van tot Kruistocht voor verloren zaak 'mild! Drekmassa's bedreigen stranden bij New York Wapenverkoop door VS in een jaar verdubbeld POMPEN OF EMMERTJES WATER HAIEN ,Ik weet niet wat vakantie is, ik weet 't echt niet' De afsluitbare Vapona" Cassette* voor een zomedang zonder vliegen en muggen Fusie in dagblad wereld in V.S. Belgische soldaten gewond bij ongeluk Besluiten Heenvliet en öostvoorne door Kroon vernietigd binnenland buitenland I Beckxnbauer Cruyff KLOOF TUSSEN BURGERLIJK WETBOEK EN BELASTINGWETGEVING Zakgeld Bij drogist en kruidenier Sterilisatie in Columbia is absurd Ontsnapt naar Hongkong Verdachte van steekpartij meldt zich „Gylda" treft Wladiwostok Lijken uit eerste wereldoorlog bij Reims opgegraven Barysjnikoiv Wiar moeten we met die vrije dag in vredesnaam heen? 1 Vrijdag 12 juli 1974 V Vier jongetjes van vijf, zes jaar kwamen afgelopen zon dagochtend, enkele uren voor de wedstrijd van de waar heid van onze Oranjehelden het grasveld opgestapt on een partijtje te voetballen Voor de bal echter ging rol len moesten natuurlijk eers de rollen worden verdeeld „IVij zijn Nederland en jullii rijn West-Duitslandbeslist) het tweetal aan de ene kan. van de bal. Het tweetal aan de andere kant van de bal was het daar niet mee eens: ,Nee, dat doen we niet. WIJ rijn Nederland en JULLIE zijn West-Duitsland". Terwijl de bal onaangeroerd lag te wachten nam het conflict over de rolverdeling ln he vigheid toe. Na enkele minu ten ontaarde het meningsver schil in een zodanige schreeuw- en scheldpartij dat enkele volwassenen be zorgd of nieuwsgierig nader bij kwamen. Het eind van het liedje was dat een van de jongetjes in opperste ver ontwaarding en getergd uit riep: „Wü WILLEN helemaal niet West-Duitsland zijn" waarna hij de bal oppakte en. samen met zijn vriendje, met opgeheven hoofd fier de grasmat afmarcheerde. Dat was voor de wed strijd. Na de wedstrijd blijkt voor zeer veel Nederlandse jonge tjes de wereld te zijn inge stort. Veel jongetjes hebben gehuild. Met veel jongetjes is dagenlang geen land te be zeilen geweest. Drie jonge tjes posteerden zich woens dagochtend bijna drie dagen na de wedstrijd van de waarheid voor een huis waarin een Westduits gezin, dat op vakantie is tijdelijk verblijft Een van de jongtjes zette de handen aJ» een klankbord aan zijn mond en shreeuwde uit alle macht: „Vieze vuile rot Westduit sers, Johan Kruyff ls lekker toch veel beter dan die stom me Beckenbauer van jul lie". Wanneer het waar is dat de Jeugd in haar doen en laten zich spiegelt aan de houding en het gedrag van volwassenen dan zijn er de afgelopen weken en zeker het jongste weekend onge kende en vaak ongecontro leerde emoties door de voet- balminnende, volwassen Ne derlandse natie gegaan. Een van de bewijzen ls de kap- Der, die we kennen. Hij moest erkennen, en hij was er achteraf zelf een beetje verbaasd over, dat hij zon dagmiddag na afloop van de wedstrijd plotseling echt ziek was. Zo ziek dat Hij zijn bed in moest en maandag ochtend nas weer een beet le hoven Jan was. De natie werd wèl diep geschokt zondagmiddag. Maar gelukkig staat de na tie sindsdien ook weer met beide benen op de grond. (Van een onzer redacteuren) ROOSEND AAL/BREDA Kruistocht voor een ver loren zaak Zo zou men de acties kunnen noemen van een Roosendaalse me vrouw, die, door een fami lie-affaire, heeft ontdekt, dat er een (nog) niet te dichten kloof zit tussen het Burgerlijk Wetboek en de Belastingwetgeving. Die kloof kan er de oorzaak van zijn, dat minderjarigen belasting moeten betalen voor inkomen, dat ze in fei te niet „genoten" hebben. Het geval waarover de Roosendaalse mevrouw E. ons vertelde, betreft haar neef. Ze is al jarenlang voor zijn rechten aan het knokken geweest, maar op dit moment ziet ze er geen heil meer in. Dat ze toch blijft doorgaan komt, omdat ze aan den lijve heeft ondervonden hoeveel onrecht die „kloof" kan ver- 1 6J1111S oorzaken. Niet alleen voor haar neef, maar ook voor ve ie andere minderjarigen. ven. Wanneer