Michels„Gelijk voldoende... is 1 Haan: voorkeur voor halfplaats Rep tevreden BULGARIJE ZWAAR KUIP VAN TEMPO MAKEN Invitatie voor de dames m Prinselijk recept wij beek ze bergen Van der Hart ZWEDEN MOGEN NAAR HUN VROU WEN BLESSURES BIJ ORANJE (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Kan Wim Rijsbergen, de voorstopper van het Nederlands elftal, morgen spelen tegen Bulgarije? Dat is (nog) het grote probleem waarmee Rinus Michels vandaag en morgenvroeg geconfronteerd zal worden. Wat is er gebeurd? Gistermorgen tijdens de training ging Rijsbergen na een sliding van Rinus Israel, toen hij Rinus wilde ont wijken, door zijn enkel. Masseur Pierre van de Acker sleepte hem meteen naar de douche in de kleedkamer van het sportveld in Hiltrup en hield de enkel vijftien minu ten onder ijskoud water. Om een bloeduitstorting tegen te houden. Zaterdag 22 juni 1974 bMM 74 Door Harry Verrreulen Jack Arentsen Theo Vaesser Wim Rijsbergen verlaat, ondersteund door Pierre van den Ak ker het trainingsveld met een verzwikte enkel. Gistermiddag, toen de spelers opnieuw moesten trainen, ver bleet Wim Rijsbergen in het hotel. Hoewel dokter Kessel verwacht dat hij zondag kan spelen, twijfelt Rijsbergen- „Ik heb nogal zwakke enkels. In kompetitiewedstrijden en op trainingen ben ik er al F 0 Overleg tussen v.l.n.r. Rinus Michels, Fr anti sek FadrhoncCor van der Hart en Arie de Vroet. (Van onze speciale verslaggever) ILTRUP Toen Rinus Michels bij de beëindiging van de middagtraining zqn spelers naar de kleedkamers van het sportcomplex Hil trup had gedirigeerd, bleef de supervisor nog een vijftal minuten in totale afzonde ring op de lege tribune zit ten. Het leek of Michels In die korte periode van stilte die concentratie wilde opdoen, die hij vandaag bij zijn taktische beschouwingen op zijn spelers moet overbrengen. Want hoe wel Michels traditiegetrouw nu ook weer niet wilde zeggen hoe zijn opstelling voor de wedstrijd tegen Bulgarije er zal uitzien, juist die concentra tie en behoudende taktiek zul len centraal staan in het spel- patroon dat de Nederlanders moeten spelen. Michels: „We hoeven er niet van uit te gaan dat we moeten winnen. Een gelijkspel is voor ons reeds voldoende. Dat bete kent dat we zondermeer be houdend van start zullen gaan. De inzet voor ons is het berei ken van de volgende ronde, daarhangt veel van af. Wij kunnen ons niet permrteren om hetzelfde spel te spelen, zoals wij tegen Uruguay en Zweden hebben gedaan. Veel hangt echter ook af van de Bulgaren. Ik mag verwachten dat ze aanvallender zuilen spelen dan ze normaal plegen te doen. Maar dat zal zeker met in de eerste helft gebeu ren. Zij ook zullen eerst voor zichtig onze krachten aftasten. Dat betekent dat je enorm op je qui vive moet zijn. Een ongeluk zit in een klein hoek je en wanneer de Bulgaren het eerste doelpunt kunnen maken, wordt het voor ons een moeilijke zaak om dat nog op te halen". Michels, die ook wat betreft de te volgen taktiek niet in details wilde treden liet in ieder geval wel doorschemeren dat linksbuiten Denev en spel maker Bonev, die tegen Uru guay zulk een voortreffelijke partij speelden, een speciale bewaking zullen krijgen. Michels: „Suurbier krijgt op dracht om Denev te volgen (ADVERTENTIE) Sfif WMk h Een hele d?g plezier op Beekse Bergen. Gr^iet safaripark.' Sfchoön meer. Breed sfrand. 