ndswet: 2S0Bbm 1011DEN SLAG VOOR ITALIAANSE ROVERS Wilde zwijnen vernielen gewas ioldaten krijgen meer geld Minder personeel bij alle krijgsmachtonderdelen PET OP FOOR ORANJE fcUl ikkoord ziekenfondsen-artsen over honoraria Jongeman (22) doodt zijn ex-vriendin Vandaag Bijna 80 mille geroofd tijdens uit Rredaas Amro-filiaal orven maag iarree... PTT WAS TE VOORBARIG «OLKINDEREN PRUIKEN P VEEE MPÏABLETTEN TWEEDE SOUADRON TOCH NAAR GILZE Israël brengt 30 Libanese boten tot zinken a- 'LA /an der straaten lannemingmij bv i u vakantiedagen. Ajftigste Nederlandse vrachtwagen gestolen &c/i oolartsendienst l.-Vlaanderen: OEREN LN ■ELGIË peer boos Uitgedund Luchtmacht [UOiNONTWIKKELING HOGERE AMBTENAREN UITGANGSPUNT Eerdere moordpoging mislukt Weggestuurd Hamer Nederlandse film naar Ts jech isch f estiva l Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx lofdredacteur: L. Leijendekker ■edactie- en administratie-adres: Eieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 Abonnementsprijs 24.70 per kwartaal; 8,05 per maand, esse nummers 45 cent. ■ironummer 1114111 ■nv Uitgeversmaatschappij De Stem B.V, lagerstraat 16, Breda T~- *4© DE ZEEUW DINSDAG 9 JULI 1974 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V 27e jaargang No. 7395 nkomen intvangt u als u geen of te weinig misten hebt. Heeft u helemaal men dan krijgt u de bedragen die illen hiernaast vermeld staan, el wat eigen inkomen dan vult de lat bedrag aan tot dezelfde bedra- irdiensten worden niet helemaal en. Wélke bijverdiensten ziet u iensten uit arbeid eld dat u verdient met een bijbaan derde niet als inkomsten geteld, itengewone kosten die u moet dat geld te kunnen verdienen, oorbeeld crèche-kosten, wordt gehouden. n onvolledig - geen vader of dan wordt de eerste f 20,van week verdient niet afgetrokken. iensten uit kostgangers van wat uw kostgangers u betalen, zien als uw verdiensten. Die en worden gesteld op minimaal :r kostganger per week. Evenals bij ijverdiensten wordt een derde deel, naai f 12,50, niet afgetrokken, of meer kostgangers, dan wordt ïouwd als een pensionbedrijf en ie inkomsten volledig afgetrokken, sten uit onderverhuur e van de overeengekomen huur it afgetrokken. iaal mag u van al uw iiensten niet meer n dan: ir week of f 216,65 per maand voor ledige gezin (inclusief de eerste week van bijverdiensten uit week of f 130,per maand voor i met of zonder kinderen. r week of f 91,per maand voor nstaande en ir week of f 48,75 per maand voor Inwonende. e inkomsten dere inkomsten worden geheel van ing afgetrokken. 'Dus ook uw pér hoogde AOW of andere sociale eld van inwonende en anderen die zelf verdienen, kunt u lijk kostgeld verwachten. Daarin zit bijdrage in de vaste gezinslasten. ind stelt daar een zekere aftrek r. Die is f 7,90 per week of f 34,20 id voor meerderjarige en f 5,25 of maand voor minderjarige vermogen riet al uw spaargeld aan te spreken ior bijstand in aanmerking komt. laten eigen vermogen is vanaf voor gezinnen (was f 6.000, voor alleenstaanden (was f 3.600, voor echtparen in bejaarden- of inrichtingen voor alleenstaanden in bejaarden- of inrichtingen. intal kinderen heeft geen invloed de hoogte van het vrijgelaten Iragen zullen regelmatig worden t aan de prijsstijging. te van dit vermogen is ook vrij. angsregeling it alle gemeenten tot nu toe gelijke dden, kan het zijn dat uw uitkering dan de landelijke regeling, wordt rekening gehouden. U krijgt eigen inkomsten zijn gestegen - eval per 1 juli de gewone half verhoging (ongeveer 10%). Daarna :hter enige tijd wat minder snel otdat uw uitkering gelijk is aan het eel Nederland. Dat zal in het niet langer dan twee jaar duren. hansweert telefoon 01130- 1820 IWERKEN italen damwand met of zonder verken en steigers staalkonstrukties t zo vaak. Vooral op vakantie, f-, drink- en eetgewoonten. En overkomt het u. Bedorven maag- en nare maag- en darmstoornis 'n greep. Neem dan Entosorbine; ename tabletten. Met 6 snelwer- ielen. Brengt uw