Homofielen hebben het in Zeeuwsch- Vlaanderen niet erg gemakkelijk Scholen erg negatief Primeur in Sas: BONNY PLASSCHAERT UIT GRAAUW. internationaal EEN DER BESTE ZEEUWSE SCHUTTERS jeugd - schaaktoernooi BELANGSTELLING VOOR SOOS WAS EERSTE JAAR NIET OVERWELDIGEND Soos Scholen Geestelijken Taarten Veehandelaar Muiten Waardering DONDERDAG 2/ JJimI UI ZEEUWSCH-VLAANDEREN - Er moet in Zeeuwseh- Vlaanderen nog veel gedaan worden voor homofielen. Aan de ene kant voor deze mensen zelf: mogelijkheden creëren om hen, met hun problematiek, op zijn minst een beetje aangenaam te kunnen laten leven. Van de andere kant voor de andere mensen, die nifet weten wat ze met hun homofiele medemensen aan moeten, of het allemaal maar eng, vies en voos vinden. Fred Bergwerff, cultureel jongerenwerker in West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zich bezig met homofielen. Al vrij snel nadat hij in het westen was komen te werken, sloot hij zich aan bij de mensen, die hier bezig waren met het op poten zetten van een werkgroep ..ho mofilie". Bergwerff: „Je had in dertijd de Centrale Werkgroep Homofilie Zeeland (CWHZ). Daarin zetelden vertegenwoor digers van allerlei provinciale instanties. Wensen uit het onderwijs, de kerken, sociale werk, humanitas en dergelijke instellingen vormden praat groepen. In de verschillende re gio's liepen die gespreksgroepen soms erg goed Bijvoorbeeld in Goes, inaarook in Vlissingen en Widdelburg ging het erg sterk. Er was zelfs sprake van een lichte klimaatsverandering. Maar hier in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn we gaan zoeken naar de mogelijkheden van een werkgroep We wilden niet al leen praten, maar ook activitei ten plegen Activiteiten naar de homofielen en activiteiten naar de samenleving In het najaar van 1972 zijn we toen met vier man gestart", aldus Bergwerff Hij noemt dat begin „moei zaam" Wal deden we? We be gonnen eens met een artikeltje in een krant, waarin we ver meldden. dat we er waren, en dat we een telefoonnummer hadden voor mensen die zich aan wilden melden Verder pro beerden we wat gestalte te geven aan onze ideeën, dat er informa tie verstrekt moest worden, en dat we moesten onderzoeken of er behteewas aan en t thtet it en zo ja, hoe we die konden realise ren". Om met dat laatste te begin nen: er bleek behoefte te zijn aan een ontmoetingsruimte Het liefst zou die gelegen moeten Zijn in Terneuzen De voordelen Van de centrale ligging zijn dui delijk Dus stapten de mensen van de werkgroep (inmiddels Uitgegroeid tot een zevental per sonen) naar de Centrale Stich ting in Terneuzen Resultaat van ?en aantal lange en serieuze be sprekingen is de mogelijkheid van het huren van een sociëteits- ruimte in het wijkcentrum de Sluis Bergwerff: „Voor we met de sociëteit begonnen, hebben we eerst getracht een aantal richt lijnen op te stellen Om duidelijk te maken, wat we met die soos willen. We zijn bijvoorbeeld eens gaan kijken bij een groep in Gent. waar een dergelijke soos al langer draait De bedoeling van de soos is om mensen uit deze streek de gele genheid te geven tot een ontmoe tingsplaats, waar vrijuit, en op een legale manier, over homofi lie gesproken kan worden En dan niet alleen door homofielen, maar juist ook door hetero's, want anders werk je alleen maar het isolement in de hand, en ben je in feite mee aan het werken aan de bevestiging van het taboe „homof. De belangstelling voor de so ciëteit, die vrijdagavond jongst leden zijn laatste veertien daagse bijeenkomst van dit sei zoen beleefde, is nog niet over weldigend groot. Maar de leden van de werkgroep wisten dat ze niet al te hoge verwachtingen moesten hebben Fred Berg werff: „Hier in Zeeuwsch- Vlaanderen, meer nog dan in andere