40 attfakties. Lekker eten Hilvarenbeek bij Tilburg Vraag op 't station naar de N.S -trip (Van onze speciale verslaggever) MÖNCHEN-GLADBACH De Zweedse coach Georg Aris- sson laat zijn spelers veel vrijheid. Zijn mannen Hellstroem, Karlsson, Nordquist, Kindvall, Sandberg en Edström hebben zelfs toestemming gekregen om naar hun vrouwen, respectie velijk vriendinnen te vertrek ken, die sinds het wereldkam pioenschap allemaal in de wo ning van Nordquist verblijven. Bij de PSV-speler in Eindho ven hebben al die echtgenoten en vriendinnen de afgelopen dagen en ook de komende pe riode nog gastvrijheid gekre gen. Gistermiddag kwam het zestal ln het „trainingskamp" te Mönchen-Gladbach terug. Eric sson was toen zef met de andere spelers net terugge keerd van een bootreis over de Rijn van Keulen naar Köningswlnter waar men de nacht doorbracht na eerst 's avonds een voorstelling van circus Krone te hebben bijge woond. Bondscoach Ericsson over ae vrijheid van zijn jongens: „Ik heb te maken met uitsluitend volwassen kerels. Ik kan op iedereen vertrouwen en waar om zou Ik ze dan af en toe ook niet eens vrijlaten. W e zijn mensen en nog altijd niet gebonden aan kampen. Het wereldkampioenschap is mooi, maar je moet de mensen ook nog wel enige bewegingsvrij heid gunnen". zoals hij dat met Sandberg heeft gedaan. Die opdrachten zijn zo konsekwent dat hij ie dere aanvallende actie moet nalaten. Dat is vooral in het geval Suurbier een nadelige factor. Hij kan met zijn aan valslust en door zijn snelheid de aanval dikwijls van nut zijn. Maar als je alles tegen elkaar afweegt, dan vind ik het belangrijker een gevaarlij ke Bulgaarse aanvaller volle dig uit te schakelen en daar door meer op zekerheid te spelen, dan te trachten de winst te forceren. Bonev krijigt in ieder geval ook spe ciale aandacht. Naar alle waarschijnlijkheid zal Johan Neeskens bij hem worden neer gezet. Ik dacht dat hij in het verleden bewezen heeft dat het hem is toevertrouwd om een speler van de tegenpartij vol ledig lam te leggen. Maar het is niet zo dat wij alleen moe ten denken aan het onschade lijk maken van de Bulgareu. Bij ons staan er ook een paar knapen in die speciale aan dacht vragen. En omdat ik weet dat het Bulgaarse spel per definitie niet puur defen sief is, ligt daar onze kans. In het laatste kwartier tegen Uruguay, toen ze die 1-0 voor sprong wilden vasthouden, raakten ze in paniek. Ik stel me zo voor dat wij dat met snelle counters ook voor el kaar kunnen krijgen". Michels die nog niet op de hoogte was hoe het precies stond met de blessure van Neeskens, Van Hanegem en Rijsbergen, gaat ervan uit dat deze mensen zondag beschik baar zullen zijn. „Wanneer dat zo is, zie ik geen reden om me aan grote experimenten te wa gen. Ik heb het vermoeden dat het allemaal nog wel mee zal vallen. Willem heeft vandaag wel niet volledig meegetraind, maar ik geloof dat hij dan pas in vorm is. De enige waar ik mij zorgen over moet maken is Wim Rijsbergen. In het ui terste geval is er in onze groep altijd dan nog wel ie mand te vinden die in staat Is om voorstopper te spelen". Heel Uruguay heeft gisteren een ogenblik de adem inge houden. Doelman Ladislao Ma zurkiewicz de beste doelver- dediger van het wereldkampi oenschap van Mexico, liep tij dens een trainingswedstrijdje bij een botsing een pijnlijke dijbeenblessure op en moest op aanraden van de dokter de training onderbreken. De ver wonding bleek later mee te valler. en de „Urus" rekenen er vast op dat Mazurkiewicz morgen het doel verdedigt te gen de Zweden. vaker doorheen gegaan. Na twee, drie dagen was er echter niets meer aan de hand. Maar nu lijkt het me