ZEEUWS LANDSCHAPWEL GELD, GEEN GROND Vereenzaming onder hard-druggebruikers G.S.„Spaarbekken bij Kapelle vergt apart bestemmingsplan" HL heiden PORION „ORANJE BOVEN WEER HELEMAAL IN .DRUGSCÈNE FUNCTIONEERT NIET ui-uurregeling an meer dan weemaal orden toegestaan Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Protest van zandrijders lommelmarkt ii Ovezancle stad streék Koeler UITVOER VAN MOSSELEN WEEK UITGESTELD HET ADRES Tentoonstelling „Honderd jaar Oranje" in Vlissings Stedelijk Museum Zonnetje Poppenkamer vÉ' wmm Woensdag 26 juni 1974 Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN De ta- jt weverij Van Haelst en ansu in Nieuw-Namen, die ai lige weken de arbeidstijd tot vintig percent heeft geredd erd en vergunning kreeg in de arbeidsinspectie ;n reda om voor een periode in zes weken, tot 28 luli instaande, de arbeidstijd tot il te reduceren, mag desge- enst meer dan nul uur wer- ?n, indien dat noodzakel'jk ordt geacht. De arbeidsm- lectie houdt die mogelijkheid jor een bedrijf open. Aanvankelijk werd aangeno- en dat niet meer dan twee aal een nul-uur regeling aan nzelfde bedrijf kan worden I geven. De arbeidsinspectie I epaalt per bedrijf afzonder- ik wanneer een dergelijke irgunning moet worden ver end. In theorie kan het dan >k zijn, dat een bepaald be- ■ijf meer dan tweemaal een rl-uur vergunning kan krij- in. De heer Th H. M. Aeke"- ans, districtsbestuurder van I i Industriebond NKV, zal nsdag een gesprek heoben et directie van Van Haels Lansu. Hij wil zich dan illedig op de hoogte laten ellen van de situatie. Intus- n. zegt hij wel: „Werktijd- j ■rkorting hoeft niet te bete- a men dat het begin van het I nde in zicht is. Dat is beslist •en regel" Van een onzer verslaggevers) 1 OVEZANDE De voetbal- reniging „De Volharding" te vezande houdt op zaterdag juni een rommelmarkt. De- wordt gehouden bij de r.-k. rk te Ovezande. De opbrengst van de rom- elmarkt is ten bate van de iuw van een clublokaal voor voetbalvereniging. De rom- markt begint 's morgens i tien uur en zal duren tot gc-veer vijf uur in de mid- g. 6 voorzitter van de raad toezicht. De heer Van. es bekleedt echter nog .-neer icties. Hij is voorzitter van iritas en hoofd ingelanden Axeler Ambacht. Burge ester De Kam schetste de r Van Waes als sympathiek eerlijk. Ia afloop van de vergade- g, waarin overigens bekend rd gemaakt dat aan het eind het boekjaar 1973 een arpot van acht miljoen gul- i aanwezig was, werd door vele aanwezigen nog wat ellig nagekaart. i aan dt vereniging voor istelijk nationaal onuerwijs ivo; te Axel eveneens a goedgekeurd. e commissievergadering de gemeentefinancien on- voorzitterscnap van de L>. J Oggel (GPV) lever- weinig moeilijkheden op. wel men er liever wel wat voor had gehad, was i over net algemeen bh; het voormalige stadhuis te wacht nu eindelijk was tocht, omdat, het toch maar is één der commissieleden „stond veg te rotten". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gerin ge hoeveelheid grond die te koop wordt aangeboden en de hoge grondprijzen die het rijk de laatste jaren in Zeeland betaald, zijn er de oorzaken van dat de stichting „Het Zeeuwse Landschap" er niet in slaagt om voldoende na tuurterreinen aan te kopen. Er is een provinciaal natuurbe schermingsfonds, waarin jaar lijks f 25.000 wordt gestort, maar het Blijkt niet mogelijk om dit „werkkapitaal" opti maal te besteden. Dit merkt het bestuur van de stichting Het Zeeuwse Landschap op in het zojuist verschenen jaarverslag over 1973 Er zijn niettemin op het gebied van het natuurbehoud in Zeeland enkele lichtpunten, zo stelt het bestuur vast. Vorig jaar werd voor de eerste maal in Zeeland een natuurgebied onder de wer king van de natuurbescher mingswet van 1968 gebracht. Deze eersteling was het schor van Waarde, dat door inpolde ring werd bedreigd. Andere natuurgebieden dreigen even wel langzaam maar zeker ver loren te gaan, aldus het be stuur van Het Zeeuws