ct. Relletje rond Nederlands elftal na naakt-zwem-partij Nederlandse spelers: „Koude oorlogvoering" REGERING WIL GEEN TOELATINGSREGELING VOOR RIJKSGENOTEN Vandaag Toch nog kern wapen- akkoord n LERAAR Kenteverschil soms 10 pet. bij persoonlijke leningen CEES PRIEM MISSCHIEN OVER MAAND WEER OP DE FIETS Kosten van opname verschillen per ziekenhuis enorm Hoog loon „Energieverbruik minderen voor strijd tegen honger in derde wereld" Moeder naar Amsterdam BREZNJEV ONTHULT BIJ VERRASSING: Ook Opel geeft ontslagpremies Drie buitenlanders gepakt: 73 kg hasj Karstens in geel Bolsjoi-danser mag in Canada blijven heeft Campina tamelijke oefening iktiemedewerkers s en meisjes Consumentenbond: Meeste banken blijven vaag ARP-rapport Waardering Europees graan naar India aagd per 1 augustus a.s. 16 uur. Aan de Maria MAVO, Van laan 57, te Roosendaal en/of 9 uur de St.-Agnesschool, eveneens te sndaal. llieitaties graag z.s.m. aan het be- van het Genootschap tot Opvoe t.a.v. heer M. Lucassen, Van Gilse- 57, Roosendaal. irect plaatsen enst (5-daagse werkweek), voor onze P.V.C.-Injecteer machtnes. iog plaats voor iheden op ons Stikatelier Zowel ters, alsmede diegenen die tot te wensen te worden opgeleid, j welkom, ;egorieën A en B kunnen wij een •anderen, alsmede zeer gunstige tningen waaronder voor de jeug- zeer aantrekkelijke spaarregeling, len 8% vakantietoeslag, 20 dagen tificatieregeling, 40-urige werk- ■em zo spoedig mogelijk contact met onze personeelschef de heer men. die u alle gewenste inüeh- gen gaarne zal verstrekken. Da ijks van 9.00 - 12.00 uur en van 00 - 16.00 uur, kunt u terecht. telefonisch kunt u een afspraak iken 01608 - 3913. (Vanaf 11 juli 29 juli zijn wij met vakantie). 1HOENFABRIEK BLENZO B.V rallelweg 5, Etten-Leur. Hoofdredacteur: L. Leijendekker I Directeur: Dr. W. A. J. M. Harks Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. (01150)-79 20 I Abonnementsprijs I 24,70 per kwartaal; 8,35 per maand. I Losse nummers 45 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V, Reigerstraat 16, Breda DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 3 JULI 1974 27e jaargang No. 7390 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V nwoodiger. Verdien ruim 350 t u fabrieks-, winkel-, of kantoor- nze organisatie leidt op tot ver- (verkoper buitendienst). Geen n diploma's nodig. Bij aanstelling i plus auto. Vele vacante plaatsen, mplaats onverschillig. Tevens mo- uijverdienste aangeboden, of briefkaart met adres, leeftijd, antwoord. Geheimhouding verze- nummer 26647 bureau van dit HILTRUP Koude-oor- logvoering! Een doelbewuste actie van de Duitsers om paniek in het Nederlandse kamp te zaaien! Ik hoop dat we tegen Duitsland in de finale komen, dan zullen ze het merken! We trekken er ons niets van aan, vandaag tegen de Brazilianen gaan we er dubbel hard tegenaan, we laten ons niet door zulke roddelpraatjes pakken!" Enkele reacties opgetekend uit de monden van Neder landse spelers en officials naar aanleid%ig van het arti kel in Biidzeitung, waarin onthullingen worden gedaan over een naakt-zwem-partij van enkele Oranjespelers in de nacht van zondag op maan dag in het zwembad van het Waldhotel in Hiltrup. Volgens de Bild-verslaggever, die zegt erbij geweest te zijn, zijn Cruyff, Strik, Schrijvers en Rensenbrink in de nacht na het optreden van The Cats met drie meisjes naakt het hotelzwembad ingedoken. Tij dens de gisteren