W atergate-rapport openbaar gemaakt Con&Verdonck ruimt op: Ex-student gestraft voor hulp aan IRA Rentepercentages SCHERP ONDERZOEK KOPPELBAZEN SERVET EN AANTJES OP KOP iing brand Laat'ns wat van je ACHT BOEKDELEN „SCHANDAAL" BEVATTEN GEEN NIEUWE SCHOKKENDE FEITEN Roemeense minister teleurgesteld I )eTEiyci binnenland buitenland NKERS B.V. - BREDA Nieuw Zwijggeld St.-Clair Sigaretten 20 a 25 cent duurder dus vele mooie perzen stukken voordeliger. Tilburger voor Bredase rechtbank Roman Misbruikt" Showbink Boosdoeners Rem Bouwsector Drie jaar cel voor „Cor de Bels Vrijdag 12 juli 1974 9 KJ ii de funktie irwaarden garan den goede hono- vakantietoeslag vaste gratifikatie unieke premie- geling. telling? schriftelijke solli eer L. Rook, per- Telefonisct en Inwinnen on- i) 62 2044. >an onze werkplaats, aan cfe vij op korte termijn plaatsen E> ortteur. Dtoren. n de benodigde certificaten, ng. g komen, degenen die inhei fig komen, degenen die in het snteur en bereid zijn om een aken van auto's. Ook 65+ers 3 komen. ven langs bij van DONGEN- Breda; telefoon 01600-3095C edes-Benz personenwagen! Hing waar 300 ven en wonen. en en verzorgen van haar srt kunnen INAS of vergelijk- illen van allerlei leef- Bmma. d. nsioenfonds. moeilijke werksituatie hap worden uitgeno- veg 164, Den Dolder. I 443. 1 4 Barend Servet en mr. Aa-ntjee voeren het „peloton" aan in de voorlaatste etappe van een wielerronde die 10 medische studen- Iten door elf provincies houden ten behoeve van de Nederlandse Hartstichting. Servet en Aantjes zorgden gisteren voor extra-pu- Jblkiteit in de rit die eindigde m Utrecht. WASHINGTON (REUTER) De commissie voor justi tie van liet Huis van afgevaardigden heeft gisteren een om- Bngrijk boekwerk van 4.136 pagina's gepubliceerd met materiaal over de pogingen van het Witte Huis om de poli tieke schande van het Watergateschandaal zoveel mogelijk te beperken. De acht boekdelen bevatten in hoofdzaak al srder gepubliceerde stukken en brengen geen grote ver- issingen. Het rapport vergelijkt het verzamelde materiaal ran getuigenverklaringen en de uitgetikte geluidsbandjes met de verklaringen van president Nixon. Daaruit blijkt onder meer lat een batidje waarop Nixon llosofeert over Watergate een eemte van 57 seconden ver- oont, juist als hij bespreekt «eveel er aan het publiek nthuld zou moeten worden. >eze opname dateert van di eet na het beruchte gesprek 'an 21 maart 1973, de dag raaiop in het Witte Huis rordt overlegd over het beta- en van zwijggeld. Dat is ge- ist door Watergate-samen- weerder Howar Hunt. 1 Het enorme pak feitenmate riaal is verzameld door de staf lan de commissie voor justitie 'an het Huis van afgevaardig- len, die zich drie maanden |ang achter gesloten deuren et deze gegevens heeft be- iggehouiden. Veel materiaal is ftijgedragen door de senaats commissie voor Watergate en de Grand Jury voor Waterga- De 8,4 kilo documenten, uit pikte geluidsbandjes, presi- jentiële verklaringen en dag- Kieken bevatten ate nieuw listerias!: Een 240 pagina's tellende ■informatieve verklaring" van INixons advocaat James St.- plair Een uitgetikt geluidsbandje pan 13 april 1973 wan een fclefoongesprek tussen de ex- pedewerker van het Witte Huis Lawrence Higby en Jeb ■tuart Magruder, de plaatsver ■armen j campagneleider van ■de herverkiezingscampag •or Nixon. Daarin waar (rouwt Higby Magruder dat deze niets te winnen heeft door zich tegen het Witte Huis te keren. De tekst van een gesprek de volgende dag, waarin een paniekerige Magruder onthult diat hij van plan is meineed te bekennen. Rij zegt tegen Hal dernan, de exchef van de Witte Hutemedewerkers: „Ik heb het lang genoeg uitgehou den. Ik verkeer in een afschu welijke positie omdat ik mein eed heb gepleegd, dat weet je, vele malen, tijdens het pro ces en voor de Grand Jury". Haldemam antwoordt koeltjes: ,.Nee, daar weet ik gelukkig mlets van. Op 14 aprlil vertelt Ehrlidh man aan exminister van jus titie John Mitchell dat Magru der wil praten voor de Water gate-aanklagers. Kennelijk sprekend over de pogingen Watergate in de doofpot te Stoppen zegt