Land schap, dat als voorbeeld noemt de kreek bij Zwartenhoek in Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1973 kon de stichting de zogenaamde Lavendeldijk tus sen Oostdijk en rijksweg 58 bij Kruiningen en de Anke- veersedijk bij 's-Heer Arends- kerke in eigendom verwerven, Het natuurgebied van „Reep" in de „Henricuspolder" bij Oostburg, een rijk vogelbroed- terrein, kon voor de duur van zes jaar worden gepacht. Het gebied van het Zwin baart de stichting zorgen. Doordat veel bezoekers het gedeelte waar de vogels ple gen te broeden binnendringen, Is er van de broedtijd in het voorjaar nauwelijks iets te rechtgekomen. Men heeft besloten om ..ach terste" gedeelte van het Zwin permanent voor het publiek te sluiten. Over het Land van Saeftinge merkte het jaarver slag op, dat er zowel in Ne derland als in België groeien de belangstelling voor dit unieke natuurgebied is ont staan. De door Het Zeeuws Landschap vervaardigde film over het Verdronken Land van Saeftinge heeft aan dit ople vend natuurbewustzijn een be langrijke steen bijgedragen. Zaterdag a.s. richt Het Zeeuws Landschap de aan dacht op de natuurgebieden in oostelijk Zeeland en West- Brabant. Per autobus en boot wordt er door leden en dona teurs een excursie naar St.- Philipsland en o.a. het Greve- lingengebied gemaakt. 5? (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Laat me toch spuiten Wat wil je van me. Als ik 25 jaar kan worden ben ik al dik tevreden Het is een uiting van de dofste wanhoop, die maar denkbaar is. Toch wordt zij, ook in Zeeland meer dan eens gehoord door de medewerkers van het Zeeuws consultatiebureau voor al cohol en drugs. Onder gebruikers van hard drugs, waaronder heroïne en opium, ontmoeten de mensen van het ZCBA in hun pogin gen om bijstand en hulp te bieden af en toe een muur van doffe onverschilligheid, zelfs tegenover het eigen levens lot. „In de •drugscène" is, in korte tijd, veel veranderd", zegt de directeur van het bu reau, de heer R. Visser. „Vroeger leefde er in drugge bruikerskringen een zeker ideaiisme. een groepsbewust zijn. enige solidariteit en een kritische maatschappij betrok kenheid. De bard druggebrui kers van de laatste tijd zijn echter meer op zichzelf ge licht. meer materialistisch, ze zijn agressiever en ze hebben meer bindingen met personen die met de strafrechter in aan raking komen". Niemand weet precies op welke manier het drugpro bleem en in zekere mate ook hei alcoholprobleem, moet worden opgelost, bevestigt mr. P Empel. voorzitter van het bestuur van het „Zeeuws Comsultatiebureau". Het ge bruik van hard drugs speelt zich duidelijk af in een meer ci ïmogene misdaad -bevorder ende) sfeer. De stap naar het gebruik van hard drugs is niettemin belangrijk groteT (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: tijdelijk regen of buien en een belangrijke da ling van temperatuur. Weers vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0-8. Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0-8. Min. temp. omstreeks 11 graden. Max. temp.: omstreeks 16 gra den. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. waleUGlandort Konstanz 395 plus 5, Rhein- felden 288 min 20. Straatsburg 298 plus 28, Plittersdorf 468 piut 67, Maxau 530 plus 60, Plochmgen 151 plus 13, Mann heim 283 onv Steinbach 130 plus 9, Mainz 273 min 4, Bingen 154 onv.. Kaub 192 min 1, Trier 226 onv, Koblenz 193 min 12. Keulen 146 min 6, Ruhr or t 300 min 13. Lobith 930 min 8. Pannerdense Kop 902 min 8. Nijmegen 732 min 5. IJsselkop 853 min 6. Eefde I.lsse) 380 plus 2, Deventer 255 oir v Monsin 5437 min 20, Borgharen 3800 min 42, Bel- feld 1087 plus 5, Grave bene den de Sluis 500 min 3 dan die naar bi j voorbeeld de marihuanasigaret. De stap is echter ook definitiever". Voeg daarbij het feit van de toenemende vereenzaming van de gebruikers, doordat de .