AXEL KRIJGT WELLICHT EEN APOTHEEK Feest bij bouwbedrijf Goossen b.v. Gehandicapten en verzorgers op vakantie Protestantse gezinszorg kampt met problemen Jo Morres 40 jaar directeur Boetseren in Middelkr tijdens vakantietijd Negentig-jarig jubileum in Walsoorden stad streek Hoofdplaat Axel ACTIYITEITEN OP CAMPING DE VOGEL Blokvorming Borssele Hengstdijk Koewacht Vrijdag 5 juli 1974 2 (Van onze correspondente) AXEL „Natuurlijk brengt de vestiging van een apotheek in Axel ook bepaalde nadelen met zich mee, maar ik geloof dat ik mede namens mijn col lega's Boor en Schiltman kan zeggen, dat de komst van een apotheek een ontlasting van verantwoordelijkheid voor ons zal betekenen. Bovendien heeft de betreffende apotheker zich zes jaar op een universi teit gespecialiseerd en zal hij het. technisch gezien, gewoon beter kunnen. Zeker met die ingewikkelde receptuur van tegenwoordig", aldus dokter W. G. C. Kok, huisarts uit Axel, naar aanleiding van de berichten dat er zeer waar schijnlijk nog voor 1 juni 1975 een apotheek zal komen in de vroegere pastorie van de Ned. Hervormde Gemeente aan de Oranjestraat. Op het ogenblik is er een contract onderweg naar de heer C. J. J. van Groningen in Curasao. Als dat getekend wordt, is de apothekers-vesti ging in Axel min of meer een feit. In 1965 werd Axel al „apotheekrijp" verklaard. Dit betekent dat de artsen, die zich na dat jaar in Axel vesti gen, verstrekking van hun me dicijnen niet zelf mogen rege len, maar dat moeten overla ten aan de zidh te vestigen apotheker. De huidige Axelse artsen zijn er al van voor 1965, zodat ze niet verplicht zijn hun apo theek over te doen, maar geen van de drie artsen heeft doorslaggevende bezwaren te gen de komst van de heer Van Groningen. Toch ziet dokter Kok ook de nadelen niet over het hoofd. „Het grote probleem is na tuurlijk de begeleiding van de patiënten, als wij ze eenmaal naar een specialist hebben doorgestuurd en ze daarna rechtstreeks van de apotheek de medicijnen krijgen, die de specialist heeft voorgeschre ven. In de rn eeste gevallen stuurt de specialist ons dan wel een afschrift, maar zo iets werkt toch vertragend en kan een handicap zijn. Bovendien is uit de ziekenfonds overzich ten gebleken, diat de hoeveel heid gegeven medicijnen per patiënt per jaar bij een apo- theekhoudende huisarts lager ligt dan bij een aparte apo theek", zo zegt hij. „Ik geloof ook wel, dat een arts prijsbe wuster is en minder snel de vaak duurdere fabrieksprepa- raten gebruikt. Technisch ge sproken geloof ik, dat een aparte apotheek beter is, maar praktisch gezien ben ik toch wel voor een apotheekhouden- de huisarts. Het is eigenlijk een hinken op twee gedachten, waarbij we toch gekozen heb ben voor een aparte apotheek, omdat Axel daar zo langza merhand wel aan toe was", aldus dokter Kok. De heer Van Groningen wordt in november van dit jaar in Axel verwacht. Zo gauw hij klaar zal zijn met de verbouwing en de inrichting van de winkel (op het laatst 1 juni 1975) zullen de artsen hun apotheek overdragen. Rondgang O.B.K. De mu ziekvereniging O.B.K. te Hoofdplaat houdt op vrijdaga vond om 8 uur een muzikale rondgang door de straten van Hoofdplaat. Dit als attentie aan de inwoners van Hoofd plaat. Voetbal Een voetbalteam van drumband Axel, spelende onder de naam FC Blunder, heeft onlangs op een terrein in de gemeente