Zaterdagbijlage van 22 juni 1974 Met een schot in haar voorhoofd werd kort geleden de Nederlandse verpleegster- zendelinge Anna Strikwerda (52) in Ethiopië vermoord door een groepje terroris ten van het „bevrijdingsleger" van de provincie Eritrea. Bij deze overval op het liospitaaltje van Ghinda, waar deze Friese ontwikkelingshelpster sinds 1966 werk zaam was, werd ook haar Amerikaanse collega-verpleegster om het leven ge bracht. Dat bloedige incident roept de vraag op. of de veiligheid van de buiten landers in Ethiopië door de roerige politieke ontwikkelingen van de laatste maan den niet ernstig wordt bedreigd. Bloedbaden Politiestaat Belasting Gelag D)H niM vrn. BUITENLANDERS N ETHIOPIË anan mmmÊÊaamÊÊÊÊÊÊmÊÊmÊmmÊm^mtmÊÊÊÊim^mÊmmmÊmmÊÊaaÊmmmmmÊÊ^Êmmmm^ WACHTEN BANG QP ,DAG-X: Flip Essing (46), pater Lazarist uit Kerkdriel, die vorige maand uit Ethiopië terugkeerde, verklaart: „De situatie in het land is erg verward. Algemeen wordt gevreesd, dat er een revolutie op komst is. Na de muiterij van afgelopen februari heeft het leger een loonsverhoging gekregen, maar wanneer die over enkele weken door de enorme in flatie weer zal zijn ingelopen, zal het verzet opnieuw de kop opsteken en waarschijnlijk veel heviger zijn dan de on lusten, die het politieke klimaat in Ethiopië tot dusver vertroebeld hebben. Met name onze ambassadeur in Addis Abeba heeft de toestand ernstig genoeg gevonden om voor de Nederlanders in het land een evacuatieplan op te stel len. Men is in elk geval op het ergste voorbereid!" Mocht deze „Dag X" werke lijk komen, dan zullen (aldus mijn informaties) Amerikaan se vliegtuigen, die daarvoor speciaal in het Midden-Oosten en in sommige Afrikaanse buurlanden van Ethiopië in ge reedheid worden gehouden, worden ingezet om o.a. de Amerikaanse en Nederlandse staatsburgers zo snel mogelijk op te halen. Daarvoor is een aantal vliegvelden en airstrips in het binnenland aangewezen. De Nederlandse lazaristen- groep, die plm. 25 paters en broeders omvat, zal zich zo dra de toestand daartoe aanlei ding geeft verzamelen in het stadje Dembidollo in het zuid westen van het land, waar van de kant van de bevolking wei nig gevaar te duchten is en waar tevens een sterke Ame rikaanse nederzetting van SOLOMON ABEBE Presbyteriaanse zendelingen ligt, die over een eigen vlieg veldje beschikt. Flip Essing, dit zelf in Dembi dollo werkzaam is, meent overigens: „Van echte haat te gen de buitenlanders is in Ethiopië op dit moment nog geen sprake. Toen ik een maand geleden voor vakantie naar Nederland vertrok, had de toestand in het land zich weer grotendeels gekalmeerd. Maar in Ethiopië kan iets van de ene dag op de andere ver anderen. De moord op zuster Strikwerda is voor mij geen aanleiding tot grotere bezorgd heid, omdat de vrijheidsbewe ging in Eritrea op zichzelf niets te maken heeft met de onlusten van de laatste tijd!" „Ik sluit overigens niet uit, dat deze terroristen nog meer aanslagen zullen gaan plegen, nu er in heel Ethiopië meer onrust en minder controle is dan normaal. Het bestuur in het binnenland is praktisch verlamd, omdat veel gouver neurs gevlucht zijn en de ach tergebleven bestuursambtena ren geen maatregelen durven te nemen, die in geval van een omwenteling hun kop zouden kosten!" Betrouwbare informaties over de huidige politieke stand van zaken in het uitgestrekte kei zerrijk (36 x Nederland) van de 84-jarige Haile Selassie zijn erg spaarzaam, maar het staat vrijwel vast, dat er links en rechts op flinke schaal moordpartijen hebben plaats gevonden. Flip Essing: „Ik durf daar, ook voor mijn eigen veiligheid, weinig over te ver tellen. Er zijn inderdaad ster ke geruchten geweest over bloedbaden, die door politie en leger in het binnenland zijn aangericht onder de burgerbe