VEILIGHEIDSGORDELS ALTIJD VERSTANDIG Sadat stuurt geheime brief aan Nixon .KORTSLUITING" OVERHEID EN BURGERS Opschudding na dood kardinaal Nixon niet onderworpen aan rechter tot IO%% RI JK OP WIELEN yd m CONCORDIA Goed sparen is: hoge rente en betere voorwaarden. NA REEKS ISRAËLISCHE LUCHTAANVALLEN OP PALESTIJNSE KAMPEN commentaar Concurrentie Zorgwekkende problemen Geen gesprek Angola en Portugal RESULTAAT STIJGT BIJ AUDET ZUIVERINGS SCHAP MAG BESLAG LEGGEN OP PARTICULIERE GIROREKENING DODEN COMITÉ PATER DANIELOU OVERLEED BIJ PROSTITUEE Evan Lansehot AlY U B onderzoekt wetgeving in België en Frankrijk Celstraf voor ex-adviseur van Nixon Onderzoek Vrije Universiteit wijst uit: HENDRIKS AKKOORD MET ONTRUIMING DENNENDAL Ontdek de 100% winstgevende levensverzekering I Advocaat tot hooggereclitshof DEN HAAG (ANP) De ANWB heeft de laatste tijd zeer veel vragen gehad van Nederlanders, die niet weten hoe zij de Belgische en Fran se wet moeten hanteren, die voor de inwoners van die landen het verplicht dragen van een veiligheidsgordel in de auto voorschrijft. In België is de Nederland se automobilist niet wettelijk verplicht tot het dragen van veiligheidsgordels, ongeacht het bouwjaar van de auto en de aanwezigheid van gordels in de auto. In Frankrijk daarentegen zijn de Nederlandse automo bilisten wel verplicht tot het dragen van veiligheidsgor dels, indien hun auto dateert van na 1 april 1970 en van veiligheidsgordels is voor zien. Het niet dragen van gordels wordt door de Franse politie gezien als een over treding en kan derhalve een boete ten gevolge hebben. Bovendien moet de automo bilist rekening houden met de mogelijkheid dat - na een aanrijding - de Franse rechter ertoe kan besluiten om in een civiele procedure ook de nlet-drager van vei- Ugheidsgordels gedeeltelijk aansprakelijk te stellen. Met andere woorden, wanneer een Nederlander in Frank rijk géén gordels draagt en hij (bulten zijn schuld) be trokken raakt bij een ver keersongeval. dan kan de Franse rechter van zijn vor dering op de tegenpartij een bepaald bedrag aftrekken, omdat de schade naar het oordeel van de rechtbank minder zou zijn geweest in dien betrokkene wel veillg- heidgordels had gedragen. Volledigheidshalve merkte de ANWB nog op dat het hierbij uitsluitend gaat om goedgekeurde 2 of 3 punts gordels op de voorste zittin gen van de auto. Tenslotte voegt de bond hieraan toe: wettelijk verplicht of niet, het dragen van veiligheids gordels is altijd en overal verstandig" PRESIDENT SADAT. WASHINGTON (Reuter) - Charles Colson, eens een van de hoogst .geplaatste adviseurs van Nixon, is gisteren tot één a drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld met een boete van 5.000 dollar wegens tegenwer king van de justitie in het pro ces tegen dr. Daniël Ellsberg van de Pemtagonpapieren. De 42-jarige Colson had 2 juni bij verrassing toegegeven schuldig te zijn. Als be.lomng voor schuld bekennen z'jn eerdere besehiuldigmgen inza ke de Watergate-kwestie en de inbraak in het kantoor van de psychiater van Ellsberg inge trokken. AMSTERDAM (ANP) In ons land gaapt een diepe kloof tussen overheid en burger, er is een kortsluiting in de ver houding tussen het overheids bestuur en de Nederlandse burger. Dit zijn de eindconclusies van een nationaal onderzoek „bestuu-r-bestuurden", uitge voerd door bestu.ursdeskundi- gen en sociaal-psycholoen van de Vrije Universiteit te Am sterdam. Het onderzoek werd begeleid en gefinancierd door de departementen van binnen, landse zaken, erm en van volkshuisvesting. Het onder zoek leerde dat 76 procent van „TFTereldkampioen voetbal, wereldkampioen martelen". Met r» deze slogan hebben Europese actiegroepen een