Terneuzen in een vriendschappelijke voetbal wedstrijd met 22 gelijk ge' speeld tegen het eveneens uit Axel afkomstige teaim van FC Old Dutch (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN Al tweehonderd jaar metselt de fami lie Goossen uit Kloosterzande en later uit Walsoorden aam de weg. Willem Goossen was in de achttiende eeuw de eerste „bouwvakker" in de familie. Andries Goossen trok negentig jaar geleden als dorpsmetselaar in Kloosterzande met de kruiwagen en een zak cement (of wat daar toen voor door moest gaan) van boerderij naar boerderij om hoeve en stallen op te lappen en zijn zoon Aloysius Goos sen zette zestig jaar geleden een streep onder de rekening en vestigde zich in de Walsoordense Noordstraat als aan nemer. De firma was volwassen geworden. De zoons Joost en Nico Goossen zitten thans in een rianit kantoor op de plaats waar Aloysius de kans waag de. Ze lieten dezer dagen kaarten drukken met de ver melding dat op 11 juli aan staande van 17.30 tot 19.00 uur wordt gerecipieerd in de Kro- kodilbar te Kloosterzande. Al les ter gelegenheid van het feit. dat de firma Goossen, reeds lange tijd officieel bouwbedrijf Goossen b.v., ne gentig jaar bestaat. Het bedrijf heeft na 1954 een markant spoor door Zeeuwsch-Vlaanderen getrok ken. Gebouwd werden onder meer het cultureel centrum Den Dullaert alsmede de sport hal in Hulst. Het bedrijf van Morres in Hulsit, de sociale werkplaats in Hulst, het schoolgebouw van „De Bran ding" in Terneuzen, een school in Hoek een school in Sas van Gent en talloze andere utili- teitsobjecten, te veel om op te noemen. De grote start werd gemaakt in 1954, het jaar na de waters nood. Er was een enorme be hoefte aan bedrijven die met veel ingezet, snel de meest noodzakelijke gebouwen wil den neerzetten in Midden-Zee land. De gebroeders Goossen sprongen naar de overkant en nestelden ziah, keihard ploete rend tussen de „grote jon gens". „In Schouwen-Duiveland is de fundering van ons bedrijf gelegd, we hebben moeten worstelen, maar verschrikke lijk veel geld verdiend. Daar na zijn we Zeeuwisch-Vlaande ren binnengerold en behoor den we meteen tot de grote middengroep, nu worden we tot de grote jongens gere kend", aldius de heer J. Goos sen. Hij vertelt van het harde aannemersvak, de concurren tie, de groepsvorming, het ge vecht van de groten, die vaak het loodje leggen en de over levingskansen van de kleinsten: „Landelijk gezien is de aanne- (Van een onzer verslaggevers) HENGSTDIJK Vanavond wordt in de kantine van cam ping De Vogel in Hengstdijk een kaartavond gehouden, die om 20.00 uur begint. Het in schrijfgeld bedraagt twee gul den- Er kunnen prijzen wor den verdiend. Zaïtendag 6 juli is gereser veerd voor de onderlinge voet balwedstrijden. Elftallen uit kampeerders geformeerd tre den aan tegen door de leiding geselecteerde tegenstanders. De wedstrijden beginnen om 18.30 uur. Inschrijven kan men zich vanaf 18 uur en er zijn prijzen voor die winnaars en troostprijzen voor de ver liezers. Inschrijfkosten één gulden. Zaterdagavond is er een bingo-avond. Na de prijsuitreiking op zondag 7 juli is er een avond autorit dtoor een gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. De start van de eerste auto is oim 18-15 uur. De deelnemersprijs bedraagt vijf gulden per auto. Vanaf 20.00 uur is er geduren de de hele avond dansmuziek