gehouden persconferentie stond dit on derwerp duidelijk meer in de belangstellilag dan de wed strijd van vandaag tegen Brazilië. Rinus Michels ant woordde op de vraag of er enige grond van waarheid in al deze berichten school woe dend: „Het zijn vuile leu- getas. De Duitse pers heeft eerst getracht ons de rol van favoriet op te dringen, omdat men dacht dat deze voor ons nadelig zou werken. Nu we zo ver zijn gekomen, wil men op deze ergerlijke ma nier tweedracht zaaien. Voor mij is het koude-oorlogvoe- rilng". „Waardoor wij ons niet van de wijs laten brengen", li'-: aan de andere kant van de zaal een bijzonder ontstemdt Henk Burgwal weteh- „Het is zuiver een kwestie van psychologische oorlogvoe ring van de Duitse sportpers. Het is doodeenvoudig bela chelijk wat er allemaal is geschreven. De Duitse pers heeft niet begrepen wat het begrip „vrije discipline" voor de spelers inhoudt. Wij be handelen ze niet als onmon dige kinderen. Wij gaan er van uit dat ze professioneel genoeg zijn om zelf te zien wat juist en niet juist is. Daarom zijn er ook zulke dfcgen beslist niet gebeurd zoals die Duitse krant heeft geschreven". Op de vraag of de KNVB van plan was een proces te- 0 Michels: „Leugens1 gen Biidzeitung aan te span nen antwoordde Burgwal: „Dat zouden ze maar al te graag hebben. Dat levert nog meer publiciteit op. Maar we negeren alles. We laten ons door zo iets niet van de wijs brengen. We hebben al vele moeilijkheden overwonnen, daar zal ook deze zaak nog wel bij kunnen. Er moet nog meer gebeuren om ons kapot te krijgen". Waarop de Bild- journalist Otto Stuber stelde: „Wanneer de KNVB zo zeker van zijn zaak is zou ze toch een proces moeten aanspan nen. Dat zou ze veel geld opleveren. Ik zou liet ten minste doen". Pleun Strik ontkende catego risch wat er in Biidzeitung was geschreven, evenals Robbie Rensenbrink dat deed. Arie Haan stelde ver ontwaardigd: „Ik vind het ronduit schandalig wat er is gebeurd. Dit is duidelijk een trap na voor het Nederlands elftal. We hebben te goed gespeeld ein dat zit de Duit sers dwars". En Ruud Krol: „De spelers moeten de Duit se pers boycotten. Die doen er alles aan om het Duitse elftal wereldkampioen te la ten worden. Maar het zal ze vies tegenvallen. Wij laten ons niet Intimideren". De naar aanleiding van de wilde verhalen in Biidzei tung circulerende geruchten als zou coach Cor van der Hart, die voor Michels waar devol spionagewerk heeft verricht, door de KNVB-lei- düng naar huis zijn gestuurd, worden door de heer Burg wal secretaris-penningmees ter van de KNVB naar het rijk der fabelen verwezen: „Van der Hart heeft vanaf 1 juli verplichtingen bij Stan dard Luik en daarom is hij weg. Hij zou kennis maken met de spelers, enzovoorts. Niet dat er van de zijde van Standard enige druk is uitge oefend, maar hij kon nu ge woon weg. Te spioneren valt er volgens Michels niet meer. De enige vreemde noot in de affaire is dat Rinus Mi chels dinsdag beweerde dat de wedstrijd tussen Polen en West-Duitsland vandaag in Frankfort, voor hem zou worden gedaan door Van der Hart of De Vroet (Zie verder onze sportpagina's) (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG Het kan wel eens tien procent aan rente scheien ol men een persoonlij ke lening bij de ene bank of de andere afsluit. Nog altijd zeggen de meeste banken niet duidelijk welke rente werke lijk moet worden betaald. Deze feiten heeft de Consu mentenbond