Van alles over de op St. Bavoschool krant in les in Oostburg Dit jaar 5% minder toeristen naar Spanje? Klacht over wegblijven arts ongegrond genoemd EUROPESE LEIDERS LUISTEREN VANDAAG NAAR NIXON GEHEIM SCHRIFT Küng eist stopzetting proces Rome SACHAROV DOET BEROEP OP NIXON-BREZNJEV Verpleegster doodgeschoten omdat schoen los zat kleine stem TH Goedgemaakt Energiecrisis pZ Oj Hhsj. U*Cf&zL &~u S8xX?j: Q s:1i jSBfxV tosd ÓsV Jongens en meisjes, die een tekening, verhaal of gedicht in De Kleine Stem willen laten zetten, kun nen hun werkstuk sturen naar De Kleine Stem, Rei gerstraat 16, Breda. Eindredactie: RIEJA VAN AART Hoe wordt een krant eirtnlijk gemaakt? Op verschillende scholen wordt deze vraag gesteld en het gebeurt weieens dat daarna tijdens de lessen aandacht aan dit onderwerp wordt be steed. Dit was bijvoorbeeld kort geleden het geval in de zesde klas van de St.-Bavosehool in Oostburg. Marjan de Kort en Josée van Steenberghe letten tijdens de speciale les goed op en schre ven een verslag, dat hieronder volgt. Lily van Hevele maakt* er de tekening bij. We hebben op school in de taalles gesproken over de op maak van de krant. Daarom heeft meneer ons een film la ten zien. Meneer had voorge nomen om er ons een opstel over te laten maken. We wil den daarom iets vertellen over wat er allemaal komt kijken om een krant te maken. Om te beginnen heb je veel machines nodig zoals: pers, cylinder, zetter, computer, cli chograaf, rotatiepers enz. 1 machine bestaat soms wel uit 5 of 6 andere delen. Om al die machines te kopen heb je veel geld nodig. Een pers kost bij voorbeeld f 5.000.000,- en een cylinder een paar miljoen. Een zetter kost ook veel: f 200.000,- Je hebt ook veel papier nodig. Op 1 rol zit 8 kilometer en per week gebruiken ze ongeveer 280 kilometer papier. Er zijn verschillende groe pen. De 1 bemoeit zich met mode, een ander met sport en weer een ander met economie enz. Als de redacteur de be richten gelezen en verbeterd heeft, gaan ze naar de ponsty pisten. Die ponstypisten typen het op de ponsband en dat gaat dan naar de zetterij. In de zetterij worden de letter tjes op volgorde gezet. Daarna gaat het naar de pers. De let tertjes worden in een soort plastic plaat geperst. Als de lettertjes erin geperst zijn worden de platen half rond gemaakt. Dan gaat het naar de rotatiepers waar de krant wordt gedrukt. Er staan na tuurlijk ook foto's in de krant. Die foto's worden in een plas tic hoesje onder de clichograaf gelegd. Aan de clichograaf zit een heel scherp mesje, dat op donker en licht reageert. Als iets donker is snijdt het meis je diep en is het licht dan snijdt het niet zo ddep. De foto's worden net zoals de let tertjes op het papier gedrukt. Als dat gebeurd is gaan de kranten naar de inpakmachine. Daar worden de kranten op stapeltjes van verschillende aantallen gelegd. Voor elke stad of dorp een bepaalde hoe veelheid. Over elk pak wordt automatisch ijzerdraad gedaan en briefjes met de namen van de dorpen en steden erop. Toen we de film gezien had den mochten we vragen stel len aan de verslaggever me neer Van der Helm. We vroe gen hijvoorbeeld waar de drukkerij staat (in Breda), over de machines, de telefoon centrale, de seinkamer enz. De berichten uit Oostburg en an dere plaatsen uit de buurt worden per telefoon overge zonden naar Breda. Daar wor den ze dus verwerkt, soals we al verteld hebben. Clementine Vervaet, die tien jaar is en in Sas van Gent woont, wilde graag met iets orgineeLs In de krant komen. Ze dacht een tijdje na en kwam tot de conclusie, dat het eigenlijk wel leuk zou zijn om een eigen schrift te maken. Clementine schreef voor ons een zin op in haar geheim schrift, maar als je de beteke nis van de tekens niet kent Is het onmogelijk te begrljpeu wat ze bedoelt. Daarom geven we hier alleen de tekens met de verklaring zodat Iedereen zelf met deze tekens kan gaan schrijven. 