in de kantine. Opgetreden wordt door het orkest The Stone Stars. markten GOES-KRABBENDIJKE, 1 jiuli 1-974 Rode bessen (5 kg per kr.) IIX 117-123. Rode bes sen (2 kg per kr.) I 71, IIX 117-166, II 117-132. Rode bes sen per doos Extra 66. I 51- 57, IIX 44-51, II 36. Diversen per kg: Redgauntlet IIX 274- 315, II zonder dop 125-131. Markiezen I en II 330-370. Va- rikse zwarte I en II 310-330. Kaspruimen I 160. Per doos: Redgauntlet I 83, IIX 75, II 66. Frambozen UN 50. Loganbes- sen IIX 62, II 49. MIDDELBURG, 3 juli Nieuwe aardappelen: bonken: 36—50, grote: 24—35. drielin gen: 2234, kriel: 2353. Ou de aardappelen: Bintje, bon ken 15—17, grote 8: Koopmaw blauwe, grote 9. Totaal aange voerde nieuwe aardappelen 28 ton. Paprika per stuk 1227; Paprika per kg. 79. Tomaten A I 73104, Tomaten B I 55 100, Tomaten C I 5177, To maten A II 53—73, Tomaten B II 62, Aardbeien per doos 44— 78, Rode bessen per doos 47 54, Kruisbessen per doos 40 43, Frambozen per doos 46 78, Netmeloenen per cloos 73 264- Bloemen: Gladiool 86 109, Zinnia 72—76. Groenten: Kassila 1014. Natuursla 7 23, Andijvie 11—38, Spinazie 79117, Postelein 2557. Kassnijbontn 332381, Kas- snijbonen krom 212225, Snij bonen 294-389, Snijbonen krom 155200 Doperwten 150, Tuinbonen 4355, Kas prin- sessenbonen 418452, Prmses- senbonen 369433, Bospeen 44—84, Waspeen 83—92, Kro ten per bos 3141, Kroten per kg. 1566, Rabarber 825, Prei per kg. 120—159, Savooye kool groen 66-74 Spitsk. 54-81, groen 6674. Spitskool 5481, Sjalotten 67. Uien 55—87. Uien per bos 1547. Selderij per bos 15—28, Selderij per kistje 500399, Peterselie p. kistje 191341, Komkommers II 76- 91 1617, Komkommers I 61- 76 2835, II 18, Komkommers I 51-61 17—29, II 18, Kom kommers I 41-51 18, Komkom mers stek per kg. 1623, Bloemkool 4 104190, Bloem kool 6 93189. Bloemkool 8 77134. Bloemkool 10 3271, Bloemkool 12 40, Bloemkool 15 32. 0 De broers Goossen. merij verschrikkelijk kwets baar. Er zijn veel faillissemen ten, maar wie het de laatste twintig jaar goed heeft gedaan, zal het wel volhouden". De toekomst van de bouw wordt in Nederland echter zorgelijk tegemoet gezien. De heer Goossen: „In de toekomst zal er in de sector particuliere woningbouw weinig meer te doen zijn. De grondprijzen worden waanzinnig hoog en de kleine partiaulier heeft geen geld meer. In de kleine ge meenten wordt het wonimg- bouwprobleem een halt toege roepen". Ook in de bouwwereld, zo krijgt men de indruk als men naar de jubilerende aannemer luistert, is er sprake van blok vorming: „ik verlang helemaal niet naar de groepsvorming, maar het zijn de grote clubs, die in de toekomst de op- CVan een onzer verslaggevers) HULST Twintig chro nisch gehandicapten uit Zuid- Nederland zijn gisteren samen met een ploeg van 40 ver pleegsters, brancardiers, ver zorgers en militairen voor een vakantieweek neergestreken in het internaat Baudeloo ui Hulst. Het is een van de 25 vakantieweken in Nederland, georganiseerd door De Zonne bloem en gefinancierd door de KRO-actie Harten-Vijf. Voor de gasten is een uitge breid programma samenge steld. Gisteravond traden de beroemde Holshacker Buben uit Hulst op. Vanvond is er een optreden van het cabaret Primeur uit Breda. Zaterdaga vond is het de beurt van bet zangersduo Joke en Ben, bege leid door Guido om de vakan tiegangers te entertainen. Op maandagavond wordt