vastgesteld in een onderzoek naar persoonlijke leningen. Andere bevindingen van deze consumentenorgani satie zijn: sommige banken vragen meer repte dan de geld- sohieterswet toestaat; 0 leningen afsluiten via tus senpersonen is niet sneller of voordeliger dan direct bij de banken; de zgn. continukredieten, waarbij men tot een zeker maximum op elk gewenst moment geld kan opnemen en de rente over het schuld saldo wordt berekend, zijn soms handig maar meestel duurder dan persoonlijke le ningen; woningverbeteringskre dieten zijn meestal goedko per dan persoonlijke lenin gen, vooral als het om klei ne bedragen gaat en de af lossingen over een niet al te lange tijd worden uitge smeerd. De Consumentenbond wenst verder een duidelijker wette lijke regeling voor de terugbe taling van de teveel betaalde rente in geval van vervroegde aflossing. DEN HAAG (ANP) Er komt geen toelatingsregeling voor Surinamers en Antillia- nen die naar Nederland wil len. De Nederlandse regering (Van onze parlementaire re dacteur). DEN HAAG De „ontwik kelde" landen moeten op korte termijn hun energieverbruik en hun veredelingsindustrie (bioindustrie: varkens- en pluimveemesterljen) beper ken. Dit komt de ontwikke lingslanden ten goede in hun strijd tegen de honger. Dit zijn die opvallendste aanbevelingen in het gisteren verschenen rapport van de ARP ,n de Tweede Kamer over de invloed van de oliecri sis op de positie van de ont wikkelingslanden en het Ne derlandse ontwikkel'ingssa- menwerkingsbeleid. Volgens dit rapport kan de honger in de derde wereld sneller worden tegengegaan door o.a. de vodigende maatre gelen: meer Nederlandse hulp aan verbetering en-of aanleg loop rivieren en kanalen en andere irrigatiemogelijkhe- den; uitzending van meer des kundig personeel om pro- duktiecapaciteit van kunst- mestfabrieken te laten ver groten; een wereld-kunstmest- overeenkomst; nieuwe landbouwgronden sneller in ontwikkeling brengen; grotere voedselvoorraden aanleggen; ontwikkelingshulpihef- fing vow alle grondstoffen- en energiecontracten ten be hoeve van het VN-nood- fonds. heeft hiertoe besloten, aldus minister De Gaay Fortman gistermiddag in de Eerste Ka mer hij het beleidsdebat over Suriname en de Nederlandse Antillen. Een toelatingsregeling kan niet anders dan discrimine rend werken en zou in strijd zijn met het verdrag van Ro me over de rechten van de mens. De Nederlandse re-ge ring voelt er niets voor een regeling in te voeren zoals Groot-Brittannië deed met de inwoners van het Gemenebest. Deze maatregel heeft daar tot grote interne spanningen ge leid, aldiuis de Nederlandse be windsman. Minister De Gaay Fortman gaf in de Eerste Kamer in antwoord op vragen van de VVD-senator Polak toe dat de stroom rijksgenoten, vooral Surinamers, grote problemen schept. Een toelatingsregelin, waarvoor de senator pleitte vond hij echter geen juiste oplossing. Wat de juiste oplos sing was, wist de bewindsman ook niet: „Ik zou zo graag wil1 en weten wat te doen, maar ik weet het ook niet". De minister deel-de mee dat het kabinet extra gelden heeft uitgetrokken voor de opvang van rijksgenoten in Nederland, voor scholing e.d. „Maar we kunnen vrije mensen niet dwingen". Het is het moeilijkste vraag stuk dat ik ken, aldus minister De Gaay Fortman. De oorzaak van de stroom migranten ligt in het gebrek aan vertrouwen van die Surinamers in d-e toe komst van hun eigen land, al dus de minister. Nog dezer dagen zijn weer enkele v-an de niet geringe problemen, waarmee rijksge noten in ons land kampen, in het nieuws. In de Amsterdam se Bijlmer kraakten Suri naamse gezinnen 80 flats uit protest tegen het woningbe- leid, in Rotterdam dienden Su rinamers klachten in tegen be handeling door agenten. 