9 Een gedeelte van een tekening van de vierjarige Yasmin Ira Couwenberg uit Breda, mmmmmooobibooobuuoodooobdoooo» ■FSSf -I ie-ij 0 Van Jan-Maarten van Scmsbeek uit Breda kregen we een paar leuke tekeningen. We kozen d« tekening uit, die hierboven Haat. Jan-Maarten is 4 jaar. 0 Peter de Roeck uit Kloosterzande tekende deze cowboy. Peter is 10 jaar. TUEBINGEN (KNA) Prof. Dr. Hans Küng, hoogleraar in de theologie aan de universi teit van Tuebingen in West Duitsland, heeft een beroep gedaan op de Westduitse bis schoppen en op de synode der katholieke bisdommen in West-Duitsland om stopzettinS te eisen van het proces, dat de congregatie voor de geloofsleer in Bome tegen hem aanhangig heeft gemaakt. Hans Küng antwoordt hier mee op een interview van de sekretaris der congregatie voor de geloofsleer, mgr. J. Hamer, die de Romeinse methode van werken verdedigde. Küng verklaart, dat hij zelf geen kerkpolitieke escalate wil, maar vrede bannen de kerk en theologische ophelde ring. De congregatie voor dc geloofsleer neeft een proces tegen de Tuebmgse hoogleraar op gang gebracht, vooral van wege diens boek over de on feilbaarheid van de paus. De synode van het bisdom Basel in Zwitserland is reeds voor prof. Küng in de bres gesprongen. In een verklaring van enkele dagen gelden wees de synode van Basel erop, dat processen zoals tegen Küng de polarisatie in de kerk ver scherpen en de geloofwaardig heid van het kerkelijk leerge zag in gevaar brengen. Bij de vragen- die prof. Küng opwerpt, aldus de ver klaring van Basel, gaat het niet om problemen, die Küng maakt. De problemen zijn er. En de discussies, die daarvan het gevolg zijn, kunnen slechts in een open gesprek worden opgelost De synode van Basel ver wacht, dait de bisschoppen van Zwitserland „vastbesloten en onverwijld alles in het werk lullen stellen, opdat het thans lopende proces wordt stopge zet". TORREMOLINOS (ANP) Spaanse toeristische deskundi gen verwachten, dat bet be. zoek van toeristen aan Span je dit jaar met vijf procent zal afnemen. Hoofdschuldige is volgens hen de energiecirsis. Aan de hand van aankomst- cijfers van met vliegtuigen ar riverende vakantiegangers over de eerste vijf maanden van dit jaar werd dit cijfer reeds genoteerd door de toe ristenorganisaties aan de Spaanse Costa del Sol, gelegen m de provincie Malaga, aldus heeft de heer J.A. Ferreiro, vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur in Torre- molinos tegenover Nederland se journalisten verk.jard. De directeur van het Spaanse ver keersbureau in Den Haag, de heer Carlos Sanchez Alvarez, meent, dat genoemde vijf pro cent dit jaar voor heel Spanje zal gelden. Vorig jaar noteerde Spanje 32 miljoen buitenland se vakantiegangers. Spaanse makelaars zien deze teruggang als een pas op de plaats, een stabilisatie, maar zijn ervan overtuigd, dat het toerisme in de komende jaren weer zal toenemen. Ook de Nederlandse reisbu reaus hebben in de tijd tussen Kerstmis en eind maart, wan neer de Nederlandse zonmin- naars hun Spaanse vakantie plegen te bespreken, minder animo geconstateerd. Maar dit mindere aantal boekingen is voor een deel weer goed ge maakt door latere boekingen, aldus de vertegenwoordiger van een Nederlandse reisorga nisatie in Torremolinos. Van de 1,2 miljoen Neder landers, die vorig jaar hun va kantie in Spanje hebben door. gebracht (23 pet. meer dan in 1972), zijn er 140.000 naar de zonnekust gegaan om daar in hotels en appartementen hun tenten op te slaan. Op het lijstje van vakantieklanten van de Costa del Sol staat Nederland op de zesde plaats met ongeveer elf procent van het aantal Nederlanders, dat naar Spanje gaat. In 1968 was het totale Nederlandse bezoek aan de Costa del Sol nog maar 38.000 personen. Ook In de eerste vijf maan den was het Nederlandse be zoek aan dit deel van Spanje weer toegenomen: per vlieg tuig arriveerden er 40.738 