Reisje naar de maan Regering in Bonn wil controle op fusies in krantenwereld Griekenland en Turkije: nooit goede vrienden EMBLEEM „TEGEN SNOEPEN" NAAMKAARTJE DE VIS Personeelsbestand minder gestegen :a-piano'S| -piano's faterschap Ier Ambacht Jantje Pantje PIETJE PUK MUIZENFAMILIE Wapenwedloop Vijf procent Ziekenhuizen in '73 t.o.v.72 EFFICIENCY IN EG-RADEN BUNDELING RECHTSHULP Liftgever beroofd door lifters NDS 1898 - 42. ROTTERDAM (010) 36 35 00 opend van 9-6 uur Davond van 7-9 uur Woensdag 17 juli 1974 IJLTER. OPKUKEN.TROWJEl i\H KLWTEH tf OUDQ(| L10TDT20<?ULDEtsl RNNEEKOMER.OOKUJ sUVAHDAAG* ALLES, ■i ED4.1A KOOPT. SÖPÊN tAiÜÜR' puwstraat 5-7 Made het Waterschap Axeler AuJ fcnd augustus 1974 zal de kmf.l aats hebben voor de verkiezinj Igelanden, vertegenwoordigen;! "ie en 12 hoofdingelanden, vel ide de gebouwde eigendoit| van 12 hoofdingelanden, ve| Kde degenen, die middellijk 01 ^valwater op oppervlaktewatsl en van het waterschap afvoert! de eerste maal door Gedepu-f Ivan Zeeland, en worden Iden. ongebouwde eigendom] den gebouwde eigendommea; den ongebouwde eigendom den gebouwde eigendommen;' Iden ongebouwde eigendom |len gebouwde eigendommen: den ongebouwde eigendom! pen gebouwde eigendommen! den ongebouwde eigendom! pen gebouwde eigendommen! de kandidaatstelling kunne:! liddags 9.00 uur tot des namiil (opgaven van kandidaten wool ter griffie van het waterschaj| Axel. i voor de opgaven van kandidn-l llaringen van bewilliging in del hg zijn van heden ter grifiiil (schap Burchtlaan 1 te Axil Jijgbaar voor de stembevoegde I kandidaten wordt onderte-l ninste zoveel daartoe stembe-l Jzamenlijk tien stemmen kur.-f in het district, waarvoor del I. Een stembevoegde mag niet! 1 opgave van kandidaten voorl fllende categorieën onderteke-| nulieren is aangegeven op V In worden ingevuld en hoe del pnder punt 3 bedoeld dient til 1974, des namiddags 4.00 uu:| llijks bestuur of een door <te[ In midden aangewezen verte-I een openbare zitting in het| s, Burchtlaan 1 te Axel tot t bn de ingeleverde opgaven, beken worden de opgaven t (waterschap voor een ieder E| legd. Iedere stembevoegde 1 lek na de dag van tervisieleg-1 fgelijks bestuur bezwaren in-1 de ingeleverde opgaven. I 22 augustus 1974, des voor-1 pr beslist het dagelijks bestuit" I stembevoegden toegankelijk'I Vaterschapshuis over de inge I en, over de geldigheid der op-1 het handhaven van de daarop ndidaten. De dijkgraaf voornoemd, P. van Hoeve. 10.- ist zonder aanbetaling j |- per maand p.l. :orging. Vijf jaar gai"aJJ' foor geheel Nederland. Jantje pantje Peperpoen Had een lek in rijn nieuwe schoen Moeder zou heel boos zijn Ondanks het bennek vaa tante Marjolein Ze was op theebeaoefc Moeder ging oog eens rond met de koek Jantje pantje had ook wel wn Maar hoe kwam hij erin Met zijn lelck* nieuwe schoen O Jantje pantje Feperpoen. IRENE V.D. MELLEN. eén, twee, drie vier Pietje Puk die geeft plezier vijf zes zeven acht 't Pietje Puk die altijd lacht KOBBI WINNE 6JZ.SH-B Er was eens een hui* daar was het niet pluis want ik zag er een mui» en ik zei: bent u niet abuis? nee zei de muis. ik ben hier thuis saimen met mijn vrouwtiea- muis en onze muizenlkmderen we zuillen u heus niet hinde ren JOKE HERiREIJGERS, STEENBERGEN. Als je nog ergens een paar oude, dunne lapjes leer hebt liggen, kun je daar een leuk naamkaartje van maken. Knip uit het leer twee rondjes, die ongeveer even groot zijn als die op de tekening. Uit