprint" geluk te het Broere, Van Hest en De Wilde toch nog om weg te komen. Wim de Wilde, die in Ulvenhout zijn tweede sei zoenzege greep: „Door een kort tussensprintje waren we plotseling met ons drieën weg. We zijn toen keihard doorge gaan en konden die kleine voorsprong tot op het einde vasthouden. In de spfint had ik nog net genoeg kracht om er over te gaan." Professionals' 1 Rik van Linlden, België, 110 kilometer in 2.46.12; 2 Frans Verbeeck. België; 3 Harm Ottenbros, Hoogerlieide; 4 Albert H'ulzefoosdh, Nijeveen; 5 Jan Krekels, Stein; 6 Roger Swerts, België; 7 Ger Harings, Sibbe; 8 Roy Schuiten, Zanld- voort; 9 Jos Schipper, Baam; 10 Roger Rosiers, België; 11 Tino Tabak, Egmonid aan zee; 12 Re- né Pijnen, Woensdrecht; 13 Guido van Sweefelt, België; 14 Luc Yansen- ne, België; 16 Freddy Maertens, België; 16 Ni di den Hertog, Ermelo; 17 Mark S'ohet, België; 18 Ben Jtanbroers, Am sterdam; 10 Georges Barras, Engeland; 20 Ge orges van Comingsloo, België. Amateurs: 1 De Wilde, Goes, 2 Broere. Ouden bosch, 3 Van Hest, Al phen, 4 Botterhuis, Sam- beek, 5 Bruinisima, Wes- terbork, 6 Dekkers, Udenhout, 7 Lamoen, Haarsteeg, 8 Lubherddng, Apeldoorn, 9 Van 't Ge loof, Oudenbosch, 10 Ne ven, Munstergeleen, 11 Voesenek, Prinsenbeek, 12 Ter Harmsel, Lage Zwaluwe, 13 Roks, Sint- Willebrord, 14 Diele- mans, Prinsenbeek, 15 Brink, Haarlem, 16 Franken, Oosterhout, 17 Van der Steen, Etten- Leur, 18 Van Leeuwen, Haarlem, 19 Bakker, Soesterberg, 20 Jan Da- men, Ulvenhout, 21 Raas, 's-Heerenhoek, - 22 Deusing, Halsteren. Junioren: 1 M Havik (Strijen) de 60 kilome ter in 1.33.16, 2 M Ja cobs (Bingelrade), 3 B v Est (Dinteloord), 4 L v Vliet (Honselersdijk), 5 J v Herwerden (Voor burg), 6 Th v d Weide (Hollandscheveld), 7 K St.-Nioolaas ('s-Gra ven ded), 8 J Old,e Meule (Tuibbergen), 9 S Akker (Winsum), 10 Ad Ver- stijlen (St.-Willebrord), 11 P Nov (Amsterdam), 12 J Jonkers (Oud-Gas tel). 13 R Berst (Zwa nenburg), 14 J v Erp (Oss), 15 J v d Velden (Rijnbergen), 16 A v Peer (Sprundel), 17 J GroiOte (Lage Zwaluwe), 18 E Waasdorp (Den Haag), 19 A Verhuijzen (Helmond), 20 E Gese- rick (Hilversum). Nieuwelingen: 1 J Lammertink (Wierden) de 30 kilometer in 5102, 2 L Veeke (Bosschen hoofd), 3 M v d Broek (Dussen), 4 H Piugers (Eindhoven), 5 P Kop- pert (Monster), 6 F Wil lem® (Enkhuizen), 7 S Pieters (Zwanenburg), 8 R Verheijen (Breda). 9 R Tijhuis (Nij verdal), 10 N Schuifelen (Gef- fen), 11 J Bellemakers (Neerkant), 12 W de Bruijn (Oud-Gastel), 13 F v Teteringen (Zeven- bergen), 14 S Snijders (Halfweg), 15 P Heeren (Sprundel 0 Wie is nu winnaar bij de nieuwelingen? Leon Veeke (links) of Lam mertink (rechts). De ju ry oordeelde dat de man uit Overijssel had gewon nen. maar uit de foto blijkt duidelijk dat Veeke zegevierde. Commentaar van sportcommissielid Bas Gou.d bij het zien van deze foto: „Geen twijfel mogelijk Veeke heeft gewonnen".

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13