■drugscène" niet meer functio neert en het wordt duidelijk dat aan het eind van de weg waarop men zich met hard drugs begeeft, de totale ont reddering kan staan. Het Zeeuws Consultatiebureau probeert de vicieuze cirkel waar een gaandeweg toene mend aantal Zeeuwen hetzij door de alcohol, hetzij door de drugs, belang, op de één of andere plaats binnen te stap pen. Het gisteren aangeboden jaarverslag maakt in leille cij fertjes melding van het aantal Van de 845 cliënten die men op eind 1973 in behandeling had, konden er in datzelfde jaar 147 worden afgevoerd waarvan een achttal wegens overlijden, bijna honderd we gens beëindiging van het con tact of het aiflopen van de termijn van reclasseringscon- 'act, zeventien wegens vertrek van cliënten uit de provincie en 21 opdat de behandeling afgesloten was. In ruim acht procent van de gevallen (zo moet erkend wor den) heeft de behandeling en hulp geen verbetering ge bracht. De grootste groep cliënten oevrekt het bureau uit de cate gorie mensen met alcoholpro blemen. Veelal komen zij na verkeersdelicten en de daai- uitvolgendë veroordeling met net bureau in aanraking. Dank zij een open samenwerking met zenuwartsen en huisartsen worden er steeds meer cliën ten op sociale of medische in dicaties naar het bureau ver wezen Mr. Van Empel constateert In zijn kwaliteit van politie rechter, dat de vrijheidsstraf fen die hij ..drinkende auto mobilisten" oplegt in de eigen milieus van de betrokkenen niet veel indruk meer maken Ze daar vergelijkbaar met bij voorbeeld kleine belasting fraudes. Ook. aldus mr. Van Empel, beseffen de meeste verkeersdeelnemers, die met eer paar glazen teveel achter het stuur gaan zitten, niet wat er wordt bedoeld met de be faamde zinsnede „ongeschikt geacht om een motorvoertuig te besturen" PROFESSIONEEL... MAAR ALLANG ONTDEKT 000R DE DOE-HET-ZELVER! Kant-en-klaar en met super hechtkrachl 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur en kozijn oflangs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat sag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht- kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfficiënt. Nu gemakkelijker én vlugger èn beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN, VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORION. de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of voohtig, binnen of holten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec trolyte, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 30,5C (Van onze redactie binnenland) YERSEKE De vereniging De Mosselhandel te Yerseke heeft besloten de export van mosselen die aanvankelijk 1 juli zou beginnen uit te stellen tot 8 juli. Ook de levering van mosselen door de kwekers aan de handel is een week ver daagd. De maatregel is een gevolg van het warme weer en de kwaliteit van de mosselen. (Vervolg van pagina 1) Den Bosch zou hebben ge maakt tegen hun advocaat mr. Vreijling uit Bergen op Zoom. fr. Dirkzwager zou. bij even tuele harde acties van de zand rijders tijdens de officiële opening van de weg, hebben gedreigd de desbetreffende transportbedrijven op de „zwarte lijst" te plaatsen. Dit zou betekenen dat zij nooit meer in aanmerking zouden komen om transporten voor de overheid uit te voeren. Ir Dirkzwager gaf hierop desgevraagd als commentaar dat deze conclusie toch wel „zwaar overdreven" en „uit zijn verband gerukt" is. Nadat hij de tip van de voorgenomen blokkade had ontvangen en het ministerie had besloten dat de officiële opening nor maal zou doorgaan, had hij advocaat Vreijling gebeld en gezegd dat hij de politie liever niet op de transportonderne mers zou wiillen afsturen. .,Als det toch nodig is dan kunt u zioh wellicht voorstellen dat ik hen niet meer op mijn werk wil hebben", had ir. Dirkzwager daaraan toege voegd. „Daarna hebben de transportondernemers me op gezocht en gezegd: we willen helemaal geen bonje maken. Geef ons een plekje om te demonstreren. Toen heb ik ge zegd'. ga op de parallelweg staan dan zorg ik dat de poli