maag tot rust. e ingewanden. Stopt diarree, ie neemt prettig in en helpt mag in geen reisapotheek ont breken. Neem zo'n buisje mee. (Van onze redactie bin nenland) PEN HAAG-MILAAN Maandag is van een douane- fcmplacement in het Italiaan- Concorrezzo bij Milaan Nederlandse vrachtwa gen gestolen. Dit heeft een woordvoerder van NOB- wegtransport meegedeeld. Het is de 50-ste Nederlandse vrachtwagen, die sinds begin 1973 in Italië is gestolen. De maandag gestolen vrachtwa gen is eigendom van de fa. De Jong Eurotransport uit Emmen. De waarde van de wagen is f 90.000,-, die van de lading, textiel dat be stemd was voor Nederland, bedraagt tussen de een en anderhalve ton. (Zie ook pag. 8) ARNHEM (ANP) Landbouwers op en langs de Veluwe zeg gen de laatste tijd veel last te hebben van het wild. Vooral wilde zwjjnen bezoeken in grote aantallen de akkers en hebben net zodat een effectieve bestrijding moeilijk is. Ook dassen blijken vooral gemunt op de maïs. De dieren komen vooral 's nachts, grote maisliefhebbers. Op enkele delen van de Veluwe heerst bovendien een konijnenplaag. Vooral rond Rheden richten deze knaagdieren grote verwoestingen aan op het pas gezaaide akker land, aldus een woordvoerder van Faunabeheer Gelderland. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De PT 1 moet 100.000 postzegels met de opdruk „Nederland We reldkampioen" vernietigen Om de postzegel het be kende ontwerp van een bal op een grasmat, maar voor zien van een speciale druk zo snel mogelijk op de markt te krijgen, was de PTT ei maar van uitgegaan dat Nederland de finale te gen West-Duitsland zou win nen en reeds 100.000 zegels bedrukt. Er zouden 7,5 mil joen zegels van de opdruk worden voorzien. De PTT zal de 100.000 zegels vernietigen, aldus een voorlichtingsfuncti- MEK MAANDEN KORTER DLENEN (Yau onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Diensttijdverkorting met 4 maanden (behalve voor de Ko- fciiklijke Marechaussee), optrekken van de wedden van liet dienstplichtig per- Diieel en een inkrimping van de totale personeelssterkte bij alle krijgsmacht- nderdelen met 20% in de komende vier jaren. Dat zijn de belangrijkste maatregelen die het kabinet aankondigt in de gisteren verschenen defensienota: „Om de veiligheid van het bestaan". (Van onze correspondent) lERNEUZEN „De licha b'ijke gezondheidstoestand fcn de onderzochte kinderen ek over het algemeen he iligend te zijn. Ten aanzien de geestelijke gezondheids es-, dienen een paar ^(tekeningen gemaakt te rden Zo lijkt het gebruik kalmeringsmiddelen en aptabletten door leerlingen, bk die van kleuter- en lagere Jhuien, een duidelijke toena- |r te tonen" Dit vermeldt het ■slag over 1973 van de Jioolartsendienst Zeeuwsch- deren. [De schoolarts in rayon Oost, prouw T. I Kastelein - De bg. klaagt in liaan' overzicht tr het aantal leerlingen (35 centl met een verminderde ichtsseherpte. Ook dokter E. van den Ende - Huygens in haar verslag: „Ook dit viel weer op, dat er veel Jrlin-gen waren met vermin- le gezichtssctherpte. En al Jt dit niet dioor de school- voor het westen, dokter II-Magendans, woordelijk ^wmeld, uit de cijfers van P" overzicht blijkt in zijn het aantal leerlingen pt ooggebreken niet ge- (Vervoig op pagina 2) BRUSSEL (ANP) De pdsra-au van de machtige Igische boerenbond heeft fandag geëist dat de Europe- Commissie, het „dagelijks stuur" van de EG, onmid- ffhjk maatregelen neemt om binnenlandse mar kit te be- ïrmen. De boerenbond zegt pk neerd te zijn door de istrofale ineenstorting' pft de Europese en Belgische ducentenprijzen voor vlees en door de „noodtoe- die is ontstaan in de louderij en in de dierlijke delingssector. Daarnaast zal de structuur van het eerste legerkorps wor den gewijzigd, waarbij in principe de vijfde mobilisabe le divisie in de huidige vorm wordt opgeheven. Er voor in de plaats komen drie moderne en vrijwel geheel gemechani seerde brigades. Inkrimping van de parate sterkte van de landmacht zal elk jaar