Oostduitse trainer Buschner: „AFGANG MOET ONS - BESPAARD BLIJVEN" Schön twijfelt nog aan kracht Oranje Cap: „Cruyff beter Jan Di Stefano" BERISPING VOOR ARBITER MARQUES 3 Y erveling bij spelers en politie Oranje-spelers gooien journalist in het water Historicus verdient aan niet bestaande kaarten TERUGREIS VAN ORANJE GRATIS „Ik hoop opdracht te krijgen Cruyff uil te schakelen" sport DQOR - Zaierdag 29 juni 1974 (Van onze speciale verslaggever) RATINGEN De training van vrijdag heeft de Oost duitse chef-trainer Georg Buschner nog geen uitkomst kunnen brengen over een aantal vraagtekens in zijn ploeg. Vier man ontbraken vrijdag tijdens de training in Gelsen kirchen: Watzlich, Hamann, Fritsche en Vogel. De kans is zeer groot dat minstens twee van deze vier spelers zondag niet in het duel in het Volksparkstadion van Gelsenkirchen tegen Nederland kunnen aantreden. (Van onze speciale verslaggevers) HILTRUP De KNVB heelt vrijdag in tintrup Dij monde van bestuurslid mr. G. Fn. JUroKX laten weten het in cident „De Graaf" te betreu ren, maar geen aanleiding te zien tot het nemen van maat regelen. De verslaggever van De Volkskrant, die zich met zijn commentaren vanuit West-Duitsland het ongenoe gen van de spelersgroep op de hals heeft gehaakd (de leden van de selectiegroep wensten niet meer te praten met de reporters van De Volkskrant), werd gisteren na een gesprek tussen de twistende partijen door een aantal voetballers in net water gegooid. „Wij beschouwen net inci dent daarmee als gesloten", al dus de heer Brokx. „Wij zijn ervan overtuigd dat de spelers vanaf dit moment weer ge woon met de journalisten zul len spreken, ook met die van De Volkskrant, met uitzonde ring wellicht van de heer De Graaf'. De Nederlandse Sportpers (NSP) had In de loop van gisteren door voorzitter Joop Niezen officieel bij de KNVB tegen de actie van de spelers tegen De Graaf geprotesteerd. (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP De verveling een ziekte waarvoor geen dok ter uit de medische staf rond het Nederlands elftal een me dicijn kan verschaffen, begint zich van de spelers en begelei ders meester te maken. In de eerste dagen na een succes en onder het genot van de stra lende zon die toen scheen was men nog wel bereid om de eentonige sleur die een trai ningskamp nu eenmaal met zich mee brengt te vergeten. Maar nu het succes ook al tot de gewone zaken kan worden gerekend en bovendien de zon hut de laatste dagen laat afwe ten, lopen er steeds meer spe lers met verveelde gezichten rund. Wanneer ik niet in de A-selektie zat", zo lieten spe lers zich ontvallen. .,zou ik iedere nacht er tussenuit pro beren te knijpen, want er ls totaal niets te beleven". Zelfs de politie die belast is met de bewaking van de Oranje-selektie is op een punt gearriveerd dat men het voort durend observeren van het Waldhote! en het steeds bege leiden van de spelers meei dan zat is. „Met wordt de hoogste tijd dat er een eind aan komt", aldus politiechef Günther. „Moet u nu naar die man kijken", zegt hij terwijl hii tijdens de training een po- litie-agent aanwijst. „Die is aangewezen om op wacht te staan. Maar hij zit rustig naar de training te kijken. Het wordt voor mij steeds moeilij ker om de mensen te motive ren". Georg Buschner maakte er geen geheim van wat er met deze spelers aan de hand is. Sigmar Watzlich heeft in de laatste wedstrijd tegen Brazilië een voetblessure opgelopen; middenvelder Erich Hamann heeft een dijbeenblessure; Jo achim Fritsche ligt met een lichte griepaanval in bed en Eberhard Vogel, die in het du el tegen Chili moest uitvallen, zal mogelijk pas voor het eerst in de derde wedstrijd van de tweede finaleronde tegen Ar gentinië weer vildoende fit zijn. „Vogel", aldus Buschner, „zal zeker nog niet tegen Ne derland kunnen spelen. Ik re ken er zelf een beetje op dat Fritsche iin Gelsenkirchen wel van de partij is, want nu ook Watzlich geblesseerd is, heb ik als ook Fritsche uitvalt geen specifieke aanvallende linker verdediger meer". Voor Georg Buschner staat er zondag minder op het spel als iedereen wel verwacht zou kunnen hebben. Want Busch ner blijft