erger toe dan anders. Heb ook meer pijn. We zullen pas morgenavond (vanavond, red.) of zondag weten wat ik kan". Een streep door de rekening van de supervisor die de tan dem Haan-Rijsbergen onge twijfeld een derde kans had willen geven. Trouwens, de training gisteren leverde nog een geblesseerde speler op. Piet Schrijvers kreeg namelijk een schoen van Theo de Jong tegen zijn wipneus aan. Niet opzettelijk uiteraard. Schrij vers had zich op een bal ge worpen die De Jong al dribbe lend langs hem wilde schieten. Toen De Jong de bal wilde kap pen, raakte zijn schoen de neus van Schrijvers. Eij klein scheur tje onder de neus was 't gevolg van die aktie. Schrijvers werd meteen, na op het veld behan deld te zijn, naar het hotel gebracht. Met een zakdoek te gen zijn neus gedrukt werd hij, begeleid door onder meer dokter Frits Kessel, met een snelle auto naar het Waldhotel vervoerd, waar de wonde werd gehecht met naald en draad Toevalligerwijs had dokter Kessel net voor «Jit incidentje verklaard: ,.Ik vind het won derbaarlijk dat we na twee, toch niet zachtzinnige, wed strijden slechts twee licht ge blesseerde spelers hebben (hij doelde op Neeskens en Van Hanegem, red.)"- Nauwelijks waren deze optimistische woorden in de frisse lucht bo ven het voetbalveld van Hil trup vervlogen, of de noodkre ten vanaf het veld bereikten hem. Twee slachtoffers, waarvan Piet Schrijvers tegen de avond vrijwel hersteld leek alleen wat geronnen bloed markeerde zijn geblesseerde plek onder de neus op een ochtend training. Geen optimistische geluiden dus, te meer daar ook Neeskens en Van Hane gem nog niet 100 fit zijn. Beide spelers hielden zich gis termorgen alleen maar bezig met duurlopen. Met de bal trainden zij niet. Van Hane gem viel echter als eerste af. omdat „ik geen lucht krijg door de pijn in mijn zij". Na de duurloop vlijde Neeskens (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Bondscoach flor van der Hart heeft don derdag drie rapporten van het Bulgaarse elftal ingeleverd bij Rinus Michels. Een van de voornaamste raadgevingen in die rapporten is: „We moeten tegen de Bulgaren tempo ma ken. Ze hebben een zwak middenveld, dat door tempo onder de voet kan worden ge lopen". Van der Hart, die de Bulgaren drie maal aa» het werk zag, kan de kwaliteiten van elke speler afzonderlijk dromen. Hem, maar hem niet alleen, is opgevallen dat de Bulgaren hun aanvallen laten lopen via Bonev, de gevaarlijkste man in het elftal. Hij is voor Bul garije wat Cruyff voor Neder land is. „Als je hem weet uit te schakele"", zegt Van der Hart, „dan zit je al voor 50 op de goede weg". De Bulga ren spelen bovendien steriel voetbal. Heel erg korte passes, nauwelijks afgewisseld door een lange pass. Bovendien is me in hun wedstrijd tegen de liruguezen opgevallen dat hun verdediging ook zwakke plek ken vertoont. Vooral in de laatste minuten was de Bul gaarse verdediging één bonk paniek". Voor Cor van der Hart is het gren probleem welke plaats Oranje zondag na het duel te gen de Bulgaren zal innemen. „De eerste van de groep wor de" wij", klonk het zelfverze kerd. Waarom zo zelfverze kerd? Van der Hart: „Dat ben Ik altijd. Als ik niet zelfverze kerd zou zijn, had ik het in dit vak niet zo ver geschopt. Wc moeten die Bulgaren kun nen verslaan. Tegen de Zwe den hebben ze ook niet kun nen scoren, en tegen Uruguay kwamen ze niet verder dan êèn doelpunt. Wij hebben toch twee maal gescoord tegen Uruguay en met wat meer overleg hadden er zelfs vier ballen ln dat