(BRINK: DE KLOK ELEN TING WIM VAN HANEGEM ZIET NIET OP TEGEN FINALE l/W/I 74 Derde plaats voor Rep en Neeskens Oranjevrouwen naar Miinehen Eventuele replay dinsdag Keizer wil revanche Internationale pers: Oranje-team grandioos TWINTIGSTE MAAL TEGEN WESÏ-DÜITSLAND Polen grootste verliezer Zwikstra denkt aan de centen Voetbaltechnischzijn we beter FC Amsterdam in UEFA-toernooi sport 55 Record voor Jos Hermens Vrijdag 5 juli 1974 DOOR Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen Jairzinho op een onbewaakt moment. Jan's gezicht zag et door die gerichte klap een tik-' keitje misvormd uit. Mocht Rensenbrinlk zondag niet geheel fit zijn, dan is de kans niet uitgesloten dat Piet, Keizer weer ingezet zal wot-, den. Hij is de enige linker-1 spits die Rinus Michels nogj heeft. Of de supervisor zal] voor een andere opstelling! moeten kiezen, waarin Cruyfij op links gaat spelen en dar. I wellicht Rep naar het midden I schuift en René van de Kerk.] hof op rechts wordt gezet. Een 3 andere mogelijkheid is: Johan! Cruyff gebruiken als puurl aanvallende middenvelder en| Theo de Jomg daar achter, dat Oranje met twee spitsen] zal opereren. Hoe dan ook, men heeft nogjj twee volle dagen de tijd oir.] aan Rensenbrinks dijbeen tel sleutelen. Zijn verj aardag I vierde hij woensdag in ieder geval met een zege, hoewel hij] gisteren niet met vreugde te-I ruigdacht aan het duel tegen de Brazilianen, d'e zich slech- te verliezers tooi en. Johan Cruyff en Johan Nees- kens. Als dat gelukt kan Ne derland verslagen worden". Ook de „Rundschau" is os- der de indruk van de presta- ties van Michels' elftal. „Ne derland ontluisterde wereld kampioen Brazilië", is de kop van -het artikel waarin vooral aan Cruyff en Neeskens - de Duitse bladen al als siame-jj se tweeling afgeschilderd veel lof wordt toegezwaaid De „Rundsdhau" heeft als een van de weinige Duitse kranten kritiek op de leiding van Kuil Tschenscher. „In de 39ste mi nuut had hij aanvoerder Ma- rinho van het veld moeten sturen. Er was werk voor ii vredestichter van de Verenis- de Staten, Henry Kissinger, bijvoorbeeld toen Marinho zü> tegenstander Johan Neeskem neersloeg, op het moment waarop Ze Maria de snelle benen van Johan Cruyff vad- greep en ook toen Suurbier en Marinho in de slag gingen". Westdjuitse elftal- Het heeft nog weiniiig bijzonders latefi zien. Modhten we ruu geen w*| reldkampioen worden, dan is dait voor mij zeker een £roW dornpier". Arie Haan vindt het eveneens een verschrikking dat hifj zon dag 'de bijval van het Neder; landse 'support erslegioen moeten missen. Hij was er helemaal aan gewend geraak» dait de oranje kleur in de sta* diions overheerste. ,.Het ils tock ongehoord in de wereld". luoWI hij zijn gemoed, „dat de Duit- sers dit hebben geflikt. we nog niet eens tien procent van het totaal aan kaart^ j voor Nederland kriljgen. V. ja, ook zonder supporters j we verplicht ditma-al aan w vallen. Je moet winnen dit' J maal. In de andere wedstrij' den moest je soms uit taktisd oogpunt even terug. Je sup porters wi'LIen d-at niet. willen niet dat je met de ba- rondgaat- Dat vormt soms bepaalde belasting. Dat je Je verplicht voelt voor je supp0*" ters tomeloos aan te va'llen. Gelsenkirchen werd er op bepaald moment ook ever» floten toen we even een wachtende houding aannamen- j Nu we de supporters missen, ïige- en het is een gemis, kunnen j is we volledilg ons eigen i we spelen. Ditmaal dus niet de be-1 opt. lasting om te proberen andef* spe- half uur lang de show te st* het len". DOOR Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP - Het is een erkende specialiteit van Whn van Hanegem om er altijd een andere mening op na te houden dan de algemeen geldende. Zo ook gisteren tiidens de persconferentie in Hiltrup. Terwijl de meesten van zjjn ploegmakkers zich zaten te beklagen over de misdragingen van de Brazilianen en de veelal