beweren dat Oost- Duitsland niet naar de Bonds republiek is gekomen om tot de laatste vier van dit wereld kampioenschap door te drin gen. „Als we in onze groep op de derde plaats eindigen, dan zijn wij ineens op de wereld ranglijst geklommen naar een gedeelde zesde plaats. En dat is al een geweldige prestatie. Ik zie Nederland en Brazilië respectively,k in onze groep eerste en tweede worden en in de B-groep zijn deze plaatsen voor West-Duitsland en Polen weggelegd. De stand na de eerste speeldag in de tweede finaleronde zal ook in de vol gende wedstrijden gehand haafd blijven". Bijzonder veel respekt heeft Buschner voor Oranje-supervi sor Rinus Michels. „Deze trai ner heeft bijna het onmogelij ke gedaan. Niet alleen heeft hij van een elftal met vele grote sterren een grote een heid kunnen maken, maar hij heeft er tevens voor kunnen zorgen dat ondanks alle inter- Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen 0 De Oostduitse aanvoerder Bernd Bransch (li nks) en Jürgen Sparwasser in actie tijdens de training. (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Een veertig jarige Westduitse historicus is ervan beschuldigd een winst gevende handel te hebben ge voerd in niet bestaande toe gangskaarten voor het wk- toernooi, De man zou zich hebben uitgegeven als lid van het organisatiecomité en in die functie talrijke vooruitbetalin gen hebben ontvangen van sportinstanties voor door hem beloofde entreebiljetten. Ach tenveertig leden van een ten nisclub zou hij op deze manier zelfs ongeveer 22.000 gulden afhandig hebben gemaakt. Het organisatiecomité heeft ter afsluiting van het toernooi een afscheidsparty georgani seerd in de bergen. Herman Neuberger, chef van het comi té, heeft daarvoor al 120 pro minente functionarissen van de FIFA en een aantal spelers uitgenodigd om zich op 8 juli In de Schwarzbach-Bergweide te presentereu. (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Martin Schroder, directeur van Marti nair. is er zo van overtuigd dat het Nederlands elftal Miinchen haalt dat hij een DC-9 beschikbaar heeft ge steld om spelers en officials op maandag 8 juli van Miinchen naar Amsterdam te vliegen. Dit aanbod, dat ge stand wordt gedaan ongeacht de plaats waarop het Neder lands team daar eventueel be slag legt, is inmiddels bij monde van Rinus Michels aanvaard. In HilU-up wordt weer ferm gelachen. Ondanks de spanning blijft de gein hoogtij vieren. De Amro-bank heeft voor ieder doelpunt dat door Oranje wordt gemaakt 5000 gulden toegezegd, hetgeen tot nu toe het leve bedrag van 50.000 gulden opleverde. De spelers „protesteerden". Zij beweerden namelijk dat er geen tien maar elf Nederland se doelpunten gemaakt waren omdat Ruud Krol tegen Bulga rije in eigen doel had gescho len. De directie schrok, Hil- trup bulderde. De grap was geslaagd. 9 Pas nu is gebleken dat na Je wedstrijd Polen - Italië (21) in Stuttgart, die de uit schakeling van de Italianen betekende, een Italiaanse su- porter in de in een bar van de Duitse stad is doodgestoken door één van een aantal Joe goslavische supporters waar mee de Italiaan aan het ruziën was geslagen. ne problemen die er kort voor de aanvang van het wereld kampioenschap bij d.e Neder landers waren, er toch nog een juiste stemming in het elftal is gekomen. Het zal voor ieder een moeilijk worden om deze ploeg te verslaan. Nederland speelt (samen met Polen) in dit toernooi op de meest ideale wijze het moderne voetbal. Het niveau van dit toernooi wordt dan ook door Nederland en Polen bepaald". Buschner waarschuwde overi gens toch nog wel voor de Brazilianen. „Niet omdat wij juist van deze ploeg verloren hebben, maar evenals in ande re wereldkampioenschappen blijkt ook thans weer dat de vorm met het naderbij komen van de finale bij de Brazilia nen met de dag stijgt. En daardoor wordt Brazilië erg ge vaarlijk". Georg Buschner, die donder dag, een dag na de verloren strijd tegen Brazilië, met nie mand over het verdere verloop van dit toernooi wilde spre ken, moet de afgelopen uren volledig benut hebben om nieuwe inspiratiepunten voor zijn ploeg te vinden. „Voor de strijd tegen Nederland zal dat