delen van ons land, is homofilie nog een geweldig ta boe. De sociale controle, met name in de kleinere plaatsen is erg groot. Dus komen ze niet zo gauw naar een homof ielensocië- teit. Maar er moeten wel meer mensen komen Bijvoorbeeld ook lieden, voor wie homofilie geen probleem meer is Laat ook die eens langs komen. Maar ik heb er vertrouwen in, dat wan neer we met activiteiten komen, er ook meer mensen komen. Want ga je ergens naar toe, niet alleen naar de homof ielensoos". Het scala van mogelijke te ontplooien activiteiten is uiter aard erg groot. Naast zuiver re creatieve toestanden, als daar bijvoorbeeld filmavonden zijn, denkt de werkgroep ook aan wat informatie. Het lijtk hen bij voorbeeld nuttig om eens een notaris wat te laten vertellen over de rechtspositie van homo fielen etc.. Dan de activiteiten van de werkgroep naar de maatschap pij toe: informatie. Men begon bijvoorbeeld met het schrijven van een aantal brieven naar scholen, waarin het bestaan werd aangekondigd en ook, dat het mogelijk was een beroep te doen op de werkgroep, wanneer wat meer over homofilie wilde weten, of er hulp nodig was in een concreet geval. In concreto vroeg de werkgroep of er infor matie gegeven kon worden aan de ouders van de leerlingen. De reacties van de scholen waren bedroevend. Sommige volston den er mee om in een brief je van een regel te zeggen, dat ze de werkgroep niet nodig hadden. Anderen verbruikten wat meer papier om nee te zeggen, en slechts een enkele reageerde wat positiever. Schrok de werkgroep van deze negatieve reacties? „Nee", zegt Fred Bergwerff, „we schrokken er niet van. Maar die eerste reactie bevestigde wel volkomen het idee, dat we er van hadden. We wisten van het be staan van enorme weerstanden. En daarom verbaasde het ons waarschijnlijk ook niet zo. Wel schokkend vonden wij het resultaat van een enquête, die we onder de geestelijkheid hier in de streek hebben gehouden. We vroegen naar hun bekend heid met homofilie. Niet minder dan negentig procent bleek niets van homofilie te weten. Wel antwoordden de meesten posi tief op de vraag of men bereid zou zijn tot een pastoraal ge sprek met een homofiel. Maar slechts enkelen hadden met con crete gevallen te doen gehad. Het is ook daarom, dat we ons nogal intensief hebben bezig ge houden met de kerken. We heb ben alle kerken een brief ge stuurd. Daarop is van alle kan ten op zijn minst zeer serieus ge reageerd. Zo besteedde de gere formeerde kerk er bijvoorbeeld een aparte vergadering aan. Re sultaat van het een en ander is een groepje van vier geeste lijken, dat nu een pastoraal team vormt. Zij houden zich met de problemen rond homofilie, en informeren hun collega's". Een andere reden om dat pas torale team in het leven te roe pen, was het feit, dat een rede lijk hoog aantal homofielen juist ten aanzien van kerk en religie problemen heeft. Dat hoorde Bergwerff via zijn telefoon, die hij beschikbaar stelde voor ho mofielen, die eens met iemand wilden praten. Hij werd het af gelopen jaar vrij vaak opgebeld. Mensen kwamen naar voren met de moeilijkheden, die hun ho mofilie thuis met zich mee brengt. Of op hun werk. Of de moeilijkheden van homofielen onderling. En de genoemde reli gieuze problemen. Bergwerff: „Als je zo hoort, waar die mensen mee zitten, en vooral ook, wat ze wordt aange daan, dan weet ik zeker, dat er nog heel wat homofielen er aan kapot zullen gaan, voordat ze op een beetje normale manier kun nen leven. Iemand, die je ont slaat omdat hij homofiel is, maak je kapot. Ik heb een man aan de telefoon gehad van in de vijftig. Die was al jarenlang ho mofiel, maar hij had het nooit eerder aan iemand durven ver tellen. Wat dacht je dat die man had meegemaakt?" De werk groep gaat in