J >d het leve Trouw. benadert Jordanië eer onrust (n Angola en ozambique Boeren betogen tegen EG-beleid n (ji'rarcl ^jérar Pseudo-priester ontmaskerd ISRAËL HOUDT BEEN STIJF Protest bij overladen van radio-aetief afval Trein grijpt bromfiets: twee doden Ontheffing van minimumsnellieid Bisschop Bluvssen naar Zuid-Amerika RUIMING 'I.OEDBAD IN LOEANDA ZWARE TRANSPORTEN OP AUTOSNELWEGEN Herstructurering van openbare slachthuizen IN BELGIË EN FRANKRIJK Beslissing over impeachment Nixon deze week Weer alarm op Heathrow binnenland buitenland Tsjoe zou geen hartaanval hebben gehad Kruitvat Cyprus Rabin Ontploffing in Rome Eerste schip sinds '67 door Suezkanaal Rotterdam: Niet meer gastarbeiders iclame SIRÈ. IKMU koopjes juli (achter de basiliek) V.A. 100,- V.A. 59,50 V.A. 29,75 I tinsdag 16 jul-i 1974 (Van onze correspondent) ROME De beminde gelo- vigen keken ademloos en on- reloriï toe, hoe de politie hun geliefde „don" Luigi Sa- I la aan het altaar de hand boeien omdeed. Onder het oog van zijn vele ■toegewijde parochianen werd I de 26-jarige Sala ontmaskerd ■als een oplichter, een man I die in zijn voorliefde voor de ■travestie zover was gegaan, dat hij een hele parochie in [het Noorditaliaanse kust- laatsje Spotorno vlakbij lonua maandenlang liet geloven dat hij werkelijk priester was. Voorlopig moet het maar aan een priestertekort ook in Ita lië worden tiegeschreven en aan de handigheid van de man zelf, dat hij er in slaag de om zich binnen te dringen en te handhaven in het paro chiële lev envan het plaatsje „Als hij preekte kon je een speld horen vallen, hij was een diepgelovig mens", ver telde een geschokte dame vlak na de arrestatie van Sa- la. Hij gaf zelfs les aan een lyceum in het nabijgelegen Savona, was maandenlang de vertrouwensman van veel jongeren en hoorde veelvul dig de biecht. „Ik heb nooit kunnen denken dat hij geen echte priester zou zijn", ver telde een van de meisjes die net als haar vele vrienden regelmatig bij Sala te biecht ging. Een oppervlakkige kennis uit hun beider geboortestad Mi laan herkende Sala tijdens zijn laatste mis in de kerk van Spotorno en de man waarschuwde onmiddellijk de plaatselijke politie. HONGKONG (AFP) De Canadese delegatie die zojuist een bezoek aan China heeft gebracht, heeft gisteren de be richten tegengesproken vol gens welke Chinese functiona rissen de delegatie hadden meegedeeld, dat premier Tsjoe en Lai van China een medi sche behandeling ondergaat als gevolg van een hartaanval. De leider van de Canadezen, Na than Nemetz, heeft gezegd, dat er sprake is van een misver stand. commentaar g nw familieleden op de hoogte nj men voorkomen. ïformatie, schrijf of bel dan. Euro 1 p staat bijna voor niets. Maar waJ \e lont is opnieuw in het kruitvat Cyprus geslagen. Het be wind van de president-aartsbisschop Makarios lijkt op bloe dige wijze te zijn omvergeworpen door de nationale garde, een 'strijdmacht die al geruime tijd gebruikt werd als instrument om aansluiting van Cyprus bij Griekenland af te dwingen. Makarios Jieett zich hiertegen voortdurend verzet. Hij heeft zich altijd ehouden aan de akkoorden die tussen Engeland, Griekenland en Turkije zijn gesloten en die de Cyprische onafhankelijkheid baranderen. Niet de strijd tussen Grieks-Cyprioten en Turks-Cyprioten is let bewind noodlottig geworden maar de strijd tussen de ferieks-Cyprioten onderling; tussen de felle aanhangers van aan sluiting bij Griekenland (Eriosis) en de gematigden die de be staande toestand willen handhaven. Het gevaar van deze ontwikkeling ligt niet zozeer in het con flict tei plaatse, als wel in de gevolgen die het kan hebben voor de verhoudingen tussen de NAVO-partners Turkije en Grieken land. Deze twee landen bekijken elkaar de laatste tijd toch al Tiet argusogen vanwege Griekse plannen tot olie-exploratie in de Fgeïsche Zee. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het Turkse leger gisteren onmiddellijk in staat van paraatheid is ge bracht Het hoeft al evenmin iemand te verbazen dat de Turkse (president Ecevit Griekenland gewaarschuwd heeft zonder evenwel dat land met name te noemen, maar zijn opmerking kan niet mis verstaan weiden voor een ingrijpen op Cyprus. Turkije heeft zich al eerder bereid getoond de wapens op te lemen om de belangen van de Turks-Cypriotische minderheid ■100 000 tegen 400 000 Grieks-Cyprioten) op het strategisch belangrijke Cyprus veilig te stellen. De Verenigde Staten wisten ben een Turkse invasie en daarmee een treffen met de op Cy prus aanwezige Griekse troepen te vermijden. Vanuit Athene is nog geen enkele directe reactie gekomen, par aangenomen kan worden dat het huidige Griekse bewind de ontwikkelingen op het eiland niet onwelwillend volgt. Vroe gere Griekse regeringen hebben zich gedistantieerd van aan sluiting van Cyprus bij Griekenland vanwege de mogelijke con sequenties. Nu er olie is gevonden in de Egeïsche Zee is het ■eiland plotseling veel belangrijker geworden voor Athene, van waaruit laatstelijk voortdurende druk op Makarios is uitaeoe- jfend. Na een x-aantal crises in de laatste vijftien jaar is het wel duidelijk dat de kwestie Cvprus een nauwelijks oplosbare poli tieke zaak is, die thuishoort in het rijtje Midden-Oosten, Indo- ma, Noord-lerland. Weer een karwei waar Kissinger zijn tan- Pen op stuk kan bijten? (Van onze redactie buitenland) BEIROET/LIBANON De Palestijnse guerrillabewe ging heeft gisteren drie voorwaarden bekendgemaakt op grond waarvan een verzoening tussen de Palestijnse bevrij dingsbeweging en koning Hoessein van Jordanië tot stand kan komen. De bekendmaking kwam op het moment dat de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), Yasser Arafat, een bespreking voerde met koning Feisal van Sa- oedi-Arabië aan het begin van een rondreis langs een aan tal Arabische landen. Hallo, hallo daar, op cam ping en in huisje, in tent en aan de kusthallo, hallo daar.' Voor niks gaat de zon op, zeggen ze. Maar dat is tegen woordig ook niet meer waar. Wanhoop niet, spring over de plassen, kijk naar boven, zucht dan maar eens diep en bedenk: het had altijd nóg slechter kunnen zijn. Zoals in Cambridge (VS), waar een politieman trouw een oogje in het zeil hield op een hoek van een straat. Zoals reeds gisteren door ons gemeld, pleegt Arafat overleg met de Arabische lei ders. omdat hij binnenkort een bezoek aan de Sovjet-Unie zal brengen. De drie voorwaarden, die opgesteld werden tijdens ver gaderingen van het uitvoerend eomité van de PLO in Damas cus en Beiroet, zijn de vol gende: 1. Formele erkenning van de PLO door Jordanië als enige vertegenwoordiger van het Pa lestijnse volk 2. Toestemming voor de gu errillastrijders om opnieuw vanaf Jordaans grondgebied operaties tegen Israël uit te voeren. 3. Instemming van Jordanië met de oprichting van een on afhankelijke Palestiinse staat in de door Israël bezette ge bieden van de westeliike Jor- daanoever en de strook van Gaza Terwijl Arafat zijn bespre kingen voerde met koning Feisal. liet premier Rabin van Israël opnieuw en met bijzon der veel nadruk weten dat Israël niet met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie zal on derhandelen. Onze correspon dent in Jeruzalem die aanwe zig was tijdens een lunch van Rabin met de buitenlandse persvA**Dui'rmg. sct»riift over de verklaring van de Israëli sche premier: „De sleutel voor de oorlog of vrede ligt in han - den van de Arabische landen", zei hij. In de visie van premier Ra bin is een oplossing van het Palestiinse vraagstuk onderge- an onze redactie buitenland) LISSABON Portugals' Me uwe premier, kolonel' ■Vaseo Goncalves, heeft gis teren ecn onderhoud gehad I Jjhet dc demissionaire minis-1 Pet van kolonieën Antonio e Almeida Santos op een hunnent dat uit Angola en W-ambique opnieuw on- ■rust en gewelddaden werden ^gemeld. „Joinjtens 15 personen werden 'i inT eü Vijftig toen Ana °,ean de hoofdstad van or®°, de politie het vuur e °P een menigte zwarte demonstranten. I 'n Lissabon wordt ver- T zal Goncalves, die bezig Let vormen van een Ir» -.LfLinet met een sterke- u^taire inbreng, Santo» I n u ?emei? op zÜn Post I nr,i/-,.e uit Angola kwamen I nu» Mozambique berichten I v, w ■!ueuwe moeilijkheden. I ïim l ,s?trÜders van het Fre- I ebt>en een