TELEFOONCELLEN VOOR KERNEN HULST Woonwijk in de Clinge polder DOEL GEDOEMD TE VERDWIJNEN EDY BOCAERD (19) VERRAST MET TOPBILJARTTITEL STRIJD OM BEHOUD ZIEKENHUIS HULST POLITIEK UITVECHTEN Vrachtauto total loss Gemeen ^Zc6 uit i. ALS HULSTER PLANNEN DOORGAAN OP GROL ZEEUWS stad streek BOUWGROND GEZELLIGE SPORTDAG Regen dreef mavo scholieren naar sporthal Zaamslag Jongerenkoor Hulst sloot seizoen met succes af Westdorpe Hansweert O.-Z.-Vlaams puntenkampioen Cliaplin-film in 't Houtkwartier Louis Toebosch concerteert in basiliek Hulst Nieuw.Namen Dieselolie op de weg na botsing f' Wisselvallig Donderdag 27 juni 1974 2 (Van een onzer verslaggevers) NIEUW NAMEN-GRAAUW De PTT is op het ogenblik doende met de installatie van telefooncellen voor publiek ge bruik' in de kernen Nieuw- Namen, Graauw, Heikant en Clinge. In samenwerking met de ge meente Hulst worden in ge noemde kernen zogenaamde garantiecellen geplaatst. Dit houdt in dat met de gemeente een overeenkomst voor vijf jaar is gesloten. De overeen komst bepaalt, dat de PTT het onderhoud volledig voor reke ning neemt. Voor wat betreft de opbrengst is een normbe drag van aohtendertighonderd gulden voor 1974 vastgesteld. Is de opbrengst minder, dan wordt het verschil door PTT en de gemeente Hulst gedeeld. Beide partijen betalen in dat geval vijftig percent van het tekort. De overeenkomst kan na de vijf jaar, elk jaar stilzwijgend worden verlengd. De vier nieuwe cellen moeten nog dit Jaar functioneren. Als de cel len zijn geïnstalleerd, dan be vinden zich in totaal in groot Hulst zeven cellen, vier in de kernen en drie in de kern Hulst. De drie cellen in Hulst komen volledig voor rekening van de PTT. Pas vorig jaar is door de Hulster gemeenteraad besloten een dergelijke overeenkomst met de PTT aan te gaan. Voordien wilde de PTT niet het risico lopen diat de cellen uitsluitend geld zouden kosten en niets opbrengen. Met de plaatsing van de cel len in de vier HuLsterse ker nen, komt een eind aan de lastige situatie waarin het pu bliek wordt gedwongen zich tot de plaatselijke horeca-on- dernemers of particulieren te wenden voor het voeren van telefoongesprekken. Ook in noodgevallen kan de aanwe zigheid van publieke telefoon cellen een uitkomst zijn. (Van een onzer verslaggevers) HULST Vanavond neemt de Hulsterse gemeen teraad al dan niet een voor- bereidingsbesluit, dat moet dienen als een groen licht voor de aanleg van een bij zonder uitgestrekte woon wijk in de Clingepolder, het gebied tussen Clinge en de kern Hulst. Wordt het voorbereidingsbesluit geno men, dan betekent het auto matisch, dat birinen ge noemde polder geen werken meer mogen worden uitge voerd, die de gemeentelijke plannen in de weg staan. Op het ogenblik wordt door de stedebouwkundige gewerkt aan een gedetailleerd plan voor de toekomstige woon wijk. Verwacht wordt, dat binnen een jaar een bestem mingsplan aan de gemeente raad zal worden voorgelegd. De gemeente houdt met deze ont wikkeling rekening met een sterke groei van Hulst in de toekomst. Een prognose, zegt zelfs, dat Hulst in 1990, ne gentienduizend inwoners kan hebben. De woonwijk in de Clinge polder zou de eerste nieuwe bebouwing worden in zuidelij ke richting. Tot op heden is uitsluitend aan de noordzijde gebouwd. De plannen, waar aan op dit moment wordt ge werkt, zijn: Hooghuis en Moerschans. Beide aan de noordzijde van Hulst. De eer ste fase van het plan Hooghuis in de Dullaertpolder is gereed, van de honderdtwintig zich daar bevindende woningen (geen woningwetwoningen) is rond negentig percent ver kocht. Voor de tweede fase bestaat nog geen bestemming splan, wel heeft de gemeente al grond aangekocht. Vast staat