net gekund". zich in het gras en volgde het trainingswerk vanaf de kant. Ook gistermiddag maakte hij het trainingsuurtje vol met een looptraining. De bloeduit storting op zijn voet kan nog geen bal verdragen. Halverwege de ochtendtrai ning verliet ook Piet Keizer het veld. „Ik voel stijfheid opkomen in mijn rechterdij. Wat het is weet ik nog niet. Je kunt geen risico's nemen, dus stop ik maar". Gistera vond leek Piet Keizer echter weer de oude. (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Er is in Neder land, enige beroering ontstaan over de virusziekte die enkele dagen in het Oranjekamp heeft rondgewaard. Telegram men met opwekkende woor den, brieven met raadgevingen stroomden gistermorgen het Waldhotel binnen. Honderden voetbalsupporters bleken zich gistermorgen rot te hebben ge schrokken van de noodkreten uit het trainingskamp. Er was zelfs prinselijke belangstelling voor de Oranje-mannen.Pri"s Bernhard namelijk blijkt een probaat middel te hebben uit gevonden dat buikloop en braakneigingen tegengaat. Op verzoek van de prins heeft mevr. Mussert-Alberda van het secretariaat van de prins, gisteren aan dr. Kessel een persoonlijk recept van de prins doorgegeven. Het recept: enige malen per dag het sap van een verse citroen innemen -Is door de Nederlandse selec tie en zijn begeleiders op hoge prijs gesteld. (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Arie Haan weet tot vandaag eigenlijk nog niet precies waarom Michels hem de post van de laatste man in het Neder lands elftal heeft toebe deeld. Michels heeft nu een maal niet de gewoonte om lang over bepaalde zaken te discussiëren. Hij neemt een beslissing, deelt deze aan de desbetrefende persoon mee en daarmee is de zaak ver der voor hem afgedaan. Een vermoeden heeft Haan echter wel. „Toen ik door Ajax bij WVV was wegge kocht vertelde Michels mij dat hij van mij een aanvallende verdedigen wilde maken. Dat is toen niet doorgegaan en ik ben op het middenveld te rechtgekomen. Ik vermoed dat Michels zich dat heeft herin nerd toen hij met die moei lijkheden rondom de bezetting Van de libero-plaats werd ge confronteerd. Maar exakt we ten doe ik het ook niet, want Michels heeft dat laatste tegein- over mij niet als argument gebruikt". Zwaar tilt Haan daar overi gens niet aan. Hij gaat er van uit dat een voetballer moet spelen waar hij wordt neerge zet, een eigenschap die hem bijzonder goed van pas komt. Haan: „Ik heb tot nu toe alle plaatsen in een elftal gespeeld, behalve keeper. En met zo maar een keertje voor de gein. Dat waren heus wedstrijden W.K. VOETBAL DOOR:HARRY VERMEULEN waarin veel op het spel stond". Op deze uitspraak doorredene rend lijkt het of Haan een type voetballer is die de op drachten van zijn trainer klakkeloos aanvaardt. Maar dat is een pose die hij zich als voetballer_ heeft aangemeten. Wanneer hij uit zijn voetbal plunje is gestapt, wil diezelfde Haan nog wel eens doorden ken op het waarom. De gees telijke bezinning, zoals hij die noemt, heeft hem vooral bij zijn switch van halfspeler van Ajax naar libero in Oranje erg bezig gehouden. Haan: „Wanneer ik daarover nadenk, ga ik eerst de punten na waardoor ik als voorstopper minder geschikt zou kunnen zijn. Ik weet bijvoorbeeld dat ik geen killersmentaliteit heb en dat koppen niet mijn sterk ste zijde is. Maar omdat ik profvoetballer ben probeer ik mezelf dan een instelling aan te praten die bij een laatste man thuishoort. Zoals bijvoor beeld in die wedstrijd tegen Bulgarije nodig