blessures" FRITS KESSEL sport Zes eisen Zaterdag 6 ju-li 1974 KOK POST GEEN KWALITEIT l/MM 74 NIET alleen de spelers ei de technische staf vat Oranje hebben voor de su», cessen in West-Duitslanc gezorgd. Rond het Neder, lands elftal dwaalde ooi nog een aantal anoniemen die echter hard nodig wa. ren om de zaken goed te la. ten vèrlopen. Onze sportre. dacteur HEIN GROOTHUIS I reisde deze week naar heil Oranje-trainingskamp it j Hiltrup om met enkelen vat. hen te praten. Het resultaat vindt u op deze pagina. Oranje-kok Henk Post, die in Hiltrup erg veel „blik" in zijn eten heeft moeten doen. (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Kok Henk Post (39), al zeven jaar in vaste dienst van de KNVB op het sportcentrum in Zeist, vindt het werken in de Duitse keuken wat on dankbaar. „Dat komt", zegt hjj in een vrjj ogenblik in het Waldhotel in Hiltrup, „doordat ze hier geen kwa liteitsspullen hebben. Neem het vlees. Het is wel goed. Maar net is geen Hollandse kwaliteit. Er zit geen sap in. Het is ge woon niet vers. Alles komt hier vacuüm verpakt aan. Verder zjjn de groenten hier zeer beperkt. Naast de sla is alleen de bloem kool vers. Het is daarom een beetje aanrommelen. Je moet er als groente bij na steeds wel blikspul bij nemen. Let wel: ik wil dit hotel niet afkraken. Het is een gewoonte in Duitsland. Maar het valt je wel tegen als je de Hollandse keuken gewend bent". Henk Post. die al van zijn dertiende jaar af in het vak zit en die op het KNVB- sport centrum dikwijls in zijn eentje een diner voor tegen de honderd personen bereid, heeft voorgesteld om verse etenswaren uit Nederland over te laten komen. Zo stuitte het hem tegen de borst de in zijn ogen infe rieure spullen klaar te ma ken. „Maar dat wilden ze om de een of andere reden niet", aldus Post, die bij het ver trek uit Nederland wel het een en ander meenam. Dat beperkte zich evenwel tot broodbeleg. „Ik heb wat pin dakaas en hagelslag meege nomen. Want dat kennen ze hier niet". Henk Post heeft zich geen moment verveeld in de paar weken bij het Nederlands elftal. „Ik heb het er niet zo geweldig druk mee gehad. Van het hotel zorgden ze bij voorbeeld voor het ontbijt. Ik stond dan wel in de keu ken te kijken. Maar ik hoef de mijn handen niet uit te steken. Met zo'n broodmaal tijd kan toch praktisch niets gebeuren. Als ik overdag eens niets te doen had, hielp ik de andere koks ze heb ben er 30 wat. Ik sprong bij als het druk was Bij het bereiden van de war me maaltijden, die hij sa menstelde ln overleg met dokter Kessel, riep Henk Post steeds de verbazing op van zijn Duitse collega's. „Ze vonden het zo gek dat ik het vlees in boter braadde. Ze gooiden alles in de olie. Maar als ik dat had gedaan, waren de spelers binnen een paar dagen leeggelopen". Maar Henk Post merkte naar zijn mening ook een gekke ge woonte van de Duitsers op. Post: „Zij trekken 300 liter bouillon van een paar kilo vlees. Die bouillon gebruiken ze dan voor de verschillende soepen, maar het vlees gooi en ze weg. Daarom moest ik ook steeds zelf soep maken, want zoiets als gehaktballet jes kennen ze ook niet. Als ik soep zonder vlees had la ten opdienen, had ik bonje met de jongens gekregen". Post maakte alleen het war me eten niet klaar als er na de wedstr.jd gedineerd werd. „Ik ging mee naar alle wed strijden. Als er na de wed strijd echter gegeten werd, gaf ik het menu op en ver zorgde het hotel het. Na de wedstrijd