minderjarige kinderen inkomsten hebben en dat kan op diverse manieren dan bepaalt ar tikel 361 van het Burgerlijk Wetboek, dat de ouders over die Inkomsten kunnen be schikken. De belastingdienst daarentegen legt zijn aanslag op aan degene op wiens naam de Inkomsten staan. Daarmee ls het probleem ge schapen, want die situatie houdt de mogelijkheid in, dat de ouders van het inko men profiteren en dat het kind vroeger of later voor de lasten komt te zitten. zijn vrouw, die in 1955 her trouwde. De jongen was na het overlijden van zijn vader in een tehuis voor werkende jongeren geplaatst. Hij ont ving een wezenpensioen van f 50,- in de week tot aan het moment waarop hij 21 jaar zou worden. Tot zijn 19,5 jaar is hij in het tehuis gebleven. Zijn ar beidsloon en zijn wezenpen- van mens tot mens Haar liefste wens is, dat de ze zaak ooit nog eens op hoog niveau, in de Tweede Kamer, aan de orde wordt gesteld en dat er daar een oplossing voor gevonden wordt. Maar tot nu toe heeft ze geen successen gehad. Het probleem waar me vrouw E. mee worstelt, is eenvoudig genoeg aan te ge- In het geval dat mevrouw E. voor ogen staat ging het weliswaar niet om kapitale bedragen wat bijvoorbeeld bij een jong popsterretje het geval zou kunnen zijn maar in ieder geval over vol doende geld om van onrecht te kunnen spreken. De vader van de jongeman over wie zij spreekt, is in 1956 overleden. Sinds 1952 leefde hij gescheiden van sioen droeg hij aan het huis af en kreeg zakgeld uitge keerd. Toen hij 18 jaar werd, was hij belastingplichtig, omdat hij naast inkomsten uit arbeid de niet-belaste pensioenuitkering genoot. Het tehuis kortte die belas ting op zijn zakgeld. Toen hij 19,5 jaar was ver liet hij het tehuis en ging bij zijn moeder en haar tweede echtgenoot wonen. Daar bleef hij tot een maand na zijn meerderjarigheid, een perio de van 76 weken. In die tijd heeft hij ruim f 14.000 inge bracht in het gezin, aan ar beidsloon en pensioenuitke ring te zamen. Zijn moeder gaf hem f 15,- zakgeld per week. Na zijn meerderjarigheid ging hij zelfstandig wonen en toen kwam de belasting. Immers, zijn totale inkomen, ook de pensioenuitkering, stond op zijn naam, al had den anderen er voornamelijk de vruchten van geplukt. Een verzoek om kwijt schelding van de opgelegde belasting had slechts succes over het jaar 1970, waarin de jongeman minderjarig was en thuis woonde. Maar over het jaar 1971, waarin hij meerderjarig was geworden, niet. Toen hij weigerde die belasting te betalen is het via beslag op rijn loon inge vorderd. Bij goedwillendheid we derzijds hoeft in dit soort zaken geen enkel probleem te ontstaan. Wanneer degene die tenslotte van het inko men profiteert, ongeacht op wiens naam het staat, bereid is ook de lasten te dragen, dan verloopt alles pijnloos. Maar wanneer die goedwil lendheid eT niet is, dan blijkt er geen enkel rechts middel te zijn dat uitkomst kan bieden. Immers, de be lastinginspecteur beperkt zijn ..blauwe" corresponden tie tot degene op wiens naam de inkomsten staan en ver der zegt hij: wat er met het geld gebeurt ls mijn zaak niet. En de rechter verwijst naar artikel 361 van het Bur gerlijk Wetboek en zegt: daar valt niet aan te tor nen. Uit correspondentie over het onderhavige geval blijkt, dat er via de toeziend voogd duidelijk afspraken gemaakt rijn over de wijze, waarop het Inkomen van de jongen zou word en besteed of ge spaard. Toen achteraf bleek dat daar niet aan voldaan werd, kon zelfs de kinderrechter de zaak niet in goede banen leiden. „Kruistocht voor een ver loren zaak" UJkt in dit geval dus een juiste benaming Tenzij iemand met invloed bereid is de zaak, niet speci aal dit geval maar de zaak in het algemeen, op het goede niveau aan te spannen. En dat heeft mevrouw E., on danks haar vele werk, nog steeds niet kunnen berei ken. Wij kregen een brief van een alleenstaande vrouw uit Etten-Leur, die ogenschijn lijk niets te kort komt, maar zich in werkelijkheid triest en ongelukkig voelt, omdat ze door omstandigheden