B.B.O. en Zeeuws Yormingswerk samen IN HET SPOOR VAN TUL UILENSPIEGEL EXPERIMENT VAN DRIE JAAR Help dr. Dekker aan een korjaal" WV-Weekendtip MARIE- CÉCILE OP TV Weekenddienst Stem-redactie Zeeland in cijfers en feiten herdrukt SLUIS BRUGGE stad streek 1vmmMrmMiZMmm \ft DOMBURGSE SLAGER VOERT ACTIE VOOR ZEEUWSE ARTS IN SURINAME TIEN JAAR VOOR MOORD OP ZOONTJE iringende gevallen vari 12.30-13-00 uur en val 7.30-18.00 uur. Heer Arendskcrke, w„J jhaartsdijk en Heinkens/anJ Dokter A. Vos, vVoll ahaartsdijk. tel. 01198-231. 1 amslag Dokter C. Veil loom, Axelsestr. 2, teil 11153-1377. y ijkverpleging irdenburg, Cadzand, Oo burg en Sluis ZustïJ Heyens uit Aardenburg, tJ 111177-1522. ervliet, Breskens, Groefl. Hoofdplaat, Schoondijke ,-n' (jzendijke Zuster SneL Havenstraat 16, Bierv et' tel. 01152-216. lewoutsdijk e.o. Zuster C. Korstanje, Waranda 8, Hein3 kenszand, tel. 01106-1615. >es Zuster T. Melis tel 3328. oot Axel en Zaamslag Zuster M. Geensen-Delnad v. Middelhovenstr. 53, Axel. tel. 01155-2145. ek, Sluiskil en Philippjj Zuster Bouwens uil Hoek, tel. 01154-1771. ilst en Hontenisse Zusté Hiltaert, tel. 01140-3054 zuster Breyaert-Eys, tel! 01140-3943 of tin ge, Wemeldinge, KI pelle en 's-Gravenpolder Zuster T Driesprong, ICpi-iJ hoekstr. 24, 's-Gravenpolde tel. 01103-1435. uiningen, ïersekè en Han. weert Zuster Noordhoef tel. 01131-1488. lord-Beveland, Wilhelmina dorp, Kattendijke en WolJ phaartsdijk Zuster M. Gorp, Wissenkerke, 01107-373. Gorp, Wissenkerke, 01107-372. Hand, Krabbendijke Waarde Zuster M. Matig Buteynweg 29, Rilland. van Gent Zuster Vas Waes. Schulpenpad 43. tej 01158-1548 (b.g-g. 01158 1567). rneuzen Zuster A. Leea houts, van Steenbergenlaa 67, tel. 3360. 1NDARTSEN >st-Zeeuwsch-Vlaanderen Tandarts J. Neve, Hemelstq 12, St.-Jansteen, tel. 0U4lj 2084. Spreekuren: zat. 10.01 10.30 uur en van 18.00-13.3) uur en zondag van 12.01 2.30 uur- Idelburg Tandarts Smit, Londense Kaai 20. td 01180-12738. Spreekuren zal van 9.00-10.00 uur en zonq an 11.00-12.00 uur. est-Zeeuwseh-Vlaanderen andarts A. Streefkcrl Breskens, tel. 01172 -149fl Spreekuur: zat. en zond. 12.00-12 30 uur. id- en Noord-Beveiand Tandarts A. van La^ Kruiningen, tel Spreekuren: zat) van 9.00-10.00 vierdag 22 juni 1974 Markt 11, 31130-1443. sn zond. uur. ERENARTSEN _>ord- en Zuid-Beveland Dokter G. Boneschanscher,' Kruiningen, tel. 01130- 1233. ist-Zeeuwsch-Vlaanderen Dokter J. de Haas, Axalg ;estr. 108, Zaamslag, 31ok, v. Middelhovenstr. 10 Axel (voor beiden teief 11153-1366). ilcheren en deel Noord-Be( zeiand Dokter L. JobsJ ■rijpskerke, tel. 01189-1381 consult alleen na tel. af-| mraak). •st-Zeeuwsch-VIaanderen Dokter H. v.d. Vijver, IJ^ :endijke, tel. 01176-1388. 'OTHEKEN Goese Apotheek, tekj '104. ddclburg L. v.d. Boogef /rijlandstr. 79, tel. 12789 rneuzen Apotheek Klaas- i. Winkelcentrum Zuid-, Ier. tel. 01150-2090. ssingen J. Tan-MeyerJ icheldestr. 