volking!" Een bijkomende factor is, dat nu de ingewortelde tegenstel lingen tussen Galla's en Am- haren, de twee grootste Ethio pische stammen, sterker aan de oppervlakte komen. De Galla's vertegenwoordigen plm. 70% van de Ethiopische bevolking, maar de Amharen hebben in het algemeen de beste baantjes in handel, nij verheid en bestuur. Flip Es sing: „Er zijn, overal in het land, al incidenten op kleine schaal geweest, waarbij huizen in brand werden gestoken en mensen met wapengeweld werden gemolesteerd, maar tot dusver is het georganiseerd FLIP ESSING verzet tegen het feodaal be wind beperkt gebleven tot de studenten, die een eind ge maakt willen zien aan de cor ruptie en het grootgrondbezit in Ethiopië. Aan hun acties zit een duidelijk maoïstisch tintje en ze zijn goed gediscipli neerd!" In alle steden van het land is, in „de roes van de revolutie" (februari-april), gedemon streerd door studenten en scholieren. Zij zijn in hoofd zaak, aldus betrouwbare be richten, het slachtoffer gewor den van gewapende tegenac ties van leger en politie. In Dembidollo werden twee mid delbare scholieren de benen afgeschoten. Bij een demon stratie in Komegoffa werden 16 schoolkinderen afgemaakt door mitrailleurvuur. Daar stond b.v. tegenover, dat in een stadje als Bonga de leer lingen van de middelbare school het complete politie korps gevangen namen en op sloten in de cel. In Jimma, de hoofdstad van het Kaffage- bied, werden tientallen lijken van vermoorde burgers in het oerwoud gevonden. Flip Essing: „Ethiopië heeft op de rand van de anarchie ge staan. Mijn persoonlijke visie is, dat er na een volgende ronde van uitbarstingen en ge- weldaden uiteidelijk een politiestaat uit de bus komt, waarbinnen de politieke in vloed van de keizer tot een minimum gereduceerd zal zijn. Mij lijkt, dat een staatsgreep van het leger zelfs door Haile Selassie als laatste redmiddel gesteund zal worden. Ook de bevolking, althans die in de grotere plaatsen, staat niet af wijzend tegenover een machts overname door de Ethiopische strijdkrachten!" Ethiopië (ca. 25 miljoen inwo ners) kent geen politieke par tijen en slechts zeer beperkte democratische vrijheden. De onderontwikkeldheid van de bevolking (80 pet. analfabetis me), het bijzonder lage inko- menspedl (minder dan 100 per jaar per hoofd van de bevolking) en vooral het ver lammend gebrek aan voldoen de staatsfinanciën hebben Ethi opië binnen de Afro-Aziati- sche verhoudingen op een gro te achterstand gezet, waarvan met name de studenten zich thans bewust beginnen te wor den. Flip Essing: „De enorme hon gersnood in de noordelijke provincies, die aan zo'n 250.000 mensen het leven heeft gekost, heeft eigenlijk de druppel doen overlopen. Vooral toen geruchten bekend werden, dat bepaalde voedsel- zendingen uit het buitenland spoorloos verdwenen waren en de regering moedwillig de ernst van de situatie jarenlang verzwegen bleek te hebben. Na de studenten zijp ook het personeel van de ziekenhui zen, de politie en het verbin dingswezen in verzet geko men. De regering heeft alle groeperingen thans loonsver hogingen toegezegd, in navol ging van de soldij verhoging voor het leger, maar de staats kas laat uitvoering van deze beloften eenvoudig niet toe. Dus is nu het wachten op een nieuwe golf van acties!" De vorige regering, waarvan de leden thans in een kazerne ln Addis Abeba op hun be rechting wachten, heeft zich in het binnenland vooral impopu lair gemaakt door de instelling van een z.g. „development tax" ontwikkelingsbelasting die neerkomt op 40% extra over het normale belastingta rief voor specifieke ontwikke lingsdoeleinden als scholen bouw en aanleg van wegen. In januari j.l. vertelde mij g >u verneur Solomon Abebe (401 van de zuidelijke provincit Kelem, die thans