op nieuw worden bekeken tegen de achtergrond van de inter nationale ontwikkeling (lees de resultaten van de ontwape- ningsbesprekitigcn tussen Oost en West)- Zo nodig zullen aanvullende begrotingen wor den ingediend als blijkt dat de parate sterkte nog niet omlaag kan als gevolg van het uitblij ven van resultaat van het troepenreductiegesprek (MBFR) Nederland heeft zich zoals bekend onder de druk van de NAVO-kritiek op het stand punt gesteld dat niet tot een zijdige vermindering var, de parate troepen zal worden overgegaan. Dit is in feite ook het motief voor de handhaving van een ge moderniseerde, zij het sterk uit gedunde, vijfde divisie. Overi gens wijken de definitieve plannen niet vee] af van de oorspronkelijke bij de NAVO aangemelde voornemens. Voor de landmacht (het eer ste legerkorps) betekent dit onder meer het handhaven van 10 gevecfa'tsbri-gades ech- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het tweede squadron jachtbommenwerpers wordt van Welschap overge bracht naar de vliegbasis Gil- ze-Rijen. In de Defensienota wordt meegedeeld dat er geen andere oplossing mogelijk is. Er is onderzocht of overplaat sing naar het vliegveld Twen te mogelijk was, doch daar was te weinig plaats. Als pleister op de wonde stelt staatssecretaris Sterner- dink een viertal maatregelen in uitzicht om de ook door hem erkende hinder voor de omgeving te beperken. In de eerste plaats zullen de oefenviuchten voor een diee) van Welschap uit blijven plaats vinden. Vervolgens zullen de start- en landingsbanen ver legd worden. Ten derde kan het squadron in omvang wor den verminderd en tenslotte zullen specifieke maatregelen kunnen worden getroffen om de geluidshinder te bestrij den. i ter elk met 3 in plaats van 4 bataljons. Het op die manier 1 vrijkomende materieel kan' worden gebruikt voor de ge deeltelij ke mechanisatie van de mobilisabele eenheden in de huidige vijfde divisie. Twee batterijen Honest John artillerie zullen worden opge heven. In principe zal deze taak door Duitsland worden overgenomen in ruil waarvoor Nederland een vervangende taak zal krijgen. Het bedrag van 80 miljoen gulden voor de vervanging van Honest, John door Lance-raketten, blijft in principe gereserveerd voor die nieuwe taak. Nederland zal wat de lucht macht betreft de Starfaghter pas na 1983 gaan vervangen. Uit de raketgoruïis iu Duits land worden vijf squadrons HAWK-raketten teruggehaald om te dienen als verdediging van de belangrijkste militaire vliegvelden. De defensienota vermeldt niet welke vliegvel den dit zijn maai zoals wij midden vorige maand al be richtten komen deze raketten te staan op Gilze-Rijên, Vol- kel, Soesterberg, Leeuwarden en Twente. Voorts zullen vier NIKE-squadrons in het andere raketafweersysteem voor hoogvliegende vliegtuigen, dat ook in Duitsland staat opge steld, worden ontmanteld. Bij de marine voorzien de plannen in een tienjaren marineplan, waarbij de verouderde vloot wordt uitgebouwd tot NAVO- sterkte. Over 3 jaar zal in dit kader de kruiser de Zeven Provinciën uit de vaart wor den genomen. Uitgangspunt van het kabinet is dat kwali teit voorrang moet hebben bo ven kwantiteit. „Te lang zijn de Investeringen achtergebleven, bij de uit de pan vliegende exploitatiekosten", aldus mi nister Vredeling in zijn nota. „De investeringen moeten in de komende tien jaar belang rijk worden opgevoerd, bij de landmacht tot 24 procent van de totale kosten. Thans is de investeringsquote lager dan 20 procent. Ook bij marine en luchtmacht moet de investe- ringssquote belangrijk worden opgevijzeld". DE Griekse premier Andirout- sopoulos heeft maandag offi cieel het aftreden van de mi nister van buitenlandse zaken Spyridon Tetenes bekendge maakt. Volgens de officiële verklaring heeft hij om ge zondheidsredenen ontslag ge nomen. Diplomatieke kringen in de Griekse hoofdstad meen den dat hij zich niet kon vere nigen met het beleid dat de Griekse regering voerde ten aanzien van Cyprus. BEIROET