26, tel. 2025. ZUIDDORPE laandag 24 jun" a.s. om 9.30 uur zal de Zuid" orpe zangeres Mar'? lécile Moerdijk de g«sl ijn is het T V. spel ader zo zoon (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG IJs en weder dienende zal er op X augustus een feitelijk begin worden gemaakt met een voor Zeeland uniek samenwerkingsproject. Dit project is in het bijzonder gericht op de werkende jongeren. De groep vijftienjarigen onder deze jongeren is na 1 augustus a.s. verplicht om twee dagen per week vorming of onderwijs te jntvangen. Volgend jaar, zo is de verwachting, zal deze verplichting tot de 16-jarigen worden uitgebreid. In het algemeen is het vol- I doende dat werkende jongeren twee dagen per week ofwel beroepsbegeleidend onderwijs ontvangen, ofwel deelnemen de cursussen die, door I heel Zeeland, op de speciaal in het leven geroepen vormings instituten worden gegeven, lil de praktijk hoort men echter steeds vaker bezwaren oppe ren tegen een eenzijdig ge bruik van de gedeeltelijke leerplicht. Het beroepsbegeleidend on derwijs, aldus luidt één groep bezwaren, dient op de eerste plaats de belangen van de werkgever. Tegenover sommi ge vormingsinstituten hoort, men aanvoeren dat zij de wer- Mej. dr. Dekker meet de bloeddruk van een jonge Surinaamse moeder. Voor redactionele za ken in het weekend kunt u terecht bij Rein van der Helm voor Zeeuwscli-Vlaanderen (tel. 01170-3370, b.g.g. 01152-432) en bij Tom Koopman voor Mid den-Zeeland (tel. 01180- 7438). De fotodienst wordt verzorgd door Erik Ossewaarde (01143-390). (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG „Help mej. dr. Dekker aan een nieuwe korjaal, waarmee zij haar menslievend werk in Suriname beter dan tot dusverre kan verrichten". Met deze oproep heeft de in Domburg gevestigde slager -Hugense zich tot zijn plaatsgenoten geweid. Vooruitzichten voor zondag |h maandag opgesteld door het! Ift'MI op vrijdag om 18 uur-| Ifci Zomerweer. Weersvo'»-- Ifzichten in cijfers gemiddeld 'ver Nederland. Voor zondag: aantal uren |»n 716 min, temp.om- |fr:eks 12 gr. max. temp.: f' ■«reeks 21 gr. kans op een lfa»e periode van minstens 12 95 procent, kans op een droog etmaal: 90 pro- te Voor maandag aantal uren 516, min. temp: om- treeks 13 graden, max. teniD.: 'nstreeks 22 graden, kans op |4)i droge periode van mm- r"s 12 uur: 95 procent, knns een geheel droog etmaal: "Procent. Konstanz 386 plus 1, Rhein- f'rta 267 min 7, Straatsburg P min 14, Plittersdorf 424 pn 18, Maxau 47 9 min 23, Mchu. en 141 min 2, Mann- le-m 317 plus 1, Steinbach 127 r" 2. Mainz 304 plus 25, l*ngen 176 plus 22. Kaub 213 22. Trier 232 plus 2, Ko- Jte 202 plus 12, Keulen 151 rf I Ruhrort 309 min 5, ■"Pith 936 min 18, Pannerden- lh« ™n Ni-magen l.;J min 16, IJsselkop 860 min Ir Eefde IJssel 398 min 12, Water 275 min 9, Monsin plus 1, Borgharen 3831 H. Belfeld 1097 plus 5, ':Vr. beneden de sluis 498 pi 2. IMorgen, zondag 23 juni IS» od Zoom 6.C op Zoom 6.02 en I t'-nsweert 5.09 en 17.29 |l*rncuzen 4.29 en 16.50 |w®®gen 3.56 en 16.21 ■"fmcldinge 5.52 en 18.13 24 juni op Zoom 6.50 .laandag l'gen !u «nsweert 5.53 en 18.09 I 'zen 5.16 en 17.35 1 1 n 4.44 en 17.06 *ldinge 6.40 en 19.01 Mejuffrouw dr. Dekker is een uit Middelburg afkomstige arts, die ruim vijftien jaar ge leden naar Suriname vertrok om daar belangeloos medische hulp te verlenen aan Bosland- kreoleri en Indianen die diep in de oerwouden leven. Het Belangrijkste vervoermiddel waarover dr. Dekker beschik te, wa-s een korjaal (een voor de riviervaart geschikt vaar tuigje) die echter tijdens een nachtelijke tocht over de Suri- namerivier, zijn buitenboord motor verloor. Er