tie niet ingrijpt", aldus Ir. Dirkzwager. Intussen heeft het Tweede Kamerlid I. v.d. Doef (PvdA) YTagen over de moeilijkheden van de zandrijders gesteld aan de ministers Lubbers (Econo mische Zaken) en Westerterp (Verkeer en Waterstaat) Hij verzoekt de bewindslieden na te gaan wat aan dit soort cala mlteiten kan worden gedaan en of de gedupeerde onderne mers geholpen kunnen wor. den. (ADVERTENTIE) Ml M <5 J VOOR EEN GOEDE BRIL Leverancier voor alle ziekenfondsen. Morgen, donderdag 27 juni Bergen op Zoom 9.15 en 21.35 Han9weert 8.18 en 70.49 Temeuzen 7.50 en 20.2„ Viissingen 7.19 en Wemeldinge 9.UÜ en 21.„o (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er is geen wijziging nodig van het streekplan Midden-Zeeland, om op het grondgebied van de gemeente Kapelle een spaar bekken ten behoeve van de NV Watermaatschapij Zeeland aan te leggen. Het streekplan Midden-Zee land geeft zelfs geen richtlij nen ten aanzien van spaarbek kens. Dit hebben GS van ieeiand gisteren meegedeeld n antwoord op vragen van de statenleden C. Balkenende er. C. van Waterschoot. Volgens GS zou het luis! zijn, indien de gemeente Ka- uelle speciaal voor de aanleg van het spaarbekken een be- itemmingsplan opstelt. Tegen dat plan kunnen dan door be- .anghebbenden bezwaren wor den ingediend zodat aan dr inspraak recht wordt ge daan. Het spaarbekken zal om- .reek» het jaar 1980 gereed noeten zijn De bijbehorende zuiveringswerken. ten behoe ve van de drinkwatervoorzie ning zul1® «phter al in 1978 gebouwd moeten zijn. Door deze vrij korte termijnen al dus GS, is het denkbaar, dat er al volop voorbereidend werk wordt verricht, terwijl .ie bestemmingsplan-procedure nog loopt. Het spaarbekken vormt een onderdeel van het plan van de WMZ om water uit de Bies- oosch naar Zeeland te bren gen Voor het transport var. het Biesboschwater wordt een 100 kni lange leiding aange legd ALs men onder alle om standigheden van een onge stoorde leverantie van watei verzekerd wil zijn, dan zou tie leiding dubbel moeter worden uitgevoerd. Dat jaagt de kosten vat, het project, al ius de WMZ. echter onverant woord hoog op. Daarop ont stond het plan voor de aanleg van een spaa "bekken aan het .Zeeuwse" uiteinde van de ene transportleiding. Dit spaarbek ken kan, wanneer de trans portleiding van de Biesbosch uitvalt, voor de duur van on geveer drie weken in de le verantie van water aan de Zeeuwse verbruikers voorzien. De periode van drie weiken ia puim genoeg om herstel van d - transportleiding bij schade mogelijk te maken. De inhoud van hét spaarbekken is bere kend op 2,5 miljoen kubieke meter water. De gekozen plaats (dichtbij Rijksweg 58). achter de kern \bbeklnderen. ligt planolo gisch nagenoeg vast Dit volgt onder meer uit het feit, lat liet spaarbekken zoveel mogelijk aan het eind van de :ransportleiding moet worden zesitueerd, maar tegelijkertijd to ver mogelijk van het indtis- negeDied Vlissingen-Oost, dal verontreinigingen van het wa- cer zou kunnen opleveren. Bovendien moet de onder grond aan een aantal eisen voldoen. Bodemonderzoek door geologen in het gebied tussen 's-Gvavenool-i»" en Biezehn- gen heeft een sector aan het licht gebracht, waar aan alle eisen wordt voldaan Het bek ken wordt tien metei diep. Bij de ontw»-ien is er e» - ning meegehouden, dat het bek ken zo natuurlijk mogelijk in iet landschap moet Dassen. ii Een paar jaar geleden leek het erop of het ko ninklijk huis wat minder in trek was bü het Neder landse volk dan in de jaren daarvoor. Een bepaalde re den was daar niet voor aan te wijzen, of het zou moe ten zijn geweest, dat de Nederlanders de konink lijke familie zo zeer ver heven achtten boven de gewone man, dat zij de spanningen binnen het ko ninklijk gezin niet konden of wilden begrijpen. En met die spanningen bedoel ik dan eigenlijk het opgroeien van de vier prin sessen tot volwassen vrou wen. Ineens merkten we, dat die prinsessen niet ge leefd wilden worden, maar