gemene overtredin gen haarfyn uit de doeken deden, sprak De Kromme slechts vluchtig over de veldslan in Dortmund. h „Iktkgb er niet veel van ge- me»®", zei Van Hanegem, ter wijl juist hij het was die me nig duel op leven en dood met zijn Braziliaanse tegenstanders had uitgevochten. „Je moet natuurlijk zorgen dat je die makkers voorblijft. Ik had er al een paar uit gespeeld voor dat we goed en wel begonnen waren. Misschien is het daar- (Van een onzer ver slaggevers) DÜSSELDORF Jo han Neeskens is woens dagavond naast Johnny Rep op de derde plaats gekomen van de topsco- rerslijst. Neeskens scoor de tegen Brazilië zijn vierde doelpunt in dit toernooi. De derde man met vier doelpunten is Ralf Edström die ook woensdag scoorde in de wedstrijd van Zweden tegen Joegoslavië De topscorersiijst ziet er na de woensdag ge speelde wedstrijden als volgt uit: 1. Lato (Pol) 6 doel punten, 2 Szarmach (Pol) 5, 3 Rep en Nees kens (Ned) en Edström (Zwe) eik 4. 6. .Muller Wdld), Cruyff (Ned), Houseman (Arg), Riveli- 110 (Bra), Bajevic (Joe), Deyna (Pol) elk 3. 12. Yazalde (Arg), Jairzinho (Bra), Breitner (Wdld), Overath (Wdld), Sanon (Haiti), Karasi (Joe), Jordan (Sch), Sandberg (Zwe), Streich (Odld), en Surjak (Joe) allen twee doelpunten. Indien de opstelling van het Nederlands elf tal zondag in de finale wedstrijd van het toer nooi om het wereldkam pioenschap gelijk is aan de samenstelling in het duel tegen Brazilië zul len zowel Johan Cruyff als Wim van Hanegem hun 35e interland spe len. Suurbier volgt dan op de voet met 34 duels en Jansen komt od 32 caps. In het Westduitse elf tal krijgt aanvoerder Franz Beckenbausr de kans zijn 83e interland wedstrijd te spelen. Dicht in zijn buurt komt Wolfgang Overath die voor zijn 80e verkiezing staat. Het aantal interlands van de basisspelers is: Nederland: Cruyff en Van Hanegem 34, Suur bier 33, Jansen 31, Krol 26, Neeskens 23, Ren- senbrink 18, Haan 16, Rep 10, Jongbloed en Rijsbergen 7. West-Duitsland: Bec- kenbauer 82, Overath 79, Müller 61, Vogts 56, Maier 55, Grabowski 43. Schwarzenbeck 28, Höness 26, Breitner 25, Höizenbein 9. Bonhof 7. In West-Duitsland worden toegangskaarten voor de finale tegen flinke woekerprijzen verkocht. Via een kran tenadvertentie werd een zitplaats aangeboden die ruim duizend gulden moest opbrengen. De normale waarde van het kaartje is rond de zestig gulden. Voor hetzelfde kaartje blijken overigens al vier Nederlanders 1400 gulden te hebben geboden. WK. VOETBAL DOOR:HARRY VERMEULEN OSLO (NTB) Tijdens de internationale atletiekwedstrij den in het Bislet-stiftion in Oslo heeft Jos Hermens (Quick) gisteravond het Ne derlandse record op de 3000 meter verbeterd. De Nijmeegse atleet liep de afstand in 7 minuten en 44.4 ieconden. Het oude record stond sedert 8 augustus van het vorig jaar (Papendal) reeds °P zijn naam met 7.49-2. door gekomen dat ze een beet je bij mij uit de buurt bleven- En je figuur doet ook al wat", zei Van Hanegem grinnikend, hiermee doelend op zijn nogal robuuste uiterlijk, dat inder daad niet uitnoodt tot onvrien delijkheden jegens hem. Overigens was Van Hanegem weer in een zodanige stem ming dat hij op de gestelde (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Zondagmorgen zal vanaf Schiphol een vlieg tuig naar München vertrekken dat de vrouwen van alle Oran je-spelers aan boord heeft. Zij verzamelen zich zaterdag reeds in Amsterdam, waar men overnacht. Rond het mid daguur zondag zullen de echt genotes van de spelers in München arriveren, om dan per autobus naar het stadion te worden vervoerd. Ook de vrouw van Arie Haan, Titig, zal voor de eerste maal tijdens dit toernooi een wedstrijd „li fe" volgen. Zij ontbrak bij Je andere wedstrijden en in Hil trup, omdat zij op dit moment vijf maanden in verwachting is. Arie en Titia hebben overi gens al een dochtertje. Daseha genaamd. De spelersvrouwen blijven tot