is, zo be richtte dr. Dekker uit Surina me, nu wel den oude motor opgescharreld, maar daarmee is het nauwelijks verantwoord varen. Slager Hugense en een aan tal enthousiaste plaatsgenoten, zijn nu een actie begonnen om dr. Dekker een nieuwe motor- i korjaal te geven, die niet al-1 leen geschikt is als vervoer-1 middel, maar die ook als va rende polikliniek dienst kan doem. Er wordt op verschillende mxn.eren geld ingezameld onder meer door middel van een prijsvraag, waarin men moot raden hoeveel malen de Nederlandse kruiser ..De Ruy- ter" in achttien jaar tij da rond de wereld is gevaren. De heer Hugense heeft deze ietwat on gewone puzzelopdracht be dacht, zo vertelt hij, omdat zich aan boord van hr.ms. De Ruyter een beeldje bevond dat door slager Hugense is ver vaardigd en dat de beroemde Zeeuwse vlootvoogt voor stelt. De nieuwe motorkorjaal van dr. Dekker zal de naam „Ad miraal De Ruyter" gaan dra gen. Voor een tentoonstelling m zijn winkel (één der mid delen waarmee aan de actie bekendheid wordt gegeven) heeft slager Hugense verschil lende stukken in bruikleen ontvangen van het maritiem museum in Den Helder. De actie eindigt in september a.s. De Rabo-bank te Domburg heeft een aparte rekening ten behoeve van de inzamelingsac tie gereserveerd. De vermel ding „Actie Korjaal" op bank- of girostrookje is voldoende, aldus laat Hubense veelzeg gend weten. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De Bredase rechtbank heeft vrijdagmorgen de veertigjarige Tilburgse arts Dick O. wegens moord op zijn zevenjarig zoontje Dirk Justus op 28 juni 1973 conform de eis veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. In de overwegingen die aan .het vonnis ten grondslag la gen, heeft de rechtbank in het bijzonder de beveiliging vari de maatschappij laten gelden. Dokter O. is tegen het vonnis in hoger beroep gegaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Onlangs is de derde druk verschenen van de brochure „Zeeland in cijfers en feitein". Een herdruk van deze brochure was nodig om de informatie op een groot aantal punten „hij" te bren gen. „Zeeland in cijfers en fei ten" is samengesteld door het bureau Voorlichting van de provincie. Het boekje geeft in het kort een groot aantal zake lijke gegevens over de provin cie Zeeland, zoals oppervlakte en bevolking, arbeidsmarkt en industrie, Deltawerken, ver bindingen, landbouw, recreatie en toerisme, sociaal-culturele voorzieningen en milieuhygië ne* Van de eerste en tweede druk van deze brochure zijn veel exemplaren gestuurd op hun verzoek aan leerlingen en studenten, die een werkstuk moesten makep over Zeeland. Voor belangstellenden is de brochure gratis te krijgen bij het bureau Voorlichting van de provincie Zeeland te Mid delburg. kende jeugd nauwelijks kun nen binden. De programma's worden door sommige cursis ten als „te vrijblijvend" en te weinig op hun beroep gen:ht ervaren. In Middelburg gaat men nu proberen om, door middel van een samenwerkingsovereen komst die een looptijd van drie jaar heeft, het beroepsoe- geleidend onderwijs én het vormingswerk in één hand te brengen. De Stichting „Vor mingsinstituten voor werkende jongeren in Midden- en Noord-Zeeland" en de Sti ;h- ting voor Beroepsbegeleidende Opleiding en