wel dat een groot gedeelte van het plan Hoog huis niet zal worden uitge voerd. Van plan Moerschans is de eerste fase al bouwrijp en zal de tweede fase nog bouwrijp worden gemaakt. De nieuwe wijk in de Clin gepolder zal echter veel groter worden dan alle wijken die tot nog toe aan de rand van Hulst werden gebouwd. De wijk kan een omvang krijgen, die zo groot is als de Dullaert polder, met plan Hooghuis en plan Moerschans samen. Het uitsluitend bouwen ten noorden van Hulst is nooit de bedoeling geweest vsn het ge meentebestuur. Bij de herin deling van 1961 kreeg Hulst uitsluitend bouwgrond ten noorden van de stad, hoewel men liever was begonnen aan het leggen van een woonver- binding tussen de kernen Sint- Jansteen en Clinge en Hulst. Sinds 1970, het jaar van de grote gemeentelijke herinde ling is het streven van het stadsbestuur er op gericht ge weest, de aanleg van noorde lijke wijken af te bouwen. De gemeente Hulst krijgt met de Clingepolder betere bouwgrond in handen, dan de grond waarop plan Hooghuis wordt verwezenlijkt. De Dul laertpolder is laaggelegen, in gedijkt land, waar men meer dan in de Clingepolder, moeite moet doen voor het wegpom pen van bijvoorbeeld rioolwa ter. De zuidelijke Clingse poi- dergrond ligt, aldus de ge meente, duidelijk beter. Overigens is het niet de De doeling dat Sint-Jansteen, Clinge en Hulst een totaalstad gaan vormen. Aan alle kanten blijven stroken groen over. Zo mag in het gebied tussen Li- niedijk, Lange Nieuwstraat en Stadswallen niet gebouwd worden. Ook aan de Kool straat zullen geen huizen mo gen verschijnen. Daarnaast wordt het gedeelte, waar de rijksweg tussen Sint-Jansteen en Hulst loopt, vrij gehouden voor grondbestemminig. Met de ontwikkeling ln de komende vijftien jaar sluit de gemeente aan bij de industria lisatie van onder meer de lin- kersoheldeoever. Verwacht wordt dat door de toenemende werkgelegenheid ook Hulst meer en meer een woonfunctie zal gaan vervullen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Driehonderd leerlingen van de Sint-Joseph mavo in Hulst, hebben giste ren meegedaan aan de jaar lijkse schoolsportdag. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was, dat zowel op de gemeen telijke sportterreinen als in sporthal Den Dullaert zou worden gesport, kon men door de wat vochtige situatie (het regende pijpestelen) buiten niets doen. Het resultaat was, dat alle driehonderd leerlingen met Den Dullaert genoegen moesten nemen. Het weird nochthans een ge zellige dag en een geslaagd sportfeest. Elike klas was in twee groepen gesplitst van elk twaalf man. De eerste klassen speelden korfbal, de tweede klassen konden kiezen uit .vol leybal of basketbal en ook de derde klassen mochten dezelf de keuze maken. Voordat men aan de team sporten begon, werd eerste es tafette gelopen en was er een touwtrekcompetitie. Er konden gisteren punten worden ver diend. Voor negen winnende- groepen waren er taarten. De Klassekampioen 1974 werd klas 1 c. In genoemde klas zitten wel veel jongens. De Sint-Joseph-mavo is oorspron kelijk een meisjesschool. Pas sinds kort worden er ook jon gens toegelaten. Zeehengelwedstrijd De zeehengelwedstrijd tussen le den van HSV Sport en Ont spanning uit Zaamslag en HSV De Hoop uit Terneuzen is door dt Terneuzense henge- laars gewonnen met een totaal van 2340 punten tegen 1551 voor HSVO. De individuele uitslag was als volgt. 1 L. Taalman met 651 punten, 2 Jac. Cornelissen met 478 pun ten, beiden van De Hoop, 3 R. de Bruijne 433, HVSO, 4 A. Riemens 371 De Hoop, 5 J. Dieleman De Hoop 371 punten. Na afloop van deze wedstrijd, die werd gehouden aan de Westerscheldedijk nabij de Buurtschap De Griete, werden in café Het Wapen van Zee land de prijzen aan de win- naars uitgereikt en tevens de beker die door De Hoop werd gewonnen. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL - DOEL Het Belgische CVP-Kamerlid H. Devidts heeft tijdens de be groting van openbare werken, de minister duidelijk gemaakt dat er schikkingen moeten worden getroffen met de be woners van huizen op de lin ker Scheldeoever, die in ver band met de industrialisatie onteigend worden. De heer Devidts sprak bij deze gele genheid van sociale, financiële en menselijke problemen, die ontstaan door de vertraging bij de uitbetaling van vergoe ding. Het CVP-Kamerlid vestigde de aandacht op de gemeente Doel, waar onder de bevolking grote onzekerheid heerst over de toekomst. De kosten van het onteigenen van Doel wordt geraamd op driehonderd mil joen franken. De heer Devidts heeft geëist, dat Doel op het gewestplan wordt aangeduid als onteigeningszone, zodat men geleidelijk kan beginnen met de onteigening en de tij dige uitbetaling. Het Kamerlid eei dat alles in het werk moet worden gesteld om zo snel mogelijk te voorzien in alter natieve woongelegenheid. Vorig jaar werd de Belgi sche overheid al gevraagd, Doel in een onteigeningsplan op te nemen, omdat de plaats (geïsoleerd en milieuhygië nisch niet leefbaar) gedoemd was als woonzone te verdwij nen. Tot nog toe heeft de overheid echter niets gedaan in de richting van een onteige ningsplan. Aan de mensen die, door omstandigheden gedwon gen, uit Doel moesten vertrek ken, werd geen enkele vergoe ding of zelfs ma-ar begeleiding gegeven. Hoewel nog tot en-kele jaren geleden werd aangenomen dat Doel zich te midden van de opkomende industrie zou kun nen handhaven (omgeven door een beperkte landbouwzone), is de laatste tijd steeds duide lijker komen vast te staan, dat voortbestaan van de gemeente (en ene male onmogelijk is. De studiegroep „mens en ruimte" maakte in 1972 in op dracht van en in samenwer king met de Interkommunale van het Land van Waas en de dienst maatschappelijk op bouwwerk een rapport over Doel. Na een kritisch onder zoek kwam de studiegroep tot de conclusie, dat Doel niet meer leefbaar is en derhalve moet verdwijnen. De overheid kan de gemeente het best in een onteigeningsplan opnemen, aldus de studiegroep. VIER militante Italiaanse neo fascisten zijn veroordeeld tot straffen van 14 tot 23 jaar. De vier hebben geprobeerd een trein te laten ontsporen. OUD-GENERAAL. Pjotr Grt- goren-ko, die wegens zijn af wijkende mening vijf j-'aar lang in Russisch-e inrichtingen voor geesteszieken opgenomen ls geweest, is gisteren vrijge laten. DE Chileense regering heeft de landingsvergunning voor Alitalia niet verlengd. Italië heeft na de val van de rege ring AUende de militaire junta in Chili nog niet erkend. (Van onze correspondent). HULST Zaterdag werd m de basiliek van Hulst de laat ste jongerendienst verzorgd door het jongerenkoor Hulst en combo. Heit thema van de dienst liuidlde: „De tijd is aan ons". Een zeer groot aantal kerkgangers volgde met aan dacht de teksten en liederen van deze nieuwe dienst. Zondagmorgen vertrok het gehele gezelschap met twee bussen naar het Belgische Dendermonde, waar de viering opnieuw werd gebracht. Hoe zeer deze thematische viering werd gewaardeerd, bleek wel uit de enthousiaste reacties die gehoord werden tijdens de of ficiële ontvangst, die na de mis aan het koor werd aange boden. Het voorbije weekend vorm de het slot van een druk bezet seizoen, waarin het jongeren koor Hulst met combo onder ander-e te horen was in Hulst, Sluiskil, Lams/waarde, Kloos- terzande, Sas van Gent en Terneuzen. Half augustus hoopt men opnieuw met frisse moed te beginnen met re peteren. Karabijnschicting In de zaal van „Het oud Raedhiuys" hield de karabijnclu-b St.