zal zijn. ik (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP —„Ik ben dik tevreden", liet Johnny Rep gisteren in het trainingskamp iedereen weten. ,Ik heb een goed contract (voor drie jaar, Red.) bij Ajax getekend en daar ben ik erg blij mee. Nu kan ik ook in Jisp blijven wonen. Dat wilde ik graag en mijn vrouw ook. Toen ik Trudy donderdagavond bel de, was ze echt opgelucht. Ik voel me nu dan ook een stuk beter dan gisteren. Die on derhandelingen, wel naar Anderlecht, weg bij Ajax of niet, hebben me zodanig be ziggehouden dat ik een paar kilo ben afgevallen." Johnny Rep, 22 jaar, kwam snel rond met Ajax, donder dagavond laat. Vooral door het feit dat Anderlecht vóór vrijdag (gisteren) wilde we ten wat de blonde rechter spits van Ajax van plan was. Cor Coster, zijn zaakwaarne mer, verbleef donderdaga vond in het Waldhotel en na drie kwartier praten was de zaak rond. Verleden jaar tekende John Rep een éénjarige contract bij Ajax. Hij was toen reeds met zijn gedachten bij de wereldkampioenschappen. Hij dacht toen: „Als ik me in de kijker speel tijdens het wereldtoernooi komt mis schien het grote geld naar me toe." Toch tekende hij nu opnieuw voor Ajax, lang voordat het eindtoerpooi is afgelopen en waarin hij nog als goalgetter opvallende dingen zou kunnen doen. Rep daarover: „Ik heb beseft dat het grote geld maar voor enkele voetballers is wegge legd. Of ik zou in de komen de duels nog veel goals moe ten maken. Maar dat weet je met van tevoren. Ik heb het zekere voor het onzekere ge nomen. Trouwens, Spanje trekt me helemaal niet. Daar zou ik alleen naar toe willen als ik anderhalf miljoen gul den zou krijgen, zoals Nees kens. Maar dat zit er nog niet in. Ik ben pas 22 jaar, als ik 25 jaar ben loopt mijn contract af. Dan zien we wel weer verder." Hoewel het erg goed is, dat door de wijze van indeling der kwalificatiegroepen elk werelddeel op de WK verte genwoordigd kan zijn, waar door in deze landen de voet ballerij een enorme propagan da krijgt, en zij voor de ver dere ontwikkelingen van het voetbal in die landen de opge- dame ervaring hiervoor kun nen gebruiken, is het voor de krachtsverhoudingen in de di verse groepen eigenlijk een nare zaak. De landen, die ingedeeld zijn met Zaïre en Haïti hebben een duidelijk voordeel boven bij voorbeeld de groep Nederland. Niet alleen het grote uitslag die het doelgemiddelde een prachtig aanzicht kan geven, maar vooral en dat is dan het belangrijkste, men kan eens een keer lekker voetballen, bevrijd van harde tackles en zware dekking, waardoor het technisch arsenaal wijd geo pend kan worden, men pro beert in de acties iets meer dan normaal en door het goed gelukken van die acties stijget uiteraard het zelfvertrouwen. Bovendien is men een keer totaal los van zware spannin gen ten aanzien van het eind resultaat. Het zou bijvoorbeeld voor Ne derland een enorm verschil maken of ze aanstaande zon dag tegen Haïti zouden moe ten spelen of tegen een niet te onderschatten tegenstander als Bulgarije, dat zelf nog alle kans heeft op een plaats in de finaleronde. Nederland is kwalitatief aanzienlijk beter dan de Bulgaren, maar het moeilijk kunnen scoren tegen verdedigend ingestelde ploe gen. kan Oranje natuurlijk eens een keer opbreken. Hoe wel men aan een gelijkspel genoeg heeft en daardoor ach ter meer op zeker kan spelen, moet men toch de wispelturige Bulgaren niet onderschatten. Niet alleen hebben zij ook een paar zeer goede spelers in de ploeg, men heeft bewezen soms in