dat ze hun eigen leven wil den leiden. Dat ze zelf een man wilden uitzoeken, ook al vielen die niet helemaal in het pulletje van het Ne derlandse volk. Toen prinses Irene trouw de en er allerlei moeilijkhe den ontstonden, was ieders Nederlander boos, want hoe kon ze haar vader en moeder zoveel verdriet doen? "rinses Beatrix koos een Doutier als echtgenoot, ze heeft het ge weten, want op haar trouw dag werd de stoet verstooi-d door een rookbom. En kijk nu eens 'n paar jaar later: al les is weer op zijn pootjes te recht gekomen. Vergaap' ie dereen zich aan de blonde prinses op Drakenste.n en zien ze met welgevallen een voetballende prinses Mar griet op Schiermonnikoog. Het herstel van de liefde tot het koninklijk huis heeft zich vooral gemanifesteerd tijdens de viering van het 2c-jarig ambtsjubileum van koningin Juliana. Nu kunnen do koningin, prins Bernhard en de andere leden van het koninklijk huis geen kwaad meer doen. En nu >'»pi in Viissingen voor 'n tentoon stelling, waarin het doen en lat envan Oranje in de laatste 100 jaar wordt behandeld storm. „Het viel me op, dat ze'ls de jeugd nog warm loopt voor Oranje", zegt eon.-erva ten van het Stedelijk mu seum in Viissingen, de heei N. Veldhuis. „Zodat ik de tijd rijp achtte om het ko ninklijke huis nog eens extre in het middelpunt van de be langstelling te plaatsen" Nou en daar is de hf Veldhuis wel in geslaagd fv "ele maanden van voo'.'b?i"-: ding is het hem gelukt eei mieke collectie voorwerper uit het persoonlijk bezit var Ie koninklijke familie nar, Viissingen te brengen. Ui die tentoonstelling blijikt wel dat vooral Zeeland een grefr v erering en toewijding voor het koninklijk huis aan de dag heeft gelegd. Op de tentoonstelling zijl zoveel intieme voorwerpen gebruikt door of koningin Wilhelmina 0- koningin JuJ' ana, dat ze het bekijken dubbel en dwars waard zijn Er zijn ook veel pompeuze geschenken bij, zoals de Nautilusbeker, een geschenk van de Zeeuwse bevolking aan koning Willem III, uitge voerd in zwaar zilver met gravures en wapens van de afzonderlijke Zeeuwse ge westen. Zo zijn er nog meer van die ontstellende kostbare voorwerpen. Maar het meest menselijk zijn de voorwer pen, die iets vertellen van de mens Wilhelmina en Juli ana. Ontroerend is het poppen kamertje met zilveren meu beltjes, dat de gemeente Wa- geningen eens aan prinses Wilhelmina gaf en waarmee blijkbaar intensief gespeeld is. De eerste schoentjes, de eerste speelgoedjes van ,1e beide koninginnen. Het pren tenboek, dat koningin Emma borduurde voor haar klein dochter. De speeltjes die de kleine prinses meenam tij dens haar eerste tocht "net sterdam in 1910. Het eerst: briefje van Wilhelmina aan haar vader. „Lieve Vad'. Ik heb u wat kersen gezonden en abrikozen". Als je de fo to's ziet van het opgedofte prinsesjes Wilhelmina en la ter die van prinses Juliana, dan kun je je bijna niet voorstellen dat ook koningin nen eens kinderen zijn ge weest. Daarom kan ik iedereen, adviseren tijdens deze va kantiemaanden een bezoek te brengen aan de tentoonstel ling „Honderd jaar Oranje 1874-1974", die tot 1 augus tus in het Stedelijk Muscun in Viissingen wordt gehou den. Waarschijnlijk zul' u geen kans meer krijgen deze voorwerpen een tweede kee- te gaan zien. Want zoal? eer der gezegd: Al deze voorwer pen zijn met speciale toe stemming vam het koninklijk huis uitgeleend. De meeste zijn onvervangbaar en zulle i dus niet zo snel voor een tweede keer worden uitge leend. Het museum is iedere dag open van 10 tot i'2 uui eri van 14 tot 17 uur en zondags van 14 tot '7 uur. Netty van Zalinge De en geschenk van de Zweedse bevolking aan koning Willem lil. eindredactie: rein van der helm 0 Telraampje, laarsjes en slofjes van koningin Wilhelmina ■r Brt'. tC\ De zilveren speelgoedkamer van Koningin Wilheln qeningen. waarmee intensief gespeeld is. een geschenk van de gemeente Wa-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3