maandag in München. Zij ver gezellen hun mannen op de terugreis naar Nederland. Transavia heeft een vliegtuig beschikbaar gesteld om de we reldkampioenen naar Am sterdam te brengen. (Van een onzer verslaggevers) FRANKFURT Mocht de finale van het toernooi om de weieldbeker voetbal aanstaan de zondag in München tussen Nederland en West-Duitsland eindigen in een gelijkspel, dan zal ei- twee maal 15 minuten verlengd worden. Als er dan nog geen over winnaar is, dan zal de wed strijd dinsdag over worden ge speeld met dezelfde bepalin gen. Indien er dinsdag na 120 minuten voetbal nog geen nieuwe wereldkampioen is, moeten penalties de beslissing brengen. Beide elftallen mo gen dan vijf keer van elf me ter hun geluk beproeven. Als ook hier geen beslissing door valt, dan zullen Nederland en West-Duitsland om de beurt een strafschop nemen tot de een raak schiet en de ander mist. ZEIST (ANP) FC Am sterdam zal het komende sei zoen toch mogen deelnemen aan het toernooi om de UEFA- beker. Aanvankelijk mocht Nederland slechts met twee teams (Ajax en FC Twente) voor dit toernooi inschrijven, maar de UEFA heeft de KNVB het verzoek gedaan daar een derde aan toe te voegen wegens het niet in schrijven van Albanië. Voor die plaats komt FC Amsterdam vijfde in de com petitie 73-74, in aanmerking aangezien PSV, vierde geëin d'igd, zich plaatste voor het toernooi om de Europese be vragen de meest wonderlijke en lachwekkende antwoorden gaf. Op de vraag wie bij het liefst als scheidsrechter in de finale zag zei hij: Arie van Gemert, in de vaderlandse competitie bepaald geen vriend van hem. Van Hane gem, die zich sowieso al nooit door toekomstige tegenstan ders laat imponeren, is hele maal niet kapot van het spel van Duitsland, de tegenstander van zondag. „Ik heb ze al een paar maal op de televisie gezien, maar ze hebben mij niet kunnen impo neren. Ik weet wel dat je ze niet mag onderschatten, want dat zou een grote fout zijn. Ze hebben altijd 100% inzet en ze zijn bereid tot het uiterste te gaan. Maar voetbaltechnisch geloof ik dat wij beter zijn". Van Hanegem (hij heeft nog wat last van een dikke enkel) ergert zich niet aan de hou ding van de Duitse sportpers, zoals vele ploegmakkers van hem dat doen. „Waarom zou ik, ze zijn wel een beetje chauvinistisch, maar dat is niet erg. Natuurlijk hebben ze de prestaties van hun eigen ploeg meer naar voren ge bracht en hebben ze de onze gekleineerd. Wat maakt dat nu uit? Ik til daar helemaal niet zwaar aan. Het is voor mij ook geen extra prikkel om er zondag extra tegenaan te gaan. Het spelen van de finale is voor mij al voldoende, dat prikkelt mij genoeg. Iedereen weet wat er op het spel staat, daarvoor hebben we de Duitse pers niet nodig". Van Hanegem (rechts) was niet onder de indruk van het harde spel waarmee Brazilië de fi naleplaats wilde veroveren. Op de foto leidt hij met dokter Van Kessel Neeskens, die herhaal delijk getorpedeerd werd naar de zijlijn. (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT „Niet ik, lilet de spelers, maar de inter nationale pers heeft ons de fa- vorietenrol in dit WK in de schoenen geschoven", oordeel de Oranje-supervisor Rinus Michels een dag of tien geleden in Gelsenkirchen. En hoe reageert nu de In West-Duitsland verzamelde perswereld? Het is moeilijk zeker na het schitterende re sultaat tegen de Brazilianen om mensen te vinden die geen respect hebben voor het Ne derlandse spel. Giovanni Arpino van „La Stampa" (Italië): „Opnieuw is In dit WK bewezen dat de aanval nog altijd een beter wapen is dan de verdediging. Nederlanders, die altijd keien zijn geweest in het bouwen van dijken, mensen dus, die van huis uit zich gped weten te beschermen, hebben aan dit WK een nieuwe dimensie meegegeven: de vluicht met de bal. Nooit heb ik een elftal zo bewust op één doel af zien stevenen als dit Nederlands elftal. Tijdens de wedstrijden