moeilijk zijn. Ik heb in dat duel met zóveel faktoren reke ning te houden. Maar mis schien krijg ik nog wel de juiste taktische ingeving om bijvoorbeeld het gevaar Cruyff afdoende te bestrijden. Na tuurlijk heeft iedere ploeg de kans om eens van Nederland te winnen, maar het is natuur lijk wel de vraag of dit juist Oost-Duitsland zal lukken. Wij hebben de laatste jaren enige ervaring met de Nederlanders opgedaan. De laatste twee in terlands hebben beide ploegen een overwinning bezorgd. In Leipzig verloor Nederland in 1971 met 1-0, terwijl kort daarna in Rotterdam wij met een 3-2 nederlaag genoegen moesten nemen. Daarnaast zijn er in de verschillende Europa cuptoernooien ontmoetingen geweest tussen Nederlandse en Oostduitse ploegen. Wij hebben dus enige ervaring, maar in een wereldkampioen schap zijn er nog zoveel ande re faktoren die van doorslag gevende betekenis kunnen zijn. Echt, ik ben helemaal tevreden als we in onze groep derde worden. En dat is ook nog mogelijk als we de strijd tegen Nederland verliezen". Het vertoonde spel is voor Buschner in de komende twee wedstrijden tegen Nederland en Argentinië belangrijker ge worden dan de uiteindelijke klassering. „Mijn spelers moe ten in deze wedstrijden de mogelijkheden aangrijpen om de voetbalwereld te tonen dat Oost-Duitsland spectaculair, aantrekkelijk kan spelen. Al leen zullen we er tegen Oran je voor moeten waken dat de volgende grap geen werkelijk heid wordt: Oost-Duitsiand speelt tegen Nederland; maar Nederland speelt met Oost- Duitsland. Een afgang moet ons bespaard blijven. En daar zal mijn hele ploeg voor moe ten vechten", stelde Buschner na de ochtendtraining in het Schalke '04-stadion van Gel senkirchen. En tenslotte Buschners enige informatie over de opstelling; „Ik heb het elftal voor zon dagmiddag in mijn hoofd, maar nog niet op mijn lippen", was zijn geheimzinnig ant woord. En: „Tegen Nederland moet je niet alleen voetballen met je voeten, maar ook met je verstand". (Van een speciale verslaggever; KAISERAU Na de 2- 0 overwinning van West-Duitsland op Joe goslavië verkeert plotse ling de Westduitse selec tie weer in een juich stemming. Het gemopper na de eer ste finaleronde heeft thans plaats gemaakt voor alleen maar opti mistische geluiden. En een ieder is het er over eens dat het maar geluk kig is geweest dat de strijd tegen de DDR verloren is gegaan. Door deze nederlaag is men immers de grote mede- favoriet voor de titel, Nederland, in de tweede finaleronde ontlopen. Rainer Bonhof, die in het duel tegen Joegosla vië zo sterk speelde, zegt zelfs: „Het zou een cata strofe voor het toernooi zijn geweest als nu reeds West-Duitsland en Nederland elkaar had den ontmoet". De in Emmerich opge groeide Bonhof, die pas vier jaar geleden de Ne derlandse nationaliteit verwisselde voor de Westduitse en dat ge beurde in de periode dat de thans 22-jarige speler zijn eerste profcontract tekende, oordeelde: „An ders had de kans be staan dat ik in dit toer nooi de man was ge weest die samen met Cruyff in één elftal had gespeeld. Maar doordat ik mij heb laten natura liseren. krijg ik mis schien juist nu de op dracht om in de mogelij- ko finale van dit we reldkampioenschap Cruyff uit te schakelen. En op een dergelijke op dracht verheug ik me thans al". (Van onze speciale verslag gever). KAISERAU Helmut Schön stelde het voorop. „Ne derland heeft een heel goede ploeg", waren de woorden van de Westduitse coach in het trainingskamp te Kaiserau. „Dat is gewoon een feit waar je niet om heen kunt". Toch was de lange Westduitser nog niet ten volle overtuigd van de kracht van de Oranjefor matie. „Maar wel is het zo dat Nederland succes had tegen slecht verdedigende ploegen, die geen goede dekking gaven. Dat was zo tegen Uruguay en ook tegen Bulgarije. Die ploeg moest tegen Nederland winnen om zeker te zijn dat de twee de ronde werd bereikt. Woensdagavond tegen Argen tinië was het helemaal duide lijk dat er niets klopte bij de tegenstander van Nederland bij de dekking. Je kan de kracht van het elftal alleen maar goed beoordelen als de ploeg een keer tegen een goed verdedigende tegenstander heeft