3EGEN EN ZON Perioden met zon. Hi»r en daar een bui. Malige, aan de kust tijdelijk krachtige wind uit zuid west. MaximumtemDe- raturen rond 19 graaen. STAD EN STREEK Koffiedrinken onder Breskense kerk. Pagina 3. Emoties rondom Terneuzens „rosse buurt". Pagina 3. BINNEN- EN 3UITENLAND Dood Peron is tijdbom onder Argentijnse eenheid. Pagina 9. Kross roept vertrekkende Surinamers op tot waakzaamheid. Pagina 10 DE KLEINE STEM Puzzelen in de vakantie. Pagina 1 5. SPORT Rivelino kwaad op Neeskens. Pagina 12- RADIO EN TELEVISIB Jazz-feest in Laren zonder wedstrijdelement. Pagina 7. DE voormalige opperbevelheb ber van de Chileense zee- strijdkrachten, admiraal Raul Montero Corvejo, i-s gearres teerd en gedetineerd op het eiland Quidquino in de Stille Oceaan ->•> PARAMARIBO (ANP) De kinderen naar buurvrouw en moeder naar Amsterdam. Het hoofd van de afdeling jeugdzorg van het ministerie van Sociale Zaken in Paramaribo heeft er de buik vol van. Hij is de man die voor de gevolgen mag opdraaien. In een interview met een Surinaams blad vertelde het hoofd, de heer Bahros: „Wij hebben al ongeveer tien gevallen te behan delen gehad. Het kind wordt even bij tante of buurvrouw ge bracht en moeder neemt de benen naar Amsterdam. Aan mij om voor de kinderen te zorgen". Een oplossing voor het probleem ziet hij in een controle op het lot van kinderen bij de uitgifte van paspoorten aan moeders. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU President Nixon en partijleider Breznjev hebben overeenstemming bereikt over verscheidene kern wapenakkoorden. Dit heeft de Russische leider gister avond onverwachts bekendgemaakt na een diner dat hem door Nixon was aangeboden in de Amerikaanse ambassa de in Moskou. De akkoorden hebben betrekking op het beperken van raketverdedigingsstelsels, over het beper ken van ondergrondse kernproeven en over andere pro blemen betreffende de strategische bewapening. Ze zul len vandaag, op de laatste dag van Nixon's verblijf in de Sovjet-Unie, worden ondertekend. Breznjev zei dat de akkoorden „De zaak van de vrede in de wereld aanzienlijk zullen versterken". „De resultaten van deze ont moeting kunnen al worden omschreven als constructief en belangrijk", zei Breznjev in een korte toespraak na het di ner. „Het pakket akkoorden had waarschijnlijk nog groter kunnen zijn, maar datgene waarover tot op dit moment overeenstemming is bereikt, versterkt aanzienlijk de zaak van de vrede in de gehele we reld". President Nixon had nau welijks drie uur eerder iin een televisietoespraak vanuit het Kremlin nog gezegd, dat er weliswaar een „enorme veran dering" was opgetreden iin de Russische-Amerikaanse betrek kingen, maar dat „nog veel moeilijkheden moesten worden overwonnen" bij het beperken van de strategische bewape ning. De Amerikaanse president bevestigde hiermee dat zijn hoop op het bereiken van een overeenkomst ter controle van de ontplooiing van een nieu we generatie raketten met meervoudige kernkoppen (Mirv's) nog in vervulling moet gaan. Eerder op de dag was Nixon kennelijk ook op moeilijkhe den gestoten bij zijn pogingen een overeenkomst