Vorming in Zee land hebben elkaar op dal punt gevonden. Samen bieden zij aan, naar schatting tenminste 75 wer kende jongeren uit Midden- en Noord-Zeeland een zorg vuldig samengesteld program ma. Onder leiding van een projektleider en een kleine staf, wordt dit programma verwerkelijkt. De medewer kers in het samenwerkings project komen zowel uit het vormingswerk ala uit het. be roepsbegeleidend onderwijs. Elke groep zal, zo luidt ae samenwerkingsovereen komst, vanuit zijn eigen ach tergrond en werksituatie aan desintegratie vorm moeten ge ven. Een begeleidingscommis sie, voorgezeten door de CNV- districtsbestuurder C. Pinxte- ren, volgt de ontwikkelingen op bestuurlijk niveau. Voor ue begeleiding op directie- en stafniveau zijn kleine commis sies van deskundigen - ge vormd Aan de totstandkoming van het samenwerkingsproject, iat nog ministeriele goedkeiurir.g moet krijgen, is een periode van een zioh steeds verdiepen de samenwerking vooraf ge gaan. Een van de meest gehoor de wensen, reeds in de voor bereidingstijd, betrof de vesti ging van een „dependance' van de „streekschool", zoals ze in de wandeling gaat he ten, in Zeeuwsoh-Vlaande ren. Door verschillende oorzaken, aldus zeggen de besturen van de stichtingen voor vorming en onderwijs van werkende jongeren in een gisteren ge presenteerde nota, is er van vestiging van een dependance voorlopig nog geen sprake. De vooralsnog experimentele streekschool in Middelburg, streeft zo delen de samen werkende besturen mee eenvoudig gezegd naar het volgende: 0 Het onderbrengen van zo genaamde „leer-elementen" in het vormingswerk. 0 Het overhevelen van vor mingselementen naar de pro gramma's voor beroeps oplei dingen. Uit die grondgedachte is een programmatische opzet ge groeid, die de deelnemende werkende jongeren een sa menhangend geheel van acti viteiten waarborgt. Het pro gramma, aldus de mensen die er straks mee zullen gaan werken, schept mogelijkheden voor maatschappelijke en persoonsvorming, maar tevens voor (beroeps )gerichte oplei ding en scholing. Er zijn zo veel keuzemogelijkheden inge bouwd, dat men verregaand tegemoet kan komen aan de persoonlijke wensen en capa citeiten van de jonge dee'ne mers. De vorm waarin één en ander wordt gebracht .s die van het „project-on derwijs", waarin de eigen ervaringen en situaties van de cursisten net uitgangspunt moeten gahn vor men. Het gebouw waarin de streekschool „nieuwe stijl" met haar programma's aan de slag staat, is de vroegere am bachtsschool aan het Molenwa ter in Middelburg. De samen werkende besturen ontwikke len, nog voor het nieuwe cur susjaar begint, plannen om op het terrein van de school een gymnastiekzaal te bouwen. Sport vormt namelijk een we zenlijk onderdeel van de cur sussen. De onzet van het sa^enwer- km^snroject is volgens de besturen zodanig ruim beme ten, dat men tegenover geen enkele dee^n^m^r van 15 laar „neen" behoeft te verkonen. Een werkgroep van de pro vinciale onderwijscomm;.