augustus weer verder met de sociëteit. Voor die tijd hoopt men de informatie weer een beetje op gang gekre gen te hebben. Die was in alle drukte van het openen van de soos een beetje op de achter grond geraakt. Fred Bergwerff voor de jongeren gehouden. Het inieggeld bedroeg toen 10 cent, waarvan een haan werd ge kocht, die als prijs op de hoge vogel werd gezet, terwijl het res tant van het inieggeld op andere vogels te winnen was. Op 14-jarige leeftijd werd hij lid van de schutterssociëteit te Schelfhoutshoek. Daarnaast waren te Graauw nog de socië teiten Zandberg en Graauw die een staande wip bezaten. Reeds het eerste jaar van zijn lidmaat schap wist hij zich koning te schieten. Na het ter ziele gaan van deze sociëteit werd hij op 17-jarige leeftijd, samen met Prudent en Leonard Bruggeman, lid van de sociëteit te Graauw die geves tigd was bij Van Eerdenburgh te Graauw. Op een schieting nier, weet hij zien nog goed te herin neren, stonden er voor de ver koop 2 grote taarten gereed. De schutters Mandies Poppe en Prudent Bruggeman gingen een weddenschap aan, wie van bei den het grootste gedeelte van de taart kon opeten, waarbij de gene die het minste opat, de be ide taarten zou betalen. Het werd een gelijk spel, want beide taarten, hoe groot die ook wa ren, werden volledig verorberd. Na onenigheid verdween de sociëteit bij Van Eerdenburgh en werd de staande wip door Piet Verras naar beneden ge haald en met de paard en wagen naar Manuel Buijsrogge, buiten het medeweten van deze, met de complimenten van de baas naar de bazin gestuurd, om drie fles sen wijn te halen, waar hij ook prompt mee af kwam. Toen de flessen leeg waren, werd Manuel hiervan pas op de hoogte ge bracht. Deze sociëteit op de staande wip, bloeide echter dood en in het jaar 1932 werd in het café van Bonny Plasschaert een nieuwe sociëteit opgericht die grotendeels uit boerenzoons be stond en dewelke zich bezig hield met het organiseren van schietingen op de liggende wip in dit café. „In deze tijd was ik ambtenaar bij de Landbouw- Crisis-Organisatie", zegt Bonny, „en was ik belast met het merken van biggen. Dit duurde echter niet lang en na deze tijd ben ik veehandelaar geworden". In het jaar 1940 werd echter zijn boog door Duitse soldaten kapot gereden en zodoende staakte hij voorlopig de schutterij. Op uitnodiging van Voet uit Kloosterzande nam hij samen met Francies Steijaert, Piet van Campen en Piet dé Baar in 1949 deel aan een schieting op de staande wip te Kloosterzande en van die tijd werd hij weer stand vastig schutter. Toen er te Graauw echter geen staande wip meer was, werden de kop pen bij elkaar gestoken en werd in Schiedam een dennenspar van 20 meter lengte gekocht en met beurtschipper Broeckaert van Kruispolder naar de haven in Kruispolder gebracht van waar met paard en wagen de „steng" op een weiland van Cruijl werd recht gezet. De voorzitter Francies Steijaert schonk toen een strooien tent die bij de staande wip werd neergezet. Bonny is in zijn loopbaan tweemaal koning geweest maar heeft het niet tot keizer kunnen brengen. Volgens hem is dit slechts twee schutters in Zeeuwsch-Vlaanderen gelukt n.l. Wies van de Poel en Joke Leeraert. Deze laatste en Jo Bruggeman zijn volgens Bonny op dit ogenblik de uitblinkers. Bij de prijsschieting voor vier tallen wist hij samen met Wies van de Poel, Rene de Block, Kees Boënne, onlangs nog een vierde prijs te behalen. Buiten de schutterssport is Bonny nog ac tief in de veehandel en bezoekt hij nog de veemarkten te Den Bosch te Leiden om o.a. best slachtvee voor de slagerij van zijn zoon Fons in Axel aan te kopen. De sociëteit De Friezen te Graauw richtte ook de eerste „telorenschietiiig" in, waarvoor te Gouda in een porseleinzaak