voortvluchtig schijnt te zijn uit angst voor de volkswoede, tijdens een in terview in zijn paleis te Dem bidollo: „De regering had geen andere keus, want er zijn een voudig niet voldoende algeme ne staatsfondsen!" De belastingopbrengst in de provincie Kelem (250.000 in woners) was op jaarbasis ca. 800,000 Ethiopische dollar, hetgeen neerkomt op 1,2 miljoen. Dit bedrag moest 'n zijn geheel aan de centrale regering in A.A. worden over gemaakt, terwijl gouverneur Abebe een totaalbudget van zegge en schrijve 320.000 Ethi opische dollar per jaar kreeg toegemeten, waarvan ook de salarissen van het ambtelijk apparaat betaald moesten wor den. Hij zei mij: „Hoe wil ik daarvan eniige vooruitgang fi nancieren in een gebied, dat niet één meter asfaltweg rijk is en buiten primitieve land bouw geen enkele bron van werkgelegenheid kent? Kunt u zich verder voorstellen, welke frustraties dit schept voor studenten, die onze mid delbare school afmaken en geen reële toekomst voor zich zien?!" Solomon Abebe, die rechten en economie studeerde in En geland en de V.S., behoort tot de meest progressieve gouver neurs van Ethiopië. Hij kreeg zijn vrouw nog toegewezen door keizer Haile Selassie en was op 37-jarige leeftijd reeds gouverneur van de provincie Harrar, waar Haile Selassie ook zelf zijn politieke carrière begonnen was. Toen hij zich in 1972 liet scheiden, haalde bij zich uiteraard de woede van de „Leeuw van Juda" op de hals en werd prompt ver bannen naar de uitzichtloze negorij van het Kelemgebied. Na beëindiging van de Viet- nam-oorlog schreef hij uit eigen initiatief een brief aan presi dent Nixon met het verzoek, hem twee „caterpillars" uit d° Amerikaanse legeroverschot- ten te willen sturen voor de aanleg van een beter wegen net. Nixon verwaardigde zich niet eens, een antwoord te stu ren! Flip Essing „Op zichzelf was de ontwikkelingsbelasting, die een golf van stakingen veroor zaakte, een goede zaak. De regering heeft echter op zo veel punten aan bepaalde groeperingen toegegeven, dat nu de weerloze boer als enige het gelag betaalt. Vandaar, dat de studenten een fundamente le wijziging in de sociale ver houdingen willen. Dat bete kent een einde maken aan de corruptie en het invoeren van landhervormingen. De nieuwe regering, die onder druk van leger en studenten tot stand gekomen is, zal daartoe wel licht nauwelijks in staat zijn, omdat het opnieuw figuren zijn uit het rijke Ethiopische establishment!" Het is de tragiek van Ethiopië, dat dit land niet beschikt over krachtige politieke leiders van duidelijk profiel. De huidige regering onder leiding van Andetkachew Makonnen is een gelegenheidsformatie om de gemoederen minstens tijde lijk tot bedaren te brengen. Een tweede handicap is, dat de troonsopvolging na de dood van Haile Selassie nog altijd niet geregeld is. Flip Essing: „In feite komt het erop neer, dat het leger straks de enige stabiele machtsfactor in Ethio pië zal zijn. Het leger is het sterkste van heel Afrika en, althans op dit moment, zeer trouw aan de keizer!" In de loop van deze maand zal de 24-jarige kroonprins, zoon van Haile Selassies verlamde zoon Asfa Wossen, uit Europa naar Ethiopië komen om het volk te begroeten, zoals offi cieel is medegedeeld. Een kleurloze jongeman, van wie weinig concrete invloed op de gespannen binnenlandse situa tie verwacht kan worden. Ethiopië staat aan de vooravond van een ingrijpende sociaal- politieke koerswijziging, waar van niemand de richting kan voorspellen. De meest waar schijnlijke einduitslag is een politiestaat (niet de eerste in Afrika!), waarin de keizerlij ke monarchie voor het eerst sinds bijbelse tijden genoegen zal moeten nemen met een symbolisch bijrolletje. JAN DERIX

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15