steeds geïsoleerder in de maatschappij komt te staan. Wij zijn bang dat veel men sen dit gevoel van vervreem ding en vereenzaming zullen herkennen, Het schrijnende is dat de onmiddellijke om geving meestal nauwelijks iets van de problemen van deze mensen vermoedt. Op pervlakkig gezien is er niets aan de hand- Onder de op pervlakte voltrekt zich ech ter een proces van ontredde ring, waar je stil van wordt. We willen de brief van de vro-uw uit Etten-Leur hieron der in zijn geheel afdrukken, omdat hij zo illustratief is voor veel onvermoed leed om ons heen Commentaar is overbodig. De brief spreekt voor zichzelf: „Lang heb ik geaarzeld een brief naar de krapt te schrijven. Eigenlijk wil Ik zo maar eens praten, maar ik heb nou eenmaal niemand waar ik voor dit gesprek naar toe kan gaan. Praten over jezelf kan namelijk ook wel eens heel erg moeilijk zijn, maar laat ik het toch eens proberen. Ik ben niet oud maar be slist ook niet jong meer, ei genlijk heb ik het „beste" deel er al opritten. Al heel jong kreeg tk een ongeluk dat langzaam maar zeker mijjn leven steeds moeilijker zou maken. Ik kom niets tekort; het wordt me door iedereen voorgehouden, dat ik het wel moet geloven, maar is het wel zo? Ik woon ln elk geval goed, grote materiële zorgen ken ik niet, want ik kan er net mee rondkomen ep juist dat net rondkomen dóet het hem, verwacht ik. Vanaf mijn ongeluk kreeg ik een steeds slechter betaalde baan. Men maakte misbruik van me. Ik heb niet veel aan mijn jeugd gehad. Langzaam aan werd ik invalide, eigen lijk was ik dat al lang, maar ik probeerde „bij" te blijven. Ondanks mijn diploma's kon ik niet meer aan de slag komen. In mijn jonge tijd kon men financieel alles met je doen, want er waren geen scho lingsmogelijkheden. Dat wordt tegenwoordig allemaal veel beter opgevangen. Wij wilden destijds ook echt wel aPders maar het geld om te studeren was er in de crisis jaren gewoon niet- Ik vind dat ik daar nu de dupe van geworden ben; daarom kan ik ook niet zo gelukkig rijn, want ik kan niet als gelijke met mijn familie optrekken. Altijd kom ik achteraan, zo wel door mijn handicaps als door de geldzorgen. Zo graag zou ik eens met hen op va kantie willen omdat ik alleen sta; ik hoor er dan eens bij, maar wie bekostigt het? Als ik me niet kan bedruipen heeft men mi) echt niet no- Dan wordt er óók wel eens gezegd: „Nou, kom dan ook maar eens een dag als wij bezoek hebben, je bent er dan ook eens uit", maar tel kens breek je je nek over die reiskosten. Met de fiets kom je niet ver. Ik ben wel blij, dat Ik fietsen kan maar ik kan niet eeuwig dezelfde kringetjes blijven draaien. Ik ben nu gaan inzien, dat ik in etti situatie rit, waar ik niet zo gemakkelijk op eigen kracht uit kan komen. Door gebrek aan meer financiële armslag is er voor mij een toestand geschapen waarin de vereenzaming toeneemt. Het is nu vakantietijd. Ik moet er gewoon niet aan denken. Lachend wordt er tegen mij gezegd: „Jij hebt heel Je leven vakantie!" En toch: ik weet niet wat va kantie is ik weet het echt niet. Heel mijn leven heb ik het gepot niet gekend, waar over ik de mensen hoor pra ten". (ADVERTENTIE) Toegelaten door het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne onder nummer 6247N. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Op slechts 300 meter afstand van een geliefd badstrand bij New York hebben biologen deze week de voor boden aangetroffen van een enorme slibmassa van afvalstoffen die langzaam oprukt naar de New-Yorkse kust. Gevreesd wordt dat rond 1977 miljoenen tonnen van deze zwarte drekmassa over de Atlantische stranden zullen spoelen. De stad New York en andere plaatsen in de staten New York en New Jersey lozen al tientallen jaren grote hoeveelheden af valstoffen op 18 km afstand van de kust in zee. In de loop der jaren hebben deze stoffen zich verdicht tot een vaste substantie. Ondanks de talrijke waarschuwingen gaan de steden gewoon door met hun vuillozingen. Het middelpunt van de afvalkoek is nog wel