HELMUT SCHÖN MIST INEENS ZELFVERTROUWEN visor Hchels: advies man: lMichels DOEL EENHEID HUMOR 0 5> an stem sport m HDFt 5 <8£Eft° 3- ERZORGENDEN t bezit zijn van het O.V.B.- of mderwijs met diploma, kunnen de twee-jarige opleiding voor ■mber a.s. begint. isten reeds een salaris volgens (bij een toeslag voor onregel- igemoetkoming gegeven voor igen tenminste het eerste jaar luis hebben wij daartoe modern figde accommodatie. sn verzoeken om inlichtingen lingewacht door onze verpleeg- st en dynamisch bureau. Wij i snel werk te leveren via uit roeken wij ter versterking van in Nederland en België: s/constructeurs anstructeurs/ constructeurs constructeurs aars aar/constructeurs e te kunnen functioneren, ver emde functies een M.T.S.- of ge tekenkamerervaring. eigen tekenkamers en/of bij een zeer aantrekkelijke woon- aangevuld met aantrekkelijke ogelijkheden tot toetreden in en dertiende maand en een neelszaken. Postbus 55, Ter- DROOMFIMALE IS WERKELIJKHEID jmmmmmmmÊmÊÊmm Oranjes supervisor :.s Michels tijdens een van de vele persbijeenkomsten in Hiltrup. De journalisten hangen aan zijn lip om de geheimen van het Nederlands elftal te vernemen, maar Michels houdt meestal zijn mond stijf dicht. HET GEHEIM VAN MICHELS IS ZIJN VAKMANSCHAP... (Van onze speciale verslaggever) MiiNCHEN De droom- finale is werkelijkheid ge- I worden. Nederland moet I morgen met West-Duitsland I in het Olympisch Stadion in München uitmaken wie zich het beste voetballand ter (wereld mag noemen. Voor de wereld is het geen ver rassing dat zij de finale heb- j ben bereikt. Vanuit een vol- strekt superioriteitsgevoel redenerend gelooft men in I Duitsland al maanden aan een herhaling van twintig jaar geleden, toen Duitsland ln een sensationele wed strijd Hongarije verrassend met 32 versloeg en hier mee zijn eerste wereldtitel pakte. Maar wie geloofde er in Nederland voor het WK be gon? In ieder geval niet de Nederlandse voetbalsuppor ters, diezelfde aanhang die nu het hele toernooi door de wereldtitel „trouwste supporters" hebben ver diend. Immers, in de laatste oefenwedstrijd tegen Roe menië werd het Nederlands elftal met een genadeloos fluitconcert naar de kleed kamers gezonden. „Ik had het anders verwacht", zei een zwaar teleurgestelde Rinus Michels toen. „De mensen weten dat we een soort oorlog van vier weken tegemoet gaan, en dan ge ven ze ons een fluitconcert als steun mee". Dit was een van de weinige keren dat Michels iets van zijn emoties liet blijken waar het zijn beleid rond de voor- was de nuchtere reactie van Michels, die tijdens zijn eerste bezoek aan Nederland met de ze onverwachte moeilijkheid werd geconfronteerd. Neder land en ook de spelers wisten waar ze aan toe waren. Mi- bereiding van het WK betrof. Voor het overige heeft hij zich vanaf het eerste moment dat hij zich door de KNVB had laten overhalen om de super visie ovtr het Nederlands elf tal te aanvaarden slechts door één man laten adviseren. En die man heette Rinus Michels, oud-speler en trainer van Ajax en nu trainer van Barce lona. Onmiddellijk nadat nlj was akkoord gegaan met het ver zoek van de KNVB heeft Mi chels zijn beleidslijnen voor „Het grote Doel" uitgezet en heeft hij zich daarvan niet af laten brengen. Zelfs niet door een boycot van de spelers van Ajax, die hadden aangekon digd niet naar Duitsland te gaan omdat zij het niet eens waren met de financiële voor waarden. „Ik geef ze een paar dagen om zich te bedenken, wie dan niet positief meewerkt, gaat eruit". chels was nog niets veranderd. Hij was nog steeds de trainer die terwille van zijn beroep en het resultaat menselijke as pecten negeert. „Het doel heiligt de middelen", is een van zijn uitspraken. En om dat doel te bereiken scha kelt Michels de mens Michels uit en wordt hij, zoals in dit geval met Oranje, de keiharde toptrainer die zijn onvoor waardelijke en dikwijls impo pulaire beslissingen neemt. Michels kan zich deze houding permitteren omdat hij handelt vanuit een enorme vakkennis, een gegeven waarvoor een profvoetballer altijd respect heeft- Zij weten dat zijn ma nier van werken succes ople vert, en succes betekent gele! verdiienen. opzichte van de pers na te komen. „De belangen van de trainer en de pers