deel van de I U ui tussen Tete en Beira l „eblazen. Vanuit de Angole- I hoofdstad Loeanda werd dat de spanning tus- lEul, 'aik en zwart daar on- aks een oproep van het le ger dreigend aanhoudt. Vorige week werden zeven Angolezen het slachtoffer van blank extremisme. De si tuatie wordt nog gecompli ceerder door een staking van het openbaar vervoer in Loe anda. ROME (AP) Op het drukke centraal station van Rome Termini heeft zich gisterenmorgen een ontplof fing voorgedaan toen een hoe veelheid ontsnapt gas tot ont branding kwam. Een vrouw van 70 jaar is hierbij om het leven gekomen. In de ontstane paniek werden drie andere vrouwen onder de voet gelo pen, zij liepen verwondingen op- In eerste instantie dacht men aan een bomaanslag, maar de politie ma-akte later bekend dat er twee gasflessen in een ondergrondse bagage- kluis, kennelijk na een lk-ka- ge, zijn ontploft. Hei station werd ontruimd en het treinverkeer kwam en kele uren tot stilstand. LONDEN De Britse mijnenveger Maxton is het eerste schip gewor den dat over de hele lengte van het Suezka naal is gevaren sinds dit in de Egyptiach-Israëli- sche oorlog van juni 1967 werd gesloten. De Maxton - die 360 ton meet, en een beman ning heeft van 36 kop pen voer van Ismalia naar Suez en moest drie wrakken omzeilen die het zuidelijke eind van het kanaal nog steeds blokkeren. De mijnenve ger werkt mee aan het schoonmaken van het knaaal. schikt aan het probleem "an de Israëlisch -Arabische vrede, de. Hij gelooft, dat het Pales tijnse vraagstuk, waarvan hii het bestaan erkent, pas na een Israëlisch-Jordaanse vrede met succes kan worden aangesne den. De premier sprak zich uit tegen de stichting van een Pa lestijnse staat tussen Israël en Jordanië (op de westeliike Jordaan-oever dus). „Een dergelijke staat zal de spanning opvoeren en is een tegen Israël en Jordanië ge richte tijdbom". Premier Rabin gelooft nipt dat de PLO, vanwege haar anti-Jordaanse gezindheid in Gerieve in de Jordaanse dele gatie zal worden opgenomen. Het door de minister van voorlichting Yaariv kortelings opgelaten Palestijnse proefbal lonnetje schijnt thans dus door de premier grondig doorge prikt. ROTTERDAM (ANP) Er is geen sprake van dat de laatste tijd het aantal vergun ningen voor de toelating van gastarbeiders in Rotterdam toeneemt. Burgemeester en wethouders van de Maasstad antwoorden dit op vragen uit de raad. Dit jaar heeft, aldus b. en w. slechts één bedrijf een aanvraag ingediend voor een toelatingsvergunning. Deze aanvraag is afgewezen. Tussen eind vorig jaar en eind maart van dit jaar zijn in het Water weggebied de contracten van ongeveer 1600 gastarbeiders beëindigd, terwijl nieuwe aan vragen niet werden gehono reerd. 0 Overzicht van het te Bever wijk opgeslagen materiaal, wachtend op dumping. De be stemming van de stoffen is 140 kg ten zuiden van het Engelse Lands End, waar de Atlantische Oceaan 4,5 km diep is. IJMUIDEN (ANP) Span doeken en spreekkoren van een handjevol demonstranten hebben gisteren in IJmuiden het overladen begeleid van het in beton verpakte radio-actie ve afval afkomstig van het Zwitserse Würlingen, van een goederentrein in het Britse af- valschip „T-opaz". Vandaag komt er nog meer radio-actief afval van het reactor-sentrum in Petten bij. De „Topaz" kan waarschijnlijk morgen ver trekken naar de dumpplaats in de Atlantische Oceaan. Voor kapitein Macinnes en zijn bemanning een routine klus: Zij hebben dat reisje al heel wat keren gemaakt. Groot was daarom hun verba zing over de belangstelling die deze reis genoot van de publi citeitsmedia en demonstranten. Ook de functionarissen van het ministerie van Volksge zondheid en van het reactor centrum Nederland, die toe zicht houden op de versche ping, waren verwonderd over de opwinding, die dit trans port heeft teweeggebracht. De opschriften op de span doeken vermeldden onder meer: „De zee is geen vuilnis vat: vandaag radio-actief afval morgen plutonium uit Kalkar: regering-Den Uyl verbied deze lozingen". HELVOIRT (ANP) Op een beveiligde overweg in Helvoirt heeft een lege reizigerstrein een overstekende bromfiets gegre pen. Bestuurder