door de volksdansgroep Hava Nagaila uit Vogelwaarde een volks- dansdemonstratie gegeven. Dinsdagavond is er een af scheidsavond, verzorgd door de werkgroep, bestaande uit de werkers aan deze vakantie week. Overdag wordt, indien mo gelijk nog een uitstapje ge maakt in de omgeving van Hulst. Zaterdagmiddag is er een optreden van het jeugdcir- cus Reinardi in Hulst. Om blijvend herinnerd te kunnen worden aan deze va kantieweek hebben de gasten allemaal een plakboek gekre gen, waarin een soort dagboek kan worden bijlgehouden. Door de medewerkers wordt elke dag een krantje gestencild met de verslagen van de dagelijkse gebeurtenissen. De groep van 40 medewerkers bestaat prak tisch uitsluitend uit vrijwilli gers. Er zijn beroeps-verpleeg sters en zieken- of bejaarden verzorgsters. De brancardiers en chauf feurs zijn allen dienstplichtige militairen en maken deel uit van de 177ste ziekenauto com pagnie uit Ermeio. Deze com pagnie verzorgt in de Zonne bloem-vakantieperiode, die bij elkaar zes weken duurt, het vervoer van de gasten uit alle. delen van Nederland. In leger auto's worden de gasten van huis gehaald en weer thuisge bracht. De belangrijkste reden dat Hulst is uitgekozen om als vakantieoord te dienen is de aanwezigheid van het inter naat. In heel Nederland maakt De Zonnebloem uitsluitend ge bruik van dergelijke institu ten. Volgende week woensdag zullen de vakantiegangers weeer uit Hulst vertrekken. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het verslagjaar geeft aanleiding om ten as zien van een aantal zaken bezorgd naar de toekomst kijken". Deze sombere verwachting staat te lezen in 1 jaarverslag over 1973 van de protestantse interkerkelii' stichting voor maatschappelijke dienstverlening in Zif en Noord-Beveland. „De ontwikkeling in de ge zinsverzorging met ondermeer de werktijdverkorting en de financiering in het kader van de algemene bijstandswet zul len ons voor problemen plaat sen bij het uitvoeren van onze taak van een zinvolle hulpver - drachten krijgen. De ambach telijke aannemerij, zoals onze, zal het misschien nog wel tien jaar uithouden. Maar daarna?... Het zijn straks enorme miljoe nen-pakketten, die door groe pen worden verkocht." Het lijkt een niet erg op wekkende prognose. De heer Goossen is echter niet van plan het zomaar op te geven, dat hoeft trouwens niet als er nog jaarlijks een omzet wordt gehaald van anderhalf mil]oen. Hij heeft dan ook een ijzer- sterke filosofie: „Wie moed heeft en wil werken, die krij'gt men nooit kapot". En diaar wordt op 11 jiu/li op ge klonken. Wandelen Honderdveertig wandelaars hebben deelgeno men aan de avondwandeltocht in Hengstdijk, die daar in het kader van de vakantie-activi teiten op het recreatie-oord „De Vogel" werd georgani seerd. De jongste deelnemer was vier en de oudste 68 jaar. Het 7 kilometer lange parcours liep in de omgeving van Hengstdijk. Onderweg moes ten de deelnemers een drietal puzzelopdrachten oplossen. De heer Otto Vosveld reikte in de kantine van het recreatie-oord de prijzen uit. Bejaardenschieting Aan de bejaardenschieting in café J. de Guchteneire namen acht enveertig schutters deel. De uitslag was als volgt: hoogvo gel en eerste zijvogel werden geschoten door J. Ferket uit Nieuwdorp. Tweede zijvogel was voor Jos Louwers, Terho le. De meeste vogels waren voor A. de Nijs uit Koewacht, vier stuks. De agenda voor zaterdag en zondag luidt: za terdag 6 juli, jubileumschie- ting op de staande wip, aan vang 14.30 uur. Op zondag is er een schietdng bij K. van Boven, aanvang 15.00 uur. Brandweer Voor het di ploma hoofdbrandwacht zijn geslaagd de heren W. de Feij- ter te Heinkenszand. L.C. Vrooland en J.P. van 't West- ende, beiden te Kwadendamme allen lid van de b randweer der gemeente Borsele. examens SAS VAN GENT Aan de r--k. school voor L H.N.O. en M.H.N.O. „St.