uit te wer ken met partijleider Breznjev over het beperken van onder grondse kernproeven. Zelfs voordat zijn besprekingen met Breznjev begonnen, vertelde woordvoerder Ronald Ziegler: „Er komt vandaag geen onder tekening". Breznjev richtte zich in zijn toespraak tot Nixon en zei: „We waarderen de bijdrage die u hebt geleverd aan deze resul taten en we wensen u en de regering en het congres van de Verenigde Staten alle suc ces toe bij het effectueren van de akkoorden die tijdens deze ontmoeting zijn bereikt. De lei ders van de Sovjet-Unie. volle dig gesteund door het Russi sche volk, zullen alles doen wat in hun macht ligt deze re sultaten te voltooien". Zonder in details te treden zei Breznjev dat de akkoorden betrekking hebben op „nieuwe beperkingen op anti-ballisti sche raketten; ondergrondse kernproeven; en nieuwe po gingen om de strategische be wapening te beperken". RUESSELSHEIM (ANP) Adam Opel AG volgt het voorbeeld van Volkswagen en biedt werknemers die vrijwil lig ontslag nemen, premies van 5500 tot 10000 mark (af hankelijk van hun leeftijd). Het aanbod geldt alleen voor ongeveer 2500 loon- en salaris trekkers in de fabrieken van de maatschappij in Ruessels- heim, Bochum en Kaiserslan tern. Zoals bekend kampt de auto-inidustrie de laatste tijd met ernstige afzetproblemen. Het VW-ooncern heeft mee gedeeld dat intussen bijna 3500 werknemers het aanbod hebben aanvaard om in juni ontslag te nemen en daarbij een premie te krijigen tussen 5000 en 9000 mark. AMSTERDAM De Amster damse recherche heeft bij een onderzoek in een pension 73 ki lo hasjiesj in beslag genomen. In verband met deze vondst zijn aangehouden een 28-jarige Amerikaan, een 44-jarige Ma rokkaan en een 18-jarige Fin. De Fin bleek in het pension, waar veel buitenlanders verblij ven, als dealer op te treden. UIT de vitrine van een dia mantboetiek in het Amster damse Hiltonhotel bleken gis teren 42 wit- en geel-gouden ringen ter waarde van f. 65.000,- te zijn ontvreemd. De diefstal zou zijn gepleegd door twee Italiaans sprekende vrou wen. 0 Cees Priem weer thuis, op de bank. (Van onze sportmedewer- ker). GOES Er is een kans dat Cees Priem na een goede maand weer op de fiets zit. De nationale wegkampioen bij de profs houdt daar zelf al een beetje rekening mee en kon gisteravond in zijn flat iki Goes, waar hij 's middags was gearriveerd al weer, lachend verklaren: „Het is gelukkig niet zo erg met mij als de pers het in eerste instantie heeft voorgesteld. We gaan straks weer gewoon door. Dat de rest van het seizoen voor me verloren is zoals werd ge suggereerd zullen we eerst nog moeten zien- Ze kennen Cees Priem dan toch niet zo erg goed". Natuurlijk zal Priem voorlo pig volledig rust moeten hou den, want zoals bekend heeft hij door zijn val in de derde etappe van de Tour een scheur in zijn bekken overgehouden en hij mag zich dan ook zo weinig mogelijk bewegen Zijn meesterknecht en beste vriend Ko Blok, tevens ploeg genoot van Cees bij Frisoi heeft samen met Peet Ver- schuure (ook reeds jarenlang kind aan huis bij Cees Priem) de onfortuinlijke coureur uit Caen opgehaald. Priem: „Ik was allang blij dat ik weg kon uit het zieken huis, want de verzorging was niet direct wat je noemt daar. In ieder geval kreeg ik veel te weinig eten. Dat is nu juist iets wat ik nog zeer goed kan, ondanks dit ongeval. Ik voel me dan ook kiplekker". Liggend op de bank in zijn woonkamer, gekleed