neemt men de tijd om tot rust te komen, om als het ware met elkaar te overleggen op welke manier de tegenstander bij de volgende aanval over bluft zal moeten worden. En dan ineens een verrassende pass van Cruyff en „De Vlie gende Hollander" raast op het doel af. Grandioos voetbal"- Nestore Morosini, de Italiaanse televisiereporter die in de „Corriere della Sera" iedere dag een speciale column vult, zegt over Nederland: „Wie kan dit elftal verslaan? D« Westdiuitsers? Ik dacht van niet. De ploeg van Helmut Schön is de laatste weken wel homogener en wat zelfbewus ter geworden, maar ik dacht dat juist de Westduitsers in de finale van München geen te genslag kunnen verwerken. En ik verwacht dat Nederland al na zo'n tien minuten op 1-0 komt te staan. En vanuit die positie wordt het voor West- Duitsland moeilijk. En voor Nederland erg gemakkelijk om verder te voetballen. Ne derland is voor mij nog altijd de grote sensatie van dit WK". In „Le Monde" noemt Jean- Philippe Rethacker de in dit toernooi werkelijk grandioos spelende Johan Neeskens: „De enige echte Koning Voetbal die bij dit WK betrokken is. Natuurlijk, Johan Cryff is een belangrijke schakel, maar het zware, het beslissende en het vaak voor de tegenstander ca tastrofale moment moet meest al in de richting van Nees kens worden geschoven. Hij is een schitterende luitenant bij generaal Cruyff. Een twee manschap dat zelfs iedere oor log kan winnen, ook al is er een voetbalkoninkrijk als Bra zilië mee gemoeid". David Millar van het Engelse „Daily Express" zoekt niet naar superlatieven om zijn waardering voor Oranje onder woorden te brengen. Zijn sim pele verklaring voor het feit dat Nederland de finale is binnengestapt: „Voetbal is de laatste jaren meer geworden dan een spelletje tussen 22 kerels met 44 benen. Die 44 benen zijn natuurlijk wel be langrijk, want daar moet het resultaat mee worden bereikt, maar Nederland gebruikt meer dan alleen maar die voeten. In de formatie van Michels zijn stuk voor stuk computer-pro grammeurs te vónden: Voetbal lers die over alles wat ze doen en wat nog belangrijker is wat ze niet doen nadenken. Dat is modern voetbal. Met dergelijke spelers kun je een wereldkampioenschap in de wacht slepen". „Wie kan dit Holland ver slaan", verkondigt Reinhard Schüssler al een aantal dagen in de „Neue Ruhr eZitung". „Wie geeft Helmut Schön de tips die kunnen leiden tot de grote successen in de komende superfinale. West-Duitsland kan wereldkampioen worden, maar daar zal meer aan te pas moeten komen dan alleen maar kracht, vechtlust en ka rakter. Want het Nederlands elftal dat hier in West-Duits land speelt regeert als een ko ning over de voetbalslaven". En in de Düsseldorfer „Ex press" schrijft Hans Reski: „Niet alleen Franz Becken-bau- er, Gerd Müler en Sepp Mai er kunen ons helpen in de slag die in München te wachten staat- Wij zullen misschien wel het oerwoud in moeten om nog een medicijnman te kunnen vinden die Helmut Schön de wonderspreuken be zorgt waardoor West-Duitsland extra kracht zal kunnen krij gen. Want onder normale om standigheden moet Nederland toch de nieuwe wereldkampi oen worden. Alleen met be hulp van uitzonderlijke kwali teiten kan dit Oranje-team in de finale tot stilstand gebracht worden". (Van onze speciale verslaggever» HILTRUP Wellicht krijgt Piet Keizer, de man voor wie de klap van het steeds reserve staan het hardst is aangeko men, zondag tegen Duitsland alsnog de luns om zich te ma nifesteren. Immers, Rob Rensenbrink is geblesseerd en de kans is groot dat, indien Rensen brink niet speelt Keizer zijn plaats op de linkervleugel zal innemen. Keizer niets liever willen, want hij bewaart aan het Olympisch Stadion in München minüer prettige herinneringen. In dit stadion wilde Bayern München zich, na de bescha mende nederlaag tegen Ajax in Amsterdam ten koste van alles voor de eigen aanhang