een kilometer of zes van de kust verwijderd, maar schuift jaarlijks 1,5 a 2,3 km op in de richting van de stranden. Binnen twee a drie jaar zullen de eerste stranden dan ook, mocht het oprukken van de drekmassa in dit tempo doorgaan, met deze vieze substantie bedekt worden. (Van onze redactie buiten land). WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben in één jaar tijd voor een bedrag van 22 miljard guldep aan wapens aan het buitenland verkocht. Buiten dit bedrag is er ook nog voor vier miljard gulden aan wapens aan Israël ter be schikking gesteld tijdens en na de oktober-oorlog. Volgens officiële statistieken van het Amerikaanse ministe rie van defensie hebben de Verenigde Staten daarmee in het op 30 juni verstreken be grotingsjaar hun leveranties in vergelijking met het jaar daarvoor verdubbeld. De posi tie van grootste wapenexpor teur ter wereld is nog meer versterkt. Deskundigen van het Ame rikaanse ministerie van defen sie verwachten dat de wapen handel zich in het lopende j aar nog zal uitbreiden. AKRON. OHIO (AFP) Twee dagbladconcerns in Amerika, Knight Newspapers en Ridder Publications, heb ben hun fusievoornemen be kendgemaakt. De twee concerns bezitten samen 35 kranten. Knight heeft er 16, voornamelijk in het oosten en zuidwesten van de Verenigde Staten. Daaron der zijn de Philadelphia In- guirer met een oplaag van 450.000, de Detroit Free Press met ruim 600.000 en de Miami Herald met 400.000. Ridder heeft 19 bladen van minder grote oplaag die voor namelijk verschijnen dn het middenwesten en op de west kust en in New York (de Joural of Commerce). I?? BOGOTA (AFP) Twee woordvoerders van de Ameri kaanse particuliere organisatie Vrienden der Amerika's heb ben woensdag in Bogota ont kend dat hun organisatie boe renkinderen steriliseert onder het mom van inenting tegen mazelen. De twee woordvoerders, Doug Alexander en Les Ma~ thias, noemden een beschuldi ging van deze aard van de rooms-katholiieke priester Guillermo Manrique, pastoor van het dorp Villeta bij Bogo ta, ..absurd". Ze zeiden dat ze wel degelijk een inentings campagne tegen maizelen voer den. BRUSSEL (ANP) Veer tien Belgische militairen zijn gistermiddag gewond bij een ongeval dat zich voordeed met een militaire vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde omstreeks halftwee nabij Salve, in de buurt van Luik. De vrachtwa gen waarin de militairen za ten, is gekanteld. De verwondingen van de militairen lopen uiteen van licht tot zeer ernstig. Er wer den verscheidene ambulances gebruikt om de militairen over te brengen naar twee Luikse ziekenhuizen, het Bavière-zie- kenhuis en het militaire hospi taal Saint Laurent. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De kroon heeft de besluiten ver nietigd van de gemeenten Öostvoorne en Heenvliet, die een bouwvergunning hadden geweigerd voor het aanleggen van een aardgasleiding van Hoogvliet naar de Maasvlakte op het grondgebied van beide gemeenten. Bovendien heeft de krooi voor wat Öostvoorne betreft de besluiten vernietigd waai bij een bouwvergunning were geweigerd voor de aanleg van een ruwe oliepij pleidimg van Rotterdam naar Vldssingen. Volgens de kroon kunnen di uitbreidingsplannen van beide gemeenten geen reden zijn voor het weigeren van een bouwvergunning voor een bouwwerk, dat geen gebouw is. HONGKONG (AP) Van de vijf Chinezen die kortgele den hadden getracht zwem mend naar Hong Kong te vluchten, is er maar één aan gekomen, aldus deelde de Hongkongse politie gisteren mee. Het is een 22-jarige vrouw, en zij was onderweg «waar gewond door haaien. Haar vier metgezellen wor den vermist en aangenomen wordt dat die door haaien on derweg zijn afgemaakt. Het meisje Tsjan Lai Joe geheten, werd uitgeput aangetroffen door de bemanning van een politievaartuig, die hfaar aan boord nam en naar een zie kenhuis bracht. ROTTERDAM (ANP) Op het hoofdbureau van politie in Rotterdam heeft zich de jon geman gemeld, die ervan wordt verdacht in de nacht van 27 op 28 jnni in het