een van de rondjes moet je vervolgens een rechthoek knippen. Plak aan de achterkant hiervan een stukje plastic. Nu knip je een derde rondje uit stevig ,wit papier. Zet je naam er zo op, dat deze zichtbaar is door het „ruitje". Nu leg je het papieren rondje tussen de twee leren en naai je ze aan elkaar vast met de steek, die je gebruikt bij het maken van een knoopsgat. Nu nog een gaatje voor het koordje waarmee je je naamplaatje kunt ophangen en je werkstuk is klaar. In plas of vliet weet een vis van geen. ver driet Hij duikelt en schiet en schuilt er in 't riet of zwemt eer men het ziet ao snel als een spriet naar zijn beminde griet, als deze haar wedermin hem biedt. maar in de pan dioet hij dit niet! schoon -vliuig in die vaart is hij over 't vuur zeer be daard. En zit met zijn tap onder zijn staart op 't ogenblik heeft hij 't ook met naar zijn zin, want hij verroert zich geen vin en ziet zelf zo nijdig als een spin want hij stapt er niet in. HENRIETTE VERDURMEN ABSDALE „Nee, ik snoep niet". Dat zal niemand van jullie gauw zeggen als iemand je een snoepje wil geven. Om het jullie gemakkelijker te maken zijn er emble men gemaakt waarop gedrukt staat dat je niet snoe pen wilt. Deze emblemen zijn verkrijgbaar bij aankoop van een flesje babyshampoo van Zwitsal. Ze kunnen op de kleren genaaid worden, net zoals bij het jongetje op de foto. Ik ben een clowntje uit hiet circus. Ik treed veel op in het land, se weten haast allemaal dat ik Piplo heet. Mijn vader en mijn moeder wonen in Brazilië. Ik heb een zusje dat Pipo hleet. Wij njn en tweeling, We waren gisteren jarig. We hadden van ons papa en mama een nieuw pak gehad om op te tüeden en van de dikke Henik alle twee een hoedje. Elvina Monden, 10 jaar, Zundert. Hallo jongens en meisjes. Vandaag hebben wij veel ge dichtjes in 0e Kleine Stem. Volgende week hopen wij ver haaltjes van jullie te krijgen over een reisje naar de maan. Misschien willen jullie nog wel andere dingen in De Kleine Stem lezen. Als er leuke ideeën zijn kunnen die ge stuurd worden naar De Kleine Stem, Reigerstraat 16, Breda. Eindredactie: Mariëtte Hurenkamp. Jan Vermunt uit Wagenberg heeft bij het maken van deze tekening vast en zeker aan een reisje naar de maan ge dacht. Wat zouden jullie van een reisje naar de maan vin den en wat zou je dan alle maal zien en beleven? Mis schien hebben jullie zin om hier een verhaal over te schrijven. Wij zijn reuize be nieuwd. (Van onze correspondent) BONN Een vak de scherp ste messen, waarmee de Duit sers zich in het verleden in de fingers sneden, is de gelijk schakeling van de pers, die van bovenaf voorgekauwd jjfeeg, wat zij haar lezers mende voor te schotelen. De wond doet nog steeds zoveel Pijn, dat de regering een wets ontwerp heeft voorbereid om een nieuwe ondergang van een vdje pers met de hieraan ver honden veelvuldigheid van meningen te voorkomen. Dit maal dreigt het gevaar echter niet vah overheidszijde, maar van de kant van het kapitaal, meent de regering en daar om heeft zij de controle op ™sies in de krantenwereld via ^n wetsontwerp, dat zeker spoedig de parlementaire eind- "reep zal halen, geregeld. normale kartelwetgevirag ocht de regering juist vanwege de noodzaak van een sterk ge varieerde meningsuiting voor agbladen en tijdschriften niet oereikenid. Terwijl in de eco ®>mie ondernemingen pas ge controleerd worden, wanneer 'L ,een jaarlijkse omzet van her dan een half miljard realiseren, zal het Ber- hartelbureau de kran- directeuren al op die vin- n!