rehabiliteren. Het gevolg was dat er menig verbitterd duel werd uitgevochten door kai ser Franz Beckenbauer en do echte Keizer, die toen inder daad nog in een keizerlijke vorm verkeerde. Keizer: „Wij hebben die wedstrijd toen wel met 2-1 verloren, maar voor het overige hebben we nooit veel moeilijkheden met Duitse ploegen gehad, evenals Feye- noord. Het Duitse speltype ligt de Nederlanders wel". Uit deze woorden mag echter niet worden afgeleid dat Keizer gemakkelijk over de tegenstander van zondag denkt. „Het is geen elftal met grote vedetten, maar het is we! een compleet elftal. De op bouw gaat vaniudt de achter hoede erg langzaam, maar wanneer de bal eenmaal in de aanval is gaat het ra zendsnel. Vooral Uli Hoeness vind ik goed spelen. Hij draait een sterke partij op het middenveld en hij is dik wijls ook nog de gevaar lijkste aanvaller". Piet Ket zer vindt het ook niet zo'n groot nadeel dat er slechts 2.500 tot 3.000 Nederlandse supporters op de tribunes va het Olympisch Stadion zullen zijn om het Nederlands elftal aan te moedigen. „Het is natuurlijk wel jam mer, maar rampzalig vind ik het niet. Nu zal de grote Europacup-ervaring, die de meeste spelers hebben opge daan goed van pas komen. In Lissabon hebben wij met Ajax voor 100.000 idiote Por tugezen gespeeld, terwijl er slechts een paar honderd Ajax-supporters waren en toch brachten wij het er goed af". Keizer verwacht dat Berti Vogts, de Duitse terriër op Jo han Cruyff zal worden gezet. „Dan kun je nog wat mee maken. Wij hebben al een paar keer tegen Borussia München-Gladfoach gespeeld. Schitterende duels waren dat tussen Johan en Vogts. Die twee zaten elkaar dikwijls van zijlijn tot zijlijn achter na". Keizer gelooft niet dat, al zijn de belangen die zondag op het spel staan nog zo groot, dat de wedstrijd zoda nig zal ontaarden als die van woensdagavond tegen Brazilië. „Daar zijn de Duitsers te correct voor. Zij hebben on geveer hetzelfde speltype, hard maar vrij fair. Zoals die Brazilianen gespeeld hebben was trouwens een nieuwe er varing voor mij. Zelfs de Ar gentijnen hebben netter ge speeld dan zij". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zondag zal Nederland in München Ün de finale van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal voor de twintigste keer tegen (West)-Duitsland spelen. Van de voorgaande 19 duels wer den er 6 gewonfien, eindigden er 6 in een gelijkspel en gre pen de Duitsers 7 keer de zege. De doelcijfers zijn 38 voor en 45 tegen. Het is meer dan acht jaar geleden dat beide teams tegen elkaar uitkwa men: op 23 maart 1966 verloor Nederland in Rotterdam met 24 na een ruststand van 1 3- De laatste Nederlandse overwinning dateert van 14 maart 1956, toen Nederland in Dusseldorp met 21 zegevier de. De historie van de landen- wedstrijden Nederland Duitsland ziet er als volgt uit: 24-4-1910 Arnhem: Nederland - Duitsland 4—2 16-10-1910, Kleef, Duitsland - Nederland 1—2; 24-3-191.2 Zwolle: Neder land - Duitsland 55; 17-11- 1912 Leipzig: Duitsland - Ne derland 23; 5-4-1914 Am sterdam: Nederland - Duits land 44; 10-5-1923 Hamburg: Duitsland - Nederland 00; 21-4-1924 Amsterdam: Neder land - Duitsland 01; 29-3- 1925 Amsterdam: Nederland - Duitsland 21; 18-4-1926 Dus seldorp: Duitsland - Nederland 42; 31-10-1926 Amsterdam: Nederland - Duitsland 23; 20-11-1927 Keulen: Duitsland - Nederland 22; 26-4-1931 Amsterdam: Nederland Duitsland 1—1; 4-12-1932 Dus seldorp: Duitsland - Nederland 02; 17-2-1935 Amsterdam: Nederland - Duitsland 23; 31-1-1937 Dusseldorp: Duits land - Nederland 22; 14-3- 1956 Dusseldorp: Duitsland - Nederland 1—2; 3-4-1957 Am sterdam: Nederland - Duits land 12; 21-10-1959 Keulen: Duitsland - Nederland 70; 23-3-1966 Rotterdam, Neder- (Van een onzer verslaggevers) DUSSELDORP De finale van het toernooi om het we reldkampioenschap tussen West-Duitsland en Nederland wordt vast en zeker