Een Israëlisch marineschip heeft maandaga vond de Libanese kustplaats Sarafand beschoten, zo heb ben journalisten uit Zuid- Libanon gemeld. Sarafand ligt 17 km ten zuiden van Sidon. don. Volgens een bekendmaking van het Israëlische opperbèvel hebben de Israëlische strijd krachten 30 boten tof zinken gebracht. Volgens de leger- woordvoerder hebben de Is raëliërs geen verliezen gele den. Inwoners van de Linanese havenstad Tyre, 29 km van de Israëlische grens, hebben mee gedeeld dat daar vijf of zes vissersboten door de Israëliërs tot zinken zijn gebracht. Vol gens Israël was de actie be doeld ter voorkoming van Arabische guerrilla-acties te gen Israël. (Van onze redactie binnenland) 'TRECHt Na een half lr onderhandelen tussen de fkcnfondsen enerzijds en de 'isartsen, specialisten en tand ien anderzijds, is in prin- Pe overeenstemming bereikt or de verhoging van de ho- 'raria en de kostenvergoe- t in 1974, Afgesproken is de aanpassingen dit jaar K van de salarissen van en- categorieën hogere amb- S K'o'zu"en volgen. Dit on- l^rnandel.ngsresultaat zal aan leden van de betrokken organisaties en de zieken fondsraad ter goedkeuring worden voorgelegd. Het moet nog worden „vertaald" in per centages per 1 juli 1974. Tot dusver werd (behalve voor de huisartsen) globaal de loonontwikkeling in het parti culiere bedrijfsleven gevolgd. Omdat de loonindex evenwel Is gebaseerd op de lonen van de „gemiddelde" werknemer, zou toepassing van dit systeem in 1974 in strijd zijn met de nagestreefde matiging van de hogere mkomens ook in de vrije beroepen een mati ging, waarvoor de zieken fondsraad zich al in 1973 heeft uitgesproken. Voor het kosten- deel van de ziekenfondsver goeding wilen de fondsen zich houden aan de prijzenbeschik- king goederen en diensten 1974. Een extra probleem tijdens de onderhandelingen was, dal tot nu toe prognoses van de loonontwikkeling in het ko mende jaar werden gemaakt, waarvan een deel ai per 1 januari in de honoraria werd verwerkt. De medewerkersor ganisaties vroegen een com pensatie voor het „gaf dat er zou vallen door de overscha keling van voor- op na-in- dexering. Deze eis hebben zij tenslotte losgelaten. Ais het tussen de onderhan delaars bereikte akkoord wordt goedgekeurd, krijgen de artsen met terugwerkende kracht tot 1 januari procentu eel evenveel als vergelijkbare groepen ambtenaren dit jaar aan salarisverhoging hebben ontvanger. Ook in de tweede helft van dit jaar zullen ver hogingen van de ambtenaren salarissen in de honoraria worden gevolgd. (Van een onzer verslaggevers) BOXTEL Nauwelijks twaalf uur nadat de Boxtcise politie de tweeëntwintigjarige A. van D. had onderhouden over zijn voort durende bedreigingen aan het adres van zijn ex-vriendin Jeanne van Vugts (18) heeft de jongeman haar gistermorgen met twaalf messteken vermoord. Gebleken is dat een moordpoging op zon dagavond is mislukt. De vermoedelijke dader is nog voortvluchtig. Wel aangehouden en inge sloten is een vriend van Van D.. Deze meldde zich gisteren bij het Boxteise politiebureau met de mededeling dal hij mogelijk inlichtingen zou kun nen verschaffen. Toen de poli tie ontdekte dat de vriend kennelijk op de hoogte was van wat er maandagmorgen zou gaan gebeuren werd hij ingesloten. Hij is niet bij de moord zelf betrokken ge weest. Al sinds enige maanden deed Vain D. pogingen om zijn verbroken liefdesverhouding met Jeanne van Vuigts weer op gang te brengen- rraaair het meisje wilde er niets meer vain weten. Sindsdien zou zij door de verdachte zijn lastig gevallen en bedreigd. half over de stoep recht op het slachtoffer in. Na-diat het meis je met ha-ar bromfiets was ge vallen, stapte hij uit zijn auto, sloeg ha-ar met een rubber ha mer en stak h-aar toen naar bij sectie door de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust bleek met een mes overal waar hii-j haar raken kon. Daarna vluchtte de dader i-n zijn auto. Enige minuten la-ter is het miei-sje aan h-aar ver wondingen