kan er niet veel gebeuren. Maar vóór een wedstrijd zou ik dat niet uit handen hebben durven ge ven. Want sportmaaltijden moet ik zelf doen", aldus Henk Post, die erg terugver langt naar de Hollandse kost. „Ik zal blij ziin als ik weer eens lekker bij mijn vrouw kan eten. En dan hoef ik er zelf niets aan te doen. Want miin vrouw kookt thuis al tijd" Dokter Erits Kessel, die in feite niet veel te doen kreeg in Hiltrup, omdat et weinig ernstige blessures voor kwamen. HENNY WARMENHOVEN REGEERT IN GEWELF (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Henny War- menhoven, de salespromo- tor van Borsumy Sport b. v, uit Etten-Leur, die op verzoek van zijn directeur het Nederlands elftal be geleidt, heeft het nut van zijn aanwezigheid bij Oranje al verschillende malen aangetoond. De 40- jarige in Prinsenbeek wo nende Warmenhoven, die verantwoordelijk is voor alles wat de spelers dra gen en die regeert in een keldergewelf, dat zo goed en zo kwaad als dat ging als magazijn werd inge richt, heeft voor elk pro bleem een oplossing bij de hand. Bijvoorbeeld bij' de geiêgeri- heid dat de voorraad -Oranje shirtjes uitgeput dreigde te raken. Hennie Wantlenho- ven: „We hadden een royaal aantal shirtjes meegenomen die met nummer 14 het meest, omdat Johan nogal wat verplichtingen heeft en we hadden al een risico ingebouwd. Zo hadden we bijvoorbeeld rekening gehou den met het ffeit dat de spe lers de shirtjes na de wed strijd meestal ruilen. Maér doordat Nederland' zo ver- kwam, het steeds in de oran je shirts .mocht spelen en er een aantal shirts gepiept wa ren, dreigde er vorige week een tekort te komen van en kele nummers. Toen is er speciaal iemand' van Borsu my naar Zuid-Frankrijk ge reden om de daar gefabri ceerde shirtjes op te halen. Bij expresse-vervoer per trein had het altijd noig vier tot tien dagen geduurd. Bij Traimex in Spran-g-Capelle hebben ze daarna een nacht overgewerkt om de leeuwen en de nummers er op te maken, want het moest ook nog drogen. En zondag bracht iemand van ons de shirtjes per auto naar Gel- senkirchen, waar ze mooior tijd -voor de wedstrijd waren Michels was er bijzonder te- r is ta—«WfMijM Henny Warmenhoven, de man die Michels de kreet ontlokte: „Ik verbaas me er over, dat het wc-papier niet van Adidas is...." .yreden over» Maar dat is ui teraard niet. alleen mijn ver dienste. Het is een kwestie van teamwork. En -wij heb ben een erg goed op elkaar ngespeeld team", lenny Warmenhoven, die al 14 jaar met. de topsporters van alle grote nationale sportbonden optrekt, heeft meer dingen ma laten komen: onder andere zwembroeken, badslippers, tralningshirtjes en vishengels. Vishengels waren naar men aannam in voldoende mate meegevoerd, maar het leek dat de voor raad niet voldoende was- Voornamelijk doordat er niet al teveel vertier was in het Waldhotel. En als „kostbare" dingen weg zijn, dan zorgde de Prinsenbekenaar onmid- delijk voor vervanging. „Zo was na een wedstrijd het blauwe broekje van Jan Jongbloed kwijtgeraakt. Hij was daar ontzettend aan ge hecht. Ik heb daarom meteen een ander laten komen. En voor Van Hanegem had ik dezelfde dag nog een paar nieuwe schoenen, nadat die van hem door een fan uit zijn tas Waren gestolen. Ze pikken hier bij het leven. Als je je tas neerzet en je draait je even om, dan is hij het volgend ogenblik ver dwenen". Maar er zijn niet alleen men sen die erop uit zijn om gratis aan door Oranje-spelers ge