^j®aan kijken bij een be- jjri'd niet gj.0te omzet van 25 "joen Mark. Dit komt onge- Jn'ei'een met een oplage vso M.ooo exemplaren. eo?uï?eT twee uitgeverijen na 11 fusie deze omzet zu-llen reiken, zal hiervoor boven in de toestemming v-an de regering nodig zijn. Deze zal verleend warden als de con currentie niet in gevaar ge bracht wordt, want het vrije marktspel beschouwt men in Bonn als de ware basis van de persvrijheid. De toestemming tot de fusie kan ook gekop peld worden aan bepaalde voorwaarden. In dit verband denkt men voonal aan de plicht na een fusie een bepaal de lokale redactie te laten be staan. In een toelichting van de rege ring wordt gezegd, dat het er niet in principe om gaat fusies te verhinderen. De nadruk ligt dan ook op de controle van grotere krantenbedrijven. Daarom is het niet de bedoe ling bepaalde economische ontwikkelingen, zoals fusies die wegens de kostenstijgin gen noodzakelijk zijn, te ver hinderen. Op lokaal en regio naal niveau zal de staat echter bijzond e- nauwkeurig gaan toezien, om zodoende een ein de te maken aan het zich hier snel uitbreidende euvel van grote steden, waar nog maar één krant verschijnt. Wegens de polarisatie in de Westduitse Bondsdag ligt het voor de hanid, dat de CDU nog fel tegen het wetsontwerp van de regeringspartijen SPD en HDP zou opponeren. Zij is ui teraard óók voor de persvrij heid, maar staat dichter bij het grootkapitaal. De meerder heidsverhoudingen in Bonn geven haar echter geen kans. Dit geldt ook voor directeuren, die op de valreep nog snel willen fusioneren, want de wet zal met terugwerkende kracht in werking treden. (Van onze redactie buitenland) NICOSIA De machts greep op Cyprus heeft de toch al gespannen verhou- iing tussen de NAVO-hondge- noten Griekenland en Tur kije verder verslechterd. De laatste maanden leefden Athene en Ankara al op ge spannen voet wegens een ge schil over de olie-exploratie in de Aegeïsche zee. Pogingen van de NAVO «m de twee landen hun geschil vreed zaam aan de conferentietafel te laten regelen rijn mis lukt. Turkije wil doorgaan met de olie-exploratie, nu Grie kenland weigert in te gaan ap een Turks voorstel tot oprichting van een lichaam voor overleg en ook andere Turkse suggesties voor een regeling van de hand blijft wijzen, zo verklaarde de Turkse premier Ecevit vorige maand op een persconferen tie in Brussel. Ecevit, die ter gelegenheid van de ondertekening van de NAVO-verklaring in Brussel was, had daar overlegd met de Griekse premier. Eerder had NAVO-secretaris-gene- raal Luns, tijdens de NAVO- ministerraad in Ottawa een beroep op Griekenland en Turkije gedaan hiun menings verschil over het continen taal plat in de Aegeïsche zee onderling te regelen. Begin juli maakte de Turkse rege ring bekend dat in septem ber zal worden begonnen met olieboringen, als het vooronderzoek positief uit valt- Sinds het oplaaien van dit conflict, in mei van dit jaar, hebben zowel Grieken land als Turkije hun troepen in gedeeltelijke staat van pa raatheid gebracht. Premier Ecevit heeft daarbij toen na drukkelijk verzekerd dat zijn land geen agressieve be doelingen heeft. „Wij wensen onze betrekkingen met ons buurland en onze bondgenoot Griekenland met wederzijdse vriendschap en begrip juist te handhaven". De opmerkingen van van daag zijn heel wat minder vriendelijk. Goede vrienden zijn Grie kenland en Turkije