Gedeputeerde voor behoud jachtha ven De Paal NA KLACHTEN VAN OMWONENDEN Horeca ongerust over baldadigheid Scholiertjes maakten drieduizend dia's Axelse commissie redetwistte over grondprijzenbeleid A. van Waes onderscheiden Lubbers weet niets van mogelijke Belgische kcrncenlralcplanncii HAVEN BRESKENS VERONTREINIGD MET VISSEN Ontplof f ink je PHILIPPINE- VETERANEN KAMPIOEN Nul-uurregeling kan meer dan tweemaal worden toegestaan Rommelmarkt in Ovezancle stad streek Beoordeling moeilijk karwei UITSLAG Wolphaartsdijk Geschrokken Toezicht AUTO TEGEN LANTAARNPAAL Zomeravondcom petitie Sas Inschrijvingen Woensdag 26 juni 1974 2 (Van een onzer verslaggevers) HULST De Zeeuwse Gedeputeerde voor recreatie zaken, de heer A.L. van Gees- bergen is een warm voorstan der van het behoud van een jachthaven in Oost-Zceuwsch- Vlaanderen. Hij stelt zich dan ook achter de plannen van de watersportvereniging „Saef- thinge". die behelzen dat De Paal moet blijven. Dit on danks alle problemen van Baalhoekkanaal en dijkverho ging, die zich ais donkere wol ken boven het oude getijha ventje opstapelen. De heer Van Geesbergen ;n een eerste reactie op de plan nen van de watersportvereni ging Saefthinge: „Er is nog een stuk onzekerheid, maar als het Baalhoekkanaal komt dan juich ik het plan om Paal te behouden toe. Ik zal dan ook mijn medewerking verle nen om tot een realisering te komen". Een tweetal argumenten die door de watersportvereniging Saefthinge in haar 'plan zijn aangevoerd voor het handha ven De Paal, spreken de gede puteerde bijzonder aan: „Het is de enige mogelijkheid tus sen Antwerpen en Terneuzen, om bij een naderende on weersbui naar binnen te vluchten. Bovendien gebeurt de recreatie er op een vol maakt veilige manier. De wa tersport is afgesloten van de beroepsvaart op de Wester- schelde". De heer Van Geesbergen, zelf een enthousiast water sporter steekt nog een pluim op de hoed van de watersport vereniging: „Het is zeer ver standig van de vereniging om allerlei instanties nu al te in formeren. De partijen kunnen zich dan alvast beraden". Over de mogelijkheid dat er ook nog een dijkverhoging voor De Paal in het verschiet is zegt de gedeputeerde: „De watersportvereniging gaat er terecht vanuit dat er eerst een Baalhoekkanaal komt. Als dat niet zo is dan worden de kaar ten weer anders geschud. Dan zoeken ze weer een andere oplossing, maar met het Baal hoekkanaal moet de uitvoering van hun plan technisch moge lijk zijn. Belangrijk blijft intussen een definitieve beslissing over het Baalhoekkanaal. De gede puteerde: „Als minister Wes- terterp woord houdt dan komt er dit jaar nog een uitspraak en dan kan ook het Zeeuwse college van Gedeputeerde Sta ten een standpunt bepalen over De Paal". Bij rijkswaterstaat in Mid delburg en Provinciale Wa terstaat in Terneuzen kon men gisteren rog geen commentaar leveren op de plannen van de watersportvereniging Saefthin ge. Een woordvoerder van Provm.'iale Waterstaat bena drukte echter nog eens dat bij eventuele uitvoering van de Paalplannen, de veiligheid van de bewoners niet in het ge drang mocht komen. Wethouder P. Everaert van de gemeente Honte- nisse. stelde zich vierkant ach ter de plannen van de inven tieve watersportvereniging: „Het plan op zich vind ik fantastisch. We moeten af wachten of het te realiseren valt. Het zou verschrikkelijk jammer zijn als een brok folk lore zoals De Paal verloren gaat' De kosten van een aanpas sing en verbetering van het huidige haventje moeten vol gens de wethouder door België gedragen worden De heer Everaert: „Als het Baalhoek kanaal komt dan moeten eer tegenover die lasten ook lus ten staan. De watersport is een van diie lusten. De Belgen doen ons de lasten aan dan moeten ze de lusten ook beta len". De jury aan het werk. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het jureren van ongeveer drieduizend -dia's in één j dag tijd, is geen gemakkelijke zaak. Dat hebben Remie L. P. j Neelemans en de twee Kodak-specialisten .'Martin Vermeul en j Henk Duynstee, gisteren weer eens duidelijk gemerkt. Vier dagen lang zijn leerlin gen van de hoogste klassen van de Hulsterse basisscholen met een eenvoudige camera op stap geweest om vast te leg gen wat er zoal gebeurt in en om Hulst. Het resultaat was in veel gevallen indrukwekkend. Gisteravond werd in de Ko ning van Engeland in Hulst een projectieavond gehouden, waar de honderdvijftig deel nemers met ouders en familie konden ziem hoe goed er door wordt en dat op zeer jeugdige leeftijd. De jury had uit drieduizend dia's een selectie gemaakt. Bijna vijfhonderd dia's bleven over en daaruit werden vijf prijswinnaars, van elke basis school één, gekozen. De geluk kigen kregen gisteren als belo ning een camera cadeau. De beste dia's werden gedurende één uur middels zes projecto ren op drie schermen tegelijk vertoond, het bleek een door slaand succes, getuige de reacties uit de woelige zaal. Remie Neelemans organi seerde enige jaren geleden voor het eerst een dergelijke fotowedstrijd. Het bleek des tijds zo in te slaan bij de deelnemers, leerkrachten en ouders, dat dit jaar werd be sloten weer een wedstrijd te houden. De twee in Hulst, ge vestigde B.L.O.-scholen, de Nobelhorstschool, de St.-Willi- brordusschool en de C.V.O.- school werden bezocht, en aan de deelnemers werd een ca mera beschikbaar gesteld, compleet met dia-film. Om wat lijn te krijgen in de wed strijd, gaf de organisator een viertal onderwerpen op, waar- Uit een keuze gemaakt kon worden Het eerste onderwerp was Hulst en omgeving: het tweede; de mens; het derde: het dier en het laatste onder werp, tevens het moeilijkste: het milieu. Er werd wel bij verteld dat de onderwerpen ook in één foto gecombineerd mochten worden. Opvallend was dat erg veel kinderen het dier als onder werp hadden gekozen. Ook stadsgezichten van Hulst kwa men vaak voor. Duidelijk kwam vast te staan, dat men geen peperdure uitrusting no dig heeft om mooie foto's te kunnen maken. Dat is, aldus de jury, door een groot aantal deelnemers aangetoond. De jury heeft de dia's giste ren niet op de technische of artistieke kwaliteit beoor deeld, maar wel op originali teit en humor. „De één is nog gekker dan de ander, de die van een jongetje die aan de waterkant staat te plassen, of de herdershond, die heel ei genwijs met een zonnebril op de neus poseert, het is gewei dig", aldus Remie Neelemans, ln zijn fotoatelier 1-n de Hul sterse Bierkaaistraat, verscho len achter duizenden inzendin gen „Een dergelijke wedstrijd stimuleert enorm veel kinde ren nemen nu overal een ca mera mee naar toe en daar gaat het om". Het organiseren van »«m dergelijke wedstrijd blijft ui teraard een dure grap. Het zal dan ook wel even duren vor.-- dat opnieuw een wedstrijd zal worden gehouden. De dia's die gisteren ln de Koning van Engeland werden geprojecteerd, zullen, zeg! Re mie Neelemans, misschien ge durende lange tijd in koopcen trum Het Trefpunt worden geëxposeerd. Overigens kun nen alle deelnemers hun in zendingen over enige tijd ko men afhalen in de Bierkaai- straat. De uitslag van de wedstrijd luidt als volgt: Nobelhorst school. Brigitte Fassaert, Hulst: C.V.O -school. Menno Boehle. Hulst; St.-Willibror- dusscho 1. Emmie Biesbroeck, Hulst: B.L.O.-jongensschool, Jos Fevket, Kloosterzande, B.L.O.-meisjesschool, Marietje de Bruijn, Hulst. Vrouwenbond De afd. Wolphaartsdijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield haar laatste bijeenkomst in dit sei zoen onder leiding van de vi- ce-presidente mevrouw M. de Kam-Geene. Spreker was dok ter J. A. C. Brons uit Souburg, die sprak over Homeopathie. De volgende bijeenkomst is bepaald op 12 september. Deze za-1 door de leden worden ver zorgd met o.a. een verloting ten bate va-n Wijatha Guna (blindeninstituut): Eén nieuw lid kon worden bijgeschreven. De contactvrouw van het dis trict Zuid-Beveland, mevrouw De Jonge uit 's-Gravenpolder, was als gast aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Za ken is niet bekend met Belgi sche plannen om buiten de reeds aanvaarde projecten in Tihange en Doel kerncentrales te stichten langs de Noordzee kust in dat land. Hij heeft zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken gevraagd bij de Belgi sche regering naar