paar jaar geleden geprotesteerd tegen door de Braziliaanse regering ge tolereerde onmenselijke praktijken, praktijken waarop Brazilië overigens niet alleen het patent heeft. Volgens een gisteren qe- publiceerd rapport van Amnesty International, een vereniging van betrouwbare juristen die onrecht en onderdrukking in ALLE landen ter wereld aan de kaak stellen, is in Brazilië de afgelo pen twee maanden een nieuwe golf van terreur waargenomen. „De reeksen arrestaties, het aanhoudend verdwijnen van echte of vermeende tegenstanders van het regiem en het voortzetten van wrede martelpraktijken, waarvoor Brazilië al enkele jaren berucht is, maken de juichende verklaringen van de regerinq over economische wonderen futiel", zo schrijft Amnesty, dat een gedetailleerde opsomming geeft van de „zorgwekkende berich ten", die het hoofdkantoor van de vereniging in Londen de laatste tijd uit Brazilië bereikt hebben- Die beriqhten slaan o.a. op de ontdekking van zes lijken in de omgeving van Rio de Janeiro kennelijk slachtoffers van het met de politie verwante „eskader des doods" en op de arrestatie van een moeder van vier kinderen, die gevangen wordt gehouden om een van haar kinderen te dwingen zich bij de politie aan te geven. Wereldkampioen voetbal? Dat staat nog te bezien. Wereld kampioen martelen? Ook op dit gebied is dé conaurrentie erg groot. Terwijl grote groepen Nederlanders zich opmaken om van een welverdiende vakantie te gaan genieten zit het kabinetten Uyl nog gebogen over stapels huiswerk: De voor bereiding van de komende miljoenennota oftewel: De finan- cieel-economische beleidsbepaling voor 1975. Tot de stukken, die thans door het kabinet worden bestu deerd, behoren o.m. het urgentieprogram van de vakcentrales, een noodprogram van de middenstand en een nota van de werkgevers over de verdeling van de economische groei. Het zijn allemaal belangrijke stukken. Omdat ze afkomstig zijn van invloedrijke groeperingen uit het bedrijfsleven en omdat ze de regering nog eens extra drukken op het feit, dat Nederland bij een kwakkelende wereldeconomie geconfronteerd wordt met een aantal zorgwekkende problemen. De laatste jaren kent ons land geen onstuimige welvaarts groei meer. Dat maakt het steeds moeilijker om het kleine stukje weivaartskoek, dat er jaarlijks nog bijkomt, eerlijk te verclelen. Zoals de zaken nu staan lijken met de sociale voor zieningen de grenzen van het mogelijke voorlopig bereikt te zijn en moet met de overheidsuitgaven grote voorzichtigheid worden betracht. Bepaald zorgelijk is het gesteld met de werk gelegenheid, ook hier in Zuidwest-Nederland. Het heeft er alle schijn van dat het bedrijfsleven, extra ge handicapt door de prijsverhoging van grondstoffen, in het re cente verleden te zwaar is belast. Bij vele ondernemingen blij ken bijvoorbeeld de mogelijkheden voor verdere investeringen, bron van nieuwe werkgelegenheid, gevaarlijk beperkt te zijn. Ook loonontwikkelingen - de middenstand is hiervan een duidelijk voorbeeld - drukken het rendement op bedenkelijke wijze. Mede dank zij de niet geringe inkomsten uit aardgas heeft de regering gelukkig een aantal middelen ter beschikking om de economische groei te bevorderen en evidente onbillijkheden te corrigeren. Het effect ervan wordt echter in grote mate be ïnvloed door de vraag of het komend beleid primair door zui ver zakelijke overwegingen zal worden bepaald dan wel door partij-politieke. Naar onze mening is er op dit moment weinig ruimte voor politieke experimenten en behoort daarom de problematiek van de economische groei zo zakelijk mogelijk benaderd te worden- Dat vereist politieke moed en realiteitszin, zowel van de kant van de regering als van