nooit ge weest. Het eiland Cyprus, gelegen op 64 km uit de Turkse kiust en op 560 km ten oosten van het Griekse eiland Kreta, was daarvoor een belangrijk struikelblok. Cyprus, tijdens de kruistoch ten veroverd door Richard Leeuwenhart, was in de 12de en 13e eeuw een zelfstandig koninkrijk, voor het in 1489, onder heerschappij van Ve netië kwam. Maar meer dan drie eeuwen, van 1571 tot 1878, behoorde Cyprus tot het Turkse rijk. Het eiland kwam vervolgens onder Brits bestuur, werd in 1925 een Britse kroonkolonie en in 1960 een zelfstandige repu bliek. Griekenland, dat zich beschouwt als het Helleense moederland en het „centrum van (Helleense) natie" heeft echter ook altijd een oogje op Cyprus gehad, omdat vier vijfde van de bevolking bestaat uit Grieks-Cyprio ten. Met patrouilles van mari neschepen, verkennings vluchten van de luchtmacht en ander militair machtsver toon en beschuldigende ver klaringen over en weer heb ben Griekenland en Turkije de de laatste maanden voor een opleven van de spanning gezorgd. Tegen die achter grond zijn Griekenland en Turkije aan een angstwek kende wapenwedloop begon nen. Beide landen hebben in de Verenigde Staten tiental len Phantoms-vliegtuigen be steld- De levering aan Grie kenland is al begonnen en Athene hoopt binnen ander half jaar de toegezegde 36 Phantoms in gebruik te heb ben. Turkije heeft 40 Phan toms besteld. Het is overi gens niet zeker dat deze le veranties in hun geheel zul len doorgaan omdat er in het Amerikaanse congres groeiende krtiek bestaat. Als bezwoar tegen de groot scheepse wapenleveranties aan Griekenland wordt aan gevoerd dat in Athene een ondemocratisch bewind zetelt en Turkije staat bloot aan kritiek vanwege de hervat ting van de opiumteelt. Het Grieks-Turks geschil over het continentaal plat werd begin dit jaar actueel, toen Athene bekendmaakte dat de Griekse olieboringen bij het Griekse eiland Thasos positieve resultaten hadden opgeleverd. Op basis van de Griekse gegevens rekende The Times uit dat een jaar- produktie van 500.000 ton ru we olie gehaald zou kunnen worden, voldoende om ruim 5 procent van de Griekse binnenlandse behoefte te dekken. De Turkse regering kwam taris-generaal Luns, liet de Griekse regering weten geen bezwaar tegen afbakening van de continentaleplat-gren- zen, maar vijf dagen later bracht Athene de troepen in staat van paraatheid, naar aanleiding van het vertrek van een Turks researoh-schip dat vergezeld van vier mij nenvegers en vier onderzee- ers naar het omstreden ge bied was vertrokkken. Po gingen tot bilaterale onder handelingen hebben sinds dien gefaald. Turkije rekent het gebied tot het Turkse continentaal plat. Tot dusver hebben de twee partijen pogingen gedaan het conflict niet te zeer op de spits te drijven. Zo kregen de landelijke dagbladen in Griekenland het verzoek om niet over de zaaik te schrij ven. Maar sommige groepe ringen schijnen wel belang te hechten aan het aanwak- OWEKMLAHD TURKIJE EN CYPRUS JOEGB- f o,B1i ook met plannen voor oliebo ringen, weliswaar buiten de territoriale wateren van de Griekse eilanden, maar wel te midden van een Grieks ei landencomplex. Griekenland stelde dat Turkije daarmee de Geneefse conventie van 1958 schond, een conventie die wel door Griekenland, maar niet door Turkije is geratificeerd. Bovendien houdt de conventie de moge lijkheid voor afwijkende re gelingen open. Op 24 mei, na de oproep van NAVO-secre- keren van de controverse. Een