de juist heid van berichten over de voorgenomen bouw van deze centrales jn Knokke, Brugge en Blankenberge te informe ren. Dit antwoordt de heer Lub bers op vragen die zijn gesteld door de tweede-kamerleden Waltmans en Jansen (PPR). Te zijner tijd zullen de vra genstellers van net antwooru van de Belgische regering op d-e hoogte gebracht worden. De kamerleden hadden in hun vragen o.m. verzocht met de Belgische regering overleg te openen over alle vestigingen van kerncentrales in Neder land en België Zij doelden Hiermee op de gevaren met name oor Zeeuwsch-Vlaande ren van de bouw van Kern centrales aan de (Belgische) Noordzeestranden. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De schipper van de Br 7, de heer A. T., wordt ervan verdacht in de haven van Breskens een grote hoeveelheid dode vis gedepo neerd te hebben. Hierdoor is een gedeelte van de haven verontreinigd. Naar werd mee gedeeld gaat het om plusminus 3.000 kilo zogenaamde Pieter mannen. Een gedeelte van de ze vis is blijven drijven en een ander gedeelte is gezon ken. De rijkspolitie is van plan Proces-verbaal op te ma ken, zodra T., die inmiddels weer is uitgevaren, de thuis haven op het eind van de week zal aandoen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Gisteravond brak plotseling brand uit in de keuken van de familie O. aan de Langestraat in Oostburg. Oorzaak van de brand was het reinigen van kleding met was benzine, terwijl in de keuken een geiser in werking was. Door de benzinedampvor ming ontstond een ontploffing, waarbij wat scherven vielen en de verf aan de muur bla derde. Mevrouw O. kreeg vrij ernstige brandwonden aan de arm. Door de snel aanwezige brandweer, die het brandje -lug onder controle had, werd zij naar de huisarts verwezen. Behalve een kapotte gasgeiser valt de schade mee. (Van een onzer verslaggevers) HULST De afdeling groot Hulst van de Horeca Nederland is ernstig verontrust over het feit dat de bewoners van bepaalde delen van de binnenstad veel overlast ondervinden van vooral jeugdige barbezoekers, die in veel gevallen zich op straat bal dadig gedragen, bij voorkeur op de late avond of in de vroege ochtend. Met gemeentebestuur en po litie zijn hierover al gesprek ken gevoerd. Laatstgenoemde instanties hebben in de ge sprekken duidelijke waarschu wingen laten doorklinken. De politie heeft bijvoorbeeld ge dreigd met onherroepelijke sluiting van gelegenheden na een bepaald uur, als de klach ten van buurtbewoners blijven aanhouden. Het gemeentebe. stuur, niet voor het herinvoe ren van een sluitingsuur, dreigt wel met het intrekken van de muziekvergunning na twaalf uur 's nachts. Eén en ander begon eind april van dit jaar, toen bewo ners van de Paardenmarkt, Tuinstraat en Grote Bagjjnen- straat een potige brief, ver lucht met talloze handtekenin gen stuurden aan het college van burgemeester en wethou ders. In de brief werd melding gemaakt van harde „brallen de" muziek vanuit een drietal bekende Hulsterse bars en voorts startende, claxoneren- de euto's,H knallende bromfiet sen en luidruchtige barbezoe kers. Dit alles, zo zeggen de bewoners, stelt de zenuwen zeer op proef. Aan het ge meentebestuur werd dan ook verzocht paal en perk te stel len aan deze toestand. Enkele weken later kreeg het bestuur van de afdeling Groot Hulst van de Horeca, een gemeentelijk schrijven waarin om advies werd ge vraagd. In de brief werd ge wag gemaakt van de mogelijk heid het sluitingsuur voor ho- recaondernemingen opnieuw in te voeren. Het horeca-be- stuur, geschrokken, verspreid de ongeveer tien dagen gele den een pamflet onder alle daarvoor in aanmerking ko mende ondernemers, waarin het publiek tot zelfbeperking wordt aangemoedigd. Een gedeelte van de tekst luidt als volgt: „Wilt u na twaalf uur 's nachts in Hulst blijven uitgaan? Dat ligt aan uzelf. Maak 's nachts geen bu rengerucht met auto of brom mer. Laat glaswerk binnen. De gemeentepolitie dreigt met on herroepelijke sluiting, wan neer de klachten aanhouden. Help mee Groot Hulst gezellig te houden". De heer M. Versprille voor zitter van de horeca-afdeling Groot-Hulst: „We proberen