in Frisol- trui en trainingsbroek, wil Cees Priem verder nog wel kwijt, dat het ongelukkige tour-debuut hem er niet van zal weerhouden om volgend jaar opnieuw acte de presence te geven in dit wielerspekta kel wanneer de kans zich daartoe aandient. Hij schrijft zijn ongeval dan ook niet di rect toe aan een hapering in de organisatie van de Tour de France. Priem: „Je hoeft maar één man te hebben die onnodig op het parcours komt en je krijgt stukken. Dat is niet al tijd te voorkomen. De wieler sport kent nu eenmaal veel risico's maar als je timmerman bent van beroep, kun je bij voorbeeld ook met. je hand in een zaag terecht komen. Elk vak heeft nu eenmaal bepaal- UTRECHT (ANP) De kosten per opname en het aan tal personeelsleden per 100 bedden vertonen per zieken huis aanzienlijke verschillen. Er zijn ziekenhuizen die voor wat de kosten betreft 30 pro cent, en voor wat betreft het aantal personeelsleden 15 pro cent onder of boven het ge middelde liggen. Dit blijkt uit „het basison derzoek kostenstructuur zie kenhuizen", van het Nationaal Ziekenhuis Instituut, dat is uitgevoerd in opdracht van en in samenwerking met het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Het rapport is gebaseerd op meer dan 2,5 miljoen gegevens van een kleine 200 zieken huizen over de jaren 1965 tot en met 1071. De gemiddelde kosten per opname bedroegen in 1971 ruim f 1700. De grootste varia ties tussen de ziekenhuizen doen zich voor in de posten interest en afschrijving. Dit hangt samen met het bouwjaar van het ziekenhuis (vooral vanaf 1966 is er een „explo sie" in de investeringskosten per bed opgetreden) en de wijze van financiering fmpt vreemd vermogen, in plaats van, zoals vroeger, uit eigen vermogen). De gemiddelde kosten per opname van de „goedkoopste" tien ziekenhuizen bedroegen in 1971 ruim f 1052,- en die van d'e tien duurste f 3442,-. In het algemeen geldt, dat de kosten hoger zijn naarmate een ziekenhuis meer specialis men heeft. de risico's. Ik bekijk dat ge woon reëel. Natuurlijk heeft Cees Priem veel spijt dat hij vroegtijdig de aftocht moest blazen uit de Tour. Want juist daarin had hij nog eens willen tonen dat het behalen van zijn nationale wegtitel geen sinecure was. Priem: „De kranten hebben zondermeer mijn prestatie in Hoogerheide gekleineerd en voorgesteld alsof de hele zaak verkocht was. Nou, vergeet dat maar rustig, want ze geven het niet cadeau aan een kleine jongen. Daarom hoop ik dat nog dit seizoen de kans zich voordoet om me te bewij zen". Gerben Karstens heeft gis teren de tourleiding op de knieën gedwongen. De Neder lander die vandaag de gele trui veroverde door op de „point chauds" twee seconden meer bij elkaar te sprinten dan Merckx, kreeg te horen dat zijn straf werd ingetrokken. Voorwaarde was dan wel dat Karstens zich na afloop van de vijfde etappe ongeacht de klassering, zich bij de doping controle moest melden. Kars tens die verklaarde het giste ren vergeten te zijn, voldeed na de etappe in allerijl aan deze eis. BRUSSEL (ANP) De Eu- ropese Commissie in Brussel wil India 30.000 ton graan levie- ren ails „noodhulp". TORONTO (RTR) De Sov jet-balletdanser Michail Barisj- nikov, die deze week tijdens een tournee door Canada uit een groep van het Bolsjoi-thea- ter verdween, mag voorlopig minstens zes maanden blijven. Hem is daartoe een verblijfs vergunning verstrekt.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1