toe risten tegen 36.454 in dezelfde periode van 1973. In dezelfde tijd echter liep het bezoek van Amerikanen, Engelsen, Duit sers, Zweden en Noren hier terug. Niet alteen de Spaanse toe ristische deskundigen zijn van oordeel, dat de energiecirsis aanstichter van het vermin derd bezoek is. De vertegen woordiger van de Nederlandse reisorganisatie meent, dat deze oorzaak ook voor de Nederlan ders opgaat, voor zover het de verminderde boekingen van tussen kerst en eind maart betreft. De directeur van het Spaan se Verkeersbureau in Neder land zou er voor verschillen de EuroPese landen nog twee oorzaken aan toe willen voe gen: de lonen zijn het laatste jaai minder gestegen en de werkloosheid is toegenomen. De verminderde belangstelling voor verder van Nederland af gelegen landen was overigens al door de ANWB gesigna leerd (Van een ozer verslaggevers) UTRECHT Het centraal medisch tuchtcollege is van oordeel dat er twee uitzonde ringen mogelijk zijn op de re gel dat een arts, die om hulp en bijstand bij een zieke of gewonde wordt verzocht, zo spoedig mogelijk dient te ko men. Die uitzonderingen zijn als de arts uit de aard van de hem verschafte informatie kan concluderen dat zijn onmiddel lijke aanwezigheid niet ls ver eist, eventueel na het geven van instructies, of als de arts moet concluderen dat niet op hem maar op een ander de plicht rust de gevraagde hulp de geven. MOSKOU (UPI) De Sov- jetrussische dissident, natuur kundige Andrei Sacharow heeft aan president Nixon en secretaris-generaal Breznjev gevraagd op hun top van deze week te spreken over de men senrechten „op straffe van he mislukken van de ontspar ning". SuuuaiUV Breznjev Sacharov noemde 83 „uit zonderlijke en moedige" poli- ieke gevangenen in de Sovjet- Unie op en vroeg Breznjev en Nixon te bevorderen dat al- hans een paar „de vrou- ven", de bejaarden en de zie len, zij dit voor de tweede ceer berecht zijn en zij die mrechtvaardig veroordeeld ijn" hun vrijheid terug rijgen. Onder de namen die Saoha- ow noemde waren die van ;eneraal Pjotr Grigorenko, de aistoricus Andrei Amalrik en Gabriel Superfin, voormalig medewerker van Sohyenit- syn. Dit blijkt uit een uitspraak van het centraal medisch tuchtcollege naar aanleiding van een klacht van de inspie- tie van de volksgezondheid te gen een arts in een kleine plaats, die, gevraagd om hulp te verlenen bij een ernstig verkeersongeluk, weigerde te komen. De arts volstond met mee te delen, dat hij de am bulance in die plaats zou waar schuwen en dat die bemanning van dde ambulance ter plaatse moest beslissen af hulp van een arts noodzakelijk was. Ook bij een tweede Telefoontje weigerde de airts te hulp te komen. Het centraal medisch tuoht- college vindt de klacht vaan de inspectie vaui dc volksgezond heid ongegrond. Hiermee ver nietigt het centraal college te vens de uitspraak van het me disch tuchtcollege, die de arts de maatregel van waarschu wing oplegde. Het medisch tuchtcollege vond dat hij ern stig tekort was geschoten door niet te komen .,Niet wel be grijpelijk is op welke gronden hij kon beoordelen, dat zijn komst geen nut zou hebben", luidde het oordeel van het me disch tuchtcollege. De arts verweerde ziCh door te stellen, dat hij door het zenden van de ambulance die bemand was met geoefende EHBO-ers en het waarschu wen van het ziekenhuis dat een zwaargewond slachtoffer van een aanrijding onderweg was, alle maatregelen had getrof fen, die in redelijkheid van hem hadden kunnen worden verwacht, mede omdat hij in geen geval eerder op de plek van het ongeval had kunnen verschijnen dan de ambulance, gezien de af te leggen af- itand. Het centraal medisch tucht college billijkt deze rechtvaar diging van de arts met verwij zing naar de argumentatie over de twee uitzonderingen. Het gaat verder met de op- merkmg:„Is een ambulance met EHBO-huilp beschikbaar, dan mag de te hulp geroepen