haar gesprekspartners, de ondernemers- verbonden en de vakbeweging. Vermeldenswaard in dit verband is het feit, dat de grote werkgeversverenigingen ditmaal in de jaarlijkse slag om de verdeling van de economische groei het initiatief hebben ge nomen. Kwamen de werkgeversorganisaties tot nu toe meestal achter de vakbeweging aangehobbeld nu zijn zij het eerst met hun eisen op tafel gekomen. Deze ommekeer van een passieve in een actieve opstelling is de zoveelste aanwijzing, dat de werkgevers een eigen antwoord gevonden hebben op de har dere houding van de vakbeweging. Dat belooft een felle strijd, die echter niet noodzakeli|ker- wijs tot een verslechtering van de arbeidsverhoudingen behoeft te leiden Dat touw trekken kan ook een betere toetsing van ar gumenten tot gevolg hebben. Maar dan moet men over en weei wel bereid zijn naar-elkaar te luisteren. de bevolking behoefte hoeft aan meer invloed op het be stuur. Precies de helft van de bevolking heeft een negatieve houding tegenover de over heid. Driekwart van de bevol king meent, dat het slecht ge steld is met de begrijpelijk heid en de beïvloedbaarheid van de bureaucratische werk wijze van de overheid. De be zwaren te-gen deze werkwijze richtten zich in het algemeen op het gebruik van veel for mulieren, op het té strak vast houden aan vaststaande rege lingen en op de tijdsduur die met vele zaken is gemoeid, al dus het eindrapport. LOESAKA Dr. Agostinho Neto, voorzitter van de MPLA, de volksbeweging voor de be vrijding van Angola, heeft gis teren tegengesproken dat zijn groep de guerrilla in Angola staakt. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Hoewel de sterke stijging van de trend in de resultaten van AUDET, waarvan ook dit dagblad een uitgave is, is afgezwakt, heb ben de eerste vier maanden een resultaat te zien gegeven dat iets hoger ligt als in de zelfde periode van 1973. Dit deelde directeur drs. A. A. V. Tuimmers mee in de jaarvergadering. Hij zag geen moeilijkheden bij die omsona- keliiig van lood naar fotogra fisch zetten. Ontslagen zullen niet nodig zijn. De omschake- ling zal geen socialeschokef fecten meebrengen, aldus de heej- Tuimmers. Als de om- schakelin-gskosten buitensporig zouden zijn zou geput kunnen worden uit het fonds dat ge vormd is voor reorganisatie kosten. De markt bij de regionale bla den is reeds voor een groot deel verdeeld. Nochtans ziet AUDET nog wel mogelijkhe den om een versterking in de ze sector te bereiken. Thans zijn er geen concrete plannen om dagbladen over te nemen, maar we staan open voor ex pansie, ook. met onze vakbla den. aldus drs. Tumimers. ARNHEM (ANP) De president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. Schaafsma. Heeft het zuiveringsschap „Ri vierenland" te Tiel toegestaan bdslag te lekgen op de giro's van mensen, die hebben ge weigerd de zuiveringslasten te betalen. Deze maatregel korogg er in de praktijk op neer, dat dege nen van wie de girorekening is geblokkerd pas over geld kunnen beschikken als de zrn- veringslasten zijn voldaan. To gen het zuiveringsschap was door de heer W.L.P. uit Nij megen een kont geding aan ge spannen. (Van onze redactie buitenland) CAIRO President Anwar Sadat van Egypte heeft „uiterst belangrijke" boodschappen aan president Nixon en het Libanese staatshoofd, Soeleinian Franjieh, gezonden over de -reeks Israëlische aanvallen op Palestijnse vluch telingenkampen in Libanon. Dit heeft het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten gisteren meegedeeld. men". Aldus de mening van een aantal Nederlanders, clie daar tegen iets wi-l'len onder nemen. Daarom hebben zij het Israël-comiité Nederland (ICN) opgericht, dat een strijdbare organisatie