-Al- bert uit Sas van Gent een zeer geslaagde wedstrijd, waaraan 50 schutters deelnamen. De or ganisatons hadden voor dit evenement een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag luidde als volgt: Eerste en tweede top: G. T-aeymans, Moerbeke-Waes, derde top:. R. van Rijseghem, Zaffelaere, linker zijvogel: R. Bauwens, Zaffelaere. rechter zijvogel: L. van de Velde, Westdorpe. De beker, beschik baar gesteld voor de club Westdorpe werd gewonnen door Joop van der Goes. Me vrouw De Jaeger uit Sas van Gent won de prijs voor de meeste vogel-s bij de dames (3 stuks). Bij de heren was deze prijs voor R. D'hert, Moerbe ke-Waes (4 stuks). Kermiskoers Het plaatse lijk wielercomité is erin ge slaagd een wielerwedstrijd te organiseren op d-e aanstaande kermis. Dinsdag 9 juli wordt om 18.00 uur het startschot gelost, waarna de amateurs vain start zullen gaan. Aan de ze wedstrijd (wordt ook deel genomen door Toine van de Bunder uit IJzendijke. Schoolreisje De leerlin gen van de katholieke basis school uit Hansweert hebben een schoolreisje gemaakt naar Antwerpen. Aldaar werd een bezoek gebracht aan de Zoo. het dolfinarium, het aquarium en op de terugreis nog aan de bossen nabij Ossendreeht. Het werd een gezellige reis, be gunstigd dloor goed weer (Van onze correspondent) HULST „Dat ik persoon lijk puntenkampioen zou wor den had ik niet verwacht. Dit ls voor mij als een volledige verrassing gekomen. Maar dat ik na afloop van de competitie hoog zou eindigen in de strijd om het persoonlijk punten- kam pioenschap, stond voor mij wei als een paal boven water vast". Dit zegt een trotse Edy Bo- gaerd van de Hulster topbil- jartcl-ub Marionette diie teza men met E vain Dorsselaer van het Belgiscre Excelsior uit St.-Niklaas, (beido spelers verga-arden in totaal 28 pun ten) persoonlijk puntenka-mpi- con seizoen 1973-19T4 is ge worden in de Oost-Zeeuwsch- Vtaarnse topbil jartcompetl- tie. De 19-jarige Edy behoort tot de vaste kern voor de samen stelling vain het sterkste Mart- onette-tienta-1 en daaruit kan men de conclusie trekken dat hij tot de beste spelers van M arionette gerekend moet worden. Spelen in een kamp! oensploeg (Marionette werd in de voorbije competitie voor de tweede achtereenvolgende ma-al algeheel topbilja-rtkaimpi- oen) is natuurlijk een grote ec> Maar hij doet er ontzettend vtel voor om goed voorbereid aan een competitiewedstrijd te beginnen. Zodra hij even tijd heeft is h-ij in het clublokaal hij Willy van Swoal aan de Grote Ba-gij nestraat te Hulst te vinden, waar hij door het spe ler- van een onderling partijtje zijn topbiljartcapaciteiten op peil houdt. Hij is in med 1972 met lop- blljarten begonnen bij de club waarin hij n-u nog speelt, Ma rionette. Het onbetwiste hoog. tcpunt kwaim voor hem in 1972, toen bij tezamen met zijn clubgenoot Peter de Smet winnaar werd van de grote prijs BC Ona in Hulst. Het topbiljarten beoefent hij enkel en alleen uit pure lief hebberij. Hij heeft het bij Ma. (Van een onzer verslaggevers) HULST In het kader van het vormingswerk jonge vol wassenen wordt vandaag en morgen in ,,'t Houten-kwartier' te Hulst de film „modern ti mes" van Charly Chaplin ge draaid. De aanvang is op beide avonden 20.00 unit. nanette best naar zijn zin en x»u voor geen geld v-an d» wereld die vereniging willes verlaten. Hij zegt dan ook vol enthcNisiasme: „Zolang de ver standhouding tussen de spelers onderling net zo goed blijft als die op het ogenblik is, blijf bij Marionette", Edy Bogaerd zegt te nopen dat de komende oompetitie, die over enkele maanden weer