arts -oncluderen, dat andere hulp dan de zijne teT beschik king is en mag hij volstaan met het nemen van die maat regelen, die kunnen leiden tot het zo snel mogelijk ter be schikking zijn van die EHBO- hulp, ambulance-vervoer en opname-mogelijkheid in het ziekenhuis ADDIS ABEBA (AF) De 54-jarige Nederlandse ver pleegster, Anna Stlckwerda. Jie 27 mei uit een Amerikaan» missieziekenhuis iq het Ethio pische Ghinda werd ontvoerd en later gedood is, is om het leven gebracht omdat ze niet door het oerwoud kon rennen Haar schoen zat los en «li verloor hem steeds. Dit is onthuld door de 24- jarige Amerikaanse verpleeg ster mevrouiw Deborah Dortz- baeh, die tegelijkertijd met Anna Stiokwerda werd ont voerd en vorige week is vrij- gelaten. De twee verpleegsters wer den ontvoerd door guerrilla strijders van het front voor de bevrijding van Eritrea (ELF), die al tien jaar strijden voor onafhankelijkheid van deze noord-Ethiopische provincie. Volgens vrienden van me- rouw Dortzbach, die zich iinds haar hereniging met .laar man Karl zaterdag heeft teruggetrokken, is Anna Slick- werda enkele minuten na haar ontvoering doodgescho ten. Zij kon haar ontvoerder® niet bijhouden toen zij naar hun schuilpaats renden. „Anna Stickwerda viel neer en klaagde: „Ik kan niet verder. Ik kan niet verder". Daarna boog een ontvoerder zich over haar heen en «choot haar door het hoofd". N4VO-TOP IN BRUSSEL (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Atlantisch Pact is nog altijd de stalen trouwring die de Verenigde Staten en Europa bindt. Maar 25 jardn later is met de hoogste nood ook de prille liefde verdwenen en treedt de eerste metaalmoeheid op. Te meer waar het eertijds totaal verdeede Europa een éco nomische reus een politieke dwerg, een militair fata mor gana zich meer en meer verenigt en dus onafhankelij ker gaat opstellen tegenover het daarover gechoqueerde Washington. Om het vergeel» de handvest in een passende jubiieumiijst te vatten, maar ook om orde op zaken te stellen en het Pact een ver jongingskuur te doen onder gaan, werd de Atlantische verklaring van Ottawa opge steld Zeer tot genoegen van mr. J. Luns, die minder de secretaris-generaal en meer de ceremonie-meester van de NATO is en als zodanig ook zal optreden ais woensdag in Brussel vijftien staatshoof den of regeringsleiders het aanvullend handvest van Ot tawa nog eens plechtig zul len bevestigen en tekenen. Dat president Richard Mil» hous Nixon - op doorreis naar Moskou en Brezjnev t— van de party is, schenkt het gebeuren zowel gewicht als pikanterie. De zware Brusselse NATO- top werden overigens twee doeleinden toegemeten: het tekenen van het stuk van Ottawa en het luisteren naar Nixon die zijn bondgenoten wenst in te lichten over zijn komende besprekingen met Brezjnev. Dat laatste raakt de kem van de verklaring vap Ottawa waarin de ver houding tussen de Verenigde Staten en Europa en het zo» geheten consultatie-mecha nisme zeker tussen de regels door centraal staat. Van Eu ropese zyde werd er in de afgelopen drukke maanden Nixon herhaaldelijk op gewezen dat echte consultatie uit de aard der zaak wederzijds moet rijn. Nixon komt in Brussel hypocriet tegemoet aan die eis, maar is toch erg welkom. Omdat elk contact belang rijk is en kan bijdragen tot de detente tussen Oost en West en ook dat is nodig tussen Amerika en Europa. Nixon wordt reeds dinsdaga vond om half elf op het mili taire vliegveld Meisbroek bij Brussel verwacht. Hij zal daar worden opgewacht door burgerlijke en militaire auto riteiten en door naar schat ting een duizendtal journalis- ten.Vanochtend onmoet de Amerikaanse president rond halftien zijn collega's in het NATO-hoofdkwarter te Evere. Vanmiddag worden bilaterale contacten gelegd. Donderdag ochtend tussen tien en elf uur vliegt hij door naar Moskou. jan wintraec":en

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 12