wil zijn om de so lidariteit in Nederland te mo biliseren en te effectueren. Voorzitter is de rijksambte naar drs. A.H. Doornik uit Den Haag, secretaris de leraar drs. J. van Bameveld uit Al phen aan de Rijn. In 't kort IN PARIJS en Bonn is offi cieel bekendgemaakt dat de volgende Frans-Duitse topcon ferentie op 8 en 9 juli in Parijs wordt gehouden. In Pa rijs is tevens meegedeeld dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger op 5 juli een bezoek aan Parijs zal brengen voor overleg met president Giscard D'Estaing. Kissinger zal begin juli ook naar Bonn gaan en daar getuige zijn van de finale van het wereldkampioenschap voetbal. GENERAAL Augusto Pino chet, hoofd van de Chileense militaire Junta, zal binnenkort tot staatshoofd worden be noemd. 28 juni vertrekt ex-Chili-mls- slonaris G. Santiago Thijssen naar Peru, waar hij in Lima gaat werken onder de armeu. Pater Thijssen s.c.j. moest vo rig jaar september na de om wenteling Chili verlaten. UIT welingelichte kringen In Washington is vernomen, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger, verklaard heeft, dat Sovjet- Unie bereid is minstens 40.000 De inhoud werd niet be kendgemaakt maar het Egyptische standpunt werd eerder deze week uiteenge zet door de minister van buitenlandse zaken, Ismail Fachmi. Deze zei, dat Egyp te net zo min als Syrië, werkloos zou toezien bij het voortduren van de Israëli sche aanvallen. Fachimi verklaarde dat de aanvallen de vredespogingen in het Midden-Oosten bedreig den en dat het Israëlische optreden werd a-angemoeidgd door „verklaringen en commu niqués" van andere landen die beschuldigingen uitten aan het adres van het Palestijnse volk (volgens politieke kringen zin speelde hij hiermee op de V.S. die er bij alle landen op aan drong af te zien van steun aan ongeregelde organisaties die gebied van andere staten wil len binnendringen). Israël heeft gisteren bij de V.N. geprotesteerd tegen het toelaten d-o-or Libanon van Pa lestijnse guerrillabases op zijn gebied. Die Israëlische V.N.- vertegenwordiger kreeg in structie het protest onmiddel lijk over te brengen aan die voorzitter vian de veiligheids raad „Libanon staat moord- en sabotage-orgianisaties toe vanaf zijn gebied operaties tegen Is raël en zijn burgers uit te voeren. Israël stelt de Libane se regering, die niet tussenbei de komt, verantwoordelijk voor acties vamiaf zijn gebied en voor de Israëlische vergel dingsacties", aldjus de nota. De luchtaanvallen v-an don derdag op guerrilla-organisa ties rond de Libanese havens Tyrus en Si-don die vijf kwar tier duurden, waren de vierde -aanvalsgolf in drie dagen tij d. UTRECHT (ANP) Staats secretaris Hendriks van Volks gezondheid is akkoord gegaan met het voorstel van de com missie Langemeyer om over te gaan tot een „tijdelijke" ont ruiming van de zwakzinnigen inrichting Dennendal in Den Dolder. De ontruiming zal in fasen geschieden. J „Onheilspellend groot is het gevaar, dat de staat Israël en zijn volk bedreigt, nu de Amerikaanse president Nixon ook Egypte splijtstof heeft toegezegd. De solidariteit in ons land met de Joodse staat laat te wensen over: het rela tiverend element ten aanzien van het bestaansrecht van de staat is bedenkelijk toegeno- 0 De jonge dame kan blij zijn met het blik waar ze naast staat. Door het rietje zuigt ze namelijk niet die vloeistof op, die wij gewone stervelingen voor een steeds meer stijgende prijs aan de benzinepomp moe ten kopen. Een Amerikaanse fabriek voor vruchtensappen heeft deze auto laten bouwen in de vorm van een blikje vruchtensap. De inhoud van de tank laat zich dan ook makke lijk raden. (ADVERTENTIE) Coöperatieve Levensverzekeringmij. u.a. Oudenoord 