dragen kleding te komen. Henny Warmenhoven: „De mensen willen er een vermo gen voor geven. Het is onge lofelijk. Ik ben ik weet niet hoe vaak aangeklampt door mensen, die me geld voor kledingstukken wilden ge ven. En uit Nederland heb ben veel mensen ervoor op gebeld of een brief geschre ven". Hoewel de schoenen uiter aard het meest te lijden heb ben in zo'n werelkampioen- schap, gaan die het langst mee. Maar dat komt door een soort bijgeloof. Henny War menhoven: „De spelers zijn enorm zuinig op hun schoe nen. Ze willen allemaal spe len op de schoenen, waarop ze de eerste wedstrijd ook gespeeld hebben". En hij wijst op een paar schoenen, die bijna tot op de draad versleten zijn (op de punten vertoont het leer het begin van een gapend gat), „die zijn van WLm van Ha negem. Hij wil voor geen geld van de wereld een an der paar aan. Hij zei tegen mij: er zit een ingebouwd effect in- Die gozer heeft uit drukkingen, waar je je dood om lacht". Henny Warmenhoven zit ui teraard niet alleen in Duits land om het de spelers naar hun zin te maken. Het gaat natuurlijk in de eerste plaats om de promoting van Borsu my en het merk Adidas, dat alle zestien landen voor de eindronde „aankleedde". Zo wel Borsumy als Adidas kan nu reeds zeggen dat zij wel heeft gevaren bij het wereld kampioenschap. Henny Warmenhoven: „Bij Borsumy is geen Oranje-sihirt meer te krijgen. Zoveel vraag is ernaar. De kinderen willen nu zelfs al met een oranje-shirt inplaats van een pyama naar bed. En de drie strepen van Adidas zijn er ook meer ingekomen. Adidas heeft all-es zo goed geregeld dat Michels opmerkte dat het hem verbaasde dat het wc- papier nog niet van Adidas was". (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Volgens dok ter Frits Kessel (36), het hoofd van het medische team van Oranje, wordt het Nederlands elftal door opvallend weinig ernstige blessures getroffen. „Het is belachelijk weinig", al dus dokter Kessel. „De praktijk is meestal bij een dergelijk zwaar toernooi als het wereldkampioen schap toch is, dat er een tot anderhalve speler per wedstrijd afvalt. En nu hebben we niet één speler met een ernstige blessure". Dokter Kessel wil het feit dat Nederland tot nu toe bespaard is gebleven van verwondingen die niet in korte tijd herstellen bepaald niet alleen toeschrijven aan geluk. „He-t is niet helemaal een dat ik in juli bij hem zou beginnen. In de loop van het jaar -■» daarna de beslis-l sing genomen dat ik het he-H lemaal van hem zou overne men". i Spitjt Heeft dokter Kessel Ij nooit van die stap gehad „Het is een afwisselende,: plezierig gevulde baan. Het i is alleen een beetje gekke benadering. -Je moet be-L houdens blessures uitgaand van het gezonde. En die ge- j zonde toestand moet je zienU te handhaven of Zo mogelijk I te verbeteren. Dat ligt bijl een huisarts hèel anders,! Maar ook een huisarts komtl niét met alles uit de oplei-1 ding in aanraking". Een ander groot verschil tus-J sen zijn werk en de praktijk van een huisarts is volgens h Kessel ook mentaliteitsver- schil tussen zijn spelers en- de normale burger-patiënten, p „In de normale maatschappij wordt nogal veel gesimu leerd. Dat merk je aan de volle wachtkamers op maan- toeval. Op elk niveau heb je pieken in het ontstaan van blessures: kort voor de pauze en de laatste twintig minu ten. Die blessures komen dan meestal voort uit vermoeid heid. Wij hebben daar nu geen last v-an door de uitste kende