staat te zijn tot een wereldprestatie. Een man als Bonev, een speler a la Cruyff is voor de ploeg een uitzonderlijk goede speler en zeker in staat om met een plotselinge, fantastische actie een wedstrijd te beslissen. En een ploeg, die zo'n man bezit is altijd een zware tegenstan der. Ik geloof stellig dat Ne derland zich plaatst en dat is dan, wat er verder ook ge beurt, een geweldige prestatie. Niet alleen is dan de KNVB op slag uit de financiële zorgen, maar Oranje zal zich gesterkt door dit succes ook in de fina leronde naar grote hoogte kun nen werken. Dit is nu wel gebleken ondanks de tramme lant rondom de premies en het gemis van enkele prominenten als Van Beveren en Hulshoff. De spelers zijn toch wel tot het besef gekomen, dat zij al leen hun eigen belang kunnen dienen door het leveren van een goede prestatie. In feite loopt er toch een combinatie van Nederlandse spelers in het veld, die de laatste vijf jaar vier keer de Europacup heb ben gewonnen. Bewezen is tijdens dit toer nooi al dat Europa het beste voetbalt. En het Nederlandse voetbal behoort ongetwijfeld tot de Europese top. Alle re den dus om optimistisch te tot de Europese top. Alle re den dus om optimistisch te zijn. kan me indenken dat erptua- ties voorkomen, waarin \n de laatste man wordt vertacht dat hij genadeloos ingrijt. Ik li-g er dan dikwijls ovi te prakkezeren hoe en op Yell; moment je zoiets moet jisn. Als mens Arie Haan zei ;e dan dikwijls nee, maai a'ls voetballer moet ik anders jan ken. Ik weet nu gegaranesrd zeker dat ik tegen Bulan]e niet zal schromen om keiard te zijn wanneer dat moet". Terugblikkend op de wee wedstrijden die hij nu irhet wereldtoernooi heeft gestel is hij niet ontevreden metv' hij tot nu toe heeft gejes- teer-d. „Hoewel ik weet da de beslissing van Michels -rij kritisch is ontvangen en Je kwalifikaties hieromtrent lit- eenliepen van „vrij veras send" tot „erg riskant",Tf-m niemand beweren dat ik het tot nu toe niet goed hebige- daan. Een mislukking kalde keuze van Michels niet rt;-: worden genoemd'. Haan, die veronderstelt daili; tijdens het wereldtoernooi nat meer van de libero-plaats Al worden afgehaald, heeft gqn pretenties om die plaats l|] zijn eigen Ajax te gaan bezii Ven. „Wij hebben in Blanken burg een goede laatste mal Bovendien geef ik, als het a op aan komt, toch de voorkeu! aan de halfplaats. Ik ben he type dat moet kunnen gaan! En dat kun je in de positl van laatste man nu eenmae niet. Je moet je op die plaai enorm concentreren. Ik kon dius voetballend minder lo mijn recht. En dat zou ik uv juist in dit wereldtoernooi wel willen doen na een jaar waar in er zoveel negatiefs over mij is geschreven. Ik zou het over winning voor de voetballer Arie Haan vinden wanneer ik door Michels als velidspeler werd teruggehaald". (V.n onze speciale verslaggever) HILTRUP Een simpel be- rihtje op een persbulletin op ht WK Dureau van de KNVB inHiltrup heeft de nodige hi- laiteit onder de spelers van Otnje veroorzaakt. De tekst va het communiqué luidde: „Iitien Nederland zich plaatst voo de tweede ronde, zijn de dams van de spelers uitgeno digd om maandag 24 juni een dagj in Hiltrup door te bren gen'; Jan hngbloed, de altijd gevat te delman van FC Amster dam, iep na het lezen van het commniqué uit: „Het lijkt wel o. de KNVB ons een pre mie vt geven in de vorm van onze vjuwen". De meingen over het wel of niet nitige effekt van deze maatregl van de KNVB lie pen- nog! uiteen. Stelde Rinus Israel: „u lijkt het net of we