10, Utrecht. Tel.: 030-33 34 33 (Van onze correspondent) PARIJS De omstandighe den van de dood van de Fran se kardinaal Jean Daniélou die op 20 mei jJ. aan een ader breuk overleden is hebben se dert enkele dagen in Parijs tot een onverkwikkelijke affaire geleid waarin waarheid, ver dachtmakingen, schoonwasserij en huichelarij moeilijk uit el kander te houden zijn. Volgens de eerste berichten zou de 69-jarige kardinaal die zonder ooit bisschop geweest te zijn het purper ontving en een persoonlijke vriend was van paus Paulus als gevolg van een hartverlamming of aderbreuk om het leven geko men zijn in de Rue Dulong. Later heette het dat hij in de gang van nr. 56 van deze straat overleden was na vrien den bezocht te hebben. Maar al spoedig begonnen ge ruchten de ronde te doen die later door het doorgaans uit stekend geïnformeerde satiri sche weekblad -,Le Canard Enchaine" gepubliceerd wer den. Kardinaal Daniélou was gestorven in de flat van de 24- Jarlge blonde Mimi Santoni, eer jongedame met een „zeke re reputatie" waarvan de man In de gevangenis een straf uit zit omdat hij als souteneur veroordeeld was. Mimi Santoni verdween enkele uren nadat de kardinaal bil haar overleed (het wordt door niemand meer betwist dat hij inderdaad in het appartement van de pros tituee gestorven is) en een aantal overeenkomende getui genverklaringen wezen uit dat de kardinaal meerdere malen een bezoek aan Mimi Santoni gebracht had. Bovendien had hij bij zijn dood een zeer aan zienlijke geldsom bij zich. Terwijl de kerkelijke overheid zich geruime tijd in stilzwij gen hulde rondom de omstan digheden van kardinaal Danié lou staken opmerkzame waar nemers voor het eerst hun oren op toen zij naar de lijk rede van kardinaal Gabriel Garrone ln Rome luisterden. Daarin heette het oa. „God schenke ons vergiffenis. In ons bestaan ontbreekt nimmer een element van zwakte en scha duw". Verleden week opperde een rechts Parijs weekblad de ver onderstelling dat de kardinaal als bemiddelaar was opgetre den voor een „niet nader te noemen vooraanstaande per soon' jegens wie afpersing ge pleegd werd. Dit zou het grote geldbedrag verklaren dat hij op het ogenblik waarop de dood hem verraste bij zich had. Een andere versie luidde later dat dit geld op de een andere wijze bestemd was voor het kind van de jonge prostituee. Daarop vaardigde het episcopaat vrijdag een communiqué uit dat door zijn hoogst onhandige tekst de zaak opnieuw aanwakkerde. De bisschoppen gaven daarin uitdrukking aan hun vertrou wen „in de persoon die wij kenden". Uit dit communiqué en uit andere verklaringen kon men bovendien lezen dat de illustere kerkvorst moge lijk door sociaal morele stu diebedoelingen of zelfs beke ringsijver gedreven was ge worden maar het katholieke blad La Croix verklaarde laco niek dat „welke ook de waar heid zijn n.oge wij christenen weten dat ieder van ons een zondaar is". Waaruit tallozen meenden te mogen opmaken dat de kardinaal een soortge lijke dood gestorven was als paus Alexander VI en een roemruchte Franse president uit de derde Republiek. De gehele aangelegenheid Is uiteraard toegespitst doordat de vooraanstaande Jezuiet en theoloog die Daniélou was zich gekenmerkt had door een zo genaamde integristische hou ding, zich gekeerd had tegen elk soort liberalisering der ze den, voor het behoud van het celibaat had geijverd, het met de Belgische kardinaal-pri maat zelfs openlijk aan de stok had gekregen wegens diens zogenaamde progressis ten. Het ongeluk wil nu dat zekere lieden weigeren te er kennen dat een ieder (zij het maar een seconde) anders kan zijn dan zijn zoge heten imago en zij verkondi gen luidkeels dat de kardinaal onschuldig was en dat iets