-sie voor Zeeland, heeft het sa men werkingsprojekt mede ge stimuleerd. Op initiatief v«n deze onderwijscommissie is een brochure vervaardigd waarin de Zeeuwse jongeren die in 1974 „aan het werk" gaan, alle informatie virden over de gedeeltelijke leer plicht het best and aan op lei- dings- en vormingsinstituten, de part-time opleidingen in Zeeland en nog een groot aan tal andere zaken. De brochu res zijn o.m op de arbeidsbu reau' s kosteloos verkrijg baar. Morgen, zondag 23 juni, wordt de nieuwe Tijl Uilen spiegelroute officieel ingereden. Dat gebeurt in aanwe zigheid van vertegenwoordigers van de Vlaamse Toeris tenbond, de „Uilenspiegelgezellen" en de Provinciale Zeeuwse VVV. De Uilenspiegelroute, die een cultureel- toeristisch karakter heeft, is een jaren oud idee, dat nu eindelijk werkelijkheid wordt. De route gaat langs plaat sen, die duidelijk in het bekende boek van Charles de Coster worden genoemd. Het eerstegedrukte, tot op dat zowel via de E3 bereikt innering aan Tijl en Nele. dat werd vervaardigd door Koos van der Kaai. Op het Marktplein vindt men verder een beeld van Dammes schrijver Jacob van Maerlant en tegenover dat beeld is Tijls vriend Lamme Goed zak vereeuwigd in een uit hangbord van een bekend restaurant. heden bekende Vlaamse Ui lenspiegelboek werd rond 15X8 in Antwerpen in het pand „Die Rape" bij Miehiel Hiilen van Hoochstraten, ge drukt. Dit pand zal waar schijnlijk ter hoogte van de hoek van de Suikerrui en de Gildenkamerstraat gestaan hebben. Het inrijden van de Uilenspiegelroute - morgen - zal dan ook starten met de onthulling van een fraaie ge denkplaat in de gevel van het pand, dat het dichtst bij het vroegere „Die Rape" staat. Overigens, van dit eer. ste Uilenspiegel-volksboek is nog een exemplaar over, het wordt als een kostbaar klei nood bewaard in de Konink lijke Bibliotheek van Kopen hagen. In de directe omgeving van de Gildenkamerstraat (nabij het stadhuis) treft men het Museuim voor Volkskunde (gratis toegan kelijk), waarbij een speciaal hoekje aan Tijd Uilenspiegel werd gewijd. De route gaat van de Gildenkamerstraat naar Rupelmonde via de Waaslandtunnel. Men pas seert dan de Charles de Cos- terlaan, genoemd naar de geestelijke vader van het boek van de „Eeuwige Schalk en Vrijheidsheld". Daarna de bewegwijzeringen naar Burcht, Kruibeke, Ru pelmonde volgen. Rupelmonde, de geboorte plaats van Mercator, de be roemde zeekaartentekenaar, heeft op het zgn. Mercator- eiland" een ruim 10 meter hoog beeld van Tijl Uilen spiegel staan, terwijl op de zolder van de nabijgelegen 16e eeuwse watermolen een internationaal Uilenspiegel museum is ingericht. Hier zijn meer dan 100 Vlaamse, maar ook uit andere landen afkomstige Tijl-dokumenten samengebracht. Vanuit Rupelmonde rijdt men in de richting Temse naar de autosnelweg E3 en volgt deze tot in Gent, de stad waarvan de Voorzitter der Internationale Uilenspie gelgezellen, Bert Peleman zeigt, dat zij de „keikoppig heid en de strijdlust van Ui lenspiegel, en het levens genot en de eetlust van Lamme Goedzak, symboli seert. Een terecht, menen wij, Voor wat Tijls strijd baarheid betreft hoeven we slechts te kijken naar het stoere Belfort en het Gra vensteen, terwijl het grote aantal goede eetgelegenhe- den, dat destijds ook Lamme Goedzak zo aansprak, nu nog voor zichzelf spreekt. U weet toch, dat de Gentse speciali teit „Waterzooi van kip" en ..Stoverij" is? De volgende plaats aan de Uilenspiegelroute is Brugge, kan worden als via de oude rijksweg over Eeklo en Mal- deren. Brugge wordt erg vaak genoemd in het