Ehrliohimann „De zaak begint ook op andere punten te mislukken". Mit chell zegt later, sprekend over Nixonis exadviseur John Dean: „Die arme John is de ke rel dde tussen twee vuren is beland. Net als veel anderen, die van het begin af aan heb ben geprobeerd de deksel op de pot te houden tot na de verkiezingen". Op een bandje van 21 maart 1973 zegt Nixon dat haj die dag voor het eerst hoorde dat Ehrliahm-an Hunt en zijn „loodgietersbende" had opge dragen de gangen n-a te gaan van Daniël EHsberg, de man die de pentagonpapers over de oorlog in Indochina liet uit lekken naar de pers. Hier zegt Nixon ook te hopen dat M-it chell iets kan bedenken als reactie op Hunts eis voor 120.000 dollar zwijggeld. Vervolgens zegt Nixon: „Het lijkt me dat alleen maai' te zitten afwachten zonder een verklaring uit te geven, echt, eh, te gevaarlijk is voor wat betreft de president ."en dan volgt de leemte van 57 seconden. St.-Clairs verklaring ter ver dediging van Nixon concen treert zich op diens bewering dat Nixon geen goedkeuring heeft gegeven tot het betalen van 75.000 dollar zwijggeld aan Hunt. Hij citeert Dean, die zei dat tijdens het gesprek hierover op 21 maart „de kwestie van het geld erg zwe veriig bleef. Er werd niets op gelost". Leden van de huisoommis sie. die neigen tot impeach ment (de afzettingsprocedure op gang brengen) van Nixom. menen dat de totaalindruk van het nieuwe document belang rijk is, ook al is er geen echt „moordwapen", één enkel af (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Een pakje sigaretten gaat binnenkort 20 tot 25 cent meer kosten. Pakjes, die nu f 1,75 en f 1,55 kosten, gaan met een kwartje omhoog en die van f 1,20 met 20 cent. Het ministerie van Economi sche Zaken en de sigarettenin dustrie zijn het eens geworden over deze verhoging. Wanneer de sigaretten duurder zullen worden, staat nog niet vast. doend bewijsstuk om de presd dent de das om te doen. President Nixon blijkt ver der meer d'an 50.000 dollar uit de verkiezingskas besteed te hebben aan voorzieningen aan zijn huis in Florida en aan diamanten oorringen voor zijn vrouw Pat. Dat staat in een woensdag gepubliceerd rap port van de senaatscommissie die het Watergateschandaal onderzoekt. Volgens het rap port was het geld afkomstig uit een geheim verkiezings fonds dat wend beheerd door Nixons vriend, de bankier Charles „Bebe" Rebozo. SCHIPHOL (ANP) —Een teleurgestelde Roemeense mi nister van buitenlandse handel Ion Patan is gistermorgen van Schiphol vertrokken na een bezoek van drie dagen in Ne derland. Tijdens het bezoek zou hij een verdrag tekenen voor economische, industriële en technische samenwer king. De ondertekening hiervan is echter uitgesteld, omdat er op het laatste moment op het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag ontdekt werd dat de verdragstekst in strijd was met de EEG-bepa- lingen. DE 50-jarige J.J. Ztere is woensdagavond in het portiek voor zijn buis aan de Koot wijkstraat in Den Ha a g door twee mannen met een mes be dreigd en beroofd van een electroniscli rekenapparaat met een waarde van f 500, IN Montevideo is woensdag de 20-jarige Alejandro Mailhos, zoon van een Uruiguayaanse grootgrondbezitter, ontvoerd Voor zijn vrijlating is een los geld van 2.650.000 gulden ge- eist. (ADVERTENTIE) Da's mooieen ver weg wonen de jarige toch mondeling feliciteren. Doet u dat al altijd Ook als 't verre neefjes en nichtjes zijn 't Kan best hoor! Want na zessen en in 't weekend belt u voor half geld door heel Nederland. Schrijf dus voor 't gemak ook de tele foonnummers op de verjaardagskalender (ADVERTENTIE) Amsterdam-Leidsestraat/Rotterdam-Lijnbaan/Den Haag-Hoogstraat Arnhem-Gele Rijdersplein/Eindhoven-Piazza/Heerlen-Emmaplein-Geleenstraat De opruiming begint 18 juli. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De pogingen van de als internationaal beroepsmis dadiger afgeschilderde Ier James McCann om in ons land een IRA-cel op te houwen van waaruit mogelijk acties tegen op het vasteland gelegerde Engelse troepen ondernomen zouden kunnen worden, zijn voor de 26-jarige Tilburgse ex-student Ton K. fu nest geworden. Gistermiddag werd hij na een voorarrest van ruim zeven maanden door de Bredase rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, twee maan den voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar, toezicht van de reclassering, een psychotherapeutische behandeling voor onbe perkte duur en verbeurdverklaring van zeven revolvers, een pistool, 322 patronen en vijf slagpinnen. De veroordeling was conform de eis van officier van justitie mr. J. Reinders. 1 Tom K. wend ervan Ibesdh-ul- op 3 september vorig jaar een door die uiit Bergen op Zoom afkomstige Van der K. gemaakte bom vanuit Sehe- veniingen mee naiar buis geno men te hebben om de bom de bolgerude dag in Baa-rle-Nassau te hebben overhandigd aan MoC-aim. Deze had Ton K. de bom in Scheveningen ook ge geven. De bom is nooit terug gevonden. Het vermoeden be staat, dat de bom is gebruikt bij de aanval op het NAVO- hoofdkwartier in Münohen GLadlbach. Vaststaat in ieder geval, dat Van der K. daar voor een bom heeft gemaakt. Van der K. is eind mei van dit jaar door de Bredase rechtbank veroordeeld tot een jaar met aftrek en twee maan den voorwaardelijk. De ex-studenit uit Tilburg werd er verder van v-endacht tussen 1 september en 4 de cember 1973 in zijn flat vijf slagpiranetjes te hebben be waard, die gebruikt worden als ontsteking van bommen en de bovengenoemde wapens en munitie. Uit het pleidooi van verde diger mr. F. van de Reijt uit Tilburg kwiam gisteren een verhaal naar voren, dlat uitste kend dienst kan doen voor een roman. Ton K. in 1967 als eerstejaars een Intelligente paljas, die tijdens de bezetting van de Tilburgse hogeschool in rok en met h-oge hoed op door alles heen kwinkeleert. Daarna een Ton K„ die in 1970 twee maal wordt veroor deeld vooT huisvredebreuk en overtredingen van de opium wet Hij stopt zijn studie, trekt in een commune en wordt maatschappelijk steeds meer onaangepast. cowboy- en lnidianenwerk. Daartoe behoorde ook het vol gens insiders, wat zinloze bomtransport van Schevenin gen naar Ba-arle-Nassau. Eind voriig jaar spatte de cel uiiteen, nadat de politie in Hamburg o.a. Peter E. had aangehouden als verdacht van de bomaan slag op het NAVO-hoofdkwar- tier. McCann en nog een ander Wisten tijdig te ontkomen. Volgens McCann. later in een Engelse krant, omdat bij door de Nederlandse politie getipt was, die liever niets met hem te maken had. De zogenaamde IRA-mannen Reten bommenmaker Van der K. en sympathisant Ton K. in de steek. Óp 4 december wer den ze aangehouden. „Ze zijn gewoon misbruikt door deze mensen", concludeerde mr. Van de Reijt. Officier van jus titie mr. Reijnders zag het wat dit punt betreft toch wed wat anders. „Hier is sprake van harde geweldscriminaliteit. Ton K. heeft daaraan door te shympathiseren met de IRA zeer bewust meegewerkt. En daarom is een harde straf op zijn plaats". Hij stond overigens net als mr. Van de Reijt achter de psychiatrische rapporten die over Ton K. zijn uitgebracht en waarifo hij als een intelli gent, maar neurotisch, agres sieve en maatschappelijk ge vaarlijke man wordt afgeschil derd. Zowel het openbaar mi nisterie als de verdediging waren het eens met de sugge stie van de psychiaters snel te beginnen met een psycho-the rapeutische behandeling. Mr. Reinders oordeelde evenwel, dat de rol van Ton K. in deze zaak even zwaar is geweest als die van Van der K. en dat daarom eenzelfde straf geëist moest worden. Mr Van der Reijt vroeg om drie in plaats van twee maanden voorwaardelijk, omdat Ton K. In het Huis van Bewaring in Haarlem de afgelopen zeven maanden een bijzonder zware tijd heeft doorgemaakt. De rechtbank ging hierop niet in, gezien het vonnis dat later in de middag werd uitgespro ken. In 1972 ontmoet de dan erg labiele en teleurgestelde K. bij een vriendin McCann. Een showbink, zoals mr. Van de Reijt hem noemt, een man die met briefjes van honderd gul den zijn sigaren aansteekt, een man met een bankrekening bij Van Lansehot van enkele mil joenen guldens. Ton K. raakt onder de indruk van deze man van de wereld, die zich verze kerd heeft van