confrontatie met Turkije zou mogelijk het binnenlands verzet tegen de junta smoren en door het spelen op natio nalistische gevoelens de Grie ken kunnen verenigen achter de militaire machtshebbers. Het rechtse dagblad „Ellini- kos Vorras", spreekbuis van het derde legerkorps in Salo- niki, noemde onlangs de Tur ken „vijanden van Grieken land" en waarschuwde dat ze niet met vuur moeten «pe len. UTRECHT (ANP) De personeelssterkte in alle in stellingen voor (intramura le) gezondheidszorg is in 1973 vergeleken bjj 1972 met 4,4 procent uitgebreid tot 186.150 personeelsleden. De stijging is voor het grootste deel (2,5 pet.) het gevolg van uitbreiding van het aan tal bedden en verder (1,8 pet.) van uitbreiding van het aantal personeelsleden per bed. Een en ainider blijikt uiit per- soneelsstatistieken van het Nationaal Ziekenihuiisdnistituut Het aantal bedden is toegeno men van ruim 161.800 tot ruim 165.900. Het gemiddeld aantal personeelsleden per 100 bed den nam toe van 110,2 tot 112,2 Deze stijging was gerin ger dan in het jaar daarvoor In de sector verpleeghuizen steeg het personeelsbestand het sterkst: met 10,9 procent Personeelsuitbreiding deed zich vooral voor in de ver pleegtehuizen voor psychisch gestoorde bejaarden De ge- (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De Europese ministerraden zullen in het komende half jaar een ander verloop krijgen dan in het verleden. Dat is duidelijk ge worden tijdens de jongste bij eenkomsten van de ministers van landbouw, economische zaken en ontwikkelingshulp. In het komende half jaar, waarin de raden worden voor gezeten door Franse ministers, gaan de bewindslieden voor elke vergadering eerst een korte, strikt besloten bijeen komst houden, waarin de agenda van de raad wordt doorgenomen. De ministers wil len af van vermoeiende mara thonzittingen en zo snel moge lijk tot resultaten komen. middelde personeelssterkte per 100 bezette bedden steeg van 1972 op 1973 in de alge mene ziekenhuizen van 153,5 tot 159,5, in de psychiatrische ziekenhuizen van 76,7 tot 80.3 in de zwalkzinnigeninrichtin- gen van 73,2 tot 75,7 en in de verpleeghuizen van 93,9 tot 94,1 DEN HAAG (ANP) Jus- titie-minister Van Agt wil, in het belang van de recht-zoe- kende burger, komen tot hun- deling van de organisatie van rechtshulp om versnippering en ondoelmatig werken te voorkomen. Dit alles hoeft niet te leiden tot verlies van identiteit van de samenwer kende organen van advies en bijstand. De samenwerking in het bureau voor rechtshulp te Amsterdam draagt een experi menteel karakter en dient als proeftuin voor de organisatie van de rechtshulp. DOKKUM (ANP) Drie mannen die stonden te liften hebben in het centrum van Dokkum een vertegenwoordi ger uit die plaats f 100,- af handig gemaakt en zijn er in zijn auto vandoor gegaan. De drie )hun leeftijden wor den geschat op 27 jaar) ston den bij het industrieterrein in Drachten. Zij werden opgepikt door de vertegenwoordiger, die hen naar Dokkum reed. In het centrum trok de jongeman, die naast hem zat een pistool of iets wat er op leek, aldus de rijkspolitie. Hij eiste geld, waarop de verte genwoordrger hem zijn portefeuille, waarin f 100,- zat, gaf. Hij werd daarop uit zijn eigen auto ge zet en de drie mannen, van wie er twee Engels spraken, reden weg. Tot nu toe ont breekt elk spoor van hen' orteur van Estonia, ch, Bechner, Rich. Web

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11