lopen ver uiteen", is zijn stelling. Vanuit dit standpunt redenerend is hij dikwijls een weinig dank baar onderwerp voor persmen sen. Niets zeggende dan katte rige antwoorden voor een journalist die een in zijn ogen niet voldoende voetbalteehni- sehe vraag stelt, behoren voor hem tot de gewoonste zaken van de wereld. Tekst Harry Vermeulen Hein Groothuis, Theo Vaessen en Jacques Arentsen Foto's Johan van Gurp en anderen Redactie Romain van Damme en Ton Koomen Eindredactie Rob van Deursen Een andere Michels na afloop van de slooppartij tegen Brazilië. Van pure blijdschap laat hij verzor ger Pierre van den Akker twee vingers zien: een 2—0-. ege. Dat heeft hij bewezen bit Ajax, bij Barcelona en nu bij Oranje. Hij heeft uit de puin hopen van het nationale elftal een echte eenheid gevormd. Zijn strakke hand heeft van individueel stuk voor stuk klassevoetballers spelers ge maakt die willen meewerken n dienst van het team, men sen die het eindresultaat en niet de persoonlijke eer als hoofdzaak zijn gaan beschou wen. Zijn masseur Van den Akker: „Iedereen spreekt van het wonder dat Michels tot stand heeft gebracht. Ik geloof echter niet in wonderen. Het geheim van Michels is zijn vakmanschap. Ik ben twintig jaar in dienst van de KNVB en ik heb nog nooit zo'n goede trainer meegemaakt. Hij be- leerst ieder terrein van het Irainerschap. Want het mag lan stug lijken, hij is ook nog -en groot psycholoog. Hij kan goed met de jongens opschie ten". Jeze psychologische kracht ;omt echter bepaald niet naar luiten over. In het normale menselijke verkeer komt hij dikwijls nors en stug over. Zo heeft Michels altijd grote moeite, hoewel hij zich in vlei talen perfect verstaanbaar kan maken, om zijn plichten ten Maar het is evengoed mogelijk dat hij tijdens een persconfe rentie een uur lang grappen zit te verkopen, want van hu mor is hij bepaald niet ge speend, deze Amsterdammer van geboorte- Een gegeven waarvan hij niet afwijkt is, dat hij weigert diepgaand in te gaan op de kracht van de komende tegenstander. „Daar kan ik pas na de wedstrijd over praten, voetbal is van zoveel factoren afhankelijk", antwoordt hij dan. Over de tegenstander van morgen, Duitsland, zei hij„Duitsland is erg gerou tineerd. Het is een ploeg die met een grote inzet kan spelen. Een groot voordeel voor de Duitsers is natuur lijk dat ze voor eigen pu bliek spelen". Tekenend voor de spanning waarin naar een duel wordt toege- leefd was de weigering van Michels om na de wedstrijd tegen Brazilië voor het eerst in de WK zijn persverhaal in het Duits te houden. „Daar heb ik mijn redenen voor", zei Michels, die daar mee doelde op de koude- oorlogvoering die er tussen Nederland en West-Duits land het hele toernooi door als is gevoerd. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Hij is met zijn achtenvijftig jaar de oudste trainer die bij het WK-voetbal betrokken is. Hij is ook gelijktijdig de bondscoach die het langst van al zijn in dit toernooi werkende collega's bij een nationale ploeg als trainer in dienst is. Maar deson danks mist men bij Hel mut Schön juist in deze voor het Westduitse voet bal beslissende dagen, in eens de factor zelfvertrou- De man die nog enkele maanden geleden met speels gemak allerlei verklaringen kon vinden om het Westduit se elftal te roemen of na een minder goed resultaat te in spireren, lijkt een. uitgeblust „voetbalwonder" te zijn. Er gaat nog maar weinig kracht van deze Schön uit. Hij weet het zelf ook maar al te goed, dat er na maandag een nieu we wereld voor hem moet opengaan, „Want", zegt hij in het trainingskamp van de W estcluitsers in d-e sport school Grün-wald, „ik ben leeg. De accu is op. Ik moet met vakantie en dan wel met mijn vrouw alleen. Ik wil rust. Eindelijk weer eens mezelf zijn. Geen mensen meer zien". Helmut Sehön ontkent dat hij in de periode van de beslissende wedstrijden tegen Zweden en Joegoslavië mei een diepe psychische inzin king te kampen heeft gehad. „Ik heb in die periode wel meer op- en in bed gelegen dan voor mijn doen normaal was. Ik had op dat moment een aantal conflicten met mezelf uit te vechten. En ik dacht dat ik de strijd nu wel gewonnen heb. De jongens in het elftal weten precies wat ik hiermee