boek van De Coster, wanneer het gaat over Tijls avonturen. Daarom is het eigenlijk vreemd dat er nergens in deze stad een tastbare herin, nering in de vorm van een monument o.i.d. te vinden is. Het was immers op de Grote Markt, dat Tijl, om ringd door boeren en burgers rijn spiegeltent opstelde en voor de Vlamingen de hisori- sche woorden uitsprak: ,,Ik ben Ulieden Spiegel"! waar- Via Knokke waar in de omgeving van de Charles de Costerlaan een wit stand beeld van Tijl en Nele te bewonderen is (een ver kleind model van het prach tige standbeeld te Elsene- Brussel) naar Sluis, de eer ste plaats in Nederland aan de Belgisch-Nederlandse Ui lenspiegelroute. In Sluis zou de vrijheidsheld Tijl veelvul dig contact gehad hebben met de geuzen. Bovendien de afstand Damme-Brugge-Siuis is zo klein, dat het welhaast bij de Coster geestdriftig meende in deze uitroep de oorsprong van de naam „Ui lenspiegel" te moeten zien. Damme, slechts enkele ki lometers van Brugge verwij derd, wordt alom genoemd als de geboorteplaats van Tijl Uilenspiegel, ^-lhoewel, de Duitsers menen, dat Tijl oorspronkelijk uit Kneitlin- gen komt en in sommige volksboeken wordt ook het Vlaamse Knesselare als ge boorteplaats gemeld. Hoe dan ook, in Damme in de scha duw van de zware kerktoren staat een monument ter her- zeker is, dat Tijl hier regel matig heeft vertoefd. Als herinnering aan deze feiten, werd dezer dagen ecu klein herinneringsteken in de vorm van een „Uil-en-Spie. gel" geplaatst aan de muur achter het stadhuis bij de brandweerkazerne. In VBssingen, de volgende plaats aan de route, zag Tijl hoe hier op de rede een Por tugees koopvaardiischip werd uitgebrand. Verder wordt vermpld. dat hij en /ecu wsch l iaan deren is in de ban van Jesus Christ Su- pei.siar. De firn is dit week end voor de tweede week te zien het Luxortheater in Terne uzen en in het Bio- scoopgeboi w te Hulst. De aanvangstijden in Hulst zijn vrijdag 20 uut, zaterdag 15 uur, zondag 15 uur 19 en 21 uur. In Terneuzen draait de musical wan vrijdag tot en met dinsdag om 20 uur. Zondagmiddag om 14 uur kan het Terneuzense filmpu bliek genieten wan een mees terwerkje van de „Dikke en de Dunne De film die ver toond wordt heet Laurel en Hardy in Wonderland. Ondanks de wereldkampi oenschappen voetbal, draait de Vrolijke ontucht in rjrol in het Ledeltheater in Oost burg neg ever, vrolijk ver der. De liefhebbers kunnen hier lachen om de dolle avonturen van jonge vakan- tieversierders. Vrolijke on tucht in Tiro) draait vanaf vrijdag toT er met disdag elkia avond orn 20 uur. Zon dagmiddag wordt dp film om 16-30 nog een keer extra vertoond. Eeven-eens op zondagmid dag rijden in Oostburg Den- nis Hopper en Peter Fonda op hun blinkende motoren over het witte doek. op zoek naar hef vleale Amerika Ea sy Rider, een bekroond kas succes o.