van de brom mer en duopassagier werden gedood. De slachtoffers zijn de 19-jarige P. Bruurmijn en de eveneens 19-jarige J. Janssens, beiden uit Vlijmen. DEN HAAG (ANP) Op voorstel van minister Wes terterp (Verkeer en Water staat) zijn de enkele wijzi gingen vastgesteld in het re glement verkeersregels en tekens. Voortaan is het mo gelijk bijvoorbeeld voor zwa re transporten, ontheffing te verlenen van de verplichte minimumsnelheid op auto snelwegen. Tot er een geweldige wolk breuk losbarstte, dus niet zo'n regentje als wij hier gewend zijn, maar een echte wolk breuk. Op zo'n moment laat de politie zien voor geen kleintje vervaard te zijn. Zo'n man blijft gewoon staan waar hij stond. DEN HAAG (ANP) De regering wil de kosten van de vleeskeuringsdiensten voor re kening van het rijk nemen en het rijk de bevoegdheid geven heffingen voor dat doel op te leggen. Tot nu toe was dit een zaak van de gemeenten, die met de netto-opbrengsten van de vleeskeuringsdiensten (onge veer f. 25 miljoen) de verlie zen van de openbare slacht huizen dekten. Minister Van der Stee (Landbouw) en staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) hebben dit de Tweede Kamer in een brief voorgesteld. Volgens beide be windslieden is een „herstruc turering van de openbare slachthuizen onontkoombaar". Het kabinet wil, schrijven de bewindslieden aan die kamer, de verschillen tussen keu- ringsregels en de eisen betref fende inrichting en mankracht van de slachthuizen zoveel mogelijk wegnemen. Het ligt in de bedoeling te komen tot één stelsel van heffingen voor de financiering van de gehele vleeskeuring. VAN de blanke Zuid-Afri kanen zou 41 procent het land verlaten als de macht overge nomen zou worden door zwar ten. Dit is gebleken uit «en opinieonderzoek door het in stituut voor maatschappijon derzoek van de universiteit van Natal. DE rechtbank in Amsterdam heeft twee Chinezen veroor deeld die in april j.l. betrok ken waren bij een rel, aan het Amsterdamse Rembrandt- plein. MINISTER Van Agt heeft de Tweede Kamer de verzeke ring gegeven dat de Rotter damse politie alles doet om herhaling te voorkomen van een aanslag op de woning van de secretaresse van het wijk- orgaan Katendrecht. HET parlement van Tsje- choslowakije heeft eenstem mig' het verdrag ter normalise ring van de betrekkingen met de West-Duitse Bondsrepu bliek bekrachtigd. Op autosnelwegen geldt voor vrachtwagens een mini- mumsneiheid van 60 km. per uur. De wijziging betekent, dat een vrachtwagen, die geen 60 km per uur kan halen, een lagere snelheid mag aanhou den, mits de bestuurder in het bezit is van een ontheffing. Een andere wijziging in het reglement verkeersregels en tekens betreft het verkeers verbod -.inhaalverbod voor vrachtauto's en autobussen", dat voortaan alleen nog maar zal gelden voor eerstgenoemde categorie. Ook is het mogelijk geworden op parkeerplaatsen door een onderbord bij het gebruikelijke P-bord aan te geven hoe lang en op welke wijze men mag parkeren en' welke voertuigen men er mag neerzetten. De mogelijkheid tot onthef fing van de minimumsnelheid zal op 20 juli a.s. in werking treden, de beide andere wijzi gingen op 7 augustus a.s. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL-LF. HAVRE De Belgische politie heeft gis teren strenge voorzorgen geno men tegen mogelijke demon straties van Belgische boeren bij het EG-hoofdkwartier waar de ministers van land bouw en financiën van de Eu ropese gemeenschap bijeen zijn om over het landbouwbe leid te beraadslagen. De boerenorganisaties heb ben gepleit voor een algemene prijsverhoging van 12,5 pro cent. In maart j.l. hebben de EG-ministers tot 8,5 procent besloten. Om kracht bij te zetten aan hun eisen hebben de boeren gisteren rijksweg nr. 4 bij Assesse, de weg Namen-Brus sel, volledig versperd Ook de omliggende wegen werden af gesloten met landbouwtrek kers, zodat honderden automo bilisten op weg naar Brussel strandden. Ook de Franse boeren heb ben gedemonstreerd. In Le Havre hebben ongeveer non- derd boeren een ton vlees van een Argentijnse vrachtboot in zee geworpen. In Saint Omer in Noord-Frankrijk