begint even sportief mag ver lopen als de voorbije. Hij hoopt d-an uiteraard ook, dat M-arionette aan het einde van die competitie het algehele topbiljartkampioenschap weer zal behalen, ofschoon hij van 't anker uit Hulst en Excelsior uit St Niklaas meer tegen stand verwacht, dan Mairjonet te in de voorbije competitie van ze gehad heeft. (Van een onzer verslaggevers) HULST Aanstaande vrij dag 28 juni wordt op het orgel] van de basiliek in Hulst een concert gegeven door de be roemde organist Louis Toebosch uit Tilburg. Toebosch is directeur van het Brabants conservatorium. Veel nadruk legde bij op het stimu leren van de aandacht van de studenten voor eigentijdse mu ziek door middel van het delijk bekende componisten project. Louis Toebosch verzorgde veel orgelconcerten in Neder land en daarbuiten. Hij was winnaar van het eerste inter nationale orgelconcours in Haarlem in 1951. Hij verwierf de Sem Dresdenprijs voor zijn Philippica Moderata in 1966 de Brabantse provinciale prij: en de Bred-a-Nassau prijs. Op zijn naam staan vele werken voor orkest, koor, kameror kest en orgel. Het programma voor hel tweede zomerorgelconcert dat om 20.00 uiur begint, bestaal uit zowel oud als nieuw werk. Toebosch begint met Ricercaré van Jan Pieterszn. Sweelinck, Vervolgens speelt hij het: „Al! de weerelt in omechten leeft ic draghe de mutse clutse' van Jacob Obredht. Het derdt werk is het prae-ludium, largo en fuga in C. van Johann Se bastian Bach. Van Domemco Scarlati speelt Toebosch twee sonates in c. Het concert wordt besloten met de wer ken: Improvisatie en postlu- dium nr 2 van Toebosch zelf. Benoeming' Met ingang van het nieuwe schooljaar is aan de Sint Bernardussehool !n Clinge benoemd, de heer G. van Roeyen uit Nieuw-Na- men. (Van onze correspondent) LAMSWAARDE - OSSE- NISSE - TERHOLE De strijd o'm het behoud van het ziekenhuis Hulst zal politiek uitgevochten moeten worden". Dit was de mening van wet houder P. Everaert van Hon- tenisse maar ook van alle an dere aanwezigen op de infor matiebijeenkomst van de werkgroep behoud ziekenhuis Hulst in het dorpscentrum „De Luifel" in Lamswaarde. Gastheer F. van Laere mocht daar een vrij groot aan tal belangstellenden verwelko men. Nadat gastspreker Ever aert de gedachten van de werkgroep over de ziekenhuis situatie en waarom de sluiting van het ziekenhuis in Hulst onaanvaardbaar is, uiteen had gezet, ontspon zich een leven dige discussie. Er werd nogal zwaar getild aan de kapitaalsvernieling van de bestaande ziekenhuizen in Hulst en °ostburg. Hierdoor zal bij het huidige en ge wraakte herstructureringsplan de bezuiniging, die nu voorop staat, zeker niet gediend zijn. Andere opmerkingen die uit de zaai naar voren kwamen, waren onder meer dat Terneu zen best een nieuw ziekenhuis mocht bouwen maar dan niet ten koste van Hulst. Belang rijk zou volgens een spreker ook zijn als staatssecretaris Hendriks zelf eens naar deze streek zou komen om zich ter plaatse op de hoogte te stellen. Gesteld werd dat de vermin dering van het aantal bedden in Zeeuwsch-Vlaanderen ge lijk verdeeld moest worden over de drie ziekenhuizen en wel naar rato van het aantal inwoners in de bestaande regio- Belangrij'k was tevens het milieuaspect dat niet vergeten mag worden. Waar blijven de meningen van de milieudes kundigen in deze, zo werd ge vraagd. Veel enthousiasme was er voor de handtekenin genactie. Spontaan gaf zich een groot aantal vrijwilligers op. die met lijsten in de eigen cern rond zullen gaan. Pastoor Fl. van Putte zette voor een aandachtig gehoor van ruim 40 aanwezigen in het iorpshuis van °ssemsse (dit aantal betekent voor Ossenisse ongeveer 10 procent van de bevolking) het