er iets aan te doen, maar het beroerde is, dat we op straat zelfs niets kunnen doen. De politie heeft ons gezegd meer toezicht te zullen houden in de buurt van de bars, maar ook de politie kans niet overal tegelijk zijn". Nadat het pamflet verspreid was, zijn er ten aanzien van de luide muziek, geen klach ten meer gehoord, aldus de heer Versprille. Burgemeester Molthoff van Hulst heeft ge dreigd met het zonder waar schuwing intrekken van de muziekvergunning en daar is de horeca duidelijk van ge schrokken. Niet alleen een muziekver gunning voor na twaalf uur. ook het onbeperkte sluitings uur is voor de horeca in Hulst van levensbelang, zegt de heer Versprille. „Er komen zo veel mensen van andere plaatsen naar Hulst, dat de binnenstad dood zou gaan, als er om twaalf uur al gesloten' moet worden. In het laatste geval, blijven de mensen liever in eigen omgeving. Een sluiting zou op discriminatie neerko- men. ue Hulsterse horeca mag niet de dupe worden van on geregeldheden die in de buurt van enkele bars plaatsvin den". Hoewel de heer Versprille erkent dat de klachten over baldadige jongeren gegrond zijn, is hij toch van mening, dat mensen die in de binnen stad willen wonen, daar ook een beetje de ^consequenties van mbèten aanvaarden. (Van onze correspondent) WESTDORPE Door onbe kende oorzaak reed gistermor gen de heer R. B. uit Sas ran Gent met zijn auto in een flauwe bocht in de Molen straat tegen een lantaarnpaal. De bestuurder liep hierbij en kele kneuzingen en schaaf wonden op. De auto werd zwaar beschadigd. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Philip pine Veteranen mag zich na een zeer spannend slot zomer avondkampioen rayon Sas van Gent 1974 noemen. Dit uitermate spannende verloop was mede het gevolg van de gelijke positie welke Philippi ne Veteranen en Corn. Boys na acht wedstrijden de volle dige competitie innamen. Met een 30 overwinning werd Corn Boys Veteranen m de beslissende wedstrijd wel ke gespeeld werd op het sportpark De Valcke te Sas van Gent duidelijk gemaakt welke ploeg het meeste recht had op het .definitieve kampi oenschap. De eindstand van de zomer avondcompetitie rayon Sas van Gent ziet er nu als volgt uit: 1 Philippine Veteranen 8 14 25-7, 2 Corn Boys Vetera nen 8 14 14-4. 3 ONA 8 12 37- 9. 4 Racing White 1 8 10 19-8, 5 CPC 8 7 12-15, 6 Racing White 2 8 6 9-18, 7 CSM 8 4 9-21. 8 Racing White 3 8 3 6- 29, 9 Dow Sas 8 2 7-25. Wedstrijdleider R. Verhelst toonde zich na beëindiging van deze zomeravonidcompe'.i- tie uitermate tevreden over de sportieve manier waarop strijd geleverd was tijdens de zomer- avondcoimpetitie. TERNEUZEN In het han delsregister van de kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is inge schreven chinees-restaurant Tong Tai, Terneuzen, Axelse- straat 18A. chinees-Indisch eaahuis en afhaalcentrum. (Van een onzer verslaggever.!) NIEUW-NAMEN De ta- pijl weverij Van Haelst en Lansu in Nieuw-Namen, die al enige weken de arbeidstijd tot twintig percent heeft geredu- ceerd en vergunning kreeg van de arbeidsinspectie ,n Breda om voor een periode van zes weken, tot 28 mli aanstaande, de arbeidstijd tot nul te reduceren, mag desge wenst meer dan nul uur wer ken, indien dat noodzakei'jk wordt geacht. De arbeidsin spectie houdt die mogelijkheid voor een bedrijf open. Aanvankelijk werd aangeno- men dat niet meer dan twee maal een nul-uur regeling aan eenzelfde bedrijf kan worden gegeven. De arbeidsinspectie bepaalt per bedrijf afzonder lijk wanneer een dergelijke vergunning moet worden ver leend. In theorie kan het dan ook zijn, dat een bepaald be drijf meer dan tweemaal een nul-uur vergunning kan krij gen. De heer Th. H. M. Acker- mans, districtsbestuurder van de Industriebond NKV. zal dinsdag een gesprek heoDen met directie van Van Haels en Lansu. Hij wil zich clan volledig op de hoogte laten stellen van de situatie. Intus- sen. zegt hij wel: „Werktijd, verkorting hoeft niet te bete kenen dat het begin van het einde in zicht is. Dat is beslist geen regel" (Van een onzer verslaggevers) OVEZANDE De voetbal vereniging „De Volharding" te Ovezande houdt op zaterdag 29 juni een rommelmarkt. De ze wordt gehouden bij de r,-k. kerk te Ovezande. De opbrengst van de rom melmarkt is ten bate van de bouw van een clublokaal voor de voetbalvereniging. De rom melmarkt begint 's morgens om tien uur en zal duren tot ongeveer vijf uur in de mid dag. De heer A. van Waes krijgt zijn onderscheiding opgespeld. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE „Hij is een man waar Zuiddorpe trots op mag zijn", aldus burgemeester A. de Kam van Axel, gister avond in café Gemeentehuis te Zuiddorpe. Hij sprak over de heer A. van Waes, die als voor zitter van de raad van toe zicht van de Zuiddorpse Rabo bank, uit handen van de bur gemeester een vervroegd af scheidscadeau ontving. Hein werd de gouden eremedaille behorende bij de Orde van Oranje-Nassau opgespeld. Het gebeurde na afloop van de jaarvergadering van de Rabobank. De heer Van Waes zou oorspronkelijk bij deze ge legenheid afscheid nemen, als voorzitter van de raad van toe zicht. Een interne wijziging bracht met zich, dat hij uitge nodigd werd, nog een jaar toe zicht te houden. De burge meester was evenwel aanwezig en de medaille werd uitgereikt. Na zijn verhuizing naar Zuid dorpe., werd hij in genoemde gemeente raadslid en later wet houder. Sinds 1939 is hij be stuurslid van de bank en vanaf 1966 voorzitter van de raad van toezicht. De heer Van Waes bekleedt echter nog meer functies. Hij is voorzitter ran Charitas en hoofd ingelanden van Axeler Ambacht. Burge meester De Kam schetste de heer Van Waes als sympathiek en eerlijk. Na afloop van de vergade ring, waarin overigens bekend werd gemaakt dat aan liet eind van het boekjaar 1973 een spaarpot van acht miljoen gul den aanwezig was, werd door de vele aanwezigen nog wat gezellig nagekaart. (Van onze correspondente) AXEL Heel wat geharre war en gekrakeel was er tij dens de vergadering van de commissie gemeentebedrijven, die in de raadzaal van het Axelse stadhuis werd gehou den. Het grote geschilpunt was de prijzenpolitiek die de ge meente Axel voert in de ver koop van stukken grond in Koewacht en Zuiddorpe. Vooral de zogenaamde „o- verhoeken' (stukjes grond waar de gemeente niet veel meer aan heeft) brachten de gemoederen nogal in beroe ring. Met name de heren P. A. C. H. Dierick (KVP) en F. L. Impens (VVD) konden zich maar moeilijk met de gang van zaken verenigen, omdat er naar hun mening verschillende maatstaven worden aangelegd bij de vaststelling van de prij zen. Van de verkoop van zo'n overhoek in Zuiddorpe zei de heer Dierick- „Dat gescharrel met prijzen vind ik niet ge zond. Er is geen enkele lijn in te vinden". De heer Impens vond het prijsverschil zelfs gevaarlijk en zei grote moeilijkheden te verwachten, omdat er ver schillende opvattingen bestaan over de waarde van een stuk grond. „Je zou, al gauw tegen mensen die zo'n stikje grond van de gemeente willen ko pen, kunnen zeggen, hou de prijs maar laag, dan krijg je het toch wel want de gemeen te wil het kwijt'. Voorzitter J. Dieleman (PvdA) noemde het geharrewar rond die overhoe- ken „een publiek geheim" en was van mening dat de ver koop van die stukjes grond de gemeente van bepaalde werk zaamheden zou ontlasten, om dat het onderhoud zeer ar- oeidsintensief is. „Als we de giond niet. vei- kopen, blijven we ermee zit ten aldus de heer Dieleman. „De verkoop vat. grond is een kwestie van loven en bieden". De commissie verleende ver tier een gunstig advies tot de verkoop van het voormalige badhuis te Koewacht aan de neer A. J. Roeland te Koe wacht terwijl de machtiging van B. en W. tot verkoop van bouwgrond aan de Koosevelt- laan aan de vereniging voo: christelijk nat oraal onocrwijs tmavo) te Axel eveneens wera goedgekeurd. De commissievergadering voor de gemeentef mannen on der voorzitterscnap van ae neer U. J Oggel (GPV) lever de weinig moeilijkheden op. Hoewel men er liever wel wat ineer voo-r had gehad, was men over net algemeen bil) dat het voormalige stadhuis te Koewacht nu eindelijk was verkocht, omdat het toch maar (zoals één der commissieleden zei) „stond veg te rotten".

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2