deze teloren werden aange kocht. Een 25-tal prachtige wandborden die door Bonny werden geschoten hangen als versiersel aan de wand in de bij keuken. Als staande wip schut ter geeft hij de voorkeur aan een schieting in de open lucht want in de „muiten" worden volgens hem teveel pijle kapot gescho ten. Ook is te Graauw een ge brek aan jonge schutters en hij hoopt dat verschillende begin nelingen op de ingeslagen weg zullen voortgaan. GUUST REIJNS volgt de 2e ontmoeting in Sas van Gent. Dan blijven er in deze A-groep de plaatsen van 12 tot en met 16 onbezet, hier voor zijn de eerder in dit ver slag vernoemde landen bena derd. Aan de B-groep nemen de volgende spelers deel: Norbert Bergmans Eupen Big. Vice Kampioen tot 15 jaar. De kampioen of vice kampi oen van de Koninklijke Neder landse Schaakbond. Hans Groffen Vlissingen kamp Zeeland. J. de Zwart jeugdkampioen Terneuzen. U. van Houten jeugdkampi oen Axel Jv.d Vreedejeugd kampioen Sluiskil. Luc Wille jeugdkampioen Zomergem. C. Willems jeugd kampioen Ertvelde B de Vogelaere Maldegem. F. Gaelens Assenede. Frans Snijders Sas van Gent. Carlo Maas Sas van Gent Johan Maes Sas van Gent Wim Riemens Sluiskil. Helmut Cardon Sas vat Gent (onder voorbehoud) Mortier Zomergem. Aan de C-groep nemen dc Intersteden toernooi oezeggingen van Midc urg, Terneuzen. Axel. W( eeuwsch-Vlaanderen, Sli il. Sas van Gent. Eckloo. '•nede. Ertvelde. St.-GilI Vaas en Evergem Interscholentoernooi: To eggingen van Petrus Hoi ■lius Terneuzen. Zeldenrus' college Terneuzen. Jansemu- lyceum Hulst. Scholen gemeenschap Oostburg. St Vmcentiuscollege Eeklo, Ko ninklijk Atheneum Zelzaete en hét St-Bernarduscollege Bassevelde GRAAUW - Volgens Bonny Plasschaert zijn de beweringen van andere schutters dat hij steeds tot de beste Zeeuwse schutters heeft behoord, wel wat over dreven, al moet hij toegeven dat hij steeds goed zijn plan heeft getrokken en het aantal hoge vogels dat hij in zijn schuttersloopbaan heeft afgeschoten, zeer groot is. Ondanks zijn leeftijd, hij wordt op 11 augustus a.s. 75 jaar oud en vierde op 3 juni j.l. het 50-jarig bestaan van zijn huwelijk dat hij te Ter neuzen met Celina de Clerck sloot, is hij nog zeer vitaal en bezoekt hij minstens een schieting op iedere zaterdag en zondag en bij kermissen komt de maandag er nog weieens bij. Als geboren en getogen Graauwenaar, uit landbouw- kringen afkomstig, werd de schutterssport al vroeg beoe fend en trok hij er op 10-jarige leeftijd al met boog en pijl op uit. In die tijd stond n.l. te Graauw op iedere boerenhofstede, o.a. bij Bauwens, Verstraeten, Buijsse, Bruggeman, Steijaert enz. een mini-staande wip. Om de beurt werd hier een schieting (Van onze sportmedewer- ker). SAS VAN GENT - Sas van Gent krijgt in de sportweek van 9 tot 16 au gustus een primeur te ver werken. In deze week vol sportiviteit zal er door de schaakvereniging „Het Witte Paard", uit Sas van Gent. en de Belgische schaakvereniging MSV (Meetjeslandse schaakver eniging) een internationaal jeugdschaaktoernooi geor ganiseerd worden, in het cultureel centrum „de Speye" te Sas van Gent. Aan dit unieke evenement nemen al zeker jeugdkampi oenen en topspelers deel uit de landen België, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland deel. Voor het toernooi dat on getwijfeld grote financiële problemen met zich mee brengt. heeft het organisatie comité EC1 (Europaclub In- ternationaal) aan kunnen trekken als sponsor Vandaal dal het toernooi de naam In ternationaal EC1 toernooi draagt Dhr. Walter Cardon voorzitter en initatiefnemer van „het Witte Paard": „Daar ik vrij veel con tact had met Dhr. R. van de Berghe van de „Meetjeslandse schaakvereniging", door de uitwisselingen van jeugd tus sen onze verenigingen, werd