-gint o-m 14 uur. In het Grand Theater te Goes is dit weekend Claudia Cardinane te bewonderen in de film De Professionals. Ze zorgt met Lee Marvin voor een teleboel actie in de hitte van net woesti ingebied op de grens van de Verengde Staen en Mexico. De film draait andaag en morgen, zater tag orn 19 en 21.15 uur. Zondag om 14.30 uur wordt voor h-et jonge - publiek in Goes Sjors en Siimmie en de gorilla vertoond Zondag en dinsdag is te zien de film Onder moeders vleugels. De Lamme Goedzak de zoon van de Admiraal der Watergeu zen bevrijdden en er een met de Spamjaarden mee heulende monnik gevangen namen, die later bij wijze van straf werd vetgemest Ook in Vlissingen werd on langs een „Uil-en Spiegel'' als herinnering geplaatst. Men vindt het in de Wal- slraat opgesteld, terwijl in één van de vitrines in de muur van de Scheldewer feen aantal prenten en tekeningen liggen, die betrekking heb ben op Uilenspiegel en het beroemde boek van Charles de Coster. De laatste plaats aan deze cultureel-historische route is Veere. Dit is ook de laatstbe schreven plaats in het boek van Uilenspiegel, want na een gedwongen vlucht uit het tegenwoordige België is Tijl uiteindelijk aangesteld als, torenwachter van de Campveerse Toren te Veere. Tijl en Nele beleven er het visioen van de zeven hoofd zonden en bij zijn dood pleit hij (of De Coster) geestdrif tig voor een harmonische vriendschap tussen de Noordelijke en de Zuidelijke Nederlanden. Een pleidooi, die thans eens te meer waar heid wordt door het geza menlijk realiseren van de toeristische route. Vanzelf sprekend vindt men dan ook in Veere, in de omgeving van de Campveerse Toren het derde en laatste Neder landse „Uil-en-Spieg-eltje". Uiteindelijk, aldus het ver haal sterft Tijl te Veere en wordt er begraven, maar hij herrijst uit zijn graf met de profetische vraag: „Begraaft men Uilenspiegel, de geest, Nele, het hart van Vlaande ren? Vlaanderen kan ook sla pen, maar sterven, nooit"! Aan het einde van de rou te rijst de vraag: „Tijl, zou het een. verhaal zijn of wer kelijkheid, die door De Cos- ter op schrift werd gesteld? Wie zal het zeggen? Zeker is dat een lange rij van geleer den, artiesten en kunstenaars over heel de wereld een ere saluut brachten aan de vrij heidsstrijder Tijl Uilenspie gel en dat het boek van Charles De Coster in zeer vele talen is vertaald. Steeds weer verhalen van de avon turen van Tijl, Nele en Lam me Goedzak in Vlaanderen en Nederland. Waarom dat zeen toeristische route van stad naar stad, met daarbij als leidraad dit beroemde boek? Wie meer wil weten over de achtergronden van Char les de Coster en Tijl Uilen spiegel doet er goed aan in een Belgische boekenwinkel het boekje „In- de Voetsporen van Tijl Uilenspiegel" van Bert Peleman te kopen. Het is een klein boekje met een schat aan informatie. Dit boekje is verschenen in de serie Vlaamse Toeristische Bibliotheek en is een uitgave van de VTB. De VTB zal deze en komende maanden in al haar uitgaven bijzonder vee] aandacht gaan besteden aan deze nieuwe Uilenspie gelroute. Wij wensen u al vast een prettige en amusan te reis toe! eindredactie: rein van der helm aanvangstijden rijn 19 en 2,1.15 uuir. Vanavond presenteert het Grand Theatei ook nog een nacht voorstel ling Sex achter gesloten deuren, een film waarin mensen openhartig vertellen over hun erotische ervaringen. In Middelburg draait in h-et Citytheater Schato's Land een film over indianen met Charles Bron- son. De aanvang is 20 uur. In Aihambra te Vlissingen tenslotte ooi' de musioai Je sus Christ Superstar. Aan vang vriidag 20 uur, zaterdag 15 uur, zondag 15, 19 en 21 uur en maandag 20 uur. t

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3