overleden. Het Nederlands elftal heeft gisteren een triomftocht door Nederland gehouden^ eenwe reldkampioen waardig. In Am sterdamDen Haag en Rotter dam waren duizenden en nog eens duizenden mensen op de heen om de tweede prijswin naars ie huldigen. Het offici ële gedeelte van de huldiging had plaats inhoe kan het anders Den Haag. Aller eerst was er een ontvangst door koningin Juliana in de tuin van Huis Ten Boschdie gevolgd werd door een tweede tuinfeest, ditmaal in het Cats- huis, waar de vrijwel volledi ge ministerraad het gezelschap ontving. In die tuin werd on der leiding van Theo de Jong een polonaise gehouden, tij dens welke, premier Den Uyl van mevrouw Michels (links) een pet op het hoofd kreeg gedrukt. Een pet overigens, die hij eerder met nadruk had afgenomen voor ae prestaties van Oranje in Duitsland. Hij deed dat in de vorm van het uitreiken van de versierselen behorende bij het ridderschap in de O^de van Oravje-Nassau aan Rinus Michelsdr. Fadr- none, ihasscnr Pierre van den Akker en Johan Cruyff, in wiens persoon d,e gehele ploeg werd geëerd (zie verder onze sportpagina's Gistermorgen omstreeks kw-a-rt over acht heeft Van D. hij is door verschillende getuigen gezien met zijn groene Morris 1000 het slacht offer staan opwachten op de Eimdhovesnseweg onder Best. Direct toen hij Jeanne zag, die op haar brommer naar ha-ar werk reed, reed de verdachte Uit een voorlopig verhoor van de vriend van de verdach te, die even-als de vermoedelij ke dader uit Boxtel komt, is komen vast te staain dat het tweetal het meisje al zondaga vond had willen vermoorden. Dat is om nog onduidelijke redenen mislukt. Vlak na deze po-gin-g is de vermoedelijke dad-er door de politie aange houden in varband met een vermeende dronkenschap. Op het politiebureau is toen niets gebleken van de moordplan nen, aldus de politie. Wel is de verdachte onderhouden over zijn bedreigingen aan het adres van Jeanne van Vugts. M-aa-r hij werd weggestuurd. (Van onze - redactie binnenland) DEN HAAG De Neder- andse film „Help de dokter /erzuipt" is officieel uitgeno digd deel te nemen in de com petitie van het filmfestival te Karlo-vy Vary (Tsjecho-Slowa- kij-e). Het is voor het eerst sinds jaren, d-at een Neder landse speelfilm werd uitgeno digd voor dit festival, dat wel wordt gezien als het belang rijkste filmevenement in Oost-Europa, Na zonnige perioden toenemende bewolking en wat regen. Maximum temperaturen: 19-24 graden. ZEELAND STAD EN STREEK Gunstiger arbeidsmarkt voor Zeeuwse metaal. Pagina 3 FINANCIëN EN ECONOMIE Japanners verstevigen hun greep op Indonesië. Pagina b BINNEN- EN BUITENLAND Werkloosheid opnieuw gestegen. Pagina 7 SPORT Zoetemelk: „M'n beste kans voorbij". Pagina 9 Westduitsers pochen niet op hun succes. Pagina 10 RADIO EN TELEVISIE Toekomst Franse omroep hangt aan zijden draad. Pagina II (Van een onzer verslaggevers) BREDA Terwijl zowat heel Nederland zich het voor bije weekeinde concentreerde op het voetbalgebeuren m München hebben enkele inbre kers in alle rust de nachtkluis van het Amro-filiaal in de Wilhelminastraat in Breda opengebroken om er met 78.977^ gulden vandoor te gaan. De inbraak is gisterochtend om halfacht ontdekt, toen deze bank deK vanpersonel personeel van deze bank de cassettes, die klanten daar sinds vrijdagnacht van buiten in hebben gedeponeerd, uit de kluis wilde halen. De Bredase politie is gisteren de hele dag öruk met de zaak in de weer geweest. Meegedeeld werd, dat men nie-t alle feiten kon vrijgeven, omdat dit het on derzoek nadelig zou kunnen beïnvloeden. Bij de Amro was men in het geheel niet bereid iets over de Inbraak mee te delen. „Het is niet zo maar een huis-tuin-en-keuken-over- valletje. Door ook maar iets los te laten kunnen we de tegen partij in de kaart spelen", al dus een veiligheidsfunctionaris van Amro, toen wij telefonisch In contact probeerden te ko men met filiaalchef Van de Berg.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1