zomaar eens op een avond het plan geopperd om een jeugd schaaktoernooi te organise ren. Toen was er bij ons nog niet het idee ontstaan om een toernooi van dit gehalte te or ganiseren Daar we vrij snel een sponsor vonden in „Euro paclub Internationaal", was het voornaamste puilt opge lost Dat een toernooi van de rgelijke omvang moet steunen op een gezonde basis is van zelfsprekend. Niet alleen ,,ECT' sponsort het toernooi, ook hebben we intussen al een aantal bijdragen hier uit de streek ontvangen, wat teke nend is voor de waardering die voor het genomen initiatief he staai. Zodat de voorwaarden voor het slagen van dit toer nooi op een gunstige basis be rusten" Buiten eerder genoemde landen welke hun toezegging reeds gegeven hebben, heeft het organisatiecomité inmid dels ook landen zoals Dene marken. Zweden Italië Por tugal enLuxemburg aange schreven Omdal landen zoals Spanje Engeland en Oosten- ijk lii verband met hun com petitie zich afgemeld hadden is het comité nog maar tot be nadering van de landen rsjechoslowakije. Schotland Wales en Joegoslavië overge gaan Deze landen zijn bena derd om jeugdsehakers te leve ren voor de prominente A-groep, welke uit 16 deelne mers zal bestaan. Walter Car don: „Maar we houden naast het A-toernooi waar de sterk ste schakers in uit komen ook een B-toernooi. Het ligt in de bedoeling dat aan het B-toernooi meer de goede spe lers uit de regio kunnen deel nemen Ook houden we in deze week behoudens het A en B-toernooi nog een C-toernooi. voor Intersteden en Interscholen Zodat het wel duidelijk is dat er in de sport week op schaakgebied van al les te beleven valt in Sas van Gent Dit toernooi zou boven de gemiddelde wedstrijden uit moeten steken, en daardoor regionaal, zowel in Nederland als in België belangstelling moeten wekken Het toernooi - waarvoor ECI de zekerheid heeft gegeven dat het dit gedu rende 5 jaar zal sponseren - zal beurtelings tn Nederland en België worden gespeeld, om daardooi in een wat omvang rijker gebied wat meer be kendheid te kunnen krijgen Dat wij in eerste instantie ge dacht hebben aan een jeugd- toernoot. is een voor de hand liggende zaak. dacht ik Stel j< voor dat we een seniorentoer nooi zouden houden, dat zou nog grotere financiële gevol gen met zich mee brengen, en ook het onderbrengen van se nioren bij particulieren ver loopt meestal niet zo vlot als bij de jeugd. Ja, als ik zo eens terugblik werp op de eerste contacten die Dhr R. van de Berghe en ik hadden over de organisatie van een toernooi, is er veel veranderd. In het be gin was onze opzet een toer nooi op bescheiden niveau te organiseren. Maar nagelang al pratende lieten wij ons zo door ons enthousiasme meeslepen dat de opzet steeds groter werd. En voila, hier is het re sultaat een internationaal jeugdschaaktoernooi te Sas van Gent". Een feit waar dhr. Walter Cardon en dhr. R. van de Ber ghe maar wat trots op zijn en terecht. Ook de burgemeester van Sas van Gent, drs. W. Du- sarduijn liet zijn waardering blijken voor het evenement, op de onlangs groots opgezette persconferentie in Hotel Roval te Sas van Gent De deelne mers die reeds toegezegd heb ben om aan dit toernooi deel te nemen zijn: Groep-A 16 deelnemers: Jar Bafort België. Philippe Julvi Frankrijk, Hans Karrer Zwii seriand. Jean Luc Bouveri- Frankrijk, Mare Cardon HW1 Sas van Gent. Hans Oostei hout HWP Sas van Gen' Christ Ghijsels MSV Eekh MSV Mare Janssens Eekk voor de Zeeuwse Schaakbonc -tal de algemeen kampioer deelnemen deze is echter nog met bekend, de strijd vooi deze titel gaat tussen Helmut Cardon en Piet Goedbloed. de eerste van de twee te spelen partijen is gewonnen door Helmut Cardon. binnenkort

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11