standpunt van de Werkgroep Behoud Zieken huis Hulst uiteen waarom het ziekenhuis daar moet blijven. Evenals in de andere plaatsen waren hierover de meningen unaniem pro. In Ossenisse wa- handtekeningen kandidaten te ren voor de actie zelfs veel. Op de derde bijeenkomst van gisteravond, die werd ge houden in het gemeenschaps huis in Terhole (hier was het pastoor Mangnus van Nieuw Tarnen die namens de werk groep sprak) werd door de aanwezigen het idee geopperd, de jeugd te mobiliseren en een demonstratie te houden als itaatssecretaris Hendriks vol gende maand naar Zeeland comt. Gesteld werd dat. als iet ziekenhuis in Hulst ver dwijnt. dit een stap terug be- "ekent „De volksgezondheid Komt dan in de verdrukking en wat de specialisten betreft, gaan we er ook niet op voor uit", zo werd opgemerkt „In een streekziekenhuis worden de patiënten bovendien meer een nummer". (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE Op de rijksweg, midden in het dorp Terhole (in de ter plaatse meest onover zichtelijke bocht), heeft rich gisteren om 11.30 uur een aan rijding voorgedaan tussen twee zware vrachtauto's. Een Bel gische truck met oplegger van de firma Guyse uit Kemseke- Paal, bestuurd door D. de H. uit Slnai botste tegen de ach terkant van de door E. B. be stuurde vrachtauto met aan hangwagen uit Niehove (Gro ningen). De Belgische vracht auto raakte daarbij total loss. Geen van beide chauffeurs raakte gewond. Het ongeval ontstond door dat B. moest remmen voor een aam de kant geparkeerde per sonenauto. Uitwijken was niet mogelijk omdat er een tegen ligger aankwam. De vrachtwagen van D. H-, die eveneens richting PArkpol- der reed, kon niet tijdig rem men en vloog achter tegen aanrangwagen en kwam onder de linker zijde van de terecht De Belgische vrachtwage" was geladen met ongeveer vijf entwintig ton schuimaarde. Bij de botsing scheurde de olie tank van de Belgische vracht auto. De dieselolie spoot over de weg, hetgeen een levensge vaarlijke situatie veroorzaakte. Rijkswaterstaat, gemeente en politie waren met veel man kracht aanwezig om het ver_ keer in banen te leiden er olie te verwijderen. Rijkswater staat gebruikte voor het ver wijderen van de olie een "e' oaald chemisch middel. Door dat een vrachtauto moest w« den weggesleept en de we! moest worden gereinigd, nee de politie gedurende twee uur 'rel verkeer omgeleid via H wendijk. Naar de mening van de po»' tie is het parkeren ip de rijs* weg in de kern van Ternoi vooral bij de bochten bijionut gevaarlijk. Donderdag 27 jurvi 1974 (Van een onzer verslagg VLISSINGEN - De g meente Vlissingen stel ingang van maandag eer naamde „ideeën-jiispraa, in, die het elke Vlissinj makkelijk zal maken o Ideeën, wensen en k: aan de gemeente kenb. maken. Het aantal ideeënbus de gemeente zal legio zi ideeën-inspraak bus best uit een antwoordnummi de PTT (antwoordnium in dit geval) dat toegai is via alle brievenhusse de PTT. Alleen in de gt telijke informatiehoeken VV f"'' "ii n- Een fragment (6 ma tegel. Vooral de T recht voor archeologen. »fw !ii!r I»! M -■ r. -P- 1,1 r«-- Een beeld van de opgr Vooruitzichten voor v: en zaterdag, opgesteld het KNMI op woensdaj 18,00 uur. Wisselvallig er koei. Weersvooruitzichten in fers gemiddeld over F land. Voor vrijdag: aantal zon: 0 tot 8. Min. temp. streeks 11 graden. Max. 1 omstreeks 18 graden. Ka een droge periode van stens 12 uur: 90 procent, op een geheel droog et 50 procent. Voor zaterdag: aantal zon: 0 tot 8. Min. temp. streeks 11 graden. Max. omstreeks 18 graden. Ka een droge periode van stens 12 uur: 80 procent, op een geheel droog e 50 procent. c

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2