-Joseph" te Sas van Gent slaagden: Voor het eindexamen L.H.N.O.: M. v- d. Bergh Sas van Gent, L- v. d. Berghen Westdorpe, T. de Bock Westd'OTpe, H. de Braai Sas van Gent, M. Bracke Sluiskil, R. Bral Sas van Gent, J. v. d. Branden Sluiskil, P. de Bruine Sas van Gent, M. de Caluwé Sas van Gent, E. van Dam Westdorpe, W. Dhert Sas van Gent, F. Gammers Philip pine, M- Govaert Assenede. B. de Graeve Philippine, M. de Groene Sas van Gent, I. Ha- melijnck Sluiskil. K. van Hec- ke Sas van Gent, R. van Hec- ke Sluiskil, M. Jacobs Sluiskil, Gemma Janseens Sas van Gent, P. Lijbaert Philippine, K- de Martelaere Sas van Gent, F. de Meyer Sas van Gent, A. Neyt Sas van Gent, C. de Reu Sas van Gent, J. Scheele Sluiskil, H. Soethaert Westdorpe, C- Soethaert West dorpe, V. Stofferis Sas van Gent, K. Timmermans Sas van Gent,' R'. Ferket St.-Jansteen. Hiermede haalden alle leerlin gen hun diploma. Voor het eindexamen M.H.N.O. afdeling O.V.B. slaagden de volgende kandida ten: A. Berkhout Westdorpe, M. Bracke Zuiddrarpe, J. den Doeldier Axel. N. van Hecke Philippine, L. Hiel Sluiskil, R. van Hurck Westdorpe, Y- Kla- sen Sas van Gent. G. Mdchels Axel, B. Slafobekoorn Sas van Gent, N. van Sluys Oostburg. 1 kandidate werd afgewe- 0 De heer Morres rechtsmet één van zijn medewerkers. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Ik heb een sterk geloof in de toekomst. Door de overtuiging dat wij het koniden dloen, is het ook gelukt. Al moet ik er bij zeg gen dat we er keihard voor gewerkt hebben, vaak dag en nacht". De heer J. Morres. me neer Jo voor veel van zijn medewerkers, moet wel gelijk hebben als hij dit zegt, want samen met zijn broer bouwde hij na de oorlog vanuit een klein meubelfabriekje met twaalf man personeel een groot concern op. Het bedrijf aan de Indus trieweg in Hulst, een super bungalow, biedt thans werk aan driehonderd mensen. Als vijftienjarige begon J- Morres als jongste medewerker in het bedrijfje van zijn vader. Tien jaar lang stond hij tussen de anderen aan de houtbank. Op vrijdag 12 juli viert hij samen met alle werknemers van het huidige bedrijf zijn veertigja rig directeurschap. „Na de oorlog hebben we moeten kiezen tussen de meu- belfabrioage, waar ik erg veel zin in had, of die handel. Het werd het laatste. Ik heb me ontwikkeld in het management, Ik interesseer me voor de eco nomische bewegingen, de eco nomische resultaten van het creatief zijn. Als ik kijk naar de bedrijfsuitingen, dan weet ik dat er ergens een fout in de management is gemaakt". „Volgend jaar", vertelt de heer Morres, „wordt gestreefd naar een jaaromzet van tachtig miljoen harde guldens. Ik heb al met de ondernemingsraad gepraat over een grote uitbrei ding van het bedrijf". Het sa men overleggen, het contact met personeelsleden vindt hij bijzonder belangrijk- Veel heil ziet de directeur in jonge mensen, die bij hem