an ders te denken een soort las terlijke heiligschennis is. De groep rechtse integristen in Frankrijk die ook wel natio naai katholieken genoemd worden, hebben nu een twee ledig onderzoek geëist, een po- litie-onderzoek en een onder zoek van kerkelijke autoritei ten. De dood van kard. Danié lou heeft als gevolg daarvan ln zekere zin een politieke uitschieter gekregen waaraan het onhandige communiqué van het episcopaat uiteraard niet geheel vreemd Is. WASHINGTON (AP) De advokaajt van president Nixon, James St. Clair heeft in een juridisch document aan het hooggerechtshof geschreven dat de Amerikaanse president „niet is onderworpen aan de strafrechtspraak, noch direct, noch indirect". Maar in zijn schriftelijke re actie daarop schreef speciale Watergate aanklager, Leon Ja- worski, dat de opstellers van de Amerikaanse grondwet „er zorgvuldig op toezagen dat. zii het president omkleedden met welomschreven en beperkte konstituitionele bevoegdheden maar niet met de voorrechten en immuniteiten van een soe verein heerser". Wat stond er vandaag op het programma? Ach ja, dat zeer merkwaardige record. Uiter aard zouden wij haast zeggen, speelt het geheel in Engeland. In Leeds zogezegd. Daar woont meneer George Arthur Linstrum (78) en hij zegt - steeds minder mensen twijfelen er aan - wereldre cordhouder te zijn in bet oer-4 schijnen voor de rechter. Deze week was hij er weer voor de 592ste keer en de aanklacht luidde als gewoon-, lijk: openbare dronkenschap! In 1922 was George the champj voor de eerste keer voor hetj hekje verschenen; op 29 meii 1971 maakte hij de 500 vol) Hetgeen hem een eervoll- vermelding opleverde in hel roemruchte recordboek van Gu-inness. En als je daar irt ben je een gewelde^ staat, naar. Op je eigen gebied utters aard. De rechter was genadig; George had namelijk beloof^ zicb netjes te zullen gedragen, ,pmdnt het een fijne zomen wordt". „Ik help het je wen^ sen, George", zei de rechter. Kou zo'n man eigenlijk we^ genoeg tijd hebben om tusseq al zijn aanhoudingen dooB dronken te wordenT Het «r! duidelijk zijn dof) het gezamenlijke vaderlandss voetballiefhebbersbestand toi gigantische doordraver van dé komende weken wordt uitge roepen. Kunnen we volgends week weer iemand anders gea lukkig makenals ministeé Vredeling of zo. Kijk u vanmiddag en mor^ gen ook weer? Nou, wij za« ker. F •fr Voor u gelezen: De-faneynen ta. •fr i Bent u er ook zo blij meé dat Shell de fabricage van da( aardige, zo licht ontplofbars en zeer brandbare goedje nu ln Moerdijk extra ter handj neemtT O Ajax blijft dus Jan Rep zijn maat. «4 II Een mededeling: op djr stranden van St.-Tropez, waar eens de bikini opgang maakte en meisjes en dames nu aj weer enige jaren topless rond» lopen, mag dit jaar niet meer geheel naakt worden rondgelo pen. Eenheidsstraf is: 100# Franse francs. Inconsequent van de Franse justitie vorig jaar werd naaktkopen somjj wel toegestaan. ii De hei-en topcoureurs, topi wielrenners en topvoetballen die dit weekeinde allemaal ni actie komen hebben hun aeti* viteiten teveel in een wee* keinde geconcentreerd. Nou, daar kunnen ze het mee doen. Wens hen maai; succes, als u naar een van dié evenementen gaat, namens: MERIJN DL Internationale arbeidscon- ferentie in Genève heeft een internationale conventie aan vaard die het industrieel ge-' bruik van kankerverwekkende produkten beperkt. De kankerverwekkende stoffen zijn niet met name ge noemd. (ADVERTENTIE) Vraag onze brochure over alle spaarvorfiien. bankiers VHerfogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag) Eindhoven, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam,Tilburg, Vught

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9