wedstrijdconditie, die is opgebowd uit de conditie van de spelers aan het slot van de competitie, de condi tietraining van Michels en de reeks wedstrijden voor het wereldkampioenschap be gon". Frits Kessel, die 3 juli pre cies zes jaar in dienst van de KNVB was, wilde voor hij de sportgeneeskunde indook aanvankelijk huisarts worden en nog latei gynaecoloog. „Verloskunde bleek echter te zwaar voor mij te zijn om 24 uur per dag te doen. Daar zou bij mij niets van terecht gekomen zijn. Op een gege ven ogenblik belde ik eens met dokter Mosterd, mijn voorganger bij de KNVB Hij z»u dat jaar naar de Olympische Spelen in Mexi co gaan en wij kwamen na twee, drie gesprekken over dag. In de sport is het juist I het omgekeerde. Klachten I worden nogal eens wegge drukt. Behalve bij speler: I van d-e ploeg die verliest Die barsten van de klachten Spelers van de winnende ploeg willen echter nog we, een onbekommerd met een forse blessure de kleedkame: uitstappen". Te lang doorlopen met bles sures komt volgens Kessel bij d-e topspelers evenwel niet voor. „Op het niveau van de spelers van het Ne derlands elftal gebeurt het niet. Maar in het lager voet bal in Nederland, ook in het II betaalde voetbal, is het sche ring en inslag. En bij die clubs worden de spelers na II een blessure ook vaak niet goed aangepakt. Na vijf, ze: weken rust krijgen ze vaak meteen dezelfde training al' de anderen er dan is het na vijf minuten weer mis. Zul ke zaken veroorzaken eer oechseizoen Een wtiórd da' rivenüjk niet bestaat, war' het is geivoon een slech" opvang tussen de huisart' -roeriaiiist en de club" Het m»ken vat liger auto'» »ou een» toe kunne: het aantal verk lukken steeds g Er zou meer aa meer onderzoel steed aan de m faktor, de besti wiens fouten d< rijkste oorzaak Ter gelegenhei onlangs in Engela zonderheden vrijg de BRV Basic I tie van deze vei veiligheidseisen moeten voldoen auto tenminste comfort, ruimte i hedendaagse wag In dit opzicht wijkt van Renault af van ligheidsauto's van lende andere concer men ESV d.i. Exp» Safety Vehicles bouwt de veiligheidseisen staan en waarbij wor gaan van de gedacht» stuurder en passagier sies zullen moeten d Voordat Renault de de tekentafel zette h eerst 2000 verkeersoi nauwlettend geanaly dat leidde tot een d onderzoek naar de komst tussen meting proefpoppen en de w heid. Een intensief b nisch onderzoek, dat op de praktij kervarii de ongevals-analyse aan dat in volgo kwetsbaarheid bij o de borstkas voorop volgd door het bekki hoofd. Ook werd o hoe bepaalde materi name constructie-det gedragen bij snel vorming en wat de zijn van ongelijkv van de bij een botsir ken voertuigen. 5 wordt ook de rela ganger-auto onderzi dat een zeer groot a den en ernstig gewo gangers zijn die m dende auto in aanr; men. Uiteindelijk kwam R de constructie van denklasser met de door JAN ED OUD-WERELDKA GRIJPT Het is oud-wereld slotte toch nog geit Gantwarg in de laa Europese titel, die niet verdedigde, te Bij het ingaan v Andreiko één punt men aannam de zeg geven. Doch in de ondanks veel voord» niet winnen en ook Nevio Zorn bracht remise. Andreiko w van 22 punten uit 1 mise toe aan Gant Gantwarg met 21 pv Frank Drost met li ma met 15 punten ten zien uit partijei pioen Andris Andre De Fransman An' op de 20e zet 5—10? Natuurlijk maak partij door 27 (27x47) 38—32 geeft het op. Tegen Marcel met zwart spelend mag.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 16