met veichrikkelijke sexpro- blemen zten, terwijl er in de groep artier over is gespro ken. Voo mij hoeven onze vrouwen ier niet per se te komen. Ft mag uiteraard wel, maarde spelers hebben er beslist nr. om gevraagd". Dezelfde n>iing was Robbie Kensenbrink toegedaan, maar Ruud Krol vas van oordeel dat het lam geen slecht be sluit was. „E.zijn altijd huis houdelijke enorivé-problemen die Je door telefoon niet kunt bespreke Daar heb je maandag mooi de t ijd voor. Bovendien verfckken wij, als Nederland doorde groepsron- de komt, weer -oor tien da gen. Ik vind ht nuttig om tussendoor je -rouw weer eens te kunnen zit". Rinus Michels, net wiens toestemming het msluit was genomen, jveigerd. kommen- taar te geven. „Meim0et ach ter zo'n zaak niet me<- trachten te zoeken dan wat dj waard is. We vonden het Cittiig om de vrouwen van de telers te laten komen en vooide rest moet iedereen er i%,r van denken wat hij wil". Henny Kuiper: „Als je dt (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT Hen Kuiper is volledig herstf van de gevolgen van zijn :n de ronde van Italié: verschoven stuitbeentje en e fikse bloeduitstorting one aan de rug. „Maar", zegt sinds april in Ossendrecht w nende Twent, „ik geloof dat wat tijd te kort kom voor i Nederlands kampioensch; Het was voor mij gunstig geweest als het kampioe schap een week later was weest. Ik ben vorige we vrijdag pas weer beginnen trainen. Het is nu maar vraagof ik er zondag we helemaal ben". Tot aan zijn val (in een tu nel waarin de renners mete bij binnenkomst in de remm knepen vanwege de donkert reeed Henny Kuiper een voo treffelijke Giro. De enige N derlandse deelnemer prijk bijzonder hoog in het alg meen klassement, zelfs hog dan in 1973, toen hij de zs tiende plaats in het eindkl; sement innam. Hij ging d ook in het spoor van de ved< ten omhoog. Dat er in de eta pes geen opvallende verric tingen door hem geleve werden, wijt de regeren Olympische wegkampioen a verschillende omstandighedi „Het was voor mij heel mo lijk om een rit te winnen, ben nu eenmaal geen sprint en als je voorin het klas: ment staat, kom je niet w< Een keer ontsnapte ik achl de Italiaan Colombo aan. I rekt echter gingen Fuente zijn ploegmakkers op kop v het peloton rijden en maakt het gat dicht. Als je op e half uur staat laten ze waarschijnlijk wel lopen". Het was ook al praktisch c mogelijk voor Kuiper om zi te manifesteren in de e.tapp doordat hij nauwelijks kon i kenen op steun van zijn Rol do-ploegmakkers. Kuipi ..Onze ploeg is niet te verg lijken met bijvoorbeeld e Molteni. Ik moest praktisch les ln mijn eentje doen. heb het meegemaakt dat Veertig man van voren zat en dat ik daarbij de eni Rokado-renner was. Dan ra je in paniek. Kijk, als je pe krijgt, is het normaal dat e Ploegmakker afstapt en je z fiets geeft. Als er echter ge ploegmaat is, ben je mooi 1 baasje als je platrijdt en 1 veld net uit elkaar ligt. Alle bet idee al. Zoiets vreet je Ook na de koers Het z allemaal dingen die meet len". De zwakte van de RokaC ploeg was er ook de oorza van dat er ondanks het torn dabele koersen van Kuif Praktisch geen cent verdie werd. Kuiper: „lk denkt bedrag tussen de 300 en - gulden ligt. Het is in iec geval geen vetpot. En dat vc drie, vier weken slavenarbe -Amateurs zoals Snoeyink (t •lans ons gesprek in hu Kuiper aanwezig) lachen en als je het ze vertelt. Die v •benen veel en veel meer ronde van Engeland. To "loeten wij er van leven. I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 22