alle kans krijgen zich waar te maken. „Ik probeer jong te denken en ga graag op de stoel van jongeren zitten. Ik probeer mensen zo jong moge lijk aan te trekken en hen zich uit te laten leven op nieuwe ideeën. Zo kom je tot een jong en fris bedrijf" lening. „In het jaarveri. wordt daarover verder o~ merkt dat ook de hulpvr., actief zal moeten worden het tot stand brengen van doelmatige hulpverlening, sektor algemeen maatschap; lijk werk wacht eiven: moeilijke tijden, volgens jaarverslag. Er worden na: lijk steeds strengere eisen steld aan de financiering hulpverlening uit de bijsta: pot. De opstellers van jaarverslag vinden die overigens wel terecht. Een praktisch probit waarmee het protestants pi- schappelijk werk in Midd Zeeland mee te kampen il ls de huisvesting. Het kan! in de Goese Lange Kerksti wordt te klein. De sticht wijst er in haar verslag op ook de bestuursleden steeds zwaarder krijgen. 1 zien zich gedwongen om ook op het landelijke ver gend terein steeds meer gaan oriënteren, wat nati lijk heel wat extra werk zioh meebrengt. In de se. gezinsverzorging is in I. een begin gemaakt groepsbijeenkomsten voor - personeelsleden van de ge- verzorging. Deze bijeen!»' sten staan in het teken een bezinning op de 1 waarmee de gezinsverzor zioh mee bezig houdt. In" voorjaar van 1973 heeft de deling algemeen maatschap lijk werk met veel ziekt: vallen onder het personee' kampen gehad. Hierdoc- er wat betreft een verdere bouw van het werk nogal belemmeringen geweest, gevolg was bovendien da, een wachtlijst van cliër' ontstond. De wachttijden rieerden van één a twee ken tot zes a acht v:j „Voor de aangemelde cliër; en uiteraard ook voor maatschappelijk werker.» is een ontoelaatbare en fnif rende situatie", aldus een merking uit het jaarverslag (Van een onzer verslaggev MIDDELBURG-VEERE Pottenbakkerij „De Spr wenpot" in de Oomstraal Veere en met een filiaal de Veerseweg te Middelt organiseert deze zomer „5 in's" te Veere en in's" te Middelburg. Pottenbakkerij de Spr. wenpot wil het oude po', bakkersambacht weer bekendheid geven. Juist ir. ze tijd van automatisering industrialisatie met veelv"' gebruik van kunststoffen. oeert deze pottenbakkerij liefde voor dit oude hand- weer over te dragen, wordt geprobeerd door het ganiseren van gratis toegai lijke „boets-in's" en .,dr in's", waarbij de bezoeker - kan ervaren wat er alle. mogelijk is met klei Spreeuwenpot aan de straat te Veere is in de maanden juni, juli en augi open van maandag tot en zaterdag van 9.00-18.00 Het filiaal te Middelburg open tot 1 oktober op maa: tot en met zaterdag van IS 22.00 uur. De „boets-in's" den gedurende genoemde ode gehouden elke maar.1 en vrijdagmiddag van li 17.00 uur in Veere- Iedere zoeker mag dan proberen een potje of ander voor. te boetseren. De klei »j- gratis ter beschikking De „draai-in's", waarvoor stijgende belangstelling staat, worden vanwege pl' gebrek alleen gehouden Middelburg. Dat gebeurt i" maanden juni, juli en aug elke maandag- en donderd: vond van 20.00-22.00 uur. dinsdag- en vrijdagavond durende dezelfde pet wordt er in de bakkerij „babbelavond" gehou waarin de pottenbakker telt over zijn werk en de pisch technische handighej die de amateurpottenlu moet weten. Op woensdaë zaterdagavond demonsir de pottenbakker dan zelf.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2