hebben boeren een Blitse vrieswagen met varkensvlees aangehou den. Over het vlees werd die selolie gesmeten. De Franse boeren klagen dat zij te wei nig ontvangen voor hun vlees en verlangen van de Europese Gemeenschap hogere prij zen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Nixons vroegere medewerker Charles Colsoi heeft gisteren voor dc huiscommissie van justitie die een mogelijke procedure tut afzetten van Nixon onder zoekt, verteld dat de president opdracht heeft gegeven tot de inbraak bij de psychiater van Daniël Ellsberg. De commissie van justitie komt deze week nog in openbare zitting bijeen om te beslissen of ze een im peachment afzettingsprocedu re) van Nixon zal aanbevelen Er worden nu nog twee zitt.in' gen achter gesloten deuren ge houden. voordat de commissie haar onderzoek van drie maanden afsluit. Nixon zelf is intussen Kis singer zijn eerste minister van buitenlandse zaken te hulp gekomen met een brief aa de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, waari: Nixon nog eens be klemtoont, d-at hij en niet zijn minister van buitenlandse zaken verantwoordelijk was voor het afluisteren van jour nalisten en regeringsfunctiona rissen tussen 1969 en 1971. LONDEN (UPI) Militai ren en politie hebben gister morgen wegversperringen op geworpen rondom Londens luchthaven Heathrow. Auto's werden aangehouden en door zocht. Woordvoerders op de lucrt- haven Heathrow verklaarden dat de operatie deel uitmaakt van een nieuwe veiligheids maatregel die op onverwachte ogenblikken wordt toegepast om het vliegveld te bescher men tegen „terroristische aan vallen". Troepen en pantser wagens arriveerden onver wacht op het vliegveld tijdens het spitsuur en begonnen we gen af te sluiten van de noordelijke toegangen naar het vliegveld. Eind juni voerde, zoals ge meld. het Britse leger de grootste veiligheidsoperatie van na de oorlog in Engeland uit op en rondom Heathrow als reactie op inlichtingen van de geheime dienst, dat een overval werd voorbereid door Palestijnse guerrillastrijders. Maar toen een dergelijke aan val uitbleef, werden de troe pen drie dagen later terugge trokken. En wie durft er nu hier nog te klagen? In New York zijn in één maand tijd tenminste 25.000 exemplaren verkocht van een nieuw boek dat evenwel niet gelezen kan worden omdat er geen letter in staat De uitgever, die het 160 pa gina's tellende „werk" bij wij ze van grap heeft uitgegeven tegen een prijs van drie dollar per stuk, overweegt de uitga ve van een tweede editie van het blanco-boek. Lees dan liever voor 45 cent jes: MERIJN. .P.S.: De rest van de krant mag ook gelezen worden. CONFORM de eis heeft de rechtbank te Amsterdam de 26-jarige monteur Dirk O. we gens een mislukte overval op de sigarenwinkel annex giro agentschap van de ex-kampi oene kogelstoten Els Wij- brands-van Noorduvn in Am sterdam veroordeeld tot een iaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. DEN BOSCH (ANP) De bisschup van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, is gisteren van Schiphol vertrokken voor een werkbe zoek aan Zuid-Amerika. Het schema van de reis, die tot 23 augustus zal duren, is opgesteld naar ideeën van missionarissen. De bedoeling is, dat de bisschop een beeld krijgt van de sociale omstandigheden in Zuid-Amerika en van het werk van de kerk aldaar Mgr. Bluyssen wordt op zijn reis vergezeld door rector J Leyten en pater P. Simons Vanaf Schiphol vliegt mgr. Bluyssen naar Haiti. Na een ver blijf van enige dagen in Porte-au-Prince gaat hij naar Curasao en Venezuela. Daarna begint de reis door Brazilië, die bijna vier weken 'zal duren. In Recife zal mgr. Bluyssen een ontmoeting hebben met mgr. Helder Camara. Na een kort verblijf in Para maribo keert mgr Bluyssen weer terug naar Nederland. Hij hoopt op 23 augustus weer op Schiphol aan te komen. De reis naar Zuid-Amerika is mgr Bluyssen aangeboden door de gezamenlijke missieprocuren in Nederland. In een gesprek met - het bisdomblad zegt mgr Bluyssen met name benieuwd te zijn naar experimenten met de zgn. basis gemeenschappen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7