een kenissenk- ring vol beroemde namen. Volgens mr. Van de Reijt zou den Johan Cruijff en diens schoonvader daartoe ook i hoord hebben. McCann weet Ton K. voor de IRA te winnen, hoewel hij er zelf geen deel van zou heb ben uitgemaakt. De Tilburge- na-ar gaat klusjes voor hem opknappen, net zoals Peter E. van de Roze Olifant in Loos- direcht, een bar waar McCann vaak kwam en waar hij vele beroemdheden ontmoette. Daar probeerde McCann, dn ruil voor veel gelid'. een IRA-cel op te bouwen. Volgens mr. Van de Reijt op vrij professionele grondslag, zodat de leden er van elkaar niet kenden. Het bleef echter bij wat (vervolg van pag. 1) Omdat het economische ge beuren en met name het mo netaire verkeer een bijzonder ingewikkelde aangelegenheid is, heeft niemand een bevredi gende verklaring voor het ver schijnsel. In elk geval aldus de directeur van een groot bankbedrijf is het wel zo, dat in de tweede helft van het vorige jaar de rente percentages voor kortlopende kredieten (de zogenaamde geldmarkt) plotseling met sprongen omhoog gingen, waardoor de kapitaalmarkt wei mee moest. De rente voor kort geld zou anders op het zelfde niveau zijn gekomen als die voor langlopende kredie- ten. Overigens is bier geen spra ke van een Nederlands ver schijnsel. Het patroon in eigen land wordt door allerlei mon diale factoren beïn-vloed. In Denemarken is de rentevoet al tot 16 procent gestegen. Duits land zit ook al boven de 12 procent. Exacte oorzaken mogen dan mueilijk aanwijsbaar zijn, in het algemeen zijn ingewijden er wel v-an overtuigd dat de huidige inflatie en d-e verdere infl-atieverwachtingen de grote boosdoeners zijn. Dat kan, vol gens een van onze zegslieden, overigens ook verklaren waar om men rich bijvoorbeeld, voor de financiering van een nieuwe auto door de hoge ren te niet laat tegenhouden. Óver twee of drie jaar zou immers wel eens kunnen blij ken dat het alles bij elkaar toch nog meegenomen is. Dezelfde zegsman achtte, enkele bijzonder onstabiele elementen in de wereldecono mie, zoals de gevolgen van de energiecrisis en de verlegging van de geldstroom, mede ver antwoordelijk voor het peper duur worden van het geld op dit moment. Bij de Kamers van Koop handel heeft men sterk de in druk dat cfce hoge rentepercen tages sterk de rem hebben ge zet op de investeringsdrang van de ondernemingen, vooral waar het de uitbreidingsinves teringen betreft. Tegenover diepteinvesteringen, die ten doel hebben de exploitatiekos ten te drukken, staat men minder aarzelend. Voor de middenstand blijkt de hoge rente van dit moment eveneens een bron van grote zorg. Voor kleine onderne mers, die zich toen al in een moeilijk parket bevinden, wordt het steeds bezwaarlijker hun bedrijven te modernise ren. Daar kcimt nog bij dat ze vaak veel te lang moeten wadhten op bet geld dat zij van hun1 debiteuren tegoed hebben. De sterk gestegen on- dernemingskosten zorgen voor een extra nadelig effect. Voor de bouwsector, die door allerlei andere oorzaken eveneens moeilijk zit, is de hoge hypotheekrente eveneens een zorgelijk gegeven. Volgens insiders is het evenwel ook weer niet zo dat gegadigden voor een eigen huis zich door de hoge rente laten weerhou den. Wel zijn er wat minder liefhebbers dan enkele jaren geleden, maar het aantal aan vragen voor een hypotheek is ook op het ogenblik nog groot. V FRANKRIJK en de Sowjet- Unie hebben woensdag in Pa rijs een verdragsprotocol onder tekend over het vreedzame gebruik van atoomenergie. Kijk, ik wens natuurlijk el keen die heden of morgen of daaromtrent zijn koffers en biezen pakt om er een aantal weken voor vakantie tussen uit te trekken, het mooiste weer van de wereld. Maar ja, kijk, het i« wel so, dat ik er een hard hoofd in heb. k Het geval wil namelijk, dat ondergetekende voorlopig nog niet aan vakantie-houden denkt, terwijl diezelfde onder getekende de verrukkelijke ervaring heeft, dat hij jaar in jaar uit het prachtigste weer in zijn vakantie heeft getrof fen. Uit dien hoofde verwacht ik eigenlijk een zeer mooie nazo mer. -ér U hebt een troost: ik kan er naast zitten. Au, riep