gestaan", Schön ging er al van uit dat het Westduitse elftal in de eindfase van het toernooi om de tiende wereldtitel in Müneren tegen Nederlaind zal uitkomen, getuige zijn woor den: „Tegen ons zal Nederland het in het geheel niet gemak kelijk krijgen". Als wilde hij bondscoach dr. Frantisek Fa dhronc intimideren vervolgde hij: „We hebben groot respect voor die tegenstander, we we ten dat Nederland sterk ia. maar ik geloof toch wel dat er tegen die ploeg mogelijkheden zijn. Dan moet het achter vol komen kloppen. Kijk maar naar de Zweden. Die hielden de zaak volkomen dicht en bereikten zo toch een 0 —0. Nu is het natuurlijk ook zo dat het in een eindstrijd nog moeilijker wordt. Dan moet je niet alleen de „nul" weten vast te houden om de titel te halen, je moet ook zelf sco ren". Met een gematigd optimisme ziet Schön de wedstrijd van komende zondag tegen Zwe den tegemoet. „Zweden is een gevaarlijke tegenstander, dat zeker. In eze fase is natuur lijk elke wedstrijd zwaar. Dat staat bij voorbaat vast. Ik ge loof echter dat we veel ge leerd hebben uit de nederlaag tegen de DDR. We hebben bet aanvankelijk gemakkelijk op gevat. Tegen Oost-Duitsland hebben we zowel fysiek als tactisch niet niet een volledige inzet gespeeld. Dat is ons fa. taal geworden. De instelling van de spelers is na die wed strijd in Hamburg heel anders geworden. Er is onderling ge sproken en we zijn er alle maal beter van geworden. Ik heb nu vertrouwen in de ploeg. Nu weten we dat je moet beginnen te verdedigen als de vijandelijke doelman de bal heeft. In die fase kan je geen kracht sparen. Dat kan 0 Helmut Schön: „Neder land heeft zo goed kunnen spe len omdat het slechte verdedi gingen tegenover zich heeft ge had". alleen maar als je zelf aan de bal bent". Twee spelers van de West duitse formatie zijn betrekke lijk licht geblesseerd in de wedstrijd tegen Joegoslavië. Wimmer heeft een pijnlijke verwonding in de buikstreek, vleugelspeler Hölzenbein wordt behandeld wegens een blessure aan de achillespees. Een mengsel van uit Brazilië afkomstige kruiden moet de bloeduitstorting tegengaan en d-e pijn verminderen. Ze heb ben donderdagmorgen niet aan de training voor het eerst sinds een week was de inter nationale pers weer welkom deelgenomen. Het is nog niet zeker of de bondscoach zondag over het tweetal de beschikking zal hebben. „Ik wil overigens zo weinig mogelijk veranderin gen aanbrengen in het elftal", aldus een bijzonder opgewekte Helmut Schön. die zich enkele dagen eerder de in- en exter ne kritiek danig heeft aange trokken. ..Hooguit een of twee. Natuurlijk moeten de sm-'ers wel voor de wolle honderd procent fit zijn" FRANKFURT Na de eer ste wedstrijden uit de finaleronde hebben verschil lende spelers van het Neder lands elftal hun hoge klasse ring in de diverse „wereld- elftallen" behouden. In de wereldpl'oeg van „Bild" zijn weer 5 Nederlanders te vin den: Rijsbergen, Neeskens, Van Hanegem, Rep en Cruyff. De ploeg van „Bild" ziet er als volgt uit: doel Maier (West-Duitsland), achter Vogts (West-Duitsland), Rijs bergen (Nederland), Becken- bauer (West-Duitsland), Ma- rinho (Brazilië), midden Bonhof (West-Duitsland), Neeskens (Nederland) en Van Hanegem (Nederland). Voor: Rep (Nederland), Cruyff (Nederland) en Ga- docha (Polen). Johan Cruyff kreeg a-ls enige een punten waardering van 6: het aller- V hoogste. Bij de Engelse bookmakers staat Nederland hoog aange schreven. Voor het eerst in de strijd om de wereldtitel heeft de Oranje-formatie de eerste plaats van West-Duits land overgenomen. Als derde en vierde staan bij de Engel se weddenschappen Polen en Brazilië genoteerd. „Polen-Nederland zal de fi nale in Miinchen worden", is het oordeel van de vroeger voor Real Madrid spelende Alfredo di Stefano. „De an dere ploegen die tot de laat ste acht zijn doorgedrongen hebben niets bijzonders te bieden. Maar Polen en Ne derland zijn massaal sterke teams. En bij een dergelijke ploeg kan alleen maar de wereldtitel terechtkomen". Q De Argentijnse bondscoach Cap is een beetie bekomen van de 4-0 nederlaag die Ne derland zijn ploeg toebracht. „Maar nu ik de wedstrijd nog eens