de span nendste en meest aantrekkelij ke wedstrijd", meent Willy Weyer, voorzitter van de Duit se sportbond. Als uitslag voor spelt hij dan ook 22, hetgeen betekent dat er een tweed* wedstrijd zou komen. De meeste betrokkenen voorspellen trouwens een uits lag met hooguit twee doelpun ten verschil, maar meestal een marge van één treffer. De KNVB-minister van finanoiën" Ton Zwikstra denkt daarbij ook aan de centen, want: „Ik hooo dat het in de eerste wed strijd na verlenging 33 is en dat Nederland twee dagen la ter met 10 wint. Dan slaan we twee vliegen in een klap. We verdienen dubbel en wor den wereldkampioen". Enkele voorspellingen zijn (Voor West-Duitsland - Ne derland): Johan Cruyff 12, Johan Neeskens 12, Sjaak Swart 12, Barry Hulshof 1 2. Arie Haan 01. Ruud Krol 02, Ton Zwikstra 33 na verlenging, 01 in de tweede wedstrijd, Vladislao Cap 11, Ramon Heredia 12, Roberto Perfumo 21, Mario Zagalo 12, Dennis Law 20, Rober to Rivelino 23, George Kno bel 21, Eddy Merckx 12. Helmut HaMer 10, Georg Kronawitter (burgemeester van München) 21, Kazimierz Gorskd 21, Robert Gadocha 1—0. De Polen zijn voor mijn gevoel een van de grootste verliezers geworden van dit toernooi. Met Nederland sa men ongetwijfeld de beste ploeg van deze WK, hebben zij in de plassen en modder van het Waldstadion in Frank furt een verdiende finaleplaats verloren. Want een op tech niek en individuele behendig heid gebaseerde ploeg als Po len, had natuurlijk het groot ste nadeel in deze modderbrei. Tevergeefs hebben hun leiders tot het laatst geprobeerd de wedstrijd uitgesteld te krij gen, wetend dat voor hen de nadelen bet grootst waren. In geen enkel land ter wereld wordt normaal gesproken op zo'n veld gespeeld, maar tegen de achtergrond van de totale organisatie is die beslissing wel begrijpelijk. Terugblik kend op Brazilië-Nederland moet men toch vaststellen dat, waar elke Nederlandse voet balliefhebber dolblij is met de resultaten van de nationale ploeg, men toch een gevoel van teleurstelling zal hebben voor de manier, waarop de Brazilianen zich ditmaal ge manifesteerd hebben. Vanaf 1958 heeft Brazilië voor ieder een als voorbeeld gestaan, niet alleen door een geweldige techniek, maar meer nog met het aureool dait deze begena digde spelers geen smerighe den nodiig hadden om een wedstrijd te winnen. Prachtig voetbal en een voorbeeld van sportiviteit, zo stond Brazilië iedereen voor ogen. Maar, toen nog met een geniaal leider: Pele. Was Ajax het afgelopen jaar in eigen land al een voor beeld van wat het gemis van een stervoetballer als Cruyff betekent, Brazilië heeft in dit toernooi dezelfde nadelige ge volgen ondervonden, door het gemis van Pele. Mede door Pele waren vooral Jairzinho en Rivelino grote sterren. Nu, goede spelers en niet meer. Men mist van de sterspeler niet alleen zijn eigen techni sche inbreng, maar de mentale en taktische invloed van zijn spelen zo enorm, dat men daar pas goed achterkomt als men de betreffende speler niet meer ter beschikking heeft. Denk maar aan de voetbalrela tie Cruyff-Neeskens, die, bei den prachtige spelers, elkaar volledig aanvullen en waar vooral Cruyff de taktische lei der van de twee is. Brazilië, nog steeds spelend met een fabelachtige techniek, heeft verloren van een elftal dat eigenlijk alles heeft. Dat is geen schande. Hopelijk gaat Braziüa de weg terug naar de zuivere techniek, het voetbal zal daar zeer zeker mee ge baat zijn. Een unieke kans om Eurooa te tonen dat men deze overdreven hardheid niet per sé nodig heeft, krijgen de Bra zilianen zaterdag tegen Polen, die zoals bekend hard, maar technisch zeer bekwaam spe len, Het zou een prachtige re clame voor de voetbalsport zijn als de beide finale-wed strijden een demonstratie zou den worden voor wat voetbal moet. ziin: een bopiend, nau welijks hard schouwspel.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13