zoonlief, lijdend aan smartelijke kiespijnen en welke vader voelt dan niet het herte krimpenDe vader van de 14-jarige zoon uit Nij megen leefde in de nacht van dinsdag op woensdag j.l.zo mee met de torturen die zijn zoon doorstond, dat hij bij de zoveelste „au" zijn jas aan trok, zoonlief meesleepte en door zijn woonplaats ging do len, op zoek naar een tand heelkundige, die bereid was zijn nazaat van de pijnen te verlossen. Zijn eigen tandarts was run- melijk afwezig. Vakantie of een bruiloft in de familie denk ik- Eindelijk had de man een tandarts gevonden, althans woonhuis en voordeur van de tandarts. Maar deze lag kenne lijk zo diep in ruste dat hij de bel niet hoorde overgaan. Het gejammer van zijn nakomeling deed de Nijmegenaar in hevi ge woede ontvlammen, en hij greep naar een krachtiger middel. At Hij gooide en dit toont aan hoe hoog de nood gestegen was niets minder dan een heuse spiegelruit aan diggelen, en ja hoor, de tandarts ont waakte. At Maar hij was zo boos erm de scherven dat hij weigerde de jongen te helpen. „Zie je wel", ziedde pa, „scherven brengen geen geluk", maar de tandarts was intussen wel zo aardig om de man en zijn zoon naar een collega te verwijzen. Deze bleek minder vast te slapen en hielp de jongen tenslotte van zijn pijn af. k Pa, tot bedaren gekomen, zal de aangerichte schade ver goeden. At Bij het examen dat Iemand tot tandarts maakt, zou getest moeten worden of de betrok kene niet te vast pleegt U slapen. k Er is al genoeg leed op (fit ondermaanse. Ik groet tt, snikkend. MERIJN >9 ROTTERDAM (ANP) —De rechtbank in Rotterdam heeft gistermorgen de 52-jarige Cor nells van de B. uit de Maas stad overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroordeed tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek. De rechtbank achtte bewezen dat Cornelis, in Rotterdam beter bekend als „Cor de Bels in de nacht van 19 op 20 decem ber van het vorige jaar uit de kluis van het postkantoor in Lokeren (België) ongeveer 6,5 miljoen Belgische franken (ongeveer f 450.000) roofde. De kluis was met behulp van een snijbrander en explosie ven opengemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministe rie van Sociale Zaken stelt deze eh volgende maand een intensief onderzoek in naar de aanwezigheid van koppelbazen in en rond Rotterdam. Doel vr. deze actie is een loonex plosie in het Nieuwe Water weggebied te voorkomen zoals die zich ih 1970 voordeed (f 400,- golf). Dit onderzoek kan zich ook tot andere delen van ons land uitstrekken. Klachten over koppelbazen moeten daarvoor aanleiding geven. Vooral de onderaanne mers, die in de Rijnmond ope reren, hun vergunningen, con tracten en werknemers wor den onder de loep van de loontechnische dienst van So ciale Zaken gehouden. Ook de lonen, die zij betalen, worden nauwlettend in het oog gehou den. Deze maatregelen is het re sultaat van het beraad gisteren ln Den Haag tussen het minis terie van Sociale Zaken en werkgevers, en werknemers in de metaalindustrie over kop pelbazen. Aanleiding tot dit overleg waren kl'achten van de metaalvakbonden, dat in en rond Rotterdam weer koppel bazen actief zijn. Bij het onderzoek van de loontechnische dienst zal de Informatie van ondernemin-gs raadsleden en van directies van metaalbedrijven van groot belang zijn. Er zullen maatre gelen worden getroffen, als in derdaad koppelbazen werkne mers „inhuren" bij metaalon dernemers. Vaak treden kop pelbazen onder het mom van onderaannemers op en betalen hun werknemers vaak hogere lonen, terwijl zij soms geen sociale premies betalen. Nu wordt ook nagegaan, of de lonen van de werknemers in dienst van onderaannemers binnen de grenzen van de macnugmgswet va-llen en dus niet te hoog zijn. Volgens di recteur arbeidsverhoudingen, irer. Raven, van het ministerie van Sociale Zaken bestaat het vermoed-en, dat sommige on deraannemers in het Water weggebied zich niet houden aan hun oontracten. ,.Dit bete kent, dat er bij ons een fel rood lichtje gaat branden", al dus deze ambtenaar die minis ter Boersma verving.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9