on de tv heb ge zien. ben ik niet eens zp ceschroVken van dit resul taat. Als Ie een man als Cruvff in de nlioeg hebt. dan is de tegenstander al bij voorbaat kandoos. Onze landgenoot Di Stefano heeft in zijn jaren veel tni„nen doen. maar hij heef* toch nooit over die kwartetten kunnen beschikken die nu Johan Cruyff op zo'n gewel dige wijze weet te etaleren De voetbalploeg van Haïti, die toch in dit wereldkampi oenschap niet zo'n slechte in druk heeft achtergelaten, is bij terugkeer in Port-au- Prince slechts door zo'n 250 supporters begroet. Dit aan tal stond wel in schrille te genstelling tot de belangstel ling bij het vertrek. Toen waren er namelijk ruim 200.000 Haïtianen die de ploeg uitgeleide deden. In Haïti ls nog geen beslis sing gevallen over de doping- af faire met Jean-Erst Jo seph. In West-Duitsland is het gerechtelijk onderzoek naar aanleiding van de plot selinge verdwijning van Jean- Erst Joseph uit het trai ningskamp, bij gebrek aan ewij zen op dood spoor ko en te staan. Het huis van de Braziliaanse bondscoach Zagalo staat in Rio de Janeiro onder extra politiebewaking. De afgelo pen dagen zijn er verschil lende stenen door de ramen van de woning gesmeten Aan een van de stenen was een touwtje gebonden met daaronder het papieren op schrift: „Hier nog een steen om de verdedigingsmuur verder op te bouwen". De Braziliaanse voetbalfans zijn het nog altijd niet eens met het verdedigende systeem dat Zagalb rijn spelers laat spelen. De Joegoslaaf Ivan Buljae, die na afloop van de strijd tegen West-Duitsland voor de dopingcontrole moest ver schijnen, heeft ruim 90 mi nuten bij de doktoren door gebracht, eer hij riji urine kon inleveren. De Joegosla vische verdediger had in die periode van de medici ruim 2.7 liter vocht te drinken ge kregen. In Miinchen is vanaf donder dag geen hotelkamer meer vrij. Voor de wedstrijden om de derde en vierde plaats (zaterdag) en de finale (zon dag) verwacht men in de hoofdstad van Bayern zo'n 100 000 voetbaitoeristen. Alle 26.000 bedden in de 480 ho tels worden door deze groep in beslag genomen. 9 Everiais bij de Olympische Spelen van 1972 verwaent men op de Olympiatoren in München in het weekeinde van 6 en 7 juli een massa oezoekers. Velen die voor de finale en de wedstrijd om de derde plaats, geen toegangs kaarten meer konden krijgen, hopen van een hoogte van 174 meter alsnog de gebeurtenis sen in het overvolle stadion te kunnen volgen. Half juli ver wacht men daar overigens de achtmiljoenste bezoeker smds de opening in 1968. (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT De Bra ziliaanse scheidsrechter Mai- ques heeft van de FIFA een berisping gekregen naar aan leiding van de door hem ge leide wedstrijd van West-Duits land tegen Joegoslavië. De kritiek van de FIFA zou in het bijzonder betrekking heb ben op het feit dat Marques een overtreding van Scliwar- zenbeek in het strafschopge bied door de vingers had ge zien. O Een Oostduitse voetbalsup porter, die de wedstrijd van 14 juni tussen Oost-Duitsland en Australië had bijgewoond hoeft geweigerd terug te keren naai Oost-Duitsland, aldus heeft de politie van Hamburg gisteren meegedeeld. De politie zei niet te weten of er nog andere Oostduitsers achter waren ge bleven. 9 De om zijn snelle reactie op de lijn geroemde Zweedse doelverdediger Ronny Hell- ström heeft een keer te sne gereageerd. Dat was toen hij een contract tekende voor twet jaar bij de Duitse voetbalclub FC Kaiserslautern. De doel man, die het contract tekende voor het begin van het toei- nooi om de wereldbeker ia sindsdien sterk In waarde ge stegen. 9 De Braziliaanse trainer Mario Zagallo is ervan over tuigd dat zijn elftal bij oe laat ste vier zal eindigen. „Brazilië heeft nog nooit een sterkere verdediging gehad dan nu", al dus de Braziliaan. Wie echter na het uitvallen van spitsspe- ler Leivinha de doelpunten voor Brazilië moet maken ls voor Zagallo nog een probleem. „Ik hoop maar dat het nu vei- der bij mijn andere voorhoede- spelers lukt", aldus de trainei. (ADVERTENTIE) OFF. DEALER K.T.V. HIFI - STEREO APPARATUUR

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 21