jeugdcentrum „Ruimte" aan de Gaffel-Dwarsstraat in de Maasstad de 19-jarige zeeman A.I. van Loon te hebben dood gestoken. De vermoedelijke dader is de 19-jariige leerling- monteur P.M. die geen vaste woonplaats heeft. MOSKOU (AFP) De wervelstorm „Gylda" heeft grote schade aangericht in het gebied van Wladiwostok, waar 120 plaatsen zijn overstroomd, zo meldde het Russische pers bureau Tass gisteren. Het ge bied was bovendien reeds ge teisterd door zes weken stort regens. De verbindingen in het in het verre oosten gele gen getroffen Sowjet-gebied worden op het ogenblik onder houden door he f schroef vlieg tuigen REIMS (ANP) Een klein detachement Franse en West- duitse militairen is begonnen met het opgraven van lijken van meer dan 400 Duitse in fanteristen die tijdens de Eer ste Wereldoorlog door gifgas waren omgekomen in de tun nels van een fort bij Reims. Het werk wordt verricht door 40 Westduitse en 10 Franse militairen, allen ver bonden aan de genie. De skeletten liggen begra ven in tunnels die zeker 30 meter onder de grond lopen in de heuvel van Cornillet, 20 kilometer van Reims verwij derd. In ecli zomer waarin het al thans niet elke dag regent, loop je als tuinliefhebber heel wat te sjouwen met water. Om te sproeien kun je ook de tuinslang aan de keukenkraan zetten, maar dat is lastig want die kraan is elk moment ook voor andere doeleinden nodig. Emmertjes water halen is ook een heel gedoe. En als je dan nog een tuinvijvertje hebt, dat af en toe bijgevuld moet wor den, kan etli zomeravond of een zonnige zaterdagmiddag een heel waterballet wor den. Een handige watervoorzie ning in de turn is dan een heel gemak. Eeti regenton is eigen- lijk onmisbaar. Zelfs dan is het niet nodig om het water er met emmertjes uit te putten. Er zijn dóódsimpele pomp- hulpstukjes in de handel, een klein plastic apparaatje met aan weerskanten een aanslui ting voor een tuinslang, en in het midden een „doorn" een stalen pen, waarop de boorma chine kan worden aangekop peld. Eén stuk slang gaat in de ton, aan de aïidere kant een wat langer stuk slang, de boormachine laten draaien (de hele boel kan gewoon op de grond blijven liggen) en er komt een forse straal water uit. Een sproeier op het spuit- ekide van de slang, en de techniek doet de rest. Wie een sloot of ander wa terreservoir in de buurt heeft, zit helemaal goed. Aanzuig- slang in de sloot, en water in overvloed, van betere kwaliteit ook nog, dan uit de kraan. Zet op het aanzuigslangetje dat in de sloot hangt wel een zeefje, anders komt er allerlei vuil mee, en misschien zelfs kleine visjes die wreed ver morzeld zouden worden in het pompje. Het bijtanken van de vijver gaat ook hatidig met zo'n pomp, hetzij vanuit de regenton, hetzij vanuit een sloot. En er kan nog veel meer. Bemesten bijvoorbeeld: een grote emmer water, de kunst mest er goed doorheen men gen, e»i dan met behulp van het pompje sproeien. Een vol gelopen kelder leegpompen, olie uit een vat in jerrycans overbrengen, kortom, alles waarbij vloeistof moet worden overgeheveld, gaat met zo'n bescheiden aparaatje. Eén res trictie: geen benzine pompen. Afgezien van het feit dat dit, vanwege de vrijkomende dam pen gevaarlijk is, tast de ben zine ook het inwendige van het pompje aan. Bovendien is de boormachine ili de directe nabijheid, en één vonkje van de collector is voldoende om een explosie teweeg te bren gen. Houd het dus wel veilig. TORONTO (UPI) De Sowjetrussnsche danser Mik hail Barysjrikow die op 30 juni vluchtte van een Bolsjoi- baMetgroep en asiel vroeg in Canada, heeft een gastcontract met het nationale ballet van Canada ondertekend. NS geeft u 35 antwoorden op die vraag. Bijvoorbeeld Brugge, Avifauna, Beekse Bergen of Flevohof. U vindt ze in de bro chure 'NS dagtochten 1974' Uitgekiende programma's voor een dagje uit. Aantrekkelijke prijzen dank zij redukties. De kleurige brochure ligt op 't station voor u klaar. NS dagtochten gaan altijd dooi 1

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11