bedoel", zegt Schön enigskins mysterieus. De verduidelijking komt la ter van Gerd Müller: „Drie man hebben Schön in dit WK-toernooi grote zorgen gebracht. Het waren Günter Netzer, Uli Hoeness en Jür- gen Grabowski. Na veel in nerlijke strijd heeft Schön zijn grote vriend Netzer I-a ten vallen en uiteindelijk in do aanval gekozen voor Hoe- r.ess en Grabowski. Maar zo'n beslissing valt onze coach zwaar. Want hij is een mens, een man die uitermate gevoelig is en slechts moei lijk harde beslissingen kan nemen". Schön lacht als hij later deze verklaring van zijn „Bom ber" Gerd Müller hoort. „Het is fijn dat Gerd het op deze manier allemaal heeft ver klaard, maar hij kan nog altijd niet in mijn huid kruipen". Het lijkt er vee) op dat het WK-voetbal voor Schön twee jaar te laat komt. In 1972 was het Westdiudtse elftal na melijk in Europa onverslaan baar. Werd na een geweldige wedstrijd in Brussel de voet balploeg van Rusland in de strijd om het Europees kam pioenschap verslagen Schön: „Inderdaad, in vergelijking met twee jaar geleden is het Westduitse voetbal veran derd. Met het verdwijnen van Netzer op het midden veld is er iets wezenlijks aan de totale spelopbouw bij ons gewijzigd. Daarnaast hebben do successen van Bayeirn München in het Europa-cup voetbal ertoe geleid dat ik meer persoonlijkheden in mijn elftal heb gekregen. Vroeger waren Bedkenbauer en Netzer de grote mannen in het veld; nu hebben ook Müller, Hoeness, Schwarzen- beck en keeper Sepp Maier een grote persoonlijkheid rond zich op weten te bou wen. En het is erg moeilijk om dan via al die karakters een team te bouwen dat vol ledig met elkaar overeen stemt. In dat opzicht heb ik een geweldig respect voor de Nederlandse coach. Hij is voor mij een wonderdokter. Hij heeft gepresteerd wat ie dereen voordien voor onmo gelijk had gehouden." Helmut Schön, de lange, de man met de grote handen, de coach die angst heeft voor de pers, de coach ook, die nog altijd in de schaduw leelt van zijn befaamde voorgan ger Sepp Herberger, ja, de voetbaltrainer ook die, toen hij eenmaal niet op een pers conferentie tijdens dit WK verscheen, onmiddellijk weer betiteld werd als de domme man uit Dresden, die altijd achter zijn dikke huid be scherming zoekt, op deze Schön rekent juist op dit moment iedereen. „En ik durf de verantwoording te dragen. Het wordt moeilijk om in München zegevierend van het veld te komen, maar niets is onmogelijk. Onze er varing geeft ons op de Ne derlanders een voor prong. Voor de derde maal staan wij in de finale van een wereldkampioenschap; voor de eerste maal onder mijn leiding. Na de tweede piaats in Engeland, de derde plaats 'n Mexico, de Europese titel in Brussel, moet n-u toch de werkelijke kroon op mijn werk gezet kunnen worden". Schön wil niet de details noemen die mogelijk tot het succes van komende zondag kunnen leiden. „I-k ben niet de domkop uit Dresden, zoals de schandaalpers in Duits land me nog wel eens noemt. Ik ben ook niet de man die al zijn eigen denkbeelden in de nationale ploeg doorvoert. Alles wordt met mijn assis tenten en de spelers over legd. Als West-Duitsland we reldkampioen wordt, is dat met het werk van de spelers, niet dankzij alles wat Hel mut Schön in de voorberei ding heeft gedaan, maar is het resultaat alleen maar te danken aan de grote collecti viteit van de ploeg; aan ie dereen die er iets mee te maken heeft gehad. Ja, zelfs de meisjes die de broekjes en shirtjes van de spelers hebben gewassen en gestre ken hebben een aandeel ge had in de triomf van dit moment. Want vergeet niet; de voetbalster van dit mo ment is erg snel geïrriteerd. Toen ik nog in het Westduit se elftal speelde, en dat was onder leiding van Sepp Her berger, maakte het ons niets uit of er nu wel of geen vouw in het broekje zat. Maar stap nu eens een kleedkamer binnen. Alle spullen liggen keurig op de jrngens te wachten. En als er ergens in het tenue een klei ne oncorrectheid wordt ont dekt, dan briest zo'n speler door de kleedkamer. Er is de laatste jaren onnoemeliik veel in de sport gewijzigd". ti< Westduitse e.oaclt Helmut Schön in gesprek mei journalisten. Ook liij is raak weinig meedeelzaam

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13